marktbericht. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. ïE daar bijna nooit twee flesschen worden afgeleverd van precies denzelfden inhoud. Wordt een zoodanige maatregel genomen, dan zullen de flesschen ook aan ijk onderhevig moeten zijn, terwijl het na meten of de flesch wel de juiste maat geefl, onoverkomelijke bezwaren oplevert. Het publiek moet zelf maar weten wat het koopt. Gaat men dien weg op, dan zal men allerhande waren aan eenzelfden maatregel moeten binden. De heer Meursing wijst ook op de onmogelijkheid flesschen met juisten in houd af te leveren, terwijl de heer van D a m de aandacht vestigt op de groole verscheidenheid in vorm der flesschen. Tenslotte wordt, met 4 stemmen tegen en 1 vóór, besloten het adres niet te steunen. De voorzitter verzoekt de heeren Meursing en Van Duinen de rekening van den penningmeester te willen nazien. Het saldo 1906 bedraagt. f 6.98. Ontvangen is van de Gemeente - 200. Alzoo in inkomsten f206.98. Uitgegeven is aan salaris aan den secre taris, bodeloon, drukwerk e.d. f 189.60. Er is alzoo een batig saldo van f 17.38. De rekening wordt aldus goedgekeurd. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. 8AARN, Voor een stampvolle zaal werd Vrijdagavond door de afd. Baarn der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, Directeur de heer C. W. S. van der Flier, uitgevoerd «Das Lied von der Clocke» van Max Bruch. Als solisten traden op mej. Joh. van Linden van den Heuvell, van 's-Gravenhage, sopraan, mej. Anke Schierbeek, van Amsterdam, alt, de heer Walter van Son, yan den Bosch, tenor, en de heer Willem Bre- dius, van Amsterdam, bas. De begelei ding bestond' uit een dubbel strijk kwartet. Als de velden in Utrecht en Deventer niet afgekeurd worden zal het tweede elftal naar D. O. S. trekken en het eerste naar U. D. Het Leusder- veld zal hoogstwaarschijnlijk afgekeurd worden. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 26 Jan. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantse/ie Kerk. Zondag >0 Jan- voorm. 10 uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat j. Zondag 26 Jan. Voorm. io4 uur Prof. Dr. H. J. Elhorst van Amsterdam. Aan de Technische Hoogeschool te Delft is geslaagd voor het examen voor werktuigkundig ingenieur de heer A. de Stoppelaar. Boter in Perkamentpapier. Indertijd was nu en dan gebleken dat boter, in perkamentpapier gepakt, gebreken vertoonde van welke men de oorzaak niet kende maar die men zocht in het papier, waarmede de boter in aanraking was geweest. Dr. Eichloff, de directeur van het zuivelinstituut te Greifswald, schrijft hieromtrent het volgende, naar aan leiding van het feit dat eenigen tijd geleden eene Pommersche zuivel-inrich- ting door een klant, die per postpakket boter had ontvangen, ter verantwoor ding was geroepen omdat aan de oppervlakte van de boter zwarte vlekken waren ontstaan. De boter werd toen opgezonden naar het zuivelinstituut waar een microscopisch onderzoek uitbracht dat de vlekken waren ontstaan en ver oorzaakt door een schimmelplant die op de boter woekerde, zoodat mocht worden verondersteld dat de schimmel was overgebracht door het papier, waarin de boter was verpakt. Een bacteriologisch onderzoek toonde aan dat dezelfde schimmel in sterke mate ook daarop voorkwam. Op het papier zelf was echter niets te zien omdat deze schimmel zich pas ontwikkelt wanneer 1 ze op een daartoe geschikten bodem I komt en dit was met de boter het geval. In elk geval was dus het papier on geschikt gebleken als verpakkings materiaal. Men meende nl. tot dusverre dat alleen zulk perkamentpapier on bruikbaar was bij de bereiding, waarvan 1 eene suikeroplossing inplaats van glyce- I ryne gebruik wordt en waaruit de 1 suiker niet volkomen verwijderd was. Hier echter bevatte het papier totaal geen suiker, waaruit dus blijkt dat ook suikervrij perkamentpapier de drager van schimmelplanten zijn kan. Dr. Eichloff geeft het volgend een voudig middel aan, door toepassing waarvan men zich kan vrijwaren voor het bederven van boter door perkament papier. Men legt daartoe het papier vóór het gebruik eenige minuten in kokend water en daarna, ter afkoeling, in koud water, dat volkomen zuiver moet zijn. De schimmelplanten worden daardoor gedood en het papier tegelijk ingevocht. Soms ook is perkamentpapier ten gevolge zijner samenstelling (er komen vaak chloorverbindingen in voor) de oorzaak van botergebreken. Wie dus perkamentpapier wil koopen ter ver pakking van boter, zal goed doen eerst een monster te laten onderzoeken. Volgens Dr. Eichloff worden misschien op het papier aanwezige stoffen die den smaak van de boter zouden kunnen bederven ook door de bedoelde be handeling grootendeels, misschien zelfs geheel verwijderd. EEN VRUCHTBARE BOOM. Dat boomen weinig bemest worden, weten we. Dat ze echter wel bemest dienen te worden, is ook waar. Ik be doel in de eerste plaats de vruchtboomen, de boomen uit den boomgaard of in den tuin. Als ik het niet zelf ondervonden had, zou ik het niet zoo luid op durven zeggen. Maar nu ik het bij eigen ervaring heb, weet ik het, dat ook de boomen vruchten geven, al naar zij bemest worden. Laat ik vertellen, hoe ik het weet. Een zestal jaren geleden kocht ik zes appelboomen, die zoo goed als gelijk van stam, kroon en wortelgestel waren en op denzelfden tijd geplant zijn, nog slechts schaars bemest. Een der drie andere heeft elk jaar beer gehad, maar de beide laatste gaf ik ge regeld elk voorjaar Peru-Guano, den een ongeveer 5, den ander ongeveer i U K. G. Daar ik echte, opgeloste Peru-Guano van Ohlendorff nam, koste mij die be mesting ongeveer 45 en 90 ets. Deze Peru-Guano strooide ik gelijkmatig om den boom uit, zoover de stam bleef. In liet kleine cirkeltje om den stam kwam dus geen bemesting. Verder werkte ik de Guano goed onder, zoodat er geen kruimeltje aan de oppervlakte zichtbaar bleef. De resultaten zijn schitterend ge weest. De bemeste boomen lijken wel reuzen, vergeleken bij de niet-bemeste. De met beer bemeste boom haalt het niet bij de twee andere. Maar van die twee wint het de laatste. Van het eerste jaar heeft hij gedragen. Geen enkel jaar slaat hij over. Verleden jaar gat hij meer dan 1.25 H. L. appels. Mijn be- meslingskosten haal ik er dus ruim uit. Er komt echter nog wat bij. Mijn boo men staan in den groentenhof. Jaarlijks wordt de grond dus een paar malen omgewoeld (gespit enz); dat is voorde vruchtboomen ook zeer aanbevelenswaar dig. De vruchten onder de met Peru- Guano bemeste hoornen verschilden zoo danig van de andere, dat men juist kon zien, hoever ik de Peru-Guano gestrooid had. Het was een wonder hoe frisch en heerlijk alles onder die boomen groeide. Twee dingen heeft mij dus deze bemes ting geleerd le dat Peru-Guano een uit stekende meststof is voor vrucht boomen en 2e. dat Peru-Guano niet minder goed is voor de hofvruchten, maar dat laatste weet gij allen zeker reeds. DE SLOEP VAN DE AMSTERDAM. A Ut'ti behouden12 uur aange bracht door sleepboot Gouwzeedie hen te el] uur op Noorsche ertsboot tSongat vonden. Ze hadden niets ge leden allen waren kort na de aan varing opgenomen. Ontzaglijke vreugde hier.* Dat was het vreugdevolle telegram, dat onze correspondent aan den Hoek van Holland om 12 uur 11 minuten aldaar aanbood, en dat's avonds om zeven uur door ons in Amersfoort werd onvangen. Dat is het gevolg van de stoornis in het telegraaf net. Gelukkig bereikte ons om 2 uur 's middags uit Amsterdam nog een be richt, zoodat we het toch nog per bul letin konden meêdeelen. Met spanning en in angst werd reeds den geheelen morgen naar bericht uitgezien en dat het publiek meeleefde in die spanning, blijkt wel uit het groot aantal vragen, dat we kregen of er niets bekend was. Gelukkig de spanning is voorbij. En als men nu weer kijkt in den dikken mist, als men het sprookjes-mooi van de berijpte boomen bewondert, dan behoeft men gelukkig niet te denken aan die armen, die naar onze verbeel ding, nog steeds in open zee rond zwalken, hulpeloos en slecht gekleed. Het relaas van het vinden wordt door Dr. den Houter, die op de Gouwzee was, als volgt in de N. R. Ct. gegeven Toen we om vier uur vertrokken bleek het buiten dikker dan wij ver wachtten, en tot onze eerste verrassing bleek het kleine licht op het noorder- hoofd niet te branden. Wij voeren uiterst langzaam, en we kunnen Van der Hoeven niet genoeg roemen om zijn rustige voorzichtigheid. Buiten hoorden we van alle kanten het gebel der geankerde schepen, die wij met gefluit beantwoordden. En de lichten, die door den mist drongen uit deze stad van schepen, waren zeer talrijk. Wij voeren eerst op het vuurschip aan, zwalkten daar in de omgeving, waar de aanvaring gebeurd is, tijden lang rond. Iedere boot werd gepraaid, wel een twintig, en zeker vijftien hunner waren nog niet aangeroepen geweest. Zij hoorden van ons dejvermissing, maar wisten van niets, waren alle uiterst pessimistisch omtrent het lot der schip breukelingen. En ook met de loods- vaartuigen was dit het geval. Telkens klonk het in 't Engelsch door den roeper heb je een roeiboot gezien Neen, niets. Tusschenbeide was het schrikbarend dik buiten, maar volgens ons, leeken, ging alles uitstekend. Soms lieten we ons door den stroom van de ééne naar de andere boot drijven. Doch toen het lichter werd, werd het klaarder. En zulke prachtige natuurtafreelen heb ik nooit gezien. Na 7 uur kwam er wat mist. Doch, zooals een loods ons toeriep, vreesden we steeds meer «ze zijn naar de haaien Langzaam aan voeren we dus weer thuis. In den zonneschijn die ploseling doorkwam, zagen we de Lauwerzee ook kruisen met Dr. van der Goot. Zij gin gen om de west, wij om de noord. Van een der booten riep men ons toe, dat stuurman en wachtsman gisteravond hebben hooren roepen en onverstaan baar praten. Het moeten spoken ge weest zijn. Langs de kust voeren wij alweer terug. Toen doemde daar een vrij groote zee boot op, en wij meenden er nogal wat menschen achterop te zien staan. «Als ze het eens waren 1 riep de pastoor uit. Ik benam hem zijn illussie. De kapitein door zijn kijker twijfelde ook.... Die menschen waren te goed gekleed. Maar toen riepen ze. Wij terug: «Are you from the Amsterdam Yes, yes -Wat er toen in ons omging beschrijf ik u niet. Het was de Songa. Allen door elkaar riepen ons toe, vroegen. Maar wij, in onzen gespannen angst, we vonden hen welhaast nuchter kalm. En ze waren vokomen gezond en wel. We kwamen langszij, de plank ging uit. De schipbreukelingen, die er zoo verwonderlijk welvarend uitzagen drongen om den braven kapitein Erland samen, en schudden hem de hand, juichten even, tot hij er verlegen van was. Toen kwamen zij, deels met hun bagage, op de Gouwzee over, en namen allen een tikje cognac als eenige medi cijn. Ze bestormden ons met vragen, dochroerend aandoenlijk was het niet. Onder hen waren twee Hollandsche passagiers, de margarinefabrikant Sala- monski, uit Nijmegen, en de Utrechtsche student De Jong. Zij prezen om strijd de ontvangst op de ^Noorsche boot Alleen ineen reddingboot. Jac. Upson, de matroos van de „Am sterdam" die alleen in een reddingboot wegdreef en Woensdagmiddag door den oud-kapitein Bakker op den noor- derpier aan den Hoek werd aangetrof fen, heeft aan den verslaggever van de <N. R. Ct.» het volgend verhaal gedaan. Vanochtend om vier uur had Jac. op de «Amsterdam» de wacht te kooi. De gong van het vuurschip wekte hem. Dadelijk daarop wordt gecommandeerd alle hens aan dek en toen hij boven •was, zag hij de aanvaring gebeuren. Toen moest de bemanning weldra de passagiers aan de reddinggordels helpen. En het volgend bevel was Alle man bij de booten. Jac. had de achtste boot. Hij werd daarin neergelaten. Doch on gelukkigerwijs ontbrak de vanglijn, die de boot aan het schip moet verbinden, en hij dreef weg. Er waren vier riemen in, maar om te roeien was de boot voor één man te zwaar. En ook het zeiltuig diende hem niet, want er was geen wind. In een oogenblik zag of hoorde hij niets meer. Toen heeft Jac. met zijn knipmes een wrikgat gekorven. En wrikkende stuur de hij de boot. Als hij doodmoe was, ging hij op de zeilen liggen, dekte er zich mee toe. Dan zong hij om er den moed in te houden. Het ongeluk was echter, dat er geen kompas was in de reddingboot, maar even kwam de zon door. Toen wist Jac waar de wal was. Hij voelde meteen, dat de wind uit den wal kwam en nu koerste hij al wrikkende in den wind op, berekende dat, toen hij 's morgens om de Noord ging, de vloed liep. Hij had wel geen horloge, 'maar nu moest het eb zijn. Zoo navigeerde de clevere jongen en hij koerste om benoorden den Waterweg uit te komen, want daar binnen kon hij wrikkende niets uit richten. Gelukkig hoorde hij toen den mist hoorn, maar die zweeg plotseling en dat bracht hem van streek. Toen na een paar uur, het geluid weer kwam, stuurde hij aan wal. Daar trof hem aan het Nooderhoofd kapitein Bakker. Het zweet gutste Jac van het gezicht, zijn armen waren als ontwricht, maar door zijn overleg heeft deze twintigjarige zeeman zijn leven gered. De familie Bakker nam hem gastvrij op, nu ligt hij op de «Am sterdam» te kooi. Rookende dames. In het „vrije Amerika" is de dames die geëman cipeerd genoeg^ zijn om evenals de mannenwereld ook op straat den tabaks rook in blauwe kronkelingen in de lucht te blazen, iels ongenaams wedervaren. De Board of Aldermen, de vroede vade ren van New-York, hebben een gemeen telijke verordening uit gevaardigd, waar bij het rooken door vrouwen op straat wordt verboden. Het sigaretten rooken in de staten van New York door dames heeft in den laatsten tijd zoozeer de over hand genomen, dat er een sterke be weging tegen ontstond en 't gevolg was bovengenoemde verbodsbepaling. De tegenstanders der nieuwe verordening zullen voor den rechter trachten ongel digheidsverklaring te krijgen. Zoover hebben we het hier in Neder land nog niet gebracht. Onze dames kunnen, wanneer het haar bevalt, als een „schoorsteen" ook op straat dam pen zij zijn echter tot nog toe zoo ver standig geweest om dat aan de mannen over te laten. Kanaalplannen in Ame rika. Buiten de reusachtige onder neming van het Panamakanaal, waarvan de beteekenis niet te hoog kan worden geschat, is men in Amerika tegenwoor dig bezig een ander kanaalplan in elkaar te zettenn.l. de verbinding tusschen de groote meren en den golf van Mexico door middel van de Mississippi. De waterwegen alleen zullen dan dit jaar 500 millioen dollar aan de Ver- eenigde Staten kosten waarvayi dat nieuwe plan het grootste deel voor zich eischt. Het gaat hier om de afzondering der Missippistaten, wier jaarlijksche producten tegenwooidig eene waarde van tien millioen dollars hebben, terwijl 40 van deze landen geheel afgestolen zijn van andere markten, en eene exploitatie van den bodem nog niet is begonnen. De verbinding van Chicago en New Orleans kan 15,000 Engelsche mijlen over den natuurlijken waterweg plaats vinden verder zal men vijf kanalen moeten graven. Voor het gedeelte van Chicago naar Joliet is door de stad Chicago reeds de som van 55 millioen dollar beschikbaar ge steld. De gezamenlijke kosten der overige kanalen worden op 125 millioen dollar beraamd. De invloed, die deze water weg op de industrie en den landbouw zal hebben, is zeer groot; men zal de kolen uit Pennsylvaniê nu zeer billijk duizenden mijlen ver kunnen verzenden, en dit zal weer het aanzien geven aan vele fabrieken. De havens in de golf van Mexico wor den dan in onmiddellijke verbinding ge bracht met Memphis, St. Louis, Chicago, Duluth, Detroit, Cleveland en Buffalo. Londen voor den dorst behoed. De metropolitaansche water staat heeft een groot plan beraamd om Londen in 't vervolg van water te voor zien. Men had vastgesteld dat men bij de tegenwoordige maatregelen, door de voortdurende toeneming der bevolking slechts tot 1916 de behoefte aan water zou kunnen bevredigen. Door het nieuwe plan ten uitvoer te brengen staat men in, steeds voldoende water in voorraad te hebben tot het jaar 1960. Men heeft gerekend, dat de bevolking van Londen in dat jaar 16 millioen zal bedragen. Onderzoekingen bij den bovenloop der Theems, hebben aangetoond, dat men in een der weinig bevolkte districten een reservoir kan maken door een dam op te werpen van matige hoogte en een lengte van nog geen 800 m. dat 55000 millioen gallons (1 gallon 8 L.) water kan bevatten. De bedoelde plaats ligt in het Enbornedal. Het stroompje de Enborne is eene zij-rivier van de Kennet. Tegenwoordig krijgt Londen per dag ongeveer 129 millioen gallons water uit de Theems. Uit andere bronnen wordt het totaal van 225 mil lioen gallons bereikt. Hel aanleggen van een reservoir van 55,000 millioen gal lons zou den watertoevoer uit de Theems per dag met 450 millioen gallons ver- hoogen. Men wil den dain aanvankelijk zoo hoog maken, dat een meer van 15,000 millioen gallons verkregen zal worden. De kosten hiervan worden of 720 gulden per millioen gallons gerekend. Bij voortzetting van den arbeid vermin dert dit tot 360 gulden per millioen gallons. In 't geheel zullen de kosten bij de 20 millioen gulden bedragen. Gaat dit door, dan zal men natuurlijk het eerste plan om water uit Wales naar Londen te leiden, niet volvoeren, na 1960 misschien wel. De deskundigen zijn teruggekomen van hunne meening dat het water der Theems ongezond is. Opdat de in 1960 levende generatie geen moeilijkheden zal ondervinden wil men thans reeds het bedoelde land in Wales voor de wereldstad aankoopen. Gedurende zes weken begraven. Uit New-York komt het volgende berichtGisterenavond heeft men bij de mjjnen van Giroux (Neveda), eindelijk de drie mijnwerkers kunnen redden, die op duizend voet diepte, zes weken geleden door een aard- schuiving die den toegangsweg afsloot werden opgesloten. De eenige verbinding die de gevan genen hadden, bestond uiteen schacht die een doorsnede had van vijftien centimeter. Hierdoor werden hun lap pen van dekens bezorgd en draad en naalden om deze aan elkaar te be vestigen. Verder kregen ze door dezen buis levensmiddelen, en de schacht werd ook als spreekbuis benut en hierdoor de opgeslotenen moed toege sproken. Ook voor muziek werd gezorgd, door een phonograaf voor den mond der buis te plaatsen. Met Kerstmis, zorgden de vrouwen en kinderen voor allerlei lekkernijen en de gouverneur van de provincie liet hun bij die gelegenheid kalkoenen, flesschen whiskey en een macht kaar sen zenden. Gedurende de laatste dagen van hun gevangenschap had zich een opgewonden menigte in den omtrek van de mijn verzameld en toen ein delijk de drie mijnarbeiders te voor schijn werden gebracht, waren zij begrijpelijkerwijze het middelpunt van een onbeschrijfelijke geestdrift. Goed geantwoord. In de Voss. Ztg. wordt het volgende verteld over den onlangs gestorven millionair en verzamelaar Carville Groult. De heer Groult, die zijn vermogen verworven had als molenaar, ontving van den door zijnen hoogmoed beken den graaf van Z. een brief met de vraag, wanneer deze kon komen om de schilderijen van Groult te bezich tigen. Groult antwoordde met de in Parijs gebruikelijke uitnoodiging voor een déjeuner, daar deze tijd hem het ge- schikste voorkwam om den bezoeker te ontvangen. De graaf zond zoo onbeleefd moge lijk een weigerend antwoord, terwijl hij zijn brief adresseerdeAan den heer Groult, molenaar. Groult schreef hem terug„Wat jammer mijnheer de graaf, dat gij niet kunt komen, anders waren we met ons drieën samen geweestde mole naar, zijn zoon en u" een geestige toespeling op de bekende Fransche fabel van den molenaar, zijn zoon en den ezel. Laatste Berichten. Dinsdag a.s. zal ds. I. Hooykaas een lezing houden in de Arend voor de onderoff. vereeniging «Ons Belang.» De uitvoering van Toonkunst, die eerst op 28 Febr. was bepaald, is uit gesteld tot het laatst van April. Burgerlijke Stand van 24 en 25 Januari 1908. GEBOREN Hendrik, z. van Adria- nus van Nus en Stijntje Bijvank. Hendrik, z. van Gerrit de Gans en Aartje van der Horst. Evertje, d. van Johannes Tuithof en Evertje Muller. Hendrikus Wilhelmus Gerard, z. van Hendrikus Johannes Huurdeman en Cilia van Noordenburg. OVERLEDENIda Dirkse, oud 6 dagen. AMERSFOORT, 24 Jan. 1908. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem, kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen lamme Duiven Yette VarkeDS Magere Zeugen f t 1.1 -d< rji 7.- - 8.- 0.— 5.50 - o! - 6.- 1.40 1.65 0.80 1.- 0.00 - i.20 I 25 0.— - 1.20 0.40 1.— 0.50 1 i? !'ÖT?° a 7.— - ïói- f per hecto liter. Kilo. per stuk. Vette koeien Guste,, Kalt 8tuK Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 50 heet. Appelen; 10 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; heet. Zandaardappelen; 20.000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 1100 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; Magere varkens; Varkens voor export slagerijen; 200 Biggen en Zeugen,

De Eemlander | 1908 | | pagina 3