WEERBERICHT. Thermometerstand BINiNENJLAND. STADSNIEUWS. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur.) De Bildt, 1 Februari 1908. Hoogste barometerstand 767.3 m.M. te Valentielaagste 746.7 m.M. te Groningen. Het aantal berichten is heden niet Toldoende om een verwachting",te kunnen opmaken. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 40. Laagste hedennacht .F. 28. Hedenmiddag 12 uur .F. 35. De Min. van Koloniën voegde er aan toe dat zijn onderhandelingen met den vroegeren directeur-generaal van het Mijnwezen, thans naar Indië ge gaan, zijn ambtgenoot van Landbouw volledig bekend waren. Van «onderhuren» is zijnerzijds geen sprake geweest. Na goedkeuring der resteerende hoofdstukken van de begrooting, ging de vergadering eerst in comité-generaal en daarna tot nadere bijeenroeping uiteen. DE CRISIS. Het Haagsche corr.-bureau meldt .Wezen de laatstelijk omtrent de crisis medegedeelde berichlen op haar spoedige beëindiging, vandaag wordt verzekerd, dat wegens een heden plotseling opge komen bezwaar, in verband met een medisch advies omtrent de gezondheid van een der voor een portefeuille aan gezochte heeren, eenige vertraging in <je oplossing der crisis zal ontstaan. »De Tijd" weet mee te deelen, dat Mr. A. P. L. Nelissen, lid van den Hooge Raad, de portefeuille van Jus- stltle zal waarnemen voor Oorlog hoorde het blad noemen generaal- majoor F. H. A, Sabron. De burgemeester van Utrecht, Dr. B. Reiger, is gisteren nacht overleden, tengevolge van longontsteking. Dr. Reiger werd in 1845 te Groningen geboren en in 1891 benoemd tot burge meester van Utrecht. Die gemeente heeft door zijn afsterven een bijna onherstelbaar verlies geleden. Onder zijn doortastend bestuur ging de stad met reuzenschreden vooruit. Straten werden verbreed of verbeterd, de plantsoenen verfraaid, nieuwe parken, Het Hoogeland, het Wilhelminapark, Nieuweroord, voor het publiek open ge steld. Voorts tal van verbeteringen in het belang van de volksgezondheid, enz. enz. Een electriesche centrale, electrische trams en een abattoir zijn onder zijn beheer in de gemeente Utrecht tot stand gekomen. Ook op het gebied van het onderwijs bracht de heer Reiger in de gemeente Utrecht zeer veel tot stand. Tal van verbeteringen werden op onderwijsgebied ingevoerd en vele nieuwe schoolgebou wen voldoende aan de strengste eischen verrezen. Met al zijn groote kennis en bijzondere werkzaamheid heeft de heer Reiger zich gewijd aan de bevordering en den bloei van de gemeente. De juridische faculteit de Utrecbtsche universiteit benoemde hem in 1901 tot Doctor honoris causa in de Staatsweten schappen. Dr. Reiger was ook lid der Provinciale Staten. Aan de ,N. Rott. Ct." wordt uit Batavia geseind: .Bij de passencontröle in Meureudoe is luitenant E. L. A. Bouman gedoud." Meureudoe behoort tot het landschap Pidië op dc noordkust van Atjehhet is steeds een zeer lastige streek ge wees t; waar reeds velen van ons den dood vonden. Onder passencontröle verstaat men zoowel het onderzoeken of de menschen, die men onderweg ontmoet, van be hoorlijke passen voorzien zijn, als wel in een kampong, in het bijzijn van het kamponghoofd, alle bewoners in dit op- opzicht aan een onderzoek te onder werpen. Het Provinciaal Blad van Utrecht» bevat het besluit der G. S. ter mede- deeling van de nadere regeling der jaarwedden van de burgemeesters, de gemeente-secretarissen en de gemeente ontvangers in deze provincie. Daaruit blijkt o. a., dat de jaarwedden voor Amersfoort veel zijn veranderd. Bedro egen deze vroeger voor den bur gemeester en secretaris f 2500, thans geniet de burgemeester f 3000, de secretaris f 3000 en de gemeente-ont vanger f 2000. Voor Baarn bedragen deze cijfers f2200, f 1800 en f1400; voor de Bildt f 1200, f 1100 en f625; voor Doorn f850, f675 en f 525; voor Driebergen f 1000, f1200 en f550; voor Eemnes f950, f600 en f375; voor Hoogland f 800, f 650 benevens vrije woning in het Gemeentehuis en f400; voor Leusden f850, f660 bene vens vrije woning in het Gemeentehuis en f425; voor Maarn f450, f425 en f225; voor Soest f1400, f1300 en f625; voor Woudenberg f 1050, f 1000 en f 425 voor Zeist f 2400, f 2200 en f 1500. Ged. Staten hebben bij hun besluit overwogen, dat sedert de laatste rege ling der jaarwedden van de titularissen, de werkzaamheden der gemeentebe sturen, zoowel wat de huishouding der gemeente, als voor zooveel de uitvoering van Rijkswetten aangaat, in zeer aan zienlijke mate zijn toegenomen, zoodat de tegenwoordige belooning niet meer in behoorlijke verhouding staat tot de bekwaamheid, de kunde en de inspan ning, die van hen worden geëischt. Nader hebben Ged. Staten overwogen, dat de levensstandaard in de geheele maatschappij is verhoogd, zoodat een Inkomen, hetwelk indertijd voldoende kan worden geacht, thans niet meer kon voorzien in behoeften, welke bij het bekleeden van eene der bovenbe doelde betrekkingen niet overdreven mogen worden genoemd. De commissie, benoemd door den gemeenteraad, om een onderzoek in te stel len naar de wenschelijkheid van een werk liedenreglement voor de gemeentewerk lieden, heeft dezer dagen een conferentie gehad met de heeren Van Hinte en Luremans, hoofdbestuursleden van den Bond van Gemeentewerklieden en het Bestuur van de plaatselijke afdeeling van dien bond. Door den Bond van Inspecteurs van gemeentelijke politie in Nederland is besloten tot het instellen van een examen voor aspirant-inspecteurs van politie, dat eenmaal per jaar bij voldoende deelname zal worden afgenomen. Het eerste examen zal plaats hebben te Amsterdam in de tweede helft van de maand Juni. In de eiamen-commissie heeft o.a. ook zitting de A. Nijholf, commissaris van politie alhier. In de afgeloopen maand Januari 1908 werden door de Amersfoortsche Tramwegmaatschappij 8191 betalende passagiers vervoerd en bedroeg de op brengst der passage f 418.de totale inkomsten beliepen f443.27, de dagkilometersopbrengst was f 7.94. In dezelfde maand van 1907 waren deze getallen resp. ">944, 448.02' en f8. Een tweetal liedjeszangers, die gisteren Araersfoort's burgerij hun kunst hadden doen genieten, hadden blijkbaar zulke goede zaken gedaan, dat zij wat al te vaak hierop een glaasje namen.'tGe volg was, dat de politie het noodig oor deelde beide heeren onder De Beurs te brengen. Daar gingen ze echter zoo vreeselijk te keer, dat overbrenging naar het politie bureau noodzakelijk was. Van No. 1 deed men daar de ontdekking, dat hij nog gesignaleerd stond, waarom hij naar Utrecht werd getransporteerd. No. 2 stelde zich zoo aan, dat de „stalen polsbandjes" noodig bleken om hem over te brengen. Daar hij onderweg zijn gemoed daarover luide lucht gaf, was het natuurlijk heel gauw een oploop van belang. Donderdagavond hielden het Kruisverbond en «De Jonge Wacht» een buitengewone vergadering. Uit het halfjaarlijksche verslag bleek dat er thans 75 leden zijn tegen 100 leden op 1 Juli 1907. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester kan worden medegedeeld, dat de ontvangsten be droegen f79.64 en de uitgaven f 60.94, zoodat de kas een batig saldo van f 18,70 heeft. De Jonge Wacht telt thans 85 leden tegen 109 in het vorig jaar. De ont vangsten bedroegen f 104.06 en de uitgaven f81.70. Bij de periodieke bestuursverkiezing stelden de heeren F. J. Kisner en L. de Jager zich niet herkiesbaar. Met bijna algemeene stemmen werd de heer Dieges herkozen, terwijl na eene herstemming gekozen werden de heeren J. Beus en G. J. A. Vos. De bestuursfunctiën werden later onderling als volgt verdeeld: T. J. H. Bianchi, voorzitter: J. Beus, secretaris, A. A. van Oyen, penningmeesterPh. Dieges, 2e voorzitter; G.J. A. Vos commissaris. We herinneren nogmaals aan de vergadering van Handel en Nijverheid a.s. Maandag in het Valkje. De heer A. Schuttevaer van Nijkerk zal spreken over: De toekomst van den tuinbouw in deze streken en zijn behoeften aan een goede markt te Amersfoort. In ons nummer van 18 Janunri hebben we een bericht opgenomen over eene grenswijziging tusschen Leusden en Amersfoort. Daar dit bericht tot vergissingen aan leiding heeft gegeven, zij hier meegedeeld dat deze grensre gelingalleen ziet op de tabel, behoorende bij de Personele belasting. Deze regeling is opgenomen in de Staatscourant no. 10 van dit jaar, die ook de regeling bevat voor Hoogland. Deze regeling is als volgt De grens loopt van af het punt, waar de Grebbelinie de grens tusschen Hoog land en Amersfoort snijdt, aanvankelijk in zuidelijke richting lang» de grens lot den zuidwestelijken hoek van het perceel kad. sectie E. no. 880, van dezen hoek in eene rechte lijn in noordoostelijke richting tot aan de Grebbelinie en lang» deze tot het punt van uitgang. Bij de voortzetting der schermwed- strijden van den Kon. Onderoff. Scherm- bond werden alsnog de volgende prijzen behaald Korpswedstrijd geweer3de prijs 5de regiment infanterie, te Amersfoort. Personeele wedstrijden voor personen, die in vorige wedstrijden reeds een prijs gewonnen hebben op floret, 1ste prijs (medaille van den commissaris der Koningin in Utrecht) wachtmeester K. Duizendstra, van de rijschool te Amers foort 2de prijs sergeant Derogee, van het 5de regiment infanterie, te Amersfoort. Op sportsabel2de prijs, wachtmeester Duizendstra, van de rijschool te Amers foort. Personeele wedstrijden voor personen, die op vorige wedstrijden nog geen prijs gewonnen hebben. Sportsabel. 5de prijsW. Derogee, sergeant van het 5de regiment infan terie alhier. Korpswedstrijd zware sabel, waar aan 18 korpsen deelnamen, 3de prijs 5de regiment infanterie, te Amersfoort. Personeele wedstrijd voor onderof ficieren, die op vorige wedstrijden nog geen prijs hebben behaald. Duel degen (82 deelnemers): 2e prijs A. Kater- berg, van bet 5de regiment infanterie te Amersfoort6e prijs H. Louis, van het eskadron ordonnansen, te Amers foort. Hedenochtend, met den trein van 10.36 kwamen de schermers terug, die deelgenomen hadden aan dit 7de wapen- feest. Dat de Amersfoortsche deelnemers niet zonder zegeteekenen uit den strijd zouden terugkeeren, deelden we reeds in ons blad van Dinsdag mede, doch dat de vertegenwoordigers van het 5de Regiment vier prijzen voor hun korps behaalden, is zeker een hulde waard. Het spreekt dan ook, dat deze over winningen recht gaven op eenen feeste- lijken ontvangst en tot dat doel was dan ook de kapitein-adjudant E. G. Staal, benevens de stafmuziek, heden morgen ter verwelkoming op 't perron aanwezig. Na eene korte begroeting marcheerde men, met de muziek aan 't hoofd, onder 't spelen van een paar vroolijke marschen naar de kazerne, alwaar de regimentscommandant de kranige over winnaars in eenige hartelijke en welge meende woorden gelukwenschte met 't behaalde succes en hun namens het 5de Regiment dank bracht voor de schit terende wijze waarop ze de eer van het Regiment hebben opgehouden. Dat ook «deveine» bij 't schermen niet uitgesloten is, bewijst wel 't feit dat de kist, inhoudende de wapens, vanuit Amersfoort naar Utrecht ge zonden, inAmsterdam arriveerde, zoodat men genoodzaakt was nieuwe wapens aan te schaffen, natuurlijk een groot bezwaar, hoewel zooals gebleken is, niet onoverkomelijk. Met bijzonder veel genoegen gingen we Donderdagavond naar Amicitia, waar de Amersf. Muziekvereeniging ter eere van het 12j-jarig directeurschap van den heer Jochems een concert gaf, terwijl deze gelegenheid tevens werd benuttigd het reeds zoo lang begeerde vaandel aan deze vereeniging uit te reiken. Waar de Am. Muziekver. in den laatsten tijd op concoursen zoo waardig de eer onzer stad heefl opgehouden heeft ons blad indertijd met vreugde er toe bijgedragen dit vaandel te kunnen verkrijgen. De zaal van Amicitia was vrij goed bezet.J Alvorens het concert begon riep de voorzitter, de heer Langeveld, allen, in 't bijzonder den Burgemeester en de besturen der uitgenoodigde muziekver- eenigingen uit Amersfoort, Scherpenzeel en Zeist, een hartelijk welkom toe. Tevens wees hij er op, dat het aantal donateurs aanmerkelijk was uitgebreid, maar daar steun nog steeds hoogst ge- wenscht is, hoopte hij dat hun aantal nog grooter zou worden. Daarna werd de feestmarsch „Hulde aan de Amersfoortsche Muziekvereeni- ging" van R. Hoffman flink, krachtig gespeeld, waarop aanstonds het vaandel op het podium werd gebracht, dat bij monde van den heer Kollewijn aan de Muziekvereniging werd overgedragen. Een donderend applaus steeg op, toen het keurig afgewerkte vaandel, dat den maker alle eer aandoet, werd onthuld. De heer Kollewijn wenschte de Mu- ziekver. geluk en na de in den afgeloo pen zomer behaalde medailles er aan te hebben gehangen, sprak hij de hoop uit, dat nog meermalen prijzen zouden wor den behaald. De voorzitter dankte allen, die voor dit vaandel hebben bijgedragen, in 't bijzonder den Burgemeester, het sym- phonieorkest „Jubal"en „DeEemlander", de verzekering gevende, dat de Am. Mu- ziekver. steeds het hare zou doen om immer voort te gaan ep den ingeslagen weg. En zich lot den heer Jochems wen dende, dankte de voorzitter hem voor het vele, dat hij steeds voor de Amersf. Muziekver. heeft gedaan, hem als hulde en erkentelijkheid der leden een schrijf tafel aanbiedende. Hierna werd het programma, dat voor 4 weken in studie was genomen, afgewerkt. Wel klonk het in de zaal soms wat hard, maar wij raeenen toch de Am. Muziekver. te mogen gelukwenschen met dit concert, waarmede ze getoond heeft iets goeds te kunnen presteeren. Steeds voorwaarts, is werkelijk het devies dezer vereeniging. De heeren v. D. (piston) en L. (piano) voerden zeer verdienstelijk Purpinsky's Originalcavatine uit, terwijl de heer S. een extra pluimpje verdient voor zijn uitstekende baritonsolo in Cris- tophe's Ai Var i 0. Ook de heer L. toonde zich een vaar dig pianist. Jammer dat de piano zoo weinig eigenschappen van een concert piano bezat. Het spel van den heer L. zou anders zeker nog meer tot zijn recht zijn gekomen. Morgenavond wordt een volksconcert gegeven. Dan zullen eenige humoristische voordrachten wat afwisseling in het programma brengen. Wie zijn avond aangenaam wil passeeren kunnen we een bezoek ten volle aanraden. EEN ZILVEREN FEEST. Heden was het feest op het gemeen tehuis. Voor 25 jaar terug trad de heer H. van Manen, gemeentebode en con- gierge van het gemeentehuis als zoo danig in dienst. Dat deze dag r iet on- opgemerkt^voorbij zou gaan, wist ieder, die den heer Van Manen kent en weet met hoeveel hulpvaardigheid en bereid willigheid hij steeds op zijn post is. Van verschillende zijden ontving h(j dan ook blijken van waardeering terwijl, een groot aantal gelukwemchen hem de verzeke ring konden geven hoe algemeen hij geacht wordt. Van Burgemeester, Wethouders en Secretaris ontving de heer Van Manen een pendule met candalabres in bron» op marmeren voet. Bij monde van den Burgemeester werd hem dit geschenk overhandigd. Z.E.A. zeide daarbij, dat het hem bijzonder veel genoegen deed, dat de heer v. M. deez' dag mocht vieren. Het cadeau moest hij echter niet be schouwen als een blijk, dat hij altijd zijn plicht heefl gedaan, want hij deed steeds meer dan dat, maar als een bewijs van de groote genegenheid, die voor hem bestaat. In zijn werkzaamheden is hij altijd trouw bijgestaan door zijn vrouw, vandaar dat ook zij met volle vreugde in dit feest kan deelen. De Burgemees ter sprak verder den wensch uit, dat de heer Van Manen nog vele jaren met dezelfde opgewektheid zijn taak zou mogen vervullen. Hierna ontving de heer Van Manen de hulde van de ambtenaren van het gemeentehuis. Het stoffelijk aandenken, dat zij hem aanboden bestond, uit een zilveren theepot met zilveren melkkan en lepelvaasje op een kristallen blad. De heer J. Busquet sprak daarbij ongeveer het volgende: Het is voor U vandaag een gewich tige dag, die we hebben gertleend niet on opgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Als oudste ambtenaar is het mij een groot genoegen U met dezen dag te mogen gelukwenschen. In 25 jaar kan er veel gebeuren en er is ook veel gebeurd. Veel superieuren hebt ge zien komen, en gaan burgemeesters, secretarisien en andere ambtenaren hebben elkander op gevolgd. Steeds zijt ge gebleven de persoon, die met nauwgezetheid zijn plicht betracht en met wien het aange naam is in aanraking te komen. Ik hoop, dat ge nog vele jaren met uwe vrouw, die U steeds zoo trouw ter zijde staat, in gezondheid en kracht uw werkzaam heden zult kunnen vervullen, zooals dat steeds door U is gedaan, tot genoe gen van allen. Wij hebben gemeend, niet alleen met woorden U te moeten huldigen maar U ook een blijvend aandenken te moeten vereeren, als blijk onzer groote erkentelijkheid. We hopen, dat ge nog vele jaren, ook wanneer ge soms hier niet meer werkzaam mocht zijn, er door zult worden herinnerd aan deze, onze hulde. Hiermede was voor den heer van Manen de plechtigheid ten Gemeente huize afgeloopen. Maar nog tal van corporaties en particulieren kwamen hem gelukwenschen of zonden hun be wijzen van belangstelling. Zoo ontving hij van de Vereeniging «Liefdadigheid een prachtig bloeiende azaléa, van den marktmeester en den vischafslager een keurig fijn sparretje in pot, van de Commissie van Toezicht op het M. O. een fraaien palm, van de Commissie van Toezicht op het L. O. een geschenk in envelloppe, van den opperbrandmeester een kaarten- coupe. Verder ettelijke kistjes sigaren, eenige taarten, waaronder een fraaie toren met het wapen van Amersfoort en eenige wandteksten. Geen wonder dus dat de heer van Manen onder den indruk was, waar hij zoo van alle zijden de blijken van waar (leering ontving. Voorzeker is de dag van heden voor |hem een onvergetelijke dag ge worden, waaraan hij nog vaak met vreugde zal terugdenken. Donderdagavond hield de afdeeling Amersfoort van de vereeniging tot op voeding van halfverweesde-, verwaar- loo»de of verlaten kinderen in het Huis gezin, een algemeene vergadering voor leden, begunstigers en belangstellenden in „Ons Huis". Aanwezig waren de damesmevr. M. E. Reijnders en mevr. D. H. Meursing en de heeren F. M. van Veen (voorz.), Ch. L D. Mounier («eer.) Prof. F. Ken- ninck, A. Bommel en A. N. J. van Rossem. De voorzitter opende de vergadering en heette de aanwezige leden hartelijk welkom. Nadat de secretaris de notulen had voorgelezen en niemand hieromtrent iets had op te merken, bracht de secretaris het volgende jaarverslag uit. „De Afdeeling alhier verpleegde over 1907 24 kinderen, waarvan 4 voor eigen rekening, die globaal per hoofd en per jaar kosten f200. Met uitzondering van enkelen die veel zorg baren, deels om gezondheidsredenen, deels om redenen van moreelen aard, mag de Afdeeling met voldoening op haar arbeid terug zien. Wat de finantieele zijde betreft is zulks niet het geval. Tegenover eene vlottende uitgave van f900 's jaars, staan slechts ge deeltelijk wisselvallige inkomsten ad f700, herkomstig van 169 leden. Het déficit ad f200 werd tot héden aangevuld, dank zij de voorspraak onzer dames- bestuursleden, die de Muzen wisten te bewegen om dit te kort aantevullen. Ten opzichte der naamloos-vele in stellingen van Liefdadigheid die tegen elkaar concurreeren, en dusdoende een aanblik van tegenstrijdigheid bieden, nog grooter dan de tegenstrijdigheden van het leven, die zij trachten te be zweren, diesbetreffende betoogt het ver slag hoe de P 0 s i t i v i s t dit als de natuurlijkste zaak der wereld beschouwt, want het leven is nu eenmaal een strijd (zegt hij) niet alleen tusschen de indivi- duën onderling, maar ook voor lichamen en corporation (de liefdadige vereeni- gingen niet uitgezonderd) en wie dien str(jd niet kan bestaan, die is perse ver wezen om ten onder te gaan. Of de idealist dit met den positivist ééns is Luister, hoe de corypheeên van het idéalisme, tegenover deze krij- schende levensopvatting, eene, van ge heel anderen aard ontwikkelen Niet in het overhaast driftig écreiken van eenig hooger peil, maar in het gestadig door rustig reiken daarnaar, [zoeken wij de quintessence van het leven, dat we ons voorstellen onder het beeld van een onafzienbaar gebergte, slechts bestijgbaar langs een al wentelend opgaand pad. Een ieder stelle zich naar gelang van zijn moreel en intellectueel peil op een dezer hoogere dan wel lagere omme gangen. Blikt hij vandaar opwaarts, dan voor zoover zijn oog reikt, onderscheidt hij intelligenties van hooger orde dan hij zelf, die hem aanmoedigen in zijn reiken naar hoogerblikt hij naar beneên, dan voor [zoover zijn oog rijkt, onderscheidt hij intelligenties van lager orde dan hij zelf, die hij op zijn beurt weer heeft aan te moedigen in h n reiken naar hooger, en zoo opwaarts dan wel terugwaarts of om zich heen blikkend, eindigt ons gezichtsveld steeds i.i één en hel zelfde

De Eemlander | 1908 | | pagina 2