WEERBERICHT. Thermometerstand Mepkwaapdige Woorden en Daden UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINRL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 8 Februari 1908. Hoogste barometerstand 779.2 m.M. te Valencialaagste 731.3 m.M. te Christiansünd. Verwachting tot den^3 avond van 9 Februari 1908 Wind Matige tot krachtige Westelijke tot Noorwestelijke wind. Gesteldheid van de luchtAfwisse lende bewolking, waarschijnlijk sneeuw- of regenbuien. Temperatuur: Iets kouder. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 777 m.M. Vorige stand te 12 uur 777 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 46. Laagste hedennacht .F. 33. Hedenmiddag 12 uur .F. 39. Door den Minister van Binnen- landsche Zaken is een schrijven gericht aan de Commissarissen der Koningin in de onderscheiden provinciën met uit- noodiging hem hun gevoelen te doen kennen over de door de Centrale Com missie voor de Statistiek hem gedane voorstellen betreffende de, ter uitvoering der Wet van 22 April 1873 (Staatsblad no. 63) in het jaar 1909 te houden negende tienjaarlijksche volkstelling, onder bijvoeging van het advies van Gedepu teerde Staten omtrent het voorstel der Centrale Commissie tot het te gelijker tijd houden (voor het eerst) eener be- drijfstelling. De Centrale Commissie advi seert ook nu weder de volkstelling te houden op 31 Dec. (1909). De Middenstand, zoo schrijft men ons, heeft zich sinds den aanvang der '20ste eeuw krachtiger dan ooit geweerd, om zich tusschen de andere standen te handhaven en zijn belangen zelfstandig te behartigen. Hare congressen zijn daar wel het sprekendst bewijs van. Het vierde, ver leden jaar te Nijmegen gehouden, was een groot succes voor den Middenstand. Dit jaar zal het Vijfde gehouden wor den en wel te Dordrecht in de maand Juli. De Dordrechtsche Winkeliersvereni ging, onderafdeeling van den Midden standsbond, heeft zich bereid verklaard als regelirigs-coramissie dienst te doen, ten einde de Congressisten een waardige ontvangst te bereiden. Reeds hebben eenige bijeenkomsten plaats gehad, waarin de verloopige maat regelen besproken en de werkzaamheden zijn verdeeld. Verschillende autoriteiten hebben zich bereid verklaard zitting te nemen in het Eere-Comité, waarvan het eere-voorzit- VAN Ministers en Kamerleden sedert het jaar 1858. ontleend aan Kollewfin's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 21. Op 6 Julie 1872 trad het ministerie De Vries-Geertsema op: de eerste als minister van Justitie, de tweede van Binnenlandse Zaken. In September maakte het als program bekendwetten op de defensie en de financies, op de rechteiiike organisatie, op de uitbreiding van het kiesrecht en op het hoger onderwijs. De minister van Oorlog, Van Limburg Stirum, stelde voor, de plaatsvervanging af te schaffen als eerste slap om tot een volksleger te geraken, en voor de verdediging de Utrechtse linie te behou den. De Roo van Alderwereld, die veel uitgebreider legerhervorming voorstond, noemde het voorstel „lapwerk" en be streed het heftig. Het werd afgestemd en de minister nam zijn ontslag. Weitzel die hem opvolgde slaagde er in 1873 in, onze Oostelike en Zuidelike grens vestingen te doen opheffen als niet meer gpschikt bij de nieuwere wijze van Oorlog- terschap is aangeboden aan den Com missaris der Koningin in Z.-Holland, mr. J. G. Patijn. Deze heeft zich deze be noeming laten welgevallen. Binnenkort zal bet Comité volledig worden bekend gemaakt. Nog kunnen wij melden, dat zich hebben gevormd een hoofdcommissie en een financieel-, [maaltijd-, pers-, feest-, ontvangst- en hotel-commissie, welke hunne voorbereidende werkzaamheden reeds hebben aangevangen. Het Congres en de feestelijkheden, waaraan naar wij vernemen zeer veel zorg zal worden besteed, zullen gehouden worden in het gebouw der Vereeniging Kunstmin. De commissie voor de herziening van de Kamers van Arbeid, onder voor zitterschap van Prof. Drucker, heeft eenigen tijd geleden eene lijst van 62 vragen opgesteld, en deze toegezonden aan alle vakorganisaties. De Correspondent voor de N. R. Ct. seint uit Batavia: De Locomotief spreekt in een eerste artikel over het Aljeh-onderzoek een hoogst ongunstig oordeel uit. Het persoonlijke optreden van den Gouverneur-Generaal heeft, volgens het blad, het aanzien van gouverneur Van Daalen onherstelbaar geknakt. Te Utrecht is gisteren overleden de heer H. A. van Beuningen. Vroeger werkzaam bij de Ned. Rhijn- spoorweg-Maatschappij te Amsterdam, ging de heer Van Beuningen later over als chef van het goederenvervoer der Ned. Centraalspoorweg-Maat schappij te Utrecht. Na zijn eervol ontslag als zoo danig vestigde hij eene handelsonder neming in steenkolen, welke hij tot groot aanzien wist te brengen. In 1894 werd hij ondervoorzitter en in 1898 voorzitter der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht. Reeds kort na zijne vestiging aldaar werd hij gekozen tot lid van den Gemeenteraad en in 1888 oók van de Provinciale Staten. Niet alleen in zijne officieele betrek kingen, maar ook om zijne werkzaamheid als voorzitter of medebestuurder van een aantal particuliere instellingen stond de heer Van Beuningen in hooge achting bij zijne stadgenooten van verschillende richting. Na het optreden van den heer Seyf- fardt als Minister van Oorlog, in den zomer van 1891, werd de heer Van Beuningen in diens plaats tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het district Utrecht gekozen. Bij de Kamer-ontbinding in 1894 (wegens de kieswet-Tak) stelde hij zich niet beschik baar voor eene herkiezing. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. AMBTENAAR-STAATSBURGER. In de „Ommelander Courant" van 1 Febr. j.l. komt het bericht voor, dat de voorzitter der Vrijz.-Dem. Kiesvereeniging te Uithuizen als zoodanig heeft bedankt, „omdat de postadministratie ongaarne ziet, dat de ambtenaren zich in het ver volg bij verkiezingen op den voorgrond stellen." Men zendt aan LandenVolk thans den tekst van de dienstorder, kort geleden door den directeur-generaal der posterijen en telegraphie uitgevaardigd. Ziedaar „Aangezien geen redenen bestaan een voorschrift uil te vaardigen, waarbij den ambtenaren wordt gelast, zich bij ver kiezingen niet op den voorgrond te plaatsen, omdat zij het algemeen belang moeten dienen en ook om geen ergenis te verwekken of hun dienst te veronacht zamen, laat ik het aan de directeuren voeren, en de defensie in te krimpen tot de vesting Holland met zijn voorwerken, maar van de eigenlike legerhervorming kwam niets. Zeer verheugd waren de bewoners van de grensvestingen zich te kunnen ontdoen van de wallen, die hen hadden bekneld, daar zij nu gelegen heid hadden daarbuiten gezonder ge legen woningen te kunnen bouwen. De rechterlike organisatie werd afge stemd en evenzo de begroting van de minister van Marine, Brocx, die de zuinigheid van beheer tot zulk een hoogte opvoerde, dat de marine sterk achteruitging, zo zelfs dat onze oorlog schepen, gelijk men zeide, in de dokken wegrotten. Dat alles gevoegd bij het bestrijden door de jongere liberalen van alle vasthouden aan in hun oog ver ouderde begrippen, ontnam aan het ministerie kracht en maakte het moede loos. De pogingen om een nieuw mini sterie te vormen, eerst opgedragen aan de bekwame Van Reenen en daarna aan de gematigde Van Lijnden van Sanden- burg liepen op niets uit, en zo nam het ministerie, waarin Brocx vervangen was door Van Erp Taalman Kip, omdat er toch geregeerd moest worden, de ondankbare taak maar weer op zich, die niet weinig verzwaard werd door het het uitbreken van de oorlog op Aljeh, die grote ontstemming te weeg en inspecteurs over op te treden, indien een ambtenaar dat wel doet." Het blad leest hieruit, dat de directeur- generaal den directeuren en inspecteurs gelast te doen, wat zijn chef, de Minister van Waterstaat, hem verbood. „In dit licht bezien, is de dienstorder vooreerst een ernstig vergrijp tegen het gezag, of, in den gedachtengang van den directeur-generaal, legen de discipline." „Nog veel minder zal een man van beleid, fatsoen en goeden smaak verschooning kunnen vinden voor een ambtenaar die aldus van een demis sionair Minister het gezag aanrandt. Voor een hoofdambtenaar allerminst, wiens positie verplichtingen oplegt van nog anderen aard dan betreffende dienst zaken alleen. Kunst- en Wetenschap. Van de licht- en steendrukkerij van den heer A. L. Versluijs ontvangen we een wandkalender in vier bladen, die weder toont welk een artistiek mooi werk hier wordt geleverd. Zoo het nog noodig was, kan deze kalender weer het overtuigend bewijs geven, dat men op het gebied van licht- en steendruk ook in Amersfoort voor keurige afwer king en fraaie uitvoering weet zorg te dragen. De statuten van de Amersfoortsche Schietvereeniging „Voor Koningin en Vaderland" zijn goedgekeurd bij Kon. besluit van 1 Februari 1908 No. 27. We herinneren aan de vergadering van de plaatselijke afdeeling van den Ned. Prot. Bond a. s. Dinsdag in de Remonstrantsche kerk te houden. Ook voor niet-leden is deze lezing toegan kelijk. Het comité voor de medische faculteit aan de Vrije Universiteit houdt a.s. Vrijdag in de Arend een openbare vergadering, waarin Ds. J. G. Klomp uit Wassenaar als spreker zal optreden. Maandagavond zullen de dames J. en M. Stoetzer alhier, medewerken aan een concert, te geven door de sym- phonie van de St.-Jozef-Jongelingen ver eeniging te Soest. Het concert van het Symphonie- orkest „Jubal", dat 12 en 13 Februari zou worden gegeven, moet door omstan digheden worden uitgesteld. Vermoedelijk zal nu Zondag 23 Februari een volks concert worden gegeven en Dinsdag 25 Februari een concert voor leden en donateurs. Naar wij vernemen, zullen in het begin van Maart door het plaatselijk Nutsdepar- tement weer een tweetal muziekavonden worden georganiseerd. De ook te dezer stede welbekende mej. Verbeet zal beide avonden concerteeren, met medewerking van de ensemble klasse van de Muziek school, onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken. Het zal een avond worden voor de leden en hun huisge- noolen en een Volksavond. De tooneel- en reciteerclub „Thalia" zal Zondag 16 Februari in de zaal van de sociëteit „Vereeniging" voor hare leden en donateurs opvoeren het blijspel „Mijnheer de Senator". Het plan om op Dinsdag 18 Februari dezelfde uitvoering te geven ten voor- deele van kindervoeding, moet wegens verschillende omstandigheden worden opgegeven. Blijkens het verslag over 1907 van de plaatselijke afdeeling van Toon kunst waren einde 1907 ingeschreven 4 honoraire leden, 1 donatrice en 171 bracht, ook omdat de verbazende uit gaven die er voor gevorderd werden buiten de gewone kontrole van de Staten-Generaal vielen, en het einde van die oorlog niet te overzien was. Terwijl van het ministerie, beschul digd van slapheid, niets deed om tot noodzakelike hervormingen over te gaan, maakte Van Houten van het recht van initiatief gebruik met het voorstellen van een wet om overmatige ar beid en verwaarlozing van kinderen tegen te gaan. De Staten-Generaal namen die wet aan. Onder de verdedigers behoorde de door zijn talenten ver uitblinkende antirevolutionair dr. A. Kuyper, die 21 Januarie 1874 voor 't eerst als Kamer lid was opgetreden, en in de eerste rede, die hij in de Kamer hield, dit onderwerp behandelde. Zo sprak hij o. a. „Waar uit de opgaven van in- dustrieëlen zelf blijkt, dat in ons land kinderen van 7 jaar in de tijd van 6 dagen 85 k 87 uur arbeiden, spreekt het feit zo van zelf, dat hel van alle verder betoog ontslaat. Het kwaad is zo ernstig, dat ik weet hoe men kinde ren van 5 en 6 jaar, om ze 's morgens naar de fabriek te doen gaan, maar niet wakker kon krijgen, ze uit het bed moest nemen, in letteriike zin wakker schudden en met water het hoofd be leden, terwijl de Zangvereeniging 90 medewerkenden telde. De verschillende klassen der Muziek school telden 151 leerlingen. De timmerliedenvereeniging, onder afdeeling van den Christ. Nat. Werkmans bond heeft tot definitief bestuur gekozen de heerenD. van Loveren, voorzitter, J de Waal, secretaris en G. de Gans, peningmeester. Hedenavond zal de Amersfoortsche muziekvereeniging, directeur de heer J. A. Jochems, met het nieuwe vaandel een fakkeloptocht houden door de ge meente. De te maken route is als volgt: Om 8 uur, samenkomst bij het station, dan gaal de tocht langs de woning van den Burgemeester, Utrecht- scheweg, Groote Bergstraat, Aldegonde- straat, Hendrik van Viandenstraat, Kleine Haag, Groote Haag, Arnhemsche- straat, Varkensmarkt, Westsingel, Breede- straat, Krankeledenstraat, Langestraat, Hof, naar Odéon waar de stoet ont bonden wordt. Yan Maandag tot en met Woen s dag werd in de sociëteit „De Vereeni ging" een onderling biljartconcours ge houden. Donderdagavond had de prijsuitreiking plaats, ter gelegenheid waarvan een feestavond was georganiseerd, waar de bekende dichter-zanger-pianist-componist Joh. Schmier met zijn bekende oden en logen optrad. In de pauze had de prijsuitdeeling plaats door den voorzitter den heer A. H. van Kalken. De prijzen waren door de volgende heeren behaald: Ie prijs P. W. Trast, 2de prijs A. Houtzaager, 3de prijs E. H. van Sweden, 4de prijs M. W. F. de Jong, 5de prijs J. Cattie en 6de prijs P. E. Rintel. Een man, die lijdende is aan toe vallen, voelde zich Vrijdag zoo onwel, dat hij onmogelijk verder kon. Aan het politiebureau werd hij liefderijk verzorgd, waarna hij zijn reis naar Baarn kon voortzetten. Een minderjarig meisje is door de politie alhier aangehouden en naar haar ouders te Zulphen teruggebracht. Hedenmiddag reed een karretje op den Utrechtschen weg tegen een telephoonpaal. De inzittenden, de heeren B. en W. werden er uitgeslingerd, maar bekwamen gelukkig geen letsel. Minder goed kwam het karretje er af, dat nogal beschadigd was, terwijl een wiel er ge heel werd afgerukt. Een minnaar van wielrijden had zich te Dordrecht op een minder eerlijke wijze van een rijwiel voorzien. Te dezer stede scheen hij echter genoeg van zijn karretje te krijgen. Hij beleende het althans in de Bank van Leening, waar het door de politie is opgespoord. BARNEVELD. Op 22 April a.s. zal de heer A. W. J. J. baron van Nagell 25 jaren burgemeester van deze gemeente zijn. Deze dag zal niet onopgemerkt voor bijgaan. Er is reeds een vergadering van ingezetenen gehouden, waarin een voor- loopig programma van de feestviering is vastgesteld. BAARN. Voor de afd. Baarn van den Volksbond tegen drankmisbruik trad Vrijdagavond in de groote zaal van hotel Velaars als spreker op de be kende declamator, de heer P. H. Lam berts van Amsterdam. Het programma, dat o. m. bevatte. «Een Carnavalsbeeld» druipen, om in dat geparalyseerde lichaam weer enige beweging te doen komenWordt door het ontwerp de vaderlike macht niet aangerand Ze wordt integendeel eer beschermd en verdedigd. In onze kleine fabriek steden vooral is de fabrieksheer zulk een machtig personage in het sociale leven, dat hij de toestand dwingen kan en lot de vader zegt: „„Wanneer jij je kind niet geeft dan neem ik jou ook niet,"" of, is het kind reeds op de fabriek: „„Wanneer een van je kinderen weggaat moeten jelui allemaal weg."" Zo is het zelfs meermalen gebeurd, dat ouders, waarvan de dochters op een leeftijd kwamen dat ze liever een andere weg in de maatschappij kozen, door b. v. te gaan dienen, daarin verhinderd zijn, eenvoudig omdat de werkgever kortaf zeiAls je je dochter laat gaan, beboet ik je met de straf van wegzending van je gehele gezin""En wat het beginsel van vrije handel betreft, waar van de grondslag is, dat ieder geacht moet worden zijn eigen belang beter voor zich zelf te kunnen beoordelen dan de staat voor hem: dat beginsel moet gehandhaafd worden, en het wetsont werp breekt niet met dat beginsel, omdat het kind zijn eigen belang niet kent, en bovendien niet vrij is en niet kan doen wat het wil, omdat het onder de macht en «Een Kerstnacht», werd met zee: veel succes ten uitvoer gebracht. Het daverend applaus, dat na elk nummer van het programma volgde, bewees, dat deze begaafde declamator als naar gewoonte uitstekend had voldaan. Voor den grooten nationalen wed strijd van Harmonie- en Fanfarecorpsen, op 29 en 30 Juli a.s. alhier te houden, zijn reeds de volgende medailles toe gezegd van H. M. de Koningin, groote bronzen med.van H. M. de Koningin- Moeder, groote zilveren med.van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, groote bronzen med.; van den Com missaris der Koningin in de provincie Utrecht, verguld ziiveren med.; van den Burgemeester van Baarn (Be schermheer der uitschrijvende vereeni ging «Crescendo») een zilveren eere- kruis; van de gemeente Baarn, drie med.van de Vereeniging tot verfraai ing van Baarn en Bevordering van 't Vreemdelingenverkeer, een verguld zil veren med.van den heer J. N. Went- holt, voorzitter der feestcommissie, een zilveren med.; van den heer N. Wafel bakker, penningmeester der feestcom missie, een zilveren medaille. SOEST. Een hert had zich zelf ge vangen in het rasterwerk van een kippenhok. Nadat het beest uit zijn benarden toestand was verlost werd het naar het Paleis Soestdijk terugge bracht naar het in 't bosch in vrijheid werd gesteld. H. V. C. speelt morgen niet tegen Quick II, maar ontvangt op eigen terrein, achter Rustoord alhier, B. V. C. uit de Bildt. LEUSDERHEIPRAATJE. Quick zal morgen de geleden neder laag van Deventer weer moeten ver effenen. We twijfelen er ook niet aan, of ze zal over Quick (Nijmegen) kun- nenzegevieren.DeNijmegenaars schieten wel eens uit hun stof maar we gelooven toch, wanneer de Rooden maar eens willen, gemakkelijk de overwinning behaald kan worden. Het tweede kan, indien het tenminste niet te veel spelers aan het eerste moet afstaan, gemakkelijk van U. V. V. II winnen. Alle elf spelers moeten echter bedenken, dat het kampioenschap van het tweede elftal op het spel staat er moet dus gewonnen worden Stand ie klasse Oosten. Goals gsp.gw.gel. vr.p. voor tegen gom U. D. [Deventer) 8 6 2 1 12 26 - 10 1.50 P.W. [EnschedeJ 7 3 3 1 9 25 15 1.29 G.V.C. [Wagening.] 8 4 1 3 9 22 —20 1.13 Quick [A'ft.] 6 3 0 3 6 14 14 1. Quick [NijmegenJ 7 2 1 4 5 10 23 0.71 Vitesse [Arnhem] 6 2 0 4 4 11 17 0.67 Wilh. ['s-Boscb] 6 1 1 4 3 11 20 0.60 Stand ie kl. U. P. V. B. Goals. gap. gw. g«l. Tri. p. voor tegen geni Quick II (A'foort.) 6 3 1 2 7 24 17 1.16 U.V.V II (Utrecht) 6 3 1 2 7 13 19 1 16 H.V.C.I (A'foort.) 7 4 3 8 23 13 1.14 D.O.S. 1 (Utrecht) 6 2 2 2 6 12 14 1.— A.W. II (Bussum) 7 2 2 3 6 16 17 0.85 B.V.C. I (de Bilt) 8 2 2 4 6 17 Ï6 0.75 ie klasse B. Goals. gsp. gw. gel. vtI. p. voor tegen gem. Kampong U (Utr.) 6 3 2 8 23 7 1.60 Victoria II (Hilv.) 6 4 1 1 9 35 11 1.50 D.O.S. II (Utrecht) 7 3 1 3 7 17 26 1.- Quick III (A'foort) 6 1 2 2 4 14 16 0.80 U.V.V. III (Utr.) 5 5 - 3 32 0.— Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 9 Febr. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 9 Febr. van een ander staat. Mag nu ondersteld worden dat de vader in de plaats treedt van het kind? Ik antwoord ontkennend. Wanneer de belangen overeenkwamen, diende te worden toegegeven dat de vader voor het kind oordeelt. Maar hier zijn de belangen strijdig, nu blijkbaar het belang van de vader is om van het kind loon te trekken, en van het kind om opgevoed en onderwezen te worden. Het kind staat hier weerloos en dus kan men niet beweren dat het beginsel van vrije handel door het wetsontwerp wordt geschonden." Bij de verdere beraadslaging werd door anderen gewezen op Engeland, waar een verkorting van werkuren tot verminde ring van produktie-kosten had geleid, omdat daardoor de werkkracht van de arbeiders was toegenomen, en dat een werkdag van acht uur verkieslik was. Sommigen bestreden die stellingen en wezen er op, dat er werklieden zijn die van hun weekloon een te klein deel voor de huishouding aan hun vrouw geven om het overige voor zich aan drank uit te besteden. Het wetsont werp werd door de Tweede Kamer aan genomen met 64 tegen 6, en door de Eerste Kamer met 29 tegen 7 stemmen. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 2