allerlei. 1 marktbericht. advertenties. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. .14.-:sr Laatste Berichten. Afdeeling Amersfoort en Omstr. van den Ned. Protestantenbond. „De Weduwe Hansen." „VERZOEND." oorm. io'/j uur Ds. P. Heering te -Gravenhage. Doopsgezinde Krtng. Loge gebouw an Persijnstraat i. Zondag 9 Febr. oorm. io'/a uur Ds. E. M. ten Cate. Aan de heeren P. Wielinga te Assen, ds. G. W. C. Vunderink, alhier en mr. G. Sybrandy te Almelo, is door het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Patroonsvereeniging opgedragen een rap port samen te stellen over het middel baar onderwijl (algemeen ontwikkelend Éen technisch), en de inrichtingen, die Iden schakel vormen tusschen dit en het 1 'gewoon lager onderwijs in het buiten- i land. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam, uit spraak doende in de zaak der Club de Bienfaisance, heeft in het vonnis o. a. gezegd, dat de Club, voorgevend wel- dadigheid beoogend, inderdaad ten doel had het hazardspel wat hoofddoel was, doch dat dit hier geen misdrijf oplevert, geen strafbaar feit is, weshalve beklaag den ontslagen werden van rechtsver- volging en de roulette teruggeven moest worden. De eisch was vierhonderd gul- i den boete tegen Politzer, tweehonderd tegen de andere bestuursleden der club. GRASMEST. Dat ook de weide en hel hooi land moeten bemest worden, wie twijfelt er tegenwoordig nog aan? 't Is ij, maar de vraag hoe, waarmede? Toch is die vraag niet moeilijk te be- antwoorden. Er is geen enkele reden, waarom het bouwland wel en het grasland niet zou moeten hebben een S volledige bemesting. Ook de weide moet dus, behalve Kalk (die gij waar schijnlijk reeds gegeven hebt) tot be mesting hebben Stikstof, phosphor- z u u r en Kali. Zonder de stikstof ont staan er te veel klavers, zonder hel phosphorzuur en de kali verdwijnen ze. Een uitstekende bemesting voor de weide en het hooiland (zoowel in het voorjaar, als na de eerste snede) is daarom Ohlendorff's speciale g r a s m e s t, die opzettelijk voor weide- bemesting vervaardigd is op de basis van Peru-Guano. Vooral de grassen hebben voeding stoffen noodig, die hun gedurende de gansche groeiperiode ten dienste staan. Dat vinden zij in de organische Peru- Guano, dus ook in genoemde grasmest. Wanneer men in Februari of Maart ongeveer 500 a 800 K.G. van deze grasmest per Hectare uitstrooit, bespaart men zich een massa werk en is men er zeker van, dat de stikstof èn het phos phorzuur èn de kali gelijkmatig verspreid zijn. Het gras zal overvloediger en in betere kwaliteit groeien. Zure grassen, mossen enz. verdwijnen en de weide betaalt honderdvoudig het haar gegevene terug. Vergiftiging. Een ernstig geval van vergiftiging heeft zich Donder dag te Tilburg voorgedaan ten huize van zekeren A. Venmans, gemeentewerker, op de Loopkens. Na het gebruik van pannekoek zijn vrouw en vier kinderen plotseling ongesteld geworden. Braken en hevige krampen deden spoedig ver giftiging vermoedeB, hetgeen door den inmiddels ontboden geneesheer dan ook geconstateerd werd. Een der kinderen, een meisje van 7 jaar, is aan de gevolgen overledende moeder en de andere drie kinderen ver- keeren in levensgevaar. Twee kinderen van een der buren die ook van de koek gegete» hadden, zijn eveneens ernstig ziek. De politie heeft het overschot van de koek en de uitwerpselen in beslag ge nomen om die scheikundig te doen onder zoeken. Aan misdrijf schijnt niet gedacht te moeten worden; men vermoedt dat het meel, waarvan de koek gebakken werd, bedorven was. Onbeschaafd. Te Amster dam doet een verhaal de ronde, dat Willem Royaards die te 's Gravenhage in een damescoupé had plaats genomen en beleedigende woorden geuit zou hebben tegen den conducteur bij aan komst aan het Centr.st. in de hoofdstad door twee agenten zou opgewacht zijn, in arrest genomen en naar het politie bureau Warmoesstraat zou zijn over gebracht, waar een proces-verbaal tegen hem zou opgemaakt zijn. Bij onderzoek bleek aan het Hbl. dat de heer Royaards inderdaad in een damescoupé had plaats genomen, die weigerde te verlaten en eerst aan den chef van het Centraalstation zijn naam genoemd heeft. Vrij onbeschaafd voor iemand, die toch zeker gaarne voor welopgevoed wil doorgaan. Valse munter? Te Gouda is gisteren wegens dronkenschap gearre steerd een bekend Goudsch straattype, zekere Piet de Lamme. De man werd, bij fouilleering door de politie, in het bezit bevonden van een aantal valsche guldens. Hij erkende deze ontvangen te hebben van zekere Z., werkzaam op een machinefabriek, die in zijn vrijen tijd dikwijls proeven nam op electrotechnisch gebied. Op deze aanwijziging werd ook Z. gearresteerd en een huiszoeking te zijnen huize verricht. Daar moet een werk plaats voor de vervaardiging van munten zijn gevonden en een en ander in be slag genomen zijn. Wijl in den laatsten tijd herhaaldelijk valsch geld te Gouda in omloop was, schijnt de politie hier een goede vangst gedaan te hebben. Een streek. De Maas en Waalsche Courant vertelt het volgende verhaal Drie leden van de natte gemeente te D. hadden op zekeren dag samen nog 'n stuiver op zak en wel voor 'n kwartje dorst. Hoe hun dorst te lesschen Goede raad was duur! Nood zoekt list. Fluks met elkaar overleggende, hebben ze er dra wat op gevonden. Eer grapkoddig De jongste der snuiters wordt er op uitgestuurd. Met een halve leege flesch in den eenen en een halve flesch water in den anderen zak stapte hij opgeruimd eene kleine kroeg binnen. De heele rijk dom, de 5 ct., zijn 't spieringske Een glaasje bierKasteleintje komt er mee. Praatje over weer en wind en gruis lossen volgt. Gast haalt zijn leege flesch voor den dag en vraagt een halve liter klaore. 't Is voor z'n drieën. Hij krijgt h'm en steekt flesch met klaore in den zak. Hij vraagt op de pof tot 't schip leeg isNee, nee, zegt 't kasteleintje druk, nie poffen. Der stao genog van jullie te kraoien. Och, toe, zegt stamgast, we zullen wel betaolen. Nee, nee, geef maar hier, zegt 't kasteleintje. Stamgast haolt flesch met waoter tegenstribbelend uit den zak en kasteleintje giet flesch leeg bij de klaore. Stamgast stapt de deur uit, voor 't oog mopperend op 't kasteleintje, maar in wendig schik voor tien, dat 't grapje zoo goed gelukt ia. 't Drietal pimpelde lekker van 't halve literke, dat er niks gekost ha. Een kwartiertje daarna komt er weer 'n klant om 'n wipperke en kreeg een tikske uit de aongelengde kraft. Hé, wal hedde 'm gewasschen, zeit ie. 't Is klaor waoter. Van dood en sterven. Lodewijk XIV riep op zijn sterfbed uit, dat hij nooit geloofd had, dat het sterven hem zoo licht zou vallenhij nam afscheid met een glimlach op de lippen. Deze laatste woorden van den zonnekoning, die door de geschiedenis voor ons bewaard zijn gebleven, hebben een ondernemend geleerde aan het werk gezet hij heeft een zeer interessant boek geschreven, waarin hij tracht te bewijzen, dat de plotselinge onverwachte dood dikwijls niet smartelijk is, doch in vele gevallen zelfs een vriendelijke aangename gewaar wording geeft. De geleerde beroept zich op de woor den van verscheiden menschen, die zich in doodsgevaar hebben bevonden, doch ook in dezen toestand hun bewustzijn niet verloren en zich alles herinnerden, wat zij in bet kritieke oogenblik uitston den. Bijna al deze menschen verklaarden eenstemmig, dat zij met den dood voor oogen niet de minste vrees hadden ge voeld en dat er slechts vroolijke, aan gename of hoogst prozaïsche gedachten bij hen opkwamen. Een Alpenklimmer, die in een diepen afgrond stortte, was er zich volkomen van bewust, dat zijn dood nabij was, toch gingen er slechts twee gedachten door zijn brein «Hoe veel seconden zou zoo'n val wel duren en „zou ik op een gladden of een spitsen steen vallen?" Een matroos moest zich gedurende een schipbreuk in zee werpen, en trachtte zwemmend de kust te bereiken weldra echter waren zijne krachten uitgeput en werd hij een prooi voor de golven. In het oogenblik, dat hij voor het eerst vrijwillig onder water dook, viel het hem in, dat de dood hem verhinderen zou, een nieuwen roman, die hij den vorigen dag gekocht had, uit te lezen en dat speet hem erg. Toch komt de dood niet altijd zoo gemakelijk. Een man, die bij een oproer door verscheiden kogels in de borst ge troffen werd, en slechts door een uiterst gevaarlijke operatie gered kon worden, vertelde later, dat hij onmiddellijk zijne bezinning verloor. Maar dat, wat hij in het allereerste oogenblik ondervond, zou hij nooit weer willen beleven. Hij maakte eene lange reis om de wereld en kwam plotseling in geheel onbekende streken tusschen talrijke, met kogels doorboorde menschen allen hadden rondom hem een waren helschen dans uitgevoerd. De herinnering aan dit visioen was bij den man zoo sterk, dat hij met wijd open gesperde oogen aan alle leden sidderde, terwijl hij er vaD sprak. Influenza. In Engeland zijn influenza-epidemiên aan de orde van den dag. Liverpool vooral schijnt op bizonder gevaarlijke wijze door deze ziekte bezocht te worden, want men meldt, dat het sterftecijfer der vorige week tot 3.3 pet. steeg, terwijl het in de zelfde week van het vorige jaar slechts 1.9 pet. bedroeg. Niet minder dan 489 lijken moesten de vorige week begraven worden. Men kon in de stad geen pleegzusters meer krijgen, zoodat ze uit Manchester moesten overkomen. Ook had men ge brek aan lijkwagens, zoodat verscheiden begrafenissen niet op den vastgestelden dag konden plaats vinden. Ook in Keulen en omstreken eischt de influenza heel wat slachtoffers. Twee dochters, die hun vader verpleegden, stierven bijna te gelijk met dezen. De zoon, die in het vaderlijk huis terug- keerende, deze droevige tijding hoorde, werd krankzinnig. In eene andere familie stierf de volwassen zoon. Toen de vader van de begrafenis terugkeerde, vond hij zijne vrouw als lijk liggen. De lachende Koning. Aan een artikel in een Duitsch blad over „De lachende Koning" zij het volgende ontleend Weemoedig zal misschien thans de meerderheid der Portugeezen den levens- lustigen koning gedenken, die zelf zoo weinig belangstelling koesterde voor de politiek, dat hij niet vermocht in te zien de oude waarheid, dat het volk slechts daar van de vrijheid misbruik maakte, waar het ze nemen moest, en nooit daar, waar men ze het gaf. Ondanks zijn belangstelling voor Engeland her innerde hij zich nooit de uitspraak, welke een zijner beste politici, William Fox, meer dan een halve eeuw geleden had gesproken, dat het een der eerste stelregels van een regeeringsleider moest blijven om bij een opstand de individuen te straffen, maar het land te ontzien. Het dictatorschap van 1907 bewees dat Carlos I niet van William Fox hield. Hij had trouwens ook weinig tijd noch lust om zich met doode, oude Engelsche staatsmannen bezig te houden, zoolang er levende, jonge Porlugeesche dames waren. Het behoefde nu ook niet juist Porlugeesche te zijn, want het behoorde van oudsher tot het karakteristieke der galanterie, dat zij niet zoo enghartig is zich aan nationaliteiten te binden. Hij was ongetwijfeld een man van groote, aangeboren beminnelijkheid, af- keerig van eiken dwang, een bonvivant op den troon met groote artistieke nei gingen, aanzienlijk kunstgevoel en een opmerkelijk schilderstalent. Aangetrokken werd hij ook zeer door het slot de la Pena te Cintra, dat reeds Byron als een kleine uitgave van het paradijs op aarde i had bezongen. Het wordt omringd door een park van eeuwenoude boomen, tropische pal men, prachtige vijvers, behoorlijke grot ten een ideaal landschap, als voor een koninklijk droomer geschapen. Maar koning Carlos was geen droomer. Hoe had hij dat ook kunnen zijn met zijn 300 pond, die hem tot den gewichtig- sten monarch van Europa stempelden. Hij zoch Cintra op, omdat daar een onver gelijkelijk tennisveld was, waar niemand hem kon gadeslaan, wanneer hij steunend en kuchtend achter den bal liep. Hij zocht het op omdat daar jachtvelden waren, heerlijke, sprookjesachtig-mooie, waarheen hij uittrok en dagen lang bleef, en waarover de ingewijden glim lachten met dat veelbeteekenend wel willende lachje, dat de zuidelingen heb ben, wanneer ze van galante dingen spreken. Het was immers een Re galan- tuomo, de arme, blijde koning, wiens leven in moord en bloed onderging.... En wanneer de Portugeezen oprecht zijn, dan moeten zij bekennen, dat het juist deze levenslustige natuur was, die hun sympathie was, totdal de noodlot tige invloed van den dictator Franco hem een deel van de sympathie ontnam. Was het toch juist het gebrek aan lichte levensopvatting welke de oorzaak was, dat de koningin, ondanks haar bijna 22-jarig verblijf te Lissabon geen of nauwelijks noemenswaardige populariteit bezit. Haar philantropische en wetenschap pelijke arbeid verveelde het volk niet minder dan de hofkringen. Beiden hiel den er meer van zich in de avonturen der koninginmoeder Maria Pia, die on danks hare 60 jaren een der meest elegante en verkwistende dames van Europa kan genoemd worden, te ver lustigen evenals in de galante avonturen van den koninklijken_broeder, den her tog van Operto, wiens befaamdheid door geen Portugeesch vrouwennalooper wordt overtroffen. Het was, met uitzondering der koningin, een levenslustig hof, het hof te Lissa bon, en wanneer hij zich in den herfst gedurende het badseizoen naar C.ascaes begaf, dan dachten de Lissabonners met droefenis aan de sprookjesfeesten, welke hun vroolijke koning daar beneden aan de Taag hield. Met duizende veelkleurige lampions behangen lagen de schepen in de haven, terwijl van de talrijke kleine, geïllumineerde booten bontkleurige vuur pijlen naar den nachtelijken hemel op schoten, om knetterend en sissend in duizenden vuurbollen, stralen en vonken in de golven van den oceaan te ver zinken. En van de zich terrasvormig verheffende oevers, door bengaalsch vuur verlicht, klonken de zachte melo dieën der Fados, de Portugeesche volks liederen, en de woeste, meesleepende aan het zigeunerachtige grenzende mu ziek van een Spaankeh orkest. En in deze Septembernachten, waarin de feeën- droomen schenen te verlevendigen, was hij het, wien de sympathieën der menigte golden, de eerbiedige groet der mannen, de verleidelijke blikken der schoone vrouwen golden hemde lachende koning, die, de havana in den mond hoek, tevreden op al die pracht om hem neerzag, als wilde hij zeggen „Hoe mooi is toch het leven, wanneer men ver staat het te genieten 1" Hij verstond het helaas zoo goed, dat hij al het andere er om vergat Het electrische raadsel. In het circus Schumann trad voor het eerst Mr. Reriko, het electrische raadsel, op. De Amerikaan gebruikt voor zijn proeven een transformator, en maakt zich zelf tot een levende Leidsche flesch, doordat hij uit de eene Pool van zijn apparaat vonken ter lengte van 20 centimeter op zijn hand laat overspringen en zich zoo in zekeren zin met electriciteit laadt. Door een aantal zeer interessante proefnemingen toont hij dan aan, hoe sterk die electrische lading van zijn lichaam is. Met de toppen zijner vingers steekt hij den brand in een cigaret, zoo steekt hij ook een petroleumlamp aan en een stuk papier, dat door zijne assistente aan zijne wang wordt gehouden, be gint in vlammen op te gaan. Een gloeilamp die hij in de hand neemt, begint licht uit te stralen, hetzelfde gebeurt in prachtige kleuren met ver scheiden geislersche buizen, waarmee hij zich ten slotte in het duister als met een magischen stralenkrans om geeft. Een Australische plaag. Na een vijfjarigen arbeid, hebben de Australische regeeringsingenieuren een konijnengang klaar gemaakt, 2000 Engelsche mijlen lang, die tot diep in het Australische continent doordringt. De kosten hiervan bedragen drie mlllioen gulden. Om de vijf mijlen heeft men gaten gegraven van groote afmetingen, waarin men dagelijks honderden konijn tjes vangt. De regeering en het land verwachten van dit systeem eene aan zienlijke verminderingderkonijnenplaag, die den landbouw in de laatste jaren heeft benadeeld, zoo sterk zelfs, dat men een prijs f 600.000 had uitgeloofd voor hem, die een middel wist te bedenken om het land hiervan te bevrijden. Prachtische menschen hebben reeds het plan bedacht, de gevangen konijntjes, die bijna juist zoo smaken als hazen, in bevroren toestand naar Europa te tran- sporteeren. Generaal Nogi als school opziener. Om een eind te maken aan de toenemende groote luxe indejapan- sche scholen, heeft men gemeend een goed begin te maken, door generaal Nogi, den veroveraar van Port Arthur, die wegens zijne spreekwoordelijke Spartaansche ruw heid en eenvoud bekend is, tot school opziener te benoemen van eene adelijke meisjesschool te Tokio. Het. eerste wat hij voorschreef was eene eenvoudige uniforme kleeding, die sierlijke toiletten waren uit den booze. In den ouden ridder tijd was inen eenvoudig geweest, in de toekomst moest men dit ook blijven. De verandering beviel mevrouw Schimoda niet een der leeraressen, die door de meisjes werd aangebeden. Zij wilde juist uit de leerlingen, moderne dames" maken naar het Engelsche en Amerikaansche voorbeeld. Zij beantwoordde de bevelen van generaal Nogi met ingezonden stuk ken in de krant en eene vergadering met de meisjes. Eene scherpe terechtwijzing van gene raal Nogi beantwoordde zij met haar verzoek om ontslag wat tot hare groote verwondering werd aangenomen. Het afscheidsfeest, dat in tegenwoordigheid van den generaal werd gegeven, was zeer pijnlijk, door hysterische uitbarstingen, geschrei, en gesnik van alle leeraressen erj meisjes, waardoor de generaal het nog meer te kwaad kreeg, dan door alle gevechten die hij had meegemaakt. Slachtoffers van koude. Te New-York maakt de koude talrijke slachtoffers. De thermometer staat op nul en er is een verschrikkelijke sterfte opgetreden in de binnenstad. Aan long ontsteking en hersenvliesontsteking ster ven vier maal zooveel menschen als in denzelfden tijd van vorige jaren, de barakken voor epidemische ziekten zjjn overvol, de weldadigheidsvereenigingen kunnen geen voldoende hulp verschaffen aan al die duizenden menschen, die om hulp smeeken. Men schat, dat 25.000 menschen buitea middel van bestaan zijn en gevaar loopen te verhongeren. 10.000 dakloozen liggen ziek in de nauwe stegen, duizenden bedelaars bezitten geen cent meer en gaan ten gronde. Burgerlijke Stand van 7 tot 8 Februari 1908. GEBORENJohanna d. van Wouter van Putten en Helena Lablans. Adrianus Pieter z. van Barend Adrianus Derksen en Hendrika Christina Pineda. Gerhardus Hendrikus Johannes z. van Petrus Johannes Meinders en Alijda van Noordenburg. Johanaes z. van Gijs- bertus van Keken en Hendrika Hoogevest. Maria Lambertus d. van Johannes Roelof de Ree en Berendina Lankhorst. Helena Johanna d. van Hermanus Willebrordus Stenfert en Johanna Catha- rina de Smet. OVERLEDEN: Willem Gijsbert van Ginkel, oud 56 j., echtg. van Alijda Bek bergen. Comelis van Mourik, oud 65 j., wedn. van Maria Kok. AMERSFOORT, 7 Febr. 1908. Tarwe Kogge Boekweit Appelen Peren Kleiaardappelen Zand Hoendereioren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem, kaas Kippen Kuikens Piopkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen liMme Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien Guste Kalt Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren f—4 f 4.— 4.— per - 8.— hecto- 7.— liter. 1.80 2.20 4.40 - 5.— p. 100 st. n Kilo. 1.60 1.60 »l M „60„ 1.— - 1.20 - 0.- 0- - 0.- - 0.- 1.- 1.25 per stuk. 0.40 - 0.60 1.00 - 1.40 0.60 - 0.70 p. pa«r 40.— - 60.- - 8.- ll.-_ f per stuk Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 40 heet. Appelen; 10 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 50 heet. Zandaardappelen; 35.000 stuks Hoendercieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 1100 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; 20 Magere varkens; Varkens voor export- slagerijen; 350 Biggen en 10 Zeugen. Dinsdag 25 Februari krijgen we in Amicitia een voorstelling van de bekende duettisten Solser en Hesse. Dinsdag 18 dezer zal er weder eene lezing gehouden worden namens de R. K. .Vereeniging) «Geloof en Wetenschap», over het onderwerp: Voltaire en zijn tijd». Deze lezing zal alleen toegankelijk zijn voor heeren leden, donateurs en donatrices met hunne huisgenooten. Voor de vele blijken van belang stelling op 1 FEBRUARI jongstleden ondervonden, betuig ik allen mijnen hartelijken dank. H. VAN MANEN. Concierge Stadhuis. AMERSFOORT, 8 Febr. 1908. Op DINSDAG II FEBRUARI des avonds ten 8 uur precies, zal in de Remon- strantsche Kerk alhier als spreker op treden Ds. I. Hooykaasmethetonderwerp: Onze Algemeens en onze Godsdienstige ontwikkeling. Leden met hunne huisgenooten heb ben vrijen toegang. Niet-Leden kunnen den 1 ien Febr. des avonds kaarten verkrijgen aan de Rem. Kerk a f o. 10 per persoon. Het Amsterdamsch Tooneelgezelschap. Artistiek l.ld.r: DAAN VAN 0LLEFEN. DINSDAG II FEBRUARI, 8 uur, in de SOCIËTEIT „AMICITIA". EEN BUITENGEWONE VOORSTELLING VAN Nieuw oorspronkelijk kluchtspel in 3 bedr. door MARTIN LIKET. GEVOLGD DOOR Comcdie in 1 bedr. naar een Franscho novelle door JAN MULDER. PRIJZEN: f 1.25, f0.60 en f0.40. Plaatsbespreking (bij loting) 11 Febr. te half een nam.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3