Vrijzinnig' Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. No: 18. DINSDAG 11 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Directeur R. RIJKENS Vepsehijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Bureau: BREEDESTRAAT 20. De Crisis opgelost. FEUILLETON. DE KItEINDOGHTER. BUITENLAND. BINNENLAND. DE EEMLANDER Abonnementsprijs Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Elders in ons blad zal men het be- cht zien, dat aan de ministerieele crisis een einde is gekomen. Gelukkig moeten we zeggen, want er komt op legislatief gebied in de laatste jaren steeds minder tot zijn recht; de tijd besteed aan de algemeene beschouwingen bij de Staats- begrooting, verslapt de aandacht en opgewektheid bij de behandeling der artikelen en het bespreken der cijfers. Zoo wordt er te weinig aan wetgeven- den arbeid gedaan en dat is zeer jam mer, aangezien zooveel voor ons land noodige wetten nog onafgedaan zijn. Er is een groote wanverhouding tus- gchen hetgeen er noodig is aan wetten en hetgeen er tot stand komt. Komen daar nu nog crisissen bij, onnoodige crisissen zooals de laatste, enkel en alleen uitgelokt, omdat een paar kamer leden blij kbaar «ziek aan een portefeuille» waren, dan dreigt de achterstand op wetgevend gebied nog grooter te wor den, want niet alleen, dat er weer een ichttal weken stilstand op dit gebied heeft geheerscht, men loopt ook alle kans, dat wat reeds was voorbereid en ingediend, eenvoudig weer wordt inge trokken. En dan nog de kans, dat boontje om zijn loontje zal komen en de llnksche meerderheid van daag of morgen dit Kabinet meet met de maat, waarmede de heeren Heemskerk en Talma het vorige hebben gemeten. Intusschen, zoover zijn we nog niet het nieuwe ministerie is er en daar be hoort men voorloopig blij om te zijn. Zondert men de heeren Heemskerk en Idenburg uit, dan komt uit, wat we voorspeld hebben, dat het een Kabinet zou worden met tweede-rangskrach- ten. Een vreemden indruk maakt het, daarin te zien opgenomen de heer de Marees v. Swinderen, van wien ook sprake is geweest bij het formeeren van Door M. BöHME. 36). >Stel u gerust, juffrouw Herta, het zal heusch niet zoo gebeuren,» onder- brak Erwig het opgewonden meisje, «de verloving, die u bedoelt, zal op Kerst avond niet tot stand komen, dat kan ik u op een briefje geven. De hoofd persoon in de comedie zal allen een streep door de rekening halen, zoo u tenminste, wat ik nog betwijfel, juist gehoord hebt.» «Met mijn eigen ooren,» verzekerde Herta. «Ik heb nu, waarom zou ik het loochenen, geluisterd. Ieder woord zou ik u kunnen herhalen. Ja, dat de juffrouw niet veel met Tony opheeft, merkte ik reeds op zijn verjaardag. Maar u overschat haar, mijnheer Meier, u kunt er op aan, dat de oude mevrouw Meier haar op de tanden heeft, wat die wil, zet ze door ook.» «Ik verzeker u, dat u gerust kunt zijn, juffrouw Herta. Alles zal anders afloopen dan u denkt. Wilt u dus werke lijk een slaaprok als Kerstgeschenk kiezen «Misschien neem ik toch liever een een vrijzinnig Kabinet en de heer Wentholt, die zitting had in een vrij zinnig ministerie. 't Is mogelijk, dat een admiraal «maling» heeft aan de politiek, doch dan loopt hij alle kans dat de Kamer leden hem in de maling nemen en als hij dan over boord slaat, mist hij de politiek om hem als reddingsgordel van dienst te zijn. De heer Talma heeft dan zijn porte feuille. We hadden gedacht dat men aan de rechterzijde genoeg zou hebben ge had aan éene proefneming met een dominé-minister. De kunst van wet- geven blijken zij ai heel slecht te ver staan, getuige het ellendig «gepruts» het woord is van een hoogleeraar in de rechten met de Drankwet. En nu Ds. Talma beheerder van een porte feuille, waaruit zoovele sociale wetten zullen moeten worden geboren 1 Met Mr. Kolkman, zullen we, naar wij vreezen, weer in het protectie-sop verzeilen. En met nog grooter vreeze vreezen we, dat van de geheèle Grondwetsher ziening niets zal terecht komen, al heeft ook «de Tijd» melding gemaakt van het gerucht, dat de nieuwe Regeering voornemens zou zijn, spoedig na haar optreden, een voorstel daartoe bij de Staten-Generaal in te dienen. Dit zijn onze eerste en vluchtige in drukken, die we kregen bij het door lezen van het lijstje, dat ons de namen der nieuw-benoemde ministers bracht- De vrijzinnigen van alle schakeeringen zullen nu nu twee der clericale par tijen weer aan het roer zijn met argus-oogen op het doen en laten dezer partijen toe hebben te zien, er voor hebben te waken, dat de vrijhandel, een der factoren van welvaart voor ons land, niet worde belemmerd, dat er op sociaal gebied gegeven worde wat noodig is, en dat de reactie geen hoogtij viere. huisjas. Ik zal er nog eens over denken en kom ,'t morgen nog wel zeggen.» «Zooals u wilt.» Herta sloeg, een beetje verlegen, den hoofddoek om en wilde gaan. Meer uit verlegenheid dan in ernst bezag ze nog even de huisjassen en monsterde ze vluchtig. Erwig begreep. Het meisje had wel gedacht, hem om dezen tijd alleen in den winkel te vinden. Zij had haar bart eens willen uitstorten, misschien een bevestiging van haar vermoeden hopen te krijgen. Het gebeurde meer, dat de menschen naar hem kwamen, als ze iets bijzonder op 't hart hadden. «Goeden avond, mijnheer Meier,» zei Herta bedrukt. «Goeden avond, juffrouw.» Erwig ging peinzend in den winkel op en neer. Het verhaal der winkeljuf frouw maakte hem toch ongerust. Was deze ongelukkige geschiedenis reedB zoo ver ontwikkeld, aJs naar de voorstelling van het meisje aan te nemen was? Hemel, wat een dwaasheid. Klinkklare onzin was dat. Wat een dom volk. Maar langzamerhand werd hij gerus ter. Terwijl hij tusschen de kleederen heen en weer wandelde, ging zijn bezorgd heid over. Hij geloofde niet, dat zijn moeder het op 't uiterste zou laten aan komen. Toen mevrouw Josephine uit het kantoor trad, aarzelde zij, of zij in den QUAESTIE TUSSCHEN RUSLAND EN OOSTENRIJK. Men is in Rusland zeer boos overde plannen van Oostenrijk ten opzichte van de spoorwegen in den Balkan, en gelooft dat Oostenrijk daardoor de bepalingen van het programma van Muerzsteg zou overtreden. Ja, in politieke kringen te Petersburg moeien zelfs geruchten gaan, als zou de Russische regeering alle samenwerking met Oostenrijk opzeggen en zich tot Engeland wenden. Men kan zich denken dat zulk een handelwijze van invloed zou zijn op de hooge poli tiek in Europa. Zij zou onvermijdelijk de verhouding tusschen Duitschland en Rusland doen bekoelen en die van dat land met Engeland warmer maken, hetgeen een gevaar voor Duitschland zou opleveren. Laten wij hopen dat het zulk een vaart niet loopt. Intusschen ziet de quaestie er toch eenigszins dreigend uit. Men beweert dat de Tsaar prins Oeroes- sof, den Russischen gezant te Weenen, heeft bevolen voor een paar dagen naar Petersburg te komen om opheldering te geven over de politiek van Oostenrijk in Macedonië. Kan hij dat niet, dan acht men hem een slecht gezant en zou hij in ongenade vallen. PORTUGAL. De begrafenis van Koning Dom Carlos en den Kroonprins van Portugal is zon der rustverstoring afgeloopen. De jonge Koning Manuel heeft toegegeven aan den drang zijner raadgevers en de lijken van vader en broeder slechts tot aan den uitgang der slotkapel gevolgd. Zoodra het begon te dagen, Zaterdag, weerklonk van de honderd kerken in Lissabon het gelui der doodsklokken, 't Was mooi weer, maar koud. Langs straten en pleinen bewoog zich een tal rijke menigte, grootendeels bestaande uit provincialen, die naar de begrafenis kwamen kijken. De aanwezigheid van deze argelooze lieden gaf het geheel een vreedzamen aanblik. Koning Dom Manuel heeft 's morgens vroeg de deputaties der vreemde vorsten ontvangen. Daarop heeft hij met zijn moeder en grootmoeder de lijken uit winkel zou gaan of niet. Er was daar genoeg te doen, maar zij ging toch door en de trap op. Ze ging niet meer zoo in de zaak op als vroeger. Over korten tijd moest men daar toch zonder haar klaar komen en zou ook klaar komen. Zij hield zich plotseling niet meer voor onontbeerlijk. Haar bewe gingen waren eenigszins langzaam, sleepend. Boven trad zij de lange smalle eetkamer binnen. De gloeiende kachel maakte de lucht in de kamer zwoelwarm, mevrouw Josephine deed de balkondeur open en zag een poosje stil in het duister van den avond. Maar de op haar toe stroo- mende koude lucht deed haar huiveren, en daarom trad ze terug, sloot de deur en stak de gaslamp aan boven de tafel voor de sofa. De wand tegenover de sofa hing vol zwartomlijste portretten, allen van de familie MeierMannebach. In het mid den de portretten der gestorvenen de oude heer Erwig Maximiliaan Meier en Geertrude, Jo's moeder. Op dit portret rustte de blik van mevrouw Josephine het langst. Zij had deze dochter met bijzondere innigheid bemind en haar omgang met Jerome Burgard in de hand gewerkt, daar zij den jongen, netten man voor een goede partij hield. Nu, geluk kig geleefd hadden die beiden wel, al hadden ze zoowat aan alles gebrek gehad. In ieder geval zou zij mevrouw Meier dit huwelijk niet hebben góed- geleide gedaanalle drie lange brandende kaarsen in de hand. De lijkkoetsen wer den elk door acht paarden getrokken; het geliefde paard van den Koning werd achter diens lijk aan den teugel gevoerd; ook achter het lijk van den prins kwam het paard dat aan dezen had toebe hoord. Er gebeurde niets bijzonders op den weg naar de kathedraal; alleen op den hoek van de straat Cadres-Sodre zakte een rijtuig met toeschouwers in elkaar, waarbij 17 personen gewond werden. RUSLAND. De geruchten van de vorige week over een moordaanslag op den Tsaar schijnen niet geheel zonder grond geweest te zijn. Althans verschil lende bladen komen aan met een ver haal over een afschuwelijk plan om den Tsaar en den kleinen Tsarewitsj te vermoorden. De Tsaritsa, zoo zegt het verhaal, kwam op een avond de kamer binnen waar haar zoontje slieptoen zij zich over het bedje heenboog werd zij een brief gewaar, die daar blijkbaar met opzet was neergelegd. Zij nam het stuk op en zag ,dat het een dreigbrief was waarbij haar kort en bondig werd ver teld, dat de Tsaar en de Tsarewitsj vermoord zouden worden. Terstond werd een onderzoek ingesteld en er werd een netwerk van electrische geleidingen ge vonden, door het. heele paleis verspreid, waaraan zeventien bommen verbonden waren, die op verschillende plaatsen in het paleis waren neergezet. Door op een knopje te drukken had men alle bommen kunnen laten ontploffen, waardoor heel het paleis in de lucht gevlogen zou zijn. Men begrijpt niet hoe zulk een onder neming in het paleis onder de oogen der talrijke wachters uitgevoerd kon worden. De bladen verwachten een officieele tegenspraak, maar beweren dat het ver haal niet'emin volkomen juist is. Zooals gisteren reeds door ons per bulletin is bekend gemaakt, is het nieuwe Ministerie als volgt samenge steld Jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, gezant te Washington, buitenl. zaken; Mr. A. P. L. Nelissen, Raadsheer in den gekeurd als zij het eind voorzien had. Maar vreemd genoeg bracht het mislukken van dit huwelijk de vrouw niet tot nadenken over de ondoelmatig heid van de ongevraagde inmenging en beïnvloeding in huwelijks-aangelegen heden en het ontoereikende van alle menschelijke veronderstellingen, zij zag haar ervaringen op dit gebied meer uit een ander oogpuntAan Geertje's doch ter wilde zij goed maken de schuld, die zij naar haar meening aan de doode had. Want in haar eigen oogen lag de schuld bij haar Zij had zich meer met Jerome moeten bemoeien, zijn karakter beter moeten leeren kennen, vóór zij toestemming gaf tot de verloving met Geertje. Dat moest haar niet weer gebeuren en gebeurde ook niet weer. Neen Jo was veilig geborgen bij Tony Stohman. Het eenvoudige karakter van dezen man lag als een opengeslagen boek voor haar. Daar waren geen ver borgen diepten, geen hoeken, noch hel licht, noch donkere schaduwen. De vragenWat zullen wij eten wat zullen we drinken waarmee zullen we ons kleeden zouden voor Jo niet rijzen, geld had Stohman immers genoeg. Zoolang wilde zij nog leven. Zoo lang nog totdat alles in orde was. Ze was zoo moe, zoo moe van het lange werk leven. Dan mocht de doodsrust komen. Den volgenden dag kreeg Jo verlof Erika te bezoeken. Grootmoeder had Hogen Raad, justitie; Mr. Th. Heemi- kerk, wethouder van Amsterdam, bin- nenlandiche zaken; J. Wenholt, marine; Mr. M. J. G. M. Kolkman, lid der Tweede Kamer, financiënF. H. A. Sabron, Chef van den Generalen Staf, oorlog; Mr. J. G. S. Bever», lid der Eerste Kamer, waterstaat; A. S. Talma, Ned. Herv. predikant en lid der Tweede Kamer, landbouw, handel ei nijverheid A. W. F, Idenburg, Gouverneur van Suriname, koloniën. De nieuwbenoemde miniater van Bin- nenlandsche Zaken is mede tijdelijk belast met de waarneming van het departement van Koloniën in afwachting van Idenburg's overkomst. Volgens De Tijd moet de nieuwe Regeering voornemens zijn, spoedig na het optreden een voorstel tot Grond wetsherziening bij de Staten-Generaal in te dienen. De zilveren vijfcentstuk- ken. Staatscourant no. 33 bevat het koninklijk besluit van den ren Februari 1908, tot verlenging van den termijn, bij artikel z van het koninklijk besluit van 30 Augustus 1907 vastgesteld voor de inwisseling van de daarbedoelde zil veren 5-centstukken. Bij dit besluit is bepaald, dat de zilveren 5-centstukKen, welke op 31 December 1907 zijn buiten omloop gesteld, alsnog gedurende de maanden Februari en Maart 1908 aan de kantoren van de betaalmeesters en van de ontvanger» der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen tot elk bedrag zullen kunnen worden ingewisseld. LIBERALE UNIE. Zondag is te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de .Liberale Unie". Mr. H. Goeman Bor- gesius hield de volgende openingsrede .Mijne Heeren Een woord van hartelijk welkom zij u toegeroepen. Aan de bestuurstafel mist gij den man, die in de laatste vergaderingen altijd present was, den heer Veth, die door den dood is weggerukt uit een werk kring, waarin hjj nuttig werkzaam was. Zijn nagedachtenis zal bij ons ia gezegend aandenken blijven. Deze algemeene vergadering van de bedacht, dat Erwig geen ongelijk had, en dat ze ook, met het oog op het hoofddoel, dat zij met Jo had, in kleine dingen beter deed, toe te geven. In Louise Mannebach's villa had men haar reeds met verlangen gewacht. Erika maakte der tantes het leven zuur door haar luimen van verwend kind, en door het ongeduld van herstellende. Jo werd door Erika met vreugde begroet en door de dames hartelijk verwelkomd. De weinige namiddag-uren vlogen veel te snel om naar Erika's meeoing, en Jo moest, voor ze heen ging, beloven, spoedig terug te komen, wat ze graag deed. Ook voor haar was de tijd vlug en aangenaam voorbijgegaan. De harte lijkheid der dames, Erika's aanhankelijk heid en de prettige omgeving van het deftige huis hadden haar In een genoeg lijke vroolijke stemming gebracht, waar in zij den geheelen avond ook bleef. De laatste dagen voor Kerstmis was het zoo druk in de zaak, dat zij werkelijk niet weg kon komen. Mevrouw Josephi ne's kinderen zouden allen met 't Kerst feest bijeen zijn. Maximiliaan en Agues hadden beiden geschreven dat ze kwamen. Uit de brieven van hun broeders hadden zij gehoord, dat de moeder zeer ziek geweest was en dat men, al was 't oogenblikkelijk gevaar ook voorbij, toch ernstig bezorgd over haar was. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1