Vrlizi rijzinnig' Orgaan voor Amersfoort en Omstreken. n JOi 20. ZATERDAG 15 FEBRUARI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Directeur R. G. RIJKENS. i uuuuutuug* en De Kiesrecht-quaestie. FEUILLETON. DE KIxEINDOGHTEK. BUITENLAND. BINNENLAND. 5 f MLANDER Ab onnementsprij s Per jaarf 3.00 Franco per post- 3.50 Per 3 maanden- 0.75 Franco per post- 0.90 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTBAAT 20, Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. S Er heeft in de afgeloopen week eene ebeurtenis plaats gehad op politiek ebied, die wel is waar door het op lossen eener ministerieele crisis is in e schaduw gesteld, maar die toch voor e toekomst van grooter beteekenis an zijn, dan een wisselen van Kabinet. Wij bedoelen de vergadering der Liberale Unie en speciaal de voorstellen, die daar zijn goedgekeurd. Daar is een heel eind verder ge stuurd in democratische richting. Onze lezers kennen de besluiten daar enomen. De Liberale Unie is thans beslist voorstandster geworden van algemeen mannenkiesrecht met slechts weinige uitsluitingen; en op het stuk van vrouwenkiesrecht is de oorspronkelijke eisch, dat slechts ongehuwde vrouwen, van 30 jaar af, kiesgerechtigd zouden zijn,'vervangen door het veel vrijgeviger desideratum, dat deze vrouwen reeds pp haar 25e jaar tot het kiesrecht zullen orden geroepen. En het heeft maar einig gescheeld, of er waren amende- enten aangenomen, om de leeftijds grens voor de vrouwen op 23 jaar te brengen en de gehuwde eveneens tot het kiesrecht toe te laten. Getrouw aan haar politiek van ge leidelijke ontwikkeling onzer vrijzinnige staatsinstellingen, heeft de Liberale Unie een nieuwe schrede op den weg der vooruitgang gezet. En met de vrijzinnig-democraten ormt zij nu eene indrukmakende partij an links, die wel verhinderen moet, at de klesrechtquaestie weer op den achtergrond geraakt. Integendeel deze is nu meer dan ooit aan de orde en de clericalen dienen zich thans wel uit te spreken over het kiesrecht, omdat anders een groot deel van hun eigen kiezersvolk zich zou her inneren, dat de vrijzinnige coalitie van 1905 bereid was om door Grondwets Door M. Böhme. IL sa Dit mooie Parijsche speelgoed zag er wel aardig uit. Een half uurtje, dan vliegen ze in de hoeken, maar men was zoo gauw er aan uit gekeken. Maar Jo toonde de kleine, hoe men met al die dingen spelen moest. De prachtige popjongen, die men opwond en die dan alleen driemaal in de kamer op en neer liep, kreeg een korfje aan den arm en werd daarmee naar oom Erwig gestuurd om fruit en bloemen te halen. Met den sluipenden panter en den mooien ruigen beer kon men een interessante voorstelling geven. Zij wer den tot kunsten afgericht en moesten die voor de poppen uitvoeren. Ook voor Jo was er een mooi ge schenk. Een medaillon, aan een dunnen gouden ketting van vergeet-me-nietjes, gevormd uit turkooisen, dat Erika's portret in fijn brandschilderswerk om- ijnot. «Van Erika,» zei Louise Mannebach, oen Jo blozend verklaarde, dat ze zulk :en kostbaar geschenk toch niet mocht lannemen. herziening invoering van algemeen kiesrecht mogelijk te maken. En zoo zal voor de clericalen een beroep op de kiezers, waarover in de rechtsche pers sinds het begin van de nu opgeloste crisis zooveel gepraat is, alleen dan kans op succes hebben, wanneer ook zij komen met kiesrecht plannen, die kunnen leiden tot een op lossing van de kiesrechtquaestie. Bleven zij met die kiesrechtplannen achterwege, dan zou hun gebrek aan vertrouwen op het volk tentoongesteld worden op een wijze, die niet zou na laten op een groot deel der «mannen broeders» een zeer pijnlijken indruk te maken. Het besluit der Liberale Unie heeft een drang in de goede richting uitge oefend; dat kan niet anders en de voorstanders van algemeen kiesrecht hebben reden zich te verheugen over de resultaten van deze algemeene ver gadering. AMERIKA EN JAPAN. De vloot der Vereenigde Staten onder admiraal Evans is door de straat van Magelhaens in de Stille Zuidzee gekomen en hiermede is volgens de bladen die het geval overwegen een feit van groote beteekenis voorgevallen, dat de aandacht der diplomatie niet zal ontgaan. Want het zwaartepunt der weerkracht van de Unie is daarmede verlegd van den Atlan- tischen naar den Indischen Oceaan. De vloot zal nu in noordelijke richting langs de Westkust van Zuid-Amerika stoomen. Maar waar zal de tocht eindigen? Dat laat zich thans nog niet voorzien. Het is even mogelijk, dat admiraal Evans eeH bezoek brengt aan de Philippijnen dan dat hij naar San Francisco stevent. Langzamerhand komt aan het licht dat de regeering van de Unie op de Philip pijnen groote maatregelen heeft genomen ter verdediging. Te Gavite, de haven van Manilla heeft men een groot droog dok gebouwd. Veel te groot voor de gewone handelsschepen, maar juist ge «U zult toch Erika's portret niet afslaan. Dat was werkelijk een argument, waartegen niets viel in te brengen. Frederik Mannebach zat eenigzins op zij in een lagen leunstoel. Zijn arm steunde op de leuning en zijn hoofd rustte op de hand. De verlichte boom wekte in hem herinneringen aan vroe gere Kerstavonden, aan zijn jeugd en aan de korte jaren van zijn huwelijk. Erika's moeder was een zeer ontwik kelde, beminnelijke vrouw geweest, een geboren barones Laubb, en tusschen hem en zijn vrouw had een rustige harmonie, een vriendelijke overeenstem ming geheerscht, die naar buiten den indruk maakte van een gelukkig huwe lijk. En zoolang zijn vrouw leefde, had hij er zich nooit rekenschap van gegeven, of deze soort van echtelijke overeen stemming met zijn opvatting van geluk samenviel of niet. Later, in zijn een zaamheid, ging soms een warme golf van verlangen naar een groot, onbekend geluk over zijn ziel. Dan was het hem alsof achter het eentonige werkleven ergens een bloeiend gelukslandlag.dat hij niet kende, dat hij nooit betreden zou, als was er nog een ander, zoeter, grooter, volkomener geluk dan dat van den vriendschapsbond met een aange name, verstandige vrouw Van de groene dennentwijgen wendden zijn blikken zich weer naar de lieflijke groep schikt voor die als welke thans onder het bevel van Evans slaan. Men kon nooit weten Neen! men kan nog niet weten hoe het gaan zal op den duur met de ver houding tuischen de Unie en haren gevaarlijken buurman Japan. Men legt zeer vredelievende verklaringen af, maar de groote quaestie is gebleven. De Amerikanen houden niet van het gele ras en de Amerikaansche werkman ducht de doodende concurrentie van Japanners en Ghineezen. De Japansche regeering staat op het standpunt, dat waar de Unie uit alle staten landver huizers toelaat, onder welke zijn die om minder eervolle daden uit hun land hebben moeten vertrekken, de toegang voor de Japanners niet moet worden gesloten, al begrijpt zij, dat men zich eenige beperking moet laten welgevallen. Nu is de vraag of het eskader van admiraal Evans de oplossing van de moeilijke vraag zal bespoedigen. AMERIKA. De vakvereenigingen winnen in den laatsten tijd snel aan invloed op politiek gebied, wat reeds bltek door den uit gesproken wensch een eigen candidaat voor den Presidentszetel te benoemen. Nu is er een nieuw plan en wel het organiseeren van een volkomen onaf hankelijke arbeiderspartij, die ook met de socialisten niets te maken wil hebben. De enorme werkloosheid werkt derge lijke plannen in de hand, evenals het gebrek aan belangstelling der andere partijen ten opzichte van den arbeider in het algemeen. De New-Yorksche vak vereenigingen willen op een te houden arbeiderscongres een voorstel indienen ter bespreking van den vorm der poli tieke organisatie. Verschillende groote mannen in de arbeidersbeweging heb ben zich ten gunste dezer plannen uit gelaten. RUSLAND. De verhouding tusschen Rusland en Oostenrijk schijnt toch wel degelijk te wenschen over te laten. De Novoie Wremja geeft een artikel over die verhouding. Het Russische ge duld is uitgeput zegt het blad en daarom zal het goed zijn, dat Oostenrijk naar een anderen deelgeaoot uitziet. Rusland van het spelende kind en het bevallige slanke meisje. «De jeugd,» dacht hij in een weemoe dige opwelling. En hij glimlachte over zich zelf, want hij geloofde, dat zijn smartgevoel niets was dan weemoed over zijn voorbij zijnde jeugd. In de zijkamer, waar de vleugelpiano stond, begon de jonge pianist een Kerst lied. Week en vol klonken de accoorden en verbonden zich tot zachte, feestlijke melodieën. Buiten klepten de Kerstavond-klok ken. Naar oude zede werd van den kerktoren een choraal geblazen. Allen waren opgestaan en luisterden naar den plechtigen zang der klokken. «Vrede op aarde den menschen een welbehagen», zei de blinde zacht, met gevouwen hadden, toen de laatste toon vergalmd was. «Vrede op aarde» echode het in Jo. Zij dacht plotseling aan de oude familieveete. Hier Frederik ginds Gerard Mannebach. En bij die gedachte kwam het eerst in haar op hoe vreemd het was, dat zij zich bij deze menschen zoo thuis voelde. De bediende en een dienstbode presen teerden thee en versnaperingen rond. Dan werd het voor Jo zoo zachtj es aan tijd, naar huis te gaan. Frederik Mannebach wilde beslist zelf de vriendin van zijn dochtertje naar heeft, niettegenstaande zijn binnenland- schen toestand nog genoeg zedelijk ge zag, macht en goede internationale betrekkingen om in den Balkan een eigen nationale politiek te kunnen vol gen en om niet bij te dragen tot inner lijke woelingen van landen waar ook Slaven wonen en dat met des te meer reden, omdat het bijna dezelfde belangen heeft op den Balkan als Frankrijk, Enge land en Italië. FRANKRIJK. De overbrenging van Emile Zola's asch naar het Pantheon is officieel vastgesteld op Donderdag 2 April. De Minister van Onderwijs zal in naam der Regeering spreken. Het programma wordt uitgewerkt aan het bureau voor Schoone Kunsten. Een crediet van 30.000 francs is onvoldoende gebleken, en daarom zal de Minister 35.000 of 40.000 francs aanvragen. De .Avondpost" verneemt, dat de minister van Koloniën, alvorens hij zijn ministerambt aanvaardt, eenigen tijd in het zuiden van Frankrijk zal vertoeven om gezondheidsredenen. Het hoofdbestuur der Nederiandsche Vereeniging tot bevordering van Zondag- rust heeft, in de plaats van prof. dr. S. D. v. Veen, als zoodanig afgetreden, tot voorzitter gekozen prof. dr. P. H. Ritter. Aan prof. Van Veen werd, overeen komstig den wensch, in de jongste al gemeene vergadering) uitgesproken, het eerelidmaatschap aangeboden. De Landweer. Zooals men weet zal dit jaar de landweerinfanterie niet weder in kampen onder de wapens komen, maar zal zij in de kazernes ge legerd worden. De eersten zullen reeds den 6den April komen, de laatsten uiterlijk 16 Mei weer naar huis gaan. Men vertrouwt dat deze vroege opkomst zeer in den smaak zal vallen van onze landbouwende bevolking, terwijl een huisvesting in de kazernes ten goede komt aan hen die in het garnizoen woonachtig en als zelfstandig patroon werkzaam zijn. Aangaande de oefeningen wordt medegedeeld dat gedurende de eerste twee dagen van iedere oefenings periode het landweerplichtig kader af zonderlijk wordt geoefend door officieren en onderofficieren van het actieve leger; evenzoo is dit het geval met de soldaten; voor iedere compagnie moet daarbij beschikt kunnen worden over 1 kapi tein, 2 luitenants, 1 A 2 sergeant majoor instructeurs, per 30 man 1 ser geant of goed korporaal. Van den derden oefeningsdag af komt het land weerplichtig kader in functie, na dien dag moet de compagnie geëncadreerd worden als de vredes-organisatie aan geeft (1 kapitein, 1 luitenant, 2 sergeanten majoor, 4 sergeanten, 1 fourier en 4 korporaals). Bepaald is dat bij het regelen der oefeningen de oefeningen zullen geschie den onder leiding van dellandweercom- pagniescommandanten en onder recht- streeksch toezicht der bataljonscomman danten, terwijl de voorbereiding en het algemeen toezicht is opgedragen aan de divisie-commandanten. Er moet naar worden gestreefd deze in te leiden in den geest van den te vergen oorlogs- dienst, en dus in hoofdzaak om de troepen de geschiktheid te doen erlangen in het verrichten van den garnizoens- en veiligheids- (hoofdzaak voorposten-) dienst. Dat wil niet zeggen, dat uitsluitend die dienst moet worden beoefend, dit wordt zelfs ondoelmatig geacht, omdat de stimulans voor plichtsbetrachting en waakzaamheid ontbreekt, n.l. de vijand. Aan gehoorzaamheid en orde moeten hooge eischen worden gesteld, in den troep moet weder het gevoel van tucht en plichtsbetrachting levendig worden gemaakt (moge het beter zijn dan in 1906 I) in een woord: de commandanten moeten den troep goed in de hand hebben. Het schoolschieten zal niet wordea beoefendom de practische kennis van het geweer als vuurwapen weder op te frisschen, wordt een enkele individueele gevechtsoefening met losse en een met scherpe patronen voldoende geacht. Aan de pionieroefeningen moet de aandacht worden geschonkendit kan het best geschieden bij de oefeningen in verspreide orde, als de natuurlijke dek kingen in het terrein te wenschen over laten. Ter verzekering van de goede orde bij de opkomst zullen, gelet op de er varing in 1906 opgedaan, op verschii- huis geleiden. Hij hielp haar het manteltje aantrek ken en bood haar buiten zijn arm aan. Een eind weegs gingen zij zwijgend door de witte winterwereld. «Nu hebt u het Kerstfeest in uw familie nog voor u.» zei Mannebach. <U bent daar zeker blij om. Het Kerst feest heeft altijd een bijzondere bekoring. Vooral wanneer men nog jong is.» Zeker. Maar het Kerstfeest wekt, als geen ander, droevige herinneringen,» zei Jo zacht. «Ik moet ook aan mijn gestor ven moeder denken, als ik den Kerst boom zie, en dan herinner ik mij den voorlaatsten, treurigen Kerstavond in Berlijn, toen moeder reeds zwaar ziek lag.» «Als men zoo jong is als u, mag men zich niet door droefheid laten over meesteren.» Frederik Mannebach drukte de hand van het meisje, die op zijn arm lag, onwillekeurig vaster tegen zich aan. «Ik geloof, dat onze dooden, als zij spreken konden, zouden zeggen, dat we niet hen moeten betreuren. De herinnering aan het lijden van ge liefde menschen, dat wij onmachtig moesten aanzien, moge lang en bitter in ons nawerken, maar den dood moest steeds iets verzoenends, bevrijdends aankleven, waaraan men zonder smart en afschrik denkt. Ik treurde straks ook om een doode, maar geen mensch. Ik dacht met een zekeren weemoed aan de verloren jeugd, die nooit weer komt. «O,» zei Jo.» Ik dacht, dat men zijn jeugd heel zijn leven door behouden kon.» «Hoe meent u dat?» «Ik meen, er zijn menschen, die nog met witte haren jong zijn, juist als zoovelen reeds op jeugdigen leeftijd zichzelf en anderen oud voorkomen* Ligt het niet eigenlijk aan onszelf, oog en hart tot op hoogen leeftijd jong te houden Frederik Mannebach antwoorddeniet dadelijk. Hij had dit jonge meisje altijd nog als een groot kind beschouwd, haar opmerking zei hem plotseling, dat zij dieper en ernstiger dan de meeste meisjes van haar leeftijd dacht. «Ja,» zei hij na een wijle, «u heeft gelijk, men kan zich innerlijk lang jong houden. Ik meen ook soms, dat het maar een droom is, dat ik voor kort een en veertig jaar geworden ben, de tijd gaat zoo snel voorbij. Ik verbeeld me nog dikwijls, dat ik nog jong ben, maar de grijze haren herinneren mij er toch aan, dat de lentedagen voorbij zijn. Dat voel ik het best, als ik tegen over de jeugd sta.» Jo zweeg. De sneeuw kraakte onder haar voeten. Op den Rijn was alles stil. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1