I L CONCERT \m) en 1 Likdoerntioctonr. YOGHURT H, W, CRAMER - Langestr. 65, Likdoornpleister, f Brillen, Pince-nez, Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Rechtszaken. ALLERLEI. MARKTBERICHT. Residentie-Tooneelgezelsehap. Correspondentie. ADVERTENTIE N. Meneep en Mevrouw M0N60DIN. J.J.NAUELHOUT X Hoofdwater Klisworfelolie A. VAN DE WEG Speelkaarten, Domino-, Dam- en Schaakspelen, Dam- en Schaakborden, Trictrac-bakken. Verband- en Ziekenverplegings- artikelen. W.F.A. GROENHUIZEN, Beter dan kefir en komijn. Voor zwakken en herstellenden. zonder op gesteld, dat het 10-jarig staau hier zou worden herdacht. iHet programma vermeldteen alge- aeene vergadering, een wedstrijd om hel best en vlugst een stenogram te leveren, vermoedelijk een lezing van prof. de Vries en 's middags een open bare proefneming in stenografie, ten einde voor handelaren het nut er van aan te toonen. Naeen gemeenschappelyken maaltijd zal een soirée worden gehou den. Er zijn al eommissies benoemd voor de onderdeelen van den wedstiijd. Inlichtingen zijn al gevraagd omtrent een zaal, Het Valkje, en of de Muziek- vereeniging en een Tooneelvereeniging zouden willen meewerken. De voorzitter kan er nog bij voegen, dat de vorig jaar toegestane gelden niet noodig zullen zijn. Er heeft zich één persoon bereid verklaard de zaalhuur te betalen, als Handel en Nijverheid de zaal huurt. Verder herinnert hij er nog aan, dat indertijd de eerste lessen in dat stelsel van H. en N. uitging. 3. Ingekomen stukken. Ingekomen zijn 1. Het bekende adres inzake een kanaal door de Geldersche vallei. Besloten wordt adhaesie te betuigen. 2. Een schrijven van den Gemeentesecre taris met de vraag of nog een schrijven inzake het marktrapport zou inkomen, met het oog op het verder behandelen der zaak. Door den voorzitter is geantwoord, dat nog een weerlegging zou inkomen pan het rapport van B. en W. door de oarktcommissie. 3. Een schrijven van den heer Mel- chior of het zijn nut zou kunnen heb ben voor de leden een lezing te doen louden over „Esparento". Is geantwoord, dat dit als nog niet noodig wordt geoordeeld. 4. Een schrijven van het „Nieuws- en en Advertentieblad" meldende, dat naast de rubriek Landbouw ook plaatruimte zal worden afgestaan voor Tuinbouw. De uitgevers verklaren zich bereid de mededeelingen daaromtrent, die H. en N. of de plaatselijke Tuinbouwaf- deeling wenscht te plaatsen, gaarne zullen worden opgenomen. 5. Een schrijven omtrent Handels onderwijs. De Voorzitter herinnert er aan dat de handelscursus der Vereeniging indertijd niet veel succes heeft gehad. Bovendien is het herhalingsonderwijs zoodanig ingericht, dat de behoefte hier niet zoo groot is. Overigens acht de voozitter het wen- schelijk in die zaak diligent te blijven, waarom hij voorstelt aan het Bestuur over te laten, hierin verder te handelen. Dit wordt goedgevonden. 6. Een schrijven van de plaatselijke afdeeling van den Schilderspatroonsbond. De afdeeling waardeert het pogen om aan de werkloozen werk te verschaften, maar ze meent te moeten protesteeren tegen een verkeerde opvatting in de uitvoering van het beroep door het Bestuur. Het is n.l. gebleken, dat in vloedrijke leden van H. en N. lieten werken door gezellen, terwijl de ingre diënten uit een verfwinkel werden be trokken. Het Bestuur heeft dit onderzocht en hel is gebleken, dat de schilderspatroons niet goed op de hoogte waren, waarom de zaak wel ter zijde kan worden gelegd. Verder herinnert de Voorzitter er aan, dat hjj volstrekt niet bedoeld heeft, dat alleen aan gezellen werk zou worden j verschaft, maar natuurlijk ook aan patroons. Daarin heeft hij zich trouwens niet uitgesproken. 4. Mededeelingen: De Voorzitter brengt in herinnering de lezing van den heer Schuttevaer. Deze zaak is spoedeischend behan deld. Het Bestuur meende hier gebruik te moeten maken van art. 34 Huish. Regl., daar deze lezing zou nauw het marktrapport betrof, en het toch te voorzien was, dat alle leden er mee sympathieseerden. De penningmeester deelt mede dat een tweetal Vereenigingen zijn toegetre den tot den Bond voor het Incasso en Informatiewezen. De heer Willenborg vraagt of je verplicht bent bestelloon te betalen als je het vrachtgoed van het station laat halen. De Voorzitter wijst er op, dat er aan te ontkomen is door op den vrachtbrief te vermelden station-restant. Maar staat dat er niet op, dan durft hij er geen uitspraak in te doen. De Secretaris gelooft, dat men wel verplicht is het bestelloon te betalen. De heer Eggink zegt dat hij niet had willen spreken over het automobi lisme zooals in de notulen staat ver meld maar over het gesprokene in de vergadering van 10 Nov. Na zijn schrij ven in de Eemlander van 16 Nov. acht hij het echter niet meer noodig er nog over te praten, waarom hij zijn mede- deeling intrekt. Hierna sluit de voorzitter de ver gadering. NIJKERK. De bouw van acht model- arbeiderswoningen ten behoeve van de gemeente, is opgedragen aan den opéén na laagsten inschrijver, den heer R. Jurling alhier voor f 10 046. DRIEBERGEN. Een treurig ongeluk greep gistermorgen te Driebergen plaats. De 75-jarig landbouwer de B. was bezig met zijn hittenwagen mest te rijden. Toen hij met zijn leegen wagen het weiland naast Lindenhorst wilde oprijden, schrok het anders zoo makke paard en sloeg op hol. De wagen sloeg om en de bestuurder kwam met het hoofd tegen een muur terecht. Bewusteloos bleef de ongeluk kige man liggen. De inmiddels gewaar schuwde geneesheer constateerde hersen schudding. Hedenochtend is de B. reeds aan de gevolgen overleden. (U. D.) HOOGLAND. Bij de stalinspectie in de maand Januari door den heer W. H. van Haselen, plaatsvervangend districts veearts te Amersfoort, in verband met het mond- en klauwzeer, bij de vee houders in de gemeente Hoogland ge houden, zijn geinspecteerd, bij de 347 zich aldaar bevindende veehouders 3682 runderen, 2224 varkens, 165 geitenen 25 schapen. Bij een veehouder was het vee nog lijdend aan mond- en klauwzeer, ter wijl deze ziekte in gepasseerden zomer en najaar, onder het vee van 17 vee houders had geheerscht. Bij deze veetelling bleek tevens 't aantal paarden, door de verschillende veehouders In de gemeente Hoogland gehouden 307 te bedragen. Morgen speelt het eerste elftal van Quick tegen G. V. G. in VVageningen. HET U. P. V. B. ELFTAL. De twee proefelftallen van het U. P. V. B. elftal zijn door een nieuwe commissie geheel veranderd. Morgen zullen beide elftallen elkaar in de Bilt ontmoeten. Aan den 6en jachtrit in dit seizoen door de Militaire Sportvereeniging inde omgeving van Nijmegen gehouden werd door 12 officieren van bereden wapens (Amersfoort, Arnhem, Amsterdam en Venlo) deelgenomen. De rit ging over Kleine Stal, HeumeHs- oord en de Kluis naar de Overasseltsche heide en vandaar over de Diervoort, Hatertsche broek en Kleine Stal naar Nijmegen terug. Verschillende hindernis sen (op de heide ook natte sloten) moes ten worden genomen. De rit was 25 K.M., de daarvoor gebruikte tijd 2 uur. De 7e jachtrit, de voorlaatste, wordt 26 dezer gehouden. Predikbeurten. Evang. Luth. Kerk. Zondag 16 Febr. Voorm. 10 uur Ds. de Meijere. Remonstrantsche Kerk. Zondag 16 Febr. voorm. ro'/a uur Ds. Hooykaas. Doopsgezinde Kring. Loge gebouw van Persijnstraat 1. Zondag 16 Febr. Geen dienst. Te Utrecht slaagden Donderdag voor het examen nuttige handwerken de dames M. Doevelaar, A. van Duynen en K. A. van den Hoven, alhier. De heer Z. Stokvis, leeraar in de Ned. taal en geschiedenis, aan het Gym nasium en de H. B. S. alhier, is ter beschikking gesteld van het Gouverne ment om benoemd te worden bij het middelbaar onderwijs in Ned. Indië. Hij zal reeds in Mei zijn nieuwe bestemming volgen. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: T. van Ee Tzn., Zeist. Niet onaardig. Uit den tijd toen ds. Talma in zijn eerste plattelandsge meente als predikant stond verhaalt het Hbl. De Dorpspredikant„Wel Janus, hoe vondt ge verleden Zondag mijn oogst- preek De boerNou, dominee's kennis van zoake in oanmerking genoame, was ie nog al oardig. Of dominee toen gedacht heeft dat hij nog eens minister van landbouw worden zou zijn kennis van zaken in aanmerking genomen Onze administratieve nauwkeurigheid. In .het laatst van December kreeg een onderwijzer te Amsterdam een oproeping om zich ten stadhuize te vervoegen, kamer zooveel. Zoodra hij gelegenheid had, nam hij een „pasje" de man woont in een der buitenwijken tramde naar het Prinsenhof en spoedde zich naar de be wuste afdeeling. Aan een der klerken reikte hij zijn oproeping over en weldra daagde er iemand op, met een dik boek onder den arm en een glimlach op de lippen. „Meneer," zei deze, „ik heb u de blijde mededeeling te doen, dat u van het Rijk der Nederlanden een d u b b e 11 j e ontvangt." Een glans van geluk verscheen natuur lijk op het gelaat van den aangesprokene. „En mag ik vragen," stotterde hij, „waaraan ik dat buitenkansje te danken heb „U heeft in 1899 een dubbeltje te veel aan het pensioenfonds bijgedragen. Wil u maar even teekenen"; en te gelijk schoof de spreker den opgewonden op voeder der jeugd het boek toe. Met een gevoel van voldoening over zooveel eer lijkheid zette de laatste zijn naam en wachtte. „Ja, ziet u," vervolgde de bureauman, „de Minister van Financiën zal het u toekomend bedrag opsturen aan den Rijksbetaalmeester te Utrecht. Of het van daar u per postwissel gezonden zal wor den, of dat u het ten kantore moet af halen, is mij onbekend. Doch u zal er nader van hooren." De gelukkige is nog steeds wachtende. Wat zou dat dubbeltje aan het Rijk wel kosten (A. H.bld Als een bijzonderheid in de kippen- wereld meldt men aan de Middelb. Ct., dat bij den Landbouwer J. C. Haarsen, te Schoondijke, een hen reeds geruimen tijd in de huiskamer hare eieren komt leggen en daar wat rondscharrelt zonder verdere teekenen van haar verblijf achter te laten. Nu heeft ze een 17-tal eieren gelegd, waarop ze broedt. Als de kamer gedaan wordt, worden mandje, eieren en hen op tafel gezet en onze kip blijft rustig zitten. Nu zijn voor een paar dagen een 14- tal kuikens uitgekomen en moederkip broedt nog op de overige drie Mormonen in Nederland. In de laatste dagen zijn in Nederland verscheiden Mormonen-zendelingen aan gekomen, die zich van uit New-York naar Hamburg hadden ingescheept. Toen ze merkten dat hun het verblijf in Duitsch- land verboden was, richtten ze hun schreden naar gastvrijer oordenze trach ten thans in ons land zieltjes te winnen voor hun leer. (Tel.) De kunst in den kerker. De gevangenis Wormwods Scrubs zoo meldt men uit Londen bezit eene be zienswaardigheid, die voor een straf inrichting zeker ,wel eeqig in zijn soort is. De geheele kapel van de inrichting is met schilderijen en beeldhouwwerk, die door kunstenaars, die in den kerker gevangen zitten, gemaakt zijn. Er bevin den zich zeer goede werken ondereen Fransch schilder heeft een syclus van 8 groote schilderijen vervaardigd, waarvan vooral de dochter van Pharao en de moeder van Mozes opvallen. Een Duitsch kunstenaar heeft deze verzameling ver meerderd met twaalf figuren uit het nieuwe testament. Ook in de katholieke kapel van de inrichting bevinden zich een aantal kunstwerken die door ge straften vervaardigd zijn. Vooral bijzon der fraai is eene voorstelling van Chris tus, door een Engelsch schilder; het altaar werd eveneens door een gevangene ontworpen en uitgevoerd. De kunst werken [zijn alle in de laatste vier jaar vervaardigd en het publiek heeft er nog geen kennis mee gemaakt. Ook de kapel van de Pentonville gevangenis bezit een aantal beelden en schilderijen de beeld houwer Richard Belt heeft het spreek gestoelte, de wijwaterbak enz. besneden, en daarmee aan de inrichting een prach tig staaltje van zijn kunst achtergelaten. De gevallen zijn zeldzaam, dat de ge vangenen iets van hun werk verkochten. Slimmer dan slim. In een Duitsch blad wordt het verhaal verteld van drie zoons, die hun gierigen vader, die met alle geweld van zijn geld iets in den dood wilde meenemen, beloofden dat zij hem elk 100 pond als reis geld op zijn reis in het donkere land in de kist mee zouden geven. De beide oudsten vervulden ook hunne belofte en legden ieder 100 pond sterling, even wel niet in baar geld maar op een cheque geschreven in de kist. De jongste echter schreef een chèque van 300 pond, legde die in de kist en nam voor zich zelf de beide cheques der broeders, die hij voor 200 pond inwisselde. Hij had zijn slimme broers overtroefd. W edstrijd tusschen Ameri- kaansche mllllonnairs. De concurrentie tusschen de Amerikaan- sche milllonnairs neemt steeds scherper vormen aan. Toch komen er dingen bij voor, die op de buitenstaanden een komlschen indruk maken. Hiertoe be hoort den strijd tusschen den spoor wegkoning Harriman en den senator Clark, die in het Zuid-Westen der Vereenigde Staten reusachtige koper mijnen bezit. Om zijn koper naar de afzetmarkten te brengen stond hem slechts de Southern Pacific spoorweg maatschappij ten dienste. Daar deze on gehoord hooge prijzen van hem vroeg, wilde hij zelf een spoorweg aanleggen, die ook dan nog de kosten zou loonen, wanneer hij er zijn koper slechts van af San Pedro tot aan de Zoutmeerstad over kon verzenden. Despoorwegkoning vond dit natuurlijk uiterst onaange naam en trachtte op alle mogelijke wijzen den aanleg van den concurreeren den spoorweg te verhinderen. De spoor weg van Clark moest dwars door een gebergte, waardoor men verscheiden tunnels zou aanleggen. Nauwelijks hoorde Harriman dit of hij kocht vlug het geheele gebergte, zoodoende Clark den pas afsnijdend, zoodat alle moeite en kosten, die deze tot nog toe gedaan heeft, te vergeefsch zijn geweest. Burgerlijke Stand van 14 tot 15 Februari 1908. GEBOREN Wouter, z. van Willem van Brummelen en Heintje van Loo. Cornelis, z. van Dirk Hop en Rika Johanna Spekkink. Jacob, z. van Hen drik van de Pol en Aaltje Reemi. Johannes Garolu» Reinardus, z. van Johan van der Geld en Johanna Margaretha Anna Hugo. Albertus, z. van Lou- winus Maas en Gerritje Fitskie. GETROUWD Gerardus Hubertus en Elisabeth Pfann. OVERLEDEN Gerritje Johanna van Ommen, oud 73 j., wed. van Jan Blok. Johan van Tellingen, oud 72 j., wedn. van Willemijntje van Zanten. Jan Morre, oud 3 maanden. 1» 386e Staatsloterij. Vijfde klasse. Vierde of laatste week, Tiekking van 12 en 13 Febr. 1908. (2000 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 1000 op No. 15779. Prijs van f 400 op No. 20929. Prijzen van f 70. 529 532 539 1268 2375 2451 9834 10088 10094 13057 15160 15373 20248 20888 20892 20940. Te zamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 503 524 552 553 1252 1270 2156 2170 2202 2227 2232 2239 2436 2442 9081 9819 11091 11112 i3°5> 13076 15031153481577420227 20908 20926 20927. Vijfde Klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 14 Febr. 1908 (100 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breede straat 22) is zonder prijs uitgetrokken: 15362. AMERSFOORT, 14 Febr. 1908. f t 4.— 0.- 8.— 0- per 1 hecto liter. 2.20 4.— p. 100 st. i» ii Kilo. 1.80 3.50 1.50 - 1.70 1— 0.- o. i, 50 1.20 0.— - 0.— - 1.- - 1.30 per Btuk. - 0.00 - 0.80 - 0.50 i 14.- - 40.— 0.00 1.40 0.70 p. paar -20.- - 55.— -13.- per stuk te geven door de Heeren op Vrij «log 21 Februari 11)08. Bij inteekening f 1.50 de persoon, des avonds aan de zaal f2.50 de persoon. Aanvang 8 unr. Schouwburg Utreoht. Gevestigd te 's GH1YENHAOE. Directie HENRI BRONDGEEST. Tarwe Rogge Boekweit Appelen Peren Kloiaardappelen Zand Hoendereieren Eenden Grasboter Hooiboter Margarine Zoetem. kaas Kippen Kuikens Piepkuikens Ganzen Oude eenden Jonge Hazen Wilde konijnen Ta mme Duiven Vette Varkens Magere Zeugen Biggen Vette koeien - Guste Kalt - Kalfvaarzen Pinken Pinkstieren Vette kalveren Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe; heet. Rogge; heet. Boekweit; 25 heet. Appelen; 00 heet. Peren; heet. Kleiaardappelen; 40 heet. Zandaardappelen 80.000 stuks Hoendereieren; stuk Eenden eieren; kilo Grasboter; 900 kilo Hooi boter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee; Vette Varkens; 30 Magere varkens; Varkens voor export- slagerijen; 200 Biggen en 6 Zeugen. Het raadsverslag van Baarn moet tot Dinsdag blijven liggen. De Heer en Mevrouw VOüTE CELOSSE geven kennis van de geboorte van een ZOON. Tandjoig Pinang (Riouw), 13 Februari 1Ï08. Zondag 16 Februari 1908: Succes-Blijspel in 3 bedrijven van ERNEST BLUM en RAOUL TOGHÉ. Aanvang half acht ure. ASSISTEMT-ACCOCNTANT. KORTE BERGSTRAAT 10, AMERSFOORT. Correspondent van het accountants kantoor van L. MARKUS, Kalverstraat 6 bij den Dam te AMSTERDAM, Interc. Telefoon 8112. Inrichten, bijhouden en controleeren van koopmans- en particuliere admini- stratiën, beheer van kapitalen enz. PER DOOS 25 CENT. I PER FLACON 25 CENT. V00RSCH00LGAANDEKINDEREN. VOOR HAARGROEI. t VERKRJJGBAAR BIJ LANGESTRAAT 21. Instrumentmaker. LANGESTRAAT 42. Dagelijks versch verkrijgbaar.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3