Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. J EEN VERSLETEN TRUC. No. 32. MAANDAG 9 MAART 1908 5e JAARGANG. n, Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DB EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. AA; 29. o. Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. anneer vroeger eene redactie een angenaamheid wilde zeggen aan het adres van een ander blad ea den moed miste dit openlijk te doen, of de moge lijkheid van een antwoord wilde afsnijden, dan plaatste zij een correspondentie in hare kolommen aan den een of anderen fantomen persoon, waarin dan de hatelijk heid gelucht werd. De Nederlandsche journalist, die op zijn naam als zoodanig gesteld is, heeft dit wapen, als zijnde noch moedig, noch fair, reeds lang weggeworpenalleen ziet men het nog een enkele maal gebruikt door beunhazen in dorpsche krantjes. Het heeft ons dan ook niet weinig verbaasd, dat de A mcrsjoortsche Courant dit wapen nog hanteert. In haar nommer van Zaterdag j.l. heeft zij het in zoo'n correspondentie over een Amersfoortsche kameleon, daar- mee de zaak is al te doorzichtig IE ons blad bedoelend, omdat onder den titel niet meer, zooals vroeger, staat eel .trijzinnig orgaan". Nu weet ieder, dat een kameleon een dier is, dat vaak van kleur verandert. In ons bericht omtrent het tot dagblad worden van onze courant staat echter duidelijk, voor wie ten miuste lezen w i 1, c dat de richting van het blad niet zal veranderen. Wat is hu de heele correspondentie anders dan verdachtmakerij? Indien dat ingezonden stuk werkelijk bestond, ware niets gemakkelijker en behoorlijker geweest, dan een kort briefje te schrijven aan den inzender. Maar dan hadden wij de hatelijkheid gemist Nu kan men natuurlijk nog gemakkelijk J een stukje maken en daar een X onder plaatsen j ook zou men een strooman e kunnen nemen, die zijn naam leent het is voorgekomen dat bladen, hoewel zij beter wisten, ook dit middel toelieten maar wij weten dan wat wij daarvan hebben te denken. Als men ziet, dat een concurrent terrein wint, is dit misschien een on- aangename gewaarwordingmaar eerlijke concurrentie moet tot iets anders voeren dan tot verdachtmakerij. Deze verlaagt, tnaar indien de concurrentie prikkelt tot inspanning, om met den concurrent ;elijk te worden, dan kan zij tot zegen orden en verheffend werken. Dit moge de redactie der Amers foortsche Courant eens overwegen. Wil zij ons bestrijden, het zal ons aangenaam zijn, gezonde polemiek staalt) is bijna een levensbehoefte voor den journalist, maar men late af van ver dachtmakerij. Het Amersfoortsche publiek is te ont wikkeld om bovenvermelde versleten trucs niet te begrijpen en de redactie n de Amersfoortsche Courant is te beschaafd om er gebruik van temaken. Doet zij het toch, dan neemt zij plaats op den zetel van zevende-rangs jour- lahsten. Zij begrijpe ons wel, niet wij ijzen haar die plaats aanzij zelve gaat er op zitten. ,nl al AMERIKA. President Roosevelt schijnt de toe komst, wat betreft de buitenlandsche politiek, vooral met het oog op Japan, donker in te zien. Misschien is dat de reden, waarom hij blijft bij zijn besluit om geen „derden termijn" aan te nemen, zich niet voor den derden keer met de verantwoordelijkheid voor de leiding der staatszaken te belasten. Hij zou, indien hij zich beschikbaar stelde, waarschijnlijk eene zeer goede kans hebben, want de oneenigheid onder de republikeinen neemt toe en de kansen van Taft moeten in den laatsten tijd zijn gedaald. De New-Yorkers zullen, dat schijnt vast te staan, voor hunnen gouverneur Hughes stemmen. In verschillende staten is eene sterke beweging ten voordeele van Roosevelt, die veel eigenschappen heeft naar hel hart van den echten Amerikaan en te Washington bevindt zich thans overste Lyon, een der meest enthousiaste aanhangers van Roosevelt, die bij hem aandringt om zich toch weer beschik baar te stellen o. a. op grond dat de „derde termijn" eigenlijk geen derde ter mijn zijn zal daar, zooals men weet, Roosevelt den eersten keer inviel voor Mac Kinley, die vermoord werd. Maar er is eene sterke macht tegen de her kiezing. Deze groote mogendheid is mevrouw Roosevelt. Zij heeft verklaard, dat zij rooit zou toestemmen in eene nieuwe candidatuur. Dat is een streep door de rekening der politici. En toch is nog de vraag wat Roosevelt zal doen als het mocht verkeerd loopen met de republikeinsche partij. De president der Vereenigde Staten is een groot heer, maar ook hij wordt dikwijls gedwongen tot dingen die hij, stond het aan hem, liever zou nalaten. TURKIJE. Te Saloniki is de eerste-tolk van het Grieksche consulaat-generaal vermoord. De consul-generaal heeft bij de bur gerlijke autoriteiten protest aangeteekend en een streng onderzoek gevraagd. Onder het Grieksche gedeelte der bevolking heerscht groote opgewondenheid. CHINA. De Japansche Regeering heeft gisteren een ultimatum doen overhandigen aan den Chineeschen Minister van Buiten landsche Zaken betreffende het in beslag nemen van het stoomschip Tatsoe Maroe. De ministerraad zal heden de zaak be handelen. Uit een telegram van heden blijkt, dat China zijn volledige eicuses heeft aan geboden. Alleen moet nog worden ge antwoord omtrent het beslag op de wapenen en munitie. MAROKKO. De agitatie onder de stammen aan de Marokkaansch-Oraneesche grenzen heeft uitgebreide voorzorgsmaatregelen van de Fransehe bevelhebbers daar ter plaatse ten gevolge gehad. Uit Geryville is Donderdag een com pagnie van het Vreemdelingen-legioen, onder Paquin, naar Ain Sfra vertrokken, om de grensposten in die streek te versterken. Generaal Bailloud is den 5n Maart te Ain Sfra, naar welk punt men vreest, dat de oproerige stammen zich zullen samentrekken, aangekomen tot het hou den van een strenge inspectie over de daar aanwezige troepen. Behalve het genoemde detachement onder kapitein Paquin, zullen nog een bataljon zouaven, een compagnie tirailleurs en een eska dron chasseurs d'Afrique ter versterking van dit garnizoen gezonden worden. Aan de regeering is telegrafisch toe stemming gevraagd nog meer verster kingen naar Ain-Sfra te mogen zenden. Generaal Vigy heeft zich naar Beni- Oenif begeven, terwijl generaal Bailloud middelerwijl naar Bekar vertrokken is, om ook daar de noodige verdedigings maatregelen te nemen. Engelsche bladen melden dat H. M. de Koningin in den a.s. zomer een bezoek zal brengen aan Engeland. Zooals men weet is eenige maanden geleden dat bericht ook reeds verspreid, maar toen onmiddellijk uit den Haag tegengesproken. Ziekteverzekering. Naar het Hbld. uit vertrouwbare bron ver neemt, kan de intrekking van tiet Ziekte- verzekeringsontwerp, ingediend door het vorig kabinet, binnen enkele dagen wor den verwacht. Men twist nog steeds over de politieke beginselen van den nieuwbe- noemden burgemeester van Utrecht, die vermoedelijk den 19e dezer zal worden geïnstalleerd. Het U. D. dat hem eerst een alle gaartje van sympathiën toedichtte, zegt nu, dat hij op politiek gebied liberaal is. Doch de Stichtsche Ct. schrjjft „De heer mr. Van Lynden is ons bekend als een ernstig eu zeer gods dienstig man. Hij behoort tot de Ned. Herv. Kerk die hij naar wij meenen sedert jaren dient als notabel, terwijl wat betreft zijne politieke overtuiging hij tot de Christelijk-Historische partij behoort en zich derhalve schaart aan de zijde der Rechtsche partijen". Het 14de congres der S. D. A. P. zal 19, 20 en 21 April te Arnhem worden gehouden. De meer dan 90 voorstellen, die in behandeling zullen komen, vullen drie pagina's van het partijblad. Het blijkt, dat de veelhoof dige redactie van ,Hel Volk" toch niet algemeen in den smaak valt. Door ver schillende afdeelingen wordt n.l. voor gesteld over te gaan tot de benoeming van een hoofdredacteur. Sommige afdee lingen stellen voor daartoe te benoemen Henr. Roland Holst. Andere voorstellen hebben betrekking op den brochurehan- del, de propaganda, ongevallenwet, kies rechtactie, vrouwenkiesrecht, soc.-dem. vrouwenorganisatie coöperatie enz. HET BLIJVEND GEDEELTE. Land en Volk schrijft .Toen het vraagstuk, betreffende het blijvend gedeelte aan de orde was, tracht ten de voorstanders van het behoud dezer instelling, den tegenstand te breken door de opmerking, dat men hier te doen had met „een technisch-militaire kwestie." Nu zijn de bordjes verhangen. De voorstanders zitten achter de regeerings- tafel, de tegenstanders in de oppositie. De taktiek van de oppositie tegen Staal wordt nu gevolgd door het departement van oorloghet blijvend gedeelte is on misbaar voor de mobilisatie: een tech nisch militaire kwestie leeken zijn onbevoegd." Het blad wijst er op hoe het Huis gezin, dat destijds in verzet kwam tegen deze methode om aan de kritiek den mond te stoppen, thans schrijft: „Dit raakt een zuiver militair-tech nische kwestie, waarover door leeken bezwaarlijk kan worden geoordeeld en waarover militaire deskundigen verschil lend oordeelen". Het blad besluit met de verzekering niet gedacht te hebben, dat de nieuwe ministers de baan zóó vrij zouden vinden. „Dat belooft iets. Technisch-militaire millioenen voor Amsterdamtechnisch- militaire kustverdedigingtechnisch-mili taire waterlinietechnisch-militair be paalde oefeningstijd. De belastingschuldigen gelieven alvast een technisch-militairen spaarpot klaar te zetten." Op de aanbeveling tot be noeming van een hoofd der buitengewone openbare school voor lager onderwijs (school voor zwakzinnigen) te Utrecht, komt voor als no. 1 de heer S. Snijder, hoofd eener school te Soest en leeraar aan de Rijks-Normaallessen alhier. Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om alhier te komen tot. oprich ting van een Officieren-Schaakclub. In de Zaterdagavond gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van het Ned. Onderwijzers Genootschap is besloten een adres, inzake verbetering der salarissen, te zenden aan den Ge meenteraad. Mevr. Gerard van Sijsen, mevr. Tromp van Holst en de heer M. Kamer ling, arts, in de Vrijdagavond gehouden vergadering van de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, gekozen tot bestuursleden dier afdeeling, hebben de benoeming aangenomen. Prof. F. Kenninck heeft bericht ge zonden de benoeming niet te kunnen aanvaarden, zoodat voor de zevende bestuursfunctie nog een verkiezing zal moeten plaats hebben. Heden zal de Utrechtsche Schaak club „Schaakmat" een club-match houden met de Amersfoortsche Schaakvereni ging „Amersfoort". De match zal gehouden worden in het clublokaal van laatstgenoemde ver- eeniging, terwijl van beide vereenigingen een 20-tal leden zullen deelnemen. Hedenmiddag om l'/j uur werd het stoffelijk overschot van den Heer J. Zaandijk op de oude algemeene be graafplaats aan den schoot der aarde toevertrouwd. Onder de aanwezigen merkten wij op het raadslid H. W. van Esveld, het be stuur van de afdeeling van het genoot schap voor landbouw en kruidkunde, waarvan de overledene lange jaren secretaris was en het bestuur van de vereeniging tot uildeeling van spijs aan behoeftigen, waarvan de overledene be stuurslid was. De eenige broeder sprak een kort afscheidswoord en dankte de omstanders voor hunne tegenwoordigheid. Op ver zoek van den overledene deklen geene bloemen de baar. De vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer vergadert Woensdagavond in „De Zwaan." Punten van behandeling: 1. Jaarver slag. 2. Rekening en verantwoording van den penningmeester. 3. Benoeming eener commissie tot het nazien der rekening. 4. Verkiezing van drie bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren De Jager, Van Ruyven en Meur- sing. 5. Mededeelingen. Niet de eerste maar de laatste winterlezing van de Chr. Jong. Ver. wordt morgenavond in de Arend ge houden. Gisterenavond om kwart over tien bespeurde een nachtwaker een verdacht uitziend persoon met een zak op zijn rug. Toen de politieagent een nader onderzoek wilde instellen zette de man het op een loopen en smeet den zak weg, die vier levende kippen bleek te bevatten. Spoedig werden het station en verdere uitgangen der stad door politie bezet en slaagde men er in, den vluchteling in een hotel aan te houden en in verzekerde bewaring te stellen. Bij een voorloopig verhoor bekende hij alles en vele kippendiefstallen in de laatsten weken zjjn eveneens door hem gepleegd. Deze keer had de ontvreemding plaats gehad ten nadeele van een bewoner aan de Schimmelpeuninckkade. Later in den avond bemerkte men nog bijtijds dat de dader zich in 't arrestantenlokaal door ophanging van 't leven wilde berooven. Met medische hulp slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken. Een woord van lof komt voorzeker toe aan den nachtwaker D. van Daal door zijn groote activiteit in deze. HET NUT. Onder de vereenigingen, die het goede werk op zich hebben genomen, volks avonden te organiseeren, neemt het Amersf. Nutsdepartement een eerste plaats in. Steeds zijn de uitvoeringen die hiervan uitgaan in alle opzichten uitstekend verzorgd, zoodat het verhef fende elementgoede, degelijke kunst, voor dat soort avonden, nimmer gemist wordt. Een gelukkige omstandigheid voor het Nut is daarbij, dat het Dilettanten sym- phonie-orkest onder leiding van den heer G. K. G. van Aaken, nog al eens voor het muzikale gedeelte zorgt, en in dat geval is men reeds voor een goed deel van het succes van den avond verze kerd. Immers, wanneer de heer Van Aaken iets op zich neemt dan weet men, dat iets degelijks mag worden verwacht, meermalen heeft hij dat getoond, zijn dilettanten-orkest heeft dan ook in meer dan één opzicht een goeden klank. Dat heeft het ook gisterenavond in Amicitia weer bewezen. De zaal was zeer goed gevuld, het talrijk publiek gaf door her haald, krachtig applaus te kennen, hoe zeer het gehoorde in den smaak viel. Het orgel, dat naar we meenen, ditmaal voor 't eerst in het orkest was, klonk zeer goed. Zonder in verdere details te treden, meenen we niet te mogen vergeten een extra woord van hulde te brengen aan de violiste, die ons in de „Russische Suite" vooral, van haar heerlijk spel deed genieten. De solo in het tweede gedeelte „Triumerei" deed weldadig aan, de con sordino begelei ding liet de soliste goed uitkomen. Ook willen we even wijzen op de laalste wals, daar zat vuur, daar zat van Aaken-zelf in. Die werd met zooveel élan gespeeld, dat het menig danslustige zelfbeheersching gekost zal hebben, niet een paar toertjes te willen doen. De zangeres van den avond, mej. Annie Verbeet, een leerlinge van Cath. van Rennes, onder wier toezicht zij geregeld studeert, is nog niet vaak opgetreden. Dit verwondert ons in hooge male, daar het een groot genot is haar te hooren. Haar rijk getimbreerd geluid, dat «ver het geheel uitmuntend aanslaat, haar ongedwongen voordracht, gevoegd bij veel gevoel, wijzen op de groote begaafd heid dezer zangeres. Geen wonder dan ook, dat zij warm werd toegejuicht, bij velen zal zij in aangename herinnering blijven. Mej. Joh. Wolter was in haar be geleiding, als altijd, uitstekend. Aan mej. Verbeet en haar voortreffe lijke accompagnatrice werden door het Nutsbestuur bloemen aangeboden. We mogen het Nut dankbaar zijn voor dezen avond. Heden wordt hetzelfde programma uitgevoerd voor de leden en hunne dames.

De Eemlander | 1908 | | pagina 1