Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. ALLERLEI. ADVERTENTIE N. Beurs van Amsterdam. gids "n Amersfoort en omstreken heeft uitgegeven, waarvan nog een 600 exem plaren beschikbaar zijn. Hij is genegen 'deze tegen 10 ets. per exemplaar aan de vereeniging af te staan. Er is echter één bezwaar. De Gids is al eenige jaren oud, zoodal de veranderingen die zijn gekomen er niet in zjjn opgenomen. Zoo staat er bijv. nog het oude station in. 1 Misschien is echter op duidelijke wijze nog aan jte geven welke veranderingen 1 moeten worden aangebracht. Wanneer dat kan, zou de vereeniging 600 boekjes rijk zijn, waarvan de tekst zeer mooi is. Die boejes kunnen gratis verspreid wor den er. ook worden gezonden aan de personen, die om inlichtingen vragen. !1 Het Bestuur denkt er hard over deze c uitgave te doen, te meer daar indertijd den heer Slothouwer is toegezegd, dat de vereeniging 500 exemplaren zou I nemen wat niet gebeurd is. 5 De heer Tromp v. Holst e heeft geen bezwaar de boekjes te nemen, rt te meer daar de heer Slothouwer dan '''een bijgewerkten herdruk zal uitgever., maar hij meent dat de boekjes niet meer bruikbaar zijn, waarom hij ze zou willen verbranden. !i D e heer v. d. Wal stelt voor den halven prijs te geven, dus 5 ct. per stuk en ze dan te verbranden, onder voor- n waarde dat de heer Slothouwer een nieuwen Gids zal uitgeven, waarvan dan ;r de vereeniging een zeker aantal zal nt nemen. lr De voorzitter wijst er nog op, f dat de heer Slothouwer niet tot een il herdruk wenscht over te gaan, voor de et oude gidsen zijn verkocht. Het voorstelv. d. Wal wordt met algemeene stemmen aangenomen, s De Voorzitter deelt verder mede, dat het Bestuur met de plannen van een wandelpad naar Birkhoven reeds f een heel eind heen was. Van den heer Knoppers en zijn moeder, die daar grond hebben liggen, was het recht verkregen het pad over hun grond te leggen. Het 'J' zou dan loopen vanaf het station langs de lijn, maar nu is er een kink in den kabel gekomen. De spoormaatschappij heeft nl. besloten een palissadeering te doen plaatsen langs het talud aldaar, a dat verbazend wordt afgeloopen. Nu zou dat niets zijn als het maar niet zoo hoog kwam, zoodat de wandelaars er- II over heen kunnen zien maar het schijnt in het voornemen te liggen nog al een heele hoogte te nemen. Het Bestuur heeft daar de aandacht op gevestigd en de heer Gerst, de districts-inspecteur, die er rapport over uit moest brengen heeft e de bezwaren der vereeniging ook daarin "ipgenomen. Maar de minister heeft het tan der maatschappij goedgekeurd, 'aar het zeggen zou een hoogte wor- len genomen van 1.80 M., dat wordt us een leelijke aankijk. Er zal nu oeten worden afgewacht wat dat wordt. De heer Tromp v. Holst deelt h mede, dat de palissadeering zoo hoog :i komt, dat er over heen gezien kan )r worden. Ie Hiermede is deze kwestie dan opgelost. Dew Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat er een Informatie-bureau vanwege den algemeenen bond zal komen in een er hoofdplaatsen. Daarvoor zijn een mille noodig maar die zijn zoo goed ls bij elkaar. Verschillende maatschap pen, die belang hebben bij het vreem- elingenverkeer hebben zich er voor gespannen. De H. S. M. geeft f 1000 subsidie, de S. S. f 1200, de Regeering f 1000 en nog tal van cor- oraties verleenen steun. Wanneer dat ureau er is, zal de heer de Graaft', de 'oorzitter van den Bond, daarvan wel cretaris worden. Alle gegevens om- ent ons land zullen daar verzameld orden en vreemdelingen kunnen er alle mogelijke inlichtingen krijgen. De aangesloten vereenigingen moeten dan zorgen, dat alles omtrent de plaats waar ze is gevestigd, bij dat bureau 1 bekend is. Hoe nuttig het kan zijn, op alles te letten bewijst weer een aanvraag om pensions van f 2 f 2.50, die in het orgaan van den Bond is gedaan. Mochten er in Amersfoort of omgeving zijn, dan zal daarvan gaarne opgave worden ingewacht bij den secretaris den heer ter Maat, Hof alhier. Een buitengewone algemeene ver gadering zal 22 Maart worden gehouden waarin de kwestie van het bureau zal worden beslist. Daar niemand meer het woord ver langt sluit de Voorzttter hierna de ver gadering. BAARN. De onlangs alhier opgerichte Commissie tot bevordering van getrouw schoolbezoek, herhalings-onderwijs en algemeene volksontwikkeling, zal thans hare werkzaamheden beginnen. Op de inteekenlijst was ingeschreven voor bij dragen inééns f 195,75 en aan jaarlijksche contributie f 204,50. De zomervergadering van den Nederlandschen Kinderbond zal alhier worden gehouden. Men m el d t aan d e N. R. Ct. Ds. Boers, predikant bij de Ned. Her vormde gemeente te Roordahuizum, is door het classicaal kerkbestuur 90 dagen in zijne bediening geschorst, omdat hij van den kansel een lid van zijne ge meente beleedigde. De bedoelde preek is thans in druk verschenen en gratis toegezonden aan alle leden der gemeente te Roorda huizum. Rechtszaken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak tegen drie slroopers uit den omtrek van Nijkerk, die hadden terecht gestaan, omdat zij wederspannigheid hadden gepleegd tegen de politie, toen zij in een jachtveld bij Barneveld, waar zij aan het stroopen waren, op overtre ding van de Jachtwet werden betrapt. De Utrechtscbe Rechtbank had een hunner, die niet alleen wederspannigheid gepleegd had, maar ook den veldwachter mishandeld had, veroordeeld lot drie maanden gevangenisstraf en de beide anderen ieder tot één maand. Het Hof vernietigde op formeele gron den het vonnis der Utrechtsche Recht bank en legde ook hoogere straffen op. De straf van 3 maanden werd verhoogd tot zes maanden en de beide straf fen van 1 maand tot twee maanden. Zuinige Raadsleden. Uit de raadszitting van het Geldersche dorpje Wamel, dezer dagen. Aan de orde was een nota van Ged. Staten, voorstellende verhooging van de jaarwedden der ge meente-veldwachters tot f475 'sjaars. v. d. V.Dat is leveel. Ze hebben toch al f50 van den polder. Na een opmerking van den voorzitter De polder gaf die bijdrage om de ge meente in staat te stellen een hooger salaris te kunnen geven, niet zoo zeer tot belooning voor politiediensten, want die zijn zooveel niet. S. spreekt over de fooien. Bv. Het wegbrengen van een gek en van scheur kalenders, het afslaan bij erfhuizen enz. Ik weet niet, wat de politie dan eigenlijk voor de gemeente doet. Ik kom zeer veel in 't veld, maar zie nooit veldwachters, dien naam hebben ze toch niet voor niet». De VoorzitterIk kan het ook niet helpen, dat u altijd den verkeerden kant uitgaat. v. d. V.De gemeente moet ook toch nog voor pensioen betalen en daarvoor zijn wij niet verplicht. De Voorzitter: 't Is eenvoudig schande, dat een raadslid zoo iets durft zeggen. Zouden we hen dan vandag of morgen zoo maar aan den dijk moeten zetten S.Als het voorstel van Ged. staten aangenomen wordt, dan moeten die fooi tjes ook maar vervallen. De VoorzitterSchaamt u zich niet zulk een voorstel te doen Wilt u daarop ook nog beknibbelen v. d. V. Er zijn altijd genoeg solici- tanten als er een plaats open komt. De Voorzitter Het is geen artikel van vraag en aanbod Het voorstel wordt verworpen Daarop komt de oproeping van een onderwijzer aan de orde. De voorzitter verdedigt een aanvangsalaris van f600. .Dat geld is nuttig besteed, hoe beter de school is, hoe flinker en welvarender inwoners wij krijgen." v. d. V.Die krijgt men niet door verhooging van salaris. Enz. Nieuw systeem van tele- foneeren. Te Rotterdam heeft men thans een telefoon inrichting gekregen, waarbij het aantal abonnés, thans 5600 bedragende, tot 18000 kan opgevoerd worden. Het nieuwe systeem bestaat uit ver- deelingtafels en multiplex-tafels, op welke het klepsysteem der oude inrichting door een lichtsysteen is vervangen. De werking geschiedt thans op de volgende wijze. Het toestel dat de abonné aan huis heeft mist de kruk of bel. Hij heeft eenvoudig de micro- telephoon van den haak te nemen en onmiddellijk gaat op een der verdee- lingstafels een rood lichtje gloeien, de juffrouw aan die tafel brengt een ver binding tot stand, door het insteken van een stop, met een der multiplextafels. De juffrouw, die daar werkzaam is, ziet ook een rood lichtje gloeien, vraagt het nummer wal gewenscht wordt en brengt tusschen de beide abonnés de verbinding tot stand, terwijl zij door een spreek- en weksleutel het gevraagde nummer opbelt. Inmiddels was ook het roode lampje van den gevraagde gaan gloeien. Zoo lang deze niet aan zijn toestel verschijnt blijft zijn lampje gloeien, wat voor de juffrouw een teeken is dat zij nog eens moet bellen. Zoodra hij de microtele- phoon van den haak neemt, gaat ook dat lichtje uit en weet de juffrouw dus, dat de verbinding is tot stand gekomen. Nu ziet de juffrouw op een der sprekende nummers een wit lichtje gloeien. Dat beteekent voor haar dal een der sprekers zijn micro-telephoon even heeft neer gelegd bijv. om iets na te zien, terwijl de ander blijft wachten. Zij laat dus de verbinding staan tot ten laatste de witte lichtjes der beide nummers gaan gloeien, hetwelk een bewijs is dat beiden hun micro-telephoon hebben neergelegd en dus het gesprek is af geloopen. Tegelijkertijd gloeit dan ook de witte lamp op de verdoelingstafel ten teeken dat ook de juffrouw van die tafel de verbinding weg kan nemen. Bestrijding van d e anarchie in Rusland. Te Kieff zal een con gres gehouden worden van adellijke landeigenaars met het doel maatregelen te nemen tegen anarchie, revolutie, dief stal en moord. Voorgesteld wordt het volgende: alle „boosaardige" boeren naar Siberië te verbannen, waarvoor een som van 36,000 roebel wordt uit getrokken, terwijl 150,000 roebel zal worden beschikbaar gesteld voor het vormen van afdeelingen geheime en detective politie, alsmede een som van 50.000 roebel tot versterking der gewone politie. Twaalf duizend roebel zullen besteed worden aan den aankoop van verbeterde revolvers en 5000 roebels aan den strijd tegen de revolutionnaire pers. Ne w-YorkPa r ijs. De Tho mas, die Vrijdag 226 K. M. geloopen heeft, arriveerde 's avonds te Lexington (Nebraska). De Züst maakte dien dag maar 55 K. M. en bereikte Woodbine. De Dion-Bouton was nog te Cedar- Rapids terwijl De Motobloc en de Protos 's ochtends vertrokken van Chicago. Een diamant-oorlog? De Londensche correspondent van de Tel. seint: Volgens de „Daily Mail", bestaat de mogelijkheid van het uitbreken van een „diamant oorlog", tusschen de „De Beers syndicate" en de „Premier Dia mond Mining Cy" Het contract van het syndicaat met de Premier loopt deze maand af, en de vernieuwing daarvan wordt als zeer twijfelachtig beschouwd. De vrouw voor half geld. Op de spoorwegen in Noorwegen heeft de vrouw, wanneer zij met haar echt genoot reist, slechts den halven vracht prijs te betalen. De slaap des rechtvaar digen. Bovenstaande spreekwijze is geen zinledige phrase. Wel zijn er booze menschen, die een gezonden slaap heb ben, maar onlargs heeft toch slapeloos heid, tengevolge van gewetenswroeging, een boosdoener genoopt, zich zelf bij de politie aan te geven. In het midden van den nacht kwam op het politiebureau van Livorno een oude bedelaar, die den dienstdoenden commissaris smeekte hem in hechtenis te nemen, daar hij een moord had begaan. De commissaris meende eerst met een krankzinnige te doen te hebben, doch een grondig ver hoor overtuigde hem weldra dat de oude man goed bij zijn verstand was en vol komen recht had te eischen, in hechtenis te worden genomen. Hij vertelde dat hij na den dood van zijn bloedverwanten met een lompen koopman had samengewoond, met wien hij altijd ruzie had. Toen hij eens gewaar werd dat zijn metgezel hem wilde vergiftigen, besloot hij hem vóór te zijn en vergiftigde hem met lucifersknoppen, die hij in de soep deed. De lompenkoopman stierf in bet hospitaal zonder dat iemand zich om zijn dood bekommerde of er een onder zoek naar instelde. Sinds dien tijd echter 3 jaren waren verloopen kon de moordenaar niet meer rustig slapeneiken nacht ver scheen hem het offer van zijn misdaad en schreeuwde om wraak. Dat werd den oude ten slotte toch te erghij wil zijn nachtrust hebben en gelooft deze te zullen vinden als hij in de gevangenis zit en hem een proces wordt aangedaan. Mocht hij dan misschien ook worden vrijgesproken, dan had hij toch zijn geweten gerustgesteld. De commissaris aarzelde daarop niet den wensch van den oude te vervullen en hem in de gevangenis de nachtrust te hergeven. Gasvergiftiging ineenkerk Door gasvergiftiging zijn in de Evange lische kerk te Markranstadt (Duitschland) tijdens het Avondmaal talrijke personen ongesteld geworden. Uit een, aan de zuidzijde van het schip der kerk ge plaatste kachel, waren giftige gassen ontsnapt, die zich langzaam door het geheele gebouw verspreidden. Van de koorknapen hadden eenigen nog de kracht naar buiten te snellen, 17 van de kin dezen moesten echter naar buiten wor den gedragen. Dominé Lindner zonk bewusteloos neer de organist Petzold viel in onmacht van zijn stoel. Vele volwassenen, die zich in de kerk be vonden liggen ook onder vergiftigings verschijnselen ziek. Burgerlijke Stand van 12 Maart 1908. GEBORENGerritje d. van Gerrit de Vink en Wilhelmina Ernestine Char lotte Groen. ONDERTROUWDJohannes Rebergen en Coenradina Johanna van Nus. Willem van den Heuvel en Egbertje Brummel. OVERLEDEN: Wilhelmina van Dol- deren, 73 jaar, echtgen. van Gerhardus Izaak van Loghem. Laatsté Berichten. Men seint ons Bij Kon. Besluit is met ingang van heden 12 Maart benoemd bij het le Reg. Huzaren tot ritmeester, de le luitenant E. H. Juckema van Burmania baron Rengers van Warmenhuizen, van dat corps, en bij de Rij- en Hoefsmidschool tot majoor de ritmeester A. G. M. J. baron van Oldeneel, directeur dier in richting. TWEEDE KAMER. In een zeer kalme, onopgesmukte doch geestige rede heeft minister Heems kerk heden de verschillende sprekers van links en rechts beantwoord, nadat de twee leiders van rechts, de heeren de Waal Malefijt en Nolens, den lof van het nieuwe ministerie hadden ge zongen en huu goede verwachtingen hadden uitgesproken. Evenals dezen verklaarde de minister, dat de ïechter- zijde niet tegen de oorlogsbegrooting had gestemd om het ministeriede Meester te doen vallen of om de grond wetsherziening te ontwijken, maar het eenig motief was bezorgdheid voor 's lands defensie. Zij heeft echter de gevolgen van het votum aanvaard, ook al wist ze geen meerderheid te zullen vinden. Welke beginselen het Kabinet van rechts zullen bezielen is genoegzaam bekend. De leuze zal zijn door toepas sing der Christelijke beginselen bevredi ging te schenken, doch den strijd niet te ontwijken waar het moet. Minister de Marees van Swinderen is christelijk-historisch, de militaire mi nisters konden meegaan met de politieke grondgedachte van het Kabinet en zijn plannen op defensiegebied. Minister Sabron moest men niet ver- oordeelen voor men hem nader had leeren kennen. De minister verdedigt de plannen van het Kabinet op sociaal gebied en zeide, dat de grondwetsherziening volstrekt niet van de baan is. Hij dankt voor de algemeen welwil lende ontvangst en hoopte dat de linker zijde de verwachtingen door het aange naam debat gewekt, niet zou beschamen. Nadat de heer Schaper nog een beetje gefulmineerd had tegen den reaction- nairen geest van het kabinet werd het debat gesloten. De Kamer gaat in kalme stemming aan den arbeid, wat een goeden indruk moet maken in het land. Barcelona. Het Koninklijk bezoek is toch niet geheel zonder incident af geloopen. In den nacht van 10 op 11 Maart is er een bom ontploft in een buis van de waterleiding in een der stadswijken. In de omgeving is nogal schade aangericht. Men heeft het gebeurde tot nu toe verborgen gehouden. Heden overleed le 's-Gra- venhage mijne geliefde Groot moeder Vrouwe JACOBA PAULINA VAX DEBMSRECPtK DE «ALZ, weduwe van den HoogEdel- gestrengen heer H. J. BISDOM. Amcrsjoort, 9 Maart 1908. P. J. VAN DEN BRIEL, 2e Luitenant der Infanterie. 12 MAART. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER Co. Holl. Staatsf. vast. Buitenl. Staatsf. iets minder geanimeerd voor Russen. Cult, der Vorstenl. beweegt zich op koeren van gisteren. Mijn-waarden zonder handel. Petr. aand. vast vooral voor Moeara Eniru. In aand. Oklohama Petr. Mij. was ruime handel. Tabak opende zeer vast met flinken handel, slot wal llauwer. Amerika opende willig met belangstelling Vooral voor Union en Atchinson, liep daarna iets terug om op de hoogste koersen te sluiten. Staatsleningen. Nederland. Obl. N.W.S. Cert. id. id. id. ongarijk. bl. 1892/1904 Italië. bl. 1862—81 ostenrux. bl. Jan.Juli MeiNov. órtugal. bl. le Serie 3e f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—wo/m. Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 90% 89!/4 75% 98% 61% 58% 12 Maart 90% 90% 75"/.. 94% 98% 61%, 58% Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 £100 £100 £100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundry aand. „1000 Un. St. Steel corp. 1000 85% 76%, 84% 82 77% 767* 76% 88 91 53% 53% 1567, 281 92% 1207, 297* 32% 123 29% 337a Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4% 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Italië. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 7o Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 139 141% i2oy„ 141 6%, 6% 17% 18% 63% 63,/* 668 670 95'/* 100 V* 427 429 230 234 3927s 398 947, 65% 71% 72% 95% 957* 58% 59% 18"/,. 19%. 15% 14% Kansas City S. aand. 1000 207u pref. 1000 50 Obl. 3 1000 6978 Missouri aand. dll. 1000 20% id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Prolongatie-rente Koergeu van New-York Van Heden. 13% 10*7.6 71% 1217)6 84%. 217.6 51% 69% 22 137* H7u 73 124%, 84% 3% FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Missouri Kansas Texas New-York-Ontario Norfolk Western Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common Kansas Cy South do. do. Pref Stemming: nauw. prijsh. Slot van Oponingsk. gisteren van hodon 86% 12% 13% 207, 32% 62% 727, 107a 1227a 3278 21 50 71% 13% 14 21% 73% 1227a 32% 22 I 50%

De Eemlander | 1908 | | pagina 3