"ieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 41. DONDERDAG 19 MAART 1908 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Veipsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een gevaarlijk vak. FEUILLETON. DE KLEINDOCHTER. BU1TENLANU. DE MLAN Hoofdredacteur R- Cr. HIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1-40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BB.EEDESTB.AAT 20. Telefoon Interc. 62. Frljs der Advertentlên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 fot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Vaik komt het voor, dat ouders voor inne zoons, die niet zoo heel sterk zijn, vak kiezen, waarbij dezen niet aan en wind in de buitenlucht zijn gesteld. Er wordt dan omgezien het een of ander vak, waarbij de n zijn leerjaren en ook later als binnenshuis kan doorbrengen. Dat jj daarbij veelal in vertrekken moet uizen, waar de lucht alles behalve zuiver en dat dit voor den jongen nog veel ger is dan de buitenlucht, ook al is :t weer soms ruw, waardoor hij zelfs ,rd kan worden, wordt door hen niel cht. daa komt het niet zelden voor, tot overmaat van ramp, juist dat vak den zwakkeling wordt gekozen, wat allerslechtst voor zijn gestel is, name- dat van typograaf. Het is de Algemeene Ned. Typografen- )nd die hierop nog eens de aandacnl ieft gevestigd, door het uitgeven van me brochure, die wij in handen zouden schei van alle ouders, alvorens ze beroepskeuze voor hunne kinderen of van dezen ondersteunen. :Ze kunnen dan zien, hoe ongezond t vak van typograaf is; het zal hun in duidelijk worden, dat alleen zij, die eel sterk zijn, hiervoor mogen worden pgeleid. Een statistiek, bjj gemelde brochure evoegd, zal hun doen zien, dat in de iren 1896 tot 1900 van de 406 over- l iden typografen van 12 tot 70 jarigen leflijd en hooger er alleen 248 zijn estorven aan keel- en longtering en lekten der ademhalingsorganen. Dat jh treurige cijfers en het is dan ook jeds lang uitgemaakt, dat het beroep an typograaf tot de ongezondste be- .oort. En dat kiest men dan voor kinderen, lie niet tot de sterkste behooren I Zeker, wij nemen het gaarne aan, het teschiedt uit onkunde. Maar dan wordt het meer dan tijd, dat de oogen der ouders eens geopend worden. Dit tracht de Ned. Typografenbond te doen, en daarmede verricht zij een zeer prijzenswaardig werk. Kiest men voor zijn jongen, of kiest deze zelf het typografenvak, laat men dan eerst den dokter laten uitmaken, of zijn lichaam op den duur tegen dit werk bestand zal zijn. Door M. Böhme. 58). Louise Mannebach was aan de cassette Jezighet bovenliggende, ontvouwde papier wekte blijkbaar haar achterdocht. L\j hield zeer van orde tusschen haar papieren, en wist precies, hoe de docu menten bijeen gelegen haddende wanorde en het ontvouwen papier wekten in haar een argwaan, dien zij, ioe pijnlijk en onaangenaam het haar Jok was, niet kon onderdrukken. Zonder twijfel had de jonge man in de papieren gesnuffeld. Maar waarom Uit nieuws gierigheid Of had hij er kostbaarheden n meenen te vinden In de fijne bleeke trekken der oude iame steeg het diepe rood van een terlijken, innerlijken toorn vooreerst tegen zichzelf. Zulk een verdenken mocht niet in haar opkomen. Ferdinand was een Mannebach en een onbespro- "n, eerlijk mensch. Hoe kwam zij toe, hem, zij 't dan ook in gedachten, in een afkeurenswaardige handeling verdenken Wellicht was het verlan- m te kunnen zien, nooit zoo sterkin geweest als nu. Ze had den jongen Nog een ander punt wordt in deze brochure behandeld. Het ware misschien beter geweest dit in een afzonderlijk ge schriftje te doen, maar het staat er nu eenmaal en we hebben er dus notitie van te nemen. We lezen namelijk: .naast de groote gevaren voor de gezondheid, loopt uw kind een bijna even erns ig gevaar van nimmer een goed vakman te worden. Een witte raaf moogt ge noemen den patroon, die een jongen neemt, om hem zgn vak te leeren. integendeel, de knaap leert net zooveel als noodig is, om zijn arbeidskracht uit te buiten niet meer." Dat is een ernstige beschuldiging, die gelukkig niet alle patroons zich behoeven aan te trekken, maar helaas is ze vaak maar al te waar. in het ontwerp-Arbeidswet, dat in 1904 werd ingediend, kwam onder anderen voor eene regeling van het leer.ingwezen, dat de mogelijkheid schept den toe- komstigen arbeider beter voor te bereiden voor de taak die hem wacht; hem tech nisch beter te ontwikkelen en tevens toezicht te houden op zijne zedelijke en godsdienstige ontwikkeling. Doch ook thans nog bepaalt alles zich niet zelden tot een huren en verhuren van diensten en zelden is er sprake van een anderen dan een flnancieelen band tusschen patroon en leerling en leert deze laatste niet veel meer, dan hij in staat is af te zien van den volwassen arbeider. Het spreekt van zelf, dat er ook patroons zijn, die zich het lot van hun man in 't gelaat willen zien om er te lezen, wat zij van hem denken moest. Ferdinand zag het wisselende spel in de trekken der dame en raadde haar gedachten. En weer gloeide zijn gelaat. Wat dacht de grijze vrouw Wat was hij in haar gedachten Een gemeene dief een eerlooze een U liet zeker de cassette bij ongeluk vallen?» vroeg de zachte, heldere stem. «Neen,» zei Ferdinand heesch, «ik zag het opschrift van een omslag Laatste gedachten aan mijn dochter Louise.» «En De grijze vrouw richtte zich hoog op. In haar trekken streden toorn, verwon dering eD spanning. Het opschrift wekte uwe belangstel ling, een onbedwingbaar verlangen Fre- derik Mannebachs laatste gedachten te leeren kennen.» Frederik zag voor zich neer. Zijn stem die eerst onvast klonk, werd zekerder. «Ik weet, dat ik een in gewonen zin oneerlijke handeling gepleegd heb, en toch heb ik er geen berouw van, neen, in het geheel niet U, mejuf frouw, hebt de laatste gedachten van uw gestorven vader niet gelezen, had u 't gedaan, dan waren de beide fami lies reeds lang verzoend.» De grijze schudde het hoofd, de strenge lijnen om den mond werden scherper, Een toornig woord kwam op leerlingen aantrekken en den wettelijken dwang niet noodig hebben. Dit worde met waardeering voor die patroons geconstateerd. Maar over het geheel moet het veel beter worden. Hierin mede te werken, daartoe roept de schrijver der brochure alle belang hebbenden op. Maar behalve belanghebbenden zullen er ook zekei belangstellenden zijn en zij mogen zich door het bovengeschrevene opgewekt gevoelen om op de een of andere wijze de pogingen tot verbetering in dezen te ondersteunen. HET FRANSCHE KABINET. Een paar dagen geleden hebben we geschreven over de overwinning die de Fransche regeering, na eerst een neder laag te hebben geleden, in de Kamer heelt behaald en uie haar, hoewel de toestand over 't geheel niet verbeterdis, toch weer eenige weken een rustig be staan schijnt te waarborgen. Het hettte in de bladen, dat de re geering het wetje thans door de Kanier aangenomen en de aanstelling vau de ontslagen ambtenaren en olficieren in den Senaat zou bestrijden. Dat was niet naar den zin van de opositie, die een paar dagen te voren hel Kabinet eene nederlaag had bezorgd en zij scheen het oogenblik gunstig te achten om hare overwinning voor te zetten. De heer Bertaux interpelleerde weer over de ontslagen ambtenaren, doch minister Berthon was vastberaden. Hij verklaarde dat hij aan zijn departement geen der ontslagen ambtenaren weer zou aanstellen. De discipline moest worden gehandhaafd. Als de Kamer de terecht gestraften in bescherming nam tegen de ministers, zou zij aan anderen een vrij brief geven om in verzet te komen en feitelijk zouden de ministers niets meer over hunne menschen te zeggen hebben. Dan ware het beter dat zij de regeering neerlegden en feitelijk het land door de ambtenaren liet besturen. Hij ten minste, wat hem betrof, dacht er niet aan minister te blijven als men hem weer haar lippen, maar zij onderdrukte het, daar zij de beweegredenen voor de eigenlijke onvergeeflijke daad van den jongen man begon te begrijpen. De haat, deze vreeselijke, diepe, on begrijpelijke familiehaat roofde den lieden hun gezond verstand, maakte hen doof voor iedere tegenwerping van verstand, geweten of eer. Het waren weemoed, smart en eerbied, die haar hadden weerhouden, dit achtergelaten geschrift te lezen. Maar de stem van den jongen man klonk zoo wonderlijk verheugd en aangedaan. «Wat hebben u de laatste gedachten van mijn ongelukkigen vader geopen baard I» vroeg zij kalm. «Zijn schuld,» antwoordde Ferdinand. «Mijn arme vader was ziek.» «Ziek aan een ongeneeslijk zielslijden aan den kanker van een zware schuld,» riep Ferdinand opgewonden, «laat u toch de papieren lezen ik smeek er u om Na wat ik u hier zei, moet u van den inhoud kennis nemen.» Het hoofd der oude dame week even stijf terug. «Moet ik». Het bleef stil in de kamer. Buiten zong de storm. Beneden in 't huis werden deuren open- en dichtgeslagen, haastige schreden klonken in de gang. Dan werd na een kort aankloppen de deur opengerukt. Een verschrikt, bleek gezicht keek naar binnen. de lieden wilde opdringen, c ie hij in het belang des lands had ontslagen. Het werd een geweldig debat en de opgewondenheid vermeerderde nog toen een der ontslagen ambtenaren, die eene plaats had weten te veroveren op de tribune zich daarin mengde, voor welke inmenging hij voor 't overige spoedig werd buiten de zaal gezet. Maar het eind was, dat de Kamer, een votum van ver trouwen in het Kabinet aannam. Zoo ziet men, dat hetgeen bedorven was door de zwakke houding van Cle- menceau in de eerste zitting, weer werd goedgemaakt door de cordaatheid van Ëarthou. Waarschijnlijk is er eerst in den mi nisterraad heel wat over de zaak te doen geweest. Het is geen geheim dat de heer Barthou sterk gekant is tegen de aanstelling van ambtenaren, die vooral door zijn toedoen zijn gestraft omdat hij van meening is, dat eene regeering op hare ambtenaren moet kunnen rekenen en dat deze straf ver dienen als zij in verzet komen. Er bestaat een geest van verzet onder de Fransche ambtenaren. De bladen deelen juist mede, dat de of liever dat een deel der Fransche onderwijzers een congres willen houden, dat onder hel patronaat staat van de algemeene ver- eeniging voor den arbeid. Deze vereeni- ging nu is de meest radicale onder de socialistische vereenigingen, de meest revolutionnaire en het meest in over eenstemming met de fraaie theorieën van Hervé, den apostel van het anti-nnlitai- risme en van een onvaderlandsch Cos- mopolitisme. De bladen wijzen op dat bedenkelijk verschijnsel en vragen of in het vervolg op de Fransche scholen deze theorieën zullen worden onderwezen. DUITSGHLAND. Prins Joachim Albert van Pruisen, de tweede zoon van prins Albert van Pruisen, is door den Keizer, zijn oom, gedwongen het leger te verlaten, met verlies van het recht de uniform te dragen. Aanleiding tot deze strenge maatregelen is een verhouding geweest, die genoemde prins heeft met een Berlijnsche café- ehantant-zangeres. Deze had hij laten huwen met een zekeren baron Von Liedenberg, van wie zij zich dan later weer zou laten scheiden. Door haar titel barones Von Liedenberg hoopte hij dan, «Thomas?» vroeg Louise Mannebach, die hem dadelijk raadde. «De Rijn I» riep Thomas. «Juffrouw het water staat tot de vensters be neden en stijgt en stijgt in vijf minuten drukt het de ruiten in en is binnen. Ik vrees, waar De blinde maakte een afwerende beweging met de hand. «Komt' allen naar boven. Het water zal schade aanrichten, natuurlijk, daar aan is niets te veranderen. Maar tot 't dak zal 't toch niet stijgen». «Het ijs heeft een ontzettende kracht», zei Thomas, «het breekt alles kort en klein, het zou zeker beter ge weest zijn, als we nog betere voor zorgen genomen hadden en u ten minste in veiligheid waart». Louise Mannebach haalde de schou ders op. Het naderende gevaar trof haar weinig, daar haar gedachten met heel andere dingen bezig waren. «Zorg maar voor alles, Thomas. Meer als gij, kan ik toch ook niet doen. Tot morgen zullen we het nog wel uithouden», Thomas deelde de zorgeloosheid van zijn meesteres niet, maar durfde ook niet tegen te spreken, en trok zich een angstige zucht onderdrukkend, terug. De blinde nam het ontvouwde papier uit de cassette. «Lees u mij voor. Luid», zei zjj dat een huwelijk met haar mogelijk zou zijn geworden. De Keizer zond zijn neef eerst naar Afrika, maar zoodra hij weder in Berlijn was teruggekeerd, zette hij de relatie met genoemde zangeres weder voort. De Keizer heeft daarop de boven genoemde maatregelen moeten nemen. BELGIË. Men verwacht tegen Zaterdag a.s. een algemeene stopzetting van de spinne rijen en weverijen in geheel Vlaanderen. In Vlaanderen heeft zich in den laat- sten tijd een algemeene achteruitgang geopenbaard. De meeste fabrikanten trachtten hun loopende contracten met Amerika te laten ontbinden, wegens den algemeenen slechten toestand van de geldmarkt. Sommige fabrikanten wilden nu hun fabrieken stopzetten, anderen dachten over bekorting van den werk tijd. Volgens de laatste berichten zou men dus tot het eerste besloten hebben. RUSLAND. Bij de beraadslagingen over het crediet voor den bouw van nieuwe oorlogs schepen in de commissie van Defensie, werd o.a. besloten de credieten voor den bouw van nieuwe slagschepen voor 1908 te verw.rpen, die voor reeds in aanbouw zijnde oorlogsschepen, voor de artillerie, voor torpedobooten, voor onderzeebooten en vlootstations te bewilligen. Een doel matige wederopbouw der vloot werd slechts mogelijk geacht bij een volledige reorganisatie van het Ministerie van Marine en bij een wettelijke vaststelling van een vlootprogram voor verschillende jaren. HAiTI. De vertegenwoordigers van de vreemde mogendheden zullen den H a t i a a n- schen potentaat mores leeren. Zij heb ben, volgens een telegram uit Port-au- Prince aan de New York Herald, gisteren, na gehouden overleg, besloten, dat, in dien het niet tot een minnelijke regeling van de hangende moeielykheden kwam, zij aan president Nord Alexis onverwijld een ultimatum zouden aanbieden. Bjj dat ultimatum zullen de gezanten verlangen, dat hij aftreedt en een voorloopige regeering woidt ingesteld. Daarna zullen zij eischen, dat er dadelijk een verkiezing wordt gehouden en er middelerwijl geen menschen meer terechtgesteld worden. De correspondent van de New York gebiedend tot Ferdinaud. «Ik wil na tuurlijk woordelijk deze aanteekeningen, die ik tot nu toe verzegeld als iets heiligs bewaarde, leeren kennen». Zij liet zich moe neerglijden in den diepen leunstoel naast de tafel en steunde het hoofd met de hand; in haar bleeke trekken was duidelijk on rust te lezen. Ferdinand stond recht op, voor haar. Zijn stem klonk zeker en beider. De klok op den schoorsteenmantel sloeg middernacht, toen hij ten einde gelezen had. De blinde lag met ge sloten oogen in den stoel en bewoog niet. «Hemel, de schrik heeft haar gedood», dacht Ferdinand. Daar richtte de blinde zich langzaam op. Maar zij stond nauwelijks, of een stoot wierp haar om, en Ferdinand behoedde baar nog juist voor vallen, door haar in zijn armen te ondervan gen. Van beneden klonk een warrend, rollend geraas, alsof alles dooreen ge slagen werd. Het woord bestierf de oude vrouw op de lippen. Zij liet toe, dat de krachtige armen van den jongen man haar omvatten en vasthielden. «Als dat waar was Als dat waar is,» sprak zij met moeite. «Wat dan Hoe konden wij (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1