Nieuws-en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Tweede Blad. to. 43. ZATERDAG 21 MAART 1908 5e JAARGANG. ALLERLEI. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. SPORT. Beurs van Amsterdam. DE MLAN 't Opwinden Tan hel hor loge. In het hartje van Zwitserland', hor- logeindustriegebied ontvangt de kooper iteeds den raad,Wind uw uurwerk regelmatig op het zelfde uur op, dan gal het goed loopen". Dezer d. gen heeft ook de maandvergadering van de ..British watch- and clockn,akers guild" ,te .Londen zich met dit schijnbaar on- heteekenend vraagstuk bezig gehouden. Eenige heeren waren van oordeel dat 't heter is 's avonds dan 's morgens zijn horloge op te winden, omdat 's avonds dg veer warmer is en dus het gevaar Taor springen geringer. De meerderheid der vergadering pleitte juist voor 't omgekeerde. Overdag heeft het horloge meer te lijdei van schokken enz. Wan neer de veer opgewonden is, zal het .ourwgrk milder van die schokken te ijijdei hebbel ei beter loopen. Do ge ringere spanning komt er s' nachts, als 't horloge rustig op een tafel ligt, veel .milder pp aan. 'tHaïtische leger. De Ameri- kaapache schilder Henry Dandham, die Verscheidene jaren op Haïti heeft door gebracht en thans in Ëngelaid woont, vertelt hgt volgende heldenfeit van het JJaltUchg leger: Toep op zekeren dag de commandant ;H.i hgt leger yan de troepen Tan Go- aaives bezichtigde, vroeg mij een Ier, (fje ia mjja gezelschap was: Wil je eeas zien, hoe ik de heele bende uit elkaar jaag?" Ik zei: .Natuurlijk." De Ier aa01 daarop vijf zilverstukken uit .zijl gak ea gooide die met een schreeuw ia de lucht. Bjjna op 't zelfde oagen- bljk sprongen alle manschappen van dei troep uit het gelid en deden wan- hppige pogingen om bet geld machtig ,te worden. 't Was egn wild, worstelend ea vechtend kluwen. Toen de orde weer was hersteld, waren twee zilver stukken in 't bezit van den troep ge komen, de andere had de commandant. Heze beval daarop dat de Ier gearre steerd moest worden, omdat hij in aan wezigheid van een hooggeplaatst vreem deling het leger van Haïti in miscrediet had gebraght. De hooggeplaatste vreem deling was ik. Mijn vriend werd tot drie weken gevangenisstraf veroordeeld, magr nog vijf andere zilverstukken en gen flesch rum maakten het zaakje in orde, en hii was binnen 20 minuten jweer bij ons. Geslaagd voor het toelatingsexa men voor de Rijksnormaallessen te Rhenen Margot M. E. Weller en Pie- terdina G. de Witte alhier. De heer A. Fiedderus onderwijzer ijl timmeren en vakteekenen aan de Ambachtsschool alhier, is benoemd tot directeur der Ambachtsschool te Oost burg. Naar wij vernemen zal het muziek concours op Hemelvaartsdag gehouden worden in het plantsoen, tusschen Meis jesschool en Monnikendam. De heer J. v. d. Horst Bruija heeft zijn benoeming ais bestuurslid van de afd. Amersfoort van het Centr. Gen. voor Kinderherst. en vac. kolonies aan genomen. VACANT1EKOLONIES. Gisterenavond hield de afdeeling Amersfoort van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies een algemeene ledenvergadering in het gebouw van de Industrie- en Huishoudschool. Na opening door den voorzitter, den heer A. Bommel, leest de secretaris, de heer A. B. van der Klein, de notulen der vergadering van Vrijdag 6 Maart, die onder dankbetuiging worden gear resteerd. Punt 1. Verkiezing van een Bestuurslid. Prof. Kenninck in de vorige vergade ring gekozen heeft om bijzondere rede nen daarvoor bedankt. Het Bestuur heeft nu de ledenlijst nog eens nagezien en stelt candidaat den heer J. v. d. Horst Bruijn, die met algemeene stem men wordt gekozen. Van zijn benoeming zal hem kennis worden gegeven. Punt 2. Vaststelling van de Contributie aan 't Centraal Genootschap. De minimum-contributie bedraagt f 5 maar met het oog op het aantal leden meent het bestuur, dat de afdeeling Amersfoort dit bedrag wel op f 10 mag stellen, hetgeen met algemeene stemmen wordt goedgekeurd. Punt 3. Bepalen Tan het aantal uit te zenden kinde ren. De voorzitter deelt mede, dat de contributie ongeveer f 105 beloopt. Voor ieder kind is f 25 noodig. Er zijn nu echter voor de oprichting nog al eenige kosten gemaakt, waarom het bestuur voorstelt voor de eerste maal 3 kinderen uit te zenden. Dit sluit niet uit, dat ook aanvragers, die zelve de kosten willen dragen, waar voor zich er reeds één heett aangemeld, gaarne door het bestuur zullen worden voortgeholpen. Mochten de bijdragen ruim vloeien, den vraagt het Bestuur machtiging meer kinderen uit te zenden. De kinderen mogen niet ouder zijo dan 12 jaar, en aan geen besmettelijke ziekten lijden, terwijl bij de aanvrage een attest van den geneesheer moet worden overlegd. Op een vraag van Mej. de Holl, deelt arts Kamerling mede, dat vermoedelijk het liefst die kinderen zuilen worden aangenomen, waaraan de meeste eer is te behalen, die dus nog niet te ver gevorderd zijn. Het bestuursvoorstel wordt aange nomen. De voorzitter vraagt, of het niet noodzakelijk zou zijn, dat het Bestuur zich op de eerstvolgende vergadering van het Centraal-Genootschap laat ver tegenwoordigen. Ook dit wordt goedgevonden en aan het Bestuur overgelaten een vertegen woordiger te kiezen. Hierna wordt de vergadering gesloten. DOORN. De Hoogdrukwaterleiding maatschappij alhier keert over het af- geloopen boekjaar 4 pCt. divident uit. I QUICK-ELFTAL—SPOOR-ELFTAL 3-0. Om kwart over één wordt met dezen wedstrijd aangevangen. Het Spoor-elftal beslaat uit de volgende spelersv. d. Weerdt (doel), v. Esveld en Sevenhuyzen (backs), Schone, Nering Beugel eu v. d. Sande (midden), Vermeer, Verbeek van der Saude, Glim, Moolhuyzen en Buwalda (voor). Het Quickelftal 5 derde Quicke- naars en 6 uit het tweede. De wedstrijd was over het algemeen vrij taai met de Rooden steeds als meerderen. Al de drie doelpunten kwamen natuurlijk van Veen- huyzen's voelen. De Quick-voorhoede was anders niet veel bijzonders, alleen de rechtervleugel had goede buienwel deed Steenhuyzen geweldig ziju best, maar het ging niet. De middenlinie en de geheele verdediging was over het algemeen goed, vooral D. Holland ver dient een pluimpje. Bij de Spoormenschen ontdekten we eenige veteranen, die hun oude schoenen te voorschijn hadden gehaald. De besten van dit elftal waren wel Buwalda, v. d. Weerdt, Schone, v. d. Sande en Sevenhuyzen als back, in de voorhoede wilde hij maar al te graag doelpunten. Morgen speelt een sterker Quick-elftal tegen P. H. 't Is Zondag a.s. reeds de derde keer dat de wedstrijd U.V.V. II—H.V C. I is vastgesteld. We hopen, dat de weers gesteldheid nu maar zal zorgen, dat deze competitie-match doorgang vindt. Jammer dat H.V.C. niet volledig kan zijn, anders zou ze wellicht met 2 puntjes huiswaarts koeren. Omdat Ü.V.V. I naar den Haag moet, is 't tweede niet bij zonder sterk. Raadsstukken. Verslag van de vergadering der eerste Af deeling van den Raad der Gemeente Amersfoort op g Maart igoS. Aanwezigde Voorzitter, de heer E. L. Visser, en de ledenJ. C. Rolandus Hagedoorn. M. R. N. Oosterveen, N. Vels Heyn, A. A. Hamers. H. Kroes, J. W. Jorissen, W. Salomons. Afwezig met kennis geving mr. J. Heyligers. Eveneens zijn de Burgemeester en de Secretaris der Gemeente aanwezig. De vergadering wordt geopend en de Voorzitter stelt voor, af te wijken van de volgorde der agenda, en het «marktwezen» het laatst te behandelen! dit wordt aangenomen. Barak. Aan de orde komt de ver ordening betreffende opname in de barak. De Voorzitter deelt mede, dat het afwezige lid als zijn meening schriftelijk berichtmet de concept-verordeningen en de voorgestelde wijzigingen daarin op het gebruik van de barak, kan ik mij vereenigen. Bij de behandeling van artikel 5 alinea 4 merkt een der leden op, dat hij het principe zeer juist vindt, dat een inwonende dienstbode ook als lid van het gezin beschouwd wordt en dat derhalve het hoofd van het gezin ver plicht is de verpleegkosten in de barak voor zulk eene dienstbode te voldoen niet juist acht hij, dat voor de ver pleging dier dienstbode een vergoeding wordt berekend, gelijk aan die, welke het hoofd van het gezin verschuldigd zou ziju, ingeval van eigen opname of van opname van een zijner kinderen. Hij motiveert dit door te zeggen, dat er vele huishoudens zijn, die met groote moeite een inwonende dienst bode houdenkrijgt deze een besmet telijke ziekte dan wordt een dergelijk gezin reeds op groote kosten gebracht door de noodzakelijkheid, in haar plaats een noodhulp te moeten nemen stelt men nu aan deze menschen den eisch een betrekkelijk hooge vergoeding te moeten betalen voor verblijf van een dienstbode in de barak, dan zal men hierdoor maken, dat steeds getracht zal worden dergelijke zeiken te huis te verplegen, hetgeen lijnrecht in strijd zou zijn met het doel van de barak. Hij stelt derhalve voor, te bepalen, dat de vergoeding die voor een dienst bode betaald moet worden, de helft zal bedragen vau hetgeen voor eigen verpleging voldaan zou moeten worden. Een ander lid heeft bezwaar tegen de tarieven. Naar zijne meening zijn deze gedeeltelijk te hoog. Het doel van de barak is besmettelijke ziekten tegen te gaandit kan men het best bereiken door de opname voor hen, die deel uitmaken van gezinnen, die wegens beperkte financieele middelen, in een betrekkelijk kleine woning huizen, zoo min mogelijk bezwarend te makeD doet zich iu dergelijke gezinnen een geval van besmettelijke ziekte voor, dan is isolatie van den lijder thuis niet wel mogelijkmen moet dus zorgen, dat in een dergelijk geval van de barak gebruik wordt gemaakt, en men moet opname voor dergelijke menschen financieel zoo gemakkelijk mogelijk maken. Hij stelt derhalve voor, de tarieven als volgt vast te stellen Aangeslagenen In de 21ste klasse en daarboven f3.50 17e tot en met 20ste klasse f2.50 13e tot en met 16de klasse f 1.50 10e tot en met 12de klasse f 1.00 9e en daaronder vrij. De afdeeling kan zich met deze beide voorstellen vereenigen en geeft in de overweging het artikel in dien zin te wijzlgen. Bij behandeling van artikel 5 laatste alinea heeft een der leden bezwaar tegen de redactie van dit artikel, daar hij zich dadelijk voor de vraag gesteld zietwanneer is extra personeel noodig De beantwoording dier vraag luidt dat zal geheel afhangen van het per soneel der barak. Hij wenscht daarom, dat duidelijk worde gesteld dat,-indien de behandelende geneesheer extra-hulp noodig oordeelt, hier geen extra-be taling voor gevraagd zal worden, doch dat slechts dan extra-betaling geeischt zal worden, indien extra hulp door den patiënt of zijn verwanten verlangd wordt, zonder dat de behandelende ge neesheer zulks voor den toestand van den patiënt noodzakelijk oordeelt. De afdeeling is het met deze op merking eens en stelt voor, het artikel te wijzigen, zoodat bovenstaande be doeling duidelijk uit de redactie blijkt. Bij de behandeling van artikel 8 maakt een der leden de opmerking, dat er zich gevallen voor kunnen doen, dat de Gemeente-geneesheer geen oor deel over de verpleegde zal kunnen vellen, b.v, wanneer de verpleegde weigert door den Gemeente-geneesheer onderzocht te worden in een dergelijk geval zou het voor den Burgemeester ontzettend moeilijk worden een besluit te nemen over het al of niet blijven van den patiënt in de barak. Ook bij onwil van den behandelenden geneesheer zou het voor den Gemeente-geneesheer zeer lastig zijn een goed oordeel te vellen. Hij stelt daarom voor een be paling op te nemen, waardoor zoowel de behandelende geneesheer, als de patient bij opname in de barak, als het ware zich stilzwijgend verbinden, dat zij den daartoe aangewezen Ge meente-geneesheer in de gelegenheid zullen stellen, zich een oordeel omtrent de ziekte te vestigen, en hem, waar dit mogelijk is, behulpzaam zullen ziju in het vestigen van dit oordeel. Adres agenten van politie. Aan de orde komt een adres van de agenten van politie, waarbij zij ver schillende wenschen te kennen geven. De Voorzitter deelt mede, dat het afwezige lid als zijne meening schrif telijk berichtIk verklaar mij vóór de gevraagde vermindering van het ver- eischte aantal dienstjaren voor vol pen sioen van 40 op 30 en vóór eeu pen sioensgrondslag van '/«i alsmede vóór herziening van de salarisregeling van twee jaar. Ik verklaar mij tegen ver meerdering van inkomsten langs zijde- lingschen weg. De Burgemeester deelt mede, dat het college van Burgemeester en Wet houders voornemens is aan den Raad voor te stellen, de jaarwedde van alle klassen van agenten van politie en van den adjunct-inspecteur met f 50 te verhoogen. Bij de overgelegde stukken is echter ook een adres van de nachtwachts de Burgemeester merkt op, dat voor dezen geen verhooging van salaris zal voorgesteld worden, daar indertijd be sloten is dit korps op te heffen om er voor in de plaats te benoemen agenten van politie 3e klasse. 21 MAART. Opgnve un de.Firma LAMAISON BOUWER Co. Holl. fondsen iets luier. Buitenl. fondsen willig vóór Russen met geringen handel. Cult, waarden .vast voor Vorstenl. en N. H. Mij. op vasteren suiker prijzen. Mijnen vast maar stil. Tabak flauw gestemd met weinig handel. Olie lager. Kon. Petr. aangeb. .Moeara Eaim vaat, flauw voor Int. Rum. Amerika js^ft met handel voorn, in de lagere soorten. 8taataleeningen. NEDERLAND. Obi. N.W.S. 3 f 1000. -Cert. id. 3 f 1000. id. id. 2V« f 1000. Honsarui. Obl. 1892/190* 4 Kr. 2000. Italië. 'Obl. 1862—81 4-Ls. ,100100/m. Oosten tune. Obl. Jan.—Juli 4 Kr. 2000. Mei—Nov. 4 Kr. 2000. Porto wt. Obl. Ie Serie 3 100. 3e 3 Fis. 500. Vorige koers 90'/, 90 75'%, 94%. 98V« <U7i. 21 Maart 90% 90% 75% 98% 59% Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 5 £100 5 100 £100 Industrieels en Finantleele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f 500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundryaand.dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 76%. 76%, 83*%, 78% 78% 77% 77 77'%, 1 1 1 1 1 91 t 161% 160% 91% 91% 127 128% 30% 31 «"/is 34% Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f 51 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/100 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4% 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Huid Ilal. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. dll. 1000 1000 Atchison aand. d. 4 Conv. Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 1000 1141% 141% 120% 1 1 1 7% 7% 19'%. 20 65% 65% 670 658 103% 101 430 427% 245% 235 400 65'%.; 73% 73% 60%, 20%', 20% 15'%. 15'%, Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Obl. 3 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Proloagatie-rente 21% 51% 69'/, 22% 78% 14% 12ls/io 73%. 125%, 84 V» 22%, 51%. 69-'%. 23%, 78% 15% 12% 73% 126'%, 84 3% Koersen van Sew-Tork. Van Heden. FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Missouri Kansas Texas New-York-Ontario Norfolk Western Southern Pacific Southern Railway U. S. Steel Common do. do. Pref. Stemming: prijsh Slot van Openlngsk gisteren van heden 73% 14% 15% 22% 32 62% 73% 12% 124% 33% 22 51 73% 74% 12% 125% 33%

De Eemlander | 1908 | | pagina 1