WEERBERICHT. UIT DE PERS. Thermometerstand Merkwaardige Woorden en Daden STADSNIEUWS. 1 MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 24 Maart 1908. Hoogste barometerstand 77G.2 m.M. te Stockholm; laagste 741.6 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 25 Maart 1908. Wind: Zwakke tot matige Z.O.lijke tot Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht In het Oosten bewolkt, droog weer. In het Westen, zwaarbewolkt, mogelijk regen. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 766 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren .F. 60. Laagste hedennacht .F. 33. Hedenmiddag 12 uur .F. 45. gelijke toelage in aanmerking wenschen te komen, behooren zich daartoe vóór 1 Mei e.k. aan te melden bij den school opziener van het distiict waarin zij wonen. Nadere bijzonderheden komen in de „St.-Ct.' no. 71. S. D. A. P. Het aantal leden van de Sociaal-democratische Arbeiders partij bedroeg op 31 December jl. 8400, verdeeld over 176 afdeelingen. Over 1907 werd door hen f 4300 contributie betaald. Vereeniging van Arm besturen. Spoedig zal tot de be sturen der verschillende corporatiën (zoowel burgerlijke, kerkelijke, als par ticuliere) een verzoek worden gericht, om te pogen tol de oprichting te ko men van een Nederlandsche Vereeniging voor Armenzorg. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies, thans allicht geen onbekende meer in den lande, toont door zijn snellen groei, welk een groote behoefte er in vele plaatsen bestaat aan eene vereeniging, die tegen den kostenden prijs bereid is zwakke kinderen uit alle deelen des VAN Ministers en Kamerleden sedert het jaar 1858, ontleend aan Kollewjjn's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. lands het voorrecht te doen deelachtig worden van een vierweeksch verblijf in een gezonde streek, ten einde, mede door goede voeding en verzorging, hen een zoo volledig mogelijk herstel te doen vinden. Zoo tracht het Genootschap mede te werken tot het behoud van zoo menig kinderleven, dat in den strijd tegen ziekten dreigde verloren te gaan. Het zijn de afdeelingen van het Ge nootschap, die de kosten der verpleging dragen, en van die afdeelingen telt het er thans 52, terwijl in 1907 in de ver schillende koloniehuizen een totaalaantal van 551 kinderen vepleegd werd. Vindt nu het Genootschap zelf vol doenden financieelen steun bij de bur gerij van gansch Nederland, dan zou het in staat zijn een stevige «onder- standskas» te vormen, wat dadelijk ten gevolge zou hebben, dat meer kinderen dan voorheen de zeelucht of den geur der dennenbosschen met volle teugen zouden kunnen genieten, ten bate hun ner meer of minder ernstig bedreigde gezondheid. Zoo zouden bijdragen aan het Genoot schap van zelf hun weg kunnen vinden tot kinderen over het geheele land, die thans nog vaak van het voor hen zoo noodige vierweeksche verblijf aan zee of op het land moeten verstoken blijven. Elke der 52 afdeelingen hunkert er naar om het aantal uit te zenden kinderen te kunnen uitbreiden En het is haar niet altijd mogelijk haar eigen geld middelen belangrijk te vermeerderen. Hier zou de Onderslandskas» moeten bijspringen. Ook kan versterking der <Onder- standskas» ten goede komen aan kin deren in plaatsen, waar geen afdeeling van het Genootschap bestaat. Laat dan door ruimen en algemeenen steun aan het Genootschap verpleging van vele thans nog niet bereikte kinde ren in het zicht komen. Zulk een steun zou reeds bij de tegenwoordige uitbrei ding van het Genootschap zijn werking doen gevoelen van Noord tot Zuid. Voor ieder, die zorg voor het kind van groot gewicht acht bij alle pogingen tot bevordering der volksgezondheid, is hier een middel om naar de mate zijner financieele krachten mede te werken in de richting van het behoud der ge zondheid en daarmede van het later arbeidsvermogen en het later levensge luk van honderden kinderen. 35. Maar ook bij de antiliberalen bleef splitsing niet uit. Wat de antirevolutio nairen betreft, bleef er verschil bestaan tussen synodaler en gereformeerden. Velen hadden tegen de demokratiese richting die Kuyper volgde, en tegen de al te sterke centralisatie in het partij verband door de deputatenvergadering en de distrikts- en provinciale besturen, waardoor de afzonderlike kiesverenigin gen te veel aan banden werden gelegd. De overheersende invloed van Kuyper werd krachtig bestreden door De Savor- nin Lohman in het dagblad „De Neder lander". Zijn partij richtte in het najaar van 1896 te Utrecht een kommissie van advies op voor de verkiezingen van 1897 om, getrouw blijvende aan hel Program, meer vrijheid van spreken en handelen te verkrijgen tegenover de depulaten- vergadering. Het waren vooral de meer aristokraticse leden, die de naam aan namen van „vrij antirevolutionairen'' Tevens ontstond de Chrislelik historiese partij, onder de leiding van de predikan ten Bronsveld en De Visser en een paar kerkelike hoogleraren, die zich schrap zette tegen de dolérende antirevolutio nairen en de Roomsen, en dan trad nog in 1898 de Friese Cbristelik histo riese partij op, die voor een gerefor meerde staatskerk en een christelike openbare school ijverde en tot leiders had de predikanten Hoedenmaker en Wagenaar. Hun orgaan was „De Banier". IN DEN POLITIEKEN TOKO. Naar aanleiding van de opneming der ministers Sabron, Wentholt en De Marees van Swinderen in het Kabinet-Heemskerk, bespreekt de „Nederlander" in hel alge meen de vraag, ot ministers van een politieke kleur, welke afwijkt van die van een bepaald Kabinet, daarin zitting kun nen nemen, en de politieke regeerings- verklaringen van het hoofd van het Kabinet onderschrijven, ook al leven zij persoonlijk niet uit de beginselen, waar uit de andere leden van het Kabinet leven. De „Nederlander" meent, dat dit zeer wel kan, te gereeder, daar aan die be windslieden van afwijkende kleur geen gewichtige invloed wordt toegekend op het geestelijk leven der natie. Het komt ons voor, dat het standpunt van het blad van den heer Lohman er een is zoo goed en zoo kwaad als menig ander. Er is iets voor, ofschoon wellicht nog veel meer tegen aan te voeren. (Zoo vergeet de „Nederlander" blijkbaar, welk een figuur de heeren met „afwijkende" meeningen, die zich desalniettemin bij de kleur van het Kabinet moeten neerleg gen, in de Ministerraden zullen maken. Of wil de heer Lohman hen dan thuis laten Maar wij moeten opkomen tegen de volgende passage in de beschouwingen van dat blad: Waarom zou een „ongeloovig" Minister van Oorlog niet kunnen en mogen zeg gen: ofschoon ik als privaat persoon den Ghristehjken godsdienst niet ben toege daan, erken ik dat 011s volk dal wel is, dat dus op Staatkundig gebied, in staats inrichting en wetgeving, het Christendom de grondslag moet zijn en, gedurende mijn Ministerschap althans, moet blijven Waarom niet? Onder andere omdat een Minister dan bedriegelijk zou gaan gelijken op een tokohouder in geestelijk goederen, die zijn voorraad inricht naar gelang van wat het publiek verlangt. I11 dezen trant bijv. Ja, ziet u, ik houd niet van orthodoxe Zondagswetten, maar verlangt het publiek er een, welnu, ik zal er mij aanschaffen, of althans door mijn stem meewerken, dat mijn chef-compagnon ze aanschaft. En u? Verbod van vrijzinnige lectuur in de cantines? Om u de waarheid te zeggen, mag ik dat artikel niet. Maar als u het wenscht zal ik zorgen, dat wij het in voorraad hebben. Controle op passagierende Jantjes. Och, waarom nu tochl Ik heb er zoo'n hekel aan, en vind het verkeerd. Maar ja, als u blijft aanhouden. Zaken zijn zaken. Dan moet het maar De lezer gelieve zelf de reeks te ver volgen. Waarom het niet kan? Omdat een minister een man behoort te zijn, een m a n, en geen marionnel, waarvan de premier de touwtjes in handen heefteen man van overtuiging j en geen winkelbediende in de politieke bazar van een ander. Er is het wordt vrij algemeen erkend in onzen tijd behoefte aan mannen, behoefte aan persoon lijkheid. Gaan wij den weg op, dien de „Nederlander" ons wijst, dan zullen de mannen, de persoonlijkheden schaar- scher worden in de regeering van hel land, en de plooibare figuren, de buigers en kruipers talrijker. Winst kunnen wij daarin niet zien. Wel verlies en bederf. (Vaderland.) Eindelik was een Christelik demokratiese partij opgetreden die opkwam tegen de konservatieve neigingen onder de anti revolutionairen en tot woordvoerder had het Kamerlid Staalman vaD Den Helder. Bij de Roomsen was er verschil tus sen konservatieven en demokraten. Het orgaan van de eersten was „De Tijd," dat van de anderen, waartoe Schaeproan behoorde, „Het Centrum", dat in de rich ting van de encykliek „Rerum Novarum" door Paus Leo XIII in 1891 uitgevaardigd, de Katholieken aanwees in hoever zij konden meegaan met de maatschappelike eisen van de arbeiders. Schaepman en de zijnen waren overtuigd, de belangen van hun kerk te bevorderen, door op politiek gebied samen te gaan met de antirevolutionairen. In 1897 trad het gemengd liberale ministerie op in de hoop alle libe ralen tot samenwerking te verkrijgen als hervormingspartij. Sedert er sociaal- demokraten in de Kamer zitting hadden en zij onder de leiding van de talent volle Troelstra hun geschiktheid 0111 te regeren aan de dag zochten te leggen, hadd n door hun partijgenoten geen beroeringen in de straten meer plaats. Domela Nieuwenhuis, de grondlegger van de socialistiese beweging in ons land, kon er zich niet mee vereenigen om langs parlementaire weg zijn be ginselen ingang te doen vinden, maar zijn stem vond geen weerklank bij de meerderheid van de werklieden. In 1898 werd door de beide Kamers de wet op de persoonlijke dienstplicht Van Eland, de minister van oorlog, aan genomen, terwijl de minister van Binnen landse Zaken, Borgesius, een wet op de leerplicht lot stand bracht, omdat nog omstreeks 60.U00 kinderen zonder school onderwijs opgroeiden en op veel plaatsen het schoolverzuim zeer groot was. Hedenmorgen had op de Lange- straat een botsing plaats tusschen de tram en een wagen van de gemeente- reiniging. Alleen het tuig van het tram- paard werd beschadigdde dienst ondervond niet de minste vertraging. We herinneren aan de algemeene ledenvergadering van het Groene Kruis, welke ditmaal in Ons Huis op de Korte- gracht wordt gehouden. Op 31 Augustus 1898 had koningin Wilhelmina haar 18e levensjaar volein digd en nam zij uit de handen van haar moeder de regering over. De Regentes nam afscheid van de regering met een proklamatie waarin zij verklaarde: „In dagen van smart en rouw trad ik op als regentes van het koninkrijk, tans schaart zich het gehele volk in vreugde om de troon van zijn koningin. God heeft mij in deze jaren gesteund; mijn dierbaarste wens is vervuld. „Moge het ons land met zijn bezit tingen en kolonieën onder de regering van Koningin Wilhelmina welgaanHet zij groot in alles waarin ook een klein land groot kan zijn." Het Nederlandse volk had de Regen tes leren hoogachten en waarderen wegens haar wijze regering en de voor beeldige zorg die zij had gedragen voor de opvoeding van haar dochter. Als een bewijs van genegenheid en dank baarheid werd aan de Koningin-weduwe namens het ganse volk een door rijk en arm bijeengebrachte som van f 300.000 aangeboden. Zij verklaarde er trols op te zijn dat huldeblijk van het Neder landse volk te ontvangen en bestemde dat geld voor de oprichting van een sanatorium voor teringlijders, ten be hoeve waarvan zij ook het haar toebe horende schone landgoed Oranje-Nassau te Renkum afstond. Het werd geopend in 1902. Koningin Wilhelmina aanvaardde de regering met een proklamatie waarin voorkomt: „Mijn innig geliefde moeder aan wie ik onuitsprekelijk veel verschul digd ben, gaf mij het voorbeeld van een edele en verheven opvatting van de plichten die nu op mij rusten. „Ik stel mij tot levensdoel dat voor beeld na te volgen, te regeren zoals van een vorstin uit het huis van Oranje Eveneens Donderdagavond heeft de aandeelhoudersvergadering plaats van „Volkshuisvesting". Naar wij vernemen belooft het Muziekconcours, op Hemelvaartsdag, 28 Mei, aihier te houden, in alle opzichten te zullen slagen. Reeds deelden we mede, welke personen zich bereid hadden ver klaard in het eere-comité zitting te nemen, thans zijn daar nog eenige autori teiten bijgekomen. Ook zijn er reeds verschillende medailles beschikbaar ge steld, terwijl de deelname vrij groot beloofd te worden. Een 25-tal korpsen heeft zich reeds aangemeld. Als verplicht nummer is opgegeven Gloria V i c t i s, fantaisie-ouverture van Felix Boisson. Hedenmorgen werd door de po litie alhier aangehouden een gesigna leerde, die nog eenige straf te goed had. Daar hij zijn vrijheid te lief had, verkoos hij liever de boete te betalen, waarna hij weder op vrije voeten werd gesteld. Aan het politiebur au zijn gede poneerd een zilveren theelepeltje en een ceintuur, die op den openbaren weg gevonden zijn. Omtrent het gisteren door ons vermelde ongeval met een hittenwagen in de van Persijnstraat, vernemen we nog nader, dat de hit nog een heel eind doorholde, tot dat hij op den Soesier- weg tot staan werd gebracht of liever zich zelf tot staan bracht. Bij den bakker van Nimwegen liep het beest namelijkdoor de ruiten, zoodat zijn kop in de uitstal kast terechtkwam. Vlugge handen waren er toen aanstonds bij het beest te grijpen. Aan den heer J. Kuijters, thans deurwaarder alhier, is op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als deurwaarder bij de Arrondissements- Rechlbank te Dordrecht, ter standplaats de gemeente Sliedrecht. RAADSSTUK. Antwoord van Burgemeester en Wethouders op de verslagen van de afdeelings-vergaderingen, gehouden op 9 en 10 Maart. Barak. Naar aanleiding van de verschillende uilgesproken wenschen ten opzichte van de concept-verordening, regelende de opname en verpleging van lijders aan eene besmettelijke ziekte in de barak, stellen wij ons voor, te zijner tijd een nieuw-ontwerp bij u in te dienen. Politie. De wenschelijkheid, bepleit in de 2e Afdeeling om de 3de klasse (nieuwe categorie) die tot heden een salaris van 1475 1525 (maximum in 6 jaar) geniet, te doen vervallen en de agenten, die thans dien rang bekleeden, in de 2e klasse op te nemen, wordt door ons erkend. Hierdoor wordt voor de belang hebbenden bereikt, dal het aanvangs salaris belangrijk verbeterd wordt en voor de Gemeente zal het gevolg zijn, dat bij eventueele vacatures, ten gevolge van het hoogere aanvangs-salaris, een betere keuze zal mogelijk zijn uit een grooter aantal sollicitanten. Dit laatste is een zeer belangrijk voordeeluit de jongste agenten worden de hoogerePeD rangen aangevuld; het is daarom ran u P belang, bij eerste aanstelling een keuze te kunnen doen uit personen, die eene zoodanige ontwikkeling hebben, dat zij voor de hoogere rangen geschikt zijn. Wij kunnen ons derhalve zeer goed ver eenigen met de opheffing van de 3e klasse, voorzoover dit de agenten van de nieuwe categorie betreft. J DBZ' mar OBZ en beh bes. ■C wordt verwachten naar mijn ver mogen bij te dragen tot verhoging vari uw geestelik en stoffelik welzijn." De door de grondwet voorgeschreven beëdiging en inhuldiging had te Amster dam plaats op 6 September 1898. Met grote geestdrift werd die gebeurtenis door het gehele land, in het biezonder in de hoofdstad van het rijk gevierd. Indrukwekkend was hetgeen H. M. bij die gelegenheid in de Nieuwe kerk met heldere stem sprak, o.a. „Ik acht het een groot voorrecht dat het mijn levens taak en plicht is, al mijn krachten te wijden aan het welzijn en de bloei van mijn dierbaar vaderland" en „De woor den van mijn onvergetelike vader maak ik tot de mijneOranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen." In 1899 bracht de minister van Water- staal, Handel en Nijverheid, Lely, wetten tot stand voor de aanleg van een vissers haven te Scheveningen en tot verbetering van kanalen in Groningen en van het kanaal van IJmuiden. Daar de invoering van het algemeen kiesrecht niet kon plaats hebben zonder herziening van de grondwet, deed de socialistiese afgevaardigde Troelstra het voorstel, dat de Tweede Kamer zich in beginsel voor algemeen kiesrecht zou verklaren. Het werd echter verworpen met 54 tegen 3U stemmen, terwijl 16 afgevaardigden buiten stemming bleven. Op verzoek van Tsaar Nikolaas II had de Nederlandse regering op 8 April 1899 aan de mogenheden die een krijgsmacht onderhouden in Europa en Amerika, alsmede aan de Aziatiese staten Perzië, Siam, China en Japan een uitnodiging gericht om afgevaardigden naar Den Haag In plaats van alle jaarwedden met f 25en te verhoogen, zooals de 2e Afdeeling inaan overweging geeft, stellen wij, in het be-™" lang van het personeel voor, hetmaxi-en mum voor de agenten 2e klassen f5Wp hooger te bepalen. Hun jaarwedde zaï.E dan bedragen f550 (minimum) tot f65(>llS! (maximum) te bereiken door 4 drie jaarjeel lijksche verhoogingen van f 25, terwijl d,Plai jaarwedde thans bedraagt f525 (mini-,lui mun tot f 600 (maximum) te bereiken00" in 10 jaren. f00 Als gevolg van deze verbetering zuller??' dan de jaarwedden van de agenten leP"1 klasse, den hoofdagent en den Adjunct-*an inspecteur van politie met f50 verhoofd'"" moeten worden, zoodat deze jaarwedden, zullen bedragen voor de agenten le klasse f 650 f 700. voor den hoofdagent f700 f750. voor den Adjunct-inspecteur f 800 f 9O0| Wat betreft de opmerkingen betref fende de zoogenaamd nachtwaken (agenten 3e klasse oude categorie) zi er aan herinnerd, daf bij Raadsbesluit van 23 September 1902 besloten it j geen nieuwe titularissen aan te slelles,er en bij vacatures de plaatsen te doeijgj aanvullen door benoemingen van ge wone agenten. Wij erkennen de wenschelijkheid di zoogenaamde nachtwakers, zoo mogi lijk, spoedig te doen vervangen dooi agenten. De tegenwoordige titularissen oefene:boi grootendeels betrekkingen of ambachteigeï uit, die hen des daags in beslag nemreen en waardoor van hen niet geëischt k3 en worden, dat zij zich des nachts m:Pr< hart en ziel wijden aan de uitoefeninjhei van politiediensten en daarvoor dsj^le ook niet geschikt zijn. Wij achten het evenwel met het oo|i op de belangen van de betrokkene; j niet wenschelijk, tbans hunne belrekkinf reeds op te heffen in plaats van hu:on gedurende eenige jaren wachtgeld lTai geven, achten wij het beter hen ii** hunne betrekking te handhaven, opda'P® zij naar andere werkzaamheden kunnei^e zoeken als tijdstip stellen wij U vooien te bepalen 1 januari 1911 en, met in"" gang van dien datum, de betrekking van agent 3e klasse, oude categorie,"1- op te heffen zoodat aan hen, die op dien „datum [nog in die betrekking in' functie zijn, eervol ontslag zal gegeven? worden wegens opheffing der betrekking 'e Het komt ons daarbij billijk voor aaif' hen, die op dat tijdstip meer dan 15Ï jaren dienst gedaan hebben, een pensioei* te geven, berekend overeenkomstig dij10 bepalingen der Pensioenverordening e: aan de andere titularissen de tot hedes! gestorte pensioenbijdragen terug te geven en voortaan geen pensioenbijdragen vai hen in te vorderen. Op grond van het bovenstaand: adviseeren wij thans, voor deze tituls- rissen geen verhooging van jaarweddi te bepalen. I Twee concept-besluiten, waarin dez:|. De sti Dit was bepaald op aandrang van Italië om te verhinderen dat de Paus een afge vaardigde zou zenden. te zenden tot het houden van een vredei- konferentie. Dr. Kuyper viel daarop de Tweede Kamer de minister vai Buitenlandse Zaken, De Beaufort, hefti[ aan, omdat de regering zich daartoe hadl laten vinden, ofschoon de zuidafrikaanse; republieken waarvan de eigenlike be volking van Hollandse afkomst is, va«| de konferentie waren_uilgesloten. Intussen bewilligde de Kamer f 60,000 voor de ontvangst van de konferentie waartoe een vijftigtal leden in het Huis Ten Bojck bijeenkwamen. Na een paar maanden beraadslaagd te hebben eindigden zittingen. Men was overeengekomen om uitbreiding te geven aan de reeds in 1864 genomen besluiten op de Konventie te| Geneve om bij oorlog het barbaari' zoveel mogelik te verzachten, vooral ook| bij het gebruik van oorlogswerktuigei vervolgens om geschillen tussen vei schillende staten zoveel mogelik doi een scheidsgerecht te doen uitmaken ei daartoe in Den Haag een permanent internationaal Hof van arbitrage I' stichten, en daar van lijd tot tijd weder een vredeskonferentie te houden om ia het belang van vrede en beperking van de nadelen van de oorlog werkzaam te zijn. Zij die van de vredeskonferentie weini( goeds verwachtten, schenen gerechtvaar digd te worden omdat spoedig na de sluiting de oorlog uitbrak van Engeland tegen de zuidafrikaanse republieken en van enige grote mogendheden in Europa en de Verenigde Staten van N. A. tegen 1 China. Nogtans werden sedert verschei dene staatkundige geschillen scheidsrech- telik opgelost. (Wordt vervolgd.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2