Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. SPOKT. wwwwvvww ALLEKLEI. Beurs van Amsterdam. >ere„. ran li uze enel zij| !ijn. ver-l 3( van' ikbeelden belichaamd zijn, gelieve hierby aan te treffen. Jirktwezen. Wij meenes naar e Troegere rapporten betreffende hel Irktwezen te kunnen verwijzen ten einde ;e zienswijze in deze te doen kennen achten ons, na de zeer uitvoerige andeling in de afdeelingen, Tan nadere schouwingen ontslagen. Om de door ons aangevoerde redenen f o5en mede wegens de in de afdeelingen (^aangevoerde motieven meeneii wij in- g, 'williging van het verzoek van „Handel jjjJÖf Nijverheid" niet te mogen bevor- f 51 deren. zate Het komt ons nutteloos voor, de be- (;-(ilissing op het adres uit te stelleneen aarzeer zorgvuldig onderzoek heeft thans 1 ^plaats gehad. Afwijzing van het verzoek linjlluit geenszins uil, dat bij veranderde omstandigheden nadere verzoeken of voorstellen, overwogen zullen worden. II,,.Dok ons college verklaart zich ten deze 1 diligent, evenals ten opzichte van andere n.Aangelegenheden, waarvan de behartiging het Gemeentebestuur is opgedragen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, WU1JTIERS. De Secretaris, STENFERT KROESE. ZEIST. Zondag werd alhier het nieuwe '^Vergaderlokaal ingewijd van de afdeeling st-Driebergen en omstreken van den |d. Protestanten-Bond. Dit gebouw, gen aan den Kerkweg, heeft heel !t bestemmingen gehad. Gebouwd voor k der Gereformeerde gemeente en 'ook als zoodanig in gebruik geweest, werd het later ingericht voor school van neibovengenoemde kerk. Hiervoor te klein iteigeworden, werd het aangekocht door mt eene Maatschappij voor Stofbestrijding j ka en nu is het een lokaal voor den Ned. meProtestantenbond. De inwijdingspechtig- linfheid werd geleid door ds. S. de Waard, doRemonstrantsch predikant te Utrecht. De Burgemeester en het dagelyksch be- oo| stuur woonden de plechtigheid bij. BAARN. Een dienstmeisje alhier had |lu.onlangs een Singers naaimachine gekocht "n een zich voor agent der Singer- atschappij te Amsterdam uitgevend irsoon. Toen het dienstmeisje later aan Maatschappij om toezending van ,0[l[enkele onderdeelen vroeg, werd haar („.medegedeeld, dat niets bekend was van ^jn.de levering eener naaimachine aan haar. )rie, onderzoek bleek, dat de bewuste rsoon met de Singer-Maatschij. niets ,d uit te staan en dat de machine, ie oud was en reeds voor 4 jaren ge iden in eene bank van leening te sterdam werd geplaatst, het dienst- leisje f 20 te duur was geleverd. De oe,Baarnsche politie heeft thans de naai- ,j: machine in beslag genomen. NEDERL. ELFTAL. Het nationale elttal is 1.1. Zondag als volgt samengesteld R. Beeuwkes (D. F. C.) doel, Stom ffl. F. G.) en Heyting (H. V. V.), achter, Stempels (Quick), de Korver (Sparta) en Bekker (H. B. S.) midden, Jurgens (Sparta), Thomée (Concordia), Ruffelse (Sparta), Snethlage (Quick), en Welcker vat (Quick) voor. De zwakke plaats is ongetwijfeld, die n den linksbuiten. Ook Ruffelse staat 'vakjes op zijn middenvoorplaats. Rechtszaken. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd: Mevr. C. M. Stork von Doornik te Zeist, T. J. Huls, winkelier te Zeist. Ned. Herv. Kerk. Aangeno men. Naar Putten o/d Veluwe door dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, te Renkum. Ou d-G e r e f. Kerk. Beroepen. Te Zeist H. Roelofsen, te Goes. Zij, die zich tegen I April op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende numm ers gratis Explosie. Gisterennacht tegen halfeen werden de bewoners van een gedeelte van Amsterdam opgeschrikt door een hevigen knal. In de kruising van Keizers- en Reguliersgracht worden drie bruggen afgebroken. Daaromheen staat in de rondte een lange schutting. Binnen deze schutting heeft een explosie plaats gehad. De aard daarvan is nog niet bekend. Eenerzijds vermoedt men, dat rioolgas is ontploft, anderzijds wordt beweerd, dat de knal werd veroorzaakt door een donderbus, die achter een stapel balken was aedergelegd. Een nieuwsgierige juffrouw geraakte te water, doch werd gered. Galgenhumor. Een grondwer ker te 's Gravenhage schrijft aan den Raad: .Hiermede feliciteer ik de Grond- werkers-Vereeniging Door Eensgezind heid Verbetering te Den Haag met de verjaring van haar adres, verzonden 20 Maart 1907, inhoudende het verzoek om 25 cent per uur en een werkdag van tien uur." Die vloog er leelijk in. Er kwam Vrijdagmorgen een oud manneke voor den Raad van Beroep te Haarlem om z'n zaak te bepleitea. Hjj was in 1905 gevalles en had z'n schouder ernstig geblesseerd. Eerst had de Rijksverzekeringsbank hem 56 pet. van zyn loon betaald, maar nu was 't tot 42 pet. verminderd. Daar was hij tegen. De voorzitter snuffelde in de papieren en trok een ernstig gezicht, zeggende Manneke je kan je linkerhand immers niet optillen, probeer 't er eens. 't Manneke probeerde het, maakte de ijselijkste grimassen, maar 't ging niet 1... 't Gezicht van den voorzitter werd nog ernstiger... .Nu moeten de heerea de hand eens zien, aldus de voorzitter. Dat mag I 't Manneke kwam voor de groene tafel en... lichte zijn arm zoo hoog op, als een gewoon sterveling dal maar vermag De heeren aan de groene tafel lachten, dat 't een aard had; één mompelde: „die zit er ook inl" Nu kwam nog de controleerend ge neesheer der .Rijksverzekeringsbank dr. Bijleveld om als deskundige te verklaren, dat 't met de stijfheid van den arm niet zoo heel erg meer is. De voorzitter: Dat weten we al, de man heeft 't zelf gedemonstreerd 1 Gelach I HaarlDagbl.) De Haagsche briefschrijver van de Arnhemsche Courant schrijft aan zijn blad het volgende: „Generaal Booth heeft een tolk, die een beetje plat praat en wèl Engelsch kent, maar, het spreekt van zelf, met sommige technische uitdrukkingen niet vertrouwd is. Van een P. O. steamer een boot van de Peninsular and Oriental line, altijd bij verkorting P. O. genoemd had die tolk nooit ge hoord. Toen alzoo de Bobele grijsaard, die veel reist op zijn ouden dag, aanving met te vertellen: I enjoyed very much my trip on a P. en 0. steamer, sprak onmiddellijk de tolk: de generaal zeit. as dat-ie veel plezier het gehad op zijn tocht met een piano-stemmer." De briefschrijver laat zelf doorscheme ren, dat het verhaal zeer wel onwaar kan zijn. Maar goed gevonden is het in ieder geval. De geheimzinnige kist. Een mysterieuze ontdekkiag is op het kerkhof van een klein dorpinhetFraiische departement Meuse gedaan. Te Pagny la Blanche Cóte waren eenige doodgravers bezig de kist van een uit de koloniën teruggekeerden officier, zekeren Reuter, die 22 jaar geleden overleden was, een wei nig teverplaatsen om plaats voordekist van zijn onlangs overleden moeder te maken. Hierbij deden ze de verrassende ont dekking dat de kist met gips was gevuld. Er bevonden zich weliswaar bovendien in de kist beenderresten en eenige met bloed bevlekte reepen linnen, maar het overige OHtbrak. Het gemeentebestuur liet direct een onderzoek naar het ver dwenen lijk van den officier instellen. Het lijk van den in 1886 overleden officier werd destijds zooals men be weerde in een dubbele kist gelegd en naar Pagny gebracht, waar de bijzetting plaats vond. Reeds toen scheen eenigen bekenden van den officier de kist voor den zeer grooten en forschen olfiicier veel te kleii. Waar het lijk gebleven is kon «iet worden vastgesteld. Men ver moedt dat eeaige dokters het voor ana tomische doeleinden gebruikt hebben. Ergerlijke kindermis- ha n d e 1 i g. Een vonnis van den politierechter van Marlbaroughstreet zal, in elk geval wat West-Londen betreft, de Engelsche hoofdstad voor de Itali- aansche orgeldraaiers sluiten. In den laat- sten tijd wekten ze vooral ergernis, omdat ze in plaats van apen kleine kinderen gebruikten om medelijden op te wekken. Deze kinderen worden te Londen, zooals de politie constateerde, dikwijls van arme menschen tegen de geringe betaling van zes pence (30 ct.) voor één dag geleend en worden dan den geheelen dag aan weer en wind blootgesteld. Hoe ellendiger de arme schepseltjes er uit zien hoe grooter is natuurlijk het medelijden van het publiek, en des te rijkelijker vloeien de giften voor de orgeldraaiers, die door den rechter teekenend als bedelaars werden gebrandmerkt, die bij hun bedelen het orgel gebruiken om de wet te ont duiken. In bovengenoemd geval werde* een Italiaan en een Italiaansche elk tot een maand gevangenisstraf en uitzetting ver oordeeld, omdat ze in Regentstreet onder gebruikmaking van een tweejarig kind geld inzamelden. Op den orgeldraaier vond men een bedrag van 24 shil ling (f 14.50). Als 'tmaar waar is. Een vogelhandelaar te Antwerpen heeft on langs een interessante proefneming ge daan, waaruit de verbazingwekkende snelheid der zwaluw bleek. Hij had een zwaluw gevangen, die onder het dak van zijn woning nestelde, en gaf haar aan een man mee, die naar Compiégne ging- Daar werd de zwaluw losgelaten, tegelijk met een aantal postduiven. De zwaluw nam dadelijk de noordelijke richting, terwijl de duiven eerst nog eenige bogen beschreven, voor zij de juiste richting vonden. Om kwart over zeven werd zij opge laten en reeds om 8 uur 23 min. was zij weer in haar nest te Antwerpen. De eerste duif kwam eerst om half twaalf aan. De zwaluw had dus de 235 kilometer in iets meer dan een uur afgelegd, d.w.z. met de enorme snelheid van 3355 meter in de minuut. Kleurblinde schilders. In de te Parma gehouden vergadering der Italiaansche ophthalmologische ver- eeniging heeft dr. Augelucci eene collectie schilderijen laten zien van aan dallonisme lijdende schilders, wier kleurzin hij heeft kunnen onderzoeken. Men bemerkt op deze schilderijen een reeks stelselmatige fouten, waarvan de voornaamste is, dat zij rood aanbrengen aan de lichtzijde en groen aan de schaduwzijde, tengevolge waarvan een verandering van het per spectief ontstaat. Een ander verschijnsel is het misbruik van het violiet en verder een overdrijving van den invloed van het licht op de kleurschikkingen. Kleur blinde schilders, die zich hun gebrek bewust zijn, gelukte het de fouten bijna volkomen te corrigeeren. Vele daltonis- tische schilders leggen in hunne schilde rijen ook altijd eene voorliefde voor een bepaalde kleur aan den dag. {Mcd. Wkbl.) Ochtendbezoeken van den Duitschen Keizer. Over een bezoek, dat door den Duitschen keizer gebracht is bij den Engelschen gezant te Berlijn, toen deze nog in bed lag, worden allerhande grappen verteld, Maar de gezant, Sir Frank Lascelles, maakt nu door middel van de pers bekend, hoe de zaak zich eigenlijk heeft toegedragen hij schrijftDe waarheid is, dat ik 's morgens ontwaakte en den keizer naast mijn bed zag staan. De verrassing benam mij den adem, en alles wat ik er uit kon brengen was „God bless me 1" Ik probeerde recht op te gaan zitten, maar de keizer duwde mij zacht in de kussens terug. Ik zeide„Uwe majesteit moet mij ten minste veroorloven, eene cigarette aan te bieden." De keizer nam haar aan, ging op den rand van mijn bed zitten en blei f een half uur met mij praten. De keizer moest mij dien dag nood zakelijk spreken, en daar hij er later niet mi er toe in de gelegenheid zou zijn, kwam hij 's morgens reeds aan, op weg naar Potsdam." Het was trouwens niet het eerste vroege bezoek, dat de keizer den Engelschen gezant bracht. De keizer bad den vorigen keer tegen den bediende gezegd, dat hij den weg naar de slaap kamer wel kende en geene geleide noodig had. Hij vond den gezant nog in bed en praatte langen tijd met hem. Toen het onderhoud afgeloopen was en de keizer opstond om te vertrekken zei de gezant; „Ik moet uwe majesteit toch ten minste tot de deur begeleiden I" „Neen, neen, blijf gerust liggen, antwoordde de kei zer. „Slechts tot aan de deur van de kamer," zei Sir Frank, sprong in zijn onderbroek uit bed, en begeleidde den keizer tot aan de trap. Wat verder ge beurde, vertelt de gezant in de volgende woord m „Toen de keizer zijn adjudant in het portaal zag wachten, riep hij dezen toe „Nu komt er wat moois 1" en toen kwam ik. Ik dacht werkelijk, dat de adjudant zou barsten van het lachen. Nooit in mijn leven heb ik een mensch zoo zien lachen." Een scheepsramp. De negen personen sterke bemanning van de „Svanen" hebben op een tocht naar de Oostzee ontzettend te lijden gehad van een geweldigen sneeuwstorm, tot ze, met een wissen dood reeds voor oogen, nog op het laatste oogenblik gered werden. Nadat de fokkemast door een plotseling opengestoken storm over boord was gegaan en den kluiverboom ook meè bad gerukt, raakte de lading, die uit ijsblokken bestond, die al begonnen te smelten, los en de ijsmassa's vlogen door de hevige schommelingen door het ruim heen en weer, waardoor het schip lek werd. Het water steeg snel in het schipdaarbij brak tegen midder nacht de groote mast en rukte den be zaansmast mee, waarbij eenige luiken braken en het dek groote scheuren kreeg. Beide masten moesten gekapt worden en het steeds dieper zinkende wrak dreef ten prooi aan de woedende elementen, zonder dat de noodsignalen bemerkt werden. Eindelijk verscheen het stoomschip Vernandi uit Gotenburg in 't zicht en dit nam weldra de schip breukelingen op en verpleegde de uit geputte mannen met de meeste zorg. Burgerlijke Stand van 24 Maart 1908. GEBOREN Teunis, z. van Aart van Zoeren en Wijmpje van den Brink. Floris Jacobus, z. van Willem van Meggelen en Fannetje Harte. Daniel, z. van Daniel van de Kooij en Alijda Kok. Cornelia Wilhelmina, d. van Willem Los en Aalbartje van Soeren. OVERLEDENGeertruida Stoffer, 1 jaar. Anna Hendrika Kromhout. 85 jaar, echtgenoote van Gijsbertus Zekveld. Laatste Berichten. Te Utrecht slaagde heden Mej. W. Struve van hier, voor het examen Nuttige handwerken. De hertog van Devonshire is te Cannes overleden. Aan het Centraalbureau der Staatsspoorwegen te Utrecht is heden aanbesteed: Bestek No. 1137. Het verbreeden van het 2e perron, het leggen van sporen en wissels, met bijkomende werken op het emplace ment Amsterdam W. P. Begrooting f 5600. Laagste inschrijver Ch. L. de Wild- te Amersfoort voor f 4850. Te Barneveld ontspoorde heden- me gen de eerste trein uit Nijkerk, vermoedelijk wegens verkeerden wis selstand. Geen persoonlijke onge lukken. De treinen in de richting Ede en Nijkerk konden alleen dan vertrek ken wanneer bij het station werd overgestapt. TWEEDE KAMER. Heden was aan de orde het nood wetje inzake het „blijvend gedeelte". De voorzitter zegt, dat in de stukken de wenichelijkheid wordt uitgesproken van een comité-generaal. Hij acht in overleg met de Regeering raadzaam daartoe niet terstond over te gaan. Het voornemen van den Minister van Oorlog is, wanneer bij bij zijn antwoord zal zijn gekomen tot zeker punt, te ver zoeken de vergadering te doen over gaan in een vergadering met gesloten deuren. De algemeene beraadslagingen worden geopend. De heeren Patijn en Thomson houden redevoeringen tegen het ontwerp. De eerste meent, dat op andere, minder be denkelijke en veel minder kostbare wijzede bezorgdheid der Regeering voor de be langen der nobilisatie is weg te nemen. De Regeering zou het ontwerp kunnen beperken tot artikel 4 en de verklaring afleggen, dat deze mannen met klein ver lof in hun haardsteden zullen blijven totdat zfch omstandigheden voordoen, die een mobilisatie kunnen doen verwachten. Dan konden die manschappen binnen 30 uur in de karzerne komen. Heeft de Regeering op die wijze niet de zekerheid, die manschap pen op het oogenblik der mobilisatie in de kazerne te hebben Die vraag heeft niets mililair-technisch. Die zekerheid nu bestaat volgens sprekers overtuiging. De heer Thomson acht het stelsel om het blijvend gedeelte te doen medewer ken tot het verloop der mobilisatie, na- deelig voor de landverdediging. Het doet afbreuk aan de ons ook in het buiten land toegekende gevechlswaarde. Dewijze waarop de Reg. haar doel wil bereiken is een reactie tegen het begrip dat ieder verplicht in gelijkheid tot de landsverdediging mede te werken. Spr. verklaart, mede namens eenige zijner naaste politieke vrienden, dat het wetsontwerp voor hem onaannemelijk is. 24 MAART. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER C«. Holl. fondsen vast. Buitenl. fondsen prijsh. Cult, aarden prijsh. voor Vorstenl. N. H. Mij. flauw, ijnen willig voor Redj. Lebong. Gr. Cobar met iperkten handel, slot willig. Petroleum met weinig indel. Inter. Rum. prijsh. Tabak eveneens met eimg handel, de stemmig is vast. Amerika willig ïstemd, de handel was zeer opgewekt en de markt uit op de beste prijzen. Staatsleeningen. Iedirland. Obl. N.W.S. Cert. id. id. id. dongariji. Obl. 1892/1904 tal1ï. Obl. 1862—81 oostenrijk. Obl. Jan.Juli Mei—Nov. Portugal. Obl. Ie Serie 3e 3 3 2% f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—'««/m. 4 4 3 8 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 90»/.. 90% 75% 98 98 597. 24 Maart 90% 90%. 75% 94% 61% 59% Ruslans. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicelaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 £100 100 £100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Garen Foundry aand. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 85'/, 76% 84 787, 777, 77% 77% 907, 537a - 1607a 280 91% 91%. 128'%, 132% 30%, 33%. 34'%, 35'%, Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer.Stoomv.Mij. aand. f501 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotlerd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1001 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 4'/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 itallë. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4% Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 141% 142% 141% 142'/, 142 7% 20%, 667, 7%, 20% 67% 658 100% 430 238 665 101 428'/, 235 94% 104 94% 104 65% 65%, 737a 95% 60% 20%, 15% 74% 95% 61% 20% 16% Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 Obl. 3 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 Proloegatie-rente 22%, 51% 697, 23%, 78% 15% 12'%, 73'%, 1277, 84% 3°/o 22% 52 Vi. 697, 23'%, 79 15'/, 14%. 75% 129 84% 3% Koersen van New-York. Van Heden. FONDSEN. Slot van Oponingak gisteren van boden 73% 74% Rock Island Common 14% 15 15% 16 Missouri Kansas Texas 23% 23% New-York-Ontario 33 Norfolk Western 62% 62% Southern Pacific 75% 75% Southern Railway 13% 14% 126'/, 1267/, U. S. Steel Common 34'/R 35% do. do. Pref.1 51% 51% Stemming: vast.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3