Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Mo. 48. VRTJDAG 27 MAART 1908 5e JAARGANG. Oitgeve van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUlTENLANo. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. STADSNIEUWS. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B. G. RIJKENS. Abonnementspr ij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BB.EEDESTB.AAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. LUXEMBURG. De groot-hertog heeft aan de» groot hertogin Marie-Anne den titel Tin ver- egenwoordigeid stedehouder verleend. Ia een ichrjjven aan den minister va» Staat verklaart de groot-hertog ,Ik kan mij niet langer de afname nijner krachten ontveinzen en moet vreezea dat ik binnenkort niet meer in ntaat zal zijn mij aan de belangen van het groothertogdom te kunnen wijden in die mate als ik zou willen en ge lijk ik het mij tot plicht reken." BELGIË. Naar gemeld wordt, heeft de „com- niasie van zeventien" Woensdag met &0 tegen 2 stemmen en 1 blanco het veteontwerp ter annexatie van den longo aangenomen. Als bijzonderheid zijn vermeld, dat de leider der liberale linkerzijde, Hijmans, vóór stemde. 7 Mei a. s. komt het ontwerp in de Kamer in behandeling. Koning Leopold is gisteren op jfaad van zijn dokters uit Brussel ver rokken; eerst naar Parijs en van daar haar de Itiliaanscbe meren. JAPAN. Volgens een telegram uit Hongkong aan de Standart neemt de uitsluiting der Japansche waren aldaar een groote uitbreiding aan. De maatschappij tot verkrijging van zelfbestuur voor Tanton tracht een beweging op touw te zetten, om door heel China de Japansche waren in den ban te doen. Hongkoag wordt overstroomd met tegen Japan gerichte oproepen. TWEEDE KAMER. De Kamer heeft gisteren, zooals we reeds in ons vorig nommer meldden, het noodwetje inzake het .blijvend ge deelte" aangenomen met 54 tegen 41 stemmen. Dat was te wachten na de gehouden debatten. De conservatief aangelegde heeren Van Sljrum, Blooker, Tydeman, Henneguin, Van Karnebeek en Röell hebben met de afwezige drie leden der linkerzijde het pleit beslecht. Verder stond het links tegen rechts. Geheel ongewijzigd is het wetsontwerp er niet doorgegaan. De minister Heems kerk trok het veelbesproken art. 4 in, :oodat het ontwerp werd teruggebracht tot een eenvoudige wijziging van de xedietwet voor Oorlog. Hierdoor zal lus de wet evenmin als door den minis ter Heemkerk door den minister Went- ïolt behoeven te worden gecontrasig neerd. De intrekking van art. 4 was te oorzien. Immers blijkens de opgaven va» den minister van oorlog hebben ;ich niet 2200, doch niet minder dan 3079 vrijwilligers aangemeld. En onder dezen zijn er 2375, die in geen geval onder de pressie van artikel 4 uit het ontwerp-Sabron tot aanmelding kunnen zijn overgegaan, wijl zij hetzij tot oudere lichtingen behooren 1624 man hetzij, ofschoon deel uitmakend van de lichting 1907, in geen geval gevaar zouden geloopen hebben tot de opgeroepenen krachtens artikel 4 te behooren. Onder de resteerende 876 man eindelijk zijn er slechts enkele honderden, die zich voor waardelijk hebben opgegeven. Zoodat er, in stede van gebrek, overcompleet aan vrijwilligers bestaat. De bjjzondere verslaggever van het bezoek van Z. K. H. Prins Hendrik aan Terschelling seint ons, dat (gisteren) te Oosterend de paarden van het rijtuig, waarin Z. K. H. was gezeten, op hol sloegen door het breken van een loom van een der paarden. De paarden worden spoedig door een politie-bearabte gegrepen. De Prins bleef zeer kalm. Het incident heeft gelukkig geen invloed gehad op het verdere ver loop van het bezoek vaa den Prins. (Vad.) Blijkens een uit Nederlandsch-Indië ontvangen telegram is een compagnie infanterie naar de onderafdeeling Loe- boekbasoeng vaa de Padangsche Bene- denlandea gezonden, waar, ala gevolg van de invoering der nieuwe belastingen, verzet dreigt. Ook in de onderafdeeling Oud-Agam van de Padangsche Bovenlanden heeft de invoering der belastingen tot gisting onder de bevolking en tot tijdelijk ver zet aanleiding geren. Aan het Vad. schrijft men naar aan leiding van deze onlusten o.a. het vol gende Ter aanvulling van de telegraphische berichten omtrent gisting onder de be volking van bovengenoemd gewest, kun nen wij mededeelen, dat Loeboe Basoeng, een onderafdeeling van Priaman, zeer dicht bevolkt is en veel slechte ele menten bevat. Reeds in vroeger jaren, toen met de besprekingen omtrem het invoeren eener directe belasting, met de hoofden een aanvang werd gemaakt, bleek, dat de stemming in die onderafdeeling niet zeer gunstig was. De raddraaiers, die nu gearresteerd zouden zijn, zullen hoogstwaarschijnlijk dezelfde zij», die eenigen tijd geleden reeds bij het bestuur in den kijker liepen. Dat nog op andere plaatsen raddraaiers hun slag trachten te slaaD is niet te verwonderen. Waarschijnlijk zijn daarbij in de eerste plaats betrokken, lieden, die tot dusverre bij de koffiepakhuis- administratie werkzaam, zich in hun bestaan bedreigd zagen. De afdeeling Amersfoort van den Bond van Ned. Onderwijzers vergadert hedenavond ter bespreking van de houding ten opzichte van de salaris- voorstellen van Burg. en Welh. De heer I. J. Ansink, sedert 1 Mei van het vorig jaar onderwijzer aan de Openbare lagere school 2de soort alhier, staat no. 1 op een voordracht voor onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Utrecht. Gisterenmiddag had het 2-j»rig zoontje van den heer K. aan den Leus- derweg, het ongeluk al npelende in een put te vallen. Op het geschreeuw va» de kleine kwam juffrouw V. toesnellen, die het kind van een wissen dood redde. In het café ,de Arend" hield Woensdagavond de schietvereeniging „Broedertrouw" het eindconcours der winteroefening. De uitslag was: le prijs D. Ruiten berg G.Jzn., 2. E. J. Ruitenberg, 3. K. van Heuvelen, 4. D. de Groot, 5. D. v. d. Heuvel, 6. D. Ruitenberg en 7. A. B. van der Klein. De rozenprijs, voor hem, die gedurende den winter het meest aantal rozen schoot, riel ten deel aan den heer D. v. d. Heuvel. Op de Aandeelhoudersvergadering van de Naamlooze Vennootschap .Volks huisvesting", gisterenavond ia Ons Huis gehouden, werden het uitgebrachte jaar verslag en de balans en winst- en ver liesrekening over 1907 beide reeds door ons meegedeeld onveranderd goedgekeurd. De altredende bestuursleden, de hee ren D. Gerritsen en H. G. van Dam werden herkozen. Als Commissieleden tot het nazien der rekening over 1908 werden benoemd de heeren: J. C. J. Pels Rijcken, J. W. Middelburg en T. Sanders en als hunne plaatsvervangers de heerenJ. van Vollenhoven, J. v de Plank en W. Wolff. De Minister van landbouw heeft met ingang van 27 dezer blijkens mede- deeling in de Stct. (n°. 74) ingetrokken zijne beschikking van 14 dezer, waarbij verboden werd het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit, naar of binnen een kring omvattende gedeelten der gemeente Barneveld, Amersfoort, Hoogland, Nijkerk, Hoevelaken en Stoutenburg. Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck lid der Tweede Kamer voor het district Amersfoort heeft zijn domicilie van Arnhem naar den Haag overgebracht. Aan het politiebureau is gedepo neerd een gouden ring, die op den openbaren weg is gevonden. HET GROENE KRUIS. Gisterenavond hield de Vereeniging „Hel Groene Kruis" haar jaarvergadering in Ons Huis, die werd bijgewoond door 4 bestuursleden en 6 leden. De voorzitter, Ds. J. L. F. de Meijere, opent met een hartelijk welkom de derde algemeene vergadering. Het doet hem veel genoegen, dat hij het succes der Vereeniging niet behoeft af te melen naar het bezoek der ver gadering. Want, al hoewel hij niet op hel jaarverslag wil vooruitloopen, wil hij toch constateeren, dat de vereeniging een zeer gunslig jaar achter den rug heeft. Hierna leest de secretaris de notulen der vergadering van 28 Maart 1907, die met bijzonderen dank worden goedge keurd. Hierna wordt door den heer H. Tromp van Holst uitgebracht het volgend jaar verslag Na afloop vaa het derde jaar gedu rende hetwelk ,Het Groene Kruis" te Amersfoort bestaat, is het mij weder eene aangename taak, verslag uit te brengen omtrent den toestand en de werkzaamheden der Vereenigi ig. Hierbij mag worden gewaagd van flinken voor uitgang en grooten bloei. Het aantal leden steeg van 1300 bij den aanvang van het jaar tot 1500 op 31 December 1907 enkelen vielen af wegens vertrek of om andere redenen zeer velen echter traden als lid toe, zoodat niet alleen het aantal leden groo- ter werd, maar ook ongeveer f200 meer aan contributie werd geïnd dan over 1906. Met dankbaarheid mag wor den vermeld, dat verschillende instellin gen de vereeniging door eene jaarlijkscbe bijdrage steunen, terwijl de gemeent een jaarlijksch subsidie geeft. De toe stand der financiën mag gunstig worden genoemdde eischen echter zijn enorm geslegen, zoodat vooral onder deze om standigheden de penningmeester onzer vereeniging, in zijn streven om zuinig huis te houden niet genoeg gewaardeerd kan wordin Van de gelegenheid tot baden in de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting tegen betaling van 10 cent per bad, werd weder meer gebruik gemaakt 500 kaartjes, die ook aan het Wijkge- bouw verkrijgbaar zijn, werden uitge geven. In het eind van 1907 werd weder een bakercursus gehouden, waarvan Dr. M. Kamerling, evenals de vorige keer, de leiding op zich nam. Deze cursus, waaraan 14 dames deelnamen, duurde bij den aanvang van 1908 nog voort. Dr. Groneman verklaarde zich weder bereid tot het leiden van eenea cursus voor eerste hulp bij ongelukken, welke cursus, uitgaande van het Deparment van Landbouw, Nijverheid en Handel, hier door tusschenkomst der vereeniging wordt gegeven. Het gemeente-bestuur 9tond tot dit doel welwillend het gebruik van een lokaal in de H. B. S. af. Aan dezen cursus werd door 24 personen deelgenomen. De wijkverpleging blijft in eene drin gende behoefte voorzienin 1907 wer den 4893 bezoeken afgelegd, waarvan 168 bij stadspatienten. Dadelijk nadat het wijkgebouw in gebruik was genomen, behandelden de verpleegsters deloopende patiënten, voor zoover zulks mogelijk was, in de behandelkamer van het ge bouw in korten tjjd reeds een groot aantalvanaf 30 October, den dag waarop de behandelkamer van het wijk gebouw in gebruik kwam, tot en met 31 December werd op de kliniek 554 maal hulp verleend aan loopende patiënten. Nu en dan werden wegens genoten verpleging giften ontvangen door de vereeniging. Sedert het magazijn werd overgebracht naar het gebouw, kwam de geheele inventaris onder beheer der verpleegsters; zij geven de artikelen uit en nemen ze ook weder in ontvangst. Indien alle gebruikers de artikelen dadelijk na ge maakt gebruik terugzonden en onbe schadigd inleverden, dan zou in de eerste paats de vernieuwing en ook het onder- boud van het materieel minder kostbaar zijn. Velen echter beschadigen de artikelen door onverstand of onachtzaamheid, zoo zelfs, dat ze vaak onbruikbaar worden. Dit heeft vooral veelvuldig plaats met ijsblazen en windringendie evenals de gummiartikelen in het algemeen de grootste uitgaven blijven eischen. Velen ook houden de artikelen veel langer dan noodig is, en ondanks het toezenden van herinneringen aan de gebruikers zag de magazijnbewaarder ze niet terug brengen. Volgens artikel 19i. van het reglement zal boete worden geheven voor eiken dag dien een artikel langer wordt gehouden dan noodig is. Vanaf 1 Januari 191)8 is dus ingesteld, dat wanneer eene herinnering voor terug zending van een voorwerp is gezonden en deze onbeantwoord blijft, eene week later eene boete van f 0.70 moet wor den voldaan. Het is jammer dat de toepassing van dit artikel is noodig geblekenhet bestuur heeft nog altijd geaarzeld streng in dezen op te treden, maar gebrek aan cöoperatiegeest maakte zulks noodig. Hoe zou eene vereeniging als deze zuinig kunnen huishouden en nuttig werken voor hare leden, wanneer de artikelen ongebruikt bij de leden verspreid liggen, terwijl aanvragers aan het magazijn zouden moeten worden afgewezen wegens tekort aan voor werpen die ze juist noodig hebben? Er werden 818 uitleeningen gedaan, tegen 625 in het vorig jaar. Het meest werden aangevraagd ondersteken, wind ringen, thermometers en ijsblazen. De gewichtigste gebeurtenis gedurende het afgeloopen jaar is de stichting van een eigen wijkgebouwde hoop, ia het vorig verslag uitgesproken, is verwezen lijkt. In den aanvang van het vorig jaar namen de plannen vasteren vorm aan en meende het bestuur dat de vereeniging nog meer aan haar doel zou kunnen bean wooiden wanneer ze een gebouw bezat waarin de verpleegsters zouden kunnen werken en waar het magazijn onder haar toezicht zou zijn ondergebracht. Tot op dat oogenblik had de vereeniging van de gemeente de beschikking over lokalen in hel voor malig Schutterijgebouw. Aangezien de Schutterij werd opgeheven bestond de mogelijkheid, dat de gemeente aan dit gebouw een andere bestemming zoude geven, en ook om deze reden diende in de toekomst te worden gezien. De penningmeester spande zich voor de uitvoering der plannen en heeft ze uitgevoerd op een wijze die. allen lof verdient. Aangezien de beschikbare kasgelden niet voldoende waren om de bouwkosten te bestrijden, stelden enkele, meerendeels bestuursleden het ontbreken de tegen matige rente beschikbaar en mocht de vereeniging zich verheugen in de ontvangst van eene gift ineens, ook voor den bouw. Op 17 October was het gebouw vol tooid en kon het door den voorzitter in tegenwoordigheid van den Burgemeester en den Raad der gemeente en van an dere autoriteiten worden ingewjjd en ter bezichtiging gesteldenkele dagen later voor de leden. Kort daarop werd het in gebruik genomen, voorzien van enkele noodige meubelen en vele arti kelen die de vereeniging van de gemeente ten geschenke had ontvangen. De verpleegsters genoten gedurende vier weken vacantie gedurende welken tijd haar taak op een loffelijke wijze werd waargenomen door Zuster A. M. D. van Rossem uit Amsterdam. Wij meenen aan het eind van dit verslag een woord van groote waar deering te mogen wijden aan den heer W. H. E. Vrijdag, den ïjverigen penning meester der vereeniging, die moeite noch tijd spaarde om de lievelingsidée der vereenigingde stichting van een eigen wijkgebouw ten uitvoer te brengen. Moge hij de vereeniging nog langen tijd met zijn beste krachten willen blijven steunen I Gaarne maken we met dankbaarheid gewag van den steun dien we van de zijde van de gemeente mochten onder vinden van de welwillendheid waar mede het besluur der Toynbeevereeni- ging „Ons Huis" ons altijd gastvrijheid verleende tot het houden onzer verga dering in haar gebouw en van het feit dat van belangstellende zijde eene vol ledige inrichting geschonken werd voor eene linnenkast waarvan de Zusters in de uitoefening van haren arbeid zeer veel nut ondervinden. De voorzitter stelt voor het v rslag voor kennisgeving aan te nemen, onder hartelijken dank aan den secretaris. Evenals alles wat deze voor de vereeni ging doet, is het verslag met groote accuratesse saamgesteld. Hij hoopt dan ook, dat de heer Tromp van Holst nog lang de belangen der vereeniging zal mogen behartigen, zooals dat tot nog toe door hem is geschied. Verder herinnert de voorzitter er aan, dat van den aanvang af de vereeniging groote belangstelling heeft ondervonden van de verschillende geneesheeren uit onze stad. Hij behoeft niet te zeggen, dat daaraan zeer veel gelegen is, wat betreft den arbeid, die de vereeniging beoogt. Zoo heeft dr. Groneman zich in het afgeloopen jaar weer bereid verklaard den cursus in eerste hulp bij ongeluk ken te leiden, die van het Departement van Handel Nijverheid en Landbouw uitgaat. Aan het geven van dezen cursus is een zeker honorarium verbonden, dat dr. Groneman bereidwillig heeft afgestaan aan de vereeniging Daarvoor kom' hem een woord van nartelijken dank toe. Verder vermeldt het verslag, dat dr. Kamerling weder een bakercursus heeft gehouden,- evenals vorig jaar. Thans is deze cursus afgeloopen en dr. Kamerling heeft zich bijzonder verdienstelijk ge maakt donr het geven van dien cursus. Reeds meermalen heeft hij ook getoond, groote belangstelling in de vereeniging te stellen. Ook hem daarvoor vriende lijken dank. 2. Begrooting. Alsnu is het

De Eemlander | 1908 | | pagina 1