ieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 50. MAANDAG 30 MAART 1908 5e JAARGANG. Ditgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. f BUITENLAND. IT BINiNEiNLAN L>. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Ingezonden. DE EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Ab ounement sprij s Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 8 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRA A.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 0.10 Tet de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem SPIRITISME. Er zijl onderwerpe» vin den dig; vrigen, gebeurtenissen, verschijnselen, 61 die toch geene onderwerpen voor de k courant zijn, die zij tenminste voorzich- tig moet behindelen om niet de kleinen te ergeren en de zwakken nerveus te maken. Er is al nervositeit meer daa genoeg in deze haastige wereld, die alle roote vragen tegelijk aanvat en van lie de oplossing meent te moeten, zoo liet te kunnen vinden. Tot deze onderwerpen behoort het ipiritisme, dat is volgens de gangbare ieschouwing het geloof, dat wij menschel van vleescb en been, ruin of meer ver trouwelijk kunnei omgaan met geestee val afgestorveiei. Dit is volgens een andere meeniig, het geloof aan tafel- [damerij ei geestenkloppen. Maar het eert ook de middelen om diea omgang et geesten te verkrjjgen. Het behoort ot de zoogenaamde occulte welensehap- ei eveaals de telepathie, waaronder ien verstaat het psychisch contact, dat r zou kunnen bestaan lusschei per ionen, die zich ver van elkander ver- 16: wijderd beviiden, om niet alleei altoos etzelfde te droomen, maar ook in den droom elkaar te ontmoeten en met elkaar tc leven. De telepathische mensch :ou dan, behalve zijn werkelijk bestaan, en tweede leven, een droomleven leidea. Als de courait zulk een onderwerp atmoet gaat zij er omheenzij tast het enminste voorzichtig aan, wetende hoe evaariyk het terrein, dat zij aarzelend etreedt, is, voor wie niet sterk van zenuwen zijl of niet aan wetenschappe lijk onderzoek gewoon zijn. Waarom wij dit alles hier neerschrij ven? Ter waarschuwing. Er zal dezer dagea in oaze stad eene spiritistische séance worden gehouden, en aangezien Os wij nu van het beoefenen van spiritisme, enz. bij sommigen de treurigste gevolgen ebben gezien, willen wjj ouders waar- ichuweibier in geen geval onvolwassenei een te laten gaan. Dergelijke séances unnen een noodlotligen invloed uit oefenen op heel het volgend leven. En van de volwassenen mogen alleen zjj gaan, die lichamelijk en geestelijk zeer sterk zijn en wetenschappelijk goed ont wikkeld. Er liggen op dit terrein overal voet- tagels en klemmen; het is inderdaad zeer gevaarlijk. Jlï til IJl wi en 16. be ling Pe ku n. Hg- T, DRT into lat 6 tere eren nini ZOLA NAAR HET PANTHEON. Zooals mes weet heeft de Fraasche Rcgeeriag besloten Zola's lijk aaar het Pantheaa te latei overbrengen. Eerst dit gesehiedei op 2 April. Die plechtigheid is echter thaas uitgesteld lot 4 Juai. Het ia best mogelijk, dal i dit gedaan heeft omdat de Ligue e la Patrie op dien dag eea groote emoastratie had voorbereid. Dit behoeft eea baagheid te zijn van de Regeering jaar het is een bewijs vaa tact. Over lenige maanden zat die herrie vermoede- ijk weer voorbij zijn. Maar op het oogen- >lik heeft de oude hartstocht over de „affaire" zich weer van de gemoederen neester gemaakt en worden er heftige roteslea uitgevaardigd en meetings ge- ïouden. ZWEDEN. De Eerste Kamer van den Zweedschen Rpkadag heeft met 69 tegen 28 stemmen net voorstel om de geeselstraf in le voeren aangeiomea. Daar de Tweede Kamer het verworpen heeft komt er echter niets van. in de Eerste Kamer sprak o.a. met nadruk tegen die straf Wieselgren, het hoofd van het gevangenis wezen. Zijn ervaring was, dat de kastij ding de gevangenen slecht* verhardt, maar ze niet verbetert. GISTING IN INDLÊ. Men seint uit Batavia d.d. 29 Maart De beweging op Sumatra's Westkust heeft een kalm verloop en bepaalt zich tot betoogingea, welke nu verbodes zijn. Elf hoofden zijn vaa Fort de Koek geraakelijk overgebracht. In de Bovenlanden heeft mei het plaa een afgevaardigde naar de Kaaingin te zeiden. Bij Kon. besluit dd. 11 Maart j.l. is gewijzigd de regeling der traetemenlen van de Rijksklerkan der Registratie ea Domeinen en thans vastgesteld als volgt: Aanvangslract. Rijkski. 3e klasse f 420 Maxim. 3e f 900 Aanv. tract. 2e f 600 Maxim. 2e f 1200 Aanv. tract. le t 900 Maxim. le f 1500 Boven deze tractementen worden op de verschillende s andplaalsen toelagen genoteD vaa 136, f60, f90, f120, f180 en f 240. Tevens is voorgeschreven een examen voor 2e kla>se, wat tot dusverre niet bestond. Voor den Doops gezinden kring wordt Zoadag 5 April des morgens half elf een godsdienstoefeniag gehouden in het Loge-gebouw, van Persijnstraat 1, waarin als spreker zal optreden Ds. E. M. ten Gate vaa Apeldoorn. Verschenen is hel jaarverslag der Remonslrantsch-gereformeerde gemeente te Amersloort. Hieruit blijkt o.a., dat bet ledental toenemend ia. Hoewel vrij trouwe opkomst bij de godsdienstoefeningen wordt geconstateerd wordt nog eens tot getrouw Kerkbezoek opgewekt. Niet minder daa 27 nieuwe leerlingen hebben rich in 1907 voor Godsdienst onderwijs aangemeld. De rekeniDg over 1907 bedraagt in inkorastea en uitgavea f 2217.82. In de vergadering van de afd. Amersfoort ea omstreken vaa den Bond van Ned. Onderwijzer» op Vrijdag 27 Maart in hotel De .Zwaan" werd, zooals reeds in 't kort in ons vorig nummer werd meegedeeld druk gediscussieerd over de voorgestelde wijzigingen ia de salarisverordening. Er bleek o.a. dat die voorstellen ia enkele punten zeer groote voldoening bij de onderwijzer» hadden opgewekt, maar zeer erailig werd betreurd, dat B. en W. 't maximum salaris der onderwijzers, in tegenstelling met dat der hoofden van scholen oaveranderd weascbea te laten. Naar aanleidiig van ankele punten wordt alsnog een adres gezonden aan den Raad der gemeente. Hedenmorgen omstreeks 9 uur kwam een paard, bespannen voor een wagen der Gemeeate-reiniging, op het Lieve Vrouwe kerkhof zoodanig te vallen dat het eenigi ontvellingen aan poolen en kop opliep, terwijl van den wagen het lemoen brak. Hedeamiddag te 4 uur vergaderde de plaatselijke afdeeling van Volkson derwijs, bijeengekomen in spoedverga- d:ring, waar behalve 3 bestuuraleden eea vijftal leden aanwezig waren. Na lezing ea goedkeuring der ïolulen van de vorige vergadering, deelde de vice-voorzitter, Ds. J. L. F. de Meijere mede, dat er van den heer Celosse be richt was ingekomea dat hij niet aan wezig kon zijn ea tevens dat hij wegens drukke bezigheden als voorzitter moest bedanke». De vice-voorzitter stelde voor een keuze van een aieuw bestuurslid aan te houden tot eea volgende ver gadering en Ihan» uitsluitend te behan delen het eenig puit der agenda al. adhesie te betuigea aan het bjj den Raad ingekomen adres van het Nederl. Ond.-Gen. tot salarisverbeteriag. De voorzitter zegt, dat de vereeniging .Volksonderwijs" altijd op de bres ge staan heeit voor verbetering vaa het onderwijs, dat er een nauwe band bestaat tusschen de financieële positie van den onderwijzer en goed volkson derwijs en dat hij meent, waar op het oogenblik een nieuwe salarisregeling in den Raad aan de orde komt de vereeniging „Volksonderwijs" zich niel onbetuigd mag laten, ea dat het ingekomen verzoek van het N. O. G. een oagezochte gelegen heid biedt om de zaak ter sprake te brengen. Hij meent dat bij de aanwezige leden het adres voldoende bekend is, zoodat voorlezing wel niet gewenschl zal worden en stelt daarom de adhesiebe tuiging aan de orde. De heer Bommel stelt voor dat Volksonderwijs adhesie zal betuigen bij deD Raad met het adres van het N. O. G. De heer F a b e r is het niet ia alles met het adres van het N. O. G. eens. Maar het goede er in weegt zwaarder dan het verkeerde en daarom is hij voor steun. Ds. de Me ij ere vindt dat Volks onderwijs het mogelijk ook niet met alle punten van het adres eens zal zijn, maar dat de vereeniging toch wei met de strekking kan meegaan. Hierna wordt met algemeene stemmen besloten adhesie te beluigen. BAARN. In de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering deelde de Voorzitter o.m. mede, dat het nieuwe raadhuis op, 1 Mei e.k. in gebruik zal worden genomen. Ter voldoening aan het bepaalde bij de wet van 28 Dec. 19u7, S. 361, werden de salarisregelingen voor het onderwij zend personeel aan de lagere scholen en aan de scholen voor M.U.L.O. herzien en onveranderd vastgesteld. Een in verband hiermede ingekomen request der Afd. Baarn van het N. U. G., houdende ver zoek tot verbetering dier regelingen, werd voor kennisgeving aangenomen, terwijl het voorstel van den heer Stoker, tot benoeming eener commissie met op dracht te onderzoeken in hoeverre de meerdere rijkssubsidie ten bate der onderwijzers- salarissen kat worden aangewend met 7 tegel 5 stemmen werd verworpen. De salarissen der onderwijzers (es,) F. Pluim (Hoofd), B. J. J. Weijkamp, J. Nortier, mej. J. Jansen en P. v. Raaltea, werden periodiek verhoogd, respectievelijk met f50, f50, f25, f25 en f25. Aan den heer W. Maris, hoofd der openb. M.U.L.O.-School werd het woonhuis, ,de Oorsprong," hetwelk hij tot nu toe van de gemeente voor f 1000 'sjaars in huur had, doch welke huur door hem was opgezegd, opnieuw verhuurd voor f600 'sjaars, onder toekenning van het recht aan den huurder tot het mogen houden van hoogstens 4 kostjongens en onder bepaling, dat voor iederen kostjongen boven genoemd aaatal f 100 per jaar boven de buursom van f600 verschul digd ii, tot een maximum van flOOO. Het desbetreffend voorstel van B. eD W., werd met algemeene stemmen aange nomen, nadat vóóraf een voorstel van den heer Wafelbakker, om het gebouw voor f600 te verhuren zonder nadere voorwaarden omtrent het houden van kostjongens, met 3 tegen 9 stemmen was verworpen. Het toltarief voor motorrijtuigen en motorrijwielen op den straatweg Baarn- scben-Dijk werd nader vastgesteld ia ver band met eene door den minister van Waterstaat daarop gemaakte bemer king. Afwijzend werd beschikt op het request van eenige slagers, verzoekende het recht te mogen verkrjjgen hunne slachlplaats aan hunne slagerij en winkel te verbinden. Naar aanleiding hiervan stelde de heer Van der Veen voor van gemeentewege een terrein beschikbaar te stellen en aldaar met de eenvoudigste hulpmiddelen aan de slagers gelegenheid te geven tot slachten. Dit voorstel, het welk niet beoogt het oprichten van een abattoir, zal in de volgende vergadering schriftelijk worden ingediend en als dan nader worden behandeld. Het ingekomen rapport der Commissie inzake verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloosheid, met concept reglement, werd verwezen naar de afdeelingen ter nadere behan deling. Daarna ging de Raad over ingeheime zitting, ter behandeling van de in gekomen belasting-reclames. Wegens plaatsgebrek heden geplaatst.) De 2e uitvoering der afd. Baarn v. d. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst, zal onder directie van den heer G. W. S. van der Flier, worden gegeven op 3 April e.k. Een zevental nummers zal worden uitgevoerd. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie I Met de plaatsing van het volgende in De Eemlander zoudt U mij zeer ver plichten. De door Burg. en Weth. voorgestelde salarisregeling moge min of meer ten goede komen aan de jongere onderwij zer», de oudere zija er door teleurge steld, aangezien zij niet in het minst in een betere conditie komen. Ik wil aannemen, dat de gemeente- financiën geen zware uitgaven toelaten doch had men tenminste voor het bezit der hoofdacte f 25 meer gegeven, zoo ook voor de tegemoetkoming in de huishuur, en had men de verboogingen in plaats van na 30 en 35 jaar toege kend b.v. na 20 en 25 jaar, dan geloof ik, was er veel ontevredenheid wegge nomen en het zou naar mijn schatting van de gemeente slechts een meerdere uitgave eischen van f 1500 a f 1800. Met de meeste achting, 1. VAN SPIEGEL. Geachte Redactie t Naar aaaleiding van de voorstellen van B. en W. betreffende de wyziging in de verordening, regelende de sala rissen van het personeel aan de openbare lagere scholen, verzoeke ondergetee- kende beleefd een plaatsje in uw veel gelezen blad. De voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot verbetering onzer jaar wedden zijn eindelijk bekend geworden en laten we dit er maar dadelijk bij zeggen: met ingenomenheid hebben we er kennis van genomen, hoe in menig opzicht is tegemoet gekomen aan de wenschen, door dea Bond vaa Nederl. Onderw. meermalen geuit. Zoo wordt voorgesteld, de termijnen, volgeas welke de verhooglngea zullen worden toegekend vaa vijf jaar te stellen op twee jaar en al mogen nu ook die sommen van t 75 op f 50 ge bracht worden, ontegenzeggelijk zal de nieuwe bepaling eene zeer goede ver- beteriig zijn. Niettemin ziju we nog ateeds van oordeel, dat een maximum van f900 voor onze atad onvoldoeade mag heeten en dat de hoogere eiid-saiarissea in andere gemeenten, en daaronder zeer vete dorpen, de onderwijzers te zeer zullen blijven aanlokken. We betreuren het dan ook, dat B. en W. geen geld hebben kunnen vin den, om de maxima te verhoogen zelfs nog niet om de twee keer f 50, die na 30 en 35 jaar dienst worden toegekend met het oog op een ver hoogd pensioen, wat spoediger in 't bereik te stellen. We gevoelen geen aaidrang om nog eens weer ten zooveelste maal aan te loonea, hoe eene goede belooning en daarmede een leven, vrij van financieële zorgea, in nauw verband staan met het werk van den ouderwijzer in de school. Toch durve» we er met vrijmoedig heid op aan te dringen geeft den on derwijzers, wat ze toekomtniet, wat misschien op 't oogeablik uit de ge meentekas kan. Ook doet het ons genoegen, dat B. en W. van het beginsel uitgaan, dat ieder onderwijzer door de nieuwe re geling zal moeten worden gebaat. Waar de Bond steeds in dien geest strijdt, juichen we dit van ganscher harte toe, Geen verschillende belooningen voor dezelfde diensten Alle onderwijzers hebben in de school dezelfde taak, dezelfde plichten en geen extra bezoldigingen kunnen gebillijkt worden, dan die, welke bij vermeerdering van dienstjaren worden toegekend en die, welke voor meerdere bezigheden of door de wet geëischt, moeten wor den uitbetaald. Als dus B. en W. zeggen in de stukkea: „Uitgaande van de stelling, dat een „ongehuwd onderwijzer dezelfde dienjtea „aan de Gemeente bewijst als eea ge- „huwde", dan zouden wij dien zin hebben voltooid als volgt, „komt het „ons h i I I ij k voor, het verschil iij „bezoldiging weg te nemen, door „ook aan ongehuwden de wouinghuur uit te keeren." De bevoordeeiing van enkelen kan wordei opgevat als een achterstelling van de vele overigen. Een belooning van f 125 voor het bezit der hoofdacte achten B. eu W. voldoende. Wij meeaen ook, dat het verwerven van die acte, den onderwijzer in de school Diet een zooveel meerdere geschiktheid aanbrengt, dat die belooning niet groot genoeg zou zijn Meerdere geschiktheid voor de school waarvaa het kind alzoo in de eerste plaats profiteert, verkrijgt men door vak studie, door voorberieding en ervaring, ■iet door het najagen van de eene of andere akte. Ons oog valt nog op de volgende be dragen f4050, f4350, f4675 en f4500, als zijnde de meerdere kosten die in de jaren 1908—1910—1912 en 1914 het gevolg zullen zijn va« de eventueele aan neming der nieuwe voorstellen. Bij verdere berekening worden die sommen aanmerkelijk kleiaer. Hoe meer onderwijzers toch op 't oude maximum komen, hoe minder de uitgaven zullen stygen, terwjjl het rijk juist voor die leerkrachten thans f 125 hooger maximum uitbetaalt dan vroeger. Dat in de gewisselde stukken de be rekeningen niel verder zijn voortgezet dan 1914 geeft ons de hoop, dat deze regeling stellig vour dien tijd zal zijn vervangen door een andere, betere 1 Het wil ons ook voorkomen, dat de meerdere subsidie, die de gemeente sedert 1 Jsnuari voor de onderwijzers- salarissen heeft ontvangen, ons ook van

De Eemlander | 1908 | | pagina 1