'ieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. 89276 lb. 51. DINSDAG 31 MAART 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Hoofdredacteur H. O. RIJKENS. Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: BREEDESTRAAT 20. Hervormd eo Gereformeerd. FEUILLETON. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. DE MLAND1R Abonnementsprlj s Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Telefoon Interc. 62. Frijn der Advertentlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ven d ■la voor, In de Heraut, het blad der gereformeer den, wordt weer eens een pleidooi gevoerd om, na de liquidatie van art. 171 der Grondwet, finaal de financieele bemoeiing Tin de overheid met de kerk te aluiten. bet artikel komen uitdrukkingen die duidelijk doen zien waar het been zou zjjn gegaan, indien het Dr. Kuyper gegeven ware geweest langer de cht ia handen te houden. .Door de overheid zijn wg, die de be- jdenia onzer vaderen handhaven, van lea beroofd: vaa onze kerkgebouwen, ze pastoriëa, vaa onze Kerkgoederea" iz. enz. Het ia bekend, dat Groen v. Prinsterer iets meer ter harte ging dan zijne kerk e kerk was de gereformeerdezij was kjjn oogappel. Haar te maken tot de heer- ichende kerk, ziedaar zijn streven. Groea begreep intuischea zeer goed, t dit maar niet zoo in eens te ver- jjgen wasmaar hij had geduld ea hij 'ist wel een weg. Eerst moest er zjjn vrijheid van gods- lenit. Daartoe wilden de toenmalige eralen wel meêwerken. Daarna wilde waarborgen tegen de Boomiche kerk. ïndelijk en dit was het eiaddoel moest de gereformeerde kerk de Staats kerk worden. Die staatskerk moest na tuurlijk ook voorrechten hebben, boven elke andere kerk. Daarom eischte hij, dat alleen leden der gereformeerde kerk tot eenig staatsambt mochten benoemd worden. Groen van Prinsterer stierf en Dr. yper greep dea veldheersstaf. Aanvan- lijk was hij modern, maar hg veran :rde van richting en werd Calviniit. Gelijk alle bekeerlingen, toonde ook hjj een ruateloozen ijver voor zijn nieuw geloof. Vurig streed hij in de Hervormde |erk voor zijne richting; geene moeite as hem te groot, om de kerk te zetten aar zijne hand. Maar eindelijk liep hjj et het hoofd tegen deD muurzijn aan Naar het Engelsch VAN FRED. M. WHITE. >5 4)- Heb je Billy Martin in lang niet :zien vroeg zij. Ik heb hem niet gezien en ver lang hem ook niet te zien,» antwoordde Tlph kort aangebonden. Agries her- lemde. Zij noemde dien Billy Martin ndat hij vroeger een medeplichtige in Ulph was geweeat; die Billy was :n gevaarlijk sujet, waar ijverig naar fezocht werd. Vroeger had Agnea hem heer dan eens gezien. Ja,» vervolgde mevrouw Austin. jDaarom ben ik hier zoo lang gebleven Bllly zou vast van avond hier heen tomen, en het is zeker vreemd dat jij uenzelfden avond voor je plannen ge- tozen hebt. Gelukkig echter dat Bill veiligheid is.» Agnes Austin liet zich droomerigin jen stoel nedervallen, het was juist zooals '4 v®rwacht had; hij werd door haar [edrag om den tuin geleid. Hij keek 'aar onrustig aan. slag op de kerk mialukte door den tegen stand zijner orthodoxe ambtgenooten. Toea scheidde Kuyper zich van de Her vormde kerk en ging met eenige ge trouwen doleeren. Zjjn voorbeeld werd op aadere plaat sen gevolgd en hier en daar verrezen doieerende kerken. Maar 't ging dien kerken niet voorspoedig. De groote hoop des volks ging hare deur voorbjj en weldra verkeerde meer dan ééne ge meente in geldelijken nood. Het eind van 't lied is geweest, dat na veel twis ten en kijven vele doleerenden zijn over gegaan tot de zoogenaamde Afgeschei denen en Gereformeerde kerk. Doch Dr. Kuyper gaf dea atrjjd niet op, hij had het op den ondergang der Hervormde kerk gemunt. Op staatskos- ten gedeeltelijk, verrezen overat kleine schooltjea om de vreedzame dorpelingen te bewerken in Kuyper'» geest. De vrije universiteit zal het land overstroomen met ambtenaren en dominé's die in dien geest werkzaam zjjn. En ais de volheid van den tijd gekomen is, dan zal de bjjl gelegd moeten worden aan dea wortel der Hervormde kerk om plaats te maken voor de Gereformeerde. Zoover ia het nog niet en Dr. Kuyper ia ala minister verdwenen, maar er zit in het ministerie nog iemand, die tot de Gereformeerde kerk behoort en achter de achermen is Dr. Kuyper nog steeds werkzaam. Dat moge voor de Hervormden een reden zijn, om met nauwgezetheid kennis te nemen van de opstellen, die over het kerkelijk onder werp in Heraut of Standaard verschjjnm, omdat men nooit kan weten of de ideën, daarin verkondigdigd, niet te een of ander tjjd door regeeringspersonen zullen worden overgenomen. AMERIKA EN VENEZUELA. Volgens een bericht uit Caracas zjjn drie postzakken, bestemd voor den Amerikaanschen kruiser Taconna, op het postkantoor te La Guayra geopend. De Amerikaansche gevolmachtigde vroeg natuurlijk ophelderiag, ea kreeg ten ant woord, dat hier een vergissing in het spel was. Er is reden om aan te ne men, dat de Amerikaansche regeeriag met deze verklaring geen genoegen zal nemen. Reeds geruimen tijd klaagden in Venezuela woonachtige Amerikanen over schending hunner correspondentie, blijkbaar met de bedoeling, om mede plichtigheid van de afzenders aan zekere complotten te bewijzen. Biedt de re geering van Venezuela in deze en andere hangende quaesties geen volledige ge noegdoening aan, dan vreest men, dat de Vereenigde Staten, zonder zich veel langer te bedenken, gewapenderhand op zullen treden. Hiervan zijn Castro en de zijnen langzamerhand overtuigd en laten daarom in hun bladen verluiden, dat de Vereenigde Staten van plan zijn Zuid-Amerika te veroveren. Wellicht hopen zij op deze wijze bondgenooten te krijgen in den ongelijken strijd. LUXEMBURG. Een paar dagen geleden werd gemeld, dat de groothertogin van Luxem burg door haar gemaal is benoemd tot algemeen stedehouder, wijl deze laatste niet in staat is de regeering waar te nemen. Het blijkt nu, dat de groothertog een beroerte heeft gehad, en dat hjj dien tengevolge aan de linkerzijde geheel is verlamd. De laatste berichten luidden, dat de toestand van den groothertog hopeloos is. MAROKKO. Volgens berichten te Parjjs uit Tanger ontvangen is Raisoeli weer op het tooneei getreden, nu eenigermate in de rol van ,Deus ex machina", d. w. z. als beslecbter van den strijd tusschen Abd-el-Azis en Moelei Hafid. Zondag avond, zoo zegt men, is hjj te Tanger aangekomen, met 30 ruiters en 150 voetknechten, en heeft zich in een groot huis in de stad gevestigd. Vandaag zou hjj een bespreking houden met den vertegenwoordiger van het Machzen en Woensdag een met denzelfden en met den Britschen gezant (Raisoeli is sinds de vrjjlating van Mac Lean Engeland's beschermeling). Het Machzen schijnt den grooten roover te zullen voorstellen Ais Billy mij voor is geweest,» zei hij «waarom heeft hij dan die juwee- len niet mede genomen Omdat hij niet durfde, mijnheer Ulphde geheime politie zocht hem. Hij was hier door een gelukkig toeval binnen gekomen. Hoe heb jij het 'm toch geleverd Je wilt daarmede toch niet zeggen dat het huis bewaakt wordt Ja, zeker wel. Heb je dan niet gezien hoe ik beefde toen ik hier binnen kwam Ik heb Billy een oude japon van mij aangetrokken, en ben zelf naar huis gegaan met deze kleeren aan. Onder weg zag ik twee geheime politie-agenten. Hoe wist je dat het geheime politiebeambten waren?» Hoe ik dat wist Dat is me ook een vraag I Ha ha.» Ulph drong er niet verder op aan. Billy was dus ontsnapt Hij durfde die sieraden niet |mede nemen en ik sloot ze weg in de brandkast van me vrouw tegen een anderen keer. Je kunt ze natuurlijk medenemen als je wilt, maar het is een groot waagstuk, mijn heer Ulph.» Mijnheer Ulph moest het toegeven. Hij zei evenwel dat hij zoo iets geks nog nooit beleefd had. Ja, het is wel hard I» zeide me vrouw Austin vleiend. «En als ik er over nadenk, mijnheer Ulph dan had Billy toch niet zoo bang behoeven te zijn. Je begrijpt dat hij ons plan lang van te voren beraamd had. Ik denk dat de politie jou op het spoor is. Je hebt toch tegen niemand over je plannen in dit huis gesproken Ulph grinnikte. Even als alle boeven hield hij vreese- lijk van een borrel. In dat stadium was hij zwetserig en schijnbaar dapper. Hij herinnerde zich flauw dat hij zich tegen een zijner kornuiten over de te stelen juweelen had uitgelat, n. Polly had gelijk. De politie zocht hem. De angst voor zijn veiligheid deed hem de juweelen vergeten. Met een begeerig oog keek hij naar het byouteriekistje. Denk je dat het beter is om ze mede te nemen vroeg Agnes Austin. Op eens werd het hem duidelijk, dat hij ze niet moest medenemen. Hij was alleen op zijn eigen veiligheid bedacht. Het was tien tegen een dat zij hem zouden pakken. Niettemin was het voor hem een moeilijke strijd. Aan den eenen kant eenige maanden hard werken, aan den anderen een «goede greep» een zooals Ulph 't zou genoemd hebben. Ik kan niet,» zuchte hij. «Ik kan ze niet medenemen. O, het is wreed,» «Ja het is vervelend,» stemde Agnes toe. De man keek haar aan met een ver ontwaardigde uitdrukking in zijn kleine roode oogen. Hij was niet in een stem ming om over iets dergelijks zoo luchtig te hooren spreken. Hij hief welsprekend hetzij aan het hoofd van Abd-el-Azis' leger naar Fez op te rukken en gou verneur te wordei van die stad, hetzij gouveraeur te worden van het gebied tusschen Tanger en Larache. Wanneer het eerste geschiedt, dan schijnt 't ons niet twijfelachtig, of er zal spoedig een derde Sultan in Marokko zijn, die Raisoeli wordt geheeten. FRANKRIJK. De kamer keurde gisteren het eerste artikel van het amnestiewetsontwerp goed. Bg artikel 2 handhaafde Clemenceau de weigering om de oproerige ambte naren en antimilitairisten te begenadigen. Propaganda voor de vakvereenigingea van ambtenaren maken is, zeide hij, opstand tegen het parlement, de re geering en het algemeen stemrecht. Deveze stelde voor van de amnestie uit te sluiten degenen die zich schuldig hebben gemaakt aan laster. Het amendement van Deveze werd krachtig gesteund, want de lasteraars hadden te vaak voor deel getrokken uit amnestie. Dit amen dement werd vervolgens met 343 tegen J75 stemmen aangenomen. Heden voortzetting. EERSTE KAMER. Aan de orde was gisteren het wets ontwerp tot goedkeuring van het protocol nopens de toetreding van Rusland tot de suikerconventie. Minister Kolkman beantwoordde de in de afdeelingen gemaakte opmerkingen. Ook de regeering betreurt het speciale Russisch-Duitsch verdrag waarvan zij echter niet veel nadeel voor onze vader- landsche industrie verwachtte. Mocht deze industrie wel bedreigd worden, dan zal de Regeering niet na laten maatregelen te nemen. 't Is best mogelijk dat de regeering met een voorstel zal komen tot verlaging van den suikeraccijns zonder equivalent te zoeken in verhooging van den drank accijns. De heer van den Biesen bepleitte sur- taxe-heffiag, waarvan niemand nadeel en de staat voordeel heeft. Het ontwerp werd goedgekeurd. zijn hand op. Het was waarschijnlijk niet de eerste keer, dat hij zijn hand ophief tegen een vrouw. «Probeer niet om met mij te spelen,» bromde hij. Volstrekt niet,« zei mevrouw Austin haastig. «Maar het is voor Billy toch ook wel een beetje hard I Denk eens aan al dien tijd, dien hij hieraan bezig is geweest. Het had maar weinig ge scheeld of jij was tusschenbeiden ge komen en had het hem voor zijn neus weggekaapt I Ulph schikte zich somber in deze logica. Ik bedoel het zoo kwaad niet,» bromde hij. «Maar ik ben altijd een beetje kwaadaardig als ik in een hoekje geschoven word 1 Luister eens Polly, jij bent een kranige meid en ik ben heeie- maal de kluts kwijt. Jij hebt Billy hier uitgekregen. Kan je nou niet een mid del verzinnen om er mij ook kalmpjes uit te zetten?» Agnes onderdrukte den vreugdekreet, die op haar lippen zweefde. Dat was het doel, dat ze voortdurend in het oog had gehad. Ondanks zijn sluwheid was die man toch een dwaas. Als men hem zoo iets aan de hand had gedaan, zou sijn achterdocht onmiddellijk opgewekt zijn. Het moest dus den schijn hebben, alsof hij op het idee gekomen was Ik zal doen wat ik kan,» zei ze peinzend. «Als jij maar wat moediger wasMaar dat zijt ge nooit geweeat.» Heden om 11 uur het noodwetje over het blijvend gedeelte. Door een consortium van Arn- hemsche heeren is aan den Gemeenteraad van Ede een concessie-aanvraag gericht voor de exploitatie vaa een paardentram van af het station S.S. naar het dorp. „De Parijsche Temps van gisteren avond bevat een brief van haar bgzon- ren correspondent uit Den Haag over de Nederlandsche troonopvolging. De correspondent naemt het een ernstige kwestie met mogelijken internationalen terugslag. Na de kwestie uiteengezet te hebbel, geeft de correspondent het resultaat weer van een onderzoek, inge steld bij bevoegde personen, over de kwestie van een mogelijke grondwet herziening ten deze en de richting daar van. Waar voor drie jaar de kroon geen bezwaar had tegen het stellen der kwestie en zelfs aanmoedigde, zou thans de Koninklijke oppositie het groote be zwaar zijn tegen het stellen en oplosten der kwestie. De correspondent doemt eenige redenen, die men geeft voor dien ommekeer. Wat de richting der herzie ning betreft, zou Van Houten niet af- keerig zijn van republikeinacbe constitutie met een stadhouderschapKuyper meende dat enkel de socialisten een republiek kunnen verlangen. Merkwaardig genoeg, zegt de correspondent, sehijnt de groep van Borgesius deze meening te deeien. Kuyper zeide nog aan den correspon dent: Waarom zou men niet Roemenië navolgen, waar de souvereinen tonder kinderei hun opvolger hebben geadop teerd en reeds doen consacreeren. De katholieke partij zou ook zeer tegen dei republikeinschen staatsvorm zijn. Schaper en Van Kol, in beginsel republikeinen, achten zich than de handen gebonden door het in Nederland bgna geheel ont breken van parlementair initiatief. Naar aanleiding van de artikelen 194 en 197 der grondwet merkt de correapondent op: door than niet te handelen, stelt men zich eraan bloot later voor een ge sloten deur te komen." Het bovenstaaade werd door den particuliere correspondent van de N. R. Ct. aan zijn blad geseind. 't Zal wel niet lang duren of het grootite deel van de door dien Hangschen correapondent van de Temps mêege- deelde meeaingen zullen blijken phan- tasiein te zijn. Ulph liet die beleediging voorbij gaan. Lichamelijke moed was nooit een van zijne deugden geweest. Hij verwachtte nu alles van het meisje, dat hij een oogenblik te voren bedreigd had. Een gevoel van afschuw en walging maakte zich van de dappere mevrouw Austin meeater. Er was in haar een neiging om aan de bel te gaan trekken, welke neiging beatreden moest worden voordat zij antwoordde. Zij had zich van dien man kunnen ontdoen en haar juweelen redden. Maar haar vrees was nu voorbij en ze waa opgewonden en erg boos. Ala zij er ïeta aan kon doen, dan zou hij maar niet zoo vrij komen. Hij zou boeten voor den angst dien hij haar had doen uitstaan. Neem nog wat whisky,» zei Agnes kalm. «De eenige manier om er ona door te slaan is om brutaal te zijd. Voor zoover de politie weet is mijn is mijnheer ze had op de punt van haar tong om mijn man te zeggen....» thuis. Gesteld nu dat er een net rij'tulgje voor de deur stilhield een rijtuigje op G uttapercha banden om jou af ia halen. (Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1