WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Merkwaardige Woorden en Daden MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorra. 10.50 uur.) De Bildt, 31 Maart 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.M. te Goruna; laagste 732.6 m.M. te Dun- rosness. Verwachting tot den avond van 1 Aprit 1908. WindMeest krachtige Westelijke tot Z.W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaarbe wolkt, regenbuien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 753 m.M. Vorige stand te 12 uur 763 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 57. Laagste hedennacht .F. 35. Hedenmiddag 12 uur .F. 42. JOLIG CALVINISME. Uit de Brieven van een Zeeuwschen vriend in de Haagsche Stemmen pEvenwel zal ik niet ontkennen, dat er tegenwoordig werkelijk een soort verjongd calvinisme, een verjoligd chris tendom bestaat. Dat merkt men natuur lijk niet in een kleine plaats als Goes, waar men elkaar te veel op de vingers kan kijken. Maar hier in Den Haag, waar men z>ch vrijer waant, beginnen sommigen onder ons weer zoo'n beetje „soos"-allures aan te nemen en kennen sommige cafés hun antirevolutionnaire ,stam"-gasten. ,In zulke cafés moet natuurlijk heel principieel!! De Standaard op de leestafel liggen. .Maar evenmin als ik ontkennen kan het bestaan van een gelukkig zeer kleine antirevolutionnaire „blijde- wereld"-groep, om haar zoo nu maar eens te noemen, evenmin kan ik tegen spreken, dat Minister Heemskerk den schijn aanneemt als zou hij zooals Ons Tijdschrift schrijft het hoofd der nieuwe generatie zijn." De afd. Amersfoort van de S. D. A. P. zal a.s. Zaterdag haar 10 jarig bestaan herdenken in de Arend. Als VAN Ministers en Kamerleden sedert het jaar 1858, ontleend aan Kollewija's Geschiedenis van Nederland, 4e deel. 36. In 1900 namen dp Staten-Generaal een wel aan om werklieden tegen ongevallen te verzekeren, terwijl ook tot stand kwamen een regeling van de ouderlike macht, de voogdij en de be- rechtiging van jpugdige personen. Ook vaardigde de regering besluiten uit om trent voeding en kleding van behoeftige schoolkinderen bij de invoering van de leerplicht. Daar deze en andere wetten alsmede de subsiedies voor spoor- en tramwegen de staatsuitgaven aanzienlik zonden verhoogen, gaf Pierson, de minis ter van Financiën, te kennen, dat het tot versterking van de rijksmiddelen nodig zou zijn de invoerrechten te ver hogen. Voorstanders van beschermende rech ten juichten dat voornemen toe, als een middel om landbouw en nijverheid winstgevender te maken. Anderen be schuldigden Pierson dat hij zijn vroegere beginselen zou verloochenen, indien hij als protectionist optrad, en dat op zijn weg lag, het sukcessierrecht progressief te maken, een belasting te leggen op goederen in de dode hand, en verbete ringen aan te brengen in de vermogens- en de bedrijfsbelasting. Bijna alle volken van het vasteland van Europa waren verontwaardigd over de wijze waarop de Engelse regering oorlog voerde tegen de zuidafrikaanse spreker zal optreden de heer A. H. Ger hard met het onderwerpSociaal sprookje, terwjjl een tweetal tooneelstukjes zullen worden opgevoerd. De Oranje vereeniging heeft weder om een aantal uitnoodigingen rondge- zonden om als lid der vereeniging toe te treden. Moge deze poging, het ledental te versterken veel succes hebben. De kapitein der infanterie W. F. N. von Hombracht, die voor 3 jaar wordt gedetacheerd bij de landmacht in W. I., is bestemd voor de kolonie Curagao. Voor rekening van den heer A. van Dijkhuizen te Nijkerk werd aanbe steed het bouwen van een Herv. Kerk met toren in de buurtschap Nijkerker- veen onder Nijkerk. Laagste inschrijver was G. G. Blanken te Amersfoort voor f15,000. Aan de halfvastenmarkl waren aangevoerd 340 paarden, 80 hitten en 30 veulens. Luxe paarden golden van f 450 tot f 550. Werkpaarden f 150 f 400. Slachtpaarden f 60 f 100. Veulens f140 f190. Hitten f 90 f225 De markt werd door enkele buiten- landsche kooplui bezocht. De handel wa» redelijk vlug. DE POST. Gisterenavond hield de Bond- va» Post en Telegraafbeambten, afd. Zeist en Amersfoort, ia combinatie met Baarn, Doorn, Nijkerk en Veenendaal een open bare vergadering ia de Keizerskroon, waarin als sprekes optraden de heeren P. Nolting en W. A. H. Kerkhoff. De voorzitter der afd. Zeist, de heer G. J. Slagter, deelde mede, dat de voor zitter der afd. Amersfoort door ziekte verhinderd was, waarom hij den aan wezigen het welkom toeriep. Hjj wees op het belang der thans gevoerde actie in den Bond en ia hel orgaan „De Posthoorn" en verheugde er zich in dat ook in Amersfoort weer bleek, dat waar de heer Nolting spreekt, de attentie steeds groot is. In het bijzonder heet hij wel kom dea heer van 't Hof, ambtenaar bij het Hoofdbestuur, die op verzoek der afd. Zeist namens den Directeur-Gene raal de vergadering bijwoonde. Hierna gaf hij het woord aan het Tweede Kamerlid, den heer P. Nolting, die begon met te verwijzen naar ,De Posthoorn" waaria in den laatsten tijd stukken voorkomen, die geen kameraad schap ademen, maar vijandige bedoelingen hebben. Art. 1 der Bondsstatuten stelt ten doel eendracht en verbroedering aan te kweeken en de behartiging der be langen van de leden met uitsluiting van alles wat op politiek en godsdieustlg terrein ligt. Op dat artikel wijst de voor zitter der afdeeling Breda in een inge zonden stuk in de Bredasche Courant, dat overgenomen is in de Posthoorn, waar hij de pogingen bespreekt van katholieke zijde om versnippering te brengen. Volgens Spr. is die verdeeling te w(jten voor een deel aan hetgeen op het oogenblik in den Bond omgaat, aan het gekibbel over politiek en zoo meer. Godsdienst en politiek moeten ver uit de vakvereeniging verbannen worden, want dat zijn twistappels, die niets anders dan schade doen aan een goede, stevige vakorganisatie. De deuren moeten wijd openstaan, opdat een ieder lid kan republieken. De Nederlanders zonden geneesheeren en verpleegsters uit om de Boeren bij te staan, en brachten 1 miljoen gulden bijeen voor de slacht offers van de oorlog. De regeringen van alle staten bleven toezien, maar koningin Wilhelmina zond het oorlogschip Gelder land om de bejaarde president Kruger af te halen en naar Marseille te voeren, van waar hij, onder grote toejuiching van het Franse en het Belgiese volk, naar ons land reisde om er zich tijdens de oorlog te vestigen. „Onder alle vorsten", verkondigde een Frans dagbladschrijver, ,is er maar één man: Koniningin Wilhelmina." Menige over winning behaalden de 13,000 ge wapende Boeren op de Engelsen, die tegen het einde van de oorlog, die twee en een half jaar duurde, 240,000 man met 600 kanonnen tegen hen te velde hadden. Maar het aantal strijdende Boeren nam met verscheidene duizend tallen af. Het ontbrak hen aan krijgs tucht en daar menige Boerenfamilie meer Engels- dan Hollandsgezind was, viel het de Engelsen niet moeilik hon derden Boeren onder de titel van „natio nal scouts" als verraders in dienst te nemen. In Mei 1902 waren de zuid afrikaanse republieken als kolonieën bij het Britse rijk ingelijfd. De Engelse bezitters van de goudmijnen in wier belang Engeland de oorlog was begonnen, hadden gezegevierd. Op 16 Oktober 1900 gaf H. M. kennis van haar verloving met hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin. In de daarop volgende maand Februarie had het huwelik plaats, en werd aan de gemaal van H. M. de titel Z. K. H. Prins der Nederlanden verleend. Met die gebeurte nis legde het volk grote ingenomenheid worden, hetgeen de wijze van strijd- voeren van den laatsten tijd tegenhoudt. Wanneer de politiek de overhand krijgt is van een krachtige vakorganisatie geen sprake; alleen de economische belangen moeten op den voorgrond staan en daar aan kan ieder meewerken. Nu wil Spr. niet beweren, dat de scheiding van de beambten zelf uitgaat, van bovenaf wordt ze geïnspireerd maar haalt men eerst de politiek in de orga nisatie, dan wordt men later kiesver- eeniging en het eind is aansluiting bij de moderne beweging, belichaamd in het Ned. Vakverbond. De strijd, politiek of niet, bestaat niet alleen in den Bond de Post, maar in verschillende organisaties. En de onder vinding leert dat het dien weg niet moet opgaan. Er zijn actueele zaken genoeg te behandelen, zooals: de opheffing van het klassenslelsel, een nieuwe pensioen regeling, vermeerdering van verlofdage», met extra toelage enz. Wil men dat bereiken, dan moet de weg van thans worden verlaten, opdat ieder lid kan worden van den Bond. Het tegenwoordig getwist verhindert dat. Broederschap aankweeken wil zeggen, naast en met elkaar voor elkaar werken, als broeders samenwerken, opdat de toestand dragelijker wordt dan op heden. Maar dan moet men uitscheiden met wiggen te slaan in de organisatie, men moet blijven weren uit de vereeniging politiek en godsdienst, zuiver neutraal moet men zijn en alleen strijden voor betere arbeidsvoorwaarden. In verband met een en ander bespreekt Spr. nog het stellen vaB vragen aan candidaten, wat hij zeer afkeurt, en de groepsvertegenwoordiging, die komen zal wanneer de organisatie niet als sterke macht zich daartegen kan verzetten. Na de rede van den heer Nolting klonk luid applaus. DEBAT. De heer van Stapelen uit Rotterdam is gekomen om het standpunt der andere fractie uiteen te zetten. Vooraf wenscht hij te verklaren, dat de wijze van schrijven in de Posthoorn ook hem onverkwikkelijk is, terwijl hij ook gaarne meegaat met den heer Nolting, waar hij zegt dat het te doen moet zijn om de organisatie zoo groot en sterk mogelijk te maken. Hij komt er tegen op, dat de voor standers van de politiek nihar overal de schuld van krijgen. De confessioneele afscheiding vindt zijn oorzaak niet in den Bond, maar in de maatschappelijke toestaaden, in de zucht van bovenaf om de kracht van elke arbeiders organisatie te breidelen, op dat men voor de werkende klasse zooveel beter het verdeel en heersch in toepassing kan brengen. Als voorbeeld baalt spr. aan den Christelijkentextielarbeidersbond „Unitas", die op bisschoppelijk bevel door de katholieken moest verlaten worden, ea „Recht en Plicht" waarvan de adviseur pater Weijers werd over geplaatst, terwijl hij tevens den Katho lieken den raad gaf uit die vereeniging te gaan. Men kan wel oreeren over allerlei noodzakelijke zaken, maar men' moet toch ook weten zijn organisatie te behouden en daarvoor is noodig de bespreking der maatschappelijke toe standen, opdat ieder met oordeel zijn standpunt kan innemen. aan de dag. Op staatkundig gebied kwamen de partijen zo mogelik nog scherper tegen over elkander te staan. De sociaal-demo- kraten eisten van de staat een mens waardig bestaan voor iedereen. Anderen voerden daartegen aan, dat de staat zoveel mogelik de beletselen moet weg nemen, die een goed zedelike ontwikkeling en hetstoffelik welzijn kunnen belemmeren, maar dat werklust, eerlikheid, oprecht heid, spaarzaamheid, welwillendheid in de eerste plaats afhangen van de aanleg van het individu, en dat het, zeker ook voor de sociaal-demokraten, heel moeilik zal vallen de laagste grens op te geven van een menswaardig bestaan, omdat van nature de mensen ongelijk zijn aan elkander, en dus het menswaar dig bestaan voor de een moet verschillen van dat van de ander. Professor Van der Vlugt omschreef het verschil tussen vrijzinnigen en demo- kraten aldus; De demokraten waren alleen warm voor de vraag, wie over de gedragslijn van de staat in hoogste aan leg zeggenschap zou hebben. Zij eisten grondwetsherziening om tot algemeen stemrecht te komen, want zolang dit niet geschonken is aan alle meerderjarige burgers, is er slechts een klasseregering. Een eenvoudig dagloner of handwerker heeft hetzelfde recht kiezer te zijn als een hoogleraar, een aanzienlik koopman, fabriekant of grondbezitter. Alleen bij algemeen kiesrecht kan ieder voor zijn eigen belangen opkomen en aldus het grootste geluk aan het grootste aantal ten deel vallen. Jammer dat daarbij de vragen niet zijn opgelost, hoe te handelen als bij de strijd om het bestaan wederzijdse be langen met elkander in botsing komen, Met een beroep op prof. Treub ver dedigt spr. het vragen stellen van can didaten, zij het dan met bescheidenheid. Geen futiliteiten moeten gevraagd wor den maar in de eerste plaats hoe het standpunt van den candidaat tegenover de ambtenaarsvereeniging. Daarom moet art. 1 gewijzigd worden, het is een kwestie van levens- en lijfsbehoud. Op de vergaderingen moeten niet alleen de candidaten besproken worden, maar de verschillende opvattingen, om daarna een standpunt te bepalen. De Gemeentewerkliedenbond, die door den heer Nolting een politieke ver eeniging is genoemd, levert juist een bewijs hoe de belangenpolitiek de men- schen meer weerbaar maakt, van de voorstanders daarvan gaat juist de be zieling uit. Zoolang de maatschappelijke verhoudingen invloed oefenen op de levensvoorwaarde», is het dringend noo dig daarop te letten. De heer Lam uit Hilversum vraagtWaarom zijn de kerkelijke par tijen niet over te halen tot aansluiting bij den Bond en wat is daaraan te doen De heer Nolting zegt ter be antwoording dezer vragen terug fe moeten gaan tot hetgeen hij gezegd heeft. Het geharrewar over de politiek, dat weerhoudt de raenschen. Tegenover den heer van Stapelen, verdedigt hij nader het standpunt der neutralen, waarna de voorzitter een motie voorstelt waarin wordtuitgesprokea, dat voor een goeden gang van zaken hel noodzakelijk is, dat art. 1 der Bondsstatuten gehasdhaaft blijft, terwijl het Hoofdbestuur in overweging wordt gegeve» stappen te doen, dat wijziging voor goed onmogelijk wordt. Deze motie worét met bijna al- gemeene stemmen aangenomen. Hierna is het woord aan den Bonds voorzitter, den heer W. A. H. Kerkhoff, die de vraag bespreektIs vragen om hooger loon gewettigd in verband met de stijging der levensmiddelen. Spr. gaat eerst na de verbeteringen van 1905, die voor velen niet zoo gunstig ware» als zij wel leken, waarna hij aan de hand van verschillende gegevens zijn vraag toestemmend beantwoordt. Nadat de heer van Stapelen nog een kort woord gesproken had, werd de vergadering, die druk bezocht was ge sloten. ONDERLINGE HULP. Gisterenavond hield de Werklieden- vereeniging „Onderlinge Hulp" haar algemeene jaarvergadering in het Valkje, onder voorzitterschap van den heer D. Gerritsen, die met een hartelijk woord van welkom de vergadering opent. Met zeer veel genoegen wijst hij er op, dat de eere-voorzitter, de heer J. C. Pels Rijcken aanwezig is. Deze avond, aldus de voorzitter, zal gewijd zijn aan het 14de boekjaar. Het jaar 1907'08 is zeker voor de werk lieden gee» aangenaam jaar geweest. In alle vakken heerschte malaise en de gevolgen zgn in de eerste plaats ge komen op het hoofd va» den werkman. Met vreugde mag evenwel geconstateerd worden dat van de 262 leden va» Onder linge Hulp er maar 7 tot de werkloozen behoorden, die door het werkloozen- comité ondersteund zgn. Niettegenstaande het slechte jaar is de kas der vereeni ging betrekkelijk onveranderd gebleve», m.a.w. de contributies over 1907 hebben ongeveer evenveel bedragen al3 de uit en of algemeen stemrecht niet alleen maar een verplaatsing van klasseregering zou geven? De vrijzinnigen voerden tegen algemeen stemrecht aan, de werking er van in de Verenigde Staten van N. A. en in Frank rijk, waar Vogué de Kamer van Afge vaardigden in dat land, de Bedelkamer heeft genoemd: de afgevaardigden be delen om de stem van hun kiezers, die op hun beurt hun afgevaardigden dwin gen om bij de ministers te bedelen om een spoorweg, een kanaal, een subsidie, een ambt of een ridderorde, en de ministers bedelen weer tegen een of andere vergoeding om de gunst van af gevaardigden om een meerderheid te verkrijgen. Daarom stond bij de vrijzin nigen niet op de voorgrond, w i e regeren zou, maar hoe men regeren zou, en daartoe achtten zij een bepaald program nodig. Als iedere klasse, iedere landstreek voor zijn eigen belangen aanklopt, hoe moet deze dan handelen bij uiteenlo pende, bij tegenstrijdige belangen, zoals die van grondkrediet, de levenseisen van een stadsbevolking en die van het platte land; zij die ondersteuning uit de schat kist eisen, komen weer in strijd met hen die belasting opbrengen. De vrijzinnigen wezen er op, dat zelfs zonder algemeen kiesrecht in Nederland schatten waren besteed voor het onder wijs van kinderen waarvan de ouders niet bijdragen in de direkte belastingen; dat indirekte belastingen meer en meer vervangen waren door direkte; dat hel recht bepaald moet worden door plichtgevoel, door het verlicht geweten, en niet door een overmachtige wil als door het alge meen stemrecht kan worden verkregen. Velen die in de eerste plaats de re- om ,pri ;c gaven. Dat is ook juist over de andei jaren zoo, zoodat de contributies vc vrienden en kennissen hebben gemaakt dat we vast staan en dat we gerust dj toekomst kunnen tegemoet gaan. Dat voor de lede» zeer geruststellend, da; zjj steeds op uitkeering kunnen rekenetj Verder herin»ert de voorzitter er aij dat van Onderlinge Hulp de eerste pogi uitging tot het stichten eener werlL, loozeaverzekering. Ie i 1. Verslag van den Penning00 meester. Daar de penningmeester verhinderd ii brengt de voorzitter het finaacieel vet slag uit. De ontvangsten, bedroegenbatig sali 1906/07 f 573.69, borgtocht en renl f55,49, contributies, le klasse f4.Jl 2e klasse f 1044,50, 3e klasse f 293.5; collectieve verzekering. Tram f52, bijstortingen f 6.50, bijdragen van bi gunstigere f 88, rente Postspaarba f 12.05, reate 2 N. W. S. f24,7; rente 3% N.W.S. f30; totaal f2185.5; De uitgaven beliepen Uitkeeringen le klasse geene, 2e kl&isi f 1000.45', 3e klasse f303.18, bodeloo; f124,62, terugbetalingen f 1.30 tot f 1429.55'. Het batig saldo is dus f755,97', Verder bezit de vereeniging 1 obj N.W.S. 21 °/o f 1000 en 1 obl. N.W.S 3% f 1000, hetgeen te zame» een ber| maakt van f755.97' f752.50 f893.12' 12401.60. De commissie tot nazien van de rekt' ning en veraatwoordisg heeft geconsti; teerd dat alles in orde was en dat, penaingmeester is gedechargeerd. Votf het vele werk komt hem een woorc van dank toe. De voorzitter wenscht ook den secrti taris een woord van hulde te brenger Hg had eerst het voornemen te bedaakei, maar het Bestuur, dat weet boe aoodiujL het is, dat hij aan de Vereeniging veraa bonden blijft heeft hem, zjj hetdanctlU^ met opoffering va» eakele werkzaamhedei^,,, voor de Vereeniging behouden. De voor zitter meent de vereeniging daarmee ti kunnen feliciteeren. (Applaus) Verder geeft de voorzitter ee» over zicht van de gedane uitkeeringen. Verkiezing van 4 B e s t u urs leden. Attredenden zijn de heerenJ. vi Wessum, J. Nefkens en Dr. H. W Schreuder, terwijl er één vacature ii door het overlijden van den heer Lockhorst. Het Bestuur stelt de aftredenden ei den heer W. C. Hol candidaat ea al tegencandidaten de heeren S. J. vai Duinen, P. A. J. Blom, dr. J. C. Rolaa) dus Hagedoorn en M. Groeuestein. De heer Groenestein verioeil niet op hem te stemmen maar op dei heer Hol. Gekozea worden de heeren Va» Wei sum met 102, Nefkeas met 100, Dik Schreuder met 100 en Hol met 9i| stemme», terwijl op andere heer; enkele stemmen waren uitgebracht. De heeren Van Wessum en Hol nemi de benoeming aan, aan de andere heen zal bericht worden gezonden. 3. Verkiezing van 3 Geco mitteerden. Gekozen worden de heeren A. Tromp va» Holst met 68, B. v. Water met 72 e» M. Groenestein mi 66 3temmen, terwijl de verdere stemmi verdeeld zijn over de versehillend| gering beoordelen naar de belasting dit zij moeten opbrengen, werden ontevi;'h den op het ministerie wegens de hog 'e uitgaven die de leerplicht en de militif le plicht van de schatkist vorderden, terwi c er steeds minder te rekenen viel op d lr samenwerking van alle liberale fraksie :v De kerkelike partijen daarentegen slole !-( zich onder de leiding van Kuype Schaepman en Lohraan inniger aanee n en zo ging men de felle verkiezingstri 11 van 1901 te gemoet, die volgens ,0 h Standaard" gegrond was op de a n I these tusschen de christeliken en f paganisten. De uitslag van de verkiezingen w geheel in strijd met de profetie vi Rutgers van Rozenburg, geuit na stemming over het adres van antwoi op de troonrede van 1877,Wat deze diskussie en uit deze stemming welke de gevolgen ook mogen zijn zal voortkomen, is de les voor alle liberi? en konservatieve, tegenwoordige en tr komstige ministergeslachten, dat al i< pogen om klerikale aspiratieën met on; staatsinstellingen in overeenstemming brengen of te bevredigen, in ons li nog altijd een ondankbare en hopeli taak is." De klerikalen verkregen de meerdf heid. Het liberale ministerie werd vi vangen door dat van Kuyper, waarj drie katholieken zitting hadden, waarvan zijn partijgenoten hoopten het een einde zou maken aan de liberi „tirannie", die meer dan een halve eei in ons land de overheid had onder een liberale grondwet. (Slot volgt) I

De Eemlander | 1908 | | pagina 2