ALLERLEI. ADVERTENTIE n. Ingezonden. .and-, Tuinbouw en Veeteelt. Laatste Berichten. Viaamseh Tooneelgezelsehap „LUCIE DIDIER", Het Geluk van pijk te zijn. Beurs van Amsterdam. dei .en. Aan den heer Tromp v. Holst '«tTbericbt worden gezonden, de andere irea nemen de benoeming aan. Hierna |t de voorzitter de vergadering. De fraai uitgevoerde aankoadigings- „tten herianeren ons aan de tentooa- ïing in de Ambachtsschool. Het bezoek zeker wel, evenals vorige jaren, zeer druk zijn en we hopen dat mbacht'eschool er weer vele vrienden n/ioor zal winnen. Blijkens de in dit nummer voor- "ende advertentie zal Woensdag 8 il in Amicitia een voorstelling worden feven door het Vlaamsch Tooneelgezel- ,p van Antwerpen. Kiten verantwoordelijkheid der Redactie). Geachte Redactie I Jil ons nog een kleine ruimte toe- __in, om enkele woorden te zeggen "ar aanleiding van wat de heer I. van ijegel gisteren onder de rubriek „in- :onde« stukken" in uw blad schreef. doet ons een waar genoegen, hier kunnen opkomen tegen het streven personen, die het belang van de erwijzers en het onderwijs in het ;emeen ter zijde stellende, zich niet zien, om openlijk voor den dag te en met hunne wenschen, die in regel niets anders beoogen, dan igen voordeel. ïjnheer van SpiegelDat uwe he rige vragei om salarisverbooging in n enkel opzicht te rechtvaardigen behoeven we zeker niet meer aan toonen, evenmin, dat ze van hoogst istische trekking zijn. Wij zijn van sdanige lapmiddelen, om eigen beurs spekken, niet gediend en vertrouwen, [t ook de leden van den Raad er niet minste notitie van zullen nemen. Wij leden van den Bond van Neder- 'landsche Onderwijzers, strijden voor een or'foldoend salaris voor allen, nu speciaal ,e|oor verhooging van het maximum, ook Lor U. et'l De Perscommissie van de afdeeling Amersfoort van den B. v. Ned. Ond. BESCHERMING VAN PLANTEN, BOOMEN, ENZ. Het aantal in den handel zijnde mid- 'sijtelen ter bescherming van onze gewassen, lanten, vruchtboomen enz. is weer met ed vermeerderd Onder den naam Phytopbilini is een ieuw middel verschenen ter bestrijding ia dierlijke en plantaardige parasieten aarmede genomen proeven bleken tot j, u toe bevredigende resultaten te geven. 9:tf Een bekend fruitkweeker in het West- nd heeft in 1905 ecnige perzikboomen een broeikas er mede behandeld en erklaard, gunstige resultaten te hebben erkregen in het volgend jaar heeft zich een ongedierte op deze boomen vertoond n zij leverden overvloed van vruchten. Bij een proef op druivenwingerden die echt groeiden en van schildluizen en et zwart veel te Ijjden hadden, bleek lie ongedierte te verdwijnen terwyl de roei veel te krachtig werd. Wij zouden deze resultaten niet mede- eelen, wanneer ze niet door prof. Dr. dtzema Bos, directeur van het phytopa- ïologisch instituut te Wageningen waren econtrOleerd. Prof. Bos verklaart, dat e behandelde perzikboomen geen enkele childluis herbergden, terwjjl de anderen irvan wemelden ondanks, zooals de ;weeker verzekerde, die voortdurend met :.g. insecticide middelen waren behandeld. De druivenwingerden bleken door neer intensief groene kleur en gezonder litzicht zich gunstig te onderscheiden lan de niet-behandelde. Uit in het nstituut genomen proeven is gebleken, jat bladluizen en roode mijten, met phytophilini in contact gebracht, weldra sterven en de planten van de behande ling absoluut geen schade ondervinden. Dezelfde kweeker die de boomen in 1905 behandelde heeft later nog ver klaard dat hij de bedoelde perzikboomen en druiven sedert niet meer heeft be hoeven te behandelen daar er zich tot eindj 1907 geen ongedierte op vertoond heeft, terwijl hij in dat jaar, in kassen waar geen phythojohilini was toegepast, veel last van schildlui» heeft gehad. Ook in het buitenland werd het mid del beproefd en zijn er, volgens zeer betrouwbare mededeelingen, ook hoogst bevredigende resultaten na bereikt, vooral wat betreft bestrijding der phyloxera. BloedluizeB, op den tak van eene appelboom zich bevindend, werden door bevochtiging met eene zeer verdunde oplossing eveneens onmiddellijk gedood. Zelfs bij de bananencultuur in Suriname is het middel in 1907 beproefd en de directeur der plantage waar de proef werd genomen, verklaart geen nadeelige gevolgen ervan op jong blad te hebben gezien. Mag nu, op grond van deze en andere zeer gunstige resultaten van genomen proeven, de pbytophiline worden aan bevolen als het bestrijdingsmiddel tegen dierlijke en plantaardige parasieten O. i. niet, hoewel het middel alleszins waard schijnt te zijn dat de aandacht er op wordt gevestigd. De schade, die parasieten van ver schillenden aard aan de cultures op de geheele wereld aanbrengen, is eenvoudig niet onder cijfers te brengen. Hier en daar is zelfs de teelt van enkele ge wassen geheel door hen te gronde gericht, zoodat het vraagstuk der bestrijding ongetwijfeld zeer gewichtig mag heetea, en het nemeR van ernstige proeven met het hier besproken bestrijdingsmiddel alle aanbeveling verdiend. Wie op kleine schaal proeven neemt, waagt daaren boven zeer weinig en kan zoodra gunstige resultaten worden verkregen, de toepassing uitbreiden. Toch is het nuttig, dat ieder, die van plan is een proef te nemen, dat mee deelt aan het pbytopathologisch instituut te Wageningen en te zijnen tyd aan den directeur den afloop meedeelt. Wanneer op deze wijze de practici samenwerken met de mannen der wetenschap, zal weldra zijn uitgemaakt of men in pbytophiline werkelijk het middel heeft ter bestrijding van alle parasieten die zoo'n enorme schade aan de fruitteelt kunaen berokkenen. Minister Talma in „de Witt e". De hoefijzer-correspondent in den Haag van het Hbld. schrijft Minister Talma is dezer dagen lid van Witte Sociëteit geworden. Geballoteerd is hij, voor zoover wjj weten, niet, maar dat hoeft ook niet, want als minister heeft hy reeht op buitengewoon lidmaat schap, zonder ballotage. Op zichzelf is het al merkwaardig, dat een predikant van das heeren Talma's richting lid is van de Witte, zelfs dr. Kuyper, die zich toch nog al eens emancipeerde van ouderwetsche stroeve vormen, is nooit lid van de vermaarde Sociëteit geweest, en misschien zullen diegenen onder de Kleine luydea, die aanstoot namen aan den hofdans van de heeren Van Lynden en de Marez Oyens, nu ook wel weer ontsticht zijn over het feit dat een recht zinnig predikant lid is van een gelegen heid met vergunning, waar bovendien allerlei paganistische spelen als domino, schaak, hombre, whist, biljart, enz. wor den beoefend. Hoe dat zij, ds. Talma, vermoedelijk verleid door mr. Heemskerk, die al lang lid was, is over dergelyte kleino-luydsche scrupules heengestapt en geniet sedert kort het gemak, dat de Witte aanbiedt als gelegenheid om in de pauze van de Kamer, en in 't alge meen op 't koffieuur, rustig met collega's- ministers een dejeuner politique te houden. Ook in deze zet het ministerie-Heemskerk de p&cifleke traditie van het ministerie- De Meester voort. Maarnauwelijks was minister Talma lid van de Witte of hij werd ge- ergerd. Door het kaatsen van de biljartballen Neen, want als hij maar zorgt, dat hij in 't nieuwe deel van de sociëteit blijft, hoort bij daar niet veel van. Door 't kletteren van dominosteenen Neen, want die zyn op dat uur nog niet voor den dag gehaald, evenmin als de kaarten. Door de spotprenten van Het Volk f Neen, want die zijn boven in de leeszaal weg geborgen in de litteraire vergifkast van Klaassen. En als hij maar nooit in die leeszaal komt, hoeft hy ook nimmer een omslag te zien van Le Journal Amusant, Le Rire ofschoon, jawel, die zijn ook beneden te vindenmaar in 't oude gedeelte. Door den spreekwoordelijk grooten om vang van de jeneverglazen Neen, want dan zijn die nog niet aan de orde. Maar doorde taal der spijslysten. Niet dat er iets onzedelijks op die menu's zou staan. Maar ze zijn in 't Fransch geschreven 1 Dit heeft minister Talma dermate gehinderd, dat hij onmiddellijk een adres beweging aan commissarissen op 't ge touw heeft gezet om te verkrijgen, dat de menu's, alias spijslijsten in 't vervolg in 't Hollandsch zullen worden geschreven. Het verzoekschrift wordt druk ge- teekend. De heer Talma heeft trouwens, wat het beginsel belangt, o. i. schoon gelijk. Behalve dat al dat potjes (en pannetjes-) Fransch belachelijk is in een Hollandsch land, is het lastig ook. Want men kan behoorlijk in zyn Fransche dichters en schryvcrs thuis zija en toch voor die keukenliteratuur volkomen vreemd s.aan. Maar het adres moet toch een aantal haadteekeningen derven. Namelyk vaa diegenen, die vinden dat iemand, die pas lid werd (en nog wel op grond van een uitzonderingsbepaling voor personen, die bepaalde functies bekleeden) niet zoo dadelijk haantje-de-voorsle moet spelen. De wraak ineenzieken huis te Rome. In het groote hos pitaal San Spirito bij het Vaticaan te Rome, werd een scène afgespeeld die zeer karakteristiek is als staaltje ten eerste van het slechte opzicht in de groote ziekenhuizen te Rome en ten tweede van de moreele verwaarloozing der lage standen daar. Het was tegen middernacht, toen in de portiersloge een jong mensch ver scheen, dat zonder meer het gebouw wilde binnengaan. Op de mededeeliug van den portier, dat er op dit uur geen toegang werd verleend, wees de jonge man op een langen dolk, met de woorden „Als je je niet dadelijk stil houdt, steek ik je dood 1" Natuurlijk maakte de wakkere portier zich toen onmiddellijk gereed om den nacbtelijkeu bezoeker te laten passeeren. Deze ging oogenblikkelyk naar de St. Camillus zaal en klopte daar aan. Een ziekenoppasser verscheen, doch het ging hem juist als den portier. Het lange mes en de dreigende houding van den indringer benamen hem alle lust tot protest. Nu was de vreemde in het hospitaallangzaam liep hij alle bedden af, bekeek steeds het blin kende mes in de hand man na man, de van doodangst sidderende zieken en deed hetzelfde ia de aangrenzende zaal. Eerst nadat hij zich op deze wijze over tuigd had, dat degeen, die hij zocht niet in het hospitaal was, maakte hij zich tot den terugtocht gereed, doch op hetzelfde oogenblik trad een moedig politie-agent op hem toe alle andere waren weggekropen en vatte hem soo stevig aan, dat hij zich niet meer verroeren kon. Nu kwamen ook portier en ziekenoppasser weer voor 't licht en het gelukte hun met gezamenlijke krachten, den razende onschadelijk te maken. Eerst nadat hij aan armen en beenen geboeid was, bekende hij, in het hospitaal te zijn doorgedrongen, om zich te wreken op een jong mensch, met wien hij twist had. Gelukkig, dat deze zich niet in het hospitaal bevond, anders was een van die tragedies, waaraan Rome helaas zoo rijk is, on vermijdelijk geweest. Een zeldzame ontdekking. Het kleine Portugeeschestadje Paradelha ligt vlak aan de kust en heeft geducht te lijden van het vernielingswerk der golven, die steeds verder doordringen, de huizen ondermijnen en het land langzamerhand veroveren. Verleden Zaterdag stak er een buitengewone zware storm op en een deel der kust werd door de golven meegerukt. De visschers waren niet weinig verbaasd, spoedig daarna te bemerken, dat de woede van het element hun een kostbaren schat In handen had gespeeld, doorde verdwijning van het stuk land, was een plaats vrij gelegd, die vroeger als schatkamer dienst moet hebben gedaao, want men vond eene groote massa oude goud en zilvermuntenkruizen met juweelen bezet, en allerlei kostbare sieraden, zil veren en gouden kerkgereedschap en medaillons. De geheele bevolking ijlde dadelijk met schoppen en spaden naar de woderplaats, om door graven te trach ten nog nieuwe kostbaarheden te vinden. De moeite werd beloond; een der visschers vond b.v. nog een hoe veelheid munten ongeveer ter waarde van 2400 gulden. Sinds den dag der ontdekking hebben alle inwoners hun arbeid verwaarloosd, en ze houden zich met niets anders bezig, dan met zoeken en graven. De Portugeesche zeeroovers die in vroegere tijden aan de Spaansche kusten plunderden, plachten hun buit langs de kust op geheime plaatsen te begraven, en reeds vaker zijn dergeiijke schatten door toeval ontdekt. De versteende zwaarte kracht. Het Live Wire Magazine ver telt in het Maartnummer een aardige anekdote van lord Lonsdale, den Engel- schen vriend van keizer Wilhelm. De lord mag gaarne opsnijden over zijn reis avonturen en hij mint het gebruik van jagerslatijn. Zoo vertelde hij onlangs in een vriendenkring, dat hij eens in een versteend bosch gekomen was, waarin hij de overblijfselen van versteende dieren vond. Onder de vrienden bevond zich ook een vriend uit Texas, die men kon het aan zijn guitige oogen zien er op zat te vlassen, den lord te over troeven. Nauwelyks had de lord zijn verhaal over het versteende woud geëindigd of de vriend uit Texas riep„Dat beteekent niemendal, mylordik ben in mya land eens in een woud geweest, zoo mirakel versteend, dat versteende vogel» boven de boomen vlogen." „Kom, kom ant woordde lachend de lord dat kan toch alleen al om de zwaartekracht niel." Zonder een oogenblikaarzelen antwoord de de andere: „Volstrekt niet, mylord, de zaak is doodeenvoudig, de wet der zwaartekracht was ookversteend 1" Lijkverbranding. Het aan tal van 60 verbrandingen ln Jan. 1908, dat door het Hamburger crematorium bereikt werd, is overtroffen in Febr. door Chemnitz, waar, dus in 29 dagen, 6} plaat» hadden. In Zniekau zal van stadswege een crematorium worden gebouwd, waarvoor M. 100,000 is uitgetrokken als de raad aan het plan zijn goedkeuring schenkt zal nog dezen zomer met den bouw worden begonnen. De urn, inhoudende d» asch van den Deenschen dichter Holger Drachmann, is op verzoek van den overledene in de buitenste duinen bij Skagen be graven. Hier was naar een teekening van den schilder Kröyer een steenen grafkamer gebouwd. Zij ligt geheel In het duinzand verscholenalleen de voorkant, met de een grooten lier voorstellende deur en het eenvoudige opschrift, Holger Drachmann, is zicht baar. Op een Zondag had hier het bij zetten van de asch des dichters met eenige plechtigheid plaats; dr, Silhelm Anderson hield een korte toespraak. 387e Staatsloterij. Eerste klasse. Trekking van 31 Maart 1908. (500 loten.) Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 2». 1453 8507 10441 10456 12920 19094 19096 Te zamen 7 prijzen. Burgerlijke Stand van 31 Maart. GEBORENGerardus Hubertus, z. van Geurt Leijenhorst en Catharina Hazelaar. OVERLEDENCornelia van Kommer, 2 j. Willemtje van den Brink, 30 eehtge». van Willem Bo»n. Cor- J nelis Overdijk, Catrina Schuin. 88 j., echtgen. van EERSTE KAMER. De Eerste Kamer heeft heden het noodwet «blijvend gedeelte» aange nomen met 32 tegen 11 stemmen. TWEEDE KAMER Op eene interpelaHe van den heer Druc- ker in de Tweede(Kamer over den schro- melijken achterstand bij verschillende rechtbanken, verklaarde Minister Ne- lissen, dat hij reeds een wetsontwerp aanhangig heeft gemaakt tot verster king van het personeel bij de rechtban ken te Rotterdam en 's Gravenhage. RIJKS-NORMAALLESSEN. Bij het einde van den cursus zyn be vorderd tot de tweede klasse, de leer lingen: D. Bakkenes (Hoevelaken), T. Bos (Eemnes), A. Butjelaar, Anna van Gar deren, en Marie van Garderen (Baarn), Dina van der Heyden, L. Posthouwer, Lite Stadt. Eén leerling niet bevorderd. Van de tweede naar de derde klasse Joha. van Achterbergh, N. Balt (Barne- veld), Gerarda Blauw, Marianna Boagers (Baarn), Jeanne Visser, Lina Bekedam. Van de derde naar de vierde klasse D. Bezaan (Barneveld), Johanna Bre- derode, Suze van der Chijs, Geertruida Dekker, J. C. van Es. Gerarda J. van Gelder, K. A. Groenhuizen, Wilhelmina J. Heere, Johanna Hendriks, Cornelia Mensiig, Chr. Schipper, Sophie v. Spiegel, G. Vedder (Nijkerk), Anna de Vries, Reb. de Vries, E. Tuinstra en Betsy Meijer. van Antwerpen. Woensdag 8 April, 8 uur in de Sociëteit AMICITIA. drama ia 3 bedrijven, met Mej. EUGENIE KRIX, gewezen hoofdrol van den Kon. Vlaamschen schouwburg te Brussel, in de titelrol. DAARNA: 31 MAART. Jpgave van de Firma LAMAISON A BOUWER A Co. Holl. fondsen prijsh. Buitenl. fondsen met weinig han- el maar prijsh. voor Russen. Peru flauw op bericht dat e voorgestelde leening niet gesloten zal worden. Cult, aarden in flauwe stemming. Vorstenl. 117'/,. Mynen iets «aster voor Redj. Lebong 700 en; dividend. Ketahoen auw. Gr. Cobar flauw 138 na 131*/,. Tabak lusteloos ge temd met beperkten handel en flauw slot. Petrol, prijsh. oor kon. Petrol. Perlak lager en Oklohoma flauw. Amerika aas lager en liep voor de kleinere soorten eer iets lerug. Staatsleeninyen. N»D!rland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. iONSAAUE. Obi. 1892/1904 TALfli. Obl. 1862—81 OOSTENRUK. Obl. Jan.Juli MeiNov. portssal. Obl. le Serie 3e 3 3 27, f 1000. f 1000. f1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—1M/m. 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 600. Vorige koers 91tV 90| 75! 98* 98A 59* 31 Maart 91A 901 75| 98! 98A 61A 59» Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 4 20 1880 4 G.R. 625 Hope Co. 89/90 4 G.R. 625 6e Emissie 1894 4 G.R. 625 Torklie. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dolt. republiek. m. tick. 1901 4 frs. 500/2600 4 £100 £100 100 £100 Industrieel» en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aaud. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundry naad. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 85* 76! 78 77! 77! 77! 77! 90! 103! Ill 1 161 282! 282! 91! 91! 137! 132! 33^ 32 35* 34ü Scheepvaart Maatschappijen. Niderland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f 501 Kon. Paketvaart aaad. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederlaad aand. f 500/10CH Amerika. Int. Merc. Mariaeaand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 iTALlë. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4°/o Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p. 2003 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 141* 142 115 114! 7U 7! 20! 19! 69! 67! 675 663! 103| 101| 430 426 395 93! 66! 74tf 74A 91! 01! 61 21-H- 20! 16» 15 A Kansas City S. aand. 1000 23 22A pref. 1000 53! 52| oiy. 3 1000 69! 69A Missouri aand. dll. 1000 2H 24A id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 80 Rock Island aand. dll. 1000 15A 14ü South rail dll. 1000 15! 13! South Pac dll. 1000 75A 7H Union Pac 129! 128 A id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 84» 84! Prolongatie-rente 3! 3! 6 4 Koersen van New-Yorb. Van Heden. FONDSEN. Slot van gisteren Openingek van beden Atchison Topeka 73! 73* Rock Island Common 14! 14} 1« Missouri Kansas 4: Texas 24! <23* New-York-Ontario 33 Norfolk Western 64 Southern Pacific 75! 75* Southern Railway 13! 126! 125} U. S. Steel Common 34 33} Kansas Cy South 22 do. do. Pref. 52 Stemming: prysh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3