ÈTieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. to, 54. VRIJDAG 3 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Neeml. Venaootsehep „DE EEMLANDEB". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröehert. BlNiNEINLANiJ. STATEN-GENERAAL. UIT DE PERS. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Yoor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. POLITIEK. De Duitsche rijkskanselier heeft een uitstapje gemaakt naar Weenen en daar en conferentie gehouden met den ersten minister der Oostenrijksch-Hon- jaarsche monarchie, baron von Aeren- hal. Het spreekt vanzelf, dat deze heeren I daar over iets anders hebbea gsproken dan over het mooie weer. Oostenrijk speelt tegenwoordig zekere rol in de politieke wereld. Niet alleen omdat het den Sandsjakspoorweg wil aanleggen. Er is een andere reden. Vol gens de herhaalde verzekeringen van vorsten en ministers is de vrede den eersten tijd veilig, beschermd door mil- lioenen bajonetten. Er zijn geene vragen, die aanleiding kunnen geven tot een conflict. Neen! vooreerst niet naar hel schynt. Maar keizer Frans Jozef zal in Augustus 78 jaar zijn en de sultan van Turkije wordt in September 66 jaar. Men weet niet wie den laatste zal opvolgen en men kent niet voldoende den vermoedelijken opvolger van den Oostenrijkschen keizer, prins Frans Fer dinand. Als Frans Jozef het vermoeide hoofd ter ruste legt of de Sultan tot zijne vaderen wordt verzameld, staat men in het Oosten van Europa voor het onbekende dat geeft reden tot be zorgdheid. Van den Oostenrijkschen krooonprins heet het, dat hij zich zeer veel met di politiek bemoeit. De benoeming van baron von Aehrenthal wordt aan zijn bemid deling toegeschreven. Men beweert dat deze minister zijn man is. Dat Oosten rijk in den laatsten tijd zich meer dan vroeger gelden deed in internationale zaken en met het plan voor den dag kwam van den spoorweg wordt ook aan Frans Ferdinand geweten. Hij moet bovendien zoo zijn eigene meening hebben omtrent de groote staatkunde ea de verhouding der mogendheden. Het Drievoudig Verbond, zegt men, is niet naar zijn smaak. Hij is niet inge nomen als Oostenrijker en als Katholiek met Italië en zijn ideaal zou zijn het vroegere Driekiezersverbond, eene al- Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. In het hotel du Lac te St. Moritz luidde de etensbel voor het tweede ont bijt. De gasten kwamen weldra naar binnen maar zij waren niet voltallig want verscheiden van hen deden uit stapje» en kwamen dan vermoeid doch zeer voldaan tegen het avondeten thuis. Behalve de groote tafel, stonden er nog verscheiden kleine gedekte tafeltjes in de zaalaan die tafeltjes zaten pas santen die men voor dien tijd niet aan de groote tafel wilde zetten of families die apart wilden eten. Een van die tafeltjes verheugde zich in de bijzondere aandacht van het overige gezelschap. De gasten aan de groote tafel wierpen er voortdurend nieuws gierige blikken heen de kellners dien den altijd het eerst aan die tafel, de bloemenmand in het midden was met meer zorg opgemaakt dan op de andere tafel. In de kunstig gevouwen servetten stak een klein boeketje geurige rozen die uit Regatz afkomstig waren aan bande van Duitschland, Oostenrijk en Rusland. Dat zou echter naar allen schijn eene reactionaire combinatie worden en de volken hebben ook iets te zeggen tegenwoordig. Maar intusschen verdient het de aandacht, dat de vermoedelijke opvolger van Frans Jozef zich, behalve met de staatkunde, ook druk met het leger bemoeit en zijn best doet om het te verbeteren en strijdvaardig te maken. Men acht hem in staat om met het zwaard eene politieke combinatie te ver dedigen. Het zou al zeer vreemd zijn als de Duitsche en de Oostenrijksche minister te WeeneD niet hadden gesproken van deze dingen, die wel de moeite van eene reis waard zijn. FRANKRIJK. Volgens de Petite Republique zou een instructie zijn geopend tegen een ont slagen inspecteur van politie, die be schuldigd wordt Rochette te hebben ingelicht over de plannen, die bij de rechterlijke macht bestonden om dezen gevangen te nemen. Daaraan wordt het toegeschreven, dat er in de dagen die aan deze gevangenneming voorafgingen, zulk een groot aanfal Rochette-papieren op de beurs werden verhandeld. Een commissie van financieele deskundigen is belast met het onderzoek van de boeken der bankiers, die dezen waarden aan de markt brachten. AMERIKA. Gohen, alias Silversteiri, schijnt inder daad nog tot dit ondermaansche te behooren. Men heeft tamelijk veel boop hem in het leven to houden en zal dan trachten inlichtingen te krijgen omtrent de anarchistische organisatie, waartoe hij behoorde en waarvan men nog niet al te vee schijnt te weten. De generaal Bingham, het hoofd van de politie te New-York, heeft een crediet van 100,000 dollars aar gevraagd om een dienst van geheime politie te organiseeren, die anarchistische complotten moet ont dekken. Men zou anders huiverig worden geheime politie te organiseeren met het voorbeeld van Barcelona voor oogen, waar die geheime politie zelf bommen ging gooien om haar ijver te betoonen. Emma Goldman scheen het benauwd te krijgen in de groote overzeesche gezien men in de hooge lucht van St. Moritz alleen de alpenflora aantrof. Tot groote ontevredenheid der andere gasten en tot geheime ongerustheid van de kellners bleef die tafel vandaag heel lang onbezet. Aan de groote tafel was men al aan het tweede gerecht toen de onderdanig buigende oberkellner de deur naar de billardkamer wijd opendeed. Twee zeer eenvoudige ge- kleede jonge dames met donkerkleurige korte rokken en witte hemdblouses aan, gevolgd door twee heeren in gemakke lijk zittende reispakken kwamen met vlugge schreden de zaal binnen. Alleen een nauwkeurig opmerker zag hoe uitstekend de rokken der dames gemaakt waren, hoe mooi de zware plooien over de ruischende zijde neer vielen, lette op de chique coupe der heerenjassen en de mooie elegante ver lakte schoenen aan hunne smalle voeten. De kleinste der dames, een elegant figuurtje met vlugge bewegingen had haar matalot ver naar achteren geduwd en keek vroolijk naar de gezichten aan de lange tafel voordat zij ging zitten op den stoel dien de keltner haar ge dienstig toeschoof. De twee heeren gin gen rechts en links van haar zitten, de andere dame over haar. Wie is nu eigenlijk de kroon prinses vroeg mevrouw Schneider uit Berlijn aan haren buurman. Zij keek onbeschaamd nieuwsgierig voortdurend republiek en is vertrokken met bestem ming naar Canada. ITALIË. Het Hof van Cassatie heeft het be roep van den ex-minister Nasi tegen de uitspraak van den als Hooggerechtshof fungeerenden Senaat, verworpen. Te Rome hebben gisteren onge regeldheden plaats gehad bij gelegenheid van de begrafenis van zekeren Macon Remucio, die ten gevolge van een ongeval bij den arbeid om het leven was ge komen. Een aantal socialistische vereeni- gingen woonden de uitvaart bij. De stoet wilde over het plein Venizia steken in strijd met de bevelen der politie en trachtte met geweld zich een doortocht te banen. De lijkkoets reed tegen de troepen, die haar trachtten tegen te houden, in. Er werd met steenen ge worpen naar de agenten, een commissaris en verschillende «genten werden gewond. Toen hoorde men eensklaps een schot, volgens den commissaris gelosl door een der betoogers. De publieke macht, zich bedreigd achtend, loste daarop eenige schoten twee betoogers werden gedood en 12 anderen gekwest. De laatsten werden naar het hospitaal gebracht. TWEEDE KAMER. In ons vorig nommer hebben wij reeds de interpellalie-Helsdingen omtrent het gebeurde in Krommenie en het antwoord van den Minister hierop meêgedeeld. De heer Schaper, met dit antwoord niet tevreden, stelde de volgende motie voor ,De Kamer, betreurende, dat de heer Verwer in de gegeven omstandigheden is opgetreden als hoofd der politie te Krommenie, gaat over tol de orde van den dag." Tegen die motie is door den heer De Waal Malefijl een argument te berde gebracht Zoo de heer Verwer zich had gedero- beerd uit kieschheid.dan zouden besluiten door een ander als waarnemend burge meester genomen, misschien niet wettig zijn geweest. Intusschen de heer naar het tafeltje waar de vier vreemden een druk gesprek voerden en het eten alle eer aandeden. Die kleine blonde dame is de kroonprinses van Glückstadt, antwoord de de oude heer zachtjes. Hoe is het mogelijkZij ziet er zoo onbeduidend uit. De andere dame is veel grooter en mooier Dat is de hofdame, freule Sitta von Hohenthal. De heer die zoo druk tegen haar praat, is de kroonprins Albrecht von Glückstadt en die slanke donkere heer met dat korte haar die juist de schaal met compote vasthoudt voor zijne buurdame is ritmeester Hans Henning von Kröehert, de adjudant van den kroonprins!» Maar zoo staat het toch niet in de vreemdelingenlijst l> Neen. Het vorstelijke paar noemt zich graaf en gravin Freudenberg naar een van hunne kasteelen.» Alsof hier niet iedereen binnen vierentwintig uur toch weet wie zij zijn en hen daarom minder erg aanstaart I Mevrouw Schneider liet ietwat beschaamd haar lorgnon zakken. De hofdame is werkelijk bijzonder mooi I zei zij halfluid. Haar buurman knikte. «De twee heeren schijnen dat ook te vinden.» Onmiddellijk hierop nam mevrouw Schneider het onbeerlijke lorgnon weer ter hand. Gelooft u dat heusch? Dat Blooker merkte het ook op hoe kon de Kamer nu betreuren, dat een ambte naar zijn plicht vervult En in de derde plaats: tegen wien ging de motie? Tegen de Regeering In geenen deele. Zelfs al had de Mini-ter gewild, dan stond hem in de gegeven omstandigheden geen middel ten dienste het burgemeesters ambt door een ander dan den oudsten wethouder te doen vervullen. Tegen den heer Verwer zelf als ambtenaar De Kamer neemt geen molies tegen ambte naren aan, zij heeft slechts met de Re geering te maken. Tegen den particulier Verwer? Hij zal de Kamer uitlachen. De motie werd verworpen met 45 tegen 19 stemmen. Vóór stemden de sociaal- en vrijz.-democraten, benevens de Unieliberalen De Boer, Zijlma, Thom son, Jannink, Roodhuizen en de vrij liberaal Van Foreest. Na eenig debat, doch zonder stemming heeft de Kamer toegestaan de f 1.500.000 subsidie voor de Drentsch-Friesche spoor- weglijnen. Heden is de visscherijwet aan de orde. Het artikel van den Temps. De Standaard maakt eenige opmerkingen naar aanleiding van het artikel in den Temps over de troons opvolging in Nederland, waarvan we dezer dagen melding hebben gemaakt. Aan deze opmerkingen ontleenen we de volgende Ook maakt het een ver van aan- genamen indruk, dat de heer Meysan- dier, die de zegsman van den „Temps" was, en hier den toestand verkennen kwam, zoo weinig een man van zijn woord is. Uitdrukkelijk heeft hij aan dr. Kuyper verzekerd, dat hij niet kwam om een interview, en in geen geval zijn naam noemen zou. Mocht dit onvermijdelijk blijken, dan zou hij in elk geval hem vooraf ter goedkeuring toezenden, wat publiek zou worden gemaakt. En thans ziet men, hoe deze verkenner, zonder eenig verder schrijven, doodleuk, als had hij niets beloofd, met naam en toe naam pnbliceeren liet, wat hij zegt op te hebben gevangen iets waarbij uit* teraad elke waarborg dat het juist is meegedeeld, ten eenenmaal ontbreekt. Tot zoover de Standaard. Twee dingen blijken hieruit. Ten eerste dat men beter doel, tegen zulke vreemde snuiters, die naar onze zaken zou treurig zijn I De prinses is nog zoo jong I Zij is zeker nog niet lang ge trouwd Bijna twee jaar. Maar daarom kan de prins de hofdame toch wel mooier vinden dan zijne vrouw. Dat moet hij wel vinden als hij oogen in zijn hoofd heeft.» Op dat oogenbhk keerde Sitta von Hohenthal tengevolge van een spot tende opmerking der prinses haar ge zicht ietwat onverschillig naar de andere gasten toe. Mevrouw Schneider had gelijk zij was mooi en haar schoonheid was zoo onaantastbaar dat zij grooten in druk moest maken. Het was tot op zekere hoogte een ouderwetsch mooi, zooals men het soms op oude schilde rijen vindt. Zeer fijn besneden trekken als van een kamee, glanzend zwart, golvend haar dat aan de slapen en op het voorhoofd nog al diep ingeplant was, donkerblauwe oogen met lange wimpers en fijne rechte wenkbrauwen, een weeke, bleekroode mond waarvan de hoeken een klein beetje omhoog gingen zoodat haar glimlach iets onweerstaanbaar bekoorlijks kreeg. De bijna te slanke, teer gebouwde gestalte, stak een flink eind boven die der prin ses uit. PriDs Albrecht, blond en groot met regelmatige trekken en schitterende oogen onder een geniaal voorhoofd, was ook een in het oog loopend knappe komen informeeren, te Zeggen „vriend, ik heb geen tijd", dan zich gestreeld te voelen door naar zijn oordeel te worden gevraagd. Maar ten tweede blijkt er uit, dat de Franschmad, ten minste wat Dr. Kuyper betreft, niet geheel en al onwaar heid heeft geschreven. Anders zou het door de Standaard vierkant zijn tegen gesproken, en dat is het aiet. De crisis in de diamant industrie. Naar wij vernemen is de uitslag van het onder de leden gehouden referendum over het stopzetten van het bedrijf, dat 5001 vóór, en 390 .tégen slemden. Heden zou een manifest worden verspreid, waarin alle voorbereidende maatregelen zullen worden medegedeeld. Maandagmiddag a.s. te 2 uur wordt in het Paleis voor Volksvlijt een groote openbare meeting gehouden. DE SAMENWERKING TER RECHTERZIJDE. Het (R.-K.) Centrum schrijft „De kracht van een partij kan feitelijk alleen worden afgemeten naar het getal harer georganiseerde leden, of van hen, die zich als zoodanig gedragen. En naar dat getal dient ook bij eerlijke samen werking het aantal mandaten te worden bepaald, waarop elke der samenwerkende partijen recht heelt. Men kan daarbij eenige toeschietelijkheid betoonen na tuurlijk, en rekening houden met bij komende omstandigheden. De katho lieken zijn doorgaans niet veeleischend en doen meermalen om redenen van algemeen belang atstand van de eerste plaats, waarop zij aanspraak zouden kunnen doen gelden. Maar er zijn toch ook hier grenzen, die geërbiedigd moeten worden. En wanneer nu de chriatelyk- historischen als georganiseerde partij, met wie samenwerking mogelijk is, slechts een kleine groep vormen, die misschien het grootste deel hunner geestesver wanten moeten missen, dan kunnen zij bij die samenwerking ook slechts aan spraak maken op een klein getal zeiels. De volkslogica is onverbiddelijk op dit dit punt, en hoezeer tot toegeeflijkheid bereid en het groote belang der chris telijke politiek stellend boven alles, zullen de katholieke leiders en organisaties toch manhij zat een perzik te schillen en keek eerst op toen zijn vrouw een vrij korte opmerking maakte. Wat is er nu weer. Elisabeth?» vroeg hij. Prinses Elisabeth stikte bijna van den lach. Kijk toch eens naar die dikke dame met die roode blouse aan, die ons voortdurend zit aan te staren door haar lorgnet. Het is een dik varkentje van marcipain. En daar naast haar die oude brompot, die niets doet als zijn baard glad strijken.» Als je zoo bard spreekt dat ieder een het kan hooren, dan gaan we morgen In ons salon,» dreigde de prins. Neen als het je belieft niet!» vleide de prinses. «Ik amuseer me hier zoo kostelijkEn ze staren ons allemaal aan alsof we wilde beesten waren. Hè ik wou dat ik even mijn tong kon uitsteken. Maar uwe Hoogheid Het teere fijne gezicht der hofdame werd zaGhtrose getint van schrik. Elisabeth, doe dat nu niet Prins Albrecht trok zijn stoel wat naar voren om het lachende gezicht zijner vrouw aan de blikken der andere gasten te onttrekken. Wordt vervolgd,).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1