Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 56. MAANDAG 6 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEISLANDER". Veesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLAN Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.G0 Per 3 maanden- 1.— Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon In tere. 62. Prijs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. UITSLUITING TE PARIJS. In het bouwbedrijf te Parijs is thans de strijd tusschen werkgevers en ar- Deiders uitgebarsten. Lang heeft deze strijd gedreigd de patroons hebben nog n de laatste dagen getracht tot een schikking te komen, doch dat is niet gelukt. Te beginne» met heden worden alle arbeiders in de bouwvakken uitgesloten, waardoor duizelden buiten werk geraken. Het is natuurlijk, dat een zoo be langrijke quaestie in de pers druk be sproken wordt en dat men tracht de rede nen, die de patroons tot hun zoo zwaar wichtig besluit hebben geleid, te leeren temen. De Matin heeft zich dan ook met dit doel gewend tot den persoon, die als het bevoegdst lot oordeelea in deze kan worden beschouwd, n.l. den heer Villemin, president van de ver- eeniging van patroons in de bouwvak ken. Deze verklaarde, dat het bedrijf onder de tegenwoordige omstandigheden niet meer voortgezet kan worden. De toestaad was eeavoudig onhoudbaar geworden, door de voortdurende op hitsingen van propagandisten, wier eeaig doel blijkbaar was op alle wijzen den ondernemers schade te berokkenen. Toch hebben deze niets onbeproefd gelaten om tot een vergelijk te komen, de onverzoenlijkheid en halsstarrigheid der arbeiders-gedelegeerden echter heeft hen ten slotte gedwongen het uiterste middel te baat te nemen. Hoe lang het vermoedelijk zal duren, eer een eind zal zijn gekomen aan het conflict, kon de heer Villemin zelfs bij benadering liet zeggen. Misschien 8 dagen, mogelijk ook 6 maanden, daar de patroons het werk niet zullen doen hervatten, alvorens zij zekerheid hebben gekregen, dat de arbeiders de aangeboden voorwaarden, de uiterste grens tot welke de patroons kunnen gaan, zullen aan nemen. ENGELAND. De eerste Minister Bannerman, wiens toestand geen hoop op genezing meer geeft, heeft thans zijn ontslag gevraagd. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 3) Ik heb de keuze om hofdame te zijn in Glückstadt of met mijn moeder samen te wonen in het gesticht te Geisheim, in het gezelschap,] van weduwen, dochters of zusters van ge storven officieren. Ik geef de voorkeur aan mijn tegenwoordig bestaan. Maar waarom blijft u in uwe betrekking als ze u niet meer bevalt Dat wil met andere woorden zeg gen, dat het u volmaakt onverschillig is of ik wegga of hier blijf Volstrekt niet. Het zou me zeer spijten als u ons verliet vooral ter wille van den prins. Ik geloof dat u werkelijk een goed vriend van hem is. Kröchert scheen niet tevreden te zijn met dat kalme antwoord. Zijn blik rustte doordringend en met slecht verheelden hartstocht op haar mooi gezicht. Kon niets dan haar kalmkoele gemoedsrust verstoren? «Dat antwoord klinkt mij te voorzichtig in de ooren,» zei hij terwijl hij even lachte. «Eigenlijk zou ik liever Dit verzoek bereikte den Koning gis teren, Zondag, te Biarritz. Deze heeft het ontslag verleend en tegelijkertijd Minister Asquith naar Biarritz ontboden, blijkbaar om hem het minister-president schap aan tejbieden. PORTUGAL. In het geheele land hebben gisteren de algemcene verkiezingen plaals gehad voor de Kamer. Het resultaat kan eerst morgen in zijn geheel bekend zijn, maar thans weet men al, dat er reeds 90 monarchalen van de 146 te vervullen plaatsen gekozen zijn. Alleen in Anjos en Alcantara hebben onbeduidende op- slootjes plaats gehad. Zoowel in Oporto als in Lissabon bleef het rustig. FRANKRIJK. Een voorstel van een der leden der Fransche Kamer om de amnestie ook tot de antimilitairisten uit te strekken, is, zooals men weet verworpen. Hoe ver het al met het antimilitairisme in Frankrijk gekomen is, bleek uit de mededeelingen van de ministers van oorlog en marine. Minister Picquart becijferde dat het aantal deserties van 1904 in 1898 gestegen is tot 3437 in 1907, en dat van de gevallen van rebellie van 4600 in 1898 tot 10,630 in het afge- loopen jaar. Ministers Thomson vertelde dat het aantal dezer delicten bij de marine in tien jaar is verdriedubbeld. Beiden schreven dit toe aan de herhaalde amnestie-verleeningen der laatste jaren, die bij de delinquenten den indruk vesti gen, dat ze óók wel niet zullen worden gestraft. Bij Kon. besl. van 4 dezer is benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. G. Krabbe, thans raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De Stct. No. 81 bevat een be schikking van den minister van binnen- landiche zaken, strekkende om de ge meente Zeist te verdeelen in twee slemdistricten voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Te Scheemda (Gr.) werd verleden jaar een nachtwacht op last van den hebben als u ronduit zeimijnheer von Kröchert, het Is me volmaakt onver schillig, wat er van u wordt.» Dan wist Ik ten minste waaraan ik me te houden heb.» Maar dat is mij volstrekt niet onverschillig. Mag ik dat heusch gelooven vroeg hij opgewonden. Wel zeker.» Hij zou liefst gestampvoet hebben over die ongeloofelijke kalmte. Zij keek hem vriendelijk aan en haar glimlach was allerbekoorlijkst. Maar zij glimlachte even bekoorlijk tegen den oberkellner wanneer deze haar een glas water inschonk. Freule, u hebt een bewonderens waardige kalmte!» zei hij ietwat spot achtig. «Maar ik kan niet ontkennen dat ik het wel eens aardig zou vinden als een kleine storm die Meeresstille wat kwam verstoren 1» Sitta schrikte. Die woorden maakten indruk op haar. <-Meerestille\-> herhaal de zij zacht, kan zijn. De stilte is juist het grootst vlak vóór en na den storm. En ik wil liever geen storm neen, liever niet.» Zonder storm komt er ook geen lente,» antwoordde hij vroolijk. <U moest eens hooren hoe de wind bij ons in Rotenwalde ln de boomen huilt, dat de stammen kraken, hoe in den schoor steen buldert en aan den weerhaan rukt waarnemenden burgemeester geverbali seerd wegens het luide verkondigen van het nachtelijk uur. De nachtwacht werd veroordeeld en het vonnis werd in hoogste instantie door den Hoogen Raad bekrachtigd. De gemeenteraad van Scheemda heeft thans met 7 tegen 4 stemmen ver worpen een voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op een verzoek van de nachtwachtcommissie tot weder invoering van het luide verkondigen van het nachtelijk uur. De voorzitter zeide bespreking van dit besluit met den ambtenaar van O. M. toe, zoodat waarschijnlijk dezelfde kwestie nog eens weer aan de orde zal komen. In de Haagsche Raadsvergadering van 23 Maart werd om praeadvies in handen van B. en W. van 's-Gravenhage gesteld een motie van den heer K. ter Laan, inhoudende het voorstel om Z. K. H. Prins Hendrik le brengen op het kohier van den hoofdelijken omslag. B. en W. hebben den Raad in over weging gegeven het in de motie vervatte voorstel niet aan te nemen. Luchtvaart. De eerste weten schappelijke ballontocht, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtscheepvaart, is Zaterdagmiddag precies kwart over vijf aangevangen. Getooid met den standaard der Vereeni ging en bemand met dr. W e g e n e r als bestuurder en de heeren kolonel der genie G. S n ij d e r s en luitenant ter zee A. E. Ram bal do steeg op dat uur de ballon Ziegler uit het park Zorgvliet te 's-Gravenhage op. Het weer, dat gedurende de vulling nogal wat te wenschen liet, was op het oogenblik der opstijging helder genoeg om het mogelijk te maken den ballor, die kalm en gelijkmatig steeg, tot op grooten afstand met het oog te volgen. Een groot aantal belangstellenden, leden en genoodigden der Vereeniging en anderen, die tegen entree waren toe gelaten, woonden het laatste gedeelte der vulling, toen de muziek der Jagers de plechtigheid opluisterde bij eR riep den aëronauten een hartelijk Glück ab toe. Ook de minister van oorlog, luit.-gen. Sabron, was aanwezig. De ballon dreef, onder invloed van den westelijker, wind langzaam land en trekt. Het spijt me, dat er niets van ons plan komt en wij op onze terugreis niet alle vier een uitstapje naar Roten walde maken. Ik zou het u zoo graag eens hebben willen laten zien!» Het zou mij ook zeer geïnteres seerd hebben. Waarom gebeurt het eigenlijk niet Kröchert trok zijne schouders op. «Ik kan u eigenlijk wel de waarheid zeggen. Het is mijn vader wel wat te lastig. De prins is vroeger dikwijls bij ons geweest te jagen. Nu hij met de prinses komt zou er wel wat meer omslag van gemaakt moeten worden, maar Roten walde zou hen best kunnen herbergen. Maar mijn vader is in den laatsten tijd wat ziekelijk zooals mijne zusters mij schrijven en daardoor neemt hij alles zoo zwaar op. Daarbij komen over stroomingen, een paar slechte zomers, enz. maar zonder dat gaat het nu eigen lijk niet in het geliefde Sileziè. Maar het is toch een heerlijk land. De Krö- cherts zijn eigenlijk uit het Noorden. De familie heeft het mijn vader dan ook nooit vergeven, dat hij een landgoed ln Sllezië heeft gekocht. Maar mijn moeder was niet tevreden met het oude, bescheiden landgoed. En dat hebben de Kröcherts haar zeer kwalijk genomen vooral de broer van mijn vader. Wij, de kinderen, zijn nooit daarginds ge weest, voor ons is Rotenwalde het vaderland I» wasrls. Zondagochtend om halfzeven is de ballon, wegens sneeuwbuien, bij Beuninghaaien in Westfalen gedasld en gelukkig geland. In ons vorig nommer namen wjj een berichtje op, omtrent het vellen van boomen aan den Utrechtschen straatweg. We zeiden toen, op gezag van een deskundige, dat de bosmenlielheb- bers zich niet bezorgd behoefden te maken, aangezien de andere, die blijven staan er des te beter door zouden groeien. Sedert heelt men ons vsn andere zgde verzekerd, dat dit laatste niet het geval zal zijn, juist wel het tegenover gestelde. De boomen die gerooid zouden worden, zijn oude boomen. Deor het uithalen der wortels zullen ook die der andere worden beschadigd. En zoo zijn er meer zaken aan te voeren, waaruil blijkt dat de overblijvende boomen min der zouden tieren, zoodat ze in slechte conditie zoudeB kortten en de vrees ge wettigd is, dat de prachtige laan, waarop Amersfoort nu terecht trotsch is, be dorven zou worden. We hadden ons met een zucht neer gelegd, bij het oordeel van een deskundige, maar nu dit oordeel wordt aangevochten, doet het ons groot genoegen te ver nemen, dat het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente, dat het ook met dat oordeel volstrekt oneens is, pogingen heeft aan gewend bij den Rijkswaterstaat om het rooien te voorkomen. Nu de zaken zoo staan, zullen de bewonen van den Ulrechtschen weg wellicht goed doen, ali ze het pogen van het Dagelijksch Bestuur ondersteunen, door het zenden van een request aan den Rijkswaterstaat, om de boomen te laten staan. In de kazerne van Bereden Wapens is een scherm- en gymnastiekvereeniging opgericht, onder voorzitterschap van den heer M. v. d. Vlugt. Instructeur is de bekende schermmeester K. Duizendstra. Het aantal leden is aanvankelijk 25. Zaterdagavond omstreeks kwart over tien kregen twee joigens, v. H. en D. twist over een meisje, die zoo hoog liep, dat D. met een boksijzer v. Houdt u erg veel van Roten walde Of ik er van houd Zijne don kere oogen straalden. «Elke boom ln het bosch, elke schoof op het veld, elke aardkluit is mij dierbaar Is het een majoraat Neen. Ik ben trouwens ook de eenige zoon. Mijn vader weet, dat Rotenwalde bij mij ln goede handen is. Het zou voor mij een ondragelijk idee zijn om het aan een ander over te doen Sitta dacht na. Haar schoten op eens een paar toevallig gehoorde opmerkin gen van den ouden hertog van Glück stadt te binnen. Die had eens tegen zijn zoon gezegd «Met den vader van Kröchert schijnt het slecht te staan. Het landgoed Rotenwalde zit dik onder de hypotheken. Sedert jaren leeft die familie daar ver boven haar krachten. Het goed is trouwens altijd te groot geweest voor hun fortuin.» Maar zij had nooit heel veel belangstelling gehad voor de aan gelegenheden van den heer KrOchert. Eerst nu schoten die woorden haar weer onwillekeurig te binnen. Het ant woord van den prins herinnerde zij zich niet meer. Misschien had zij het ook niet gehoord omdat de heele zaak haar onverschillig wa». Ik ben zoolang mijn vader leefde, zoo vaak van het eene garnizoen naar het andere getrokken, dat mij dergelijke H. een diepe wonde aan het hoofd toe bracht, zoodat deze ap het politiebureau door dr. H. W. Schreuder verbonden moest worden. Men schrijft ons: De Koopliedenvereeniging „Ons Ver- maak" gaf gisterenavond in vereeniging met het Duo Kreijnen een welgeslaagden Soiree-avond in het hotel „de Keizern- kroon." Werden door de Vereeniging hoogst aardige nummers te» beste ge geven, het Duo Kreijnen vnoral oogstte een welverdiend succes. Gaarne rnepea wij het Duo een tot weerziens toe. Het bestuur van de antirev. propa- gandaclub „Groen van Priasterer" alhier verzoekt De Stand, opneming vn» onderstaande motie, welke in haar vergadering van 2 April is aangenomen. „De antirevolutionnaire Propaganda- club Groen van Prinsterer te Amers foort, vergaderd op Donderdag 2 April 1908 in het lokaal De Zaaier, van oor deel, dat het positienemei van prof. mr. D. P. D. Fabius tegenover ons program van actie van 1901, aan d« vaststelling waarvan hij zelf heeft medegewerkt, in strijd is met de waardigheid van een lid van het centraal comité en de eenheid in de antirevolutionnaire partij onder mijnt spreekt haar diep leedwezen uit over dit optreden en laakt tevens ten zeerste de aanmatigende houding van De Rot terdammer tegenover onzen eminenten leider dr. A. Kuyper; betuigt haar volle sympathie met de strekkiig van het ingezonden sluk, voorkomende in de Stichtsche Courant van 24 Maart jl. en besluit deze motie met verzoek om epnsme toe te zenden asn De Standaard, Dt Stichtsche Cou rant en De Rotterdammer. Aaa de werklieden in dienst bij de H. IJ. S. M. alhier is meêgedeeld, dat Paasch-Maaadtg, Hemelvaartsdag, Pinkster-Maandag en Dinsdag na Pink steren, alsmede voor mover z(j niet op Zondag vallen Nieuwjeardeg, 31 Augustus en de beide Kerstdagen, vrge dagen zullen zya, waarvoor aan de werklieden 10 uren loon wordt uitge keerd. In het bestuur vsn het Utrechtsch provinciaal comité voor Algemeen Kies recht is gekozen de heer G. van Wijland alhier. gevoelens geheel vreemd zijn,» zei zij na een oogenblik van stilte. Maar u kunt ze toch wel begrij pen U zoudt ze toch zeker wel deelen, als u ook bulten woonde Eigenlijk gezegd neen. Ik ben nog al een trekvogel geworden. Ik zou eiken zomer over de Alpen willen trek ken en de rest van den tijd breng tk heel graag in onze kleine residentie door. Dus u Is volmaakt tevreden over uw, lot?»1 vroeg hij zichtbaar teleur gesteld door haar antwoord. Tevreden Och, wie heeft niet zijne onvervulde en misschien ook wel onvervulbare wenschen?» zei zij zachtjes. Mijne wenschen voor vandaag zouden heel gemakkelijk te vervullen zijn geweest,» zij hij zuchtend. «Ik wou zoo graag met u naar Maloja gaan met u aan het groene meer staan en alpenrozen plukken Alsof dat voor mij hetzelfde isl Wij zullen den mora-gletscher een poosje bekijken en dan het publiek crlticeeren en fotografeeren een zeer verheffend werk 1» Dat u den erfprins liever zoudt gunnen.» Ja. Want per slot Is hij toch de aangewezen persoon daarvoor.» (Wtrdt wervilfd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1