WEERBERICHT. SPORT. ALLERLEI. ADVERTENTIE Thsrmometerstand Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. f 1000. f 1000. f 1000. MIDEDEELINGEN VAN HET IONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt roorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 April 1908. Hoopte barometerstand 773.7 m.M. te Horta laagste 752.4 m.M. te Nice. Verwachting tot den aiond van 7 April 1908. WindZwakke tot matige N.W.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaarbe wolkt of betrokken, waarschijnlijk regen buien. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 758 m.ü te Amersfoort. Haegste gisteren F. 53. Laagste hedennacht .F. 34. Hedenmiddag 12 uur .F. 40. Van de bij het Regiment Grena diers es Jagers erergeplaatste luitenants ran het 5e Regiment.Infanterie is de heer Rouffaer ingedeeld bij de Grena diers en de heer Klatte bij de Jagers. Door dejjpolitie alhier zijn twee personen eangehoaden, die ia het po- litieblnd stonden gesignaleerd. Aan het polilieburau is een rozen krans gedeponeerd, die op den open baren weg is gevonden. Gisteren was het de laatste dag vaa de tentoonstelling san werkstukken en teekeniagen van de leerlingen der am- baehUschaoI alhier. De directeur en de onderwijzers znllen zeker wel met groote voldoening op de nfgeloopen dngen terugzien, want de tentooiitelling ia een onbetwistbaar succes geweest, aiet alleen ia de oogen van het on-deskuadig publiek, dat alleen keek naar de mooie meubeltjes, het mooie schilderwerk eaz., maar vooral in de oogen van vakmenschen, die opge togen- waren over de afgeleverde werk- atukken, die het bewijs leveren hoe theorie en practjjk op oordeelkundige wijze hand aan haad gaan. De ambachts- acholen van heden zijn zooveel beter, dnn die vnn vroeger, toen de jongens nan allerlei verkleiade modellen gezet werden. Hier maakt elke jongen een volslagen kozijn, een dito deur enz., zooals ze voorkomen in de nractijk en met de andere vakken gaat het ad idem. Over het algemeen is het personeel vsa ambachtsscholen niet ingenomen met tentoonstellingen en met de daaraan verbonden loterijen. 't Dwingt voor eenige weken af te wyken van het leerplan, de geheele school wordt op stelten gezet enz. Maar ■a met aandacht de verschillende zalen doorgewandeld en het publiek waar genomen te hebben, zijn we tot de con clusie gekomen, dat zoo'n tentoonstelling toch aok eea goede zijde heeft, een groote propagandistische waarde n.l. De ambachtsschool begint populair te wor den, juiat bij die menschen, waaruit de school haar leerlingen betrekt. Het bezoek was zéér druk, vooral gisteren. Verscheidene leeraren van andere ambachtsscholen zijn een kijkje komen nemen. Ook de Commissaris der Koniogio was Zaterdag tegenwoordig. Wanneer we onze leekenopmcrkingen over de tentoonstelling resumeeren moesten, dan zouden we zeggen, dat we weggegaan zijn met den indruk, dat de school een kerngezonde inrichting is. Zaterdagavond herdacht de plaatse lijke afdeeling der S. D. A. P. haar 10-jarig bestaan in de Arend. In zijn openingswoord wees de voor zitter, de heer G. Zieverink er op, dat er geen reden tot veel tevredenheid was, maar in het vaste geloof eens te zullen komen, waar ze wezen wil, werkt de afdeeling verder, trots tegen spoeden. Na liet Vrijdag overleden lid der afd. den heer B. Denekarap te hebben her dacht, gaf de voorzitter het woord aan den heer A. H. Gerhard uit Amsterdam die zijn „Sociaal-sprookje" vertelde. Spr. herinnerde er aan, dat de pla neet Mars altijd het voorwerp is ge weest van de bijzondere opmerkzaamheid der sterrekundigen. Een wetenschappelijk man drukt zich zeer voorzichtig uit in zijn mededeelingen over Mars, maar een sprookjesverteller is niet zoo voorzichiig. Spr. weet dan ook alles hoe het er op Mars uitziet. Daar geldt maar één wet, eea ongeschreven, n.l. dezeDe roeping van den mensch is mensch te zjjn, d. w. z. het is ieders plicht het goede te doen en na te laten het kwaad. Dat een Marsbewoner er een geheel andere levensleer op na houdt als den aard bewoner, spreekt van zelf en spr. geeft nu de indrukken weer van een Mars bewoner, die een uitstapje maakt naar de aarde en ia Amsterdam terecht komt, waar hij met zijn levensbeschouwing herhaaldelijk in botsing komt met de aardsche ideën en beginselen. Gelikkig voor den Marsbewoner ont moet hij den heer Gerhard, die hem Amsterdam zal laten zien. Verschillende toestanden worden besproken, die ech ter voor den Marsbewoner onbegrijpe lijk zijn en wanneer hij dan ook weer de aarde zal verlaten gaat hij heen met de ervaring dat de aardsche samen leving hard en slecht is, waaraan de spr. een beschouwing vastknoopt van de socialistische maalschappij. Luid applaus van de aanwezigen be loonde spr. voor zjjn sprookje. Hierna werden eenige tooneelstukjes opgevoerd, waarvan vooral Het Puntje zeer verdienstelijk gespeeld werd. WILHELMINA-QUICK 5-1. Het was reeds vrij ver over tweeën toen bovenstaande wedstrijd aanving. Wilhelmina is volledig, Quick telt 1 invaller voor Muys, Adam. Reeds dadelijk nemen de Bosschenaars de overhand, hun spel is veel doortastender, wat ten gevolge heeft, dat ze al dadelijk aanvallen. De Quick-achterhoede weert vooreerst alles, maar toch komt een kwartier na begin no 1 van den kleinen geelzwarten rechtsbinnen, gevolgd door een tweede doelpunt van v. d. Meeren- donk Sr. De Quick-voorhoede schittert in al dien tijd door iakschheid maar weet toch eenige gevaarljjke aanvallen op het Wilhelmina-doel te doen, doch tot doelpunten komt het niet. Na rust blijft geelzwart de sterkste partij en al heel gauw zien we no. 3 langs v. Goelhem gaan, gevolgd door een eigenlijk ongeldig doelpunt van v. d. Meerendonk (de bal was reeds lang uit geweesl, zonder dat de scheidsrech ter het gezien had). Dan maakt Genlis onder luid applaus met een reuzenschot Quicks eenigste doelpunt (4—1). Het vuur komt er bij de Rooden echter niet in, zelfs zien we v. d. Meerendonk no. 5 maken (5—1). Zoo wint dan Wilhelmina welverdiend met 5—1. De nederlaag moet geweten worden aan midden- en voorlinie (uitgezonderd Gentis), die gis teren hun „beau-jour" niet hadden, en bovendien waren twee van het midden trio een ietwat ongesteld,"zoodat van hard werken geen sprake was. De achterhoede was niet zoo, als anders, v. Goelhem deed zijn werk naar behooren en redde eenmaal zeer mooi. Bij Wil helmina zat 'm de kracht in het door tastend en snel spel van alle elf spelers. Het derde elftal van Quick ver loor met 52 tegen Kampong II. KORFBAL. Gisteren speelde Oranje Nassau uit Amsterdam tegen A.V.O.G. veld (Olden- barneveldtlaan) alhier. De Amsterdam mers schenen in 't geheel niet opge wassen te zijn tegen de Amersfoorters. Ze verloren tenminste met niet minder dan 16 1. Seriewedstrijden voor elftallen van Ge westelijke en Plaatselijke Voetbal bonden om den Begeer-krans. Onder idealistisch Voetbalweer vangen de wedstrijden U. P. V. B.—R. V. B. en B. V. H.G. V. B. om 11.45 aan. De leiding van den wedstrijd U. P. V. B. R. V. B. was opgedragen aan een van de beste referee's van Nederland, n.l. den H. J. Oosterveen, die zich op de bekende wijze van zijn taak kweet. Daar de 3 Quick-menschen niet waren opgekomen onderging 't elftal een wijziging, waar1 door 't niet beier werd. Ook de twee A. W'ers schitterden door afwezigheid. De samenstelling was nu als volgt: Westering, doelVos en Willen, back Koertz, Van Gelder en Zieleman, midden F. Heijmans, J. Rutgers, Werzon, Jacquet en P. Rutgers, voor. Van hun tegen stander, den R. V. B., konden wijde namen niet bemachtigen. Na tien minuten spelen zet Heijmans, zeer goed voor en P. Rutgers zorgt dat R. V. B.'s doelverdediger de bal uit 't net kon halen. 10. Hierna kregen wij zeer prachtig spel te zien van R. V. B.'s voorhoede, 't Duurt dan ook niet lang, of door 'n fout van Wilten hebben zij een tegenpunt. Nu heeft de R. V. B. eenigen tijd de overhand en weet dit ook uit te drukken in een doelpunt); Vos, die ondertusschen met J. Rutgers van plaats waren verwisseld maakte gelijk 22, waarmede van doel werd verwis seld. Na de rust dachten wij, als de U. P. V. B.'ers nu maar in vorm komen, winnen zij wel, omdat ze eerst tegen een weinig wind en zon in speelden. Maar helaas, de prestatie na halftime was nihil. Tel kens weer werd 't elftal door elkaar ge gooid. De R. V. B. daarentegen speelt goed samen en bezorgl herhaaldelijk Westering handen vol werk. Deze werkte verbazend slecht. Zijn zenuwachtig heid, én de herhaalde fouten van de backs, waren de oorzaken hiervan. Kort na elkaar zet de centervoor 2 X in- Ook mist hij nog een dot van 'n kans, daar hij voor open doel stond, binnen 't doel gebied en keihard naast schiet. Nu is 't de rechtsbinnen die na een prachtige rush voor No. 5 zorgt. Dan volgen enkele niels-beteekenende doorbraken van het U. P. V. B. Xf. Tien roin. voor tijd breekt de linkerwinch goed door en P. Rutgers zorgt voor 't derde en laatste puntje. De hoofdoorzaak van dit verlies is toe te schrijven aan 't slechte werken van 't backstel en den rechterwinch. De Geldersche Voetbalbond wist, tegen alle verwachtingen in, de Brabanters met 20 te kloppen, dank zij 't goede spel van Fredenburg en Sprenger, beide spelers van 't elfde uit Ede. De Bra banters waren 't vorig jaar de houders van de Begeer-krans. Van 1—2 werd gespeeld Haariemsche V. B. T. V. B. en Haagsche V. B. F. V. B. Met niet veel moeite wist Haarlem Twente te verslaan met 31. Den Haag Friesland was spannender. Met rust leidde de F. V. B. met 2 0. Wat de goals betreft, die waren onhoud baar, maar beslist had H. V. B. ook 2 puntjes verdiend. Doch H. V. B. wist nog welverdiend te winnen met 43. De voorhoede had prachtig samenspel. De achterhoede was minder zeker. Het Friesche doel was niet te doorboren. Zulks was niet door den keeper, manr omdat de bal ten eentn male het net niet kon vinden. Een 6 3 was hier de verhouding geweest. In de demi-finale 2*—3* wist G.V.B. R. V. B. na 'n zeer zwaren stryd met 31 te kloppen. Het noodlot had Den Haag nu losgelaten en hij wist den Haariemsche V. B. met 40 te kloppen. De finale 45, waarvan gedacht werd zeer spannend te worden, viel echter verbazend tegen. De G. V. B.'ers deels vermoeid door den zwaren strijd tegen R. V. B., deels ontmoedigd door de j geweldige, overbluffende aanvallen van den H. V. B., werkten haast niet meer. H. V. B. bombardeerde 't G. V. B.-doel en wist 7 maal N. N. te verschalken. Geen enkel tegenpuntje wist G. V. B. nu te maken. Ook deze strijd werd gestreden onder leiding van den heer H. J. Oosterveen. Ook is er oog een tusschenwedstrijd gespeeld tusschen een Hercules- en U. V. V. XI, die in een draw (gelijk spel) eindigde. 33. Alzoo is dus de H. V. B. in 't bezit gekomen van den Begeer-krans. Ook heeft de heer Begeer nog elf draag- medailles beschikbaar gesteld voor 't winnende elftal. T Volgend jaar zullen deze serie wedstrijden te Leeuwarden worden ge houden. Na afloop van dit alles overhandigde de Voorzitter van de Regelings-commissie de heer Makkink, onder een korte, doch krachtige speech, den Voorzitter van de H. V. B. den krans en ieder speler een draagmedaille. Ook de U. P. V. B. heeft gemeend elf draagmedailles te moeten beschikbaarstellen aan dien Bond welke in de finale uitkwam. Zoodoende ootvingen dus ook de elf spelers van den G. V. B. ieder een draagmedaille. Zeer groote hulde werd gebracht aan den heer Begeer, die wel verdiend wa3. Voor in ons verslag zullen de lezers wel opgemerkt hebben, dat het weer bijzonder prachtig was, maardit is enkel 't geval geweest in de wedstrijden van 11.4512.45, na dien tijd is 't Herculesveld in een ware modderpoel herschapen, 't Heeft eerst (link gehageld en daarna aanhoudend tot aan ongeveer tien min. voor tijd van den laatsten wed strijd geregend. Te Mnarsen is verleden week eei verzuim door de politie gepleegd, dat zeer druk besproken wordt. Een Amsterdammer, die daar bedelende was, is Maandag door de politie in het arrestantenlokaal opgeborgen. Doch men heeft blijkbaar den man geheel vergeten. Woensdag vertoefde hij nog in het hok, zonder dat men naar hem had omge zien. Honger en dorst kwelden hem zoodanig dat hij door schreeuwen de voorbijgangers poogde te waarschuwen, wat hem ten slotte gelukte. De postbode hoorde zijn roepen. Daarna werd de man door de politie losgelaten. Alweer een gelukkige. De Hoofdprijs der le klasse ad f3000, van de N. V. „De Tijdgeest" is in de Gemeente Leur gevallen op '/so Lot. Zoo'n buitenkansje in een slechten tijd als deze is niet te versmaden. De Amerikaan Lee Forest heeft, om zijn stelsel van telefonie zon der draad te beproeven, in het radio grafische station op den Eiffel-toren een stukje militaire muziek laten spelen. Op hel ontvangstation van den Mont Valé- rien was de muziek duidelijk te volg6 Te Melun konden troepen, die daar de buitenlucht oefeningen deden, boodschappen, die tusschen den Eiff toren en den Mont Valérien werden wisseld, hooren. Een fabrieksbibliothei Zooeven verscheen het verslag van .Kruppsche Bücherhalle over 190} 1907. Deze uitmuntende bibliothft dienstig voor het geheele ambtenaars fabriekspersoneel der reusachtige indust eele onderneming, telt thans 54,774 J Aan het einde van het jaar 1907 win 13,936 personen in het bezit van i leeskaart, d.w.z. gerechtigd om van bibliotheek gebruik te maken. In het j; 1906 1907 werden 407,000 dln. uil; leend; de kasten waren in den vorig winter gewoonlijk slechts half getul In Londen zijn hedennacht tw groote huizen in Gastlestreet bewooi door 36 menschen, meest buitenlandse kellners, ingestort. Alle bewoners wi den onder de puinhopen begraven. 0 tien uur van morgen waren reeds dooden onder de bouwvallen wegg baald, zeven personen worden m vermist. Naar het „Hbld." verneemt zal vi 1 Mei af het Duitsche zöretarief op onffiE Staalspoorwegen worden toegepast de rechtstreeksche tarieven, waarl het vrij vervoer tot 25 K.G. verva Over een wijziging van het tarief d vacantiekaarten moet nog een definitie c beslissing genomen worden. De jury voor de Nation! «Military» die 22 en 24 April te Amei foort wordt gehouden, bestaat uit m joor R. G. M. J. baron van Oldenei ritmeester jhr. E. W. vonWrangela Lindenberg en den kapitein A. f Singels. lit Burgerlijke Stand van 6 April. vi a GEBORENCornelia, d. van Wille van Apeldoorn en Sloffelina van Vee Boudewijn Gijsbertus, z. van lie manus Gijsbertse en Catharina Botle: burg. Johannes Everardus, z. n Johannes Petrus Steenbeek en Everl van de Bor. Cornells, z. van Jacob»,'ij Fonteijn en Geertruida va» Wandelc Wilhelmina Johanna, d. van Piel Wellerd en Catriia Kuijer. Hendri Aitonie, z. van Hendrik Antonie vi Nieuwkerk en Hendrina Mannee. OVERLEDENCornelia Maria Broer oud 72 j., echtg. van Jan Gerrit Kan 11 Heden overleed, na lang durig lijden, zacht en kalm, onze lieve Echtgenoole, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder CORNELIA MARIA BROERS in den ouderdom van ruim 72 jaren. Amersfoort4 April 1908. J. G. KAM, Ems. Predt. J. B. KAM. M. KAMKruseman (Helmond. en kinderen.) Dr. A. C. KAM, Bloemetidaal. W. H. KAM, den Haag. G. C. KAM, Amersfoort. H. W. KOLFF Kam. G. H. KOLFF J Epc. en kinderen. Dr. B. J. H. KAM, den Haag. J. C. KAM, Amersfoort. Volstrekt eenige en algemeene kennisgeving. 6 APRIL. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER &Co. Holl. en Buitenl. schuld iets lager. Cultuur aand. een fractie lager. Mijnen vast voor Ind. soorten met weinig handel. Voor Kiraberley was aanvankelijk veel belangstelling, maar liepen prjjzen van 6* voor om op 5* te sluiten. Tabak en Oliewaarden prijshoudend zonder affaire. De Amerik. markt was heden levendig gestemd, met fliaken omzet in Mis souri South-Rail en Erie. Slot vast. Staatsleeningen. Nedsrland. Obi. N.W.S. 3 Gert. id. 3 id. id. 2 7, HoneARiJi. Obi. 1892/1904 Italul Obi. 1862-81 4Ls. 100l00/m. oostenrijk. Obi. Jan.Juli MeiNov. PoRTUflAL. Obi. Ie Serie 3 3e 3 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 4 Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 90* 90* 75A 98* 59* 6 April 90* 89]* 75* 94* 98* 62 59* Rusland. 1884 Goud 5 G.R. Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundryaand.dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 76* 84 78-rj 78A 78 77]-* 77** 97** 161 283 282} 92 91* 15* 16 126tV 130 31* 33A 33A 34A Scheepvaart Maatschappijen Nederland. Ned. Amer.Stoomv. Mij. aand. f500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 47, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senerabah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Italië. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 132 132 118 118 140 7A 7* IS* 19A 66* 67* 678 101** 102 431 434 240 242 400 94 66* 66* 74 75W 95* 86** 19*u 19* 14-iV 16* Kansas City S. aand. 1000 21* 22* 1000 52* 52* 3 1000 »69* 69* Missouri aand. dll. 1000 22** 24T7 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 79* Rock Island aand. dll. 1000 14* 15 South rail dll. 1000 13* 14/* South Pac dll. 1000 72* 74* Union Pac 126* 128 id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 83* 83* Prolonga tie-rente 4 Koersen van Jfew-ïorh. Van Heden. FONDSEN. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Missouri Kansas Texas New-York-Ontario Norfolk Western Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming: prjjsh. Slot van gisteren Opening vin lirii 2 74* 34 15* 23 32* 63 74 13* 124* 33* 21* 52 74* 14* 15* 24 74* 14* 125* 33* Stoom- Boek- en Handelsdrukkerij, S. W. MELCHIOR. Amersfoort,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2