'ieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. Ie liberale partij. o. 57. DINSDAG 7 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE BEMLANDBR". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON- Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. c i i. oor onze tegenstanders wordt her- Idelijk betoogd, dat de liberale partij n idealen meer heeft, et wordt gezegd in de bladen, het Irdt verkondigd op vergaderingen. |n is dan meestal tenminste zoo lijk, er bij te 70egen, dat de liberale lij inderdaad wel idealen heeft gehad ,ar nu, nu is ze armde idealen zijn ze heeft geen roeping meer te vullen, ze heeft afgedaanze is eigen- al dood. ,Vij zouden willen vragenals de rale partij inderdaad bezweken is, arom gunt men haar dan niet, wat geen enkelen doode misgunt: rust de verwoede strijd, dien men ruste- tegen haar voert, niet het krachtigste dat men zelf niet geloott, wat zoo klakkeloos beweert Toonen aanvallen niet duidelijk aan, dat men liberale partij nog vreest en haar 1 sterker en krachtiger acht, dan men :t i hoorders wil wijsmaken "tiaar die idealen lie, als de liberale party inderdaad r vroeger ideaal bereikt heeft, dan dit eenvoudig geen ideaal geweest ideaal laat zich niet grijpen. Waaruit volgt, dat de liberale partij, als ze len heeft gehad, deze óf nog moet tten, óf er vrijwillig afstand van ge- In moet hebben, iaat ons zien. Vie geen vreemdeling is in de ge- ledenis van ons land, weet, dat de lomst der liberale partij als staats- lij dagteekent uit de eerste helft der eeuw. Het bekende beginsel, I liberale gedachte, ja, die zijn na te (ren tot in de eerste eeuwen van ons ksbcstaaD. Als de burgerstand den |d aanbindt tegen den adelals Naar het Duitsch, VAN IHENR1ETTE VON MEERHEIMB. Gun hem hier wat vrijheid. In :kstadt is hij gebonden met duizend nen.» De vrijheid gun ik hem graag, u gun ik hem niet. Niet één enkel 'en dus nog veel minder een langen 'ien zomermiddag.» tta schrikte van die openhartige der passie. <U is de vriend van prins,» zei zij verwijtend, «en men zijn vriend alles. Het is trouwens :en zeer bescheiden genoegen om mij naar Maloja te rijden.» Groote God, ja ik ben zijn 'd,> antwoordde Kröchert ietwat duldig. «We hebben samen gestu- en gedweept, een vriendschap van don Carlos en Posa. Ik ben om zijnentwil in Glückstadt in hoen gegaan omdat hij niet in een sisch regiment mocht dienen. U toch wei, dat de oude hertog niet te spreken is over Pruisen?» Dat weet ik. En ik weet ook hoe Holland en Zeeland het Groot-Privilegie bemachtigenals het getergde volk de wapenen grijpt tegen Spanje; als demo craat en patriot de regenten-partij be kampen, dan is het in werkelijkheid het liberale beginsel, dat hier prikkelt tot verzethet liberale beginsel, dat de vrij heid wil en het recht. De liberale p a r t ij daarentegen is ge boren in de dagen van Willem I en ge groeid onder Willem II. Haar strijd gold den teruggang tot begrippeneninstellingen, die mea opgeruimd achtte door de revo lutie, maar die inderdaad met Willem I weer den troon hadden bestegen. Overheerschende macht des Konings, een bevoorrechte adel, geknotte volks invloed, ziedaar de drie steenen des aan stoots, die in 1848 na langen strijd door de liberale partij uit den weg geruimd zijn. De koninklijke macht is minder on beperkt, van een heerschende kaste is geen sprake meer, het volk heeft aan invloed gewonnen. O, zeker, er is nog veel te doen en het ideaal der vrijheid blijft nog altijd voor ons zweven. Maar men moet niet vergeten, dat elke verovering, in naam der vrijheid gemaakt, wordt neergelegd in eene wet, die, al maakt ze andere overbodig, toch op hare beurt weer banden aanlegt. Wat met andere woor den zeggen wil, de vrijheid, die het liberalisme wil, is het tegendeel van bandeloosheid of anarchie. De vrijheid het ideaal! Het resultaat van den strijd, door de liberale partij aangebonden tegen het starre behoud, de vrijzinnige grondwet van '48, zij zal voor het liberalisme blijven getuigen, zoolang de natie hare geschiedenis leest. Heeft niet die wet de vrijheid geschon ken aan elke kerk, aan elk godsdienstig genootschap? Kan niet elke geestesrichting zich openbaren, niet elke geestelijke wiek zich ontplooien Gaf ze geen vrijheid tot het oprichten van eigen scholen? Heeft de liberale partij niet den arbeid bevrijd van de politieke banden, die hem knelden en heeft de arbeidersstand niet van haar het recht gekregen, zich te vereenigen HET AFTREDEN VAN CAMPBELL BANNERMANN. Zooals vaazelf spreekt, wyden de Engelsche bladen lange artikelea aan het heengaan vaa den populairen Premier. De Timeshoewel toegevende, dat dit, Campbell Bannermann's gezondheids toestand in aanmerking genomen, reeds lang te voorzien was, meent toch, dat diens aftreden juist op dit oogenblik iets plotselings heeft, daar Minister Asquith's benoeming als premier zeer groote ver anderingen brengen zal in het politieke milieu van het Kabinet. Tal van quaes- ties zullen door bet heengaan van Bannermann een geheel ander aanzien verkrijgen, terwijl Asquith van zijn kant ook genoodzaakt zal zijn, den toestand uit een ander oogpunt dan zijn voor ganger te bezien. Bovendien zal Asquith, zegt hel blad, behalve met tal van heterogene bestand- deelen, in zijn eigen partij te doen krijgen met verschillende liefhebbers voor de uitoefening van het staatsgezag, wier wenschen niet gemakkelijk met de zijne zullen zijn overeen te brengen. Bij al deze overwegingen is het zeer wel mogelijk, dat Asquith zelfs minder goed weet, hoe het Kabinet samen te stellen, dan zij, die zich nu reeds met allerlei gissingen dienaangaande bezig houden." De conservatieve Standard brengt hulde aan de groote talenten van Campbell-Bannermann en wijst op het groote overwicht dat deze staatsman op zijne partij had. Wat Asquith betreft merkt het blad op, dat hij niet ontbloot is van de goede hoedanigheden en van de gebreken, die een opportunist heeft. „Dikwijls, zegt het blad, is Asquith van zijn overtuiging afgeweken. Misschien zal hij nog in de verleiding komen tot een compromis zón toevlucht te zoeken, iadien hij ten minste niet begrijpt, dat zulks in zijn geval niet zou baten." Terwijl eenerzijds beweerd wordt, dat Asquith naar Biarritz zal komen waar, naar men weet, Koning Edward op het diep prins Albrecht daaronder lijdt!» Kröchert knikte. Hij wou zoo graag blijven dienen bij de garde. Hij zou ook nu nog liever ritmeester zijn in zijn vroeger regiment dan dat hij hier op den dood van zijn vader zit te wachten, zijn grillen en bekrompenheid moet verdragen en zwijgen omdat hij er toch niets aan kan veranderen. Hij heeft een ruimen blik die ver over de grenzen van zijn landje heen gaat. Ik kan me dat pijnigend-ongedüldige ge voel best voorstellen, al lach ik gewoon lijk als bij knarsetandt.» U kunt ook wel lachen. Voor u is Glückstadt een episode maar hij zal er zijn heele leven aan lijden.» Maar zoodra de oude hertog sterft is hij er heer en meester.» Dat kan hem niet voldoende zijn want voor zijn idealen en droomen is de wereld te klein I Wat kan hij in Glückstadt beginnen, wat kan hij er verbeteren Hij zal er een modelstaat van maken. En als de oude hertog eenmaal dood is, dan kan hij er zoo vrij leven als ik op mijn Roten walde.» Sitta schudde haar hoofd. Neen,» zei zij treurig. «Zijne op voeding heeft te veel bedorven. Als hij minder dilettanterig was grootgebracht, dan had hij in de een of andere rich ting werkelijk iets kunnen presteeren. Maar hij moest nooit iets grondig ken- oogenblik verblijf houdt, wordt dit door sommigen ten sterkste betwijfeld. Men gelooft niet, dat de Koning een zoo ernstige aangelegenheid als de verwis seling van eerste-Minister er eene is, buitenslands zal behandelen. Het gerucht houdt dan ook aan, dat de Koning zoo spoedig mogelijk naar Londen zal terug- keeren. PORTUGAL. Een halfambtelijk bericht uit Lissabon meldt, dat de verrichtingen betreffende de verkiezingen regelmatig zijn volbracht. Te Alcantara en San Domingos kwam het tot ongeregeldheden, welke echter onmiddellijk werden onderdrukt. Alle voorzorgsmaatregelen zijn genomen om de orde te handhaven; 110 personen zijn in hechtenis genomen. Te Alcantra teekende een kiezer in het verkiezingsbureau verzet aan tegen de stemming van een anderen kiezer, welke hem onregelmatig toescheen. Er ontstond daardoor twist, waarbij een doode en verscheidene gewonden vielen, de menigte wierp de bereden politie met steenen. MAROKKO. Naar een te Parijs uit Rabat ontvan gen bericht, is een mehalla, onder bevel van Bagdadi en Moelay Zef, den broe der des sultans, naar Fez opgebroken. De mehalla is 5000 man sterk en bezit 20 kanonnen. Verschillende kaids van de stammen, door wier gebied de mehalla trok, hebben zich hierbij aan gesloten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het staat thans vast dat de Duitsche keizer in Mei of in Juni den keizer van Oostenrijk een bezoek zal brengen. Van geruchten, als zouden de Duitsche vor sten gezamenlijk, onder leiding van keizer Wilhelm, keizer Frans Jozef op zijn jubileum bezoeken, weet men in welingelichte kringen te Weenen nog niets. Het is ook zeer onwaarschijn lijk, daar bij den gezondheidstoestand van den ouden keizer, de inspanning die dergelijke bezoeken veroorzaken, moet worden vermeden en de doktoren er zeker stellig tegen zouden ziju. In het Oosteurijksche huis van afgevaardigden is Zaterdag beraadslaagd om de behandeling van het recruten- continent te verklaren. Graaf Dziedus- nen, hij moest er zooveel van weten om er over te kunnen praten en opper vlakkig te oordeelen. Zoodra hij zich voor de een of andere studie begon te interesseeren, rukte men er hem weer uit. Hij was kroonprins dat was voldoende. Zijn muziektalent werd op die manier verknoeid, zijn militaire loopbaan werd afgebroken, zijn studieën zoo oppervlakkig mogelijk gemaakt. Heb ik geen gelijk?» U hebt zeer diep nagedacht over den prins. Of heeft hij zich er bij u over beklaagd?» Allebei. En dat weet u even goed als ik, mijnheer v. Kröchert!» Nu freule, u moet het ook niet al te tragisch opvatten. Hij heeft ook zijne goede oogenblikken, waarop hij het heel prettig vindt om kroonprins van Glückstadt te zijn.» Dat zou ik niet zijne goede maar zijne zwakke oogenblikken nemen,» ant woordde zij ernstig. «Mijnheer von Kröchert, wij weten allebei, dat zijn huwelijk ook door den ouden hertog klaargespeeld is en dat 't hem niet kan bevredigen. Bijlft u bij hem, wees zijn vriend, verlaat hem niet Ik blijf zeker zoolang ik daardoor geen andere plichten verzuim. Ik geloof dat men op het oogenblik voor mij in het regiment beter een plaatsvervanger kan vinden dan in Glückstadt. En wat het huwelijk van den prins betreft, dat zychi zeide daarbij o.a., in antwoord op een rede van Daizynski, dat hij stellig gaarne eene vermindering van de oor logstoerustingen zou steunea. Zoo lang echter het Duitsche rijk met zijn groot leger op Oostenrijk drukte, zou het licht zinnig zijn, wanneer Oostenryk in de ontwapening voorging. AMERIKA. Groote vrees heerscht onder de reptt- blikeinsche leiders in de Vereenigde Staten omtrent den afloop der presidents verkiezing, nu zich voorteekenen voor doen, dat de negers, wier stemmen in de staten Indiana, Illinois, Kansas, West- Virginië, New-Yersey en New-York den doorslag geven en die gewoonljjk met de republikeinen stemmen, ditmaal hunne oude partijgenooten in den steek zullen laten. De negers schijnen nl. nog steeds wrok te koesteren tegen den president, die een geheel negerregiment ontbond, toen dit gedurende een nacht zeer ge vaarlijke baldadigheden had bedreven. De president zal den negers nu, wil hij zjjn candidaat, den heer Taft, gekozen zien, wel eenige concessies moeten doen. Welke dit zijn zullen, zal nader moeten blijken. De ontworpea zomerdienstregeling der Ned. Centraalspoorweg-Maatschappij is door den minister van waterstaat goedgekeurd. Onze Vloot. Het hoofdbestuur der Nederlaudsche Vereeniging Onze Vloot heeft voor de algemeene vergade ring op 29 April a s een verslag uitge geven van het werken en de toestand der vereeniging loopende van 28 Juli 1906 tot 1 Januari van dit jaar. De geschiedenis der oprichting wordt daarin uitvoerig medegedeeld. Thans telt de vereeniging 9 afdeelingen (gerang schikt naar tijdsorde der oprichting: Vlissingen, den Helder, Utrecht, Eysden, den Haag, Leiden, Ned. Antillen Guragao, Rotterdam en Nijmegen) met, behalve die van de afd. Rotterdam, die nog geen aantal opgaf, 1198 leden; voorts 54 algemeene leden en 23 afdeelings- leden. Ook het doel der vera niging wordt uitvoerig uiteengezet. komt misschien mettertijd nog wel terecht. Prinses Elisabeth heeft hem lief.» Zij vindt hem knap en zou hem het liefst in elke houditig en met elke nieuwe jas aan willen fotografeeren,» zei Sitta niet zonder eenige bitterheid. Probeert u dan om een goeden invloed op haar uit te oefenen.» Invloed uitoefenen I Maakt u eens een indruk op los zand. Hoe lang blijft die er Men kan nog gemakke lijker een moeras droog maken I» Freule mag ik u eens iets zeg gen zonder dat u het me kwalijk neemt Kröchert keek onderzoekend naar het mooie gezicht, waarop nu een pijnlijke uitdrukking lag. Ben ik dan zoo licht geraakt U kunt toch wel weten dat ik van openhartigheid houdt Goed. Plet klinkt misschien hard, maar ik krijg bij den dag hoe langer hoe meer de overtuiging Welke overtuiging Dat de prins zijne vrouw nooit zal leeren liefhebben en zich nooit in zijn huwelijk zal schikken zoolang u er is.» Meneer v. Kröchert I» Sitta sprong op. Haar blauwe oogen flikkerden van woede en het was alsof zij door een storm vau opwinding dooreen werd geschud. Ziet u wel nu is u toch boos Laat mij als het u belieft eerst uit spreken Niemand weet beter dan ik dat u alleen het goede op het oog hebt, maar hebt u nooit eens bedacht dat de prins tusschen u en zijne vrouw voortdurend vergelijkingen moet maken die niet in haar voordeel kunnen uit vallen U is zoo mooi, zoo begaafd en geestig Sitta ging weer zitten. «Als ik ge weten had, dat dat alles slechts op eene alledaagsche vleierij zou uit draaien....» zei zij minachtend. Dat doet het niet. Ik constateer alleen een feit I Wie niet blind is, die kan geen andere vrouw naast u be vorderen. V kunt met de prins musi- ceeren, u deelt in zijne belangen, het is dus alleen maar natuurlijk dat hij zijn vrouw bij den dag onbeduidender en onbekoorlijker vind.» Ik heb mijn best gedaan om zijn leven wat aangenamer te maken Sitta liet het hoofd zinken«kan dat verkeerd zijn Ik heb zoo dikwijls getracht om prinses Elisabeth op te heffen. Tevergeefsch. Men zou zeer diep moeten neerdalen om met haar gelijk te staan. Moet ik ook in uiter lijkheden, in toiletzorgen en hofgebab- bel opgaan, alleen omdat zij niet zou verliezen door vergelijkingen (Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1