STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand Langs den lieg. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 7 April 1908. Hoogste barometerstand 774.9 m.M. te Shields laagste 750.3 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting lot den asond van 8 April 1908. Wind Afnemende N.O.Iijke wind. Gesteldheid van de luchtGedeeltelijk bewolkt. Droog weer. TemperatuurIet» zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 48. Laagtte hedennacht .F. 30. Hedenmiddag 12 uur .F. 47. Verslagen der afdeelingen zijn aan het slot opgenomen. De ontvangsten bedroegen f 6264.84. Het batig saldo f 1238.18). Het b 1 ij vend gedeelte. De Minister van Oorlog heeft de korps commandanten der infanterie machtiging verleend, om de miliciens, behoorende tot de 3e ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1907, voor zoover zij niet zijn toe gelaten tot het vrijwillig verblijf tot ver sterking van dat blijvend gedeelte, onver wijld in het genot van groot verlof te stellen. (Arnh. Gt.) Gisterenavond vergaderde de le afdeeling van den Gemeenteraad ter be spreking van den aanstelling van een Inspecteur van het Bouw- en Woning toezicht en van de voorstellen inzake verbetering van de onderwijzerssalarissen. Wat het eerste punt aangaat was de afdeeling wel voor de aanstelling van een zoodanig ambtenaar, het voorgestelde salaris van f 1500 werd echter te hoog bevonden. Het inzake de onderwijzerssalarissen, van Burg. en Weth. vond de meeste instemming. Het voor stel van den heer Van Duinen ondervond niet veel steun, evenmin als een voorstel van den heer Gerritsen om bij het voorstel van B. en W. nog le voegen een belooning voor de hoofdacte van f 200. Morgenavond vergadert de 2de af deeling. Maandag had de verlotii g plaats aan de Ambachtsschool. In de gang van het schoolgebouw hangen de lijsten, waarop ieder kan nagaan of bij tot de gelukkigen ^behoort, die een der mooie prijzen hebben gewonnen. De heer G. J. van Sierenbergde Boer alhier is benoemd tot chef eener afdeeling van de Bouwmaatschappij de Veluwe te Nunspeet. In verband met deze benoeming zal hij i Juli a.s. den militairen dienst verlaten. Zekere Z. uit Amersfoort, die in Zutphen vertoefde heeft daar Zaterdag avond den huzaar v. d. Peut, zoodanig met een mes in het gezicht verwond, dat neus en wang tot op het been zijn doorgesneden. De politie te Utrecht hield heden een deserteur aan, die uit zijn garnizoen alhier was weggeloopen. Deze militair pleegde deze daad voor de tweede maal de eerste keer ontdeed hij zich van zijn uniform en legde hij dit te vondst aan den Vossegatschen dijk. Voor dit ver grijp werd hij met drie maanden be- rooving van zijn vrijheid gestraft. Thans deserteerde hij voor de tweede maal Maart verdween hij van hier en werd door de politie te Utrecht nu gearresteerd. Gisterenavond ongeveer zeven uur kreeg een werkman plotseling op den Zuidsingel een toeval. In de bak kerij van den heer Van Zalingen ge dragen werd hij met geneeskundige hulp van dokter Schreuder weer bij gebracht zoodat hij een tijdje later te voet naar zijn woning kon terugkeeren. In een gisterenavond gehouden bestuursvergadering van de Oranjever- eeniging zijn de verschillende commissies benoemd voor de feestelijkheden op Koninginnedag. De voorzitter deelde mede, dat de heer Sierenberg de Boer, wegens ver trek naar elders zal moeten bedanken als secretaris-penningmeester, hetgeen voor de Oranjevereeniging ongetwijfeld een zeer groot verlies is. Hedenmiddag kantelde op het O. L. V. Kerkhof een wagen met hout beladen, doordat over een goot werd gereden. De wagen werd nog al be schadigd, terwijl het voor den voerman een groot oponthoud gaf, daar al het hout weer opgeladen moest worden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. DE TRAM. Gisterenavond vergaderde de Garanten- vereeniging tot instandhouding van de Amersfoortsche tram in de Zwaan. De voorzitter, de heer J. G. Sinnige, opent de '2de vergadering en hij spreekt de hoop uit, dat deze succes zal hebben voor het behoud der tram. De secretaris, de heer M. de Pool, leest hierna de notulen van de verga dering van 18 Oct. 1907, die worden goedgekeurd. De voorzi t ter zegtM.H. Het Bestuur heelt gemeend u bijeen te moeten roepen om mee te deelen welke werkzaamheden zijn verricht. Er is wel gewerkt, maar we staan weer voor hetzelfde feit als bij de oprichtingde tram heeft weer behoefte aan geld. Zooals de heeren weten hebben de heer Herschel en ik als adviseerende leden zitting genomen in het Bestuur van de tram en we kunnen consta- teeren, dat het Trarabestuur alles doet om de exploitatie op de beste wijze te doen plaats hebben. De dienst wordt zoo goed mogelijk geregeld en door nauwkeurige administratie wordt ge tracht te bezuinigen. Maar niettegen staande dat is het toch niet mogelijk, dal de tram uit zich zelf kan bestaan. Daarom is, in de eerste jaren althans, nog steun noodig van de Gemeente en van particulieren. Op de Statuten is geen Koninklijke goedkeuring aangevraagd, omdat de Statuten van de tram geen Koninklijke goedkeuring konden verkrijgen op de wijziging omtrent de twee adviseerende leden. Er is een proef genomen met de ta riefverlaging, om meer publiek in de tram te krijgen. Aanvankelijk is die proef genomen voor 3 maanden en met groot genoegen heeft het Bestuur een zeker succes kunnen constateeren. Niet dat het voortbestaan daardoor is gewaarborgd, maar er worden meer personen vervoerd terwijl de kosten niet grooter zijn. De tram is nu meer voor 't algemeen. Ongeveer 15 Nov. 1907 i» do tarief verlaging ingevoerd. In Nov. 1907 werden vervoerd 7830 passagiers tegen 6103 in Nov. 1906. Voor December waren deze getallen 9165 in 1907 en 5695 in 1906, voor Januari 8991 in 1908 en 5944 in 1907, voor Februari 7396 in 1908 en 5346 in 1907 en voor Maart 8429 in 1908 en 6438 in 1907. Over het tijdvak November- April werden vervoerd 42011 pasagiers tegen 31844 over hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Er zijn dus ongeveer 10000 passagiers meer. Dat is een bewijs, dat de tram meer populair is geworden, maar dat brengt nog geen dubbeltjes aan. Er is wel meer vervoer, maar dat geeft nog geen hooger recette. Het is dan ook niet mogelijk de tram in stand te houden zonder de subsidie van de gemeente en van particulieren. De subsidie van de Gemeente bedraagt f 1800, die worden gegeven voor het tekort. Zoodra de tram hooger reeette krijgt, gaat de gemeente de subsidie verlagen. Ook mogen er geen af schrijvingen geschieden. Nu zal weer die subsidie moeten worden aangevraagd voor 1909. De gemeente zal die wel weer verstrekken, maar ook de bijdragen der particulieren zijn noodig. Nu moeten we aankloppen bij hen die voor één jaar hebben ge- teekend, om te helpen de tram in stand te houden. Want zonder tram kan Amersfoort niet leven, dat zou een slechten indruk naar buiten maken. Daarom is de vergadering bijeen geroepen om te zorgen dat die f 1000 er komen. Het Bestuur zal een cir culaire verzenden waarin in korte trekken zal beschreven worden waarom het geld noodig is. De penningmeester, de heer J. S. Teengs, deelt mede, dat 44 per sonen hebben ingeschreven voor één jaar, tot een bedrag van f 308, en 152 tot wederopzegging voor een bedrag van f 744 Aari gekweekte rente komt daar bij f 11.54, zoodat ontvangen is t 1063.54 Uitgegeven issubsidie aan de tram f 1000, kleine ontkosten f 13, totaal f 1013. Het saldo in kas bedraagt dus f 50.54. De heer de Pool: Voor het be drag van f 744 behoeven we niet meer in te kloppen, alleen bij de 44, die geteekend hebben voor één jaar, Wan neer die niet komen, zullen er weer eenige heeren beschikbaar moeten zijn om die circulaires op te halen. Maar er zullen ook nieuwe leden moeten komen, want er valt er natuurlijk wel eens een af. De heeren P. J. Frederiks, L. Houbaer, W. R. Schweromer en Th. ter Maat stellen zich beschikbaar de circulaires op te halen. Rondvraag. De heer v. d. Meiden: Met ge noegen heb ik gehoord, dat het aantal passagiers is vermeerderd. Maar nu rijst bij mij de vraag is er nog niet uit te breiden. Ik heb dat indertijd ook ter sprake gebracht en de bezwaren heb ik gereedelijk toegestemd. Zou er nu geen proef te nemen zijn met een 3detram? De subsidie is zeer mooi, maar we moeten toch naar middelen omzien om de tram reudabei te maken. De voorzitter: Wij kunnen moei lijk ingrijpen iu het technisch bestuur van de tram, maar als mijn persoonlijk gevoelen wil ik wel uitspreken, -dat als de tram uitgebreid moet worden, daar kapitaal voor noodig is en het zal moei lijk gaan dat te krijgen. De heer Van Dam: De vermeer dering van het aantal passagiers zit 'm in de tariefverlaging, we vervoeren nu 25°/, meer. En nu ben ik het volkomen eens met het idee van den heer v. d. Meiden. Maar hoe zul je dat doen? Het zou noodig zijn een dubbele lijn te. leg gen. De bestaande lijn heeft f20.000 gekost. Rekenen we nu de doublure en wissels er af dan zou dus de lijn f 15.000 kosten. Dan krijgen we nog vermeerde ring van paarden en wagens, zoodat het enorme uitgaven zou kosten en het geld daarvoor is niet te vinden. Ik geloof, dat we op den goeden weg zijn. Het tarief is verlaagd en het ver voer is toegenomen. Dat spiegelt zich nog niet af in de geldelijke baten, maar dat zal later wel blijken. Ook hebben we de Gemeentesubsidie over dit jaar nog niet, zoodat we daarvan nog niet hebben geprofiteerd. Voor we aan uitbreiding van den dienst kunnen denken, zullen we eerst nog een jaar moeten rijden 1 Misschien zijn er nog een 10-tal diensten in te leggen zonder het leggen van dubbel spoor maar dan is het toch noodig dat we beter in de financiën zitten, met het oog op de uitbreiding van paarden en personeel. Het idee is goed. Toen indertijd de Hollandsche spoor begon met 7 treinen daags naar Amsterdam, vroegen de menschen, wat dat moest geven. Maar mijnheer Van Hasselt zei: men moet de menschen leeren rijden. De Hollandsche spoor kon dat doen, maar wij hebben daarvoor geen geld. Wel zal het echter op den duur gaan eenige trams in te leggen. De heer v. d. M e i d e nIk wist wel dat ik dat antwoord zou krijgen. Maar mijn vraag is: kunnen we niet eerst een proef nemen om te laten zien dat een 3de tram meer geld in kas zal brengen. In den Bosch ontvingen de conducteurs eerst f 1.50 per dag en na de uitbreiding werd het f 30.per dag. Dan zullen de menschen ook niet meer mopperen, dat als de trein aankomt er geen tram is. Een proef van een maand kan reeds resultaat brengen en dan moeten we zien dat we nieuw kapitaal bijeenbren gen. Ik vind dat beter, dan dat we wachten tot we alles hebben opgegeten. De heer H. Tromp v. Holst: Ik kan meedeelen, dat dat plan ook in den boezem van het Bestuur ter sprake i9 geweest. Het inleggen .van diensten geeft echter veel bezwaren, financieele- en bedrijfsbezwaren. Met de rails zooals die nu liggen wordt zooveel mogelijk gewacht op de treinen. We zijn echter gebonden aan de doublure. Het inleggen van diensten zal ook niet wegnemen het bezwaar dat verschillende deelen van de stad niet verbonden zijn. Daarom zou het misschien beter zijn, een motorbus aan te schaffen. Die kan altijd wachten en alle deelen van de stad bereiken. Als het geld bij elkaar zou zijn te krijgen, zou ik er meer in zien eens een proef te nemen met het inleggen van motordiensten. Daar hebben we nog niet naar buiten over gesproken, omdat er geld voor moet zijn en waar krijgen we dat vandaan Bij hel inleggen van trams, wat in hoofdzaak 's middags zal kunnen op tijden dat er weinig treinen aankomen, zullen we weinig passagiers hebben. Een motorbus kan echter van af het Berg- kwarlier naar de stad rijden. En wat zou de Maatschappij verhinderen om in den zomer zoo'n bus te laten loopen naar Birkhoven en 's winters naar de ijsbaan. Op die manier zou bij vermeerdering van materieel en daarmee gepaard gaande grootere risico wel eer zijn te behalen. Zoo'n bus is echter niet in huur te krijgen. De kosten zijn f 14000, terwijl de onkosten ongeveer f22 voor 100 K.M. zijn. Laatst is een motorbus op Oud- Bussum verkocht voor f 3000. Wanneer zoo'n gelegenheid zich nog eens voor doet zou ik er erg voor zijn een proef te nemen. De voorzitter: We zien uit deze mededeelingen al weer, dat het Tram- bestuur zoo actief mogelijk is om de vleugels uit te breiden, de toestand wordt behartigd zooals die moet be hartigd worden. De heer v. d. M e i d e n Ik vind het een mooie illussie maar het heeft geen praclische waarde. We moeten rekenen met den bestaanden toestand de tram van het slation naar de stad. Is het nu niet mogelijk met een proef neming op de bestaande lijn, aan te toonen, dat de tram zich kan bedruipen. Mogelok zou voor een dergelijke proef neming wel geld zijn te krijgen. De heer Houbaer: Wanneer we nu van de doublure af dubbel spoor doortrekken tot aan het station. Dat zal zooveel niet kosten en dan kunnen er gemakkelijker meer trams rijden. Dje heer v. Dam: Met wat de heer Houbaer bedoelt zou het vastrijden voorkomen worden, maar toch slechts gedeeltelijk want dan loopt het toch in de stad vast. Het zou slecht eenigszins te gemoet komen. Wanneer men aan het bezwaar van den heer v. d. Meiden te gemoet wil komen, zal dat nog al wat kosten. De zelfde kwestie is behandeld voor de Raadscommissie en toen is gebleken dat we moesten uitbreiden tot 17 paarden. Op het oogenblik zijn er 8, en nu vraag ik U of er aan een dergelijk plan te denken is. Met het inleggen van 10 trams gaan we al ver genoeg. Er moet f 2800 bij de tram, zooals de exploitatie nu is. Wanneer we nu een grooter bedrag te kort komen, waar moeten we dan de middelen vandaan halen? Als we een verlies van f 1000 hebben zitten we vast. Mislukt de proef dan liggen we er bij neer. De heer v. d. Meiden: 't Is mij ook niet te doen om de centen van de tram op te maken, maar dan moeten we voor de proefneming een tweede garantiekapitaal zien te krijgen. De heer Herschel: We weten wel hoe moeilijk het is geld bij elkaar te krijgen, ook nu weer zal het menig zweetdruppeltje kosten. Er wordt telkens gesproken over de tram van het station, we moeten echter niet vergeten, dat de trams naar het slation vaak van veel meer belang zijn, dat die op tijd rijden. De heer de Pool: Wanneer bij den goeden raad de centen gaan, zal het Bestuur van de tram wel een proef wagen. Maar zoolang er geen geld is behoeven we er niet over te praten. De heer Houbaer brengt nog eens dubbel spoor van af de doublure ter sprake. De heer vanDam wijst er op dat, dat nog f3000 zal kosten. De heer v. d. Meiden meent als de menschen geen geld voor een tweede garantiekapitaal bijeen willen brengen, dat dan Amersfoort het maar moet doen zonder tram. De voorzitter dankt voor de op komst en wekt allen op te werken opdat de f 1000 bij elkaar komen. Hierna sluit hij de vergadering. (Amersfoortsche Kroniek en Gritiek). III. Het blijkt, dat ik te vroeg den lof van de lieve lente heb verkondigd. Ik voelde mij dien schoonen lentedag ge ïnspireerd, zou mooie strophen hebben gedicht over zachte zefirs en dergelijke dingen meer. Maar thans is van al die zaken niets te bespeuren. In plaats van de zachte zefirs hebben we noordooste winden, die iemand doordringen als een Mauserkogel. De gegeven omstandigheden zijn niet zeer geschikt voor jubelende lentezangen. Het kwik daalt sommige nachten beneden het vriespunt en komt er 's daags maar weinig boven. De lente schijnt uitgesteld te worden van 'tjaar. Maar toch ben ik er 's morgens maar weer op uit getrokken't is namelijk in dezen tijd van 't jaar in huis ook niet op het aangenaamst, nu de schoonmaak woede de betere helft van het menschelijk geslacht heeft aangetast. Helaas, buiten zou ergernis mij ook niet blijven bespaard. Ik heb in mijn vorig schrijven melding gemaakt van de mooie verbeteringen door het gemeente bestuur bij het schoone Panorama aan gebracht, en nu moet ik tot mijn leed wezen constateeren, dat de lieve jeugd bezig is geweest, alles weer ongedaan te maken. Men kan nu eenmaal niet overal en te allen tijde politie zenden, maar ouders moesten, als zij hun kinderen op der gelijke plaatsen al zonder toezicht willen laten spelen, dezen inprenten publieke aanleggen en aanplantingen te ontzien. Maar wat moet men denken van groote, in eigen oogen beschaafde, men schen, die zich aan hetzelfde cm schuldig maken, wat de wandelpad; betreft Herhaaldelijk heb ik moeten const teeren, dat ruiters hunne paarden lat; loopen op paden, die hiervoor geenszi; zijn bestemd. Ik ken een mooien, land lijken weg, voor drievierden van breedte geschikt voor ruiterweg naast, het andere vierde deel, is verha' en geschikt voor wandelaars. Toch a men herhaaldelijk ruiters van dit deelte gebruik maken. De weg achl langs Nimmerdor is geheel mul zand men kan daar de paarden naar harteli laten draven tusscheri de boomen een sloot is of liever was e verhard gedeelte, zoodat ook de wand laar van dezen weg kon profiteer; Maar de weg schijnt voor de ruit; nog niet breed genoeg te zijn geweer ze hebben ook de smalle strook, waa van ik spra»:, mul gemaakt met hoeven van hun paarden, zoodat de w, voor den wandelaar verloren is. Hee men ook niet op het waudelpad lan den Kalkweg hier en daar latwerk moet; aanbrengen, ten einde ruiters te ve hinderen zich ook van dit pad meest te maken Toeu ik met een kennis over de: dingen sprak, gaf hij mij het verslag ov; 1907 van de vereeniging „Vreemdelingei keer" ter inzage en toonde hij mij daar o.a. den volgenden zin „Toch sturen in onbewaakte ooge blikken de ruiters hunne paarden m op de paden en wordt daardoor (getui, de vele indrukken der paardenhoeve de toestand der paden verre van ve beterd." Let wel: „in onbewaakte oogenbli ken." Dat zijn dus volgens „Vreemd lingenverkeer" heeren, die eigenlijk vooi durend onder politietoezicht behoord; te slaan, want, als ze zich onbewaa weten, doen ze dingen die niet geoo loofd zijn. En nu moest men die heeren eet zeggen, dat ze eigenlijk tot het onb schaafde deel der natie behooren! Slechts eene categorie van menscht kan bij zoo'n toestand lijdzaam, blijvei dat zijn zij, die de leer aanhangen, well zegt, dat eigenaardigheden, dus ook ruwheid, der voorouders, dikwijls eer na eenige geslachten weer bij hun m komelingen te voorschijn komen. Al; visme dus. Maar in elk geval wordt het tijd,d; er eens de volle aandacht aan wordt g wijd en er maatregelen worden genomei opdat onze mooie omstreken ook voi den wandelaar te genieten blijven. Een verhaal, waarin het komiel element niet geheel en al ontbreekt, do; waaruit ook blijkt, dat er in het Eli»; beths Gasthuis enkele toestanden vei andering behoeven, werd mij dezer dage gedaan en ik geef het hier weer, zooa het mij i» verteld. Een arts vond het noodig, dat e; zijner patiënten een operatie zou onde gaan, doch wenschte te voren nog a consult met een Utrechtschen eolleg Beiden spreken af op een bepaald u; in het het Elisabeths gasthuis te kome Ze komen ook werkelijk, doch worde hoewel ze naar elkaar gevraagd hadde in verschillende wachtkamers gelale; Daar blijven ze geïsoleerdj totdat g; lukkig een derde dokter verschijnt, waï door ze bij elkaar kunnen worden g hracht. Tot zoover kan men eens om d; historie lachen, maar erger wordt he als men weet, dat de patient ee vrij ernstige zieke is, wiens al of ni; genezen misschien afhankelijk is vs spoedig aangebrachte hulp. En de twe artsen zouden niet op elkaar hebben b; hoeven te wachten, indien niet gehe het verplegend personeel op dat ooge; blik tegenwoordig was geweest bij ee godsdienstoefening. Dat dergelijke oefeningen door dl personeel worden bijgewoond, is ze< begrijpelijk. Maar niet begrijpelijk en ni te verdedigen is het, als allen' dit teg> lijkertijd doen. In dit opzicht valt er dus verbetcrii aan te brengen. S0ESTERBERG. De brievengaard B. M. te Kolsté is met ingang van I April verplaatst van hier naar Huis li Heide. BAARN. Uit het jaarverslag, bette' fende den veeartsenijkundigen dienst1 Baarn blijkt dat de algemeene gezonl heidstoestand van den veestapel of 1907 goed waseene uitzonder# vormde het mond- en klauwzeer, waï van de eerste gevallen in het naja' werden geconstateerd. De ziekte van geen kwaadaardig karakter, zoodi ook geen beesten zijn bezweken. geval van miltvuur kwam voor, terwi de vlekziekte der varkens door praesei tieve entingen met gunstig gevolg wei bestreden. Door den gemeentelijken ke« ringsdienst werden voor de consump1' gekeurd 1201 partijen visch, 504 koetó 646 kalveren, 41 schapen, 1529 varken

De Eemlander | 1908 | | pagina 2