Kinderzangeursus RESTAURATEÜB Aardappelen. [erk- en Sehoolnieuws. SPOKT. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. ADVERTENTIE LAMAIS0N&BOUWER&C0. Delftsch Aardewerk Japansch en C-hineesch Porselein. Joh. Bakker - Breedestr. 32. Groot- en Kleinhandel A. WAGENAAR. Beurs van Amsterdam. iï®406 KG. ingevoerd rundvleesch, 1991 dw.G. ingevoerd kalfsvleesch en 927 K.G. Ingevoerd varkensvleesch. Het aantal sliBioodslachtingen bedroeg 13. De Oud-Katholiek bevatte onlangs en bericht over een opleving van de ud-Katholieke beweging in Engeland, et sloot met de mededeeling, dat het ud-Katholieke episcopaat overwoog of 'et den voormaligen R. K. geestelijke mold Harris Mathew, graaf van Landaff, Sn Engeland door een aantal O. K. priesters rn leeken tot bisschop gekozen, alszoo- llanig kon wijden. Zondag nu is in alle O.-K. kerken van Nederland een boodschap van den aarts bisschop van Utrecht en de bisschoppen ran Haarlem en Deventer afgelezen, waar- n zij aan de geloovigen na een over dekt van de O.-K. beweging in Engeland J uiededeelen, dat zij en hun mede- "I jisschoppen in het buitenland eenstemmig .1 ;oedhebbengevonden, „de bisschoppelijke 'Jsvijding aan den gekozene toe te dienen stl 'n we'' °P dringend verzoek uit Engeland, ffeeds op Woensdag is de Passieweek, pdat de nieuwe bisschop op het hoog Beest van Paschen kunne optreden." De wijding zal plaats hebhen in de kerk ]?an de H. Gertrudis te Utrecht (Maria- n boek). De Utrechlsche Jachtvereeniging aoudt Donderdag a. s. een jachtrit. Te u. 30 n. m. wordt afgereden aan Vollenhoven", straatweg De Bildt Zeist. Jagermeester is le luitenant der veldartillerie J. O. J. de Eauw Gerlings. Rijstvoedering aan varkens. Vooral in de tijden waarin de mais- prijzen hoog zijn, nemen sommigen jhun toevlucht tot rijstemeel als voedsel voor varkens. Rijstvoedermeel echter 'bezit een betrekkelijk laag eiwitgehalte waardoor het als hoofdvoedsel voor jonge varkens en eveneens voor mest- dieren niet geschikt is. Het heeft eene ruime voedingsverhouding n.l. ig, terwijl voor varkens als geschikste ver houding, tusschen het eiwitgehalte en de som der koolhydraten en twee en een half maal het vet wordt aange nomen i 4 voor jonge en i6.5 voor volwassen dieren. Wil de landbouwer om een of andere reden toch rijstmeel voederen, dan zal hij, hoe dan ook, gedwongen zijn, door bijvoeging van andere krachtvoedermiddelen de goede voedingsverhouding te maken. Hij zal dus krachtvoeder met een hoog gehalte aan eiwit moeten aankoopen, dat echter arm aan vet is. Alle meel of koeken van oliehoudende zaden, zooals lijnkoeken, palmpit, aardnoot, of raap koeken zijn buitengesloten, want wan neer die werden gebruikt in de samen stelling van het voeder dan zou een rantsoen ontstaan met een groote over maat aan vet. Goed, onvervalscht rijstvoedermeel moet bevatten 12% eiwit, i2°/o veten ongeveer 50% zetmeel. Het gehalte aan eiwit en vet is echter bij de in den handel voorkomende soorten zeer uiteenloopend. Het gehalte aan ruw- vezels schommelt wegens bijvoeging van rijstdoppen tusschen 5 en 3o°/0 en tengevolge daarvan ook het gehalte aan eiwit en vet van 5 tot 15°/0. Het is een gevaarlijk voeder, want is in het meel veel ruwe celstof aan wezig in den vorm van rijstdoppen, dan is het niet alleen moeilijk verteer baar maar de doppen prikkelen door hare scherpe randen de darmslijmhuid en veroorzaken doorloop. Buitendien is rijstvoedermeel een artikel waarmee op de ongeloofelijkste wijze wordt ge knoeid Goed, zuiver meel is grauw geel van kleur. De als gevolg vau de bijvoeging van doppen ontstane rood achtige kleur wordt dikwijls door toe passing van krijt aan het oog vanden waarnemer onttrokken. Groote hoe veelheden krijt veroorzaken door de schadelijke inwerking op het maagsap storingen in de spijsvertering en zijn voor varkens zelfs absoluut vergiftig. Rijstvoedermeel mag, wanneer er een weinig zoutzuur op wordt gegoten, niet opbruisen, doet het dat wel, dan is er krijt aan toegevoegd. Maar ook, teneinde het gewicht te vergrooten, wordt dit votdermiddel dikwijls op bedriegelijke wijze met zand, gips, krijt o. d. vermengd. Goed, vetrijk rijstvoedermeel is hieraan te herkennen, dat een klem beetje, voor zichtig op water gelegd, blijft drijven terwijl het vetarme dadelijk vocht op zuigt en zinkt. Men kan met rijstvoedermeel een goed rantsoen samenstellen door toe voeging van karnemelk, aardappelen, en zemelen en zou per 50 K. G. le vendgewicht bv. kunnen geven 4.2 K. G. karnemelk, 2]/a K. G. aardappelen, 1 K. G. zemelen en 1.2 K. G. rijstvoedermeel. Wat de prijs betreft, is het hier besproken meel ook geen artikel, dat men onvoorwaardelijk kan aanraden voor gebruik hetgeen al dadelijk blijkt uit de vergelijking van den prijs per voedereenheid, die bij matige markt prijs 6.9 ct. bedraagt met de prijzen per voedereenheid die voor roggezeme- len 6 ct. lijnkoek 7.2 ct. maismeel 6 ct. tarwezemelen 6 ct. bedragen. Dus: in rijstvoedermeel zijn de voe dingsstoffen dooreengenomen het duurst. Bij verschillende marktprijzen veran dert zich echter de prijs der voeder eenheid voor de hier genoemde artikelen eenlgszins. Eea kip van den heer W. van Weerd te Noordwolde heeft een vreemde Aprilgrap uitgehaaldze heeft een ei gelegd met een tweede eitje er binnen in. Dat tweede eitje bevond zich in het wit van het andere ei en was pi. m. I1/, c. M. lang. Het bestond uit eiwit met een vlies er omheen en een dooier er in, ongeveer zoo groot als een grauwe erwt. Wie begrijpt dit? Prof. Bolland leeraart in de „Nieuwe Gids" van April „Het volmaakte varken is niet on middellijk schoon wat bij aanschouwing het oog onmiddellijk leed doet, heet voor- loopig leelijk, al maakt kunstige verkeering er het treffende van." Een nachtelijke race. Men meldt uit 's Hertogenbosch Iets wat misschien nog nooit in het Nederlandsche leger is voorgekomen, heeft zich in den nacht van Zaterdag op Zondag in Den Bosch afgespeeld. Een tweetal veldartilleristen, op stahvacht zijnde, hebben midden in den nacht twee der beste paarden weten te ont voeren en hebben daarmee een nachte lijken wedren gehouden op den Pette- laarschen weg. Zij schijnen daarbij nogal wild te werk zijn gegaan, want een [der paarden is zoo hevig tegen een boom terecht gekomen, dal het bleef liggen en Maandagmorgen per kar naar de kazerne werd vervoerd. De beide artilleristen zitten nu in de cel. Uit den Gemeenteraad van Dreumel. De zitting van den Dreumelschen Raad, voor het eerst na de staking der Raadsleden bijeen, werd bijgewoond door vijf leden. Dadelijk na lezing der notulen, meldt men aan de N. R. Ct., begon het tumult over het opnemen van het door het lid Cruysen gesprokene. Wethouder Van Wely stelt voor het niet opnemen er van in rond vraag te brengen. VoorzitterDat doe ik niet en dan wil ik u nog wel zeggende heer Cruysen heelt zich in de vorige vergadering be ijverd achter mij plaats te nemen. Wan neer dat weer gebeurt, zal ik van mijn recht gebruik maken en de vergadering schorsen. Er is daarna sprake van een bouw plan van acht gemeentewoningen. De heer Cruysen interrumpeert den voor zitter. De voorzitterMijnheer Cruysen, u moet wachten tot ik verlof geef tot spreken. Cruysen Ge moet fur min gin uit zondering maoke. VoorzitterDat gebeurt niet. Cruysen Ge liegt. VoorzitterIk verzoek u te zwijgen. Cruysen En oe verzhuk ik, gin on- waorhede te zeggen. De veurige keer hedde ok al kapsie gemakt, de'k lege oe aonleunde en truug ging zitte, mar de was umda de kachel zoo heet was. 't Mo hier gin schoahnester worre. VoorzitterZwijg CruysenIk zit hier om 't volk te vertegenwoordigen en zal op den rechten tijd spreke en zwijge. Voorzitter Als er geen orde is schors ik de vergadering. Er zal aan de oproeping van een onderwijzermet landbouwakte toegevoegd worden, op voorstel van wethouder Van Wely: „vry van sterken drank". De heer Cruysen wil voortaan de lezing der notulen aan het slot der vergadering en kondigt, daar het reglement van orde zich er tegen verzet, een voorstel tol wijziging van dat reglement aan. Dan mot te mar zien wa wij doen De inspecteur van politie te Tiel woonde op de last van de justitie, de vergadering bij. Diefstal d laKöpenick. Zekeren J., te Nijmegen woonachtigen timmerman, bekroop deze week de lust zich eens aan het Schiedammer nat te goed te doen, doch het ontbrak hem aan het noodige geld. Hij wist evenwel raad hij zocht een tweetal collega's op die zonder werk waren, deed zich voor als aannemer van het sloopingswerk van de kazernegebouwen en nam beiden in dienst. Vervolgens werden door hem ais baas van het zaakje eenige ladders en een handwagen gehuurd en toen toog dit drietal naar de oude Mariënburg- kazerneeen ladder werd tegen het dak geplaats en in korten tijd waren door het drietal eenige bladen lood losgebro ken, op den wagen geladen en daarna bij een opkooper verkocht voor f 30 De helpers kregen nu achterdocht en weigerden hun verdere hulp, met het gevolg dat de zaak uitlekte en de pseudo- aannemers werd gearresteerd. („Nijm. Crt.") Een nieuw soort photo- grafietoestel. Professor Lippman heelt, zooals de Z-wolsche Courant weet mee te deelen, aan de Parijsche Aca demie van Wetenschappen een uitvin ding van groote beteekenis voor de fotografie meegedeeld, n.l. een toestel waarmee men totografieën kan rnaken met volkomen juist perspectief. Lipp- man's methode heeft objectief noch camera noodig, doeh slechts een kastje met een bijzonder toebereide plaat. Het gewichtigste bestanddeel van dit kastje is een collodium omkleedsel, dat aan twee kanten gemodelleerd is, om een netwerk van zeer kleine (25 op de kwadraat-milimeter) tegenover elkander liggende kogeltjes te vormen. Op de eene zijde biedt elke halve kogel of collodium-lens een klein wijd hoekig objectiede tegenover liggende kogel, die een grootere krommingsstraal heeft en met een fotografiesche laag bedekt is, vormt een fotografiesche plaat, welke door haar gewelfd opper vlak op ieder punt een juiste stelling bewerkt, wat op een vlakke plaat on mogelijk is. Elke groep van twee lenzen vormt op die wijze een zeer kleine camera en de aanrakingsplaats van twee cellen wordt zwart gemaakt om de schuins invallende lichtstralen den weg van de eene cel naar de andere te versperren. Wij kunnen de moeilijke technische beschrijving niet verder volgen en willen daarom alleen nog het resultaat mee- deelen. Een enkel op de nieuwe manier tot stand gekomen portret kan ons de gefotografeerde personen in eiken stand vertoonen, in profiel, van voren, enz. Lippmann's eerste beelden zijn nog ge brekkig. Er zal nog bijzondere oefening noodig zijn, om aan alle theoretische eischen als gelijkmatige diepte der cellen (door een absoluut gelijke dikte van het eollodium-omkleedsel), goed zwart kleuren van de aanrakingspunten der cellen enz. te voldoen en zoo de geniale gedachte ook practisch vruchtbaar te maken. Milde gift. De millionair Andrew Carnegie heeft aan de naar hem genoemde slichting een som vau vijf millioen dollar geschonken. Deze som zal uitsluitend dienen om er pensioenen van hoogleeraren aan Amerikaansche univer siteiten mee uit te betalen. Sedert het uitbreken der geldcrisis is dit de eerste philantropische gift. De verwoestende kracht der zee. Het instorten der klippen aan de Normandische kust, dat het aanschouwelijk bewijs levert, voor de steeds wassende kracht van de zee in die landstreken, komt steeds vaker voor. Na een zeer belangrijk derge lijk ongeluk 't vorig jaar in de nabij heid van Havre Is nu Woensdag 1.1. te Porten-Bassin ongeveer 40 K. M. wes telijk van Gaën, dus in de buurt van het schiereiland Cotentin, weer een geweldig stuk rots onder hevig gekraak in zee verzonken. Tot nu toe is de zich op deze rots bevindende inrichting voor het geven van optische seinen nog blijven staan. Intusschen toonen groote scheuren onheilspellend aan, dat er nog meerdere instortingen te vreezen zijn, doodat het huis en de inrichting ergens anders geplaatst zul len moeten worden. Het is buitendien te vreezen, dat de zeer fraai gelegen plaats, die bovendien een belangrijk visschersdorp is, door de dreigende catastrophe zeer benadeeld zal worden. Een poolstreek ontdekt. Vrijdag is kapitein Michelsen, de Deensche ontdekkingsreiziger, die de leiding der Engelsch-Amerikaansche Pool-expeditie had, van Alaska te Seatlle aangekomen. Zijn boot, de Duchesse-of-Bedford, raakte ter breedte van 't eiland Flax- man, de kluts kwijt. Ernest de Koven Leff Ingwel, de aardrijkskundige, die den tocht meemaakte, bleef op het eiland achter, ten einde daar het wetenschap pelijk onderzoek voort te zetten. Kapitein Michelsen verliet den 16den October het Flaxman-eiland, en begaf zich langs den zuidelijken oever van Alaska, in de richting van Nome, langs de kust van Yuken, naar Fairbanks en Valdez. Op dezen tocht ontdekte de expeditie de kust van een uitgestrekt vastland, in de Beaufort-zee. Kapitein Michelsen denkt binnenkort op nader onderzoek uit te trekken thans heeft een slede- tocht reeds bewezen, dat het vasteland een zeer diepe, uitgestrekte binnenzee omsluit. Zwarte pokken. In de Raam straat te Maastricht is Vrijdag een geval van zwarte pokken geconstateerd bij een gehuwde vrouw. Het geheele huis is door personeel van Calvariënberg ontsmet, terwijl huis raad enz. verbrand werd. De lijderes is naar Calvariënberg overgebracht. Vreeselijk ongeluk. Een vreeselijk ongeluk heeft te Haps bij Mill nabij het station plaats gehad. Bij het rangeeren van den goederentrein van 9.25 is de conducteur Buckinx onder den trein geraakt en vreeselijk verminkt, bijna middendoor gereden. De ongeluk kige was onmiddellijk dood. Hij laat eene vrouw met vijf kinderen achter. Laatstó Berichten. De nieuwe Portugeesche Kamer zal zijn samengesteld uit 62 regenera- dores, 59 progressieven, 17 onafhanke- lijken, 2 nationalisten, 5 republikeinen, 3 franquisten, 7 afgescheiden, progres sisten, totaal 155 leden. In verband met de vermeerdering van het blijvend gedeelte zijn de van de verschillende regimenten infanterie te Amsterdam gedetacheerde miliciens tot versterking van het garnizoen Amster dam naar hunne korpsen teruggekeerd, terwijl aldaar gedetacheerd zijn een deta chement van het 5e regiment infanterie uit Amersfoort en van het 9e regiment in fanterie uit Utrecht. Burgerlijke Stand van 7 April. GEBOREN: Grielje, d. van Aaltje Baatje en Lsmmertje Dekker. Hen- drika Catharina Johanna Maria, d. van Cornelis Johannes van den Heuvel en Hendrika Catrina Berg. OVERLEDEN: Jacob Wilhelm van Dijk, 14 mnd. Moll, geven kennis van de geboorte van hun' zoon PIETER CORNELIS. Haarlem, 5 April 1908. 'a Woensdags half twee, in 't lokaal van den heer ©TTE, Heiligeub. weg 1. Clontrib. 1 stuiver per week. MUURHUIZEN 39 BELASTEN ZICH MET -:- AAN- EN VERKOOP VAN EFFECTEN,WISSELS EN -:- -:- COUPONS -:- SLUITEN PROLONGATIE -:- SAFE-INRICHTING -:- in alle soorten Aanbevelend, MAGAZIJN: MUURHUIZEN 29. 7 APRIL. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER Co. Holl. en Buitenl. schuld prjjsh. Cultuur aand. voor alle soorten iets lager. Petroleum lager. Tabak in vaste stemming. Mijnen lager voor Red. Lebong en Ketalioen, zeer vast voor Siman. Amerika blijft vast gestemd, hoi wel de handel minder uitgebreid is dan gisteren. Staatsleeningen. Nederland. Obl. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obl. 1892/1904 Italië. Obl. 1862—81 Oostenrijk. Obl. Jan.Juli MeiNov. Portugal. Obl. Ie Serie b 3e 1 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. 4 Ls. 100—10°/m. 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorige koers 89 ii 754- 98-1- 62 591 7 April 90| 90rsr 74H 97-1 98 61|- 591 Rusland. 1884 Goud 5 G.R Gr. Russ. Spoor 98 4 Nicolaispoor 1867/69 1880 4 Hope Co. 89/90 4 6e Emissie 1894 4 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dou. republiek. m. tick. 1901 125/500 G.R. 500 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 5 £100 5 100 100 Industrieels en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundryaand.dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 761 84 78 77H 86 76Ü 78A 77f! 77| -2,, - 90! 1 1 103! - - 53| 282! 91| 16 130 33A 3iiV 282 91! 16! 130 32! 34A Scheepvaart Maatschappijen Nederland. Ned. Araer.Stoomv. Mij. aand. f500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f500 SI. Mij. Nederland aand. f 500/1000 Amerika. Int. Mere. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl. 41/, 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. Staatsspoor iTALtë. Zuid Ital. Spoor 3 L. 500/5000 Amerika. Atchison aand. id. 4 °/o Conv. Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 1000 - 250 dll. 1000 1000 Kansas City S. aand. 1000 22-J- 22A pref. 1000 52|- 5i« 132 Obl. 3 1000 69J Missouri aand. dll. 1000 24A 23! 118 118 id. 2e Hyp. Obl. 4 dll. 1000 79! 80! 141 Roek Island aand. dll. 1000 15 South rail dll. 1000 14A 14& 7! 19iV 67f V! 18f! 67!! South Pac dll. 1000 74! 73| Union Pac 128 127! id. Conv. Obl. 4 dll. 1000 83! 83| Prolongatie-rente 4! 4! 687 102 Keersen van New-York. 102 Van Heden. 434 436 FONDSEN. Slot van Openings* 242 242J gistoron van heden 400 407 74-! 75 Rock Island Common 15! 15* 93H Missouri Kansas Texas 23 New-York-Ontario 32! Norfolk Western 63! 66f 66| Southern Pacific 73 74 Southern Railway 13! 75-iV 74|- 124! 125* 86-JV U. S. Steel Common 33! 33* 60tV Kansas Cy South 22| 19-! 19f do. do. Pref 51! 16! lof Stemming: prysh.

De Eemlander | 1908 | | pagina 3