Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 58, WOENSDAG 8 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. e Familie Von Kröchert. BINNENLAND. STATES GENERAAL. Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. DE TOESTAND IN JAPAN. Hoewel Japan naar buiten in ver- ichillende opzichten een zeer gunstig guur maakt, komen er toch zoo nu en an berichten, waaruit blijkt, dat het nd zelf in een allertreurigsten toestand erkeert. Zoo komt nu weer in de Kolnische 'eitung een verhaal voor van haar okioschen correspondent, waarin de iuidige binnenlandsche toestand in Ja- an in donkere kleuren wordt geschetst. Alles in dat land is berekend op den ïdruk naar buiten, terwijl in het land elf de schromelijksle misstanden worden |angetro£fen. Den ergerlijksten misstand vindt men el in de uitbuiting van het volk door Ie industrieelen, die overal waar het laar kan van vrouwenarbeid gebruik laken en aan de arbeidsters schandelijke ongerloonen bieden tot 6 sen of om- reeks 7 centen daags. Deze mishandeling van het volk, hrijft de correspondent, doet de tegen- elling te meer uitkomen met de eischen, |ie de regeering voor hare onderdanen het buitenland stelt De onderdaan in Japan niets, absoluut niets. Regee- mg en kapitalisten persen hem uit. |elfs de ongeveer 100.000 onderwijzers onderwijzeressen bij het lager onder ijs krijgen slechts 16 yens, d. i. onge- er 20 gulden 's maands uitbetaald. De landbouwers zijn er niet beter aan e. De arme duivels zijn blij, als ze t leven er bjj kunnen houden, zoo vaar drukken de directe en nog zwaar- r de indirecte belastingen. Tegenover de lage arbeidsloonen staat en versteld van de duurte der eerste |vens- en genotmiddelen. De goedkoopste gie-sigaar kost 15 seris, d. i. het dub- Ie van het dagloon eener volwassen beidster. Een pond eetbare boter st 120 sens, d. i. ongeveer f 1.50 zoovoort. Terwijl het budget van dit jaar voor jorlog en marine een totaal aangeeft in 231 millioen yens, is voor het onder- ijs slechts een bedrag van ruim 8 illioen yens uilgetrokken. In Hokkaido op Hondo zou nog plaats wezen voor Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. i) Ik weet heel goed dat u u zelf it onbeduidend kunt maken om een fir diepzinniger te doen schijnen p Maar Maar u zoudt het hof kunnen laten I itta werd bleek. «Gelooft u dan dat W invloed slecht is Dat is bitter om hooren 1 SittaDat woord ontsnapte hem ivillekeurig. In stilte had hij haar fit al dikwijls zoo genoemd. «Hoe u me zoo verkeerd begrijpenUw loed, uwe persoonlijkheid zouden aan hof een zegen zijn maar hier is u aarlijk. Onbewust, zonder het te Hen alleen door uwe tegenwoor- iheid onderdrukt u elke opkomende ging van den prins voor zijne 3UW.» -i) legde hare handen een oogenblik haar hart alsof zij het angstige klop- 1 wilde bedwingen. millioenen en millioenen landbouwers. Er is echter geen geld om de kolonisatie behoorlijk ter hand te nemen. En toch, niettegenstaande Japan nu nog Formosa, Zuid-Sachalin, Korea en half Mantsjoe- rije er bijgekregen heeft, maakte de officieuse „Japan Times" aanspraak op het recht van voorkoop ten aanzien van de Philippijnen, toen Reuter in 1907 zijn ballon d'essai te dien opzichte op liet. Alles grootdoenerij naar buiten, ter- wjjl in het land zelf zooveel nog te doen en te verbeteren valt en er geen geld is voor deze doeleinden. De ontevredenheid in het land neemt volgens den schrijver dan ook hand over hand toe en het is slechts door dwang maatregelen, die het volk beletten zich te organiseeren, dat het socialisme nog onderdrukt wordt. ,De vraag is slechts, hoe lang dat nog mogelijk zal zijn, waar de uitbreiding van het onderwijs niet zal nalaten het volk de noodige leiders te verschaffen. CHINA. Te Kanton hebben ongeveer 1000 vrouwen, ten teeken van rouw in het wit gekleed, onder een stortregen een protestmeeting gehouden naar aanleiding van het gebeurde met de Talsoe Maroe. ENGELAND. Gisteren werd reeds gemeld, dat men in Engeland geen geloof hechtte aan de geruchten over een reis van Asquith naar Biarritz, daar men meende, dat Koning Eduard voor een zoo gewichtige ge beurtenis als het aftreden van zijn eersten Minister wel onverwijld naar Londen zou terugkeeren. Niettemin is intusschen gebleken, dat Asquith toch de reis naar Biarritz heeft aanvaard en in Engeland is men in sommige kringen hierover werkelijk ont stemd. De Times van gisteren schreef „Wij leven in een tijd van reizen, voor Vorsten zoowel als voor een voudiger lieden toch lijkt het ouder- wetsche menschen eenigszins vreemd, dat Koning en eerste minister in een uit grondwettig oogpunt belangrijken tijd tegelijk afwezig zijr, en gewichtige en delicate binnenlandsche aangelegen heden zoo ver weg, nl. te Biarritz, worden afgehandeld. Wij hebben allebei slechts het goede met den prins voor oogen 1» zei zij na een oogenblik van stilte, wat kalmer. «Ik zou hem zóó hoog willen stellen, zoo hoog dat hij al de kleine erbarmelijke dingen van het leven ver onder zich laat evenals een landschap dat men van een hoogen berg af ziet.» Rekent u de prinses ook tot die kleine erbarmelijke dingen die hij over het hoofd moet zien Zoudt u hem dan naar beneden willen trekken tot hij met haar op één hoogte staat vroeg zij hartstochtelijk. - Ik wil ten minste liever niet dat hij in de lucht zweefthij moet met vasten tred den weg afleggen dien het noodlot hem nu eenmaal heeft aange wezen. Er bestaat in elk geval nog wel een treuriger lot dan kroonprins van Glückstadt te zijn en een onbeduidende doch liefhebbend prinses Elisabeth tot vrouw te hebben.» U begrijpt den prins niet Ik ken hem beter dan u, freule. U kent alleen de ideale, onbevredigde zijde van zijn natuur. Ik ken hem heelemaal. En daarom zeg ik u vol overtuiging dat hij zich wel zal leeren schikken in zijn lot. Maar u moet het hem niet moeilijker maker.» Het zou treurig zijn als u gelijk hadt I» Zij stond op en liep naar de deur. «Ik moet me nog rerkleeden en het is bij drieën.» De Engelsche Minister van buiten- landsche zaken sir Edward Grey ver klaarde in zijn antwoord op deRussische voorstellen omtrent Macedonië, dat hij in hoofdzaak daarmede instemdehij deed echter een aantal aanvullingsvoor- stollen, speciaal omtrent de middelen ter verkrijging van de noodige fondsen om de voorgestelde hervormingen. Minis ter Grey stelde te dien einde voor dat de inspecteur-generaal en de financieele commissie de bevoegdheid zal krijgen een gedeelte der Macedonische inkom sten te houden ten behoeve van hel burgerlijk bestuur en aan de Porte het overschot toe te staan voor militaire doeleinden. Mocht dit overschot daar voor niet toereikend zijn, dan zou de Porte het tekort moeten dekken. DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft het tweede zeer belangrijke artikel van de wet op ver- eenigingen art. 10a, betreffende de uitsluiting van personen beneden de 18 jaar van het lidmaatschap van politieke vereenigingen of openbare politieke bij eenkomsten met 200 tegen 161 stemmen en één onthouding aangenomen. De Rijksdag maakte verder een eind aan de tweede lezing en nam het voor stel aan dat de wet 15 Mei van dit jaar in werking zal 'treden. TWEEDE KAMER. Gisterenmorgen zou de behandeling van de visscherijwet worden voortgezet. Maar het vereischte aantal leden was in den morgen niet bij elkaar te visschen. Kwart over elf.... de vergadering wordt wegens gebrek aan leden een half uur geschorst. Bij twaalven.... appèl nominalslechts 47 leden zijn aanwezig, de Voorzitter moest andermaal een schorsing tot half- twee gedoogen. Toen was het vereischte ledental eindelijk bij elkaar, en kon de behandeling, die hoofdzakelijk over al of niet opnemen van definities in de wet liep, aanvangen. Wat zijn „territoriale wateren"? Wat verstaat ge onder „rechthebbende op een vischwater." U neemt me toch mijne open hartigheid niet kwalijk. Sitta stak hem hare hand toe. Neen. Ik ben er u dankbaar voor. Als ik ooit mocht gaan voelen dat u gelijk hebt, dat mijne tegenwoordigheid alleen kwaad en geen goed doet, dan verlaat ik onmiddellijk Glückstadt om er nooit meer terug te komen. Gelooft u dat Ik verwacht van u alles wat goed, mooi en edel is,» antwoordde hij met moeite zijne stem in bedwang houdend. «Maar ik weet het uit eigen ervaring: geen andere vrouw kan naast u aan een man bevallen. Dat is uw schuld niet maar het is zoo.» Zij trok langzaam hare hand terug en ging zonder meer iets te zeggen de kamer uit. Op dat oogenblik hield het rijtuig van het hotel voor den ingang stil. Kröchert ging naar beneden om den koetsier zijne instructie te geven. Prinses Elisabeth vond het toch wel een beetje naar, toen zij haar man met Sitta zag wegrijden. De prins had een wit flanel pak aan, Sitta een japon van dunne witte Indischen zijde; een groote witte strooien hoed beschermde haar gezicht tegen de al te heete stralen der zon. Zij pasten door hunne kleeding allebei heel goed bij het lichte, witte, mandenwagentje, dat door twee schim mels met rood tuig voortgetrokken, snel De definities ontbreken in het ontwerp en sommigen treuren daarover. Wee, wanneer de Minister ze te kwade ure in de wet had neergelegd 1 Wat zou er ge treurd zijn over de aanwezigheid dier omschrijvingen. Maar, definities zijn moeilijk, heeft Multatuli ons voorgehouden en zoo moesten de amendementen Tydeman over het territoriale water en Regout over de rechthebbenden onder de hand gewijzigd worden. De Kamer verwierp met 32 tegen 25 stemmen het eerste, terwijl het tweede werd ingetrokken door zijn voorsteller. Minister T a 1 m a bestreed het amen dement voornamelijk door twijfel te opperen aan de volledigheid der om schrijving die de heer Regout van het begrip „rechthebbende" had gegeven, de heer Van Doorn steunde hem door de meening te uiten dat de rechter uit de gevoerde discusie wel zou zien dat men hier gedacht had aan .recht hebbenden" in veel ruimer zin dan die van art. 641 B. W., en de Commissie van Rapporteurs verklaarde, bij monde van den heer Tydeman, dat zij huiverig was om over zulk een lastige en subtiele quaestie bij amendement der Kamer een beslissing te doen nemen. Bibliotheek-v ereeniging. Het bestuur der Openbare Leeszaal, te Utrecht, richt aan alle belangstellenden in bibliolheekaangelegenheden de uit- noodiging tot bijwoning eener bijeen komst op Zaterdag 18 dezer, teneinde in deze bijeenkomst te overwegen, of het in het belang van de beweging voor openbare leesmusea in Nederland te achten is, dat een Nationale Vereeniging tot bevordering van openbare leesmusea opgericht worde. Deze oproep is het uitvloeisel van de in Januari jl. te Dordrecht gehouden voorloopige besprekingen tusschen de afgevaardigden der bestaande openbare bibliotheken en leeszalen. In de bedoeling ligt, van de komende vereeniging een organisatie te maken, wier doel zal zijn de oprichting en het doelmatig onderhoud van openbare lees musea te bevorderen, en tevens de be langen van het bibliotheekwetenschap in Nederland voor te staan, onder meer door het oprichten van een Centraal- Bureau voor bibliotheekinlichtingen, hel ter harte nemen der vorming van aan- voortrolde over den stoffigen straatweg. De prinses zuchtte even. «Het staat aardig die twee in hun witte kos tuums, dat witte rijtuigje en de mooie schimmels. We hadden eigenlijk heel goed mee kunnen gaan. We hadden ons ook in wit kunnen steken eu zou den hen volstrekt niet gestoord hebben. Jammer dat ik niet even een kiekje van hen genomen heb.» Wij kunnen naar Pontresma gaan en daar fotografeeren,» troostte Krö chert. «Dan kan uwe Hoogheid op het terras voor het hotel hare chocolade drinken He ja! Albrecht doet dat niet graag!» en freule von Hohenthal ook niet. Ik houd veel van de mooie Sitta maar ik wilde wel dat zij niet zoo correct en zoo «engelachtig» wasl Dat is bijna griezelig, niet Nou, ik denk altijd dat zij ook wel eens ooit haar zwakke oogenblikken zal hebben. «Men zou het bijna wenschen, niet?» Kröchert keek ontsteld naar haar kindergezicht. Waren die woorden niets als een onschuldig kinderlijk gebabbel of waren zij de uiting eener heimelijke jalouzie? Neen, er lag op haar gezicht niets als de schelmachtig-ondeugende uitdrukking van een schoolkind dat zijn zoete kameraad dolgraag op een dom- men streek zou willen betrappen. Zij volgden intusschen den nu eens langzaam stijgenden dan weer dalenden staande bibliotheek-werkkrachten, bet onderhouden van een bibliotheek museum met vakboekerij, het uitgeven van propa gandageschriften, handboeken en een tijdschrift enz. Luchtscheepvaart. Van 11 tot 20 April zal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam het eerste Neder- landsche bestuurbaar luchtschip, Kluyt- mans-de Marcay ter bezichtiging worden gesteld. Bij de gisteren te 's-Gravenhage gehouden herstemming voor den Ge meenteraad werden gekozen in district 1 de heeren E. Deen (vrijz.dem.) met 2493 stemmen en mr. M. W. F. Trzub (vrijz.-dem.) met 2530 stemmen. Op de r.-k. tegencandidaten de heeren Quant en Oostdam waren 1873 en 1862 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stemming werd reeds gekozen de heer C. Lely, zoodat alle drie zetels voor de Roomsch Katholieken zijn verloren gegaan. Departement van onder- w ij s. Naar het Centrum ter oore kwam, zouden er plannen bestaan, om voor de verschillende takken van onder wijs een afzonderlijk Departement te vormen. Er zouden dan tien Ministers komen. De C i I a d e 1-M e d a i 11 e. Den 31en Mei a.s. zal het 75 jaar geleden zijn, dat bij Koninklijk besluit de Citadel medaille werd ingesteld. Op dierzelfden datum keerde de krijgsgevangen be zetting van Antwerpen uit Frankrijk terug. In verband met dit aanstaande jubi leum, is het vermeldenswaard, dat de Citadelmedaille, gedragen door wijlen den generaal baron Chassé, bij Konink lijk besluit van Juni 1857 aan het vaandel van het 7e regiment infanterie gehecht werd, omdat van dit regiment in 1832 de 7e afdeeling geheeten een bataljon, thans het 4e balaljon, op roemrijke wijze aan de verdediging van de citadel had deelgenomen. Naar de Tel. meldt worden reeds plannen beraamd, om de instelling van de Citadelmedaille en den terugkeer van dat bataljon uit Frankrijk, destijds was het 't derde of flankbataljon, feestelijk te herdenken. weg naar Pontresma. De prinses ver gat het fotografeeren heelemaal. Zij plukte bloemen en liep een heelen tijd achter een vlinder aan. Kröchert droeg heel geduldig haar kodak en ving den vlinder met zijn hoed. Prinses Elisabeth hield het diertje voorzichtig tusschen twee bloembladeren vast. Het begon haar echter weldra te vervelen en zij liet den vlinder vliegen. «Is het mooi in Maloja?» vroeg zij. Zij had op eens geen zin meer om naar Pontresma door te loopen. De huizen en hotels konden zij al zien blakeren in het zonlicht maar zij sloegen rechts af en gingen op een weide zitten, vlak tegenover den schitterend witten mora gletscher. «Is u er wel eens geweest Jawel, met Zijne Hoogheid. In onze studententijd. Toen hebben we van hier uit een voettocht gedaan. Het was toentertijd nog maar een dorpje, een paar armzalige huisjes en hutjes. Maar nu zijn er een Kurhaus en verscheiden groote hotels verrezen 1 Maar als de prins Maloja al kent, waarom moest hij er dan vandag per si heen Hare lippen trilden alsof zij op het punt was van te gaan huilen. Wordt vervoegd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1