Nieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. No. 61 ZATERDAG 11 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Feneootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. )E LIBERALE PARTIJ. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. Hoofdredacteur R- Cf. RIJK ENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.— Franco per post5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1-40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntiên: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentièn en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. (Slot.) Het zou de grenzen van een gewoon irtikel overschrijden, als we hier uit- oerig wilden bespreken, wat in de aatste halve eeuw door de liberale lartij op verschillend gebied is tot stand ebrachl. Maar wij vestigen er toch de aandacht Dp, dat in 1S48 een geheel nieuw ge bouw moest worden opgetrokken. Het kiesrecht moest geregeld, de pro vinciale- en gemeentewet ontworpen, een nieuw onderwijsstelsel ingevoerd worden. De handel eischte betere verkeerswegen, de scheepvaart vroeg opruiming van wal haar belemmerde. Indië, door 't cultuur stelsel uitgebuit, stak smeekend de hand uit Lnaar het moederland. En wie nu eerlijk wil zijn en niet door partijzucht is verblind, zal moeten erkennen, dat de liberale partij een open oog heeft gehad voor de meest verschillende belangen; dat zij getrouw is gebleven aan hare roeping. Of ze niet meer had kunnen doen? Men ziet vaak voorbij het* verschil tusschen partij en beginsel. Het beginsel kan goed, heerlijk zijn, terwijl de partij zelve fouten begaat. Zoodra het toch aankomt op de ver wezenlijking van wat het beginsel eischt, stuit men op bezwaren van allerlei aard, Eensdeels liggen ze in de personen, de dragers van het beginsel, anderdeels aan hen, die vierkant er tegenover staan. En nu is het duidelijk, dat bepaalde beginselen niet in alle leden eener partij even krachtig spreken. Wat den een zwak lijkt, baart den ander volstrekt geen zorg. Zoo komt het, dat in de partij niet altijd eenstemmigheid heerschte, zoo hoog noodig voor het afdoen van zaken. Maar nog eens, dat schaadt het beginsel niet. En wat den tegenstand der andere partijen betreftwe hebben het reeds Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 8) Door de nieuwsgierige blikken der andere gasten gevolgd liepen zij lang zaam een zich naar boven slingerend pad op langs een wei die vol bloemen stondroode klaver, blauwe klokjes, witte en gele margarieten bloeiden daar in zoo grooten getale dat het was alsof de lente er in een over moedige bui haar mantel had uitgeschud. Er klommen een paar geiten tegen de hellingen op. Sitta en haar cavalier stegen steeds hooger. Eindelijk bleven zij staan naast een diep uitgeholden gletschersteen. Een steen heeft bruisend glet- scherwater en eenige duizenden jaren noodig om een anderen steen uit te hollen.» Prins Albrecht stak zijn stok ln den uitgeholden, gladden rotssteen. «Bij ons menschen gaat het sneller. Er is maar een korte spanne tijds voor noodig om elkaar In den ge- wenschten vorm te pressen. Een paar meer aangetoond, waarin deze zich heeft geopenbaard. Deze tegenstand kwam te voorschijn by de stemmingen over de rentebelasting in 1852, bij die over de afschaffing van den broodaccijns in 1855, bij die over de afschaffing van accijns op turf en steenkool in 1863, bij die over de afschaffing der plaatselijke accijnsen in 1865. Hij kwam aan het licht in 1872 bij het ontwerp inkomstenbelasting van Van Bosse, in 1881 bij de rentebelasting van Vissering, en in 1871 bij de wet, die vrijheid gaf tot het vormen van arbeiders verenigingen, enz. enz. De halve eeuw, die achter ons ligt, getuigt van de daden der liberale partij. Zij wijzen het Nederlandsche Volk den weg, dien die partij ook verder zal be wandelen. Wars is ze van godsdiensthaat, en godsdiensttwist, die, vooral een paar jaren geleden, hoe langer hoe meer het volk dreigden te verscheuren. Vrijheid wil ze voor elk geloof, voor elke richlingeerbied eischt ze voor iedere overtuiging. En krachtig zal ze zich blijven verzetten, waar die overtuiging en die vrijheid worden aangerand. Wars is ze ook van klassenhaat, ge kant tegen alles wat eigenmachtig de maatschappelijke orde dreigt te versloren. Hoog houdt zij het beginsel, dat de vrije ontwikkeling wil van alle krachten en bescherming eischt van al wat zwak is. Neen, de liberale partij heeft hare idealen niet verloren. AMERIKA. 500 Werklooze arbeiders te Chicago, die onder den blootcn hemel overnacht hadden, zijn naar het stadhuis getrok ken en verklaarden zoo lang te zullen blijven tot ze óf brood óf werk kregen óf verhongerden. Aangezien de politie verwittigd werd, dat er nog 2000 ar- jaar aan het hof te Glückstadt zijn daartoe al voldoende.» Sitta keek hem ernstig in zijn som ber gezicht. «Mijnheer von Kröchert gelooft dat uwe Hoogheid er zich mettertijd wel in zal leeren schikken-» Zoo gelooft hij dat Ik merk voorloopig alleen maar dat dit leven al mijne plannen, verwachtingen en idealen verstoort.» Maar elke overwinning heeft hare nuttige zijde, want het karakter wordt erdoor gestaald.» Mijn karakter wordt bedorven door die eeuwigdurende keten waaraan ik ruk en trek. Als ik u niet had Sitta Zij deinsde onwillekeurig wat ach teruit en kwam daardoor heel dicht bij het zwakke hek dat het smalle pad afsloot. De prins vatte haar snel bij haar hand en trok haar dichter naar zich toe. «U staat hier aan den rand van een afgrond vergeet dat niet. Dat weet ik.» Hare stem klonk erg dof. Hare hand gleed weg uit de zijne. Sitta 1» Hij keek haar aan zij las den hartstocht in zijn blik. Zeg niets, Hoogheid zei zij haperend. «Er zijn dingen die men niet onder woorden brengen mag. Laat het onuitgesproken tnsschen ons blijven alleen in dat geval behoef beiders in aantocht waren, vreesde zij voor opstootjes en dreef de menigte met knuppels uileen. Eenige personen die tegen gehouden werden door de monstranten uit de andere richting, kregen verwondingen. De werkloozen boden geen tegenstand, maar gaven herhaaldelijk te kennen vast en zeker op straat te zullen sterven als zij geen hulp kregen. Het stadsbestuur gaf per slot van rekening toe en liet levens middelen onder de werkloozen ver- deelen, vooral omdat men niet gelooft, dal zij op den duur passief blijven, en voor een aanval op het raadhuis en de industrieele voorstad Hammond ge vreesd wordt. SPANJE. Het verhoor der getuigen in het proces-Ruil c.s. te Barcelona is ten einde gebracht. Eenige der beklaagden tegen wie niets van belang knn worden aangevoerd, werden in vrijheid gesteld. Maar tegen Ruil waren alle getuigenissen zeer be zwarend. Een geestelijke bij wien Ruil gebiecht had, weigerde te getuigen, omdat hij het biechtgeheim niet wilde schenden en omdat hij volgens zijn verklaring geen aanleiding wilde geren tot het uitspreken van een doodvonnis. Ten slotte nam de procureur-generaal het woord voor zijn requisitoir. Hij be toogde, dat Ruil niet eigenhandig de bommen neerlei, maar dit door anderen, die hij tot zijn werktuigen maakte, liet doen. De bommen, die Ruil liet neerleggen, vormden een soort van inkomen voor hem. Ruil moet dus als de verant woordelijke persoon worden beschouwd. PORTUGAL. Volgens de mededeelingen van den Lissabonschen berichtgever van den Matin, waren de jongste ongereld- heden te Lissabon, evenals die van Juni 1907, uitsluitend te wijten aan het vol slagen gemis aan koelbloedigheid bij de stedelijke garde. Dit corps schijnt geen begrip te hebben van zijn plicht en paart zoo dikwijls het daartoe gelegenheid vindt, aan de grootste ruwheid de ergste laf hartigheid. Op den avond, dat de ongeregeld- ik Glückstadt niet te verlaten.» Tot dien prijs zal ik zwijgen. Ge hebt gelijk, als men spreekt gaan de deuren der ziel toe. En ik behoef je ook niet te vertellen wat ik voel, dat weet ge immers al. Zult ge me niet verlaten Ik zal blijven. Maar ik mag daardoor een gegeven belofte niet verbreken. Aan wie hebt ge die gedaan Aan mezelf.» Dat is een stevige band. Wil len we nu wat gaan zitten Hij wees naar een grooten steen en ging zelf aan hare voeten in het gras liggen. Goed ik eerbiedig die belofte,» vervolgde hij, «maar ik wilde u zelf ook om een belofte vragen.» En die is.» Dat u me steeds zonder com plimenten uwe oprechte meening zult zeggen. Weet u dat is de kwaal waaraan ik altijd geleden heb die twijfel die mij voortdurend kweltpres teert ge werkelijk iets of maakt men het u maar wijs omdat ik kroonprins ben Maar U we Hoogheid heeft toch aan een hoogeschool gestudeerd en zich aan hetzelfde oordeel onderworpen als al de anderen I Och, dat wordt niet zoo nauw genomen 1 Waarschijnlijk koos men bij heden plaats hadden, klommen vier dezer helden in de venst irs van de kerk San Domingo en begonnen maar op goed geluk te schieten op de me nigte en zelfs op de jagers, die voor de hoofdwacht op wacht stonden. Van dezen werd er drie gekwetst, een hunner is reeds overleden. Het gebeurde is te betreurenswaardi ger, wijl er geen enkele reden voor zulk een kras optreden was. De kiesvergade- ringen wareh zoo kalm mogelijk afge- loopen. De regiering had met het oog op den toestand zeer liberale bevelen uitgevaardigd en monarchisten noch republikeinen hadden aanleiding gegeven tot zulk een brute manier van doen. Het gebeurde heeft dan ook bij de bewoners van Lissabon grooten wrokf gewekt tegen het corps, dat hen op zoo eigenaardige manier beschermt, en de kazerne, waar de garde geconsigneerd is, heeft telkens aanvallen van de bevolking te verduren, terwijl een enkele gardist, die om de een of andere reden zich op straat vertoont, door de bevolking wordt mishandeld. Thans blijkt, dat het aantal personen, die bij de ongeregeldheden te Lissabon op Zondag j.l. het leven verloren, 11 bedraagt. De toestand van het meeren- deel der èewonden is zeer bedenkelijk. FRANKRIJK. De geheele wet op de overdracht der kerkelijke goederen is aangenomen met de door den Senaat daarin ge brachte wijzigingen met 364 stemmen tegen 129; de geheele wet op de amnestie in den door den Senaat vast- gestelden tekst met algemeene stem men. Daarna nam de Kamer het wetsontwerp op de posttarieven voor dagbladen aan. Op den Boulevard de la Vilette te Parijs nam de politie drie bekende anarchisten Roussel, Kühne en Roux gevangen. De mannen vervoerden op een handkar een aantal voorwerpen, onder welke dy namietpatronen en andere ontplofbare stoffen waren verborgen. De gearresteerden beweerden, dat hun door een kameraad de opdracht was gegeven de kar naar een bepaalde plaats te brengen. De politie vermoedt, dat het hier voorbereidende maatregelen gold voor den isten Mei. een examen voor mij onderwerpen uit, die ik goed kende. Als ik schrijf, schilder of componeer ik knoei, zoo'n beetje in alle mogelijke kunsten wordt dat gedrukt, bekeken en ten gehoore gebracht. Gebeurt dat omdat het eenig waarde heeft of alleen omdat ik het gemaakt heb Weet u, die twijfel bederft mij al mijn vreugde,» Ik zal steeds mijne oprecht ge voelde meening zeggen, Hoogheid en mijnheer von 'Kröchert ook.» Kröchert is te weinig op de hoogte van dergelijke dingen. Zijn oordeel is mij op dat punt niet belangrijk genoeg.» Er klonk een zekere ergenis uit zijne stem. «Ik zal toch nooit iets werkelijk- groots kunnen presteeren. Al mijne pogingen worden bedorven. Ik wilde in Glückstadt zoo graag een theater hebben dat volgens edele en werkelijke kunstlievende principes geleid zou wor den en wat is er uit gegroeid Er worden eiken avond baletten, flauwe kluchten en sentimenteele draken op gevoerd door acteurs en actrices die mijne moeder laat aanstellen als hun levenswandel rein is, maar niet omdat zij talent hebben. En zoo gaat het steeds en met alles het leven is er een tred molen.» Uwe Hoogheid zal eens leeren om zich boven alles te verhffeen en dan is uw lijden voorbij.» Hij schudde zijn hoofd. «Ik ken TWEEDE KAMER. De zitting van gisteren is weer geheel aan de Visscherijwet gewijd geweest. Er bestaat, dus zegt de overzicht schrijver in het Vad., een jarenoude strijd tusschen de visschers onderling, de visschers vari Schellinkhout, de vis schers van Volendam en de andere inwoners van Urk, Tersluis, Zuid-Schar dam, Warder, Kuinre, Blankenham, El- burg enz., de strijd over den wonderkuil. Sedert eenigen tijd bemoeit de weten schap zich met dit vraagstuk en, helaas, zij is verdeeld. In het eene kamp staat dr. Hoek, in het andere kamp staat dr. Redekede eerste houdt het met de Urkers en de Overijselaars, de ander geeft den Volendammers steun. De strijd is thans de Kamer binnen- geloosd en moet bij de wet worden'" beslecht. Ziehier waarom het gaat. De wonderkuil is een groot staand net met naar onder hol staanden zoom, dal tus schen twee schepen gespannen, als het \are over den bodem der zee sliert en zoo al wat het ontmoet opneemt, kleine en groote visschen, tot zelfs de kuit toe. De Zuiderzee wordt er door uitgemoord, beweren de Kuinrenaren en Zwailsluizers met dr. Hoek en den heer Duymaer van iTwistgeenszins, antwoorden de Volendammers met dr. Redeke en den heer Ferf, nooit werd iets dergelijks bewezen. Drie uur lang is de heer Duymaer van Twist bezig geweest de nadeelen van den kuil op te sommen. Dr. Hoek weet er allfs van, decreteerde hij en indien dr. Redeke maar met visschers ware omgegaan, zou hij wel anders spreken, concludeerde hij. Alles goed en wel, maar één van tweeën. Of de wetenschap wordt er in gemengd en heeft haar licht niet bij de partijen op Ie steken, of zij blijve er buiten. Dat de Overijsselaars den wonder kuil haten is geen nieuws. De heer Ferf draaide de zaken om. Voor zoover hij de rede van den.Steen- wijkschen afgevaardigde gehoord had, beantwoordde hij die door het tegendeel vol te houden. Haring en spiering zul len in 1908 weer rijkelijk in de Zuiderzee zijn te vinden, voorspelde hij. De con- mezelf wel beter. Ik kan zoo niet leven. Ik zal mijne ketenen nog eenmaal ver breken. Dat weet ik.» Hij trok haar overeind. Kijk eens naar dat rose licht daar boven die sneeuw. Dat is het avond rood. Ik kan al naar de zon kijken zonder met mijne oogen te knippen... Maar ik kan me ook een toekomst voorstellen waarin de kroon van Glück stadt mijn onwaardig hoofd niet zal sieren. Óver den smaak valt niet te twisten. Ik houd er van om hier boven met u op deze rotspunt te staan, maar een plaats op een kunstmatig op gehouden troontje bevalt me niet Waarom kijkt ge me zoo ontsteld aan, kleine heilige. Blijf maar bij me als mijn beschermengel, dan zal ik geen overhaaste dingen doen Het begint frisch te worden we moeten gaan,» zei Sitta onrustig. Ja, laat ons gaan. Wij kunnen dit plekje geen van beiden ooit ver geten Neen nooit.» Het zal steeds in onze herinnering blij ven niet om dat wat we gezegd hebben, maar om hetgeen wij niet zei den.... is het niet zoo, Sitta Ja.» Toen zij aan het hotel kwamen stond het rijtuig al voor den stoep. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1