WEERBERICHT. ïhermometerstand ALLERLEI. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 13 April 1908. Hoogste barometerstand 774.0 m.M. te Horta laagste 754.1 m.M. te Nice. Verwachting tot den avond van 14 April 1908. Wind Matige N.O.lijke wind. Gesteldheid van de lucht: Zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisteren F. 59. Laagste hedennacht .F. 29. Hedenmiddag 12 uur .F. 40. teid te zijn, verbrand, waardoor de ontwikkeling van ruim 15 millioen rupsen is voorkomen. Bovendien werden 1600 boomen, wier stammen bezet waren met de spinsels waarin de jonge rupsen van den dons- vlmder overwinteren, met stalen borstels afgeborsteld, waardoor mede duizenden rupsen werden vernietigd. Hoewel het nu niet te verwachten is dat alle eieren vernietigd zijn, maar er hier en daar veel aan het oog der werk lieden ontsnapt zullen zijn, is er toch een nuttig werk verricht en kan de Afdeeling Publieke Werken met vol doening daarop terugzien. Een eigenaardige proef is nog genomen om uit te maken in hoeverre ongunstige weersinvloed een nadeeligen invloed oefenen op den levensduur der rupsen eieren. Daartoe werden een aantal eieriingen, die na den geheerscht hebbenden ijzel waren ingezamel in een der warme kassen, op de kweekerij gebracht. Uit deze eieren kwamen daar al vrij spoedig de jonge rupsen te voorschijn, zoodat de zekerheid verkiegen werd, dat de eieren heel wat verdragen kunnen en niet spoedig door uitwendige invloeden worden gedood. DE TWEE BUREN. Niettegenstaande zij concurrenten wa ren, de twee warmoez.niers uit den Hoek zooals zij genoemd werden naar de buurt, waarin zij woonden, waren zij goede vrienden. Goede vrienden en goede buren, want zij woonden juist naast elkaar. Maar, als zij mekaar een vlieg konden alvangen op 't gebied van hun vak, dan deden ze hel toch. Zij benijdden elkanders voordeeltje of voor- uilgang wel niet, maar, ze wilden het toch zelf ook wel hebben. In den laats- ten tijd had Janus, zoo heette de een, met oogen vol verbazing het be drijf van buurman gadegeslagen. Zoo vreemd had hij liet nog nooit zien toegaan bij Willem. Tot nu toe had den zij beiden ongeveer op dezellden tijd dezelfde werkzaamheden verricht. Daar hun grond en hun methode met verschilden, kregen zij beiden ook zoo ongeveer., dezelfde resultaten. Doch in de laatste jaren was het anders ge worden. Reeds een paar voorjaars had Willem niet meer zoo druk met de beerton geloopen stalmest had hij niet méér gehad dan anders en tóch Janus moest het bekennen. Willem was hem vooruit. Het eerst had hij het ge merkt aan de ongewoon mooie kooien, die hij verleden jaar uit buurmans hoi had zien opladen. Zulke exemplaren had hij nog nooit gezien, groot en mooi van stuk, zoowel de roode- en witte kool, als de savoye- en bloemkool. Vooral de laatste hadden hem de oogen uitgestoken. En dit jaar, alles stond even goed bij hem, zijn aardappelen, erwten en boonen, zijn worteltjes, raap stelen, radijzen, alles, alles was even prachtig. Daarvan moest hij het fijne hebben en zijn vak-trots onderdrukken de, besloot hij Willem de kunst af te vragen. „Wel, als ge't zoo gaarne weten wilt, buurman", zei Willem, „dan wil ik het je genoeg zeggen. Eigenlijk dacht ik, dat ge het wel gezien zoudt hebben, al heb ik het een beelje geheimzinnig aangelegd. Maar nu ge het niet gezien hebt, zal ik het je zeggen, ik gun jou het voordeel ook. Kijk eens hier, ik ben op een heel andere manier gaan bemesten. Beer kwam er op den duur te veel in mijn tuin en humes, d. w. z. bladmest en stalmest is er vooreerst genoeg. Ik dacht, ik moet het eens met Peru-Guano probeeren. En dat heb ik gedaan. Ik gebruik sedert 2 jaar opge loste Peru-Guano, geen namaaksel, maar echte opgeloste Peru-Guano. En na alles wat ik er na twee jaar van onder vonden heb, geloof ik, dal die mest voor ons hoveniers uitstekend past", „Dat geloof ik ook wel, aan jou vruchten te zien, en ge zult het zeker niet kwalijk nemen, als ik je navolg". „Ga gerust je gang buurman", zei Willem. Brutaal. Dezer dagen vervoegde zich ten kantore van den deurwaarder B. den Boer te Oud-Beierland een vrouw ter voldoening eener schuldvordering ten laste van haar man, groot f 1223, waar van de deurwaarder het stuk ter invor dering onder zich had. Nauwelijks had de deurwaarder het stuk te voorschijn gehaald, of de vrouw rukte hem het uil de hand, scheurde de onderteekening er af en slikte dat stuk in. Dadelijk deed de deurwaarder aangifte en werd door den kantonrechter het overgebleven stuk in beslag genomen en proces-ver- baal opgemaakt. Sigaren en tuberkelbacil len. De Amsterdamsche arts A. H. Haentjes deelt in het T. v. G. den uitslag mede van een door hem ingesteld onderzoek naar het besmettingsvermogen van sigaren, die door een tuberculeusen arbeider bij de vervaardiging besmet kui nen zijn. Hij heeft zijn proeven ge nomen met opzettelijk met tuberkel bacillen besmette groene dekbladen, die hij het drogingsproces van een fabriek heeft doen doormaken en komt op grond van overtuigende entproeven op caviae tot deze gevolgtrekking „Tuberkelbacillenhoudend sputum van een lijder aan tuberculose, dat bij het plakken van sigaren eventueel op de binnenzijde van het dekblad mocht zijn gebracht, levert geen gevaar voor den rooker op, zelfs als hij op de sigaren- punt kauwt." Een schandelijk stukje. De straatjeugd buiten de Muiderpoort- buurt te Amsteraam heelt het gisteren toch al te gortig gemaakt. Tegen tal van perreelen vindt men er, evenals in ande re stadsgedeelten, receptenbussen van apothekers geplaatst, ten gerieve van het publiek en van zich zeil. Zoo heeft een der apothekers builen de Muiderpoort een bus in de Cclebesstraat hangen. Gistermiddag nu had onze straatjeugd de „aardigheid" om een stuk brandend papier door de gleuf van deze bus te werpen en daar er heel wat recepten in lagen en het grootste deel er van ver nield werd, is de visite van den dokter bij den patiënt, voor wien het recept bestemd was, ongedaan gemaakt. Indien men zich voor oogen stelt, dat menige zieke nu vergeefs gewacht heeft op zijn drankje of poeders, krijgt het geval een ander aanzien dan een kwajongensstreek. Werkelijk hier is onze straatjeugd mis dadig geweest. („N. v. N.") De 30ste Februari, De Zwol- sche courant schrijft Is er een 30ste Februari Deze vraag is bevestigend beantwoord en ten be wijze daarvan is er een menu afgedrukt. Een zonderling bewijs zal men zeggen, want al worden tafelredevoeringen in Engeland onder de gebruikelijke zaken gerekend en al heeft menig hoogge plaatst staatsman daar zeer geruststel lende politieke verklaringen afgelegd en er eer voor ingeoogst,- aan het menu viel in den regel een ander soort eer bewijs ten deel. Maar 't is in orde en de datum op het menu is goed. Het gold hier een feestmaaltijd, gehouden op de Siberia die van Yokohama naar San Francisco vaart. Op deze reis wordt een dag gewonnen en deze dag viel na den 29 Febr. Hij werd toen aangeduid als de 30ste Februari. Het menu is, naar aanleiding van de schrikkeljaar-verhalen, nu onlangs weer ten beste gegeven, in herinnering ge bracht en in een Amerikaansch blad afgedrukt. Men weet dat het schrikkeljaar aan de vrouwen de gelegenheid verschaft zelf het initiatief tot een aanzoek te nemen. Ons ontbreken op 't oogenblik de gegevens om uit te maken of er veel gebruik wordt gemaakt van deze ge legenheid. Misschien staat dit feestmaal wel met dezen extra schrikkeljaardag in verband. Stoombootreisjes willen nog al eens tot verlovingen leiden. Amerikaansche huwe lijk sidy 11e. Van de gevolgen, die de soul-kiss de kus zonder einde uit de Walzertraum te New York aange richt heeft, weet Luigi Barzini in de Corriere dclla sera te vertellen. Voor het gerecht heelt Herace M. Leedom zich moeten verdedigen, oindal hij trachtte door de vlucht deze iange kussen, van zijn vrouw, te ontloopen. Toen de rech ter hem ondervroeg, bekende hij onom wonden zijn schuld. „Het is waar", zoo zeide hij met een opwelling van oprecht berouw, ,ik heb mijn huis verlaten ik heb mijn vrouw verlaten; ik ben ge vlucht. Maar ik ben bereid naar mijn familie terug te keeren, ik ben bereid mij te schikken, als mijn vrouw Toen zweeg hij echter wijfelend. „Als uwe vrouw, spreekt u maar vrij uit," moedigde de rechter hem aan. „Als ze zich tot 6 kussen per dag beperken wilEn dan plotseling, als de uiting van een gekwelde ziel, vertelde hij: „U kent de „soulkiss," sinds deze zielskus ontdekt is, is mijn rust weg. Mijn vrouw heeft in de kranten van de kus zonder einde gelezen, die bij haar de grootste belangstelling opwekte. Zij heelt gezworen het record van 45 seconden op minstens 65 te brengen. En sinds dien tijd kust zij mij te veel, veel te veel. Dat is slzchts een bewijs van hare liefde, dat gij met uw vlucht slecht beai twoordt, merkte de rechter beris pend op. „Maar ze kust mij voortdurend, ik kan ,de krant niet eens meer lezen, als ik 's avonds van myn werk terug kom". Maar de rechter was onverbiddelijk. „Voor uwe schuld bestaan geen ver zachtende omstandigheden; wij zullen u in hechtenis houden, tot u duizend dollar borg stelt". De beklaagde laat het hoofd hangen „Mijne vrouw is al vijftig jaar oud". In het strenge gezicht van den rechter verschijnt een trek van menschehjk be grijpen. „O!" zei hij kort. „Vóór mij heeft ze al twee echtge- noofen gehad". Toen. sloeg de stemming van den rechter heclemaal om; hij begrijpt thans de verschrikking van den zielskus. Horace M. Leedom werd vrijgesproken, en de wet bepaalt thans het hoogste aantal zielskusscn op zes per dag. Depiropo. De correspondent der „Nieuwe Rotterdamsche Courant" te Madrid, wijdt een brief aan de piropo, een eigenaardige Spaansche zede. Oor spronkelijk was het een wel aantrekkelijke gewoonte uit Andalusië afkomstig. In hunne fraaie, vloeiende taal en in de poëtische termen, die de Spanjaarden zoo goed weten te kiezen, zeiden de heeren zachtjes hunne bewondering tot de mooie vrouwen, die ze op straat tegen kwamen. Maar de grens tusschen datgeen wat de vrouwen wel graag willen hooren, als het haar zonder kwade bedoelingen wordt toegevoegd, en de uitdrukkingen die grof beginnen te worden, werd zoo langzamerhand uit het oog verloren, en thans is piiopo op vreeselijke wijze ontaard. Niet alleen Spaansche vrouwen, maar ook Engelsche, Duitsche en Frangaises kunnen zich niet op straat begeven, of ze worden door haar geheel onbekende heeren meest uit de hoogste standen toesproken op eene wijze, die meer dan schandelijk is En begrijpt de vreem delinge de Spaansche woordemeeks ook niet, toch zeggen de onbeschaamde blik- al meer dan genoeg. Een Engelschman, die onlangs zijne vrouw zoo hoorde aanspreken werd zoo verontwaardigd, dat hij zich onmiddelijk omkeerde, en den onbeschaamde dood schoot. Door bemiddeling van het Engelsche consulaat werd hij vrijge sproken. Dit heeft er den stoot aan ge geven, dat thans de Spaansche kringen het verkeerde van deze gewoonte be ginnen in te zien, terwijl ook de dag bladen er tegen de velde trekken. De beste raad. Voor een Amerikaansch gerechtshof stond onlangs een man terecht, die wegens diefstal aangeklaagd was. Daar hij geen ver dediger had, verzocht de voorzitter aan een der advocaten, die toevallig in de gerechtszaal aanwezig waren, om eenige oogenbhkken met den beklaagde te gaan praten, en zich dan met zijne verdedi ging te belasten. De beide mannen ver lieten de zaal. Twintig minuten later komt de advo caat terug, maar alleen. „Nu", vroeg de president, „waar heeft u den beklaagde „Die is weg," antwoordde de advo caat. „U heeft mij toch opgedragen, hem, den voor zijn geval, en ter ver zorging van zijne interessen, besten raad te geven, en daar hij mij bekend heeft, dat hij schuldig was, ben ik tot de overtuiging gekomen, dal het voor hem het beste was, als hij zich uit de voeten maakte. Dat heb ik hem ook geraden, en hij heeft dien raad dadelijk opgevolgd." De leden van de rechtbank zetten geen bizonder vriendelijke gezichten, toen ze dat hoorden. Een misverstand ineen spoorweg-coupé. Op de lijn Kiev Koersk zat een geestelijke naast een jong meisje, dat bijzonder mooi was en hij onderhield zich langen tijd met haar. Tegenover hen zat een student. Toen het avond begon te worden, ging het meisje tegen een zijkussen leunen en sliep in ook de geestelijke dommelde een beetje. Toen boog de student zich voorover, kuste het meisje en ging weer vlug op zijn plaats zitten. Het meisje, nog eenigzins slaapdronken, meende dat haar buurman haar gekust had en gaf den armen man Gods een klinkende oorvijg. Er ontstond een vreeselijk schandaal, de spoorweggendarmerie kwam er bij en er werd procesverbaal" opgemaakt. De student bood aan, als getuige op te treden 1 Daar verscheen ter elfder ure een meisje, dat in een donker hoekje had gezeten, door niemand opgemerkt en die alles mee had aangezien. Nu werd de situatie opgehelderd en de arme geestelijke kon zich van de snoode verdenking zuiveren I 387e Staatsloterij Tweede klasse. Trekking van 13 April 1908. (500 loten.) Ten kantore van den Collecteur A, C. R. O. Leinweber te Amersfoort (B-eedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 30. 118 1001 1040 1473 8504] 8539 1044014162 14527 14550] Te zamen 13 prijzen. 101 8517 19120. Burgerlijke Stand van 13 April. GBEORENJansje d. van Hendrik Zwan en Aleida Veenendaal. OVERLEDENWouter Groenestein, oud 63 j. echtg. van Antje van Laar. Te Tourcoing is Zaterdagavond een bom ontploft voor het commissari aat van politie. Een persoon, die de brandende lont wilde blusschen, werd c ernstig gewond. Alle vensters van bet commissariaat, evenals die van de aan grenzende huizen, sprongen. Een anar chist, komende uit België is aangëhoudee en ter beschikking van de justitie gesteld b Graat Potocki, gouverneur van Gallicië, is Zaterdagmiddag door een Rulheensch student te Lemberg dood geschoten. Gisteren is te Suresnës een stand beeld voor Zola onlhuld. Dat is natuurlijk niet zonder standjes afgeloopen. Een tiental personen werden gearresteerd, doch slechts vier werden in arrest ge houden. Heden werd een hockey-wedstrijd gespeeld op het terrein op den Berg door een Hollandsch tegen een Èngelsch team, welke eindigde met een overwin ning voor de Engelschen van 54. De kapitein der inf. W. F. N. von Hombracht, voor 3 jaren gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië (Curasao), zal 1 Mei a.s. met het stoomschip «Prins Maurits» zijne bestemming volgen. Bij ministerieele beschikking is de luitenant-kolonel der cavalerie W. H. Piepers te Amersfoort, benoemd tot militair-commissaris voor de con coursen enz. voor rijkspaarden. De Staten van Noord-Brabant kozen heden tot lid der Eerste Kamer jhr.mr. F. X. A. Verheyen te Den Bosch. Gisteren brak te Boston een brand uit die twee derden van den voorstad Chelsea verwoestte. De brand is gister avond laat bedwongen. Eenigen van de mooiste openbare gebouwen, geschied kundige kerken, fabrieken, kantoorge bouwen en honderden woningen zijn afgebrand. De schade wordt tot tien millioen dollars geraamd. Vier menschen zijn gedood, vijftig gewond, tien duizend dakloos. Er is een hulpcomité ingesteld, dat voedsel en kleederen uitdeelt. Aan het examen, ter bijwoning van den cursus voor algemeene krijgs kundige studiën heeft voldaan de le lui tenant G. J. Blokhuis van het le Reg. huzaren. 13 APRIL. Opgave van de Firma LAMAISON BOUWER <fc Co. IIoll. londsen prijsh. Builenl. fondsen iets lager voor Russen. Peru onveranderd, pref. lager. Cult, flauwer voor Vorstenl. en Barge it .Voorman. Mijnen zonder handel, alleen Siman vast. Gr. Cobar aan geboden. Olie lager voor Kon. Petr. en Ititr. Rum. Tabak lager voor ueli Mij. en Senembah. Deli Cultuur Yast. Amerika lusteloos met weinig handel. Slot iels vaster. Staatsleeningen. Nederland. Obl. N.W.S. 3 1 1000. Cert. id. 3 f lOOu. id. id. 2 Vu f 1000. Hongarije. Obl. 1892/1904 4 Kr. 2000. Italië. Obl. 1862—81 4 Ls. 100—,00/m. Oostenrijk. Obl. Jan.Juli 4 Kr. 2000. MelNov. 4 Kr. 2000. pohtugal. Obi. le Serie 3 100. „3e, 3 Frs. 500. Vorige koers 893 891 75tV 943 Jfil15. *oi m 13 April 90-iV 891 75 93A Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obl. 1902 Argentinië. Obl. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obl. 1903 1901/2 Resc. Dom. republiek. m. tick. 1901 4 20 G.R. 625 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 100 £100 100 £100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petroleum Mij. aand. f 1000 Sumatra Palembang f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 Am. Car en Foundry aand. dll. 1000 Un. St. Steel corp. dll. 1000 Scheepvaart Maatschappijen. 863 Nederland. 1293 7633 77 Ned. Amer. Stoomv. Mij. aand. f 500 131 85 843 Kon. Paketvaart aand. f 1000 783 Rotterd. Lloyd aand. f 500 7SA 773 SI. Mij. Nederland aand. f 500/1000 14-2 142 78 77| Amerika. 73-3 Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 73 id. pref. 1000 193 19 Obl. 4Vs 1000 674 673 -r Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f 250/1000 Deli Cultuur f1000 104 1043 Deli Maatschappij aand. f 1000 4313 Medan Tabak aand. f1000 245 - Senembah aand. f 1000 101 396 543 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 93A Staatsspoor - 250 iTALlë. 1613 1603 Zuid Ilal. Spoor 3 L. 500/5000 663 66| 285 283 Amerika. 763 93 93 Atchison aand. dll. 1000 76) 163 id. 4 u/o Conv. 1000 863 126| 125 Chic. Rock Isl. p. 2002 4 1000 613 613 333 343 32 Denver c. aand. 1000 203 20A 3333 Erie 1000 173 17$ 23A 53f 693 25-iV 15A m - 73 12B dll. 1000 843 4} Koersen van S'ew-'York. Van Heden. Kansas City S. aand. pref. Obl. Missouri aand. id. 2e Hyp. Obl. Rock Island aand. South rail South Pac Union Pac id. Conv. Obl. 4 Prolongatie-rente '1 1000 1000 3 1000 dll. 1000 4 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 dll. 1000 22| 533 693 243 15| 144 733 127A 843 4 fondsen. Atchison Topeka Rock Island Common Erie Railway Missouri Kansas Texas New-York-Ontario Norfolk Western 1 Southern Pacific Southern Railway Union Pacific U. S. Steel Common Kansas Cy South do. do. Pref. Stemming: kalm. 81ot >van gisteren li 76 153 173 24f 33 64} 733 14} 1273 v 333 23 523 Qpeningsk ran hoden 763 1*3 173 733 1273 333 •Stoom- Hook- en Handelsdrukkerij, S. W. MJLLCHIOR Amersfoort.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2