'ieuws- en Advertentieblad voor Amersfoort en Omstreken. buitenland. feuilleton. binnenland!"" fo. 64. WOENSDAG 15 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDEB". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. Familie Vort Kröcliert. DE EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaarf 4.— Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertèntiên: Yan 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederiandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. JAPANSCHE TOESTANDEN. I Tet gele ras is tegenwoordig zeer ver- ld. Dat was anders, twee, drie jaar den. De Ghineezen zagen toen in an een voorbeeld en men weet dat hunne zonen daarheen zonden om uit tweede hand de Westersche weten- ap te verkrijgen, die men noodzakelijk tte. Maar het bleek, dat de jonge- len die waren uitgezonden om weten- ap op te doen dikwijls geheel iets ers hadden opgedaan minachting ir hun vaderland en revolutionaire |gingen. Daardoor ook is de geestdrift r Japan aanzienlijk bekoeld. Maar den anderen kant is dat te wijten de houding der Japanners tegenover volken met wie zij in aanraking komen, Chineezen in de eerste plaats. In «n meent men, schrijft de Sm wen een Chineesch blad, de ChiDeezen kunnen minachten omdat men het tot eren rang in de wereld gebracht en dgenootschappen met groote mogend- .en gesloten heeft. Men is den oorlog «n Rusland begonnen omdat men esde, dat China met Rusland samen i gaan. Thans tracht men uit Japan China onlusten te verwekken om dan eene of andere wijze te kunnen tus- len beide komen en ons land er ge- '1 onder te brengen. Uit deze en der- jjke uitlatingen der Chineeesche pers, het boycotten hier en daar van goede- uit Japan blijkt, dat de Chineezen ;onnen zijn Japen als een vijand te chouwen. Men ziet wat er geworden van Korea en dat de Japanners in nsjoerije doen wat zij willen zonder gevoeligheid van de Chineezen te ;zien. apan heeft alles gedaan om den iotsten invloed in het Oosten te ver- igen en het is daarin vrij wel geslaagd. heette, dat de veroveringen nood- elijk waren omdat het Japansche volk m ruimte meer had in het eilanden- Men bevolkt dus Mansjoerije en rea. Maar op Hokkaido is nog ruimte >r raillioenen en op Hondo eveneens, t is de eerzucht die Japan heeft ge ven, de tot het uiterste opgevoerde jht om aan de wereld te toonen, waartoe men in staat was. Men heeft om dat bewijs te leveren zich groote opofferingen getroost. Men is geslaagd. De gevel van het Japansche huis ziet er soliede en zelfs schitterend uit. Maar het staat inwendig niet te best. De huis houding laat veel te wenschen over. De begrooting van Japan geeft een buiten gewoon cijfer aan voor oorlog en marine. Niet minder dan ruim tweehonderd vierendertig millioen jen. Maar voor het onderwijs wordt slechts ruim acht mil lioen jen uitgegeven. Een onderwijzer in Japan mag blij zijn als hij in eene maand twintig gulden verdient, een politieagent ontvangt meer. De roem in den oorlog behaald wordt betaald met bloed en zware belastingen. De belastingen zijn inderdaad voor de verhoudingen van een niet rijk volk buitengewoon. Het gevolg is dat de belaste artikels peperduur zijn. En daar de looncn zeer laag zijn gebleven en de Japansche industrieelen misbruik maken van slecht betaald vrouwenwerk stijgt de ontevredenheid. Waar echter de arbeiders samenkomen om hunnen toestand te bespreken, ook waar zij be loven zich binnen de grens der wet te houden, wordt elke organisatie en elke vergadering van eene vereeniging door de politie verboden. Het socialisme, dat trouwens een ander is dan het Euro- peesche en van het dogma van Marx niet veel heeft vernomen, neemt onrust barend toe. De regeering neemt intus- sehen geheel verkeerde maatregelen om het te bestrijden. Zij kan slechts ver bieden en straffen zij heeft er niet aan gedacht tot nu toe arbeidswetten te maken, aangezien zij het veel te druk heeft met oorlogsschepen, kanonnen en geweren. En daar de regeering de» arbei ders verbiedt openlijk te zeggen wat zij op het hart hebben, vormt zij natuurlijk samenzweerders en leden van geheime genootschappen. In zeker opzicht is die toestand van I Japan eene geruststelling. DUITSCHLAND. Men herinnert zich, hoe voor een paar maanden de „Duitsche vlootvereeniging" een vergadering gehouden heeft naar aanleiding van het optreden van gene raal Keim, een der leden van het presi dium, bij de Rijksdagverkiezingen. In die vergadering was de zaak niet vol ledig tot beslissing gekomen. Het presi dium was afgetreden, maar had toch Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. - Ik heb u thee ingeschonken, niet ir, freule antwoordde de prins Mderophalend, «en u helpen uitstap- dat was alles 1 Dat was alles 1» herhaalde Sitta 'ktuigelijk. Het was als, hare trillende en die woorden bijna niet konden preken. - Maar Sitta, ge neemt alles veel te [Isch op zei de prinses lachend. schrijft de hertog anders nog, 'recht Dat ons gedrag en dat van ons [dig gevolg bewijst» hij boog achtig voor Kröchert en Sitta e gelijk hij gehad had met die reis goed te kleuren. Er zou voortaan beslist een oudere kamerheer met Oee op reis gaan. Als we van plan CI1 om nog lang in St. Moritz te 'eQ en nog meer van dergelijke 1 onpassende als levensgevaarlijke ■ten wilden doen, dan zou hij ons de den opperhofmeesteres v. Ende en kamerheer v. Sell zenden.» O lieve hemel, die twee kunnen we goed gebruiken 1 mompelde de prinses. Neen, daarvoor bedank ik ook.» Prins Albrecht stond op, «Het beste is, dat we maar gauw naar Glückstadt teruggekeeren. Het verblijf hier wordt mij toch vergald door dat eeuwig durende gespionneer. En als ik de reis naar Italië wil doorzetten, dan moet ik nu toegeven Wat zeidet ge, Kröchert?» Ik wilde uwe Hoogheid verzoeken mij een poos verlof te geven. Mijn vader heeft mij hard noodig op Rotenwalde. Hij is ziekelijk en de toestand gaat er steeds achteruit door al die overstroo mingen.» Beteekent dat, dat ge voor goed weg gaat. Ik hoop het niet, maar ik moet nu bepaald naar huis om te zien hoe het daar staat I Natuurlijk. Ge hebt verlof, voor onbepaalden tijd, beste Kröchert, maar ge moet eerst mee naar Glückstadt.» Dat «preekt van zelf. En ik hoop dat Ik er den hertog van zal kunnen overtuigen dat die ongeluksrlt naar Maloja vit/n schuld is.» Wat doet het er toe, waarover ze in Glükstadt zaniken Als het 't een niet is, dan is het 't ander. Ik moet bekennen dat ik absoluut geen zin meer een votum verkregen, waarmee de op positie zoo ontevreden was, dat zij de zaal verliet. Nu heeft het gezamen lijk bestuur der vereeniging te Berlijn beraadslaagd en een motie aangenomen, waarin het wordt afgekeurd dat de vereeniging, die slechts nationale be langen behartigt, zich inlaat met den strijd van partijen en godsdienstige ge zindheden, Daarop verklaarden de drie aanwezige leden van het oude presidium, dat zij zich onder deze omstandigheden niet herkiesbaar stelden en vervolgens werd een commissie benoemd om de verkiezing van nieuwe bestuursleden voor te bereiden. AMERIKA. President Roosevelt zegt in zijn bood schap aangaande den aanbouw van vier nieuwe slagschepen, dal men niet op arbitage kan bouwen voor het hand haven van den vrede. De jongste Haagsche Conferentie bewees de beuzel achtigheid van te wachten. De rede neering der Mogendheden, om voor de beperking der maritieme bewapeningen slechts twee of drie slagschepen jaar lijks te bouwen, zou beteekenen een verlies van de plaats door het land onder de naties ingenomen, een bloot stellen aan beleedigingen, welke men niet zou kunnen afweren. De eerste en meest belangrijke natio nale deugd is hef vermogen van zelf verdediging. Zoo een land vrede wil, moet het bekend zijn, dat het steeds gereed is voor een oorlog. Een demonstratie. De gep. kapitein ter zee tit. C. Vreede, officier in de orde van Oranje-Nassau, bekend om zijn langdurigen strijd tegen onze militaire rechtspleging, heeft heden in een adres aan den Minister van Justitie z(jn officierskruis aan den Minister te ruggezonden, met eerbiedig verzoek dit aan de voeten van H. M. de Koningin te willen nederleggen. In het adres geeft de heer Vreede te kennen dat een eeuwenoude militaire rechts pleging uog altijd voortgaat te von nissen onder de regeering van Hare Majesteit zijn geëerbiedigde en recht- lievende Koningin, Haren Troon on dermijnende heb om te tennissen.» Hij schoof zijn racket weg. «Hoe zoudt gij er over denken, als we in plaats daarvan een beetje naar het bosch gingen De drie anderen keurden dat plan goed. De prins en zijne gemalin verlieten het salon om zich te verkleeden. Sitta stond onbeweegelijk bij de tafel. Kröchert, die ook de kamer wilde uit gaan, keerde zich nog eens om. Zij keek met somberen blik voor zich uit. «Een tredmolen hij heeft gelijk I mompelde zij. «Op den duur moet hem dat heelemaal verpletteren en hem alle vreugde ontnemen.» Beklaagt u den prins weer eens,» vroeg Kröchert. «Ik moet bekennen, dat ik me op het oogenblik meer over hem erger, dan dat ik mede lijden met hem heb. Waarom moest hij dat malle courantenbericht in uw bijzijn voorlezen Had ik dien rit maar niet toegestaan 1 Alles wel bezien heeft de hertog geen ongelijk. Als men voorrechten genieten wil, dan moet men zich ook schikken in de onaangename dingen die er aan verbonden zijn. De prins is ook op reis geen particulier persoon en mag zich dus ook niet als zoodanig gedragen.» Wat afschuwelijk, om altijd be keken, besproken en bespionneerd te worden 1 Voor u is dat bericht veel onaan genamer, freule. Als men te weten komt dat u alleen met den prins uit rijden is dat hij, na eenen vruchteloozen en geduldigen strijd van 14 jaren tegen die rechtspleging, het zijn plicht heeft geacht om, met opgave van redenen, te handelen gelijk in nevensgaand eerbiedig schrijven aan Hare Majesteit is vermeld Rededen waarom hij zich tot Uwe Excellentie den Minister van Justitie wendt met het eerbiedig verzoek om het ingesloten onderdanig schrjjven met het officierskruis der Orde van Oranje-Nassau aan de voeten van Harer Msjesteits Troon te willen nederleggen. Het programma voor het Kon. bezoek aan de hoofdstad luidt als volgt Dinsdag 21 April. Vertrek Paleis Loo v.m. 10 u. 41 m. Aankomst te Amsterdam (Centraal Station) te 12 uur. Nam. 1.30 u. audiëntie militairen. 4 uur audiëntie civiele autoriteiten. 7.30 u. diner, waarbij, behalve de dagelijksche I gasten, de wethouders van Amsterdam aanzitten. Woensdag 22 April. Voorm. 10 uur. Audiëntie 2e gedeelte civiele autoriteitenRijks- en Gemeentelijke commissiën. Nam. 1 u. Overige com- missiên, 4.30 u. tot 5.30 u. Rijtoer en bezoek aan de tentoonstelling van „Arti et Amieitia" Rokin, 7 uur. Diner, waarbij de Gedeputeerde Staten aanzitten. Donderdag 23 April. Voorm. 10 u. Audiëntie particulieren. Nam.1.30 u. tot 3.15 u. Rijtoer en bezoek aan het Stedeljjk Museum. 6 uur. Diner, waarbij de Kamerheeren en adjudanten i. b. d. aanzittten. 9 uur, Bal teu hove. V r ij d a g 24 A p r i I. Voorm. 11.30 uur tot 12.45 uur. Rijtoer en bezoek aan de Lettergieterij „Amsterdam", voorheen Tetterode,? Bilderdijkslraat. Nam. 2.15 uur. Uitrijden; boottocht en bezoek aan het stoomschip .Rembrandt" der Stoom vaartmaatschappij „Nederland"; vervolg van de boottocht op den Amstel tot 4.45 u.terug ten Paleize te 5 uur. 7 uur. Diner, waarbij de Gemeenteraad van Amsterdam zal aanzitten. Zaterdag 25 April. Voorm. 10 uur. Rijtoer en bezoek aan de Luther- sche Diaconessen-inrichting. 11.30 uur. Terug ten Paleize. Nam. 1.30 uur tot 3.30 uur. Rijtoer en bezoek aan de Rijksakademie van Beeldende Kunsten. 6 uur. Diner, waarbij civiele en militaire autoriteiten aanzitten. 8 uur. Vertrek geweest, dan ontstaat er een afschuwe lijk gebabbel 1 Ik heb absoluut geen redenen om het feit, dat ik met den prins naar Maloja geweest ben, geheim te houden.» Maar ik zou u willen behoeden tegen den allervaagsten laster,» zei Kröchert teeder. «Mag ik u een vraag doen, als ik weer naar Glückstadt terugkeer Een vraag?» Sitta keerde ietwat verlegen haar hoofd op zij. Ja, een vraag en een antwoord, waarvan mijn levensgeluk afhangt!» Neen, neen, vraag het dan niet!» zei zij angstig, Nu, ik vraag het vandaag ook niet, maar wel heel spoedig I antwoord de hij kalm, nam hare slap neerhangende hand in de zijne en drukte er zijne lip pen op. Sitta keek hem na, terwijl hij de kamer verliet. «Wat zou alles gemakkelijk eu eenvoudig zijn als ik hem kon lief heb ben 1» dacht zij met een diepen zucht. «Maar ik heb hem niet lief, ik zal hem niet lief, ik zal hem ook nooit kunnen liefhebben, want ik heb een ander lief o zoo innig lief 1» Sitta, Sitta waar zijt ge?» Het was de stem der prinses, Sitta beheerschte zich snel. «Ik kom dadelijk uwe Hoogheid 1» Dat antwoord klonk heel rustig, niemand kon iets van hare inwendig opwinding merken. Zij praatte naar de voorstelling in den Stadsschouw burg door de Kon. Ver. ,Het Neder- landsche Tooneel"blgspel .Kleine Dora". Zondag 26 April. Voorm. 10 uur. Godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk. Nam. 2 uur tot 4.15 uur. Rijtoer en bezoek aan „Natura Artis Magistra". 7 uur. Diner. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van het Middelbaar Onderwijs, uitsluitend tot bovengenoemd onderwerp beperkt. Het bij het optreden van het vorig Kabinet ingetrokken ontwerp is bjj het thans ingediend ontwerp ten deele gevolgd. Als grondslag van sub- sidieering is ook thans aangenomen subsidie per uur oaderwijs. Intusschen moest hierbij thans rekening worden gehouden met de inmiddels van kracht geworden regeling van de subsidieering van bijzondere gymnasia. Het is mogelijk gebleken meer uni formiteit met de subsidieering van bij zondere gymnasia te betrachten dan ia het deslijds ingetrokken wetsontwerp geschiedde. Ten andere wordt thans zoowel bij de berekening van als bij de voorwaarden voor het subsidie onder scheid gemaakt tusschen hoogere bur gerscholen met vijf-jarigen en met drie jarigen cursus. Als verplichte vakken van oaderwijs zijn aangenomen voor H. B. scholen met 5-jarigen cursus de vakken a—p en z van art. 17 voor H. B. scholen met 3-jarigen cursus de vakken a -1 en n van art. 16. In elke klasse moet in de bij het leerplan voor die klasse aangegeven vakken wekelijks ten minste 25 uren onderwijs gegeven worden. Derde waarborg is volledig bevoegd personeel. Het maximum-getal uren, waarover subsidie zou kunnen genoteH worden is 30 per week en per klasse. Gerekend wordt met volle uren van 60 minuten, weshalve in 't ontwerp niet van .les uren", maar van „uren onderwijs" wordt gesproken. Het subsidie wordt gesteld op f 50 per uur voor H. B. scholen met 5- jarigen cursus, f45 voor H. B. scholen met 3-jarigen cursus, terwijl f 1000 in de direcliekosten zou kunnen worden uitgekeerd. Bij ongesplitste klassen wordt ook heel opgewekt, toen zij naast de prin ses loopend, den weg naar Pontresma In sloeg. De heeren volgden op eenlgen afstand. In Glückstadt heerschte bij terug komst der reizigers uit St. Moritz, een ietwat zwoele stemming als vóór een onweer, welke stemming zich bij Hare Hoogheid de hertogin weldra in tranen, bij den ouden hertog in een dof ge rommel openbaarde. De hertog en zijne gemalin waren er in het geheel niet op gesteld dat hun zoon het land verlietals hij nu op zijne tochten ook nog levensgevaar lijke en tegen de etikette indruischende dingen deed, dan werd het wat al te gek. Bij de hertogin was het moederlijke zorg als ze zich tegen zijne reizen ver zette, maar bij den hertog was het principe. Hij vond het bepaald verkeerd, als de prins zijn gezichtseinder verruimde De grenzen van Glückstadt moester voor hem de grenzen van het heela» zijn. Hij bracht dan maar nieuwe ideeën en vergaderingsplannen meeEn het ging zoo gezellig toe in Glückstadt. En ieder bleef in zijne betrekking totdat hij van ouderdom niet meer kon en dan kwam de zoon tn de plaats van den vader. Wordt vervolgd

De Eemlander | 1908 | | pagina 1