DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. ai rs i o. 68. WOENSDAG 22 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. MLANDER it 90 id. m Hoofdredacteur TL. G. RIJKEMS. Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1, Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. I kt le ITALIË EN TURKIJE. Sinds geruimen tijd reeds hadden de Italianen in verschillende Turksche steden ernstige klachten over de Turksche overheid. Vooral de post bleek uiterst slecht ingericht en de Italianen drongen daarom by hun regeering aan op de opening van eigen Italiaansche postkantoren, zooals som mige andere mogendheden ze reeds bezitten. De Italiaansche regeering wilde daar wel van hooren, en kon digde der Porte aan, dat zij postkan toren zou oprichten te Constantinopel, Saloniki, Jeruzalem,Vallona en Smyrna. Maar de Turksche regeering was daar van niet gediend en liet aan de Itali aansche weten, dat zy de opening der postkantoren niet zou toelaten. Toen nu Italiö daarop antwoordde, dat het 't recht had die kantoren te openen volgens het verdrag, waarbij aan Italië een behandeling als de meest begun stigde natie was toegezegd, verklaarde de Porte rondweg, dat zy de opening der kantoren zou beletten. En naar de regeering te Rome vernam, was het de Porte daarmee erust; er zouden pelotons soldaten voor de gebouwen geplaatst worden om den toegang te beletten. 't Valt te begrypen, dat Italiö het daarbij niet kon laten zittenin aller ijl werd een smaldeel bijeengebracht, bestaande uit vier pantserschepen en acht torpedojagers. Deze vloot binnen de 16 uur bijeengebracht, zou onder bevel van vice-admiraal Grenet naar de Turksche wateren stoomen, om aan de Italiaansche eischen kracht by te zetten. Tot zoover heeft de Sultan het laten komen, zooals zyn gewoonte is in dergelijke gevallen. Maar nu gaat hij bakzeil halen. Een telegram uit Rome van 20 dezer komt vertellen, dat de Turksche gezant bjj minister Tittoni is geweest en namens zyn regeering de volgende verklaring heeft afgelegd Nu Italiö alleen de opening vraagt van postkantoren in de genoemde vijf steden, waar zich reeds kantoren van TEN ,foof Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 14) Ilse liet doodkalm de twee honden naast zich op de sofa zitten en trac- teerde hen op beschuit. De twee beesten bromden en blaften. Ilse be knorde hen en lachte dan weer, want nieu kon elkaar by na niet verstaan b|j al dat lawaai. Hoor eens, Ilse, je bent volstrekt niet geschikt voor een dichtersvrouw want kalmte en stilte schijnen voor jou absoluut onbekende begrippen te zijn." Dan moet Hilmar maar leeren om onder een groot lawaai te dich ten," zei Ilse overmoedig. Zy sprong °P. liep de verandadeur door en den tuin in, gevolgd door de twee honden. Hans-Henning ging ook naar buiteD. he tuin had schijnbaar ook onder water gestaan en was met veel zorg wat opgeknapt. Hans-Henning, plaag Ilse als "et je belieft niet," zei ze. „Dat ver- andere mogendheden bevinden, bestaat er geen aanleiding voor de Porte om tegenover Italië een andere houding aan te nemen dan over andere mogendheden. Daar echter de opening der postkantoren geensziüs op verdrag berust, of een door de Porte afgestaan recht is, wyst de Turksche regeering er op, dat ook de Italiaansche post kantoren zullen vallen onder de maat- regelen, die de Porte voor de toekomst ten aanzien van alle postkantoren der vreemde mogendheden zal nemen, zoodat de opening der Italiaansche kantoren niet mag beschouwd worden als een recht dat Italië nu verkrijgt. Daarby voegt de gezant de verkla ring dat de Porte hiernevens tegelij kertijd uitdrukking wil geven aan de onwankelbare vriendschap, die sinds jaren bestaat tusschen Italiö en den Sultan. Die „onwankelbare vriendschap" van don Sultan herinnert aan den „onver- anderlijken wil" van den Czaar! Intusschen heeft de Italiaansche minister van de gelegenheid geprofi teerd om den Turkschen gezant aan nog een paar onaangename zaakjes te herinneren, zoodat de Sultan nu zijn „onwankelbare vriendschap" kan be wijzen. AMERIKA. Roosevelt, Root en de president van de Senaatscommissie van Buitenland- sche Zaken hebben een voorstel aan het Congres; geredigeerd, dat den President de macht moet verleenen de maat regelen tegen Venezuela te nemen die noodig zyn om de waardigheid der U. S. A. op te houden en de Ameri- kaansche belangen te beschermen als een hernieuwd voorstel tot arbitrage wordt afgewezen. Daa- na zal men tot andere maatregelen overgaan. FRANKRIJK. Bij een schietterrein te Givet in de Fransche Ardennen is een luchtballon met eenige Duitsche officieren, ge daald. De ballon kwam van Coblenz. De officieren verklaarden dat zy naar België wilden gaan, doch dat zy door tegenwind waren gedwongen op Fransch gebied neer te komen. Zij maakten onmiddellijk dat zij de gren zen weer over kwamen. sterkt haar maar in de gedachte dat ze toch met Hilmar zal kunnen trouwen." Ik geloof dat het beter is om dat plan belachelijk te maken in plaats van op haar koppigheid te werken. Zij voelt zich anders de martelares en gaat hoe langer hoe meer hare zinnen er op zetten." Je kunt die liefde niet meer verdrijven door spot, daartoe zit ze te diep," zei Hilda zuchtend. „Maar ik verwacht in het geheel geen goed van dat huwelijk. Stel je onze frissche overmoedige Ilse voor, opgesloten in een klein Berlynsch huis met een zenuwachtigen, grilligen man, want die eigenschappen bezit Hilmar in hooge mate in een omgeving levende waarvan ze zich geen voor stelling kan maken." Och, daar zou ze wel aan wen nen. Maar het geheel bevalt me toch niet voor myne zuster. En men moet een fatsoenlijk beroep hebben. Van het dichten kan men niet leven dat is onzin." Ik geioof dat je je daarin ver gist. De oude Bodenhausen heeft me gezegd dat zijn zoon vry veel ver diende." Misschien op het oogenblik, maar in elk geval is het onvastMaar daar hoor ik een rijtuig. Dat is zeker het rjjtuig van den ITALIË. De gouverneur van Italiaansch Somaliland seint, dat bij het tweede gevecht met de derwisjen, dezen op de vlucht werden gedrevenzij be kwamen 200 dooden en 30 geweren werden buitgemaakt. Bij het eerste gevecht hadden de derwisjen 100 dooden en werden er 46 gevangen genomen. Een derde aanval wordt voorbereid. BELGIË. Te Brussel is gedurend de Paaseh- dagen een congres der Belgische sociaal democratische partij gehouden, waarbij 291 groepen vertegenwoordigd waren door 477 afgevaardigden. De socialis tische parlementaire leider Van der Velde had het hier zwaar te verant woorden, daar door verschillende sprekers scherpe afkeuring werd uit gesproken over zjjn houding bij de behandeling der Congo-quaestie in de Kamer. Tot zyn verdediging voerde hy aan, dat men hier stond voor een bijna voldongen feit, daar men de Congo langzamerhand als een inte greerend deel van België is gaan be schouwen en tevens, dat hy tot de overtuiging was gekomen, dat de overneming het eenige middel was om aan het „leopoldinische" régime een einde te maken. Zyn aanbod om zijn mandaat als Kamerlid neder te leggen, werd niet aanvaard, maar wel werd er een reeds vroeger gestelde motie aangenomen, waarin verzet werd aangeteekend tegen de overneming in den voorgestelden vorm. Gisteren heeft het zetters- en drukkers personeel van de Coöpera tieve Drukkerij „Eigen Hulp" te 's-Gravenhage het werk gestaakt. Als oorzaak der werkstaking wordt gemeld, dat Eigen Hulp weigert in te voeren de loonregeling welke in dertijd door de Federatie der Gra- phische Vereenigingen aldaar, in over eenstemming met den Drukkersbond van patroons is aangenomen en door de Kamer van Arbeid voor de druk- kersbedryven vastgesteld en waarbjj voor de helft van het personeel een weekloon van f 12 is geëischt. notaris." Mooi dan ga ik meteen naar papa." Toen het rijtuig een poosje daarna weer wegreed begaf Hans-Henning zich naar de kamer van zyn vader, in den anderen vleugel van het huis. Hy liep langzaam van de eene naar de andere kamer en zijn blik rustte op de niet nieuwerwetsche maar wel voorname inrichting, alsof hy ze voor het eerst met het oog van een vreemde bekeek. Het zal haar wel bevallen mompelde hy halfluid. Hij dacht aan Sitta. Zy paste goed in die hooge vertrekken die zoo ernstig en stijl-vol gemeubeld waren. In zyne verbeelding zag hy haar voor een hoekraam zitten met een boek in hare handen of langzaam en met de haar eigen kalme gratie door die lichtgele empire-zaal loopen om gasten te ontvangen om haar blanken hals hing de mooie paarlen ketting zijner moeder en de familiediamanten schitterden in haar zwart haar Een dof gesteun, dat uit de aan grenzende kamer kwam maakte op eens een einde aan zyn gepeins. Hij deed snel en zonder te kloppen de kamerdeur open en ging naar oinnen. De oude heer v. Kröchert zat in elkaar gedoken voor zyne met papieren bedekte schrijftafel. Zyn hoofd lag op Alle 10 man der coöperatieve drukkery hebben daarom het werk neergelegd. Des middags had het Bestuur der Federatie met de directie van Eigen Hulp eene conferentie. Het resultaat is geweest, dat de loonregeling, vastgesteld voor Den Haag, door deze drukkery zal worden geaccepteerd, terwijl de arbeidsdag die tot heden 10 uur bedroeg, in den vervolge op 9| uur zal worden vast gesteld. Heden wordt de arbeid hervat. Een deputatie der afdeeling „Noord Holland", van den „Ned. Bond van Gemeenteambtenaren", is Zater dag j.l. op audiëntie geweest by den minister van binnenlandsche zaken, om de aandacht der regeering te vestigen op het feit, dat de burge meester-secretaris van Broek in Wa terland de heer J. E. T. Wynveldt, die een paar maanden ziek was ge weest, door den raad dier gemeente in geheime zitting eervol ontslagen is als secretaris, (H. M. de Koningin heeft deze resolutie bekrachtigd,) ter wijl nog aan belanghebbende, noch aan diens vrouw, kennis was gegeven van het door den raad genomen be sluit, dat zij uit de dagbladen ver namen. Verzekeringswetten. Door de Regeering zijn bij nota eenige wij zigingen gebracht van formeelen aard in de wetsontwerpen totlo. verze kering van personen, werkzaam in het zeevaartbedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen 2o. verzekering van personen, werk zaam in het zeevisschersbedryf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfson gevallen, en 3o. verzekering van personen, werk zaam in de landbouwbedrijven, tegen geldelijke gevolgen van ongevallen, hun in verband met de uitoefening van het bedrijf overkomen. De wijzigingen zijn noodig ten gevolge van de intrekking van de wetsontwerpen tot wijziging van de Ongevallenwet 1901 en tot invoering van de Ziekteverzekering. Ten einde de Staten-Generaal in staat te stellen de behandeling van de drie hierboven genoemde wetsont werpen zoo spoedig mogelijk voort te de tafel en er steeg een half onder drukt gekreun op uit zijn borst. Vader in 's hemels naam, vader 1" Hans-Henning trathtte zijn vader overeind te trekken. Tot zijn grooten schrik zag hij een doodsbleek, geheel vertrokken gezicht voor zich. Stil, stil zeg als het je belieft nietsDe oude heer pakte hem bij zyn arm vast. „Een soort van flauwte ik weet het zelf niet Hans-Henning bracht zyn vader naar de canapé. Op de tafel stonden glazen 'en een aangesproken flesch. Hij schonk een glas in en bracht dat zyn vader aan de lippen. De oude Kröchert dronk het met één teug uit. Het bloed stroomde weer naar zijn gezicht. Zijn zoon leek wel op hem, maar zijn kortge knipt haar was heelemaal grys, even als zijn spitse bakkebaard. Hans- Henning merkte met zorg het slappe, vermoeide in zijne anders zoo stramme houding op en den blik der doffe ingezonken oogen. De verandering die hij in het afgeloopen jaar onder gaan had was werkelijk angstaan- Je moet niet zoo'n ontsteld gezicht trekken," zei de oude heer wat kalmer. „Een ieder heeft wel eens zijne moedelooze oogenblikken. Ik voel me in den laatsten tijd niet goed, vandaar die opwinding over de zetten, meende de Minister van Land bouw. N. en H. zich tot deze wij zigingen te moeten bepalen. DRUKKERIJ-GEHEIM. De a.-r. „Rotterdammer" schrijft onder het opschrift„Beleefd ver zoek" het volgende „Volgens mededeeling van onzen drukker vervoegde zich op den Goeden Vrijdag ds. Vonkenberg ter drukkerij om naar den inhoud van ons blad te iDformeeren. Er geschiedt veel in deze dagen, maar mogen we ds. Vonkenberg ver zoeken dit niet te herhalen De inhoud van een blad is drukkerij geheim totdat het blad verschijnt. En dan heeft ds. Vonkenberg tijd genoeg om het te lezen." De Christelijke Jongelingsver- eeDiging hier ter stede, afdeeling van het Nederlandsch Jongelingsverbond, besloot in haar vergadering van 19 April een telegram van hulde en ge- lukwensch te zenden aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, Bescherm heer van genoemd verbond. Zjj mocht daarop het volgende ant woord ontvangen „Floor", Secreta ris Christelijke Jongelingsvereeniging, Amersfoort. Zijne Koninklijke Hoog heid laat u allen zeer dank zeggen voor aangeboden gelukwenschen. Van Suchtelen, adjudant. Z. K. H. Prins Hendrik heeft welwillend aanvaard een stuk hout snijwerk, de Berlin voorstellende, hem door den heer Terpstra van Zand bergen aangeboden. Met machtiging van den M. v. O. zijn de navolgende landweer- plichtige onderofficieren opgeroepen om dit jaar voor verplichten werke- lyken dienst onder de wapenen te komen, by het 1e regiment vesting artillerie te Utrecht in garnizoen, zulks in verband met het door hen daaromtrent ingediend verzoek de reserve-sergeant-majoor F. IV. overstrooming. Er zyn mij verscheiden hypotheeken opgezegd. En daar heb ik met den notaris over gesproken. Niemand heeft geld ik kan niets meer opnemen." Hans-Henning kreeg het benauwd. Hij vond het gedrag van zyn vader zoo vreemd. Hij ging zoo op in zyne zaken èn zorgen dat hy heelemaal vergat om zyn zoon te begroeten. En nu ben ik ook kwade vrien den met den ouden Bodenhausen," vervolgde mijnheer von Kröchert. „Die zou me het geld wel kunnen geven, maar hij wil niet om die malle geschiedenis met Ilse. Lieve God, ik geef toe dat ik de kortaf geantwoord heb ik zal water in mijn wyn doen. Als Hilma een staatsbetrekking wil aannemen dan zou men verder kunnen zien. Wilt gij morgen eens naar de Bodenhausens gaan en iets dergelyks zeggen I" Ik zal eens zien, vader het is wel pynlyk. Het is toch in geen geval een erg geschikt huwelijk." De oude heer trok zyne schouders op. „Als Hilmar een staatsbetrekking heeft, is er eigenlyk niets meer op te zeggen. Hy is een knappe jongen." Hij trommelde zenuwachtig met zyne vingers op de tafel. „Ik moet geld hebben." Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1