DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 71. ZATERDAG 25 APRIL 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijet dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Een Amersfoortsch Belang. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert BUITENLAND. BINNENLAND. STADSNIEUWS. DE EEMLANBER Hoofdredacteur R. G. HIJHENS. Abonnementsprij s Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1.— Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTBAAT 20. Telefoon Inierc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Er is dezer dagen een circulaire verspreid, waarop wy gaarne eens bijzondere aandacht willen vestigen. Zooals bekend mag worden ver ondersteld, neemt men en met bet oog op het verleden met eenig recht aan, dat de Gemeenteraad bereid zal worden bevonden voor het jaar 1908 het tekort van de Amersfoortsche tram tot een maximum van f1800 te subsidieeren, onder éene voorwaarde. En die voorwaarde is, dat de Amers foortsch# burgerij ook nu weder f 1000 als vrijwillige bijdrage daarvoor bijeen brengt. Daarvoor komt nu het bestuur der Garanteu-vereeniging tot instandhou ding der Amersfoortsche tram tot de burgers, om lid van deze vereeniging te worden. Wij wekken onze lezers gaarne daartoe op. Zij steunen daarmede eene zaak, die in de laatste tijden gebleken is, vooruitgaande te zijn. Dit is voor namelijk te danken, zooals de garanten commissie het uitdrukt, aan het feit, dat de tram populairder is geworden door het 5 cents tarief. Steeds wordt er meer gebruik van gemaakt. Nog wel niet zooveel, dat de tram zich- zelve kan bedruipen, maar als we eenige jaren verder zijn en het aantal passagiers blijft toenemen, zooals het in de laatste maanden is toegenomen, zal dit wel het geval zijn. Het is dus de quaestie de tram over die kwade jaren heen te helpen. Het feit, dat tegenwoordig meer menschen van dit vervoermiddel ge bruik maken is tevens een bewijs, dat het een behoefte is voor de stad. Ieder dus, die den bloei van Amers foort ter harte gaat, kan hier een goed werk doen, en stellig zal hij gaarne iets afzonderen om dien bloei te bevorderen. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 17) De oude heer was nu weer heel opgewekt. Hans-Henning merkte dat hij veel dronk van den zwaren rooden wijn die bij het gevogelte gepresen teerd werd; hij merkte echter ook den bezorgden blik waarmee Hilda haar vader aankeek wanneer hij weer een glas uitdronk. Hum, vader was altijd zeer matig op het punt van eten en drinken. Het is zeker wel warm genoeg om de koffie in de tuinkamer te drinken vroeg Ilse. De oude Kröchert knikte. «Speelt gij dan ons wat voor, kleintje?" Hy keek met teederen blik naar zijn jongste dochter die een bizondere lie veling van hem was. Zy stak haar arm door den zijnen en hy drukte haar mooi rossig kopje tegen zyn schouder aan. De gespannen verhou ding die er tengevolge van het afge slagen aanzoek van Hilmar tusschen Het zyn maar f1000 die gevraagd worden en met een weinig goeden wil zyn die spoedig oyeen. Zij, die een inteekenbiljet hebben gekregen, kunnen het Bestuur heel wat moeite besparen, door het spoedig ingevuld terug te bezorgen by den heer J. Teengs, Beukenlaan 2. En zij, die by ongeluk geen biljet hebben ontvangen, maar toch gaarne iets willen bijdragen tot instandhouding der tram en een Amersfoortsch belang willen bevorderen, kunnen zich aan datzelfde adres aanmelden. Wij hopen spoedig te kunnen melden, dat de duizend gulden, en liefst meer, byeen zijn. CHINA EN JAPAN. Behalve de boycott zyn op het oogenblik tusschen Chineezen en Japanners ernstige verwikkelingen gaande omtrent Mandschoerye. Uit Charbin wordt naar St. Petersburg geseind, dat de nieuwe onderkoning van Mandschoerije een schrijven tot de Regeering te Peking heeft gericht, waarin hy zegt, dat de voortdurende bezetting van Zuid-Mandschoerye door Japan, die in stryd is met de bepa lingen van het verdrag te Portsmouth, de eenheid van het Chineesche Ryk ernstig bedreigt. Er wordt ernstig bij China op aangedrongen, Japan te sommeeren deze provincie te verlaten. Blijft na te gaan of China dit zou durven bestaan en hoe. Men kan aan nemen dat het den steun van Amerika zal hebben. Sommigen beweren zelfs dien van Duitschland. Wat Rusland hierin wil, lykt ons quaestieus. Zal het, zooals we eenigen tijd geleden reden hadden te kunnen gelooven, zich met Japan tegen Amerika en China samen keeren, om ongestoord aan Mandschoerije te doen wat het voor- deelig acht. Of zal het een eventueele kans van revanche maar al te gretig aanvaarden en de wapenen tegen Japan keeren als het Rijk van de Rijzende Zon bestookt wordt door Amerika en China? Dit is op het oogenblik bezwaarlijk uit te maken. Zeker is het dat de quaestie van het Verre Oosten dringend behoefte heeft aan een definitieve regeling. RUSLAND. De presilent van de Doema, Chom- jakoff, is bij den Tsaar op audiëntie geweest, wat byna een uur geduurd heeft. Mag men den P/tersburgschen correspondent van het Berliner Tage- b'att gelooven, dan heeft de voorzitter de overl uiging gekregen, dat de Tsaar en zijn naaste omgeving de Doema zeer welgezind zyn, en dat de Doema niet de geringste vrees voor haar be staan hoeft te hebben. Chomjakoff wees den Tsaar er op, dat deze Doema in zooverre succes had, dat nu reeds vijftig voorstellen werden aangenomen en elf afzonder lijke begrootingen werden besproken. Het partijdrijven was aanmerkelijk miDder geworden, evenals de spreek- woede, zoodat Chomjakoff einde Mei met de begrooting hoopt klaar te zijn. Dan volgt de bespreking van de agrarische wetten, die lange en heftige debatten zullen brengen. AMERIKA. Op last der regeering zal minister Taft met een oorlogsschip en een detachement matrozen naar Panama vertrekken ter regeling van verschil lende quaesties, aanhangig tusschen de Vereenigde Staten en Panama en Columbia. De Tweede Kamer zal Dinsdag weder bijeenkomende, slechtsen korte vergadering houden en den daarop- volgenden dag voorafdeelingsonderzoek bestemmen, om daarna voort te gaan met de behandeling der voor openbare vergadering aanhangig gebleven onder werpen. De bedoeling is, om de inmiddels verwacht wordende definitieve oorlogs- begrooting voor 1908 alsdan vóór het Pinksterrecès af te doen. Kanaal door de Gelder- s c h e vallei. In de Donderdag hen geheerscht had, was hem zeer pijnlijk geweest. Maar Ilse scheen nu van taktiek te willen veranderen en boudeeren en tranen met vleien en kussen te verwisselen. Een taktiek die den ouden heer beslist aange namer scheen te zyn. In de tuinkamer nam de in het midden staande vleugel veel plaats weg. Maar er was toch nog ruimte genoeg over. Gemakkelijke sofa's, een ronde tafel met couranten en tyd- schriften, rieten stoelen in alle kleu ren en vormen gaven iets zeer ge zelligs aan die kamer. Voor de lange Fransche vensters stonden groote palmen en andere planten. De knecht zette een paar lampen op de ronde tafel. De openslaande deuren werden niet dichtgedaan zoodat de zoele avondlucht vry naar binnen kwam. Ilse deed den vleugel open. Zy koos allerlei lievelingsstukken van haar vader uit die erg veel van Italiaanshe muziek hield, oude opera-melodieën Venetiaansche baccaroles, een zoet liefdeslied van Tosti I Dat is nu nog eens muziek," zei de oude heer, ,en wat speelt zy uitstekend, niet?" Hans-Henning stemde het toe maar zonder echte geestdrift. Hilda boog haar bruin hoofd over een moeilijk borduurwerk heen. Zij knikte vrien delijk tegen hare zuster toen deze I dicht naast haar vader in haar ge- liefkoosden schommelstoel ging zitten. Vadertje!" begon Ilse na een oogenblik van stilte. De oude heer keek op van zijn courant en liet zijn lorgnet vallen. Hij kende dien toon. „Wat wou je graag hebben vroeg hy. „Een nieuwe japon of een ander rypaard Ik doe het ditmaal veel goed- kooper. Ik wilde alleen graag achter af uwe toestemming voor iets hebben." Zoo achteraf Eigenlijk vraagt men zoo iets van te voren." Ja eigenlijk wel Wat is het dan?" Ilse aarzelde even. Hilde keek haar waarschuwend aan. Maar zy liet zich niet van haar stuk brengen. „Ik correspondeer met Hilmar," zei zij snel, „en ik vind het niet prettig om het achter uw rug te doen. En daarom wilde ik u liever om uwe toestemming vragen, vadertje I" Hans-Henning was voorbereid op een uitbarsting van hevige woede maar tegen zijne verwachting in bleef de oude heer zeer kalm. Dat hadt ge niet moeten doen, Ilse," zei hij kalm. „Ik kan het je voorloopig noch verbieden noch toe staan. Hans-Henning zal een dezer dagen naar de Bodenhausens gaan. Van het resultaat van zyn bezoek zullen we alles laten afhangen. avond gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Arnhem kwam o. a. aan de orde het rapport der commissie, benoemd inzake het bekende adres aan H. M. de Koningin, waarin verzocht wordt maatregelen te willen nemen tot den aanleg van een scheepvaartwater van den Rijn door de Geldersche Vallei en de Eem naar de Zuiderzee. De commissie, die voorstelt haar rapport te doen toekomen aan B. en W. van Arnhem, acht het onderwerp hoogst belangrijk en, goed aangepakt, geschikt om de streek, waardoor de waterweg is ontworpen, tot groote ontwikkeling te brengen. De commis sie meent evenwel niet met beslist heid de vraag te kunnen beantwoorden of de som van alle belangen groot genoeg is om de ongetwijfeld belang rijke offers te rechtvaardigen die dit werk zal eischen. De commissie meent dat aan een inwilliging van het ver zoek bezwaarlijk te denken zoude zijn zoolang niet grosso modo kan worden overzien, waartoe men zich in finan- cieelen zin verbindt. Driéerlei belan gen dringen zich op den voorgrond, n.l.: l'o. een afdoende voorziening in het afwateringsprobleem met betrek king tot alle door het Kanaal doorsneden streken 2o. het tot ontwikkeling brengen van de oorden, welke door den te scheppen Waterweg zullen worden gebaat 3o. de ontlasting van de z.g. Keulsche vaart. De commissie licht deze driepunten uitvoerig toe, maar meent dat twijfel geoorloofd is of het oogenblik goed gekozen zou zyn om thans nadrukkelijk op verwezenlijking aan te dringen. Dit klemt te meer, waar twee nood zakelijke rivierverbeteringen tegen woordig op den voorgrond staan, nl. die van den bovenloop van den Gel- derschen IJsel en die van den boven loop op Nederlandsch gebied van de rivier de Maas. Het is te voorzien, dat de Regeering niet gelijktijdig met die werken nog den aanleg van een geheel nieuwen Waterweg onderhan den zou willen nemen en de laatste is zeker niet van even urgenten aard als de beide anderen. De slotsom van het rapport luidt dat het plan den byval der Kamer Maar dan wou ik graag mee," zei Ilse levendig. Neen, kind, ik kan je daarbij niet gebruiken," zei Hans-Henning kortaf. Het gedrag van zijn fleren vader was hem onbegrijpelijk. Eigen lijk gezegd boden zy Ilse nu de Bodenhausens aan. Hij was bepaald boos op Use die intusschen haren arm om baars vaders hals sloeg en hem bijna verstikte onder baar kussen en liefkoozingen. De oude heer maakte zich eindelyk bijna met. geweld los en duwde haar zachtjes van zich af. „Ik moet nog werken laat jullie niet storen, kinderen 1" Voelt ge u niet goed, vader vroeg Hilda bezorgd. Zeker wel zeker wel. Maak je maar niet ongerustantwoordde hij ongeduldig, terwijl hij Ilse die al weer als een klit aan hem hing, teeder kuste. Op Hilda's gezicht was geen spoor van eenige ontstemming te bekennen. Zy was van jongs af aan gewend geweest om achtergesteld te worden. Haar broer was de trots van hun vader. Use was zjjn speelpop en lieveling. Hilda vond dat heel na tuurlijk zij had haar broer en zuster oprecht lief, zonder eenig egoïsme. Hans-Henning streelde hare hand, die nog steeds vlijtig de naald han heeft, doch dat zij het oogenblik minder goed gekozen acht om op de uitvoering thans aan te dringen. We hebben den Inspecteur der artillerie, luitenant-generaal Van Ermel Scherer gisteren de wedstrijden op de Leusderhei laten bjjwonen. Men vestigt er echter onze aandacht op, dat hy niet aanwezig was, maar wel luitenant-generaal A. Kool, comman dant van het veldleger. Hedenmorgen werd de railitie- tweede-luitenant C. J. E. Bosch be- eedigd. Na afloop werd een militaire wande ling met vaandel en muziek door de stad gemaakt. Dinsdag den 5 Mei e.k. van des voorm. 8 tot des nam. 5 uur zal in de consistorie-kamer de verkiezing plaats hebben van elf leden van het Kiescollege bij de Ned. Herv. Gemeente alhier. Aan de beurt van aftreding zyn de heeren J. H. Donath, A. van Eeden, I. W. Fröger, J. H. Kleber, C. D. van Kuyk, E. Lindenhovius, C. J. van der Nagel, W. van Surksum en N. van Veen, terwyl in twee vacaturen moet worden voorzien. We vestigen nogmaals de aan dacht op de uitvoering van Amers- foort's Mannenkoor op Dinsdag a.s. Dit is de eerste uitvoering, die door dit koor wordt geven en alles wyst er op, dat het concert met de meeste zorg is voorbereid. We hopen dan ook dat velen Dinsdag naar Amicitia zullen gaan en dat het Amersfoort's Mannenkoor zal gelukken zich aanstonds van een blijvend suc ces te verzekeren. Het 12£ jarig bestaan van het Kruisverbond zal feestelijk worden herdacht op 19 en 21 Mei a.s. De Landweer-Bataljons uit de districten Harderwijk en Utrecht (15e en 19e) die van *27 April tot en met 2 Mei onder de wapenen komen, wor den ondergebracht in de Infanterie kazerne alhier. Commandanten van genoemde bataljons zijn resp. de teerde. „Goede, oude Hilda I" Zij keek met teederen blik naar hem op. Ilse die haar vader tot aan de deur had gebracht, kuste hare zuster nu op haar voorhoofd. „Goeden nacht, Hilda 1" Ga je nu al naar bed vroeg deze verbaasd. Dadelyk ik moet eerst in mijn hangmat nog wat van de maan en de sterren genieten." Blijf niet te lang buiten het is koud van avond." Neen neen, wees maar niet bang. Hans-Henning, neem je me mee naar de Bodenhausens?" Neen kind, ik heb je immers al gezegd dat ik dat niet kan." Je kunt wel maar je wilt niet. Goed dan wil ik niet." Ilse stak haar tong uit. „Dan niet oude brombeer Je zult een mooie verrassing beleven I" Zy lachte hard en liep den tuin in terwyl zij de deur wyd open lied staan. Hilda deed de deur dicht. Wordt vervolgd)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1