WEERBERICHT. Tliermometerstand Langs den Weg. Uit de Omgeving. SPORT. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 25 April 1908. Hoogste barometerstand 771.1 m.M. te Kaparandalaagste 728.1 m.M. te Dunrossnesj. Verwachting tot den avond van 26 April 190S. Wind: Meest matige wind uit zui delijke richtingen. Gesteldheid van de lucht: Verander lijke bewolking, waarschijnlijk regen- of sneeuwbuien. TemperatuurIets zachter. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 755 m.M. Vorige stand te 12 uur 744 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 46 Laagste hedennacht F. 30 Hedenmiddag 12 uur F. 50 majoor J. A. A. Lodewijks en de luit.-kolonel W. N. Wintershoven. Naar men aan het Vaderland meldt hebben de bezitters van model- stallen zich vereenigd. Voorzitter is de heer J. W. P. Schetfer, te Doidrecht, secretaris de heer H. Tromp van Holst te Amersfoort en penningmeester, de beer A. Knottebelt te Amersfoort. Jacomina Kruitbos herdenkt 1 Mei den dag waarop zy voor 40 jaar in dienst der lamilie W. Kleber trad. Leker een vooi beeld van trouwe plichts betrachting. Hedenmiddag vertrok met den trein van 3.53 naar Nymegen, de generaal-majoor A. D. Petter, die in verband met zijne pensionntenng het bevel over de IVde divisie heeft overgegeven, aan den nieuw benoem den generaal-majoor J.H. A.Nierstiasz. Tal van officieren aeden hun ver- trekkenden chel uitgeltiue, lei wijl de muziek van het 5de Regiment mede op het perron aanwezig was. Aan het politie-bureau is gede poneerd een beursje met eenig geld, dat op den openbaren weg is gevonden. Hedennacht werd een nacht waker op de Langestraat lastig ge vallen door een unetal personen, die nachtrumoer maakten. Toen hy ze vermaande stil hun weg te vervolgen beet een der lawaaimakers nem ui de hand, zoo hevig, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Twee van het drietal werden gearresteerd. De derde is bij de politie bekend. (Amersfoortsch Croniek en Kritiek). V. In éen opzicht zijn de Nederlanders bevoorrecht boven andere menschen; zy hebben altijd stof tot gesprek. Als alle onderwerpen zijn uitgeperst, heelt de Nederlander éen, waarin allen be lang stellen en dat honderdmaal aan- "leiding geeft tot onschuldige discour sen. Als alle stof op is, kan hy nog altijd zyn opmerkingen wisselen over het weer en het klimaat. Want een nukkig, verradenyk, buitensporig klimaat als waarin hy zich mag ver heugen op éen dag hagel en zon neschijn, noordenwind met sneeuw, zuidenwind met regen men kan het niet beter uitzoeken. Ik kan me voorstellen, dat de menschen, die binnen de keerkringen wonen, het wat dit betreft, veel minder goed hebben. Hoe kan men daar praten over de warmte, als het alt-yd warm is, of op grond van grondige meteorologische studiën gissingen maken over het weer van den volgenden dag; het zal weer even warm zyn; er is geen aardigheid aan. Maar tegenwoordig gaat die afwis-- seling hier toch wel wat al te ver. ënkel Braesig van Fnts Reuter, zou zeggen, dat dit "weer probeert wat een mensehelyk creatuur uithouden kan. En terwijl het buiten zoo onaange naam mogelijk is, zoekt men zijn heil binnenshuis en blytt, niettegenstaande het reeds lang officieel lente is, ver gaderen, alsof het midden in den winter was. Met veel belangstelling heb ik onlangs het verslag gelezen van een dier vergaderingen, namelyk die van garanten en belangstellenden in het lot van onze tram. 'k Heb gezien, dat er duizend gulden minstens door de burgery moet worden opgebracht, wil men de subsidie van het Gemeen tebestuur niet verbeuren, een subsidie noodig voor het instandhouden van dit middel van vervoer. Dat die som er niet komen zal, daarvoor ben ik niet erg bevreesd't zou immers een schande zyn, als deze stad van 25000 zielen, het zonder tram zou moeten stellen. Eeist dan, als men die miste, zou men eens recht zien, dat bet er niet zonder gaat. Een ding heeft me verwonderd. Men heeft op die vergadering allerlei plannen besproken, om de tram meer rendabel te maken, maar ik hoorde niets van een plan, dat ik gaarne aan de hand zou hebben gedaan. Meer dan met doublures zou myns inziens te winnen zyn met een verleggen van een gedeelte van de lijn. Het eind van het station tot den Soestenveg toch is een weinig publiek opleverend gedeelte. Als men de lyn eens legde van het station door de üldenbarneveldtlaan en zoo langs den Utrecbtschen weg naar de Utrechtsche straat. Dan zouden vele bewoners van het Berg-kwartier, die nu zelden of nooit van de tram gebruik maken, tot trammend publiek gemaakt worden. Vooral in den winter en by slecht weer zouden de inkomsten dan niet onbelangrijk vermeerderen. De steilte van den weg kan dunkt me geen bezwaar zijn, aangezien ook de tegenwoordige weg naar boven loopt en het paard, dat nu van de remise tot de spoorviaduct helpt trekken, zou i r dan mee voorgespannen kunnen worden van den oveigang van den Utrechtschenweg tot de van Campen- laan. Gok voor uitvoeringen op muzi kaal gebied is het nog het rechte weer. Dat doet me denken aan een ge- dachtenwisseling die dezer dagen in een der Amersfoortsche bladen ge houden is over zangvereenigingen. Bij advertenties waren dames en heeren opgeroepen tot het vormen van nieuwe veieeuigingen. Dit was niet naar den zin van iemand, die tegen versnippe ring van krachten op dit gebied op kwam en een stuk in dien geest in de courant schreef. Tevens pleitte deze vour centralisatie, is casu voor aan sluiting by de bestaande afdeeling van „Toonkunst". Maar dit was lang niet naar den zin van een andeien inzender, die tegen die afdeeling nogal vrywat had in te brengen. Als ik het wel heb, zitten stand-begrippen den bloei van de afdeeling in den weg. Dat moge klein geestig klinken in dezen democra- tischen tyd, maar als het werkelijk zoo is, is het goed, dat de vinger eens op de wonde plek is gelegd, dat het eens in het openbaar is uitgesproken. Want als cóterie-geest zangvereeni- girnen binnensluipt, zyn deze onver- biddelyk tot ondergang gedoemd. Men behoort elkaar daar te beschouwen als broeders eu zusters in de kunst, dan kan er iets grootsch tot stand worden gebracht. Maar vinden mynheer A. en mej. B. zich te voornaam om daar te eon- veiseeren met of te staan naast mijnh. C. en mej. E., dan pleit dit in de eerste plaats niet voor hun verstandelijke ontwikkeling, maar werkt dit storend op het succes. Het is best mogelijk, dat niemand in de afdeeln g de bedoeling heeft ge had andere leden standsverschil te doen gevoelen, maar een feit is het, dat anderen gemeend hebben dat men hun dit wel liet gevoelen en ook dan is het goed, dat er eens over geschreven isnu is men in de afdeeling ten minste gewaarschuwd, en kan men, als de beschuldiging niet waar is, de dwaling weerleggen, of als ze wel waar mocht zyn, zich verbeteren. FLANOR. Het zal Flanor, als zijnde geen journalist, vermoedelyk niet bekend zijn, dat het tot den goeden toon in de journalistiek behoort, om niet te spreken van ,een der bladen." Wij herstellen hier derhalve deze vergis sing en deelen mee, dat de bewuste ingezonden stukken zyn geschreven in het Amersfoortsch Dagblad. Red. Eeml. SOEST. Alhier worden pogingen in 't werk gesteld om te geraken tot de "oprichting eener Christelijk Historische Kiesvereeniging (fractie de Savornin Lohman). Op een Donderdagavond ge houden bijeenkomst van enkele Her vormde kiezers werd na een inleidend woord van den heer Jhr. Mr. J. W. H. Rutgers van Rozenburg, voorzitter der Baarnsche Chr. Hist. Kiesvereeni ging, eene commissie benoemd van drie personen, met opdracht eene vergadering te beleggen, ten einde belangstellenden de gelegenheid te bieden hunne instemming met de oprichting te toonen en een concept reglement te ontwerpen. BAARN. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werden de Balans en Winst- en Verliesrekening der Ge meente-Gasfabriek over 1907, benevens het jaarverslag goedgekeurd en vast gesteld. Besloten werd om in 1909 over te gaan tot den bouw van een uieuwen gashouder van 5000 M3 nut tigen inhoud, ten behoeve der gemeente gasfabriek de kosten hiervoor wor den geraamd op f 40.000.— De sala rissen van den heer A. van der Laan (Hoofd der school te Vuursche) en van mej. G. L Bastiaans (onderwyzeres aan de school Eemnesserweg), werden periodiek verhoogd, respect, met 50 en 25 gld. Aan den heer A. Eykelboom werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de M. U. L. O. School, ingaande 1 September e.k. Vastgesteld werden de kohieren der schoolgelden van het le kw. '08. Het oude raadhuis werd met ingang van 1 Mei e.k. aan den openbaren dienst onttrokken en met dien datum het nieuwe gebouw tot. raadhuis bestemd. Voor den gemeentebode werd eene nieuwe instructie vast gesteld. Gunstig werd beschikt op et-n adres van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente te Baarn, hou dende verzoek tot het maken en daarna overnemen door de gemeente van een grintweg over het terrein van Nieuw Schoonoord, een en ander met dispensatie der artt. 11 en 12 der Bouw verordening, en dien weg te willen geven den naam van „Nieuw Schoon oordstraat." Overeenkomstig het ad vies van B en W. en de conclu sies der afdeelingen van den Raad, werd naar aanleiding van het request van den Baarnschen Bestuurdersbond, inzake verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkloos heid, besloten deze zaak aan te houden tot tijd en wijle zich in grootere gemeenten bepaalde meeningen hebben gevormd omtrent de uitvoerbaarheid eener dergelijke verzekering en de beste wijze, waarop deze kan worden geregeld. Daarna ging de Raad over in comité-generaal, ter behandeling der reclames inkomstenbelasting. As. Woensdag vergadert de Kiesveieeniging „Baarn"; aan de orde is het jaarverslag en de rekening en verantwoording over 1907, benevens verkiezing van een bestuurslid wegens periodieke aftreding. HET BELGISCH ELFTAL. Het Belgisch elftal, dat morgen tegen het Hollandsche zal uitkomen is nog niet geheel gekozen. Een tiental spelers zijn definitief aangewezen Leroy (doel), Pierard en Poelmans (achter), Van Hoofden, Ch. Cambier, Van den Eynde (halfs), Hebden, Sayes, de Veen en Tobias. De spelers van de Racing Club de Bruxelles zijn uitgenoodigd den beker eindstrijd in Londen bij te wonen, van daar de nog niet definitieve samen stelling. Is de overtocht vanuit Enge land stormachtig, zoodat de spelers zich niet geheel kunnen geven, dan zal Suetens (Antw. 'F. C.) de elfde plaats innemen, terwijl anders öf Vertongen öf Mathot die plaats zullen bezetten. HET NEDERLANDSCH ELFTAL. Men meldt ons, dat de heeren Otten en Akkersdijk voor het nationaal elftal bedankt hebben; zekerheid hieromtrent hebben we echter niet. PREDIKBEURTEN van Zondag 26 April 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. de Meyere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10£ uur, Dr. B. Tideman te 's Gravenbage. DOOPSGEZINDE KRING. Het Logegebouw Van Persynstr. no. 1. Geen dienst. DE KONINKLIJKE NEDERLAND- SCHE LANDBOUWVEREENIGING. Reeds sinds vele jaren is nu en dan in de landbouwpers de wensche- lijkheid betoogd van eene reorganisatie in zake het landbouw-tentoonstellings- wezen in Nederland, waarop meer pessimist gestemden in den regel de onmogelijkheid bespraken van eene wijziging in dien zin als bedoeld werd, aangezien iu ons betrekkelijk zoo kleine land het sterk ontwikkeld provincialisme wel krachtiger zou spreken dan de drang, door samen werking het algemeen nationaal be lang te dienen. Men wenschte eene samenwerking op tentoonstellings- gebied, omvattende geheel Nederland, zoodat geene versnippering van krach ten zou plaats hebben op kleine pro vinciale en plaatstelyke tentoonstel lingen, die meestal veel geld kostende onderneminkjes zijn, zonder blijvende waarde of nut voor den landbouw in algemeenen zin; doch periodiek, groote nationale tentoonstellingen, georgani seerd volgens een vast plan door be voegde krachten zouden worden ge houden onder leiding van een speciaal daarvoor samengesteld comité. Enkele jaren geleden zelfs, werd te Utrecht op Instigatie van de voor mannen der grootste landbouwmaat- schappijen eene bijeenkomst gehouden ter bespreking van de wenschelijkheid van het houden van nationale land bouwtentoonstellingen. Deze vergade ring wierp geen vruchten af; elke provincie wilde de eerste zijn in den bond, zoodat de plannen illusien bleven en zelfs de buitenwereld van de geheels kwestie weinig of^niets hoorde. Toch bleven enkelen actief op dit punt en hielden het ideaaleene periodiek, nu hier, dan daar gehouden wordende nationale landbouwtentoon stelling, hoog. Nadat de tentoonstelling te 's Gravenhage gehouden, een schit terend bewijs was gebleken voor het geen eene goedgeorganiseerde tentoon stelling kan uitwerkenvoor de groote opvoedende kracht die ervan kan uit gaan; voor de zegenrijke gevolgen die het bezoeken van eene tentoonstelling kan dragen voor de bevolking eener gebeele streekja, zelfs voor die van het gausche land, spanden velen weer samen en bespraken hetgeen reeds zoo vaak een onderwerp van ge sprek was geweest. Groote waar deering zijn we daarom schuldig aan Z. K. II. den Prins der Nederlanden, die, mede overtuigd van de groote kracht die ook hier van eendrachtig samenwerken kan uitgaan, het initia tief nam tot het stichten eener groote vereeniging, die in de eerste plaats zou beoogen, het geregeld houden van nationale landbouwtentoonstellingen. Slechts leiding door een persoon, die, door zyne positie boven en buiten alle partijen en invloeden staat, zou by machte zyn de uiteenloopende elementen samen te brengen en daar door hun te doen bereiken, hetgeen tot nu toe onmogelijk had geschenen en onbereikbaar was gebleken. Dondeidag 22 April bevonden zich ten paleize te Amsterdam, gehoor gevende aan eene desbetreffende uit- noodiging van Z. K. H. ongeveer zestig vertegenwoordigers van den Nederlandschen landbouw, om onder koninklijke leiding te beraadslagen hoe het door velen als ideaal gestelde plan zou zijn te verwezenlijken. In zyn openingsrede wees Z. K. H. met na druk op de gedachte, dat eene ver eeniging die zou gesticht worden met de bedoeling den nationalen landbouw te dienen, geenszins zou mogen in concurrentie treden met bestaande maatschappijen of vereenigingen, doch zou moeten werken naast en ten be hoeve van deze lichamen. De gestichte vereeniging draagt den naam van Koninklijke Nederlandsche Landbouwvereeniging, haar predicant „Koninklijke" niet dragend op grond van goedkeuring harer statuten of om andere redenen van zuiver admi nistratieven aarddoch geheel als gevolg van het verheugend feit dat zij haar ontstaan te danken heeft aan het koninklijk initiatief. Voorloopig neemt Z. K. H. de Prins het voorzitterschap waar, is voor de belangen der provinciën uit elke provinciale landbouwmaatschappij re spectievelijk een lid afgevaardigd en is aan dit comité de inspecteur van den landbouw als secretaris toegevoegd. Moge de nieuwe organisatie het gestelde doel, onder hare Koninklijke leiding ten volle bereiken en daardoor werkzaam zyn in het belang van den geheelen vaderlandschen land bouw. Een verschrikkkelijke moordaanslag. Hedennacht 12 uur kwam een man op het politie bureau te. Arnhem meedeelen, dat door hem een moord gepleegd was. Hij ver zocht de politie hem te vergezellen. Twee agenten gingen mede, maar de man, die dronken was, kon de juiste plaats niet aanwijzen. Ondertusschen had jhr. R., kapitein der artillerie, met zyn rijtuig van den Zypendaalscheu weg komend, een jongetje van ODge- veer 11 jaar gevonden, badend in zijn bloed. Het kind had 2 ernstige wonden aan den hals. Naar het verklaarde waren die toegebracht door zyn vader. Jhr. R. nam het kind in zyn rijtuig en bracht het naar het Diaconessen- huis. De onbekende man, Corden, schilder uit Oberhausen, verklaarde naar Arnhem gekomen te zijn, om het jongetje, dat, naar hij ontdekt had, zijn eigen kind niet was, te vermoorden. Daartoe had hij zich moed ingedronken en het kind op den eenzamen Zijpen- daalschen weg een paar sneden in den hals toegebracht. De toestand van het kind is hoogst ernstig. Nog wordt gemeld, dat de dader als reden voor zyn misdrijf opgaf, dat zijn vrouw hem op haar sterfbed bekend had, dat het niet zyn kind was. Woensdag heeft te Worms op het laboratorium van de landbouwschool een ontploffing het leven gekost aan dr. Schneider. Twee assitenten werden ernstig gekwets. Een lief echtgenoot. Een vodden- en beenderen-koopman, sedert eenigen tijd te Sloten (N.-H.) woon achtig, heeft, na achterlating van oen biiefje, een zieke vrouw en drie kinderen, waarvan de oudste 12 jaar, onverzorgd achtergelaten. De man had meermalen te kennen gegeven met een woonwagen te willen gaan reizen, maar de vrouw had daar geen plezier in. Nu was hij volgens zijn briefje besloten alleen te gaan, omdat hjj met zyn vrouw niet kon opschieten. Of hy ver zal komen is te betwijfelen, daar aan de politie verzocht zal worden hem op te sporen en weer naar zijn arme vrouw en kinderen terug te voeren. De vrouw is pas eenige weken hevig ziek geweest aan longontsteking en kan nu nog niets doen. In een dorp in de gemeente Tietjerksteradeel is een dezer dagen iemand overleden, die onder behande ling was van een onbevoegde (welke onbevoegde vele patiënten schijnt te hebben) en diens medicijnen gebruikte. 't Gerucht wil, zegt de „L. Ct.", dat, misschien niet door het gebrui ken der medicijnen, maar dan toch door het niet-tijdig inroepen van be voegde geneeskundige hulp de dood is ingetreden. De zaak is in onder zoek. Een zeldzamegast. Het Quarnstedter bosch in Zuid-Holsteiu herbergt op het oogenblik een merk- waardigen gast nl - een kangeroe. Het dier, dat by een circus behoort, sprong tijdens het transport uit een iu volle vaart zijnden trein, en heeft, voor zoover men na kan gaan, geen letsel bekomen. Het is den jagers uit den omtrek, trots aangewende moeite, tot dusverre nog niet mogen gelukken het zeldzame wild meester te worden Schilden voor de Fran s c h e i n f a n t e r-i s t e n. In de „Sciences militaires" komt luitenant F. Magne met het eigenaardige voor stel aan, om de Fransche infanterie met een klein vierhoekig schild uit te rusten. Een klein vierhoekig schild van 30 bij 35 c.M., vervaardigd van een bijzonder soort creusotstaal, dat slechts een gewicht van zes pond heeft, zou aan een op den grond liggenden sol daat een niet te onderschatten be scherming verleenen, en ook bij het schieten, voor welk doeleinde aan de eene zijde een metalen stift als steun voor het geweer is aangebracht, zou slechts een derde gedeelte van zijn gezicht aan de schoten van den vijand blootgesteld zijn. Naast de directe voordeelen van deze schilden eene natuurlijke vermindering van 't aantal dooden en gewonden zou volgens hem ook een moreel gunstige invloed op de troepen niet uitblijven. Liefde en wraak. UitHaders leben wordt gemeld van eene vreeslijke familietragedie, die plaats heeft gevon- in de bezitting van den landbouwer Teckelsen, niet ver van de Deensche grens. Men had vroolyk de bruiloft gevierd van een der zoons en het jonge echtpaar was juist in hun eigen huis aangekomen, toen zy uit de juist verlaten boerderij, de vlammen hoog zagen oplaaien. Beiden ijlden snel weer terug en wekten de reeds slapende bewoners, die slechts met groote moeite het huis verlaten konden. De vader en broeder van den jongen echtgenoot vonden dadelijk daarop toch nog den dood in de vlammen, doordat ze by de redding van het vee, onder het instortende dak van den brandenden stal bedolven werden. De vrouw van den eigenaar werd hierdoor waanzinnig. Na het ingestelde onderzoek is men algemeen van oordeel dat die ramp aan brandstichting moet toegeschreven worden, terwjjl de verdenking valt op

De Eemlander | 1908 | | pagina 2