WEERBERICHT. Thermometerstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Rechtzaken. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorrei. 10.50 uur.) De Bildt, 7 Mei 1908. Hoogste barometerstand 767.9 m.M. te Biarritzlaagste 738.0 m.M. te Tborshavn. Verwachting tot den avond van 8 Mei 1908. WindMeest matige W.lyke tot Z.W.lyke wind. Gesteldheid van de lucht: Tijdelijk opklarend, later toenemende bewolking met kans op regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 757 m.M. Vorige stand te 12 uur 747 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 60 Laagste hedennacht F. 42 Hedenmiddag 12 uur F. 63 dwingen in een algemeeneu maatregel van bestuur een definitie van het woord hengel op te nemen. De Minister Talma heeft vele con cessies gedaan. De prijs van de akte is tot 25 cent teruggebracht, 't is een prix h forfait geworden telken jare mag de liefhebber zijn akte kosteloos laten afstempelen. Knapen en meisjes ouder de 18 jaar hebben het vrije hengelrecht. De commissarissen (van politie zullen vanwege den burge meester de akten mogen uitreiken, en tegen een eventueele omschrijving van het woord hengel had Zjjne Excellentie geen bezwaar. Alles saamgenomen is de pil door al die tegemoetkoming nauwelijks verguld. De hengelakte blijft behouden, wie visschen wil voor zijn genoegen moet zich dus aan den adrainistra- tieven omslag onderwerpen. Het kwartje zal natuurlijk slechts zeer weinigen van hengelen terughouden. Waarom de akte dan gevergd? Is zy de ruggegraat van elke goede regeling, gelijk de heer Tydeman volhield Levert zij de oplossing van een be- ginselquaestie? Zoo ja, geeft zij een practische oplossing De heer Lief- tinck betwijfelde zulks. De Minister zal ten deze weinig met zijn geregle menteerde hengelarjj bereiken. De an tire v. partij. In eene vergadering van de Antirev. Kiesvereeniging .Nederland en Oranje", te Utrecht, werd na langdurige be spreking een motie aangenomen, waarin de vereeniging verklaart, dat krach tens de geschiedenis der antirev. partij en conform de uitspraken van de Deputaten-vergaderingen dr. A. Kui per haar aangewezen leider is, der halve de kiesvereeniging, met het oog op de tegenwoordige politieke verhou dingen, zijn advies zal volgen en eischt van haar te stellen candidaten voor de Tweede Kamer, dat zjj behalve de instemming met onze programs, de party-leiding van dr. A. Kuiper erken nen. Volgens de Bohemia zou Konin gin Wilhelmina van plan zjjn als Zy dezen zomer naar Dresden komt, van daar naar Ischl te reizen en den Keizer van Oostenrijk met zyn jubilé te feliciteeren. N. R. Ct. De examens ter verkrijging van een diploma als kinderjuffrouw, uit te reiken door de Alg. Ned. Vrouwen- vereeniging Tesselschade, zullen ge houden worden op 2, 3, 4,5,6,10,11 en 12 Juni a.s. te 'sGravenhage. Op het R. K. Vakvereenigings- congres, hetwelk zal gehouden worden te Utrecht op 1 en 2 Augustus e.k., zullen onderstaande punten worden behandeld a. Bureau voor de r. k. vakorgani satie. b. Fonds tot uitkeering by werk staking en uitsluiting. c. R. K. vakvereenigingen en drank bestrijding. De Minister van Binnenlandsche Zaken noodigt de besturen van de vereenigingen, die over 1908 in aan merking wenschen te komen vooreen Rijkssubsidie tot bestrijding van lupus, uit, huu daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek véér 1 Juni a.s. tot de Koningin te richten. A n t i-r e v. gemeenteraads leden. Het comité, dat zich heeft gevormd om een nationalen bond van anti-revolutionaire gemeenteraads leden te stichten heeft reeds zyn statuten ontworpen en rondgezonden. Het houdt zich aan het centraal comité en zal in de volgende maand te Utrecht een vergadering bijeen roepen, waarop de nader te volgen gedragslijn kan worden bepaald. Zonder nu op de beslissing dier vergadering te willen vooruitloopen, acht het voorloopig comité noodig, een onderlingen band, een vereeniging, die een ieder gelegenheid biedt, om ter sprake te brengen de onderwer pen, waarover hij, naar aapleiding van wat hij in de pracktijk van het raads lidmaatschap waarnam,? meerder licht zou wenschen. Als onderwerpen, die nu reeds de aandacht trekken, worden genoemdhet gebed in den raad reglementeering der prostitutiein standhouding van kermissenZondag sluiting van herbergensubsidieering van schouwburgen, tentoonstellingen enz., armenverzorging; de positie van den burgemeesterverhouding van den burgemeester en wethouders on derling verhouding van burgemeester en wethouders tegenover den raad verhouding van het gemeentebestuur tegenover Gedeputeerde Staten en andere collegesgeraeentewetgeving in het algemeenuitvoering van Leer plichtwet, Woningwet, Drankwet-, e.a. de gemeente tegenoveropenbaar en by- zonder onderwijs (onderwijzers) en (gehuwde) onderwijzeressenschool- hygiène, schoolartsen, schoolvoeding, schoolbaden enz.hygiëne in het al gemeen begrooting, comptabiliteit, gemeentelijke boekhouding; gemeente- exploitatie van gas- en waterleiding en andere bedrijvende gemeente als werkgeefster, werklie ienreglement maatregelen betreffende werkloosheid!; bepalingen omtrent minimum loon en maximum arbeidsduur; uitbreidings plannen presentiegeldenbanken van leening; enz. WISSELING VAN BESTUUR IN ATJEH. Het Handelsblad schrijft hier over Reeds lang was het geen geheim meer, dat er ten opzichte van het militair optreden in Atjeh geen over eenstemming bestond tusschen den landvoogd en den gouverneur en het jongste onderzoek, dat generaal Van Heutsz persoonlyk instelde naar den toestand in het voorheen door hem zelf met zooveel bekwaamheid en energie bestuurde gewest, heeft er niet toe kunnen bijdragen het conflict te verzachten. Generaal Van Daalen was een der kranigste officieren die op Atjeh heb ben geageerd. Toen hij generaal Van der Wijck in 1905 opvolgde als gouverneur van het gewest, had hij juist den moeilijken tocht door de binnenlanden, naar het weinig-bezochte Gajoe-land, het Alas-gebied, de Pak- pak en nog meer zuidelijk gelegen streken volbracht. Men kon van hem een bestuur met den sterken arm ver wachten, een voorzetting der Van Heutsz-politiek in vollen omvang. Doch die Van Heutsz-politiek bracht mede een geleidelijke beperking van het aantal militaire posten en ver zwakking van de daar gelegerde be zettingen, In zijn bekende brochure: De onderwerping van Atjeh reeds had de toenmalige majoor Van Heutsz betoogd, dat een krachtig en actief bestuur het best stellen kon zonder een aaneengeschakelde sterk- bezette postenlinie. Gouverneur-gene raal geworden, stelde generaal Van Heutsz aan zijn opvolger te taak een krachtig bestuur te handhaven by voortdurend vermindering der troepen sterkte. Deze taak heeft gouverneur Van Daalen niet kunnen volbrengen. Onder zijn bewind toonden de vijandelijke elementen in Atjeh grootere roerigheid dan men in jaren had waargenomen. Het hierdoor ontstaan meeningsver- schil met den landvoogd heeft, mag men aannemen, generaal Van Daalen ertoe gebracht ontheffing ven zaak te verzoeken. Overste Swart, den opvolger van gouverneur van Daalen, noemt het blad een officier, die over ongewone bestuurderstalenten naast militaire deugden beschikt, van wien de beste verwachtingen mogen worden ge koesterd. De Nieuwe Rott. Ct. zegt: Toen, juist heden drie jaren geleden bij gouvernementsbesluit van 6 Mei 1905 de luitenant G. C. E. van Daalen benoemd werd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorig- heden, werd tot dien gewichtigen post een man geroepen, die zich als militair aanvoerder en als bestuursambtenaar, gedurende zijn langen dienst in Atjeh, een goeden naam had verworven. Reeds jaren te voren werd hij beschouwd als aanstaande opvolger van den gou verneur Van Heutz, die in Van Daalen een onbeperkt vertrouwen stelde. En thans verlaat deze betrekkelijk nog jonge man Van Daalen is in 1863 geboren zjjn ambt op een oogenblik, waarop meer dan ooit eene zeer krachtige persoonlijkheid in Atjeh noodig is. De aanleiding tot het door den generaal Van Daalen gevraagd ontslag is, zij het ook niet in bijzonderheden, bekend. Zjj is een gevolg van het, op initiatief van den minister Fock, door den gouverneur-generaal gehouden onderzoek naar den toestand in Atjeh. Ofschoon omtrent den uitslag van dat onderzoek officieel nog niets is open baar gemaakt, schijnt de heer Van Daalen een of meer der door Jen gouverneur-generaal getroffen maat regelen, die op enkele punten wijziging brachten in de tot dusver in Atjeh gevolgde gedragslijn, overeenigbaar te vinden met eene verdere goede uit oefening van zijn bestuur. Wij zeggen „onvereenigbaar"; want het is niet aan te nemen, dat een man met zulk een hoog besef van plicht en die, zonder zelfoverschatting, weet en voelt hoe noodig hij is, zich door lichtge raaktheid zou laten verleiden zijn post op een zeer ongewenscht oogenblik te verlaten. Wy zullen ons thans niet verdiepen in het gissen naar de redenen voor het gevraagd ontslag en stippen slechts aaD, dat als zoodanig o. m. genoemd is de vermindering van het boetestelsel. Aangezien tot beperking in het opleggen van poli tieke en politioneels boeten door het het administratief gezag en tot ver mindering van heerendiensten reeds in 1906 was besloten, in verband met de invoering eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten, welke in 1907 heeft plaats gehad en waarmede de heer Van Daalen zich toch onge twijfeld had vereenigd, kan deze be perking o.i. niet als hoofdreden voor het gevraagde ontslag worden aange nomen. Het tydetip is nog niet gekomen, waarop over het driejarig bestuur van den gouverneur Van Daalen een juist oordeel kan worden geveld. Het te verwachten enquête-rapport zal ver moedelijk over dat bestuur meer licht doen opgaan. Maar hoe men ook moge oordeelen over de wijze, waarop Van Daalen zyn taak heeft opgevat, zoo veel staat vast en wij geven daar aan gaarne uiting dat zyn bestuur zich heeft gekenmerkt door de zucht om dit met groote gestrengheid en wilskracht zoowel als met eerlijkheid en rechtvaardigheid te voeren. De toewijding aan het volk, waarover hij het bestuur voerde, blijkt zeker niet het minst uit de talrijke pogingen om den oeconomischen toestand van land en|volk te verbeteren. De Indische regeering heeft ver standig gehandeld door, tegelijk met het aan den generaal Van Daalen verleend ontslag, de benoeming van zijn opvolger te seinen. Daardoor toch wordt, ook tegenover de Atjehers, elke twyfel opgeheven omtrent de vraag of met persoonsverwisseling van den bestuurder ingrijpende wijzi gingen in het tot nu toe gevoerde algemeene beleid zyn te wachten. De kans daarop is uitgesloten, nu tot gouverneur vau Atjeh benoemd is de kolonel Swart, evenals Van Daalen een officier, die eene langdurige ervaring als krijgsman en civiel gezag hebber in Atjeh achter zich heeft. In de laatste jaren heeft de heer Swart, eerst als resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo en daarna als gouverneur van Celebes, getoond eigenschappen te bezitten, die hem eene bijzondere geschiktheid geven voor het bestuur over moeilijke ge westen. Moge het hem gegeven zijn als gouverneur van Atjeh met evenveel succes werkzaam te zijn als op Borneo en Celebes het geval was. By de loting voor het groot nationaal concours van harmonie- en fanfare-korpsen te Baarn is vast gesteld, dat de Amersfoortsche Muziek- vereeniging speelt in de 2e afdeeling met de volgende korpsenOns Ge noegen te Borne, Aurora te Driebergen, St. Cecilia te Haarlem en Velpsche Harmonie te Velp. Blykens de in dit nummer voor komende advertentie zal de Amers foortsche zweminrichting Maandag a.s. worden geopend De luit.-kolonel L. baron van Hogendorp, van het le reg. veld artillerie, blijft in zijn nieuwen rang te Amersfoort in garnizoen. De Algemeene Muziekhandel ver zoekt ons mee te deelen dat in den loop van deze maand een tourneé door ons land zal worden ondernomen door de heeren Pisuisse en Blokzijl, die bekende journalisten-chansonniers ook te dezer stede zullen ze optreden en wel op Vrijdag 22 Mei a. s. in Amicitia. Heden herdacht de heer J. D. Struve den dag waarop hy voor 25 jaar optrad als agent der Levensverz. Maatschappij Utrecht. Zooals uit eene advertentie in dit nommer blijkt zal Zaterdag a.s. de eerste ledenvergadering worden gehouden in „Ons Huis". Bij die gelegenheid zal een bestuur worden gekozen. We hopen dat nog velen gebruik zul'en maken van de gelegenheid om zich als lid op te geven. Voor hen, die niet by de voordracht van mevrouw Wynaendts Franeken- Dyserinck zijn geweest, laten we ter inlichting dit nog even volgen: Den 27sten Februari 1907 werd „de Nederlandsche Bond voor Vrouwen kiesrecht" opgericht. Van die oprich ting is van zekere zyde een ver wijt gemaakt, omdat er reeds een Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht bestond. Dat evenwel de Bond niet overbodig is, blijkt uit het feit, dat in de weinige maanden van zijn be staan zich een 500-tal personen als lid aanmeldden, voor het meerendeel mannen en vrouwen, die zich vroeger van „Vrouwenkiesrecht" verre hielden. De aanvulling door een nieuwen bond bleek alzoo noodig. En geen wonder. De ervaring leerde, dat er in onze samengestelde maatschappij voor grondige, vruchtbare samenwerking meer noodig is, dan het hebben van een gemeenschappelijk doel. Waar de wegen en opvattingen, ja zelfs de levensbeschouwingen dikwijls zoo sterk verschillen, dat de aanwe zige krachten niet altijd evenwichtig kunnen werken, daar wordt de zaak, die in zich zelf allen lief is, beter gediend dooi een verdeeling van krachten op het ruime arbeidsveld, dan door een samenwerking, waaraan innerlijke eenheid, levensvoorwaarde voor waarachtig slagen, ontbreekt. En dit te meer, waar de buiten- staanden, die nog voor Vrouwenkies recht moeten gewonnen worden, des te gemakkelijker tot aansluiting zul len overgaan, als zy zeiven dat centrum van samenwerking kunnen kiezen, waaraan zjj zich in den ruimsten zin des woords geestverwant gevoelen. Het doel van den Bond ishet vormen van een vereeuigingspunt voor allen, die Vrouwenkiesrecht voorstaan, 't zij in den ruimsten, 't zij in be perkten zin, kortom voor allen, die meenere, dat het kiesrecht, 't zy actief alleen, 't zij actief en passief beide, niet mag onthouden worden op grond van sekse-verschil alleen, doch aan dit streven hun politieke inzichten geenszins ondergeschikt wenschen te maken en verder het bestudeeren van, en het verspreiden van kennis omtrent het vraagstuk van het Vrouwenkies recht, en het voorlichten der vrouw ten aanzien van alle vraagstukken, die voor haar met het oog op haar toekomstige burgerschapsrechten van belang zyn. De volgende beginselen zyn daarbij op den voorgrond gesteld lo. dat de Bond als zoodanig aan geen politieke actie deelneemt en de leden persoonlyk geheel vrij blyven in hun propageeren voor een politieke partij, daar alleen onder deze voor waarden een samenwerken van alle partyen mogelijk wordt 2o. dat de leden zich door hun lid maatschap verbinden, zich bij hun propaganda voor het Vrouwenkiesrecht te onthouden van wanordelijke en gewelddadige middelen 3o. dat voorstanders kunnen toe treden tegen een bijdrage in eens van minstens 10 cents, hetgeen een soort volksstemming over Vrouwenkiesrecht mogelijk maakt. In 't bijzonder biedt de Bond een vereeuigingspunt voor hen, die het Vrouwenkiesrecht voorstaan, afge scheiden vanhetdogmatisch-feminisme. Aan de veemarkt van heden waren de prijzen als volgt Vette koeien golden van f190 f240 Kalf f 140-1210 Guiste flOO f180 Kalfvaarzen f 90—f 170 Guiste f 80—f 170 Pinken f 60—f 90 Stieren f 50 f 100 BARNEVELD. Door den Nederland- schen Centraalspoorweg is gisteren aanbesteed het maken van een dienst gebouw enz. te Barneveld. Van 13 biljetten was laagste M. J. Tap te Barneveld met f2175. NIJKERK. Van H. M. de Koningin heeft het armbestuur der Ned. Israël, gemeente alhier een som van f 25 ontvangen als bijdrage in de kosten van opneming van den doofstommen B. J. v. d. H. in het Isr. Oudenlie- dengesticht, te 's-Gravenhage. SOEST. Wat de laatste jaren niet was voorgekomen, gebeurde dezer dagen weder. Een schuit met haringen volgepropt landde aan De Kleine Melm. De hoorn blazer bracht dit nieuws spoedig door Soest, waarop menigeen met kruiwagen gewapend, te veld trok. Voor liefheb bers was dit weder een buitenkansje. De tijden zijn duur en het werk is schaarsch. En dan voor 35 cent een tal (200 stuks) haringen te vangen is lang geen gekheid. Daar men licht een tal tegelijk koopt, houdt men de meeste om ze in den schoorsteen te rooken, waardoor ze langen tyd goed blyven. FAILLISSEMENTEN. Geëindigd. J. Pijper, voorheen te Zeist. Pokken. Te Vlissingen is een geval van pokken geconstateerd bij den Nederlandschen zeeloods T. Waar schijnlijk heeft de loods de ziekte op- geloopen aan boord van een door hem bediend schip. De noodige voorzorgs maatregelen zijn dadelijk genomen. De poklyder is opgenomen in de barak voor lijders aan besmettelijke ziekten. Zijn woning wordt ontsmet. De vrees voor den mensch bjj dieren. In de .Nation", het Engelsche weekblad, trachteen schrijver aan te toonen, dat de jongen van dieren, die in 't wild leven, de vrees voor den mensch niet als een natuur lijke ingeving hebben. Hij vertelt van proeven, genomen met hazen, wilde konijnen en allerlei soort vogels, die spoedig na de geboorte met menschen in aanraking gebracht, niet de minste vrees toonden. Ze waren wel naar hun aard, schuw voor plotselinge geluiden en onbekende dingen, die ze zagen, maar ze waren voor het genus homo niet bang. De jonge wilde konijnen toonden zelfs geen vrees voor honden. De slotsom van den schrijver is, dat de jongen door het oude geslacht in d vreeze des menschen opgevoed worden Lange ervaring heeft de dierenwereld geleerd,-dat de mensch gevaarlijk is, en die kennis wordt de jeugd ingeprent. Let op jonge mus- schen, besluit de schrijver; wanneer ze pas uit het nest zijn, kunt gij ze tot dichtbij naderenzij zyn niet bang voor u. Maar dan klinkt het waarschuwend sein van de oude musschen, en het jong vliegt weg. Na eenige dagen dus geleerd te zijn, weet het musschenjong, dat het van den mensch op veiligen afstand moet blyven. P i n g w i n-e i e r e n. Voor 't eerst zyn dezer dagen pingwin-eieren ten getale van 5000 stuks op de Londen- sche markt gebracht. Deze eieren zijn afkomstig van de Kaapkolonie. De smaak dezer eieren, welke ongeveer twee maal zoo groot zijn als gewone kippeneieren is eenigszins vischachtig als men daaraan gewend is, vindt men de eieren een lekkernij. Zij moe ten van 4 tot 6 stuivers het stuk opbrengen. Een man als „Maagd van O r 1 e a n s". Den Petersburger schouw burgbezoekers dreigt een eigenaardig genot. De tooneelspeler Glagolin zal voor den eersten keer een vrouwen rol spelende titelrol in Schiller's „Jungfrau von Orleans". Reeds jaren geleden heeft Glagolin met tal van diepzinnige, psychologische motivee ringen in de pers het spelen van vrouwenrollen door mannen, verde digd en o.a. daarbij er op gewezen dat tooneelspeelsters immers ook mannenrollen spelen. Waarom dan niet omgekeerd meent Glagolin en hij verklaart verder, dat hy een bij zonder sterk verlangen heeft om juist deze vrouwen-figuur van Schiller te vertolken. Den 17den Mei zal dus den bewo ners van Petersburg de zeldzame aanblik van een mannelijke „maagd" vertoond worden. Bij de kas zal men

De Eemlander | 1908 | | pagina 2