DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 84, MAANDAG 11 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. )e Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKE NS Abonnementsprijs Per jaarf 4. Franco per post- 5.60 Per 3 maanden- 1. Franco per post- 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTR A AT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. ONLUSTEN IN PARMA. In het vroegere hertogdom, thans de Italiaansche provincie Parma, zyn onlusten uitgebroken van een eigen aardig karakter, waarom zy vooral de aandacht trekken. Men heeft hier te doen met eene sociale quaestie en met socialisten, zooals er gelukkig buiten Italië niet vele worden ge vonden. De boerenarbeiders en de kleine pachters in de provincie Parma staan geheel onder den invloed van een zonderling begrepen socialisme. Zij zijn begonnen met zich te organiseeren, ora te onderhandelen met de patroons, de groote landbezitters, voor wie zy werken. Zij hebben met hen eene overeenkomst gesloten, waarbij de loonen worden vastgesteld, de werk tijden en de wijze van aanneming der werklieden. Nu ontstond echter een conflict tusschen de familie Fornari die in een dorp dicht bij de hoofdstad I der provincie woont en hare menschen. I De Fornari hadden eenige extra werk- I lieden in dienst genomen, die niet tot I eene vereeniging behoorden en zij I lieten hen tien uren werken, terwijl I de aangesloten arbeiders by de ge sloten overeenkomst den achturigen (werkdag hadden verkregen. Deze (beweerden nu dat de buitengewone (en niet aangesloten arbeiders ook (slechts acht uren mochten werken. De Fornari ontkenden. Ten slotte zou (het geschil volgens de termen van de I overeenkomst onderworpen worden laan arbitrage. De Fornari namen dat laan, maar de arbeiders wilden er niet Ivan weten. Conflict. De Fornari leischten, nu immers de andere partij Izich niet hield aan de overeenkomst, ld at al hunne arbeiders tien uren zou- |den werken. De arbeiders boycotten goederen der familie Fornari. Maar lintusschen hebben de groote grond eigenaars der provincie zich ook ver- Ibonden en zij trokken "partij voor Ihunne standgenooten. Op den boycot laan den eenen kant werd geantwoord «oor uitsluiting aan de andere zyde. Dat is een gevaarlijke maatregel, die niet dan wanneer alles is beproefd behoort toegepast te worden. Maar de landeigenaars zeiden, dat zij, nu de zaken eens zoo ver waren gevorderd, van hunnen kant wel strenge maat regelen moesten nemen, daar zij be dreigd worden met de algeraeene werkstaking, die dan ook volgens be richten is afgekondigd door de arbeiders verenigingen. RUSLAND. De Minister van Verkeerswegen, Kokoftzoff, heeft zich Donderdagavond in de Doema een uitdrukking laten ontvallen, die de Doema-leden hem zeer kwalijk nemen. God zy dank, wy hebben geen Parlement, had de Minister gezegd, waarop de leider der cadetten, Milioekoff, antwoorddeGe lukkig, dat wij een Grondwet hebben. Vrijdag kwam graaf Oevaroff op Kokoftzoff's woorden nog eens terug, waarop de Doema-president ChomjakoÊf ze „een onhandige uitdrukking"noemde. Toen Kokoftzoff, die de vergadering niet had bijgewoond, dit ter oore kwam, weigerde hy verder in de Doema deel te nemen aan de debatten over de spoorwegbegrooting en besloot hy het gebeurde aan den Tsaar te rapporteeren. Het conflict kan dien tengevolge een zeer ernstig karakter verkrijgen, daar de groote meerderheid van de Doema het met Chomjakoff eens is. Vermoedelijk bedoelde Kokoftzoff, dat Me Doema het recht van enquête mist en haar besluiten derhalve niet bindend zyn voor de regeering, zonder de goedkeuring van den Tsaar. MAROKKO. Van zeer gezaghebbende zyde zegt Reuter, wordt gemeld, dat er bij zekere legatie te Tandzjer brieven van Moelai Hafid zijn ontvangen, waarin hy kennis geeft van zijn verlangen om zijn goeden wil aan Europa te toonen, doch dat by daarin verhinderd wordt door het optreden van Frankrijk en de kuiperijen van zijn broeder Abdel Aziz en viziers. Hy deelt verder mede, dat hy Rabat binnenkort zal aanvallen om met zijn broeder af te rekenen hjj zal echter alle Europeanen j aldaar intijds doen waarschuwen ten Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 28) Zij praten over alles wat er tydens Je afwezigheid van den heer des luizes gebeurd waser was een kalf taboren, een veulen had zijn poot |ezeerd, maar het was bijna beter, je hond hield tegenwoordig erg veel fan rondloopen de wasch was prachtig lebleekt en het hooi was, dank zij let mooie weer, geheel droog binnen iekomen. 1 Heinrich von Kröchert knikte te- Ireden. Ja, op jou en op den opzichter lelens kan men geheel vertrouwen, lit weet ik wel. Kijk eens naar ft meisje, Hilda. Ziet zo er niet uit de verpensoonlijkte gezondheid toen zij twaalf jaar geleden hier pm was zy vel over been en zoo als een citroen I Toen zei ik [gen myne vrouw„dat kind neem eens onderhanden geen kwestie hr van drankjes of snoepgoed, fik, bruin brood, ham en eiken dag |:C naar bulten, al regent of waait het ook nog zoo hardWeet je nog wel, kleintje Het duurde geen half jaar of ze had roode wangen en heldere oogen. Dat komt van de lucht. Zulke heerlijke lucht als hier heb je nergens anders op aarde. In de dennen- en sparrenbosschen, daar kookt de zon de gezondheid in een potje. Gaan we morgen samen rijden, kind Natuurlijk 1 Kunt gij ook paard rijden, Hilda?" Neen, ongelukkig niet. Maar Ilse rijdt graag en Hans-Henning is een hartstochtelijk ruiter." He, wat verheug ik me op Hans- Henning 1" zei Karola. „We kunnen samen uitrijden in het najaar over de stoppelvelden achter de hazen aan. Dat is zoo heerlijkMorgenmid dag gaan we naar Heinrichshagen het huis is al heelemaal schoon. Ik zal je helpen by het in orde maken der kamers. We zullen het wel mooi maken. Zondags komt g(j altijd bij ons te eten en eens in de week eten wjj by jullie. Het zal vreeselyk aar dig zijn 1" Hilda dwong zichzelf tot een glimlach. Karola's vreugde deed haar goed. Onwillekeurig kwam de ge dachte in haar op „als Hans-Henning niet al een keuze gedaan had, hoe gemakkelijk zou alles dan terecht komen Karola was zeer welgesteld einde hen in staat te stellen met "nun bezittingen te vertrekken, waardoor hij zyn goede trouw zal bewijzen. Dequaestiete IJ muiden In de Zaterdagmiddag gehouden v e r- gadering van vischhande- laren legde de heer Slis verant woording af van de houding van het bestuur der Vereeniging van visch- handelaren in de laatste dagen, en deed voorlezing van het schrijven der afdeeling IJmuiden van de Ned. Ver eeniging tot bevordering der zee- visscherij. Spreker stelde voor om het voorstel der afdeeling, betreffende de vorming van een tonds om zoo spoedig mogelijk aan den onhoudbaren toe stand voor een maand een einde te maken, aan te nemen. Oppositie werd er niet gevoerd. Ten slotte werd met algemeene stemmen besloten met in gang van 11 Mei weder den ryksaf- slag te bezoeken. Per strooibiljet werd dit besluit aan de burgerij bekend gemaakt. De staking is dus voor een maand opgeheven. Onmiddellijk nadat bekend was ge- geworden dat Maandag de vischhal weder door de vischhandelaren zal worden bezocht, is op last van cura toren aangevangen de "20 stilliggende Pianteydt-booten te bunkeren, om ze direct ter vischvangst naar zee te zenden. De Rotterdamsche ker- m i s. Wij vernemen dat in een voor vergadering van Rotterdamsche raads leden zou zijn gebleken, dat het aan tal voorstanders van de afschaffing der kermis het cijfer der tegenstanders daarvan overtreft, zoodat kan worden aangenomen dat Donderdag a.s. het praeadvies van B. en W., dat pleit voor behoud, zal worden verworpen. Den doorslag moeten de katholieke raadsleden geven, onder wie er een is die vroeger niet tegen de kermis is gebleken. Het schijnt evenwel dat thans het wachtwoord is uitgegeven, dat de gansche troep tegen het be houd der kermis heeft te stemmen en daarmede is haar lot bezegeld. (Hbld.) door haar moederljjk erfdeel en oom zou voor zijn lieveling zeker ook alles doen wat in zijn macht stond. Maar Hans-Henning hield van Sitta de mooie, teere, bedorven Sitta! Als hy Karola met zyn aangebedene vergeleek zou hij haar optreden mis schien ruw, haar gebabbel onbetee- kenend vindon. Zij gingen al heel gauw naar Heinrichshagen dat Hilda nog tegen viel ofschoon ze er geen groote ver wachting van gehad had. Het woonhuis was zoo eenvoudig als een pachters woning en de tuin met zijn weinige ooftboomen en bloemperken moest noodzakelijk eens opgeknapt worden. De ligging van Heinrichshagen kon ook alleen maar bewonderd worden door iemand die dol was op zijn vaderland. Hilda had moeite om het niet uit te snikken toen zij die lage kamers, den geschuurden vloer, de kleine vensters waardoor men in den boerschen tuin keek, met Rotenwalde vergeleek. Maar zij beheerschte zich om Karola die haar zoo trouw hielp niet te krenken. De meubelen, de tapijten en platen, die zij uit Rotenwalde hadden mee gebracht maakten het ook weldra gezelliger. De gordijnen sleepten wel is waar een heel eind over don grond, één tapijt was wel groot genoeg voor twee kamers maar per slot gelukte Raad van d e f e n s i e. Bij K. B. zijn benoemd tot niet-militaire leden van den Raad van defensie, in gesteld bij K. B., rar. J. D. Veeg ens, oud-Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel; mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, Raadsheer in het Gerechts hof te Arnhem; F. B.'sJaco b,oud burgemeester van Rotterdam en P. J. H. Ever s, Roomsch-Katholiek pastoor. Middenstandsbeweging. Op de audiëntie, welke aan het Dag. Bestuur van den Middenstandsbond werd verleend door Minister Talma, werd door het Bestuur op verschillende zaken in het belang van den Midden stand gewezen, o.a. het bedrijfsmuseum, de enquête eoz. De Minister deelde mede dat het de bedoeling is deze zoowel mondeling als schriftelijk te doen plaats vinden. Ook werd de aandacht gevestigd op de gunstige werking van het Rijksbureau te Leiden tot kosteloos onderzoek van koop waren. Er werd verzocht de mogelijk heid te overwegen, dit bureau, ook kosteloos open te stellen voor koop lieden in veevoeder Z. Exc. meende dat wellicht hierin zou kunnen voor zien het op te richten station voor de maalderij te Wageningeo. Het ci edietwezen, staats-commissie-Mid- denstand, oneerlijkeconcurrentie, wijzi ging gemeentewet iDzake herziening van het gemeentelijk belastingstelsel, verbetering vakopleiding kwamen eveneens ter sprake, alle onderwerpen, waarvoor de Minister zijn medewer king toezegde. Betreffende de invoering van den Midden-Europeeschen tijd zal hij overleg plegen met zijn collega van Binnenlandsche Zaken. Op ver zoek van het Dag. Bestuur beloofde de heer Talma, zoo hij niet verhinderd zou zijn, op het a.s. Middenstands congres 29 en 30 Juli te Dordrecht te houden, te komen. In elk geval zou hij een vertegenwoordiger zenden. DE BURGERLIJKE LEDEN VAN DEN DEFENSIERAAD. De benoeming der vier burgerlijke het hen toch er eenige orde in te breDgen. Hans-Hennings kamer bracht Hilda met bijzonder veel zorg in orde. Zij zette er al zijne portretten en foto grafieën neer. De groote portretten van het vorstelijk paar en van Sitta besloegen alleen een klein tafeltje. Karola bekeek ze met veel belang stelling. „Wat moet de princes mooi zijn!" zei zy terwijl zij Sitta's portret opnam. Dat is de prinses niet dat is hare hofdame, antwoordde Hilda. Zoo! Wat heeft Hans-Henning een massa portretten van haar!" Het is misschien aan het hof mode om elkaar zoo vaak portretten te geven!" Karola verbaasde er zich over. Er waren hier minstens zes portretten der schoone hofdame te bewonderen. Sitta in bal-, wandel- en rijkostuum, Sitta met en zonder hoed op, in een rococo-kostuum en als Italiaansche boerin. Maar als het aan het hof mode was dan kon men er natuurlijk niets van zeggen. Maar zij stelde nog veel meer be lang in Hans-Hennings portret dat op Hilda's schrijftafel stond. Zy was vooral zeer verrukt over een portret in uniform en te paard. Hy moet erg knap zijn I" zei zij met naïeve bewondenng, „papa zag leden van den Dofensieraad is zou men gevoegelijk kunnen zeggen geheel in den stijl van het karakter, dat dit lichaam draagt. Van drie der vier hoogst achtens waardige personen, op wie de keuze der Regeering zich vestigde, is er geen enkele, die ooit door bijzondere studie van het Defensie-vraagstuk van zich heeft doen spreken. De oud-Minister Veegensiseenzeer scherpzinnig, werkzaam, ijverig en vooruitstrevend man, maar zyn studie veld ligt meer op het gebied van oeconomie en sociale wetgeving. De heer 't Hooft heeft zich in de Eerste Kamer bij de Staal-debatten doen kennen als een zeer strijdlustig burger lijk tegenstander van hervormingen op legergebied. De heer's Jacob is een hoogst verdienstelijk burgemeester van de eerste koopstad des Ryks geweest, maar defensie-quaesties hebben hem waarschijnlijk in de uitvoering van dat ambt nimmer bezig gehouden en zy komen uit den aard der zaak in Rotterdam niet voor. Het toeval wil, dat het lid, van wien men dit met het oog op zijn geestelijk ambt het minst zou ver wachten vvjj bedoelen pastoor Evers onder dit viertal als de eenige meer deskundige is te be schouwen. Deze geestelijke is de auteur van een boek over marine-aangelegen heden, dat ook onder de mannen van het vak de aandacht trok, en hield eenige jaren geleden in militaire kringen lezingen over onze defensie ter zee. Zonderling genoeg ontbreekt onder het viertal één man, die voor een benoeming in den Defensieraad als het ware aangewezen was, nl. de heer Marchant, het Kamerlid voor Deventer, een der weinige, men zou bijna kunnen zeggen, het eenige burgerlijke lid der Tweede Kamer, dat een dieper gaande studie van onze defensie heeft ge maakt, en meermalen getoond heeft, in legervraagstukken goed tehuis te zyn. Verder trekt het de aandacht, dat wel een lid der Eerste en nog wel de heer 't Hooft in den Defensie raad is bonoemd, doch geen lid der Tweede Kamer. De geringe verwachtingen, die wy er zeker ook zoo uit als luitenanti" Waarschijnlijk wel. Hans-Henning lykt op vader. Ze hebben alle drie het echte Kröcherts-gezichtl" Zy hadden wel wat meer tijd kun nen nemen voor het in orde brengen van het huis. Hans-Henning kwam later dan Hilda verwacht had. Uit den brief van hem bleek tot hunne verbazing dat Hilmar en Ilse in Bel lijn zouden trouwen en van daar uit onmiddellijk hun huwelijksreis naar Zwitserland beginnen. Hij zou getuige bij het huwelijk zyn. Als Hilda ook wilde komen dan moest ze maar naar Berlijn gaan. Hy laakte het besluit van het jonge paar niet. Hy deelde hen allen kortaf hun besluit mee maar Hilda voelde zich zoo diep gekrenkt dat zy besloot niet naar Berlijn te gaan voor de huwelijksvoltrekking. Als Ilse zoo geheel onafhankelijk van hen was dan wilde zij wachten tot zij weer eens naar hare familie verlangde. Zelfs een zeer hartelijke brief van de eerste stopplaats van het jonge paar kon er haar niet mee verzoenen. Hoe dieper zy zich gekrenkt voelde des te meer genegenheid had zij voor haar broeder aan wien zij nu al hare liefde moest schenken. Wordt vcroolytl

De Eemlander | 1908 | | pagina 1