UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. Kunst- en Wetenschap. Kerk- en Schoolnieuws. SPORT. Land-, Tuinbouw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 12 Mei 1908. Hoogste barometerstand 772.6 m.M. te Horta; laagste 754.2 m.M. te De Bilt. Verwachting tot den avond van 13 Mei 1908. Wind Veranderlijke, later matige Westelijke wind. Gesteldheid van de lucht: Waar schijnlijk regen of onweer, later op klarend. TemperatuurIets koeler. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 756 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 67 Laagste hedennacht F. 49 Hedenmiddag 12 uur F. 62 AMERSFOORSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 12 Mei des morgens 7 uur: 59° F. hij aan Böckmann verleende, zijn on tevredenheid over den arbeid van den Procurator heeft uitgesproken. De taak van den Procurator is voor de naleving der wetten in Finland zorg te dragen en nu moet Grotenfeit niet streng genoeg naar den zin van den Tsaar zijn opgetreden tegen een politieke vereeniging, „Woimabond" geheeten, die onder het mom eener sportver- eeniging althans volgens de Rus sische beweringen—propaganda maakt voor een scheiding tusschen Finland en Rusland. Grotenfeit zal nu op bevel des Tsaren door een „geschikter" persoon vervangen worden, daar hij geen aan klacht wegens hoogverraad tegen de leden van den Woimabond heeft in gediend, zooals zulks door den Tsaar was verlangd. Ook de vice-president van den Senaat, Mechelin, zou aftreden. Aangaande het reeds eenigen tijd ge leden door den Finschen Senaat inge diend verzoek om ontslag wegens het door de socialisten in den Landdag uitgebrachte votum van wantrouwen is nog geen beslissing genomen, alhoe wel men algemeen van oordeel is, dat den Senaat in zijn tegenwoordige samenstelling geen lang leven meer beschoren is. Het heengaan van Mechelin moet niet slechts voor den Senaat, maar voor de goede zaak van Finland in het algemeen een harde slag z(jn. De leden der Eerste Earner van de Staten-Generaal zijn tot hervatting der werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 Mei a.s. des avonds 8| uur. De nieuwbenoemde Gouverneur van Suriname, mr. Fock, zal zich tegen het einde van Juli naar West- Indië begeven, ter aanvaarding van zijn ambt. Naar aan de N. Ct. gemeld wordt, zal generaal Van Daalen nog dezen zomer met verlof naar Nederland komen. Mr. P. J. Troelstra vindt geen genoegzaam herstel in het buitenland en zal zich daarom aan eene operatie onderwerpen, waartoe de artsen al lang hadden willen overgaan, maar waartegen hij zich steeds had verzet. Als zjjn plaatsvervanger in het partijbestuur wordt aangewezen de heer K. P. W. Besuyen, lid van de Prov. Staten van Friesland. (Avp.) Naar de Tijd meldt, zal de eerste bijeenkomst van den Raad van Defensie plaats hebben Maandag 18 Mei a.s. in de Trèveszaal in den Haag. Naar wij vernemen, bestaan er ernstige plannen tot verbetering van de positie der onderofficieren, speciaal wat de traktementen betreft. (Centr.) OPNIEUW HET BLIJVEND GEDEELTE. Het Huisgezin meent, dat binnen kort de quaestie van het blijvend ge deelte weer zal oplaaien. Dat het blijvend gedeelte, aldus schrijft het blad, in het vervolg ster ker zou zijn dan onder de ministers Staal en Van Rappard, was uitge maakt. Toen de Staten-Generaal minister Sabron einde Maart de gevraagde 2200 man extra toestonden, beslisten zij tevens, dat ze van een beperkt blijvend gedeelte niet gediend waren. Had minister Sabron in zijn defi nitieve Oorlogsbegrooting voor dit jaar, welke zoo juist is ingekomen, op een sterkte van het blijvend gedeelte voor den komenden winter van pl.m. 4200 man gerekend, dan zou de zaak weinig opzien gebaard en vermoedelijk, omdat het toch nutteloos ware, weinig verzet gevonden hebben. De Kamers, die in Maart een ver sterkt bljjvend gedeelte noodig achtten, zouden niet in Mei een tegenover gesteld votum uitbrengen. Minister Sabron was van zijn meerderheid zeker. Maar nu verlangt de minister voor den winter een blijvend gedeelte voor de onbereden korpsen van 5956 man, zoodat hij, als men daarbij telt het blijvend gedeelte bij de be reden wapens, waarbij iedereen zes maanden zal nablijven, tot het maxi mum van 7500 man komt, dat de Militiewet toelaat. Minister Sabron vraagt thans 1800 man meer dan het blijvend gedeelte van nu bedraagt, 4000 man meer dan minister Van Rappard noodig en vol doende oordeelde. Het spreekt vanzelf, dat, nu de minister met nieuwe en zooveel zwaarder eischen komt, de kwestie van het blijvend gedeelte een nieuw stadium intreedt. Het is niet aangenaam, dat dit overigens zoo sympathieke kabinet den militairen druk in zoo sterke mate verzwaart. En de minister zal met zeer krachtige en zeer overtuigende argumenten moeten komen, alvorens h(j op den steun van de geheele rechterzijde zal kunnen rekenen. EEN ANTITHESE BINNEN DE ANTITHESE. Onder dit opschrift schrijft „Het Volk" „Er is, naar wij vernemen, een Nederlandsch comité tot stand ge komen tot inzameling van gelden voor het monument dat men in Genève ter herdenking van den 400sten geboorte dag van Calvijn wil oprichten. Het merkwaardige van het comité is dat er geen enkel antirevolutionair in zit, geen enkele dus van hen die er op roemen de eigenlijke calvinisten te zijnhet heele comité bestaat uit christelijk-historisehen, o.a. jhr. mr. A. F. de Savorin Lohmau en mr. Ver kouteren en kerkelijk liberalen, o.a. jhr. mr. A. van Daehne van Varick en dr. Quast. Dr. Kuyper heeft eenige tijd geleden het parool uitgegeven, dat hulde door een standbeeld oncalvinistisch was, hoewel hij zelf tegen den verkoop van zijn eigen borstbeeld nimmer bezwaar heeft gemaakt. Hoofdzaak zal echter wel zijn, dat te Genève de Calvijn hulde uitgaat van liberalen, als vrijheidsbetooging tegen de katholieken. En van zoo'n Calvijn hulde moet Kuyper niets meer hebben. Teekenend voor de scherpe verhou ding in het kamp der „antithese" is nu echter, dat, zoodra Kuyper begon tegen te werken, Lohman zich terstond bereid verklaard heeft in een comité zitting te nemen. DE RAAD VAN DEFENSIE. Ook De N. Ct. is verwonderd over de keuze der burgerlijke leden van den Defensieraad. „Wat te zeggen van de benoeming der vier niet-militaire leden van den nieuw ingestelden Defensieraad „Uit een politiek oogpunt bezien, is het viertal zetels nogal goed verdeeld. Een vrijzinnig-democraat, de oud- Minister Veegenseen gematigd liberaal de heer s'Jacob, oud-burge meester van Rotterdam en oud-lid van de Eerste Kamer een antirevolu tionair, mr. P. C. 't Hooft, lid van de Eerste Kamer een R.-Kathoiiek, pa stoor Evers, door zjjn geschriften over onze marine welbekend. „Maar overigens: wat kan het zijn, dat juist deze vier heeren in aan merking deed komen om zitting te nemen in een college, dat den bjj uitstek deskundigen Minister van Oorlog in militaire zaken adviseeren moet? Wjj zoeken vergeefs." EEN NATUURVERSCHIJNSEL. H. schrijft in de Zutph. Ct. De lucht was gisteren tegen zons ondergang b(jna geheel afgeschoond, met een smalle bank van laagwolken aan den Westelijken en N. Westelijken horizon, waarboven lichte vedev-laag- wolken en vederwolken tot op een zestal graden hoogte. Toen de zon in deze bewolking daalde, vertoonde zich gedurende een achttal minuten, recht boven dit hemellichaam een volledig, goed gevormd beeld der zonneschijf, met een herhaling van dit beeld, welk weinig voorkomend verschijnsel zeer iD het oog viel. De afstand tusschen de beide beelden, ongeveer een kwart graad, bleef steeds dezelfde, die tusschen de ware zon en het onderste beeld, aanvankelijk om streeks één graad, werd echter gelei delijk grooter, tot een tweetal graden daar, terwijl de zon daalde, de beelden dezelfde hoogte boven den horizon behielden. Toen de zon achter de bank aan de horizon was schuil gegaan vloeide het verschijnsel ineen en verdween. De zon had een licht roodachtige tint, die der beelden was meer rozen rood. Het billard-eoncours j.l. Zondag in het Café Centraal gehouden, is in alle opzichten goed geslaagd. Er waren 38 deelnemers, van welke, na heftigen strijd, als overwinnaars uit het strijdperk traden de heeren J. Rintel, R. J. van Eimeren, G. de Jager en B. Stom. Allen roemden ten zeerste de voor treffelijke billards en de doelmatige inrichting van de nieuwe billardzaal. Met dit concours heeft de heer Kielder een prachtige reclame voor zijn zaak gemaakt. De adj.-onderoff. G. H. van den Bos van het le reg. Huzaren alhier, heeft met pensioen den dienst verlaten. In zijn plaats is tot adj.-onderoff. be noemd de opperwachtmeester H. van der Vlugt van het korps. Eveneens is, metingang van 1 Juni a. s. tot adjudant onderoff. bij het Remonte Depót te Milligen benoemd de opperwacht meester A. J. P. Peters van het eska dron Ordonnansen. A. D. De generaal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commt. der 4e divisie te Amersfoort, zal met de commandanten van het le. 5e en 9e reg. infanterie gedurende eenige dagen de oefeningen bijwonen van het le reg. veld artillerie in de legerplaats bij Oldebroek. Zondag ontstond, door een tot heden nog onbekende oorzaak een heide en boschbrand op het Lange Veen behoorende aan den heer W. H. de Beaufort van „de Treek". Hoewel militaire hulp was aange boden, behoefde hier gelukkig geen gebruik van te worden gemaakt. Over een K. M. lengte is het terrein, waarop veel dennenhout stond, verbrand. De Amersfoortsche Tooneelver- esniging „Ons Genoegen" zal, naar men ons meedeelt, deelnemen aan een concours voor tooneelvereenigingen, dat in de maanden October, Novem ber en December in het Brongebouw te Haarlem zal worden gehouden. BAARN. Alhier werden twee jongens uit Utrecht door de politie aange houden, de een in het bezit van een revolver, de ander voorzien van een dolkmes. Deze veelbelovende knapen hadden getracht op verschillende plaatsen in de gemeente winkeliaden te lichten. Ten (einde een onderzoek in te stellen naar de noodzakelijkheid en wenschelijkheid van stichting eener afzonderlijk school of klasse voor achterlijke kinderen alhier, heeft de Voorzitter der Plaatse!yke-Commissie van schooltoezicht alhier de heer dr. A. J. A. Thomas, een rond schrijven gericht tot de hoofden der openbare en bijzondere scholen in de gemeente, waarin de navolgende vragen worden gedaanZij er op uwe school kinderen, die door gebrekkige geeste lijke ontwikkeling, zoover ten achter staan bij hunne klasgenooten, dat voor hen het normaal te geven onderwijs niet vruchtbaar is? Zoo ja, hoeveel kinderen en in welke klasse zijn zij geplaatst? Zijn die kinderen hinderlijk voor de vorderingen der andere kinde ren, m. a. w., moet het onderwijs ten behoeve der achterlijken te veel her haald worden of te elementair blijven? Laat Gij die achterlijke kinderen steeds in dezelfde klassen zitten of bevordert Gij hen naar eene hoogere klssse? Indien Gij hen bevordert, doet Gij zulks als prikkel of omdat Gij oordeelt, dat zij ten slotte voor bevordering werkelijk in aanmerking komen Acht Gij eene afzonderlijke school of klasse voor die achterlijke kinderen noodig of wenschelijk? of acht Gij het be zwaar van het gemeenschappelijk on derwijs met de normaal ontwikkelden niet ernstig? Acht Gij het mogelyk, dat achteriyke kinderen van verschil lenden leeftijd door één onderwijzer worden onderwezen, of is ook bij hen klasse-indeeling noodig? Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Benthuizen (toez.) G. van Mont- franz, candidaat te Nijkerk. Oud Geref. Kerk. Bedankt voor Rijswijk, door A. Janse te Barneveld. UTRECHTSCHE JACHTVER- EENIGING. Zaterdag hield deze vereeniging een terreinrit onder leiding-wan de le-luit. der veld-artillerie jhr. D. R. Gevers Deynoot. Behalve de deelnemers, had zich aan den meet „Museum op het Hoogeland- sche Park" te Utrecht te 10 uur een groot aantal belangstellende dames en heeren vereenigd, om te kunnen ge nieten van het vroolijke gezicht dat een ruiterstoet oplevert. De rit ging door bosschen en over heiden, bergop en bergaf in een wijden boog rondom het station de Bilt, om op de heide achter „Jachtlust" te eindigen. Het was, dank zij het mooie weder, een genotvolle tocht, waarvoor den leider alle lof toekomt. Aan den rit namen deel mevrouw jhr. Gevers Deijnoot, de heeren mr. Claringbould, Verbeek van der Sande, mr. dr. Van Zjjst, mr. De Wilde, Van Eek, Bootz, Fentener van Vlissingen en Bilchner, benevens de le-luitenants der veld-artillerie jhr. Elias en jhr. Alting von Geusau en de le-luit. der infanterie Van Rossum. De Militaire Sportvereenigihg houdt een tweedaagschen afstandter- reinrit die onder leiding van den kapitein der Koninklyke raarechaussée Mos te Nijmegen zal plaats hebben op 27 en 28 Mei a.s. DE OVERGANG VANSTALVOEDER OP WEIDEVOEDING. In den laatsten tijd, gedurende welken het vee op stal staat is bij vele veehouders schraalhans keuken meester, vooral in dit jaar nu de hooiberg bijna overal leeg is, en het gras niet groeien wil, zoodat pas hier en daar een enkele boer het waagt, zijne beesten buiten te brengen.Juist na eene periode van ontbering, zoo als in dit jaar vele dieren hebben moeten doormaken, kunnen tenge volge van den plotselingen overgang van matige stalvoeding op overvloe dige opname van groenvoeder allerlei bezwaren optreden. Blijft het vee op stal en verstrekt men het daar groen voeder, dan heeft de boer zelf vol komen in zyne macht, de rantsoenen zoo te regeleu dat de overgang niet te plotseling plaats heeft. Wordt het vee echter van stal in de weide ge bracht, dan natuurlijk niet. De voeding door versch gras is de natuurlijkste en tevens de meest gezonde. De door ons klimaat en daarmee samenhangende omstandig heden noodzakelijke opstalling van ons rundvee maken aanvulling van het droogvoederrantsoen met krachtvoe- dermlddelen noodig. Ruw voeder en koeken, 90ms ook meel, maken in de wintermaanden het voedsel uitlang zamerhand wordt in den herfst over gegaan op deze voederwijze, terwyi het beschikbaar zyn van bietenloof, knollen of spurrie den overgang gemakkelyk maken. In de nawinter is in den regel al het versche voeder bv. bieten of wortelen op en hoewel de dieren zich langzamerhand hadden gewend aan een volkomen droog voeder, ver langen ze toch zoo naar het versche groen, dat ze, zoodra ze in de gelegen heid zyn, dat te krygen er gretig groote hoeveelheden van verzwelgen. Het gevaar, dat het jonge groen voor het organisme beteekent, berust op twee mogelijkheden het snelle, haastige vreten brengt allerlei onaan gename gevolgen mede en de plotselinge verwisseling overvalt het spijsver- teeringsstelsel, dat nog niet op groen- voedervertering was ingericht. Aan een dergeljjken verkeerden invloed staan in het wild levende herkauwers, herten bv. niet bloot. Die zijn wel is waar den heelen winter door op droog voeder aangewezen' en ljjde vr jj wat meer armoede dan op stal ge houden vee, maar ze kunnen slechts in kleine hoeveelheden van het jonge groen vreten omdat het maar lang zaam zich ontwikkelt en zoodra alles in overvloed voorhanden is, heeft het organisme zich wel aangepast. Boven dien bezit in het vrije levend wild een veel krachtiger spysverterings- stelsel dan onze edele, gefokte run derrassen. Teneinde te voorkomen dat bet vee bjj den overgang naar de weide daar nadeelen van ondervindt hetgeen zich uit in diarrhee, maagdarmkatarrh o. d. doet men goed, eerst op den stal reeds een weinig gras door het hooi of door het baksel te mengen. Het best gelukt dit wanneer het gras, mits het niet te kort is, met stroo tegelijk in de hakselmachine wordt gesneden bovendien broeit, dergelijk voeder niet zoo gemakkelijk als enkel gras, want stroo bevorderd luchtcircu- laire. Komt het vee, na enkele dagen op die manier te zijn gevoederd, op de weide, ,dan verdient het aanbeveling, gedurende den eersten tyd nog lijn koek v. d. te voederen. Algemeen is men' van oordeel, dat zoodra de dieren in de weide zjjn, toediening van krachtvoeder eene verspilling is. Ge heel overdreven is die voorstelling niet want het jonge gras versnelt vooral in den beginne de stofwisseling zeer sterk en de langzaam verterende eiwit- en vetrijke krachtvoedermidde- len worden dan maar zeer ten deele gebruikt. In de fabrieksvoederartikelen zijn deze voedingsstoffen in veel moeielijker te assimileeren vorm voor het spijsverteringsorgaan, vooral van de herkauwers, voorhanden dan in de groenvoederplanten in het algemeen. Toch is een halve lijnkoek, wanneer de koeien pas in de weide zjjn, van groote waarde. Het gebruik van oud hooi, hetzjj van gras of van klaver, om dit als haksel in plaats van stroo te mengen met gras mag niet worden aangeraden. Het is te zacht en draait daardoor tot ballen te zamen die gemakkelijk ver stopping veroorzaken kunnengezond, glad haver- of roggestroo is, evenals reeds vermeld, voor het doel het beste. Vrijheidsberooving. Dezer dagen heeft zich te Amsterdam het zeer bijzondere geval voorgedaan, dat een rechercheur van politie door de persoon by wien hy een huiszoeking moest instellen, eenvoudig werd op gesloten. Een vriendin der dame in kwestie miste een bont en kwam tot de onaangename ontdekking, dat haar vriendin het voorwerp ontvreemd had. Deze, welke zelf een grooten winkel in mode-artikelen drijft, en waarlijk uit nood niet behoeft te stélen, zag vreemd op, toen een rechercheur zich by haar lanmeldde om een onderzoek in te stellen. Spoedig herwon zy echter haar tegenwoordigheid van geest en gren delde den rechercheur eenvoudig vast. Dezen mocht het na tallooze dreige menten pas gelukken, zyn vrijheid te herwinnen vanwelke hy intusschen allereerst gebruik maakte om proces verbaal tegen de bewuste dame te doen opmaken. De dame deelt mede dat de vryheidsberooving slechts eenige minuten geduurd heeftde rechercheur spreekt van een half uur. Zondagavond had op den Stations weg te Sliedrecht een ongeval plaats. Een drietal meisjes, dat daar liep te wandelen, schrok voor een paar jon gens die ter zijde van den weg in het gras lagen, en stoven uiteen. De 15-jarige Cornelia van Wijngaarden bleef op edts staan, draaide zich om en viel. Een onmiddellyk ontDoden ge neesheer kon slechts den dood con- stateeren. Te Scheemda waren Vrijdag een paar jongelui in den echt verbonden. Den volgenden dag werden de lieden werkzaam op de boerderij, rijkelijk onthaald, 't Duurde niet lang, of ze kwamen geheel in de macht van „Koning Alcohol", met het treurig gevolg, dat een jonge, oppassende man van pl. m. 30 jaar, een zekere Meer man van Midwolda, bewusteloos werd weggedragen in het vaste vertrouwen, dat hij weldra zjjn roes zou hebben uitgeslapen, 't Mocht echter niet zoo zijn, toen des avonds de dokter werd gehaald, kon deze niet anders dan den dood constateeren (Prov. Gr. Ct.) Poging tot moord. Een man te Nieuw-Vennep heeft in een vlaag van waanzin getracht zyn vrouw van

De Eemlander | 1908 | | pagina 2