DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 92, WOENSDAG 20 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venoootsehap „DE EEMLANDER". Veiesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Nabetrachting over den Gemeenteraad. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. MLAN Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertóntiën Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Het was gisteren de dag van uit stellen. In de eerste plaats werd uitgesteld de behandeling van het voorstel van B. en W. naar aanleiding van een adres van H. A. de Vries, inzake leveranties aan de gasfabriek. Dit ge schiedde op verzoek van den heer de Vries zelf, die met cijfers meent te kunnen aantoonen, dat het rapport van den directeur der gasfabriek ten opzichte van zyn leveranties niet juist is. 't Is voor hem te hopen, want in het laatste rapport maakt by nu juist niet zoo'n schitterend figuur. In elk geval de Raad heeft hem de volle maat willen geven en hem daarmede tevens in de gelegenheid gesteld zich schoon te wasschen van de beschuldi ging van het leveren van slechte of minder goede qualiteit ijzeren buizen, enz. Verder werd uitgesteld het voorstel tot het geven van eervol ontslag aan den heer W. N. Coenen, leeraar aan het Gymnasium en de Hoogere Burger school. In gewone omstandigheden is eene eenvoudige ontslag aanvraag van een leeraar geen feit, waarvoor de Raad in eene besloten zitting gaat, zoodat bierachter wel meer zal schuilen, 't Zou ons niet verwonderen als het nog altijd hetzelfde onderwerp bleek te zijn, dat de Raad in de tegenwoordig zoo veelvuldige geheime zittingen bezig houdt. En eindelijk zal men nog eens weer moeten beraadslagen over het voorstel van B. en W. betreffende een verzoek van een aantal werkliedenvereenigin- gen tot het subsidieeren van vaktee- kenonderwijs. Niettegenstaande die uitstel-bacil, die in de lucht scheen te zweven, is Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 35) De prins werd rood en zijne blauwe oogen werden zwart van opwinding. „Ik zal den hofmeester uw bevel laten overbrengen," antwoordde hij. Het zal trouwens voortaan niet meer noodig zijn om den wintertuin te gebruiken." De hertogin zag de dreigende onweers wolken op het gezicht van haar ge maal en begon snel over vermoeidheid te klagen. De hertog begreep dien wenk en nam een harteljjk afscheid van zijne stiefdochter. „Ik wil je morgen gaarne evenspreken,"zei h(j vervolgens zachtjes tegen zy'n zoon. „We gaan samen jagen." De prins boog zwijgend. De hertog en de hertogin zeiden Sitta zeer koeltjes goeden nacht, de prinses keek haar niet eens aan. De prins liep naar haar toe, zij boog en deed een stap achteruit, maar hij nam hare hand en drukte er zyne het gewichtigste punt van de agenda daaraan toch ontkomen. De gasfabriek wordt vergroot en daarvoor zal eene geldleening van f85000 worden aan gegaan. Nu kan men het met den heer Gerritsen betreuren, dat de winst van f 60000, die de fabriek heeft afge worpen, niet voor dit doel is besteed, men moge zich met den wethouder, den heer Visser, verblijden over het feit, dat we nu in „Birkhoven" een monument hebben, bewijs van de resultaten van eene, voor rekening van de gemeentenaren gedreven, industri eels onderneming, of men moge met den heer v. Duinen van meening zijn, dat men nu ten opzichte van de rekening der gasfabriek op een zui verder basis is komen te staan, er viel, zooals de voorzitter leukweg zei, niets meer aan te doen. Dat begreep men blijkbaar ooker werd niet veel over gepraat en met algemeene stemmen werd tot de vergrooting en tot de leening besloten. Moeten we, tengevolge van den weinig bloeienden toestand, waarin onze gemeente-financiën verkeeren, op de kleintjes passen, zoozelfs dat nood zakelijke werken wel eens moeten worden uitgesteld of nagelaten, des te verblijdender [is bet dan, wanneer er een inwoner is, die niet alleen eens zulk een werk voor zyne rekening kan nemen, maar dit ook w i 1 doen. Want kunnen en willen gaan in dit opzicht niet altijd saam. 't Is dan ook geen wonder, dat de mededeeling van den voorzitter, dat „iemand, die der gemeente een warm hart toedraagt" de kosten van het omploegen van circa 12 H.A. heide veld, bij Birkhoven, op zich heeft ge nomen, met applaus werd begroet. Maar ook buiten de muren van de Raadzaal zal men jdezen inwoner, wiens naam, al mogen wy dien hier niet noemen, wel voor niemand een raadsel zal zyn, dankbaar zyn. lippen op. Haar bleek gezicht werd rood. De prinses draaide haar hoofd narr hem om. „Ga je nog niet naar bed?" Neen," antwoordde hij kortaf, „ik moet nog wat schrijven." De prinses beantwoordde Sitta's buiging met een licht knikje en ver dween. In haar kamer aangekomen rukte Sitta de gordijnen op zy en stootte een raam open. Maar de koude winterlucht was haar toch al te koud. Het maan licht viel juist op de besneeuwde wegen en in de donkere hoeken der kamer. De kamenier kwam naar binnen. „Gaat de freule niet naar bed?" Neen." Het zou haar onmogelijk geweest zijn om nu de tegenwoordig heid van het meisje te verdragen, zoo aan zich te laten trekken. „Ga maar slapen, Louise, ik zal me later wel alleen uit kleeden. Het meisje maakte nog eenige tegen werpingen, maar Sitta maakte, een on geduldig handgebaar. In het paleis werd het langzamer hand stil. De schreden der lakeien en dienst boden stierven weg tot men niets meer hoorde, het werd doodstil in het sla pende slot. Sitta keek in den door de maan beschenen tuin. Een hooge gestalte in een grijzen Onder de ingekomen stukken was er een verzoek van de vereeniging „Johan van Oldenbarneveld," waarin in overweging werd gegeven, het plein, dat ontstaan zal, als het bekende driepuntje en een paar aldaar gelegen gebouwen aan den Arnhemschenweg zyn weggeruimd, den naam van Olden- barneveldplein te geven. We kunnen ons voorstellen, dat hiertegen misschien bezwaren zullen geopperd worden. We hebben reeds een v. Oldenbarneveld- laan als het plein daaraan grensde, zou de zaak in orde zijn; maar nu een plein, dat in een ander stadsgedeelte ligt, naar den beroemden man te gaan noemen, kan aanleiding geven tot verwarring. Dat behoeft natuurlijk geen reden te zijn, om een eventueel monument niet op het Arnhemsche- plein te zetten. In Haarlem by v. staat ook het Frans [Hals monument niet op het Frans Hals-plein. Aan het slot der vergadering werd door den heer Gerritsen nog eens een verzoek gedaan tot het stichten van eene afzonderlijke klasse voor achter lijke kinderen. Een zaak van groot ge wicht, waarop wij dan ook nog wel eens terug hopen te komen. BELGIË. De verkiezingscampagne is in vol len gang. A. s. Zondag zal gestemd worden ter vernieuwing van de helft van het aantal leden van Kamer en Senaat. Deze verkiezingen zijn zooals bekend is van groot belang, daar sedert 24 jaar de R.-Katholieke partij in België aan het bewind is. De Kamer bestaat tegenwoordig uit 166 verte genwoordigers waarvan 89 R.-Katho- lieken. Er is dus een regeeringsmeer- derbeid van 12 stemmen in de Kamer. Het is dus de quaestie 6 districten „om" te doen gaan teneinde de meerderheid te verplaatsen. Het is echter niet gemakkelijk onder het tegenwoordige stelsel van vertegen mantel gehuld liep op en neer. Nu bleef zij vlak onder haar ramen staan De gestalte hief het hoofd op. De mantel ging wat open, er kwam een witte uniform te zien het was de prins. Sitta ging achterin de kamer staan, maar het was te laatHij moest haar al gezien hebben. Hij groette met zyn hand en ging het slot in. Het bloed suiste in hare ooren. Zy viel neer op een stoel en bleef met haar hoofd op haar hand gesteund naar buiten zitten te kjjken. Maar niettegen staande dat, luisterde zij toch met ge spannen aandacht. Hare uiterst ge spannen zenuwen gaven haar gehoor een buitengewone scherpte. Zij hoorde heel duidelijk zachte schreden op de trap. Ondanks de dikke smyrnaloopers kon zij duidelijk hooren welke richting die schreden volgden. Zy gingen naar den zijvleugel en kwamen steeds dich ter bij, totdat zij stilhielden voor hare deur. Zy boog haar hoofd achterover, hare oogen waren van angst wijd ge opend, hare armen vielen slap neer. Een voorzichtig tassende hand drukte den deurklink naar beneden. De deur ging zachtjes open de prins stond op den drempel. Een ondeelbaar oogenblik stonden zy zwijgend tegenover elkaar. Toen liet hy langzaam de deur toevallen, woordlging. De R.-Katholieken treden in alle districten vereenigd op, behalve te Luik en Aalst, waar de R.-Katho- liek-democraten alleen zullen strijden. In verscheidene districten is tusschen liberalen en socialisten een kartel gesloten, tegenover de regeeringsge- zinde candidaten. De strijd wordt overal levendig gevoerd. MAROKKO. Een bericht uit Fez meldt, dat Moelai Hafid thans Meknes is binnen gerukt. En uit Parys seint men, dat de afgezanten van Moelai Hafid, die daar [zijn, beden aan de gezantschap pen van de Vereenigde Staten, België Portugal en Zweden schriftelijk kennis geven, dat Moelai Hafid te Fez tot sultan van Marokko is uitgeroepen. TURKIJE. By irade van den Sultan zijn de beslissingen van den ministerraad omtrent de Heraklea-aangslegenheid goedgekeurd. De zaak schijnt over eenkomstig de eischen van de Fran- sche ambassade geregeld te zijn. CHINA. De Daily Mail verneemt uit Hong kong, dat de opstand in Junnan ernstig wordt. De opstandelingen hebben de keizerlijke troepen versla gen en zijn meester van een deel van den spoorweg. De Hongkongsche correspondent van de Duitsche Kabelmaatschappij seint bizonderheden De opstandelingen be stormden de forten van Mangtse en maakten wapenen en munitie buit voorts bezetten zij de stad Tsjutoeng en maakten zich van den spoorweg meester. Onderweg steeds in aantal toenemende rukken zy op Namkai aan. De onderkoning van Junnan heeft den gouverneur van Kwangsi om hulp gevraagd. Joeansjikai heeft het bevel om uit het Noorden troepen naar Junnan te zenden ingetrokken. TWEEDE KAMER. Zooals we gisteren reeds mededeel den, heeft de Kamer met 34 tegen terwijl zijne grijze mantel op den grond Hjj kwam naar baar toe. Zij waren samen alleen in het slapende slot, midden in den nacht. Zy kon geen woord uitbrengen en stak afwerend haie hand uit; uit haar blikken "sprak een hartstochtelijk ver wijt. Hij nam hare hand in de zyne en bedekte ze met heete kussen. Hy hield hare hand nog steeds vast, sloeg zijn anderen arm om haar middel en trok haar naar zich toe totdat zij vlak tegen elkaar aanstonden en eikaars hart konden hooren kloppen. Ik zag je aan het venster zitten," begon bij, „toen ik met mijn wanhoop rondliep in den besneeuwden tuin. „Sitta, ik moest je spreken, je hebt me daar straks verkeerd begrepen 1 Ik kon het idee niet uitstaan dat er ook slechts één nacht zulk een mis verstand tusschen ons zou zyn. Over dag worden wij altijd door anderen gestoord. Ik moet deze gelegenheid aangrijpen." Zy wilde iets zeggen, maar hy drukte haar hoofd zoo vast tegen zijn schou der, dat zij het niet kon. Luister evenl Ik zie op het oogenblik alleen de vrouw in je, die ik liefneb. En dus laat ik alle leege vormen en stijve uitdrukkingen wee. Ik weet dat gij ïny ook hef hebt 30 stemmen aangenomen het wets ontwerp tot goedkeuring van het nieuwe postcontract met de maat schappij „Nederland" en met de „Rotterdamsche Lloyd". Het oude contract loopt namelijk met 1 Juli af. De nieuwe regeling komt hoofdza kelijk hierop neer, dat de maatschap pij Nederland aanvankelijk f5600 in plaats van 17000 per reis zal krijgen (ten gevolge van afschaffing van het Sabangsubsidie van f 1400 per reis) en later, als alle booten de reis tus schen Genua en Batavia in 24 etmalen kunnen doen, f 6000. Terwijl de Lloyd, die nu slechts f 4000 krijgt, in 't vervolg op gelijken voet als de Nederland zal behandeld worden en dus eveneens f 5600 en later f 6000 zal krijgen, maar dan ook even snel varende schepen moet hebben als de Nederland. Volgens den heer v. Vuuren had men hier te doen met eene ver goeding van dienstpraestatiën en dus niet met verklapte subsidieering der genoemde maatschappijen. Spreker schetste de voordeelen verbonden aan den maildienst onder Nederlandscho vlag. In vergelijking met het bestaande contract vond hij den prijs, welke de regeering voor de komende 15 jaren, gedurende welke het nieuwe contract zal gelden, wil geven niet te hoog. Men zal krijgen een beteren snelleren dienst voor minder geld, tengevolge van het wegvallen der Sabangsubsidie voor de maatschappij „Nederland". Wel wordt door de tegenstanders gewezen op de hooge dividenden der maatschappijen, maar in die dividenden zal spreker juist een waarborg, dat de maatschappijen hare diensten goed zullen verrichten. Daarbij komt, dat die dividenden niet voortvloeien uit het postcontract. De heer Hubrecht stelde voorop het verschil tusschen de subsidieering der Zuid-Amerikalyn en het thans aangeboden contract, waarbij men te doen heeft met twee bloeiende maat schappijen en voor het staken van eene geregelde verbinding tusschen Nederland en Indie onder Nederlaifc- sche vlag behoeft geen vrees te be staan. Spreker vroeg van de regeering nadere inlichtingen omtrent de gege vens, welke geleid hebben tot de sast, zegt niets, ik wist het al in Maloja I Ge laagt half bewusteloos in mijne armen. En toen heb ik je mond gekust zoo zoo als nu lang en vurig. Ik kon niet anders. Toen heb ik in je blik gelezen, wat ge voeldet, toen ge tot uzelf kwaamt. En dat was geen schrik, Sitta 1" Zij rilde even. „Toen al?... Ik dacht dat ik het gedroomd had Sitta en toen heb ik die vriendschapskomedie verder gespeeld om jouwentwil, want ik moest, ik mocht je geen angst aanjagen. Ik moest je langzaam aan veroveren. Maar ik had je lief, met eiken harte- slag, eiken ademtocht en gij mij ook I" Zij maakte zich los uit zijne om arming, ging weer zitten en vouwde hare handen. Eindelijk keek ze hem aan. „Ik ben hard gestraft." Hare stem trilde. „Ik dacht dat ik uzoukunnen steunen en opheffen, omdat u door uwe omgeving niet begrepen werd en nuWelke slechte gemeene vrouw had u meer naar beneden kunnen rukken, meer kwaad kunnen doen dan Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1