DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 93. DONDERDAG 21 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Veneootseliap „Dfi EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. EEN OCTROOI-WET. FEUILLETON™" De Familie Von Kröchert. BUITEiNLA^ o. Hoofdredacteur B>. G. KIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4. Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën: Yan 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. In de laatste tijden zijn er in de bladen weer artikelen verschenen van verschillendeschrij vers,die allen klagen over het ontbreken in ons land van een octrooi-wet. Vroeger hebben we zulk een wet gehad en wel in het jaar 1809. Het volgend jaar werd die vervangen door de Fransche wet; in 1S17 kregen we weer een eigen wet op de octrooien, die we hebben gehouden tot 1869, toen ze is moeten zwichten voor den storm, die tusschen 1S60 en 1870 alom tegen de octrooien opstak. In 1853 had de Maatschappij ter bevor dering van Nijverheid reeds de wensche- lijkheid van de opheffing der octrooiwet uitgesproken. In 1869 heeft men zeker niet ge dacht, dat betrekkelijk weinig jaren later zou worden aangedrongen op weder-invoering van zulk een wet. In 1889 kwam een commissie van voorstanders met een geheel compleet ontwerp voor den dag en zij had de voldoening, dat in 1893 van den minister van Waterstaat, HaDdei en Nijverheid een nota over octrooien met een ontwerp verscheen. Dat ont werp werd onder meer aan de Kamers van Koophandel gezonden om advies. En in 1902 had het Kabinet-Kuyper deze stof ook op het programma. Id de meeste landen is het octrooi recht in de laatste jaren opnieuw ge regeld. In Duitschland kwam in 187/, hoofdzakelijk op aandrang van de ingenieurs-vereeniging een octrooi-wet tot stand, die in 1891 werd vervangen door een nieuwe patent-wet. Deze Duitsche patent-wet is het voorbeeld geweest voor vele andere landen. Een octrooi wordt gegeven voorde uitvinding van een nieuw werktuig, van een nieuw product- en van een nieuwe bereidingswijze. Er moet zijn Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 36) Dat wil ik niet aanhooren I Het is niet waar." Hjj nam hare handen weer in de zijne. „Er is niets onreins in mijne liefde voor jou. Het is wel is waar hartstocht, maar ook aan bidding het hoogste, het edelste in mij verlangt naar je. Je hebt me daareven in den wintertuin niet laten uitspreken, mijn huwelijk is kinder loos en kan dus ontbonden worden. Ik doe afstand van al mijne rechten op Glückstadt. Ik wil gaan leven als een gewoon mensch, maar ik moet jou bij me hebben. Sitta, kom bjj me. Je weet welk een treurige komedie mijn huwelijk is en hoe weinig idee ik heb van mijn positie als troonop volger. Als mensch zal ik wat tot stand brengen maar alleen met jou I" Hjj wierp zich naast haar op den grond en sloeg zjjne armen om haar heen. een uitvinding, wel te onderscheiden van een ontdekking. In Zwitserland is het octrooirecht binnen enge grenzen gebracht door den eisch, dat een model van de uit vinding bij de aanvraag om octrooi moet worden overgelegd. Van het octrooirecht zjjn daar dus niet uitge sloten alle uitvindingen, waarvan geen model kan worden overgelegd, bijv. chemische bereidingswijzen. In Engeland en Amerika kan alleen de eerste en ware uitvinder octrooi recht verkrijgen. Volgens ons laatste ontwerp onder zoekt een bureau of een arnvraagom octrooirecht formeel in orde is, en blijkt, dat het octrooi zou kunnen worden bestreden, dan moet de aan vrager zjjn aanvraag schriftelijk hand haven. Gedurende vier maanden heeft ieder het recht, bij de rechtbank een request in te dienen; wordt er niet gerequestreerd of een ingekomen request afgewezen, dan wordt het octrooi verleend. Welke rechteD geeft nu een octrooi brief? Geen octrooiwet, die alleen bepaalt het verbod van produceeren. En toch zou dit volkomen rationeel zijn. Uitbreiding van de werking van het octrooirecht buiten de industrie is uiterst hinderlijk voor den handel en buitendien niet noodig. Als men den namaak ,en den invoer verbood, gaf men al voldoende bescherming. Weder-invoering van een octrooi wet hier te lande wordt door sommigen wenschelijk geacht uit drieërlei oog punt met betrekking tot den uit vinder, tot de gemeenschap en tot het buitenland. Heeft de uitvinder recht op de be scherming, die het octrooirecht hem verleent, of eischt althans de billijk heid, dat hem deze bescherming ge geven wordt? O. i. niet. Sedert de arbeid vrij i3> kan de uitvinder vruch ten van zijn arbeid plukken. Het is Je bent zoo mooi en zoo koud als een engel als de maaD. IJs en licht maar geen warmte." Ik ben niet koud 1 Ik wilde dat ik 't was." Hare handen rustten op zijn haar. „Ik moet hier weg I" zei zjj droevig. Ja, dat moet ge, voor dat het gemeeDe geinster je bereikt." Hij kuste den zoom van haar japon. „De witte zoom van je japon mag niet vuil worden, lieveling. Ga naar je moeder terwijl ik hier den weg baan. Sitta, wat zal dat een zalig leven zijn jij en ik samen IDan gaan we weer naar Sorrento, misschien nog zuidelijker, want ik maak me ongerust over je gezondheid. Daar zult ge weer gezond worden en ik ook Een oogenblik liet ze zich door hem meesleepen. Het was als een roes van zaligheid. Zij liet zich kussen en beantwoordde zijne liefdeswoor den. Door een donkere wolk die over de maan trok, werd het in de kamer ook donker. De pendule op den schoorsteen sloeg drie uur. Sitta streek haar haar van haar voorhoofd. „HoogheidU moet heen gaan Hij zuchtte diep. „In het slot slaapt iedereen. Sitta, wilt ge de mijne worden als ik vrjj ben?" ontegenzeggelijk waar, dat de gemeen schap voordeel trekt van een uitvin ding, maar de gemeenschap geeft geen opdracht tot het doen van een uit vinding. Elke uitvinding is bovendien slechts voor een klein deel het eigen werk van den uitvinder. De handel ondervindt van octrooien niets dan nadeel; ze leggen een be lemmering in den weg aan het geheele verkeer. Het vooruitzicht op een octrooi kan wel een prikkel zijn voor een uitvinder, maar of juist beroeps uitvinders de nuttigste leden der ge meenschap worden, mag worden be twijfeld. Ook gaan de octrooien geenszins afdoende de fabrieksgeheimen tegen. Verder verhindert het eene octrooi de toepassing van het andere. En een octrooiwet leidt tot vele en lang durige processen en maakt de voor werpen duur. Octrooien zijn een groote vrijheidsbeperking een groote uit breiding van staatsbemoeiing, waartoe niet moet worden overgegaan dan bij de striktste noodzakelijkheid. DUITSCHLAND EN FRANKRIJK. Eene zaak, die de goede verstand houding tusschen Duitschers en Fran- schen dreigt te bederven is die van Mohammed ben Larbi in Marokko. H|j is een der voornaamste maDnen van de stam der Mdakera, die met de Franschen in gevecht is geweest. Mohammed ben Larbi is deelgenoot van eene Duitsche firma en staat volgens de Duitsche bladen onder de bescherming van de Duitsche regeering. NochthaDS zou zijn huis door de Fran sche troepen geplunderd zjjn. De Fransche regeering vond de zaak ernstig genoeg om generaal d'Amade om inlichtingen te vragen. Hij heeft die gegeven en wat blijkt nu? Dat inderdaad in de woning van Moham med eene huiszoeking is gehouden, dat de Franschen geweren en munitie niet alleen maar ook ettelijke balen Zij bracht met een wanhopig ge baar hare handen aan hare ooren. „Daarop kan ik Diet antwoorden." „Ik zal je nu met rust laten. Als mijn huwelijk ontbonden is, zal ik je die vraag nog eens doen." Sitta beheerschte zich met geweld. „Uwe Hoogheid mag morgen niets tegen den hertog zeggen I" Hij dacht een oogenblik na. „Goed je moet eerst in veiligheid zijn. Ik zal alleen weerstand bieden aan die woede, die kinderachtige tranen, dat heete getwist en gezaDik." Daarom niet. Ik kan er nu nog niet op antwoorden. Het is zoo plot seling gekomen ik moet er eerst eens kalm over denken." Maar je schrijft me toch wel." Sitta schudde haar hoofd. Niet voordat ik het met mezelf eens ben." Maar veel tyd geef ik je niet." Hij nam haar mooi donker hoofd tusschen zijne handen en keek haar diep in hare oogen. „Zeg dan ten minste eenmaal dat je me liefhebt." Meer dan mijn leven, zei ze week. „Vaarwel!" Hare lippen lagen op de zijne. „Maar ga nu onmiddellijk heen ik smeek je er om." Hjj nam zyn mantel op en ging naar de deur. Maar voordat hij ze achter zich dicht deed, keek hij nog eenmaal om. Zjj stond nog op dezelfde plaats onbewegelijk en met gevouwen katoen hebben in beslag genomen en een aantal brieven. Maar de brieven, zegt d'Amade, zijn teruggegeven aau den Duitschen koopman, die de deel genoot van den Marokkaan was. De generaal voegt er bij, dat nooit de verklaringen van bescherming door de vreemde mogendheden afgegeven op minachtende wijze zijn behandeld. Integendeel, de generaal had meer malen deze bewijzen gecontrasigneerd om ze te bekrachtigen. De Duitsche bladen brengen daar tegen in, dat generaal d'Amade niet het recht had balen katoen en andere goederen die gedeeltelijk aan eeDe Duitsche firma behoorden in beslag te nemen, dat hij met de corresponties niets te maken had, dat het niet tot zijne bevoegd behoort de bewijzen door buitenlandschemogeudhedenafgegeven met zijne naamteekening te bekrach tigen en dat dit niet te pas komt omdat de inboorlingen daaruit zullen afleiden dat de handteekening van een Fransch generaal meer waard is lan van eenen buitenlandschen consul. Zij houden verder vol, wat dan ook zeer waarschijnlijk is, dat Mohammed ben Larbi wel degelijk onder de bescher ming van het Duitsche rijk stond, iets waarvan generaal d'Amade zich ge makkelijk kan vergewissen als hjj den Duitschen consul de lijst vraagt van de door hem beschermde personen. Zjj sporen de Duitsche regeering aan de zaak ernstig te overwegen en haar gezag te handhaven. Het is eene be denkelijke geschiedenis, zooals men ziet. FRANKRIJK. De Fransche Kamer is weer bijeen gekomen. Er zijn belangrijke zaken te behandelen; de Kamer kan als zij wil oogenblikkelijk beginnen met tiet ontwerp eener belasting op het inko men en de Senaat met het voorstel om in het vervolg den Westerspoor weg door den staat te doen exploi- teeren. Maar de Fransche Kamer, als andereD ook, houdt veel meer vau politieke dan van dergelijke droge en zakelijke onderwerpen en waarschijn lijk zal de discussie over deze ernstige zaken onderbroken worden door inter pellaties. Het staat te vreezen, dat Marokko weer aan de orde zal komen. Er is daar in den laatsten tijd veel gebeurd dat eene openhartige verkla- handeD. Het bleeke maanlicht tooverde een zilveren glans op het witte flu weel van haar japon. Er lag in hare wjjd geopende oogen zooveel liefde en zooveel smart, dat er hem een rilling door de leden voer. Hare laatste liefdes woorden klonken ook bijna als af scheid. De deur viel zachtjes achter hem dicht. De maan verdween achter de hoo rnen en er hing een grauwe duisternis in het vertrek. Sitta rilde. Zij trok haastig haar japon uit en ging naar bed, waar zij het dek tot aan haar kin optrok. Met wjjd geopende oogen zag zij den nieuwen dag aanbreken. Toen hare kamenier tegen acht uur de kamer biDnen kwam schrikte zjj van Sitta's aanblik. „De freule ziet er uit als de dood Ik geloof, dat ik kou gevat heb," zei Sitta heesch. „Ik voel steken id mijn borst. Maar het zal wel weer overgaan." De freule moet in bed blijven." Louise zag door de open deur de kostbare japon op den grond liggen. Zij raapte hem hoofdschuddend op. „Dat heb ik gisterenavond al wel gedacht het is verkeerd om zoo lang op te blijven na een bal. Breng mij thee en laat de prinses weten, dat ik niet goed ben. Om twaalf uur kom ik in allen gevalle bjj haar," ring dor regeering zeer wenschelijk maakt. Het gaat niet goed met den Sultan, dien Frankrijk in bescherming heeft genomen. Uit tal van berichten blijkt dat Moelay Hafid eigenlijk de man is naar het hart van de meer derheid der Marokkanen en de man van de grootste energie. Abd-el-Aziz is niet veel meer dan de gevangene der Franschen te Rabat. Hij zou aene mehalla doen oprukken naar FeiFën de Franschen ondersteunden ijverig dat plan. Maar er is met van ge komen. De berichten zeggen, dat de meeste zijner krijgers naar Rabat zijn teruggekeerd en dat een ander deel naar Fez is vertrokken, maar alleen om zich aan te sluiten bjj de troepen van den tegen-Sultan. Eu generaal d'Amade gaat steeds voort met over winningsbulletins te zenden, maar uit alles blijkt dat hij te doen heeft met eene hardnekkige tegenpartij. De Kamers zullen daarvan het hare wil len wetenmen kan thans niet zeg gen dat de te verwachten interpellatiès overbodig zijn of alleen moeten dienen om het ministerie ten val te brengen. Want, in zooverre kan het Kabinet de interpellaties gerust afwachten als het niet gaat om zyn politiek bestaan. Er zijn, zeker, liefhebbers genoeg vooi eeDen ministerieelen zetel, maar zij willen voor het oogenblik maar liever Kamerleden blijven; zij wenschen de verantwoordelijkheid van hetgeen in Marokko en aan de Algiersche grens gebeurt niet op zich nemende heer Clémenceau zal veroordeeld worden de soep te eten, die hg heeft ge kookt. RUSLAND. Stolypin heeft in de Doema de ver wachte verklaring omtrent Finland afgelegd. De Octobristen hebben de Regeering geïnterpelleerd over haar optreden tegenover Finland en Stolypin heeft geantwoord, dat hij zich nooit zou leenen tot het schenden van d'e rechten der Finnen en dat hij de privilegies der Finnen zou eerbiedigen. Dit besliste antwoord vond in de Doema een gunstig onthaal en zelfs een deel der rechterzijde gaf blijken van instemming. Ook de pers toont zich in het al gemeen voldaan. De ofticieuse bladen als de Nowoje Wreraja toonen zich zei Sitta. Hang dien japon weg ik kan haar niet zien." De kamenier was verbaast. Anders vertoonde hare meesteres nooit grillen. Waarom had zij op eens zoo het land aan dat mooie toilet? Zij ging met de japon over haar arm de kamer uit om de thee te halen en hare be velen ten uitvoer te brengen. Tegen den middag dwoDg Sitta zich om op te staan, ofschoon haar hoofd gloeide en het ademhalen haar pijn deed. Hare ongesteldheid kwam haar eigenlijk zeer goed te pas. Het was een goede aanleiding de prinses om verlof te vragen en zoo mogelijk dienzelfdeu dag ot den volgenden mor gen bijtijds te vertrekken. Zii gelastte de kamenier in allen gevalle om de koffers in te pakken. De prinses lag in haar boudoir op een rustbank. Zij richtte zich een beetje op, toen Sitta binnen kwam. Er lag een natte zakdoek op haar schoot. Het bleeke, kinderlijke gezicht leek Sitta aandoenlijk toe door de betraande oogen en de trillende lippen. Woedt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1