WEERBERICHT. BINJNENLAND. «TADSJNIEUWS. Uit de Omgeving. Thermometerstand STATEN-GENERAAL. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 21 Mei 1908. Hoogste barometerstand 773.3 m.H. te Horta; laagste 751.0 m.M. te Stor- noway. Verwachting tot den avond van 22 Mei 1908. Wind Veranderlijke, later matige W.lijke wind. Gesteldheid van de luchtHeden regen of onweer, daarna opklarend. Temperatuur lager. Barometerstand] j te AMERSFOORT. uur 760 m.M. Vorige stand te 12 uur 707 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 63 Laagste hedennacht F. 46 Hedenmiddag 12 uur F. 72 AMERSFOORSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 21 Mei des morgens 7 uur: 62° F. verheugd, dat de vertroebeling der Russisch-Finsche verhoudingen heeft ■opgehouden te bestaan en hopen, dat de Doema de Regeering in dit streven zal steunen. De onafhankelijke bladen erkennen de noodzakelijkheid de Russisch-Finsche verhoudingen te re gelen, maar zjj achten het ongewenscht, dat de Regeering de Finscbe quaestie te berde brengt al vorens andere ernstige quaesties te hebben opgelost als daar zijn de bevestiging van den constitu- tioneelen regeenngsvorm. De Retch zegt zelfs minder welwillend, dat de Regeering met het opperen van quaesties als over Finland, den Amoerspoorweg en Polen op handige wijze de aandacht van do Doema van de binnenlandsche politiek afleidt. Te Moskou heerscht in hevige mate typhus. Dagelijks doen zich 75 h 100 nieuwe gevallen voor. De ziekenhuizen zijn overvol. Het stads bestuur heeft aan de militaire auto riteiten gevraagd de zoraerkazernes als hospitalen beschikbaar te stellen. ENGELSCH-INDIË. Een groothandelaar uit Calcutta, die op het oogenblik te Londen vertoeft, heeft zich in een interview over den toestand in Bntsch-Indië als volgt uit gelaten. Het zou verkeerd zijn den toestand al te donker op te vatten, maar het is minstens even verkeerd den toestand niet ernstig onder de oogen te zien. De toestand is ernstiger dan men zich van hoogerhand verbeeldt. Het kwaad zit voornamelijk in de weinig gelukkige keuze van de hooge ambte- naron, den onderkoning inbegrepen, die te weinig van de zeden en behoeften der bevolking op de hoogte zijn. Offi cieels personen en ambtenaren van de administratie komen te weinig in contact met de inlandsche bevolking zjj kennen zelfs dikwijls de taal niet. Bovendien brengen de ambtenaren gemeenlijk den zomer buiten in de bergen door, waardoor het uitgebreide Rijk gedurende meer dan zes maanden van het jaar geheel ontbloot is van een werkelijke administratie. Men zou dus moeten beginnen de administra tieve machine geheel te hervormen, om haar beter te doen functionneeren in het belang der bevolking. Het geheel hangt af van de energie die de Regee ring betoont, en de zaak is daarom zoo belangryk, omdat van haar op treden in groote mate het al of niet slagen van de revolutionnaire bewe ging afhangt. TWEEDE KAMER. Gisteren werd, zooals wij reeds meldden, de beraadslaging voortgezet over de motie-Bos omtrent Staats exploitatie van Spoorwegen. Het voor en tegen is reeds zoo vaak in de Pers en in brochures behandeld, dat er feitelijk niet veel nieuws meer te berde wordt gebracht. Toch heeft men met belangstelling geluisterd naar eene rede van den heer Lely, die zijn bewijsgronden vóór staatsexploitatie putte uitzijn eigen rijke ervaring als minister van Waterstaat. De heer Lely gaf eene beschouwing geheel van het standpunt uit van den Nederland- schen Staat als medecontractant der spoorwegmaatschappijen en als be hartiger van het algemeen belang. Wat is het risico van den Staat, welke is zijn macht in het spoorwegbedrijf Men zou zulks nog anders kunnen formeeren, te weten: Hoe staat een Minister die de maatschappijen als organen der volkswelwelvaart be schouwt er tegenover? De heer Lely sloot vergelijkingen met het buitenland onmiddellijk buiten de deur. In ons land is de toestand geheel anders dan in andere Staten, men heeft dus de quaestie op zich zelve te beoordeelen. Een zuivere particuliere exploitatie hebben wjj in Nederland niet, omdat de drie voornaamste kenmerken daar voor bjj onze spoorwegmaatschappijen ontbreken: Zjj missen de vrijheid per soneel aan te stellen, te bezoldidigen en te ontslaan, gelijk huar goeddunkt; zij dragen niet het risico barer onder nemingen, zij derven door de naastings clausule in de spoorwegcontracten de zekerheid van het voortbestaan. In 1903 heeft de Minister Oijens het spoorwegpersoneel met ambtena ren gelijk gemaakt. Tegenover de strafrechterlijke aansprakelijkheid als „ambtenaren" van het personeel, heeft de Staat de volle verantwoor delijkheid voor de dienstvoorwaarden aan zich getrokken. Het Koninklijk Besluit van April 1903 laat te dien opzichte geen twijfel. Nu slaat dit niet te loochenen feit den tegenstan ders van Staatsexploitatie een argu ment, dat heden nog door de heeren Pierson en Van Citters werd ontwik keld, uit de hand. De vrees, dat de Staatsexploitatie, welke ons land 30.0U0 ambtenaren méér bezorgen zou, ten ambtenarenoverwicht op de politiek, op de stembus-resultaten en op het geweten der volksvertegen woordigers zou doen ontstaan, moge gegrond zijnzij komt te laat. Feitelijk staat het spoorwegpersoneel geheel met het ambtenaarskorps ge lijk en reeds heeft in het Parlement een ampele bespreking over zijn be langen plaats gevonden. In 1903 hadden de heeren met hun twijfel aan het karakter hunner collega's moeten aankomen thans is er niets meer aan te doen. De Regeering schrijft de maatschappijen de dienst voorwaarden voor en dusver hebben deze ze getrouwelijk opgevolgd. Dus vermaar de macht van den Staat is ten deze volstrekt niet zoo zeker als zjj schijnt. De wettigheid van Minister Oyen's Algemeenen Maatregel wordt vaak in twijfel getrokken en de spoorwegdirecties, tot nu toe uiterst gedwee, zullen wei niet aar zelen die onwettigheid te poneeren, zoodra zulks in haar kraam te pas komt. Mocht zulks gebeurendan staat de Regeering machteloos en kan zij de belangen, die zij op zich nam te behartigen, niet voorsaan. De maatschappijen loopen een uiterst beperkt risico en hebben daarom geen be lang bij de verzekering van haar kapitaal, de handhaving der kapitaals- waarde van haar bedrijven. De ver plichte naastingsclausule immers draagt het grootste risico op den Staat over. De spoorwegcontracten komen, kort gezegd, hierop neer, dat de maatschap- pyen, zoodra ze gedurende twee jaren minder dan 31/a pCt. dividend uitge keerd hebben hetgeen, waar de Staat over de balans en de winst-en verliesrekening niets te zeggen heeft, van eigen goedvinden afhankelijk is, de bestaande contracten kunnen opzeggen en den Staat tot naasting dwingen. Slechts moeten de maatschap pijen dan nog twee jaar doorgaan met de exploitatie, opdat de Regeering tijd hebbe de naasting ,voor te bereiden. De staat naast tegen de volle (vol gens vele „de overvolle") waarde. Ge volg dier bepaling is eenvoudig, dat zoodra door oeconomische toestanden, malaise in handel en industrie, nieuwe uitvindingen op verkeersgebied of wat dan ook, met voldoende zekerheid een achteruitgang van het bedrijf in uit zicht te stellen is, de maatschappijen het bijltje er bij neer leggen. Zij keeren dan gedurende twee jaren één percent dividend.minder uit dan thans, één procent van het aandeelenkapitaal ad plm. 45 millioen wel te verstaan, moeten nog twee jaren, die ander maal een derving van plm. 1 procent dividend mee zullen brengen met de expioitatie doorgaan. Het gansche risico der maatschap pijen is mitsdien opruim anderhalf millioen gulden te taxeerendaartegen over staat het risico van den Staat van plm. zes honderd millioen kapitaal. Genaast of niet, voor de spoorwegen rust de financieele verantwoordelijk heid op den Staat. Het spreekt vanzelf, dat onder zulke omstandigheden de maatschap pijen het oog niet op de toekomst gevestigd houden, doch voor het heden „halen wat te halen is," dat zij een „contract exploiteeren, niet een spoorwegwet", gelijk mr. Treub geestig heeft opgemerkt. Maar kan men nu nog van particuliere exploi tatie gewagen De Staat heeft zich bij de spoor wegcontracten invloed voorbehouden op den aanleg van nieuwe werken, op de exploitatie. Maar bij beide is de Staat even machteloos, als bij de behartiging der belangen van het personeel. Uit eigen ervaring toonde de heer Lely aan, hoe de Regeering haar wil alleen dan vermag te doen zegevieren, als de spoorwegmaatschappijen het met haar eens zijn. De Staat kan evenmin het aanleggen van werken bevorderen als beletten. En nu zullen ook dit werd in den breede aan getoond in de eerstvolgende 30 jaren millioenen noodig zijn voor ur gente werken, 100, 200 millioen, het juiste cijfer is niet te taxeeren. De maatschappijen hebben geen zin zoo veel geld uit te geven, waarvan de rentelast hun exploitatierekening ge heel in de war zou sturende Staat kan ze niet dwingende voor de ontwikkeling van handel en verkeer dringend noodwendige werken zullen dus niet kunnen worden uitgevoerd onder de vigueur der huidige con tracten. Met de exploitatie doet zich hetzelfde voor. Tot bevordering van belangen van reizigers en van den landbouw vermag de Staat niets te doen. Lage tarieven voor arbeiders en school gaande kinderen, van zoo uitnemend gewicht, in verband met het woning vraagstuk, zijn niet te verkrijgen. Op het aantal treinen dat loopen moet kan de Regeering geen invloed oefenen. Waartoe ook besloten worde, in elk geval zal het tot wijziging van de bestaande spoorwegcontracten moeten komen, verklaarde dr. Lely en der Regeering vroeg h(j met nadruk haar meenmg op dit stuk. Maar indien de Staat meer macht wil verkrijgen, dan zal hij daartegen over een nieuwe concessie moeten doen. Wat kan hjj der maatschappijen nog beloven? Eigenlijk slechts, dat ook de rente van 't kapitaal in 't vervolg gegarandeerd zal worden. Dan heeft de Staat al het risico van het bedrijf, nagenoeg alle machtbe hoeft het betoog, dat alsdan een con tract met een maatschappij, hoe wei nig particulier z(j ook zjjn moge, geen raison meer zou hebben en dat men dan in elk geval tot Staatsexploitatie zou moeten overgaan, om gewichtige redenen van staatkundigen aard. Thans is de Minister niemand ver antwoording schuldig van de uitgaven der spoorweg-maatschappijen, welke hjj goedkeurt. Tonnen gouds, die toch voor 't risico van den Staat komen, kan hjj doen uitgeven; het Parlement heeft de koorden dier beurs niet in handen. Zoo zou dus een vorm moe ten worden gevonden om ook den Minister, represteerende de Staats macht, bij liet spoorwegbedrijf aan controle te onderwerpen. De rede van den heer Lely heeft grooten indruk gemaakt, volgens de overzichtschrijver in het Vaderland, op de Kamer. Toch zal de motie denkelijk worden verworpen. De heer Aalberse, die van principieel standpunt uit de nood zakelijkheid van Staatsexploitatie ver dedigde, gaf den voorstellers der motie deswege in overweging da redactie te verzachten, slechts het beginsel te bewaren en de onmiddellijke uitvoering te laten vervallen. De Koningin-Moeder is gisteren avond te 6J uur te Kopenhagen aan gekomen en heeft haar intrek in het Hotel d'Angleterre genomen. De aan het station bijeengekomen menigte begroette haar met gejuich. Openbare inzamelingen. Naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp houdende bepalingen omtrent inzamelingen, beeft de mi nister van binnenlandsche zaken een nota ingediend vergezeld van een gewijzigd wetsontwerp. Bljjkens laatstgenoemd ontwerp zal een verlof voor periodieke inzamelingen geweigerd worden, indien niet bjj voorbaat kan wcfdtn aangenomen, dat er grond zal zijn voor een her haald beroep op de ingezetenen. Van hem die de inzameling zal houden wordt geëischt een getuig schrift van zedelijk gedrag. Het beroep tegen de stuiting wordt in dien zin geregeld, dat alleen in de twee gevallen, die den burgemeester aangaan, op hem een mondeling beroep kan worden gedaan. In alle andere gevallen behoort do beslissing tot den werkkring van B. en W. In dien zin is het betrekkelijk artikel aangevuld. Voorts bepaalt thans het ontwerp, dat in de beschikking waarbij het verlof voor periodieke inzamelingen wordt verleend, ook het aantal jaren wordt genoemd, waarvoor dat verlof gelat. De andere wijzigingen betreffen voornamelijk de redactie. Door een misverstand was in het Handelsblad de lijst der cadetten opgenomen, die eerlang examen zullen doen. Wij hadden daaruit de namen der Amersfoorters genomen. De uit slag dier examens is echter eerst einde der maand te wachten. Naar wij vernemen, zal het omnibusplau, wegens gebrek aan mede werking in de Bergwjjk, dus van hen die bij de instelling van een dienst het meest gebaat zouden zjjn, geene uitvoering kunnen vinden. Daar niet alleen geene toezegging van financi- eelen steun werd gedaan, maar velen zelfs zeiden toch van een omnibus- dienst geen gebruik te zullen maken, mocht de administratie, naar zij meende, de plannen niet ten uitvoer brengen. De weinige medewerking, om niet te spreken van den tegenstand der bewoners van het Bergkwartier, zal vermoedelijk oorzaak vinden in afkeer van vervoermiddelen, die eigenlijk uit den tjjd zijn. Wij zijn ervan overtuigd, dat, indien de tram door dat kwartier werd gelegd, wel degelijk velen daar van gebruik zouden maken. En ook ons wil het voorkomen, dat by eene verlegging van de tram, deze zelf daarvan ten zeerste zou profiteeren. Zoo enorm groot zullen de kosten van eene verlegging toch niet zijn, aangezien men de rails, die langs Stationsweg en Vlasakkerweg liggen, toch weer kan gebruiken. Dinsdagavond 19 dezer hield de heer G. J. Bosch uit Amsterdam, Voorzitter van de „Vereeniging van Levens- en Pensioensverzekering van Spoor- en Tramwegpersoneel" gevestigd te Amsterdam, in de Keizerskroon een lezig voor het spoorwegpersoneel te Amersfoort over het onderwerp „Levensverzekering van Spoorweg personeel." Spreker begon met het nut en doel aan te toonen van Levensverzekering en de wijze waarop de verschillende Maatschappijen werken. Reeds meermalen werd door perso neel der Spoorwegmaatschappijen aan gedrongen op stichting van een Ver eeniging van Levens- en Pensioens verzekering, totdat in Maart j.l. definitief een Vereeniging werd op gericht. Het Bestuur, na van bevoegde zijde inlichtingen verkregen te hebben, wendde zich tot de onderlinge Levens verzekering Maatschappij „'s Graven- hage". Van gen. Maatschappij werden de volgende gunstige voorwaarden ver kregen voor het spoorwegpersoneel. lo. Vrijstelling van dokterskeuring tot jn bedrag van f300. 2o. Verzekering tot elk bedrag met een minimum van f 100. 3o. Speciale en goedkoops tarieven met recht van premiebetaling per week, per halve maand en per maand. 4o. Vrijstelling van poliskosten. Spreker zette een en ander nog duidelijker uiteen en wees tevens op de voordeelen by sluiting van ver zekeringen van f 100 bij de Vereeni ging als zoogenaamd begrafenisfonds, in tegenstelling van de vele bestaande fondsen, daar de door de Vereeniging verstrekte polis waarde verkrijgt, ter wijl dit niet het geval is bjj sluiting van een verzekering by een begrafe nisfonds. Na eenige vragen beantwoord te hebben werd de vergadering gesloten, na de aanwezigen nogmaals opgewekt te hebben tot aansluiting by de Ver eeniging. De fourier G. J. Dankbaar van het le Reg. Huzaren alhier, wordt bevorderd tot opperwachtmeester by het Eskadron Ordonnansen, ter ver vanging van opperwachtmeester A. J. P. Peters, die bevorderd wordt tot adjudant-onderofficier te Millingen. De zwanenfarailie, die vorige jaren nog al eens verzorgd werd nabij de Utrechtsche brug, heeft gedurende den laatsten tijd een veel rustiger en tevens veel veiliger verblijfplaats ge kregen. De beschermende matten, die een soort huisje voor de dieren vor men, staan nl. aan den beekkant op de oude begraafplaats] waar de dieren ongestoord kunnen nestelen en broeden. De muziektent in het plantsoen is nu ook voorzien van houten schot ten, die bij winderig weer in de tent kunnen geplaatst worden. De Amersf. Muziekvereeniging zal zich dus voort aan niet meer met een armelijk zeil behoeven te behelpen. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp tot toepassing van art. 32 der Burgerlijke Pensioenwet ten behoeve van den heer A. M. Kolle- wjjn, de heeren Heerkens, Dojer, Waller, van Nierop en Pelinck. De feestgids voor het a.s. Muziek concours is heden verschenen. Uit het programma voor den feest dag blykt dat de officieels ontvangst zal plaats hebben om 12 uur in Het Valkje. Daarna wordt in optocht ge marcheerd naar het feestterrein waar om half een het concours geopend wordt door de Amersfoortsche muziek vereeniging met de Jubileumsfeest- marsch van G. K. G. van Aaken. De wedstrijden beginnen om 1 uur. De j ury is saamgesteld uit de heeren W. v. d. Bly uit Utrecht, J. A. Kwast uit Arnhem, F. J. Schweins- berguit Nijmegen en J. N. W. C. A. Ruygrok uit Utrecht als plaatsver vanger. Aan het concours nemen deel de volgende vereenigingen. Derde afdeeling, fanfare: Cresendo te Baambrugge, Erica, te Barneveld, Excelsior te Woerden en V. I. O. S. te Mijdrecht. Derde afdeeling, harmonie: Fidelio te Woudenberg, Ons Genoegen te Rhenen, AVerklieden Harmonie te Utrecht, Semper Crescendo te Ame- rongen, Caecilia, te Veenendaal en Caecilia te Scherpenzeel. Tweede afdeeling, farareEen dracht te Huizen, Fanfarecorps „Leo" te Hilversum, Het Loenensche Fan farecorps te Loenen a, d. Vecht en Concordia te Vinkeveen. Tweede afdeeling, harmonie Abcou der Harmonie te Abcoude, Amers foortsche Muziekvereeniging en Voor waarts te Utrecht. Eerste afdeeling, harmonieKunst aan 't Volk, en te Utrecht, Wilhel- mina te Hilversum. Hoogste afdeeling fanfareCrescendo te Baarn. Aan de veemarkt golden heden de volgende prijzen Vette Koeien van f 170—f 200 Kalfkoeien f 130—f 230 Guiste Koeien f 100—f 140 Kalfvaarzen f 110f 220 Guiste Vaarzen f 60—f 110 SOEST. Na eerst hardnekkig ont kend te hebben heeft J. B., alhier aan de politie bekend dat hjj den brand bij den touwslager F. alhier veroorzaakt heeft doordat hij eenig hennep, dat aan een knoop van zjjn kiel vast zat, met een lucifer eraf wilde branden, in plaats van het los te snjjden. Een af springende vonk deed de hennep toen vuur vatten, aldus beweert hij. De zaak is in handen der justitie. Mej. H. van der Laan, onder wijzeres aan de school met den Bijbel alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Winschoten. Met Augustus zal haar functie aldaar aanvaarden. BAARN. Op de kiezerslijsten, die thans definitief zijn vastgesteld komen voor 1192 namen van kiezers voor den Gemeenteraad, 1253 voor de Provin ciale Staten en 1268 voor de Tweede Kamer. BUNSCHOTEN. Met no. 119 der Staatscourant zijn verzonden afdruk ken der statuten van de „Vereeni ging tot Stichting en Instandhouding van eene school met den Bijbel te Spakenburg, gemeente Bunschoten". BARNEVELD Door de politie, is al hier in hechtenis genomen zekere J. v. B., die by een horlogemaker aldaar een zilveren horloge met ketting verkocht voor f 150, hetwelk bleek ontvreemd te zijn van een met hem reizend kameraad. Thans hoort men weer allerwege het eentonig geklop der „houters", die in onze boschryke omgeving bezig zijn het eikenhout van zijn schors te ontdoen Dank zij het prachtige weder, der laatste dagen, vlot dit werkje nu uitstekend, zoodat een flink daggeld kan verdiend worden. Reeds 's morgens vóór zonsopgang begeven de arbeiders zich naar de bosschen, waar tot's avonds laat gewerkt wordt. Voor dezen ar beid wordt van f 18 tot f20 per voer (816 KG.) betaald. De pryzen der schors vallen ditjaar echter niet mede. Vermoedelijk zal niet meer dan f 33 per voer besteed worden terwijl voor het talhout f5 per \im (104 bosschen) bedongen wordt.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2