WEERBERICHT. Thermoiaeterstand BINNENLAND. STATEN' GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Langs den Weg. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.; De Bildt, 26 Mei 1908. Hoogste baromelerstaud 769.9 m.M. te Biairitz laagste 746.2 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 27 Mei 1908. WindZwake tot matige, meest Westelijke wind. Gesteldheid van de luchtZwaar bewolkt, weimg of geen regen. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 759 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 60 Laagste hedennacht F. 44 Hedenmiddag 12 uur F. 65 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Dinsdag 26 Mei des morgens 7 uur 59» F. der rente, want indien men deze ging uitzonderen, zou ook gevraagd woiden om vrijstelling van de buitenlandsche staatsfondsen. Caillaux sloot zijn betoog met deze woorden: De democratieeischtgelijke belasting voor allen en dat iedereen betaalt naar zyn draagkracht. De regeering heeft met de indiening van het wetsontwerp op de inkomsten belasting getracht te handelen in den geest der republikeinsche meerderheid. Het staat nu aan die meerderheid te zeggen of de regeering al of niet haar vertrouwen heeft behouden. De heer Ribot, daarna het woord verkrygend, zeide, dat alle regeeringen het noodzakelijk hebben geacht waar borgen te geven voor het krediet van den staat. Hij verklaarde, dat men niet het recht heeft iets te korten op de rente-coupon. Dat Frankrijke krediet zoo groot is, heeft het daaraan te danken, dat het steeds met soms aan overdry ving grenzende nauwgezetheid, zyn verplichtingen is nagekomen. Spr. verklaart nooit te zullen toestaan, wat de regeering thans tracht te ver kregen door de quaestie van vertrouwen te stellen De overgroote meerderheid der hou ders van rente bestaat uit menschen, die hunne weinige spaarpenningen aan den staat toevertrouwen, teneinde deze veilig te beleggen. Nadat nog minister-president Clemen- ceau het. woord had gevoerd en ver klaard, dat de regeering niets onbe proefd zal laten om de hervormingen, die op haar program staan, ingevoerd te krijgen, nam de Kamer met 347 tegen 170 stemmen het artikel aan, bepalende dat er belasting zal worden geheven van reDten, obligation en andere fondsen, uitgegeven door den Franschen Staat. BELGIË De verkiezingen hebben in zooverre eene belangrijke wijziging gebracht, dat de Regeeringsmeerderheid in de .Kamer eeningszins aan kracht heeft verloren. De oude Kamer telde 89 r. k. 45 lib. 31 soc. en Daens. De nieuwe Kamer zal tellen 87 Kath. 43 lib., 35 socialisten en 1 christen-demo craat. De meerderheid der R. Kath. valt van 12 op stemmen. De Minis ters van Buitenl. Zaken, Nijverheid en Spoorwegen, die aan de beurt van aftreding waren, zijn herkozen. De Senaat bestaat thans uit 64 R. K. 35 lib. 12 soc. De R. K. meer derheid is daar gestegen van 14-op 18. SPANJE. Zondagmorgen heeft te Madrid een vergadering plaats gehad van de republikeinsche Vereenigiug. Aanwezig waren afgevaardigden, senatoren ex- senatoren en vertegenwoordigers van de provinciale afdeelingen der partij. Het volgende besluit werd genomen: Aangezien het door Maura inge brachte wetsvoorstel op brisante middelen de republikeinen buiten de wet plaatst, besluit de vergadering, dat, indien het voorstel tot wet wordt verheven, de republikeinsche afgevaardigden ter Cortes het Parle ment zullen verlaten. Ook te Murcia en Barcelona heb ben republikeinenmeetings plaats gehad. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft in den ministerraad ver klaard, dat de Fransche regeering, alvorens president Falliéres naar Engeland was vertrokken, had ge antwoord op de Spaansche nota be treffende Casablanca. In het antwoord wordt medege deeld, dat de personen, die zich aan den overval schuldig hebben gemaakt, in hechtenis zyn genomen. De minister voegde aan deze raede- deeling toe, dat het incident als geëindigd kan worden beschouwd en dat het geen afbreuk heeft gedaan aan de bestaande goede en hartelijke betrekkingen tusschen beide landen. TWEEDE KAMER. Zooals we gisteren reeds melden, is er by de behandeling van de motie- Bos in zake Staatsexploitatie van Spoorwegen nog een tweede motie ontstaan, n.l. van den heer Nolens, luidende „De Kamer, van oordeel, dat de vraag of voort zetting van het thans gevolgde beleid betreflende de spoorwegen wenschelijk is, dringend overweging verdient, noodigt de Regeering uit door een in te stellen Staatscommissie te doen onderzoeken of, en zoo ja, op welke wijze in dat beleid verandering ware aan te brengen." De heer Nolens behoort tot degenen, die vinden dat de quaestie: Staats exploitatie of niet, by de wet be hoorde te worden uitgemaakt en die daarom alleen reeds tegen de motie-Bos zullen stemmen. Maar principieel is hij niet tegen Staats- explotatie. Het kleine standpunt van minister Bevers, dat. men nl. alleen dan tot Staatsexploitatie moest over gaan als de schatkist er voordeel by zou hebben, noemde hy „volkomen verkeerd". En hij meende uit het debat te mogen concludeereDle. dat het stelsel van onze spoorwegover eenkomsten niet in alle opzichten voldaan heeft, 2e. dat, naar het oor deel van zeer velen, onder die over eenkomsten geen goede ontwikkeling van ons verkeer is te krijgen, 3e.dat de fiuancieele zijde nog niet geheel helder is geworden, 4e. dat ten op zichte van het personeel, de verhouding tusschen den Staat en de maatschap pijen niet geheel in den haak is. Dr. Bos heeft in een heldere repliek de debatten geresumeerd en de voor naamste bezwaren van zijn tegen standers weerlegd. Ily zette uiteen, dat een uitspraak by motie ten deze wel degelijk oirbaar moest worden geacht. Heeft niet Thorbecke in 1858 een motie ingediend in zake Staas- aanleg en particuliere exploitatie van spoorwegen Pressie op de Regeering te oefenen wordt niet bedoeld, de voorstellers willen de Kamer een krachtigen wensch doen uitspreken, een wensch, die de Regeering lust en vertrouwen geeft definitieve plannen voor de naasting der spoorwegen ter hand te nemen. Voor de bespreking der détails eener toekomstige Rijksspoor- wegorgauisatie is het moment nog niet aangebroken, thans behoeft men nog niets in onderdeelen uit te werken, mits men de mogelijkheid eener gezonde Staatsexploitatie in het licht stelle. En juist aan de rechterzijde der Kamer roept men, dat het niet aangaat een „motie in de lucht" aan te nemen en dat slechts over concrete voorstellen van wet te oordeelen valt. In 1895, by de behandeling der motie- Dobbelman over beschermende rechten, dacht men er blijkbaar anders over. Toen zeide de tegenwoordige Kabinets formateur ten minste: een motie is geen wetsartikel, doch een wensch 1 In grove trekken schetste dr. Bos nogmaals de ervaringen in het buiten land opgedaan en kwam tot de con- clussie, dat overal in het buitenland de ontwikkelingslijn van het spoor wegwezen loopt van particulier bedrijf tot tak van Staatsdienst. De ervaring moge leeren, dat de exploitatie-coëffieient bij Staatsbeheer klimt - dr. Bos liet zulks in het m.dden -- doch met de rentabiliteit van het bedrijf heeft dat niets te maken. Reeds do'practijk toont het aan. In Frankrijk heeft het Staatsnet den hoogsten exploitatie-coëfficient en mar cheert het bedryf commercieel 'oeter dan bij de particuliere maatschappijen. Dat Staatsexploitatie bovendien aan de belangen van handel en nijverheid dienstbaar gemaakt kan worden, zonder begunstiging van enkelen heeft ons spoorwegbedrijf op Java bewezen. Minister Kolkman's grappen over dr. Lely's schets van de organisatie van een vrijen dienst, zijn door dr. Bos geheel en al onschadelijk ge maakt. De inrichting der Rijkspost spaarbank, der Posterijen, ja, het Staatsmijn wezen bewijst wel, dat van iets inconstitutioneels daarbij geen sprake kan zijn. Staatscommissie Ryks- werklieden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft gisteren geïnstalleerd de staatscom missie voor de arbeidsvoorwaarden der rijkswerk lieden met een rede, waarin hij wees op het gewicht der taak van de commissie en zeide, dat wanneer hier sprake is van over eenstemming in de regeling der arbeids voorwaarden, wel zeker niet gedacht is aan eenvormige regeling dier voor waarden, voor den vaak zeer onder scheiden arbeid onder zeer uitloopen- de omstandigheden verricht, maar aan de eenheid in de beginselen, waardoor die regeling zelve wordt beheerscht en die nu niet steeds aanwezig schijnt. Voorts wees de .Minister er op dat de vraag is of hier niet moet worden gevormd een lichaam dat het geheel overziet en op dat terrein de voor lichting kan geven die noodig is. H ij eindigde met de hoop uit te spreken dat de arbeid der commissie mocht strekken de regeering in staat te stellen om de roeping, die zy heeft tegenover de werklieden in dienst van het Rijk, waardig te vervullen. De rede werd beantwoord door den voorzitter der commissie, mr. J. W. S. A. Versteeg, secretaris-generaal van het departement van landbouw, die er op wees dat men in het oog houdt do groote verschillen uit den aard der zaak bestaande in de arbeids voorwaarden de rijkswei'klieden als gevolg o.a. van verschillende plaatse lijke omstandigheden, zoodat elke stap om die verschillen zooveel mogelijk uit te wisselen, niet dan aarzelend zal kunnen worden gezet. Aan het perma nent college van .advies, waarop de Minister doelde, zal, aangenomen dat dit denkbeeld voor verwezenlijking vatbaar is, de uiterste takt behooren ten grondslag te worden gelegd. Tot leden van het Dagelyksch bestuur van de S.- D. A. P. zyn ge kozen de heeren 1 Van Kuykhof en Vliegen, tot voorzitter de heer Vliegen. Tot leden van het partijbestuur buiten Amsterdam werden gekozen de heeren Mendels, Schaper en Spiekman. LEIDER. De „Standaard" schrijft: Groen van Prinsterer werd Veld heer genoemd, maar dan spottend een Veldheer zonder leger. Voor dat Veldheer heeft men thans den titel van Leider in de plaats ge schoven, en roept u dan in schijnbaar welwillendheid, toe: Ge zijt niet alleen leider, maar leider iure suo, niet door eigen wil of anderer beschikking, maar door hooger bestel. Alleen maar, men spoort het leger aan om den Leider niet te volgen. Men slaat het pad in, waarvaD de Leider zegt: Dien weg moet't niet op. En als men dan toch dien weg uitgaat, noodigt men den zoogeuaamden Leider vriendelijk uit, trouw op dat eigen gekozen pad te volgen. Van Curatoren werd vaak spottend gezegd: Curator a non curando. Dit wil zeggen: Ge zyt verzorgerjen wordt dus genoemd, omdat ge niet te ver zorgen hebt. Én zoo wordt het nu ook hier: Duce a non duceudo, wat zeggen wil: Ge zijt leider omdat ge niet te leiden, maar te volgen hebt. De omgekeerde wereld, zoudt ge zeggen. Doch daarin schuilt nog het stuitende niet. Het stuitende ligt hierin, dat men van u vergend dat ge volgen zult,u spottenderwijs wolken van wierook toezwaait, om u kwansuis te eeren als Leider. O, Gij, antirevolutionaire partij, wat zijt ge gelukkig. Gy hebt wat zoo menige partij mist, een Leider, en een Leider iure suo, een Leider van geheel eenige soort. Wee over u, als straks die Leider u door den dood ontval len zal. Maar inmiddels zie wel toe, zyn leiding is al verkeerd wat we er van te zien krijgen. Ziehier anderen die op kleiner schaal leiden, vlak tegen hem in. Volg hen toch. Ga in het spoor dat. zij u wijzen. Uw L°ider z-d dan vanzelf wel volgen. Maar laat hem zyn titel, laat hem zyn eere. Het heeft wel iets van spot, maar erger u daar niet aan. Streeling van ijdelheid stilt zooveel pijn. En blijft daarom, onderwijl ge gansch andere paden opgaat, maar aldoor jubelenLeve onze groote Leider Wat moet die Leider, als hjj zoo gaan ziet en zoo roepen hoort, in zijn nopjes zijn 1 Immers dit weet ieder, het is hem niet te doen, om naar zijn beste in zicht, ons volk naar den Christus terug te roepen, en aan ons Christen volk weer invloed op het bestuur van den Staat te verzekeren. Het is hem eeniglijk te doen, om Leider te heeten. Nog altoos dezelfde spottaal als in de dagen van Groen van Prinsterer. Toen Veldheer, nu Leider, maar de spotzucht blyft één. SCHADELOOSSTELLING AAN VRIJGESPROKENEN. „Democraat" bepleit in „Land en Volk" in beginsel een toekenning aan verdachten en beklaagden in strafzaken van een schadeloosstelling voor dien tijd, dien zij moeten doorbrengen ter terechtzitting, alsmede voor de daar mede samenhangende reis- en ver blijfkosten en ingeval van onvermogen, tevens voor de noodzakelijke kosten, verbonden aan het zoeken van een verdediger en van getuigen. Waar echter velen tegen zoodanig een alge- meene regeling bezwaar zouden heb ben, omdat dan ook een schadeloos stelling zou worden toegekend aan lieden, die schuldig bevonden werden en veroordeeld, betoogt schrijver, dat men den wetgever, ook volgens dezen, wel zou mogen vragen dat hy ver dachten en beklaagden, die vrijgespro ken, ontslagen van rechtsvervolging of niet meer vervolgd worden, niet naar huis laat gaan zonder hun althans, op den voet van de tarieven voor getui gen en deskundigen, een bepaalde vergoeding voor reis- en verblijfkosten en voor tijdverlies toe te kennen. Men zou voorts z.i. den rechter de bevoegd heid kunnen verleenen, om ingeval de beklaagde on- of minvermogend was, en deze kon aantoonen kosten te heb ben gehad van correspondentie met zijn verdediger, de ambtenaren of colleges, die zjjn zaak behandelden, of met personen, welke hy als getuigen wensch te te laten hooren, te bepalen, dat ook deze kosten zouden worden vergoed. Schrijver acht deze regeling nog wel geen ideale, maarjzegt hij, zij komt in elk geval te gemoet aan de wenschen van hen, die getroffen zyn door de onbarmhartigheid, waarmede thans de strafwetgever, in zyn een zijdige behartiging van de belangen der maatschappij, de belangen der individuen, zelfs der onschuldigen, laat lijden en juist diegenen, welke het meest steun behoeven in hun moei lijken levensstrijd om niet tot mis drijf te vervallen, het ernstigst schaadt door de onverschilligheid, waarmede hij hun belang eenvoudig negeert. Het is een eisch van gezonde democratie, dezen misstand gaandeweg te doen verdwijnen. De particuliere synode van de Geref. kerken in de provincie Utrecht zal gehouden worden op Woensdag 10 Juni a.s. in de Oosterkerk te Zeist. Behalve de huishoudelijke zaken komen op de agenda een viertal voor stellen voor, waarvan er 3 van de classis Amersfoort. Er zyn te dezer stede nage maakte dubbeltjes in omloop, n.l. halve centstukken, die met een dun laagje nikkel bedekt zijn Het ver schil is natuurlijk zeer goed op te merken, maar toch kan men er ook weer gemakkelijk mee inloopen, daar het toch niet steeds de gewoonte is, elk ontvangen geldstuk eenigszins nauwkeurig te bezien. Voor dergelijke namaak zjj men nu gewaarschuwd. Men verzoekt ons er aan te herinneren, dat Prof. Dr. Cannegieter, die a.s. Zondagmorgen in de Remon- strantsche kerk zal optreden, een der oprichters is van den Provincialen Bond van Vrijzinnigen in de Neder- landsche Herv. Kerk. Gisterenavond werd in de Zwaan een vergadering gehouden, uitgeschre ven door de sub-commissie uit de Oraujevereeniging, waarbij de onder wijzers van de verschillende scholen waren uitgenoodigd, ten einde de plannen te bespreken voor de aubade op Koninginnedag van dit jaar. De openbare scholen waren allen ver tegenwoordigd, behalve de Meisjes school, terwijl van de bijzondere scholen onderwijzers van Diaconie school en de Christelijke school ter vergadering aanwezig waren. Nadat de voorzitter, de heer D. Meester, de plannen had uit een gezet, werden verschillende bezwaren besproken en aanwijzigingen gedaan, voor het zoo goed mogelijk slagen der aubade. Het maximum aantal kinderen, dat ditmaal zal kunnen deelnemen is op 2000 gesteld, terwijl als dirigent wederom zal optreden de heer R. van 't Wel. De plannen zullen worden uitgewerkt door de sub-commissie, die daartoe is aangevuld met zooveel mogelijk een onderwijzer van elke school. Het gebeurde Zaterdagmorgen. Een dienstmeisje, vermoedelijk veel haast hebbende, kwam, gezeten op een fiets, met eenige vaart aanrijden van de Paulus Buyslaan naar den Vlasakkerweg. Of zy het stuur kwyt raakte of dit niet meer meester was, is niet uit te maken, doch dit is ze ker, dat zy in plaats rechts of links te wenden, recht door ging en alzoo dwars over het trottoir van den Vlasakkerweg het talud af reed of liever viel en terecht kwam in de spoorsloot. Voor zoover bekend, is zij er met een nat pak afgekomen, hetgeen wel een wonder mag heeten als men de hoogte van het talud in aanmerking neemt. Wielrijders dienen dan ook de meeste voorzichtigheid in acht te nemen, rijdende in de richting van de van Oldenbarneveldlaan of van de Paulus Buyslaan naar den Vlasakker- weg. Gisterenavond werd er brand gealarmeerd op den Hoogeweg by zekeren L. Toen evenwel de politie ter plaatse kwam bleek het geluk kig niet zoo erg te zyn, wel was er een begin van brand geweest, maar de bewoners hadden het zelf reeds gebluscht. In het logement „de Vriend" in de Hellestraat ontstond gisterenavond twist tusschen eenige gasten. Een wond zich daarbij nog al op en wilde zelf de ruiten gaan bewerken, maar toen hij er een had ingeslagen, staakte hij dit minder amusante werk. Nadat de politie was komen opdagen werden de vechtgragen gescheiden. (Amersfoortsche Kroniek en Critiek.) VII. Donderdag j.l. wilde ik een fiets tochtje maken van hier over 't Huis ter Heide naar Baarn enz., doch werd onderweg door het onweer overvallen, zoodat ik besloot naar de halte Dol- dersche Weg te gaan en van daar per spoor terug te keeren. Dat zou me ongezocht stof geven voor een Laugs- den-wegje, want hier terugkomend had ik gelegenheid eens weer op te merken hoe hoogst onpractisch ons station is voor bewoners van Amers foort. Het moge een ideaal zyn voor de heeren, die behooren tot het dienst personeel, voor den Amersfoorter, die dagelijks op reis gaat, moet het een voortdurende ergernis zyn. Voor men het tweede perron heeft bereikt, heeft men zyn kracht kunnen beproeven op een viertal deuren, wan r deze gaan alles behalve gemakkelijk open. 't Is een ietwat vieze geschie denis ook, want waar zooveel paren handen en niet altijd van de schoonste tegen gedrukt worden, laten ze zicht bare sporen na. Om er met veel bagage door te komen, is een waar kun'ststuk er wordt heel wat behendigheid ver- eischt dit zonder ongelukkeu gedaan te krijgen. Moet men er een fiets doorheen loodsen, dan geschiedt dit vaak ten nadeele van de deur of van het rywiel. Is men aankomend reiziger en heeft men een fiets by zich, dan is men er het ergst van al aan toe, want behalve met die vier deuren, heeft men dan te kampen met een twintigtal trappen. Nu weet ik wel, dat er tal van welwillende witkielen zyn, die bereid worden bevonden u behulpzaam te zyn, maar niet ieder voegt het telkens op klinkende wyze zijn dank daarvoor te betuigen. Er is nog een andere zaak, die me zeer onpractisch voorkomt. Er zjjn namelijk groote geschilderde borden, waarop duidelijk aangegeven staat, van welk perron en van welk gedeelte daarvan de treinen in de verschillende richtingen vertrekken. Dat is uitnemend en voorkomt veel gevraag. Doch alweer hebben de Amersfoorters hieraan zoo goed als niets. Want als men meent, wat heel logisch gedacht zou zijn, dat deze borden zich ook bevinden in da vesti bule, heeft men het mis. Ze zijn alleen geplaatst op het tweede perron. De Amersfoorter, die, zonder te vragen is doorgewandeld naar het tweede perron, kan soms tot de voor hem onaangename ontdekking komen, dat zijn trein van het eerste perron ver trekt en dus mag hij nog eens weer

De Eemlander | 1908 | | pagina 2