WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENBAN O. STATEN GENERAAL. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. LLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 27 Mei 1908. Hoogste barometerstand 775.2 m.M. te Oxfoid; laagste 753.4 m.M. te Sey- disfjord. Verwachting tot den avond van 28 Mei 190S. WindZwake tot matige, Noor delijke wind. Gesteldheid van de luchtBewolkt, droog weer. Temperatuur Dezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 767 m.M. Vorige stand te 12 uur 765 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 49 Hedenmiddag 12 uur F. 6S AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Woensdag 26 Mei des morgens 7 uur 60» F. TWEEDE KAMER. Zooals we gisteren reeds meldden, is de motie-Bos inzake Staatsexploi tatie van spoorwegen verworpen met 46 tegen 39 stemmen. De rechterzijde stemde tegen de motie, met uitzondering van zes Katholieken, de heeren Aalberse, Passtoors, Bogaardt, Bolsius, Janssen en Van Vlijmen, die vóór stemden. Van de linkerzijde stemden alle aan wezige sociaal- en vrpziumg demo craten voor, alle vrij-liberalen tegen. Van de Liberale Unie stemde de groote meerderheid voorzes van hare leden de heeren Hubrecht, S. v. d. Bergh, Van Doorn, Ferf, IJzer man en De Boer stemden tegen. Afwezig waren de heeren Reyne, Van Alphen, Duynstee, Troelstra, Van Idsinga, Brunrmelkamp, v. d. Borch van Verwolde, Pierson, Lucasse, Loh- man, Arts, v. d. Heuvel, Ruys de Beerenbrouck, De Stuers en Van Sasse van Ysselt. We deelden reeds het een en ander mede over hetgeen de heer Treub aanvoerde tegen de Nieuwe Courant. De afgevaardigde heeft namelijk in den loop van zjjne rede medege deeld, dat aan De Nieuwe Courant door de „Ned. Vereeniging van Werk gevers" een jaarlijksch subsidie is toegekend van f 7000, op voorwaarde dat men aan dat blad een redacteur zou aanstellen ter verdediging van de economische belangen der groot industrie. De hoefijzer-correspondent van het Handelsblad heeft over deze mede- deeling inlichtingen gevraagd aan den hoofdredacteur van De Nieuwe Cou rant en van hem de bevestiging ont vangen van de mededeeling voor wat het toekennen van het subsidie belangt, doch met de verzekering tevens, dat er geen voorwaarde aan verbonden is. Dit laatste vermindert natuurlijk de beteekenis van wat de heer Treub mededeelde, in belangrijke mate, meent genoemde correspondent. Rest immers alleen het feit, dat een blad van een zekere groep van belanghebbenden bij de groot-industrie, geregelden gelde- lijken steun ontvangt. Wij zijn dat niet eens met hem. Een blad mag subsidie aanvaarden vau een politieke part(j, die natuurlijk 't algemeen belang op het oog heeft. Eene vereeniging van groot-indus- trieelen heeft alleen de belangen eener bepaalde categorie van personen op het oog en door het aannemen van subsidie van die personen, verplicht men zich als 't ware stilzwijgend hunne belangen te dienen. Toch is ook de correspondent van het Hbid. van oordeel dat zoo'n vaste band tusschen een persorgaan en een bepaalde groep belanghebbenden een min gewenschte verhouding blijft opleveren. Er zijn omstandigheden, zegt hij, waarin men zelfs den schijn moet verm(jden. Dat is volkomen juist. Tegenover het station Wolfheze zijn aangekocht vijf hectaren land van de erven Hellingman voor de oprichting van een gesticht voor honderd alleen staande blinden van alle gezindten. Mr. J. H. Worst wenscht, vol gens het N. v. N., niet in aanmerking te komen voor een benoeming als wethouder van Amsterdam. De keuze zal dus waarschijnlijk gaan tusschen de heeren mr. De Vries (a. r.) en Ketelaar (v. d.). INTERNATIONALE RECLAME TENTOONSTELLING. Gedurende de maand Augustus en mogelijk ook langer zal in de Buiten- societeit te Arnhem, dat idylisch plekje aan den hoogen Rijnoever, van waaraf men een heerlijk panaroma heeft over den Rijn en de groene Betuwe, eene Internationale Reclame tentoonstelling worden gehouden. Het doel der organisators is niet alleen de reclame door alle eeuwen heen hier bijeen te brengen, doch vooral ook de verschillende wijze, voorwerpen, teekeningen, costumes, drukwerk, platen enz. waardoor reclame gemaakt kan worden, 't Een en ander zal in afdeelingen en vervolgens in groepen worden verdeeld, zoodat de bezoeker een duidelijk overzicht van de zeer verschillende wijze van reclame maken van nu en vroeger en tevens van de artikelen, die, dank zij de reclame, een wereldvermaardheid ver wierven. Het secretariaat van deze tentoon stelling is gevestigd in de Buiten- societeit te Arnhem. Geen borgtochten meer. De Nationale Borgmaatscbappij te Amsterdam heeft zich bereid verklaard de gemeente te verzekeren tegen oneerlijkheid en berooving van alle daarvoor in aanmerking komende ambtenaren voor een premie van 1 pCt. 'sjaars. Volgens de bestaande regelingen wordt door verschillende ambtenaren een borgtocht gesteld „tot richtige nakoming hunuer geldelijke verant woordelijkheid", waarvoor zij bjjna allen van gemeentewege een vergoe ding van 2-^ pet. ontvangen. Het verdient naar het oordeel van B. en W. van 'sGravennage aanbe veling de verplichting tot het stellen van borgtocht, behalve voor den ge meente-ontvanger (zie art. 109 dei- Gemeentewet), af te schaffen en do door de Nationale Borgrnaatschappjj aangeboden verzekering te sluiten, waardoor de gemeente jaarlijks pet. (te zamen ongeveer f 1400 zou bespa ren en bovendien dit voordeel zou hebben, dat zij niet alleen, zooals nu, tegen oneerlijkheid, maar ook tegen berooving zou zijn gewaarborgd. B. en W. doen daartoe de noodige voorstellen. HET ANCIENNITEITS-DOGMA. De Nieuwe Ct. misprijst het, dat in de samenstelling van den raad van defensie het militaire lidmaatschap aan bepaalde hooge ambtsbetrek kingen verbonden is geworden. De kamer der landmacht kan zonder twijfel aanspraak maken op den titel van raad der ouden. Of daardoor een waarborg is verkregen voor meest- gesclnktheid is geenszins zeker. Men mag aannemen, dat het cul minatiepunt van 'smenschen kennen en kunnen gelegen is tusschen den 40- en 60-jarigen leeftijd. Binnen die leeftijdsgrenzen bevinden zich offi cieren van den luitenantsrang tot dien van kolonel, allen uitgesloten van het lidmaatschap van den raad. Laat zich onder die velen iemand bevinden van welke talenten ook, zijn raad gevende stem mag niet meetellen. Het vaderland moet op zijn advies wachten tot het toeval hem, wanneer hij de hoogste leeftijdsgrens genaderd is, wellicht plaatst in een der be trekkingen, waardoor hij tot raad- geven bevoegd wordt. Een jaar vroeger geboren dan een ander, die „boven hem in de ranglijst staat" en zijn raad gaat onherroepelijk verloren. Dat is de vloek van het ancienni- teitsdogma. Inzake bevelvoering of gezagshandhaving moge dit dogma een nbodzakelijk kwaad zijn, het getuigt allerminst van breede opvat ting het ook te huldigen, juist waar zich een uitgezochte gelegenheid voor deed om er zich ten bate van en zonder schade voor de goede zaak van los te maken. De tijden zijn ongunstig voor het opbloeien van jonge, frissche krachten in het leger, meent het blad. Drie ge- neraalsplaatsen zijn onlangs bezet met mannen vlak bij de 60 jaren, de wette lijke leeftijdsgrens. Op hen volgen in de ranglijst een reeks mannen, van wie velen zich afvragen: zal ik nog „aan de beurt" komen, voor ik die grens bereikt heb? Het generaalspensioen bedraagt f 600 meer dan dat van eon kolonel! Twee jaar is de minimum- tijd om het te verdienen. Maar het leger bekommert zich om die vraag niet veelhet heeft behoef te aan vitale kracht in zijn voorgan gers. Zij, die tot scherpe waarneming in staat waren, hebben te dikwijls chefs kunnen gadeslaan, die „pbysiek op" waren dan dat zij niet met wan trouwen benoemingen zouden begroe ten op zulk een in militairen zinver- gevorderden leeftijd. Het spreekt vanzelf dat. wij, dit zeggende, geenszins de personen willen treffen, aan wie onlangs gewichtige plaatsen in het legerbevel zijn toever trouwd. Wij twijfelen geenszins aan hun verdienstenvolgaarne willen wij aannemen, dat zij op het. peil staan, ja, zelfs daarboven uitstekend, waarop een generaal zich behoort te bevinden. Maar is dit zoo, dan hadden die offi cieren veel vroeger die hooge positie moeten bereikendan is er een onver schoonbare fout gepleegd, dat zij niet eerder tot troepenleiders werden uit verkoren want nu kan het leger slechts enkele jaren de vruchten plukken van hun talenten. Er moet naijver bestaan tusschen onze divisie-commandanten, wiens divi sie het best kan marcheeren, wie het minste achterblijvers telt, wie onze officiereu en jonge soldaten met korten dienststiid tot de grootste inspanning weet te prikkelen, wie met zijn divisie de stoutste stukken weet te onder nemen. Maar dan moet men hun ook den tijd geven op hun divisie den stempel hunner persoonlijkheid te drukken. Zou het geen aanbeveling verdienen vraagt het blad het gewilde peil wat te verheffen Art. 15 der Bevor- deringwet eischt voor bevordering tot de hoogere rangen de meest geschikte officieren der naast-lagere. Al het ge knutsel met beoordeelingslijsten ten spijt, schijnt het legerbestuur toch moeite te hebben met het vaststellen der kenmerken van die overtreffende trap. Wil men officieren op zekeren leef tijd een hooger pensioen bezorgen, men vrage wijziging van de pensioenwet. Bij het pensionneeren zij men dan desnoods zeer vrijgevig met het toe kennen van den generaals-titelmaar men make vau het hooge legerbevel geen passantenhuis. Het bureau van den Burger- lijkeu Stand zal op Hemelvaartsdag voor het publiek geopend zijn des voormiddags vau 81 tot 9 uur uit sluitend tot het doen van aangiften van geboorten of overlijden. De hiervoor noodige aanvrage moet geschieden aan het gemeentehuis, mondeling of schriftelijk, uiterlijk tusschen 8 en S-J- ure des vóormiddags van dien dag. Onder leiding van den geueraal- majoor J. H. A. Nierstrasz, commt. der 4e divisie te Amersfoort, zullen in den aanvang van Juni kaderoefeningen worden gehouden in de omgeving van Zwolle. Voor het bouwen van een schoollokaal aan de Gasthuisstraat te Nijkerk, is ingeschreven door de vol gende Amersfoorters Perc. 1 metselwerk en pere. 2 tim merwerk T. v. Hoogevest, f 11-283 Wildeman en Keijzer, f14975; G. C. Blanken, f 15349 W. van Genderen, f16100. MassaT. v. Hoogevest, f 14978 Wildeman en Keizer, f 15S75 W. v. Genderen, f16900; Mosterdman en van Nes, f20815. Een verdienstelijk politiedienaar, de hoofdagent J. P. de Jager, zal Maandag 1 Juni den dag herdenken, waarop hij voor 30 jaar in dienst der gemeente trad. In het plantsoen zijn reeds ver schillende tenten voor het morgen te houden muziekconcours geplaatst. En de Groote Haagbewoners geven hun buurt een feestelijk aanzien door het oprichten van een eerepoort die, met vlaggen getooid, een aardige entree voor het terrein maakt. We herinneren er nogmaals aan dat het eigenlijke concours aanvangt om 1 uur. De offïcieele ontvangst beeft plaats om 12 uur iu het Valkje, ter wijl dan ondertusschen de verschil lende muziekcorpsen zich opstellen op den Hof voor den optocht. De volgende weg zal worden ge nomen Hof. Langestraat, Varkens- markt, Utrechtschestraat, Beukenlaan, Arnhemsche Poort, Groote Haag, al waar de optocht ontbonden wordt. Een huzaar, die Zondag 1.1. uit de arrestantenkamer alhier wist te ontsnappen en zich gisterenavond weer vrijwillig in burgerkleeding aan de karzerne van het regiment genie troepen te Utrecht aanmeldde werd heden morgeu onder gewapend ge leide naar zijn regiment alhier te ruggebracht. Gisterenavond ging het gerucht van eou vreese!(jk ongeluk, dat op den Heiligenbergerweg zou z(jn ge beurd. Een zekere S. uit de Groote Haag werd ons gemeld, was in een kuil gevallen en had daarbij niet min der dan z(ju nek gebroken. By na vraag bleek ons, dat het ongeluk heel wat minder te beteekenen had. Bij het voorttrekken van rioolbuizen, had S. zich nl. verrekt, zoodat hij zijn werk moest staken en naar huis werd gebracht. Het eerste toelatingsexamen voor het gymnasium alhier, zal worden gehouden op Maandag 13 en Dinsdag 14 Juli a.s. Gisterenavond zijn door de politie een man en een vrouw gearresteerd, die nog eenige dagen op hun straf- boekje hadden staan. Ze zijn heden morgen naar Utrecht vervoerd. Een jongen die uit het huis „Aldegonde" van de vereeniging Kin- derzorg was woggeloopen, is door de politie aangehouden en weder naar de inrichting teruggebracht. Het bloemenperkje van „Vreem delingenverkeer" op de Oude Viscb- markt is van nieuwe planten voor zien, Tevens is het nu door een ijzeren hekje afgesloten, wat voor zoo'n klein perkje wel niet erg mooi staat, maar nu bestaat althans de kans dat de honden het niet meer zoo gemakkelijk vernielen zullen. BAARN. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school voor M.U.L.O. alhier, zijn geplaatst de heereuJ. Aalfs te Scheveningeu, M. Bogaerdt te Gouda, J. J. Jonker te Weesp. De Gemeenteraad vergadert Vrijdag 29 Mei a.s. des v. m. te 10| uur. Het aantal inzendingen voor de pluimvee-tentoonstelling alhier is reeds van 900 (niet 9000 zooals abusievelijk werd vermeld) tot 1100 gestegen. De diefstal aan het postkantoor te Apeldoorn. Van de 45 aangeteekende stukken, die tijdens de inbraak in het postkantoor iu de brandkast aanwezig waren, waar onder zich ook kennisgevingen van de Rijksverzekeringsbank bevonden, kon den 28 stukken, zij 't ook gedeeltelijk beschadigd, worden uitgereikt. Van 17 stuks werd de inhoud geroofd, terwjjl de bankbiljetten, die op den grond lagen, konden terecht gebracht worden door het bekend maken der nummers, Vreemde jacht. Uit Velp wordt gemeldGisterenavond zagen de chef van het tramstation aldaar en de rijwielhandelaar d. G. dat een mili tair wegreed op een fiets toebehoorende aan d. G. Beiden grepen een rij wiel en achtervolgden den diefdeze wierp het gestolen rijwiel bij Neder- hagen weg en vervolgde de vlucht te voet. De beide achtervolgers, die zich in de haast geen tijd gegungd hadden hun lantaarns aan te steken, werden onverwachts in de kraag gegrepen door een paar marechaussees, die ech ter, de toedracht vernemende mede hielpen den vluchteling te pakken te krijgen, hetgeen na eenigen tijd gelukte. Het bleek te zijn, zekere P., infanterist te Arnhem in garnizoenhij werd daarna meegenomen en bekende den diefstal gepleegd te hebben. Een straf. De conducteurs en wagenbestuurders van lijn 3 kunnen gedurende acht dagen niet in hun wachthuisje, dat aan het einde van de lijn, Linaeusstraat bij de Mauritskade te Amsterdam, geplaats is. Het sluiten van het huisje is een strafmaatregel van de tramdirectie. Er was nl. in het waehtlokaaltje een manifest opgebau- gen voor de anti-militaristische meeting. Den conducteur of wagen bestuurder, die het papier opgehangen had, werd verzocht zich aan te melden bij de directie. De schuldige maakte zich niet bekend waarna de tramdirectie overging tot den genoemden strafmaatregel. Een grappenmaker had de aardigheid op het wachthuisje te schrijven „Onbewoonbaar verklaarde woning." (N. v. d. D.) Een dure hoed. Een heer kocht als verrassing voor zijn vrouw by een modiste te Rotterdam een hoed voor den prijs van f 60. Mevrouw vond den hoed voor het geld niet mooi en zond hem aan de modiste terug. Deze weigerde de terugname en dagvaardde mijnheer tot betaling. De kantonrechter wees de vordering toe. De veroordeelde kwam in hooger beroep, wat hem weinig hielp, want de Rechtbank bevestigde gisterenmiddag dat vonnis met ver oordeeling van den gedaagde in de kosten van het geding, aan de zjjde van de modiste tot deze uitspraak begroot op f80,10. Daarbij komen nogdenakosten benevens de eigen kosten, zoodat die hoed welke bovendien uit de mode is, thans zeker f 300 kost. Het Spoorwegongeluk te Contich. Een verslaggever van het Hbld. van Antwerpen heeft den machinist van den expresstrein van Winckel -geïnterviewd. Van Winckel verklaarde het volgende Tot op het laatste oogenblik heb ik niets abnormaals bemerkt. De signalen waren op hun plaats;de baan wees „vrij" en ik reed dus met reglementaire snelheid door, toen ik eensklaps aan den tweesprong ge richt werd op de baan, waarop de trein van Lier stond. En daar zag ik, op geen 50 meters van mij af, den stilstaanden trein ik zweer voor God dat ik het boven- menschelijke heb gedaan om te stop pen ik heb de rem doen werken, maar om den stoom om te leggen was het te laat. Wat voeldet gij in dit tragisch moment Toen ik het onvermijdelijke zag aankomen, zeide ik tegen mijn kame raad, den stoker,,'t Is er mee ge daan Maar ik had de woorden nog niet uitgesproken of we zaten boven op den trein van Lier. Van den schok viel ik op de knieön, doch ik kon bijna onmiddellijk opstaan. Hebt ge er niet aan gedacht, van uwe locomotief te springen En mijn reizigers dan Neen, mijnheer, die schuldige gedachte is mij geen oogenblik door het hoofd gevaren. Over de eerste oogenblikken der slachting zeide Van Winckel: Ik mag honderd jaar worden, dat tooneel vergeet ik nieteen slag veld kan niet ijselijker zijn en ik ril nog als ik er aan denk. Toen ik met mijn stoker van de locomotief stapte, zagen wij onder de machine een vrouw liggen. Wij hieven het hoofd wat op en hielden het in de han den 't Is toen, dat ik als zinne loos ben gaan loopen Van Winckel ontkende dat iemand hem signalen gat met vlaggen, en zeide dat dit onmogelijk kan gedaan zijn, vermits hij, eens op de verkeerde lijn, bijna onmiddellijk boven op den ongelukkigen trein zat. Hoe legt gij uit dat uw trein niet geleden heeft? Door de zwaarte der locomotief die ik voerde. Zij is tusschen de 60 a 70.000 kilo's zwaarterwijl zij de achterste rijtuigen van den trein van Lier plat drukte, diende z(j als stootbalk voor mijn trein. Enkel eenige platen van voren zijn inge drukt. Hadde ik een lichte locomotief gevoerd, dan zouden wij met 36 dooden, maar wel een 100-tal te betreuren gehad hebben. Intusschen is nog aan het licht gekomen, dat een zeer belangrijke bepaling van het spoorwegreglement is verwaarloosd. Indien nl. zooals hier het geval was, aan de sein- en wisseltoestellen wordt gewerkt, moet de stationschef den trein 100 M. bui ten het station laten stoppen. Met zeer beperkte snelheid mag dan eerst doorgereden worden, indien een sein- j wachter heeft geconstateerd, dat de wissels in orde zijn. Had men deze bepaling nageleefd, zou het ongeluk onmogelijk plaats gehad kunnen hebben. In verband met het een en ander zullen vermoedelijk eenige spoorweg beambten van het station Contich gerechtelijk worden vervolgd. De man in de doodkist. Een lezer van de Tgl. Rdsch. schrijft het volgende: Een officier, die bij my ingekwartierd was, vertelde mij de volgende merkwaardige manoeuver- geschiedenis. Op den avond van een manoeuverdag wasik met eenige kame raden, ten huize van een landeigenaar uitgenoodigd. Omdat ik een vrij langen weg af to leggen had, ging ik te

De Eemlander | 1908 | | pagina 2