DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. düelleeren. No. 100, ZATERDAG 30 MEI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. EEMLANDEB Hoofdredacteur R. G. RIJKEN S. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— - 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentlën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (By abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentlën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Te Boedapest zal 4 Juni het eerste congres geopend worden van vereeni- gingen tegen het tweegevecht. Er worden op groote schaal toebereidselen gemaakt om de leden van het congres te ontvangen. Er worden vereenigingen uit negen landen verwacht, ook uit Japan. Prins Alfonso van Bourbon, beschermheer van den Bond tegen het duel, en zijn echtgenoote, de infante Maria de Las Nevas, hebben beloofd dat zjj zouden komen. Dit bericht lazen we, nadat we juist uit een telegram uit St. Petersburg hadden vernomen, dat prins Napoleon Murat, achterkleinzoon van den koning van Napels, twee malen had geduel leerd, en een zijner tegenstanders doodelyk had getroffen. Het schijnt, dat het duel in Rusland gevaarlijker is dan in Frankrijkdaar is het in vele gevallen niets dan een schijngevecht. Men schiet daar groote gaten in de lucht of brengc met den degen elkander een wondje toe, waarbij nog een weinig minder bloed vloeit dan bij het scheren door een on- bandigen barbier. Maar dan is aan de eer voldaan en dan verklaren de vrienden der strijders, de secondanten, dat openlijk in het protocol, dat voor 't overige een kort verslag bevat van het gevecht. De bladen publiceeren het onder de rubriek „allerlei" en dan kunnen de heeren, die, aangezien een kogel soms verdwaalt en een degen een wonderlijke machine is in ongeoefende handen, misschien eenig gevaar geloopen hebben, zich met ge paste fierheid verkwikken aan de be wondering van hunne medeburgers. Men heeft eenige jaren geleden in Frankrijk getracht het duelleeren te verminderen door in de Kamer voor te stellen aan de couranten te ver- Naar het Duitsch, VAN HENRiETTE VON MEERHEIMB. 42) Dus er is toch iets gebeurd Die geschiedenis met je gezondheid kwam me al dadelijk zeer onwaarschijnlijk voor." Schrijf dan zelf naar Glückstadt om er naar te informeeren," riepSitta heftig uit. Hare zenuwen waren heel erg van streek tengevolge van het optreden van hare moeder. Haar kalmte dreigde haar te begeven. Ik ben in vriendschap geschei den. Maar men kaD van de prinses die zichzelf moet sparen niet eischen dat zjj voortdurend aan de gezondheid harer hofdame denkt." Aha dan mag er zeker wel gefeliciteerd worden I EindelijkDe prins is zeker erg gelukkig?" Ik weet het nietl" Sitta liet hare handen zinken. Goddank hare moeder scheen haar vermoeden nu te laten varen. Maar dit thema waarop mevrouw Hohenthal nu schijnbaar bieden de zoogenaamde protocollen van tweegevechten op te nemen. Men meende dat, wanneer dit publiceeren maar verboden werd, de aardigheid van het duelleeren of zou zijn. Doch de Kamer wilde er niet aan. Het duel wortelt diep in de Fransche zeden. Men heeft het meer dan eens verboden. De Koningen van Frankrijk zagen met leedwezen de jonge lieden van hun adel hun bloed vergieten in volstrekt nuttelooze gevechten. Want voor een eeuw of drie waren de tweegevechten niet wat ze thans zijn. Van 1598 tot 1608 vielen acht duizend mannen, die hun wapens beter in den dienst van het land hadden kunnen gebruiken als slachtoffers van de toen heerschende duelwoede. Het baatte niet of Richelieu Francois de Mont morency, om een voorbeeld te stellen, liet onthoofden het baatte, evenmin, dat Bodewijk XIV het eene edict na het andere tegen het duel uitgaf. En nu, zooveel eeuwen later is het nog noodig, dat men in landen van Europa maatregelen neemt tegen het duel. Wij leven in een wonderlijke wereld men verkondigt ons allerlei schoone theoriën, wij zijn beschaafd, men spreekt ons voortdurend van die hooge beschaving, waarvan wij de zegeningen genieten en hier en daar kan men nota bene het duel nog hooren verdedigen. 'tZal ons eens verwonderen of het eerste congres te Boedapest ons iets verder zal brengen. DE VERKIEZINGEN IN PRUISEN. Woensdag a.s. zullen jn Pruisen de verkiezingen van den "eersten trap, voor de Kamer van Afgevaardigden worden gehouden. Men kan hier moei lijk van een volkskeuze spreken. Zelfs Bismarck heeft dat kiesstelsel ge brandmerkt, door te spreken van het erg gesteld was, was voor haar niet minder pijnlijk. Aan het avondeten werd de kwel ling nog tienmaal zoo groot. Veertig nieuwsgierige oogen rustten op haar gezicht. Al de dames deden hare alle mogelijke en onmogelijke vragen. Het was een eindelooze foltering. Evenals uitgehongerde honden, die om een been vechten, zoo trachtte elk van hen zich van Sitta meester te maken en hare nieuwsgierigheid aan haar te bevredigen. Hare korte antwoorden bevredigden hen in het geheel niet. „Zij is wel mooi, maar onbeduidend 1" Aldus luidde het oordeel, dat de meesten in stilte over haar velden. Zjj is in de allereerste plaats vreeselijk trotsch fluisterde de oude freule v. Nauheim, die verdacht werd van het stelen der eieren en daarom door sommigen nog gemeden werd. „Dat zijn de freules zonder een cent geld altijd I" Zullen we nog een partijtje boston spelen, vroeg mevrouw v. Hohenthal aan de directrice. Zeker. Ik was al bang, dat u liever alleen zou willen zjjn met uwe dochter." Sitta die daarop ook gehoopt had, moest het verdere deel van den avond in het salon blijven en luisteren naar de flauwste en onmogelijkste dingen, slechtste aller mogelijke stelsels, maar op de hoogte van zijne macht niet ge waagd het te wijzigen. Hoe kiest men in Pruisen? Kiezers van den eersten trap zijn alle Pruissische onderdanen, die den leeftijd van vier en twintig jaar te boven zijn, en in het bezit zijn van hunne burger- en burgerschapsrechten. Zij zijn verdeeld in drie klassen naar verhouding van de som die zij aan belastingen betalen. Het cijfer der be lastingen door elke klasse betaald moet gelijk zijn aan het derde deel der belastingen door het geheele kies district opgebracht. De eerste klasse bestaat uit een gering aantal zeer rijke lieden, de tweede uit een groot aantal bemiddelen, de derde eindelijk uit de vele kiezers die een geringe som aan belastingen betalen. Op die wijze weegt de stem van zeer weinige rijken even zwaar als die van duizenden minder bedeelden. Er zijn bovendien tal van onbillijkheden. De kiesdistricten zijn zeer verschillend van grootte en be volking. De stemming is openbaar, zoodat iedereen kan weten hoe een kiezer heeft gestemd en het zijn niet alleen de heeren, die van dien toe stand misbruik maken om hunne menschen te controleeren en naar hunnen zin te doen stemmen, ook de socialisten houden het oog op denering- doenden in de door de meerderheid van hunne aanhangers bewoonde wijken. Zij moeten niet beproeven een liberaal of een conservatief te stemmen, dan raken zjj hunne klanten kwijt. Daarvoor is gezorgd. Nu kiezen de aldus samengestelde kiezersklassen niet de Kamerleden, maar de kiezers der Kamerleden. Wij hebben moeite om ons in te denken in zulk een stelsel: de verkiezingen met twee trappen, de getrapte ver kiezingen, zooals men bij ons zeide, behooren hier tot het grijs verleden. Nu is dan ook hervorming van dit ongelukkige kiesstelsel het wacht woord bij deze verkiezingen. FRANKRIJK. De politieprefect te Parijs heeft, rekening houdende met het gestadig toenemende vreemdeliDgenbezoek, een aantal politieagenten-tolken aange steld. Een geelroode band om den arm onderscheidt deze agenten van hunne collega's die in het gewoel van de boulevards en straten den ver keersstroom met een witten staf regelen. Een metalen schild met het opschrift „interprète" is aan den band bevestigd en daaronder is de aanwijzing aangebracht, welke taal de tolk be- heerscht. Voorloopig heeft men vier politieagenten-tolken aangesteld voor de Spaansche, 16 voor de Engelsche en 5 voor de Duitsche taal. MAROKKO. Acht kanonnen, bestemd voor de mehalla van Moulay Hafid to Me quinez, die slag zal leveren aan Bag- dadi, zijn uit Fez verzonden. Blijkens berichten uit Mequinez bestaat de mehalla uit 1000 ruiters en een gelijk aantal voetsoldaten. Ook zullen de askris, die men te Fez kan missen, het leger van Moulay Hafid gaan versterken. De pretendent-sultan zal, naar verzekerd wordt, niet naar Fez vertrekken, alvorens het leger van Bagdadi vernietigd is. Dagelijks stroo men er Kabylen naar Mequinez, waar zij ten bewijze van hunne onderwer ping en aanhankelijkheid Moulay Ha fid met geschenken overladen. SPANJE. In het Theater de la Princessa te Madrid heeft een zeer belangrijke meeting plaats gehad naar aanleiding van de wet tegen de explosiestoffen. De radicalen, de liberalen, de demo craten en de monarchisten hebben zich in volmaakte orde (voor Spanje iets zeldzaams) solidair verklaard te gen dit ontwerp, zoodat men reden heeft aan te nemen, dat de regeering het er niet door zal krijgen. TURKIJE. Volgens te Konstantinopel uitSamos ontvangen berichten is er daar niet gemoord. Het bericht, volgens hetwelk er 150 dooden en gewonden zouden zijn, is overdreven. De honoraire consul van Oostenrijk-Hongarije meldt, dat hij in zijn huis werd opgesloten gehouden. Alle consuls vragen om bescherming. Dit is echter een bericht uit Turksche bron. In Grieksche kringen te Konstanti nopel, waar door de gebeurtenissen die er in het afgeloopen jaar in Gelsheim gebeurd waren. Er maakte zich een troostelooze stemming van haar meester. Dal was het tehuis dat hare moeder haar aanbood I Waarom zou zij niet liever op een zolderkamertje gaan wonen eenzaam en verlaten, doch fier en zelfstandig Toen zij eindelijk in haar smal, ijzeren ledikant lag, rolden er heete tranen langs hare wangen. Het maan licht kwam door een reet der gor dijnen naar binnen. Zij verborg haar gezicht in de kussens. Het bleeke maanlicht deed haar pijn. De dagen leken als de eene water druppel op den anderen. Met engel achtig geduld luisterde Sitta naar de oude klaagliederen harer moeder en veranderde hare ouderwetsche japon nen. Dat werk mocht echter niet in het salon gebeuren, maar in de slaap kamer achter slot en grendel, want in de oogen van mevrouw van Hohen thal was het een vernederend werk. Niet zoo zeer het werk zelf, maar er mocht tot geen prijs uitlekken, dat ze zich op een dergelijke wijze moest behelpen. Sitta zat vaak den ganschen mor gen in het kleine kamertje te naaien, te passen en te veranderen. Het bloed steeg haar naar het hoofd en haar groote opwinding heerscht, wordt be weerd, dat de Porte reeds sedert lang het plan beraamd had om de privile gies van Samos op te heffen en het eiland door troepen te doen bezetten. De privilegies van het eiland zijn echter bij internationale overeenkomst gewaarborgd. Sedert gisteren hebben er over deze aangelegenheid besprekingen plaats tusschen de gezanten van Rusland, Frankrijk en Engeland. De prins van Samos wordt met de troepen van het garnizoen door de opstandelingen nog ingesloten gehou den in het huis van den gouverneur. Uit particuliere, maar goei}e bron zegt Reuter, zijn te Athene de vol gende bijzonderheden ontvangen over de oorzaak der troebelen op Samos Maandagmorgen begonnen de Turksche troepen onverwacht in de haven van Yathy te ontschepen. Eenige bewo ners van Samos, waaronder de voor zitter der nationale vergadering, dit feit ziende, dat een schending van het beginsel van zelfbestuur van het eiland vormde, verplichtten toen prins Kopanis Effendi om naar de haven te gaan, ten einde de ontschepping der Turken te verhinderen, maar in dien tusschentijd ontstond er een vecht partij tusschen reeds ontscheepte soldaten en een andere groep burgers. Eenige soldaten begonnen toen te schieten om de bewoners ontzag in te boezemen. Daarop volgde een bloe dig gevecht, waarbij een 10 h 20 soldaten gedood werden. De soldaten schoten er toen maar op los, waar door een groot aantal personen, vrouwen en kinderen, alsmede gen darmes, die partij voor de bewoners gekozen hadden, gedood of gewond werden. De bewoners namen daarop de wijk naar het hooge gedeelte der stad, waar zij nog ingesloten zijn. Gedurende den dag van Maandag werden er onophoudelijk schoten ge wisseld er vielen daardoor echter geen slachtoffers. Het schijnt, dat sindsdien de vecht partijen hebben opgehouden, maar de bewoners blijven ingesloten en het paleis wordt door troepen bewaakt. Verscheiden bewoners verlieten het eiland in kleine vaartuigen zonder levensmiddelen aan boord. borst deed haar pijn van het voorover zitten. En toch waren die uren nog het best te verdragen. Dan kon zij 1 ten minste haar eigen gedachten vol gen. Er speelde een glimlach om haar mond als zij bedacht wat haar kame nier in Glückstadt wel zou zeggen als zij hare meesteres zoo bezig zag. Maar niettegenstaande dat, volvoerde zij haar plan weldra en schreef aan den ouden hertog een vormelijk ver zoek om ontslag en een brief aan de prinses waarin zjj een ietwat hartelij ker toon aansloeg. Aan den prins schreef zij niet. Eiken morgen was zjj bang, dat zij een brief van hem naast haar bord zou zien liggen. Zjj stond vroeger op om eerst te gaan kijken, want zij kon geen brief opendoen, zonder dat hare moeder haar vroeg van wien hij was. Zij was zelfs ontstemd als Sitta haar niet al hare brieven voorlas, iets wat deze zeer ongaarne deed, omdat zij wist, dat de inhoud later op den dag het onderwerp van het gesprek zou zijn. Gelukkig kon zij het vormelijke antwoord van den hofmaarschalk en het vriendelijk briefje der prinses met een goed geweten voorlezen. Haar hart dreigde echter te bars ten van schrik, toen zij werkelijk een paar dagen daarna den gevreesden brief naast haar bord zag liggen. Me vrouw von Hohenthal, die ditmaal tegelijk met haar binnenkwam, zag hem ook liggen. Uit Glückstadt?" vroeg zij. Sitta knikte. „Het is waarschijn lijk een vergeten rekening." Neen, daar ziet hij niet naar uit. Maak hem eens open." Straks ik zal u eerst eens inschenken mama." Gelukkig bad mevrouw von Hohen thal ook een brief gekregen en terwijl ze haar best deed om dien te ontcij feren, geiukte het Sitta de haren in haar zak te steken en hem later in haar kamer te lezen. Hare knieën knikten, toen zij het bovenschrift las Teerbeminde Sitta!" Werd hij dan nooit verstandig en voorzichtig! Eiken dag, neen elk uur ver wachtte ik tijding van je, maar ze kwam niet. Er kwam niets als je aanvrage om ontslag. Dacht je, dat ik me er bij zou neerleggen, dat ge uit mjjn leven verdweent, dat ik me daarin zwijgend zou schikken? Neen, nooit! Als ge dat hebt kunnen den ken dan onderschat ge mjjn liefde en dan hebt ge een te groot idee van mijn inschikkelijkheid. Ik beleedig misschien anderen in hunne rechten dat geef ik toe. Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1