WEERBERICHT. Thermoineterstand BINNENLAND. UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Kerk- en Schoolnieuws. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 30 Mei 1908. Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Stockholm laagste 758.3 m.M. te Coruna. Verwachting tot den avond van 31 Mei 1908. Wind Zwakke tot matige Olijke tot Z.O.lijke wind. Gesteldheid van de luchtMeest zwaarbewolkt, mogelijk onweer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. uü'r 761 m.M. Vorige stand te 12 uur 775 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 72 Laagste hedennacht F. 52 Hedenmiddag 12 uur F. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 30 Mei des morgens 7 uur 63° F. :fMet eene meerderheid van zes stemmen 23 tegen 17 heeft de Raad der gemeente Rotterdam een voorstel van de heeren Van Vessem, Nolst Trénité en enkele anderen aan genomen, om de kermis met ingang van dit jaar af te schaffen. Voor het voorstel hebben gestemd alle leden der kerkelijke partijen, de vrijzinnig democraat Van Aalten, benevens de liberale heeren Trenité,]mr. Moll, Mees, Visser, Den Held en de wethouders Muller en Van Citters. De Commissie van Advies der Christ. Historische partij heeft op 25 dezer te Utrecht vergaderd. Aan de orde waren het nieuwe Program en het nieuwe Reglement, die met het oog op de fusie met den Frieschen Bond gemeenschappelijk ont worpen waren en, behoudens enkele kleine wijzigingen, waartegen hoogst waarschijnlijk bij den Frieschen Bond geen bezwaar zal bestaan, zijn de ont werpen met nagenoeg algemeene stem men aangenomen. Wanneer thans ook nog de Alge meene Vergadering de fusie op de voorgestelde grondslagen goedkeurt, is zij een voldongen feit. De Christelijk-Historische Unie is dan tot stand gekomen door de ver eeniging, successievelijk, van de Vry- Antirevolutionaire Partij, den Chris- telijk-Historischen Kiezersbond en den Bond van Kiesvereenigingen op Chris- telijk-HistorischeD grondslag in de provincie Friesland. Eerstdaags zal het voorgesteld pro gram aan onze lezers worden mee gedeeld. (Nederlander). De Expedities in Indië. Naar aan het Nws. wordt geseind heeft onze gezant te Berlijn een on derhoud gehad met den vertegen woordiger der Internationale Politische Correspondenz, die bij hem navraag kwam doen omtrent de ongeregeld heden in Indië, wijl deze ongerustheid teweeg brengen bij Duitsche handels lieden, die daar belangen hebben. De gezant zeide, dat men alleen met plaatselijke onlusten te doen had en dat er van een algemeenen opstand geen sprake was. De inlandsche hoofden waren ons allen trouw daarin had ook de dood van den sultad van Siak geen verandering gebracht. Een nieuw gesticht voor longlijders. De „Neder-Veluwe" weekblad voor Ede deeld uit Heelsum het navolgende bericht mede Naar verluidt zal het groote hotel „Klein Zwitserland" in het Wilhel- minapark alhier voor longlijders wor den ingericht, Naar men zegt, zou aan het hoofd van de inrichting als directeur worden geplaatst de vroe gere geneesheer-directeur van Oranje Nassau Oord, de heer dr. Donath te Beunekom. BEVRIEND OORDEEL. Dat de Regeering bij het Spoorweg debat een weinig schitterend figuur heeft gemaakt, wordt ook van rechts erkend. De Kameroverzichtschrijver van het R.-Kath. hoofdorgaan, D e T ij d geeft als volgt uiting aan zijn teleur stelling. „Zoo is dus de zaak van de Staats exploitatie nog niet van de baan. De Regeering zal nu een Staatscommissie tot verder onderzoek hebben te be noemen. Vooral om de flnancieele zijde van het vraagstuk te bestudeeren. Het' regent' weer Staatscommissies, zooals men ziet. De Regeering zal dezen uitslag wel niet plezierig vinden. Bij monde van Minister Bevers ver klaarde zij zich evenzeer tegen de motie-Nolens als tegen die van de heeren Bos c. s. Zij meende een onder zoek van een Staatscommissies onnoo- dig, waar z(j reeds overlegging van het rapport van bet onderzoek van den Rijkscommissaris had toegezegd. Daar te voorzien was, dat de motie- Nolens met groote meerderheid zou worden aangenomen, vind ik niet, dat de Regeering gelukkig heeft gelaveerd. Zjj had zich best bij de motie-Nolens kunnen neerleggen. Een onderzoek is een onderzoek. En of het nu door één of door meerdere personen gebeurt, maakt zooveel niet uit. Zij had dus de de eer aan zich kunnen houden. „Ook in ander opzicht is de Regee- ring niet heel gelukkig geweest. M. i. heeft zij de zaak wat te zeer „en bagatelle" behandeld. Den eersten keer, dat zjj sprak en nu weer. Minister Bevers scheen nog niet zoo geducht in de quaestie te zitten en Minister Kolkman zonderen wij z(jn mil- lioenenrekening uit nam de debat ten wel wat al te veel van den humo- ristischen kant. M. i. is het een groot voordeel, ik zet dit op den voor grond dat meerdere Ministers in dit Kabinet er slag van hebben om hun redevoeringen met attisch zout te doorpekelen. Ik houd veel van een „bon mot" de atmosfeer in de Kamer is toch meestal al zwaar genoeg. Maar 'tis iets anders: of men als Kamerlid, of wel als Minister zijn tegenpartij in het ootje neemt. Het bleek ten minste heden overduidelijk, dat de ministe- rieele redevoeringen bij velen kwaad bloed gezet hadden." Zoo schrijft het Roomsche hoofd orgaan over de Roomsche ministers. Mr. TREUB EN DE NIEUWE COURANT. Mr. M. W. F. Treub schrijft in L. en V. onder den titel „Om de Waar heid" het volgende „Geachte Redactie. „Nu De Nieuwe Courant de mede- deeling, welke ik mjj verplicht achtte in de Tweede Kamer te doen om trent de verhouding van dat blad tot de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers, niet ten volle als juist erkent, verzoek ik u beleefd, het volgende in uw kolommen op te nemen. „De mededeeling, welke ik in de Kamer uitsprak en waarvoor ik thans, buiten de Kamer, de volle verant woordelijkheid ook tegenover den rechter aanvaard, was door mij op- geteekend uit den mond van een werkgever, die in de bewuste ver gadering van de werkgevers-vereeni- ging tegenwoordig was. Ik veranderde aan zijn inlichting niets, voegde daar niets aan toe. „Wil nu de Nieuwe Courant vol houden, dat ik haar onrecht deed, dan is de weg voor haar aangewezen. Zij diene een klacht tegen mij inhet Openbaar Ministerie zal, wegens het belang, dat het publiek b(j de zaak heeft, wel geen bezwaar hebben daaraan gevolg te geven. „De in de bewuste vergadering aan wezige werkgevers kunnen dan voor den rechter als getuigen worden ge dagvaard en daar onder eede hun getuigenis afleggen. „Als De Nieuwe Courant overtuigd is verongelijkt te zijn, kan zij langs dezen weg tot herstel van eer komen, zoover dit na haar gedeeltelijke bekentenis nog mogelijk is." L. en V. wijdt er nog de volgende driestar aan In het algemenen belang. „Niet iedereen ziet in, dat de heer Treub met zijn aanval op De Nieuwe Courant het algemeen belang diende. Voor den aangevallene in het bij zonder is verleidelijk, den aanval toe te schrijven aan persoonlijke wraak zucht. „Toch is van het algemeen belang, den aard van de campagne tegen de Staatsexploitatie van spoorwegen en tegen andere sociale aangelegenheden nauwkeurig te kennen. Van algemeen belang ook de juiste positie te weten van de verschillende organen in de Nederlandsche journalistiek. „Deze wordt niet bepaald door een aangenomen air van gewicht en voor name hoogheid. „Tot onze voldoening wordt, op grond van de nu reeds vaststaande feiten, èn door Het Vaderland èn door Het Handelsblad verklaard, dat een flnancieele verhouding als tusschen De Nieuwe Courant en de Vereeni ging van Nederlandsche Werkgevers bestaat, voor een onafhankelijke pers min gewenscht is. „Niemand zal ontkennen, dat de welvaart van de Nederlandsche Nij verheid is een algemeen belang. Niemand ook, dat de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers een groep vertegenwoordigt, waarvan de sociale beteekenis niet wordt bepaald door het cijfer van het ledental. Dit neemt echter niet weg, dat het motief, dat deze werkgevers tot aan sluiting beweegt en tot hun propa ganda, niet is het algemeen belang, maar het belang van hun portemon- naie, al mogen deze belangen dan tot zekere hoogte samenvallen. Hierin wordt niets veranderd door de omstandigheid, dat in de statuten der Vereeniging van „de nijverheid" wordt gesproken en niet van de portemonnaie." In de Eembode van heden komt een artikel voor over „Steun voor werkloozen", zóó perfide, zóó vol op zettelijke onjuistheden, dat wij ons kunnen begrijpen, dat de naam van den verantwoordelijken redacteur aan het hoofd van het blad ontbreekt. Werken der duisternis. Wij zouden gaarne reeds heden op dit artikel hebben geantwoord doch weten niet, of soms het Bestuur van het Ondersteuningscomité van plan is dit te doen en dienen dus af te wachten. Maar dit willen we alvast zeggen, dat de anonieme redacteur een diepe minachting moet hebben voor zijn eigen lezers, met hun zooiets voor te leggen. Donderdag 11 Juni zal een ver gadering van „Handel 6D Nijverheid" worden gehouden. Op de agenda komen de volgende punten voor 1. Aanvrage van de Oranje-Ver. tot toekenning van een Medaille voor de feestviering op 31 Aug. '08. 2. Rapport van het bestuur, naar aanleiding der gehouden bespreking met de uitgevers der plaatselijke bladeD, betreflende advertentiën van vliegende winkels enz. enz. 3. Ingekomen stukken. 4. Mededeelingen. Door mgr. Gul, aartsbisschop van Utrecht werd in het O. K. Seminarie alhier tot priester gewijd de heer G. J. Van den Oord uit Rotterdam. In het magazijn van den heer Van Nie zijn een zestal badkuipen met geysers geëtaleerd, waarvan er vijf bestemd zijn voor het St. Pieter en Bloklandsgasthuis alhier. De fraaie kuipen, van binnen dubbel geëmail leerd en de daarbij behoorende gas- en waterinstallatie, geheel modern ingericht, wijzen er al weer op, dat men in Amersfoort op dit gebied ook zeer goed terecht kan. Door de politie zijn gisteren vier jongens aangehouden, die de vrijheid hadden genomen in eenige tuinen seringen te gaan plukken. Zij zullen zeker de hun toekomende straf niet ontgaan. We herinneren aan het concert dat Maandagavond in Amicitia zal worden gegeven door de Onderofficiers zangvereeniging „Amersfoort" onder leiding van den heer W. Wernicke. Het programma, dat niet minder dan 14 nummers bevat, belooft heel wat. We noemen slechts „Rêverie" en „Fan tasie Appassionata" (voor viool) van Vieuxtemps en Een Zondag op de Bergwei van Thomas Koschat, walzer- idylle voor Mannenkoor met bege leiding van orkest. Morgenavond wordt een volkscon cert gegeven, waar hetzelfde program ma van Maandag zal worden uitge voerd. By Kon. besl. is de adjunct ingenieur van den Rijkswaterstaat P. J. F. van Voorst Vader Jr., verplaatst van Terneuzen naar Sas van Gent. Tot het bijwonen van de schiet oefeningen van de veld-artillerie in de legerplaats by Oldebroek, worden o.a. gedetacheerd van 6 Juli tot en met 10 Juli de generaal-majoor Nierstrasz, commandant der 4e divisie, kolonel Van Hoek van het 5e Reg. Inf. en luitenant-kolonel Klerk de Reus van den generalen staf. De locaaltreinen van en naar de richting onzer gemeente vervoerden op Hemelvaartsdag 9600 reizigers. De heer P. van der Eist slaagde aan de Universiteit te Utrecht voor het examen Doet. Plant- en Dier kunde. Een gouden broche en een zil veren armband, op den openbaren weg gevonden, zyn aan het politiebureau terug te bekomen. Het Stort, dat sinds eenige jaren door den heer Van Hoeyen op zulk een uitnemende wyze wordt geëxploi teerd, zal ook dezen zomer weer een aangename, hoogst gezellige uitspan ningsplaats zynj voor de wandelaars, die gaarne dicht bij de stad van de heerlijke natuur willen profiteeren. De fraaie aanleg van het bosch, de vele lommerrijke plaatsen en de goede bediening maken een tochtje naar het Stort tot een waar uitstapje. Daarbij komt nog dat ook nu weer door muziekuitvoeringen wordt getracht het verblijf aldaar te veraangenamen, zoodat we niet twyfelen of ook dit seizoen zullen vele stadgenooten en ook vreemdelingen naar Het Stort gaan om zich daar te verpoozen en te ge nieten van de heerlijke panorama's en het prachtige bosch. Ter provinciale griffie van Over- ijsel te Zwolle werd gisteren aanbe steed Het verharden van den weg van Vriezenveen over Geesteren naar Tub- bergen, en het uitvoeren van daarbij behoorende werken. Raming f37.000. Ingekomen 16 biljetten. Hoogste in schrijver J. H. Weermeyer, te Prin- cenhage, voor f55.600; laagste K. L. de Wilde, Amersfoort, voor f34.500. In hotel „Bellevue" alhier werd gisterenavond de 78ste algemeene vergadering gehouden van het Genoot schap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën, onder leiding van den voorzitter dr. H. W. C. Bilckmann. De vereeniging van Leeraren aan Inrichtingen voor M. O. wordt ver tegenwoordigd door dr. M. G. de Boer, het Ned. Onderwijzers Genootschap door den heer C. M. Soeters. De voorzitter opent de vergadering met een kort woord van welkom, in 't bijzonder aan dr. de Boer en den heer Van Schevichaven, het oudste eere-lid. Wat de agenda betreft merkt hy op, dat het Bestuur gemeend heeft dit jaar geen besprekingen te moeten uitlokken over onderwerpen, die het gymnasiaal onderwijs zelf raken en dus in meer of minder nauw verband staan met de opdracht, die gegeven is aan de aaneenschakelingscommissie, omdat deze met haar taak gereed is en haar rapport binnenkort zal ver schijnen. Aan den eenen kant zou er daarom geen sprake meer van kunnen zijn te trachten een misschien ge- wenschten invloed uit te oefenen aan den anderen kant zou er kans bestaan, dat wenschen, die misschien na lange gedachtenwisseling behoorlyk geformuleerd waren, ook zonder dat, in vervulling komen. Hierna wordt mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, waarna verschillende verslagen worden uitge bracht, waaruit we het volgende aan stippen. Het ledental is gestegen van 268 op 277. De ontvangsten bedroegen f 1244.08' en de uitgaven f958.80, zoodat er een batig saldo van f 2S5.2S6, waarvan echter nog verschillende uit gaven tot September a.s. moeten ge daan worden. De begrooting voor het vereenigings- jaar 1908/09 wordt vastgesteld op een bedrag van f 1042 in ontvangst en f966 in uitgaaf. Aan het schoolmuseum wordt weder een subsidie van f 25 toegekend. Op voorstel van den voorzitter wordt de commissie voor studie-reizen uitge- noodigd aan te blijven om nogmaals de belangen der a.s. studiereizen te be hartigen. Tot slot hield de heer P. Valkhoff uit Zwolle een lezing over: Een en ander over vertaalkunst, waarna de vergadering verdaagd werd tot Zater dagmorgen 10 uur. HedenmorgenJlO uur werd de ver gadering heropend. Na behandeling van het rapport der Commissie voor de Grieksche accenten werd aangenomen een be stuursvoorstel betreffende: le de pen sioneering van leeraren aan bijzondere gymnasia; 2e het inkoopen van pen sioen voor tijdelijke dienstjaren aan niet-verplichte gymnasia. In plaats van den aftredenden secre taris dr. N. J. Beversen, conrector te Zwolle, werd gekozen dr. J. Niemeyer, rector te Kampen. Als plaats waar de volgende alge meene vergadering zal worden gehou den, werd aangewezen Gouda. Nog hield Dr. C. J. Vinkesteyn, rector te Schiedam een inleiding over De opleiding van leeraren, terwijl in de middagzitting de heer H. P. Ber- lage, architect te Amsterdam een voordracht hield, verduidelijkt door lichtbeelden over: Eenige.beschouwin- gen over de klassieke bouwkunst. Hierna werd de vergadering met de gewone plichtplegingen gesloten. ZEIST. Gisteren is in den gemeente raad voortgezet de behandeling van het voorstel van B. en W. tot oprichting van een gemeentelijk werkloozenfonds, dat ten slotte met algemeene stemmen is aangenomen. SCHERPENZEEL. De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad dezer ge meente, ter voorziening in de vacture ontstaan door het overlijden van den heer G. van Leersum, is vastgesteld op Vrydag 15 Juni a.s. De collecte voor den gewapenden dienst zal alhier gehouden worden langs de huizen der ingezetenen op Woensdag 3 Juni a.s. BAARN. In de Vrijdag gehouden raadszitting, de eersten in het nieuwe gemeentehuis, werd wegens uitlandig- heid van den Burgemeester, het Voorzitterschap waargenomen door den wethouder Mr. F. Pen. Op ver zoek van den directeur van het fan fare-corps „Cressendo" werd goedge vonden het aantal gemeentelijke con certen te bepalen van 5 op 3. Aan het nuts-departement werd ten be hoeve van den bouw eener nieuwe teekenschool, 900 Mz grond ver kocht aan de Penstraat, voor den prijs van fl per M2. De salarissen der onder wij zers(es) Huisman, Hofstra en Mej. Bongers werden periodiek ver hoogd met f25. De salarisregelingen voor de onderwijzers werden naar aanleiding van enkele opmerkingen van Ged. Staten, opnieuw vastgesteld. Aan mej. A. M. Bongers werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als onderwyzeres. Tot onderwijzer aan de school voor M. U. L. O. werd be noemd de heer J. Aalfs te Scheve- ningen. Tot lid der Schoolcommissie werd benoemd de heer Th. J. Walraven. Verder werden nog enkele punten van ondergeschikt belang behandeld, waarna de zitting werd gesloten. In de Vrijdag gehouden jaarver gadering van het dep. Baarn der My. tot Nut van 't Algemeen werd tot bestuurslid gekozen de heer dr. A. J. A. Thomas. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental 160 bedroeg. De ont vangsten van het departement be droegen f 743,55, de uiigaven f 597,68, zoodat er een voordeelig saldo aan wezig was van f 145,87. De rekening en verantwoording der teekenschool van het departement beliep in ont vangsten f2619, in uitgaven f24S0, alzoo sluitende met een voordeelig saldo van f 139. Uit het verslag van den bibliothecaris bleek, dat door 156 lezers gebruik was gemaakt van 3583 boeken. Tot lid der teekenschool commissie werd benoemd de heer T. Stjjn, tot lid der bibliotheek commis sie de heer A. J. Krudop en tot afge vaardigde ter algemeene vergadering de heer H. Kroeze. PREDIKBEURTEN van Zondag 31 Mei 1908. EVANG. LUTH. KERK. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. REMONSTRANTSCHE KERK. Voorm. 10|- uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter van Utrecht. Collecte voor de „Vereeniging tot Steun." DOOPSGEZINDE KRING. Loge gebouw v. Persjjnstraat 1. Voorm. 10| uur, Dr. Joh. Dijserinck, Em. Pred. te 's Gravenhage. EXAMEN VOOR HOOFDAKTE. Zij, die zich aan dit examen waarvan het schriftelyk gedeelte op 30 Juni e.k. zal plaats hebben, ter wijl het mondeling onderzoek op 17 Juli d.a.v. zal aanvangen wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 14 Juni e.k. aan te melden by den voorzitter der commissie, voor welke zy verlangen te verschijnen. De voorzitters der commissiën zijn van de commissie te 's-Hertogen- boschdr. M. J. H. Houba te Maas tricht van de commissie te Arnhem J. W. Schulink te Breda van de commissie te 's-Gravenhage dr. J. H. Jennes te Rotterdam

De Eemlander | 1908 | | pagina 2