DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 103. WOENSDAG 3 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Versehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAH. BUITENLAN D. FEUILLETON. De Familie Yon Kröchert BINNENLAND. Hoofdredacteur R. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4.— 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (Bij abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. BEKOELING. Nu president Fallières weer terug is op het Elysee, nu de Londenaars weer aan hunne gewone bezigheden zijn gegaan, nu men de resultaten van de presidiale reis nog eens over weegt, komt het velen voor, dat er geen reden bestaat om de verhouding tusschên Frankrijk en Engeland te bespreken op eene wijze als in den laatsten tijd in den regel het geval was. Van een bondgenootschap kan geen sprake zijn. De Engelschen heb ben duidelijk genoeg getoond, dat zij zich niet wenschen te binden en alles welbeschouwd schijnt het dat de reis van den heer Fallières in politieken zin gesproken eene mislukking is ge weest. De Fransche bladen die met zooveel vrijmoedig vertrouwen spraken van een bondgenootschap hebben zich voorzichtig achterwaarts geconcen treerd of zijn bezig met die strate gische beweging. De Engelsche, behalve de paar die de gewoonte hebben Frankrijk tegen Duitschland op te stoken, zijn zeer koel. Men meent opgemerkt te hebben, dat koning Eduard ook op nog al koele wijze liet zeer warme telegram beantwoordde, waarmede de heer Fallières afscheid nam van hem en van Engeland. Welke de persoonlijke gevoelens van den koning mogen zijn, hij zal nimmer tot schade van Engeland zich met Frankrijk verbinden. En het verbond, waarvan de Fransche bladen zoo voor barig spraken, eischte van Engeland offers die men niet geneigd is te brengeD. Het bezoek van president Fallières heeft niets veranderd en misschien is de verhouding tusschen de beide staten aan weerszijden van het Kanaal in plaats van inniger een weinig minder vriendschappelijk geworden dan zij was in den laatsten tijd. Want de Fran- schec zijn een weinig teleurgesteld en de Engelschen hebben gezien, wat men in Frankrijk van hen verwachtte ondersteuning in een revanche-oorlog, waarvan men droomt ook als men van vrede spreekt. Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 45) Hans-Henning las dien brief nu al voor de derde maal; vervolgens legde hij hem voor zich op de tafel en dacht na. Hij twijfelde geen oogen- blik aan de woorden der prinses. Men gelooft ook zoo graag aan dat, wat men in het diepst van zijn gemoed hoopt en wenscht. Hij kende echter de prinses zeer goed en voelde dui delijk, dat hare heimelijke jalouzie hem er zoo toe dreef om Sitta te vragen. Sitta had in allen gevalle haar woord gehouden. Zij had hem inder tijd beloofd Glückstadt te verlaten, zoodra zij merkte dat zij een verkeer den invloed uitoefende. De prins bou deerde waarschijnlijk over haar ver trek en strafte zijn familie met een lange reis. Hans-Henning nam zijne gevoelens echter niet zeer ernstig of tragisch op. Hij beschouwde het voor namelijk als een hofmakerij die een uiting was van verveling. Maar Sitta DUITSCHLAND. De belasting op de spoorwegkaartjes heeft, gelijk men weet, iD de praktijk een volkomen fiasco gemaakt, en al luider worden de stemmen, die op afschaffing van de hatelijke verkeers- belemmeriug aandringen. Thans geeft ook de Berlijnscbe correspondent van de Kölnische die gelijk bekend is in ambtelijke kringen huist toe, dat de verkeersministers van alle Bondsstaten verklaarde tegen standers zijn van deze belasting die lang niet het verwachte bedrag heeft op gebracht, en die gemaakt heeft, dat het meerendeel der riezigers een lagere klasse is gaan reizen, dan zjj tot dusver gewoon waren. Edoch, tot algeheele afschaffing zou men naar de correspondent schrijft, vooralsnog niet willen overgaan, zoo lang niet, door een grondige hervor ming der Rijks financiën, een ver goeding wordt gevonden voor de 18 20 millioen mark, die de belasting opbrengt. Wanneer men echter tot een wijzi ging in den heffing dezer belasting wilde overgaan, dan zou het de voor keur verdienen om de plaatskaartjes van alle klassen, die boven de twee mark kosten, te heffen met een voor alle gelijke zegelbelasting. Yan zulk een heffing, mits zij niet te hoog is, verwacht men niet, dat zij een al- gemeene verschuiving van reizigers naar een lagere klasse zou veroor zaken. TURKIJE. Bij allerlei onaangenaamheden op politiek gebied heeft Turkije thans ook nog te rekenen met een soort vlootdemonstratie van Italië. Welis waar wordt door de regeering van laatstgenoemd land dit niet officieel erkend, maar een feit is het, dat zich in de wateren van den Levant 9 Ita- haansche pantserschepentwee kruisers en zes torpedovernielers bevinden, zeker niet alleen uit vriendelijke be langstelling voor het Ottomaansche ryk. Er zijn dan ook nog eenige quaesties tusschen Italië en de Porte, die nog op oplossing wachten. Behalve voor zoover het de postkantoren betreft, heeft Turkije aan Italië nog geen vol- had toch groot gelijk, dat zij de zaak onmiddellijk in den kiem verstikte. Arm lief wezen I wat moest zy niet geleden hebbenZij was gesteld op hare betrekking en op de vorstelijke familie van Glückstad; het zou haar wel zwaar gevallen zjjn, zich van hen los te rukken. Maar haar hart had er wel is waar part noch deel aan dat behoorde hem toe. Maar zy kon onmogelijk het eerst aan hem schrijven! Hans-Henning sprong op. Hij moest onmiddellijk naar Malchow. Elk oogen- blik van aarzeling leek hem een eeuwig heid toe. Hilda, ik ga naar Malchow. Ik heb iets gewichtigs te bespreken met ooml" riep hij tegen zijne zuster, die in de keuken bezig was. Hilda stond aan de lange geschuurde tafel en sneed spek in repen. Zjj keek verbaasd op. „Naar Malchow en dat zoo vroeg? Is er iets ge beurd Het is niets ergs," zei hy lachend. „Maar wacht niet op me met het middageten." Een vroolijk deuntje fluitend, liep hy het binnenplein over en reed even daarna in draf weg. Terwijl hij Hilda in de keuken bezig zag kwam er een oogenblik de ge dachte in hem op: kunt ge een der gelijk leven van Sitta vergen? Maar doening gegeven ten opzichte van eenige andere zaken, vooral wat be treft de hinderpalen, die aan Itali- aansche onderdanen in Tripolis en Cyrenaïca in den weg worden gelegd. RUSLAND. Voor het aanstaande bezoek van Koning Eduard aan den Tsaar, wordt een geheel leger politieagenten gemo- bliseerd. De Tsaar leeft als een ge vangene en hij verlaat Tsarskoje-Selo nooit, waar hy voortdurend door 1500 politieagenten bewaakt wordt, die allen in deze kleine stad ingekwartierd zyn. Een afzonderlijke garde van 400 agenten onder commando van verscheidene officieren doet niets anders dau het paleis bewaken. Dit geheele regiment politiemannen gaat naar Re val om voor de veiligheid van den Tsaar te waken. Generaal Dedjoelin, de vroegere bevelhebber van Petersburg en opvolger van generaal Trepoff voert het bevel. Deze generaal heeft zoo'n uitgebreide volmacht, dat geen brief en geen telegram Tsarskoje Selo binnenkomt, zonder dat de politie er copie van heeft genomen. Telepho- nische gesprekken worden automatisch geënregistreerd. De Tsaar leeft bijna voortdurend alleen, en ziet zelfs de meeste Ministers zelden of niet, ook de gesprekken met Stolypin zyn altijd van korten duur. De audiëntien van twee uur die onlangs aandenDoema- president werd verleend veroorzaakte in de reactionnaire hofkringen een waren paniek. Stolypin wordt voort durend door 150 politieagenten be waakt. MAROKKO. Het aantal der getrouwe volgelingen van Sultan-Abd-el-Azis slinkt hoe langer hoe meer en hunne pogingen om an deren te bewegen den rechtmatigen Sultan te steunen mislukken geregeld. Zoo trachtte Hadji Omar Tazzi te Magazan te werkeD in het belang van Abd-el-Azis en Azimoer over te halen tot terugkeer naar den Sultan hjj moest echter onverrichter zake terug- keeren en zal nu nog eens een soort gelijke poging doen te Saffi, maar ook deze zal wel weinig succes hebben. Intusschen verlaten de ambtenaren te Rabat Abd-el-Azis langzamerhand hij verjoeg snel die verontrustende vraag. Mettertijd zouden de inkom sten grooter worden [en dan zou hij meer bedienden kunnen nemen voor haar. Over de velden lag het eerste groene waas der lente. Op de kale takken der boomen zaten de vogels te tjilpen. Hans-Henning ademde de zachte, ietwat vochtige lucht, met diepe teugen. Zyn gezicht gloeide en zijn hart klopte luid. Hy reed stapvoets het binnenplein van Malchow op. De oude Kröchert stond voor den koestal en gaf een der knechts een standje. Hoogstwaar schijnlijk had hij reeds een duide lijker uiting gegeven aan zijn toorn. Goeden dag ooml" riep Hans- Henning luid. De oude heer keerde zich om. De jongen scheen de komst van den ruiter als een zeer welkome afleiding te beschouwen. Hij was ten minste op eens verdwenen. Stoor ik u, oom?" Ik ben klaar. Dergelijke gesprek ken duren niet lang." Gelukkig voor degene, die er kennis mee maakt!" antwoordde de jonge man lachend. De koetsier nam zijn paard van hem over. De heeren gingen naar binnen. Waar zit Karola toch?" riep de geheel en al. Dris boe Kali, de waarnemend minister van oorlog, en de onderceremoniemeester Boesjda el Filali zijn nu ook al uit Rabat ver trokken en bereiden zich te Tanger voor op de dingen, die komen zullen. LUXEMBURG. De verkiezingen voor de gedeelte lijke vernieuwing van de Kamer zijn geëindigd. In het kanton Luxemburg met het daartoe behoorende platteland zyn gekozen 6 liberalen en een ka tholiek. In het mijndistrict van Esch behaalde het kartel van liberalen en socialisten de overwinning en ver kregen de katholieken niet éen man daad van de elf. In de andere kantons hadden geen wijzigingen van beteekenis plaats. Openbare Leeszaal. Door den gemeenteraad van Zutfen zijn twee lokalen disponibel gesteld, waar in door een met doel opgerichte ver- eenigiDg, een openbare leeszaal zal worden gevestigd. Te Hilversum is, onder leiding van dr. Legrain, uit Parijs, de eerste loge in ons land gesticht van de Neu trale Internationale Orde der goede Tempelieren, die reeds in Groningen. Winschoten en Utrecht vertakkingen heeft. Het hoofddoel dezer orde is een internationalen band van broederschap te vormen tusschen al die drankbe strijder», die den strijd tegen den alcohol in zyn volle consequentie aan bonden. De bond telt reeds loges in bijna alle beschaafde landen en is tot grooten bloei gekomen, vooral in Zwit serland en Zweden. Blijkens bet gisteren verschenen jaarverslag van het gesticht Meeren- berg over het jaar 1907, bedroeg de bevolking van dat gesticht op 1 Januari 1907 aan aan verpleegden, beambten enz. totaal 1675 en op 31 Deo. 1907 totaal 1672. In de te 's Gravenhage gehouden algemeene vergadering van den Nederl. Bond van arbeiders in het bakkers bedrijf is aangenomen het voorstel tot oude heer. Laat haar maar oom. Ik wou u graag eerst eens alleen spreken," zei Hans-Henning. De oude heer keek hem onderzoe kend aan en toen helderde zyn ge zicht op eens op. Hy nam zyn neef mee naar zyn kamer. „Wilt ge een glas wijn?" Dank u." Mijnheer v. Kröchert ging op zyn gemak op de oude leeren sofa zitten. Hans-Heuning zat in een gemakkelij- ken stoel. Zyn gezicht was in de schaduw. De oude Kröchert stopte zijn pyp en weldra verhieven de blauwe rookwolken zich in de lucht. Nou, wat is er aan de hand, jongenlief? Stort je hart maar uit. Beu je hier als mijn pachter of als mijn neef." Als uw neef." Des te beter. Bezoeken van pachters hebben altijd maar eene aanleidinghet verlagen der pacht som." Die hebt u al laag genoeg ge steld. Ik kan het geld best opbren gen." Maak je daarover maar niet ongerust, myn jongen. Je weet toch hoe ik het meende hé? Wat wildet ge nu van ray Antwoord eerst op deze vraag vindt u het lichtzinnig als ik in vereeniging tot één lichaam met den Ned. Bond van Cacao- Chocolade-be werkers, koek- en banketbakkers. VerworpeD werd een voorstel-Leiden, om den zetel van het hoofdbestuur over te plaatsen naar Rotterdafu. Besloten werd „De Bakkersbode" voortaan om de veertien dagen te doen verschijnen. Arbeidscontract. Nog altijd wacht de invoering der wet op het Arbeidscontract op de aannemirg door de Eerste Kamer van het ont werp van wet tot vaststelling eener bepaling dat ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering de regelen, geldende ten tijde der inleidende dagvaarding, van toepassing blyven op de rechts gedingen, welke aanhangig waren bij het in werking treden der wet van 13 Juli 1907. De minister van justitie heeft thans aan de Eerste Kamer een memorie van Antwoord toegezonden op haar Voorloopig Verslag. Naar de meening van den Minister bestond er voor de in het V. V. uit gesproken teleurstelling over het niet- indienen eener novelle geen grond, waar nimmer door de Regeering eenige toepassing is gedaan om de wet op de arbeidsovereenkomst nog voor hare invoering aan eenige wijzi ging te onderwerpen. De Minister wil niet vertellen, dat uitbreiding van des kantonrechters bevoegdheid, zooals die in art. VII is geregeld, door hem niet zou zyn voorgesteld, doch op dien grond acht de Regeering zich toch nog niet gerechtigd om reeds thans, nog voor dat de bepaling is in werking getreden, te reageeren op den zoo duidelijk uitgesproken wil des wet gevers, dat door alleenrechtspraak alle geschillen uit de arbeidsovereenkomst voortgevloeid zouden worden beslist. De vraag door een lid gedaan of het niet wenschelijk waren uitdruk kelijk re bepalen, dat iD den zin der wet geestelijken niet als arbeiders wordon beschouwd kan de Regeering niet bevestigend beantwoorden. Dat deze wet, wordt het ontwerp aan genomen, op denzelfden dag in werking zal behooren te treden als de wet op de arbeidsovereenkomst, is niet aan twijfel onderhevig. mijne omstandigheden aan trouwen denk Het gezicht van den ouden heer straalde. Hij boog voorover en legde zijn hand op de knie van zyn neef. „Waarom zou ik dat lichtzinnig moe ten vinden? Je bent er precies oud genoeg voor. In een huis moet een vrouw zijn. Met een zuster samen wonen dat is maar half werk." gMaar ik kan mijn vrouw niet veel aanbieden." Nou, met je verlof: een ouden naam, een onbezorgd bestaan en daarbij wordt gij heer en meester van Malchow als ik eenmaal dood ben. Wat kan een vrouwtje nog meer ver langen?" Hans-Henning nam de hand van zijn oom in de zijne. „Oom, u moet me niet verkeerd begrijpen. Kan ik dat zeggen als ik mijn aanzoek doe?" Wat?" Dat ik Malchow eenmaal zal erven? Staat dat vast?" Het staat in myn testament. Malchow blijft in de familie Kröchert het kan niet verkocht woiden. Daar heb ik voor gezorgd." Hoe moet ik u daarvoor bedan ken, oom? Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1