DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 106 ZATERDAG 6 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Y akteekenonderwij s FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. EEMLANDER Hoofdredacteur R. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTR AAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Adverténtiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bjj abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zooals men weet, zal de Gemeente raad nog eens hebben te beraadslagen over het verzoek van een aantal werk- liedenvereenigingen tothetsubsidieeren van vakteekenonderwijs. Het is nog maar betrekkelijk kort geleden, dat de Raad, op advies van het college van B. en W. afwijzend op dit verzoek heeft beschikt. Dat de werklieden zoo spoedig daarna weer met hetzelfde verzoek komen, wijst er, dunkt ons, op, dat in die kringen de behoefte aan dergelijk onderwijs sterk wordt gevoeld. Er is nog eene omstandigheid, die doet vermoeden, dat de Raad met het subsidieeren van dit onderwijs een goed werk zou kunnen doen, en dat is, dat in het najaar 1907, wel is waar slechts drie Raadsleden vóór subsidie waren te vinden, maar dat deze drie heeren juist de deskundigen waren, zij die naar men mag aannemen, stel lig kunnen oordeelen over de al of niet noodzakelijkheid van dit onderwijs. Het is ons gegaan als den heer van Duinen; we hebben nog eens onder zocht welke motieven de werklieden hebben voor hun verzoek en vooral welke kosten, zij zich voorstellen, dat het geheel zou beloopen. Dat er van de gelegenheid tot het ont vangen van vakteekenonderwijs druk gebruik zal worden gemaakt, kan men afleiden uit het feit, dat zich in het najaar van 1907, toen men pogin gen heeft gedaan, den cursus inge steld te krijgen, zestig personen voor dat onderwijs hadden aangemeld. De leeftijden van dezen liepen van veer tien tot vijfendertig jaar. Men heeft van de zijde der werk lieden ook een begrooting opgemaakt en meent dat de kosten gedurende de wintermaanden, 1 Oct. tot 1 April, voor cursussen voor timmerlieden, smeden, bankwerkers, meubelmakers Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 48) Als het in haar kraam te pas kwam, dan speelde mevrouw von Hohenthal de rol van een zeer streng denkende moeder. Een der dames, freule v. Farber I die in een paar dikke doeken gehuld ibjj de kachel zat, knikte goedkeurend, want ze wilde ook graag weten van wien Sitta zoo vaak brieven kreeg. Zoodra we alleen zijn zal ik met u over dezen brief spreken, mama," zei Sitta kalm. Dat is zeker een wenk voor mij De oude dame deed alsof zij wilde opstaan. Laat ik u als het u belieft niet storen I zei Sitta. „Ik ga eerst wat in den tuin wandelen." Maar freule von Farber had nu geen rust meer. Zjj rolde haar kous op en ging een vriendin opzoeken. Binnen een uur wisten alle bewoon sters, dat Sitta Hohenthal een belang rijken brief gekregen had, waarover zy met hare moeder alleen wilde en schilders, zouden 'bedragen f62"), te weten: aan salarissen f540; voor vuur, licht, enz. f55, voor papier f 15 en f 15 onvoorziene uitgaven. Aan schoolgeld denkt men f 100 te kunnen heffenvan particulieren is men verzekerd van f'225 aan bijdragen; indien dus de gemeente een subsidie van f 300 zou willen toestaan, is men er. Wy verklaren ons op ditoogenblik niet competent om te beoordeelen of deze cijfers alle juist zijn, maar indien het geval is, zou men naar onze mee ning een goed werk doen, als men de werklieden in hun pogen om zich verder in hun vak te bekwamen, eens steunde, al was het maar eerst eens voor een jaarmen kan dan eens zien hoe het werkt. Wij weten wel, dat de bezwaren, destijds door B. en W. ingebracht tegen het toestaan van het verzoek, niet geheel zijn weg te cijferen, maar f300 is een betrekkelijk kleine som en de uitgave daarvan, met het oog op de nuttige doel, te allen tjjde te verantwoorden. DE AANSLAG OP DRETFUS. Gregori, de laffe pleger van den aanslag op majoor Dreyfus, zegt zelf omtrent zijn daad het volgende: „Ik heb het leger willen wreken om de beleediging, die men het aan gedaan heeft door het te dwingen tegenwoordig te zijn bjj de huldiging van Zola." Aan Mathieu Dreyfus zei hij dadelijk na den aanslag, dat de revolver alleen met los kruit was ge laden. Beide schoten waren echter met scherp. De Figaro licht Gregori's doopceel en die is niet heel fraai. De gloeiende patriot, de vurige legerver- eerder en bekwame schrijver over militaire zaken, als hoedanig de natio nalistische bladen hem huldigen, heeft ook flnancieele krantjes uitgegeven, zelf allerlei zaakjes gedaan en is spreken. Aan het souper zouden ze wel alles te weten komen. Sitta liep op en neer in den tuin. In alle hoekjes |rook het naar viool tjes, sneeuwklokjes en krokussen. Zij haalde den brief van Hans-Henning te voorschijn en las hem nog eens over. Zij was aangedaan door de eenvoudige hartelijke woorden waar mee hij haar zjjne liefde beleed en haar verzocht zijne vrouw te worden. Ik heb je al jaren lang lief ge had, Sitta," schreef hij, „en toen ik je indertijd te Glückstadt verliet, heb ik onmiddellijk met mijn vader ge sproken. Ik wilde van uit Rotenwalde aan je schrijven, maar het verlies van ons ouderlijk huis belette het me. Ik waagde het niet je uit je be trekking te halen aangezien ik je maar een bescheiden bestaan kon aanbieden. Ik was ook zeer weinig zeker van uwe gevoelens voor mij. Uit een brief der prinses put ik de hoop, dat mijne liefde door u beant woord wordt. Kan ik dat gelooven en met behulp van dat geloof en die hoop wagen om aanzoek te doen om je hand De eerste jaren zouden we wel is waar bescheiden moeten leven op Heinrichshagen. Ik ben echter de erfgenaam van mijn oom en ga dien tengevolge een onbezorgde toekomst tegemoet. Mag ik zelf mijn antwoord komen halen Als ge eens wist hoe wegens misbruik van vertrouwen voor den rechter geweest. Hij werd toen niet veroordeeld, maar schijnt alsnog te moeten opkomen." Eenige bladen pleiten verzachtende omstandigheden; zijn moeder is een paar maanden geleden gestorven, en dat heeft hem erg aangegrepen, en dan is de hitte hem naar het hoofd gestegen. De hitte heeft, ook volgens Gérault-Richard in Messidor, schuld aan 't geval, maar het nationalisti sche brein, dat toch al niet veel ver draagt, was al maanden lang in be roering gebracht door de volgelingen van Esterhazy. Het R.-Katholieke Handelsblad van Antwerpen schrijft over den aanslag Wij hopen voor de Fransche natie dat de man Gregori, die op Dreytus schoot, gek isAls hij betaald was geworden door de Zola-verheerljjkers, om hunne handelingen te verontschul digen, zou het heerschap het niet beter aan boord kunnen gelegd heb ben. 't Moet een nationalist zijn't nationalisme is het kind van het boulangisme, en nooit hebben de Fran sche katholieken grooter stommiteit begaan, dan door te heulen of te hui len met die gekken, die er de hand van hebben de menschen te compro- mitteeren, die zich met hen inlaten. 't Is voor de Fransche katholieken niet voldoende onzinnige moordaan slagen af te keurenzij moeten vlak af alle verkeer afbreken met die vieze „patriotten" die door al hunne daden troef in handen hunner vijanden spelen. DUITSCHLAND. De zaak-Eulenburg is een muisje met een merkwaardig staartje. De rechter van instructie heeft graaf Von Wedel, een der meest eminente leden van de Berlijnsche hooge kringen, gehoord, en deze bekende dikwijls in zijn apparte menten van het Prinsessenpaleis diners te hebben gegeven, waar bijna uitsluitend bekende homosexueelen uitgenoodigd werden. Hjj erkende zelf een zekere neiging tot homosexualiteit te hebben. Volgens een Berlijnsch blad zonden verscheidene prinsen van Koninklijke huize deel hebben genomen aan deze diners, die op de minst moreel innig ik er naar verlang uw mooi, teer bemind gezicht weer te zien Sitta liet hare hand met den brief zuchtend zinken. Haar besluit was trouwens al genomen. Zij was van plan om met Kröchert te trouwen. Want alleen door middel van dat huwelijk kon zij een einde maken aan den hartstocht van den prins. „Maar het zal een leugen en niets als een leugen zijnzei zij halfluid. Zij bleef niet lang alleen in den tuin. Een paar dames wilden naar de bloemen kijken of van de lekkere lucht genieten. En geen van haar kon zich begrijpen, dat een ander behoefte kon hebben aan eenzaamheid. Het gelukte Sitta geen enkele maal om met een korten groet voorbij te loopenzij moest steeds eerst naar eenige geestige opmerkingen luisteren. Het moge zjjn zooals het is, maar eenzaamheid zal ik wel hebben op Heinrichshagen. Een man kan iemand niet zoo kwellen als twintig niets uitvoerende dames, die voort durend aan mijne rokken hangen en mij gebruiken, omdat zij niets te doen hebben," dacht Sitta ongeduldig. Eindelijk gelukte het haar toch zich van hare kwelgeesten te bevrijden. Zij ging naar binnen. Hare moeder wachtte al op haar. Inplaats van ellenlange ophelderingen gaf Sitta hare moeder den brief van Kröchert. Mevrouw v. denkbare wijze plachten te eindigen. Graaf Von Wedel is naar Italië afge reisd. PERZIË. Uit Perzië komen allerzonderlingste berichten. De Sjah heeft Donderdag, vergezeld van zijn zoon, den kroon prins en zijn raadsman, emir Bahedur, zijn hoofdplaats verlaten. Waarheen hij zich heeft begeven heeft men, vol gens de berichten uit Teheran, nog niet kunnen ontdekken; men ver moedt echter, dat hij zich naar de Russische legatie heeft begeven en trachten zal van daar uit het buiten land te bereiken. De New York Herald echter gelooft, dat de sjah eenvoudig zijn zomerver blijf in de buurt der stad betrokken heeft. Het ministerie had getracht er hem van af te houden en wiide dat hij in de stad zou blijven tot de moei lijkheden aan de grens en andere kwesties opgelost zouden zijn. Onver wachts reed de sjah echter met een talrijk gewapend geleide de stad uit. Te Tebris heerscht volslagen anarchie. De troepen, die gebrek aan levens middelen hebben, deserteeren bij ben den tegelijk. De autoriteiten zijn mach teloos. RUSLAND. De Rijksdoema behandelde een in terpellatie over de onregelmatigheden met den bouw van den gepantserden kruiser Rurik door de Engelsche firma Vickers. De vertegenwoordiger van het Depar tement van Marine verklaarde, dat het vorige bewind verantwoordelijk is. Hij bestreed het recht van interpel latie van de Doema, omdat onwettige handelingen volgens hem niet aan wezig waren. De mededeeling van de pantserbekleeding aan den bouwer is geen verraden van geheimen. Het Kabinet is volgens dezen vertegen woordiger alleen aan den Tsaar ver antwoordelijk. Natuurlijk dat deze mededeeling groote sensatie verwekte. De Doema verklaarde dan ook met de regeeringsverklaring niet tevreden te zijn en ging over tot de orde van den dag. Men verwacht een gestreng onder zoek en bestraffing der schuldigen. De Oorlogsbegrooting. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op de Oorlogs begrooting. Het voornaamste daaruit moge hier volgen. Beleid van den minister.— Verscheidene leden meenden, dat het- beleid van dezen Minister een reactio nair karakter draagt en wordt geïn spireerd door verouderde opvattingen. Ter staving van deze meening wer den aangehaald lo. 's Ministers hou ding ten opzichte van het blijvend gedeelte, 2o. het stellen van den 2- jarigen diensttijd bij de bereden wapens als norm3o. het niet handhaven van de verkorting der herhalings oefeningen voor degenen, die voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijn geweest en 4o. de versterking van het cavalerie-contingent van de militie, 's Ministers plannen ten opzichte van de hoogere bevelvoering werden door enkelen een teruggang genoemd naar de meer ingewikkelde inrichting en samenstelling der commando's waarbij wrijving niet uit zal blijven en waar van de ondergeschikten het slacht offer zullen worden. Bovendien zal 's Ministers organisatie zeker niet tot bezuiniging leiden. Eindelijk zagen verscheidene leden ook in de instel ling en samenstelling van den Raad van Defensie een bewijs, dat de Minister, en Regeering in haar geheel evenzeer, hervormingen op defensie gebied niet ernstig wenscht. Ook andere leden, hoezeer overigens bereid dezen Minister bun steun te verleenen, hadden met bezorgdheid gezien, dat de lasten van den dienst door hem aanmerkelijk zullen worden verzwaard. Het ontbrak echter op deze punten niet aan tegenspraak. In de verschil lende aangehaalde feiten verklaarden tal van leden allerminst teekenen van reactie te kunnen zienhet bewijs daarvoor ontbrak huns inziens ten eenenmale. Wat de quaestie van het blijvend gedeelte betreft, meende men, dat den Minister geen verwijt kan trefien. Daar het verloop der vrijwilligers bij de cavalerie groot is, is het niet Hohenthal las hem aandachtig. Als ge nog hofdame waart, zei zij koel, „dan zou ik je beslist aanraden dit aanzoek van de hand te wijzen. Je had in Glückstadt een veel betere partij kunnen doen Maar aangezien ge zoo dom geweest zyt om die mogelijkheid buiten te sluiten door je plotseling vertrek, weet ik heusch niet of ge ooit in de gelegenheid zult zijn om een betere partij te doen. Het is natuurlijk een afschuwelijk vooruitzicht om daarginds op een aard kluit te zitten I Het is te hopen dat z(jn oom gauw sterft want dan schijnt er wel wat verbetering in te komen. In geen geval moogt ge hier zeggen dat Kröchert maar de pachter van zijn oom is." Dat is mij absoluut onverschillig." Maar mij niet. Dacht je dat ik het prettig vind als zij hier vertellen dat freulle von Hohenthal met een pachter trouwt, omdat ze geen anderen man kan krijgen? Zijn oom heeft hem dat landgoed al overgedragen, hoor je? Later erft hij dan het andere goed.— Heet het niet Mal chow Op die ma nier klinkt het wat aannemelijker." Zooals u wilt mama." Ge zult wel gauw willen trou wen en dan kan ik jullie 's zomers komen opzoeken. Het is afschuwelijk om altijd hier te zitten. Ik hoop dat het er niet te schamel is," Ik vrees dat u dat wel zult vin den mama." Gelukkig ziet niemand het. Als je er over praat, kun je het wel wat mooier maken. Ik zal aan mijnheer v. Kröchert schrijven. Hij kan hier komen. Het is te hopen dat hij presentabel is en er niet al te erg boersch uitziet." Daarvoor is hij nog niet lang genoeg weg uit Glückstadt. Hij ziet er zeer knap uit, voornaam en elegant." Nou dat is tenminste iets." Wenscht u me geen geluk mama?" Zij knielde naast hare moeder neer. Mevrouw v. Hohenthal legde een oogenblik haar hand op Sitta's haar. „Natuurlijk doe ik dat. Als je maar een betere partij deedt I Maar een arm meisje heeft de keuze niet al is zij ook nog zoo mooi. Dat weet ik bij ondervinding. Aaanzoeken genoeg maar zij zijn er ook naar. Nu zit ik er voor ik kan je niet eens een uitzet geven." Maak u daar maar niet onge rust over mama. Ondergoed japonnen en bijouterieën heb ik genoeg. De meubels en de rest zullen er wel zijn in Heinrichshagen. In Engeland en in vorstelijke huizen krijgt de vrouw ook niets meer mee. De in richting van het huis is de zaak van den man." IVordl vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1