WEERBERICHT. Tkermonieterstand UIT DE PERS. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving. Land-, Tninboaw en Veeteelt. Rechtzaken. SPORT. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 6 Juni 1908. Hoogste barometerstand 771.6 m.M. te Horta laagste 713.0 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 7 Juni 1908. Wind Matige Noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtVerander lijke bewolking, wellicht nog eenigs- zins buig. TemperatuurIets warmer. Barometerstand te AMERSFOORT. uur 752 m.M. Vorige stand te 12 uur 756 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 65 Laagste hedennacht F. 4-8 Hedenmiddag 12 uur F. 57 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Zaterdag 5 Juni des morgens 7 uur 67a F. meer dan natuurlijk, dat de Minister maatregelen neemt om de vrijwillige dienstneming te bevorderen. Het niet- handhaven van de verkorting der her halingsoefeningen voor degenen, die voor het blijvend gedeelte onder de wapenen zijn geweest, achtten de leden, die hier aan het woord waren, voldoende gerechtvaardigd door de ernstige bezwaren, waartoe deze ver korting bij de oefeningen heeft geleid. Eenige leden juichten de vermeerdering der cavalerie-lichting toe en zagen daarin een middel om op den duur tot de zoo gewenschte inperking van den diensttijd bij dat wapen te komen. BI ij vend gedeelte. Alge meen werd geklaagd over het gemis van een duidelijke uiteenzetting, in de Memorie van Toelichting, van den toestand, die, met betrekking tot het blijvend gedeelte, thans, na inwerking treding der wet van 31 Maart 190S bestaat en, volgens deze begrooting, in de volgende maanden van het jaar zal bestaan, een en ander vergeleken met dien onder 's ministers voorganger. Raad van Defensie. Door sommige leden werd de instelling van een Raad van Defensie afgekeuid, om dat zij daarvan eenerzijds weinig nut verwachten en aan den anderen kant vreesden, dat die Raad er toe zou kunnen leiden in zekere gevallen het verantwoordelijkheidsgevoel van den Minister te verzwakken. Andere leden verklaarden zich daar entegen ingenomen met de instelling en de samenstelling van den Raad. Zij meenden voorts dat de Raad meer stabiliteit in het aan het departement van Oorlog te voeren beleid zal brengen. Organisatie. Het stelsel van dezen Minister geeft, zoo merkten enkelen leden op, aanleiding tot de vraag, hoe de inspecteur der infanterie, wiens taak zich immers ook uitstrekt over de bezettings- en landweerinfan- terie, onder den commandant van het veldleger zal kunnen staan. Voorts werd gevraagd, of de instelling van een inspecteur der vesting-artillerie een eerste stap is om te komen tot scheiding van vesting- en veldartil lerie, een denkbeeld, door eenigeu aanbevelenswaardig geacht, maar door vele anderen met klem bestreden. Cavalerie. Het toenemend verloop van vrijwilligers bjj de cava lerie, dat er toe heeft geleid, dat in 1908 bij dit wapen 113 lotelingen meer moesten worden ingedeeld dan in 1907, werd door sommige leden toegejuicht, omdat zij meenden dat langs dien weg het door hen voor gestane denkbeeld eener volledige militie-cavalerie eerder zou worden verwezenlijkt. Anderen betreurden het daarentegen, op grond van de zwaardere lasten, die de verplichte dienst bij de cavalerie voor de betrok kenen mede brengt, zoowel doordat de eerste oefeningstijd langer is als doordat de gebeele cavalerie als blij vend gedeelte dient, en ook omdat de infanterie er door wordt verzwakt. S o 1 d ij e n. Het voornemen om de voorgenomen verbetering der sol dijen bij afzonderlijk wetsontwerp aanhangig te maken, vond bij ver schillende leden instemming. Intus- schen werd er op aangedrongen deze zaak met spoed te behandelen, opdat de belanghebbenden niet worden te- teleurgesteld. Beoordeelingslijsten. Gevraagd werd op welke wijze aan een ten onrechte gestrafte, die zijn straf reeds heeft ondergaan, „bet ge leden onrecht behoorlijk gebeterd wordt", gelijk art. 17 der Rechts pleging bij de Landmacht vordert. Men meende te weten, dat in den regel iemand, die door den rechter in het gelqk wordt gesteld tegenover zijn chef, daarna nog meer onaangenaam heden heeft te verduren dan te voren. Vergoeding militie en landweer. Ook ditmaal werd geklaagd over de hoogst aanzienlijke som, waarop het bedrag der vergoe ding gaandeweg is gekomen. Verscheidene leden oordeelen een wjjziging van het stelsel, dat tot groote misbruiken aanleiding geeft, dringend noodig. Zij zouden de voor keur geven aan een uitbreiding der vrijstellingen tot kostwinners en be hoef tigen. Anderen meenden, dat in tegendeel moet worden overgegaan tot het stelsel van betaling der gebeele militie naar een vast bedrag, bijv. van f 1 per dag. Biddenindekazerne. Met voldoening constateerden enkele leden dat de gelegenheid tot bidden voor den maaltijd in verschillende kazernes is verzekerd. Een woord van hulde werd gebracht aan den commandant van het garnizoen te Hoorn, die in dezen het voorbeeld heeft gegeven, met welke hulde anderen zich niet konden ver eenigen, meenende dat eiken kapitein vrijheid behoort te worden gelaten en dat in zulke zaken niet mag worden gereglementeerd. Men had vernomen dat door den garnizoenscommandant te Middelburg de maatregel is genomen dat al de genen die wenschen te bidden, aan een afzonderlijke tafel worden vereenigd. Algemeen werd deze wijze van op treden afgekeurd en gevraagd werd ol de Minister hiernaar een onderzoek heeft ingesteld. Overigens bleek van verschil van meening omtrent de vraag welke ge dragslijn de Reg. te dezer zaak behoort te volgen. Militaire muziekkorpsen. Sommigen konden er zich niet mede vereenigen dat de muziekkorpsen het slachtoffer zullen worden van het streven naar bezuiniging. Anderen drongen aan de opheffing der korpsen, als zijnde artikelen van zuivere weelde. Nachtarbeid van bak kers. Gedeputeerde Staten van de provincie Utrecht hebben het navol gende rondschrijven^ gericht tot de ge meentebesturen. „Naar aanleiding van een desbetref fend schrijven van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heb ben wij de eer U te verzoeken ons ten behoeve van de voorbereiding eener wettelijke regeling tot afschaffing van den nachtarbeid van bakkers, eene opgave te willen verstrekken van het aantal bakkerspatroons in uwe gemeen te, die zonder gezellen werken. Bloedverwanten van bakkerspa troons, welke eventueel b(j de laatsten in bet bedrijf mochten werkzaam zijn, behooren als gezel te worden aange merkt, tenzij het vaststaat, dat die bloedverwanten medepatroons zijn. Wij veroorlooven ons hierbij aan te teekenen, dat het in 's Ministers be doeling ligt de voorbereiding van het bovenbedoelde wetsvoorstel zooveel mogelijk te bespoedigen, weshalve eene spoedige zendig der opgaven ons aangenaam zal zijn. Gemeenteraad en secre taris van Willeskop. De ge meenteraad van Willeskop heeft van den minister van binnenlandsche zaken eene uitnoodiging ontvangen om in te trekken het raadsbesluit, waarbij de kantoor uren van "den secretaris zoodanig werden uitgebreid, dat het dezen onmogelijk werd gemaakt te gelijk het secretariaat van Monfoort waar te nemen. De minster heeft bericht het besluit ter vernietiging te zullen voordragen wegens strijd met de wet. Met 5 stemmen tegen 1 stem besloot de raad aan de uit noodiging geen gevolg te geven. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van hen die naar Canada zouden willen emigreeren, dat aldaar op dit oogenblik slechts behoefe is aan ervaren landbouwers, die eene hofstede kunnen betalen of land koopen, alsmede aan vrouwelijke dienstboden. Naar spoorwegarbeiders is gedurende dit seizoen geen vraag meer. Naar aanleding van de wethouders keuze te Amsterdam, waar liberalen hebben meegewerkt tot het benoemen van den a.r. mr. de Vries, schrijft de Vaderlander „Wat die Amsterdamsche liberalen deden is ergerlijk en bitter klein hoe zou Potgieter hen hebben ge- geeseld. Zij zullen het ondervinden om met Dr. Bos te spreken, dat men wel aan het rad van den t(jd kan gaan hangen, maar dat men het niet kan tegenhouden. Zij hebben geen idealen, maar zien in die zich ont wikkelende maatschappij zoovele spo ken, die hen van den eenen angst in den anderen brengen, de spoken van algemeen kiesrecht en vak-organisatie in de eerste plaats. En onze strijd moet in de eerste plaats gaan tegen dat slag van libe ralen, die onzeri schoonen partijnaam compromiteeren, die niet begrijpen, dat die naam den plicht met zich brengt vrijheid te brengen op ieder gebied, ook op bet economische, waar toe toc-h zeker krachtige vakorganisatie van de betrokkenen onontbeerlijk is. Gisteren was het een zich noemend liberaal te Krommenie, die een werk man ontsloeg, omdat hij raadslid werd, heden zijn het Amsterdamsche libe ralen, die uit angst voor de vak organisatie hun dierste pand toever trouwen aan den erfvijandwat zal het morgen weer wezen Wij weten het niet. Wat wij wèl weten is, dat ook deze gebeurtenis alweer zeer duidelijk doet inzien, dat er in 1909 bij de stembus zeer klare wijn zal dienen geschonken te worden." De Eembode zegt in haar nom- mer van heden, dat zij ons artikel van Dinsdag jl. in haar nommer van Zaterdag a.s. zal beantwoorden, omdat zij dit allernoodzakelijkst acht. Het komt ons voor, dat zij alvast recht heeft op verspreiding onder onze lezers van deze mededeelingdaarom vermelden wij die hier. Ook op het bureau van „de Eemlander" ligt de lijst, betreffende het adres aan de Koningin van Rume- nië, in zake mishandelingen van Joden, ter teekening. Gisterenavond raakte een jongetje al spelende te water aan de Lan ge- gracht. Dr. Jorissen, die juist passeerde sprong den knaap na en bracht hem weer op het droge. We herinneren er aan, dat het schietconcours van de Am. Scbietver- eeniging „Prins Hendrik" 2den Pink sterdag op de Leusderhei wordt ge houden van 8 tot 12 v.m. en van 1 tot 6 n m. De jaarvergadering van den Stenografenbond „Groote" wordt, zoo we reeds meedeelden 2den Pinkster dag in het Valkje gehouden. De ver gadering vangt aan om 10 uur, ter wijl van 11 tot 1 wedstrijden in het stenografeeren worden gehouden. Sedert eenige dagen heeft de wachtmeester der huzaren v. d. K. heimelijk zijn korps verlaten. Daar hij belast was geweest met het be heer der cantine wordt vermoed, dat hij een te kort in kas heeft. Het restant van de kas heeft hij meege nomen. Uit het eerste jaarverslag der Vereenigiug „Kinderzorg" blijkt, dat sinds Augustus 1907 aan de vereeni- ging de voogdij over 35 kinderen is opgedragen, terwijl voor 16 kinderen plaatsing is gevraagd. Uit het financieel overzicht blijkt, dat de vereeniging toezegging kreeg van f 1542 van jaarlijksche bijdragen, terwijl ze aan stortingen in eens een bedrag van f3628.23. De uitge schreven geldleening van f 60.000 werd tot dusverre niet volteekend. De beschikking werd slechts verkregen over f 46.400. In de vergadering van het Kies college der Ned. Herv. Gemeente zijn tot ouderling gekozen de heeren J. L. van Apeldoorn en J. Klink en tot diaken de heeren B. van 't Eind en H. Noorman. De heer G. v. p. Plank slaagde heden aan de universiteit te Utrecht voor het le Nat. examen. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, zal er den 2den Pinksterdag weder een muziekuitvoering worden gegeven op het Stort door het Harmoniegezel schap, onder leiding van den heer M. Maas. AANSTELLEN VAN VEETEELT CONSULENTEN. II. BAARN. H. M. de Koningin-Moeder kwam met gevolg Vrijdagmiddag on geveer te 5 uur alhier aan. Op het perron van de station der H. IJ. S. M. waren ter verwelkoming van H. M. aanwezig de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de burgemeester van Baarn en de hee ren L. R. baron Taets van Amerongen kamerheer i. b. d. en dr. S. Greidadus, hofarts. Een groot aantal belangstel lenden had zich op het stationsplein verzameld. In twee open rijtuigen, werd naar het paleis te Soestdijk gereden. De soiree, te geven door J. Louis Pisuisse en Max Blokzijl, zal plaats hebben Dinsdag 9 Juni a.s. des avonds te S uur in de groote zaal van het botei Velaars. Gedurende de maand Mei werd aan het postkantoor alhier in de rijkspostspaarbank ingelegd f 16418.866 en terugbetaald f 12606,286. Het num mer van het laatst uitgegeven boekje was 6078. SOEST. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare lagere school is be noemd mej. J. Gaastra te Baarn. BARNEVELD. Donderdagavond is de bliksem geslagen in het boerderijtje van W. van Essen, wonende nabij Voorthuizen. De gebouwen zijn tot den grond afgebrand. SCHERPENZEEL De eenige weken geleden overleden Mejuffr. E. van Wagensveld vermaakte aan de Ned. Herv. Kerk alhier haar woning met erf, ter waarde van ongeveer 3000 gid., en aan de Geref. Kerk f 200, benevens aan de Diaconie der Geref. Kerk f250. Thans vernemen we, dat door Mejuffr. de Wed. G. ten Broek, in de vorige maand alhier overleden, is gelegateerd aan de Diaconie der Ned. Herv. Kerk f 3000, en de som van f500. aan de Vereeniging tot Stichting en instandhouding van eene School met den Bijbel alhier. ANTI-MILITAIRISTISCHE VER EENIGING. De rechtbank te Amsterdam deed uitspraak in de zaak tegen den secre taris en den penningmeester der af- deeling Amsterdam van den Intern. Anti-Militairistische Vereeniging, die hebben terechtgestaan wegens het als bestuurder deelnemen aan eene ver boden vereeniging. In het vonnis werd o.m. overwogen, dat wel den raadsman van den eersten beklaagde, mr. Max Bruck, kon wor den toegegeven, dat het militairisme, d.i. de alles-overheerschende invloed van het militaire stelsel, mocht wor den bestreden, doch dat daaruit nog niet mocht worden afgeleid, dat alle middelen daartoe zouden kunnen wor den aangewenddat een algemeene werkstaking ook ingeval van oorlog als een ongeoorloofd middel moest worden beschouwd. Voorts was het „manifest aan de lotelingen" geen directe aansporing tot insubordinatie, doch wel prees het aan geveinsde schuldelooze onoplettendheid of mis vatting van de bevelen der superieuren, in de spreektaal als lijdelijk verzet aangeduid. Ten opzichte van de bewering van den raadsman van den tweeden be klaagde, baron mr. Van Haersolte, dat de wet van 1855 op het recht van vereeniging en vergadering in casu niet van toepassing zou zijn, omdat de int. anti-mil. vereeniging een inter nationale vereeniging was, overwoog de rechtbank, dat de afdeeling Amster dam een Nederlandsche vereeniging was in den zin dier wet. Ten slotte hadden beide verdedigers het aanwezig zijn van het subjectieve element betwist, nl. de wetenschap bij de beklaagden, dat de vereeniging verboden wasin het vonnis werd te dien opzichte geconstateerd, dat die wetenschap door de wet niet werd vereischt. Beklaagden werden vrijgesproken van de tenlastelegging, dat zij zouden hebben medegewerkt aan de bereiking van het doel der vereeniging, voor zooveel het desertiefonds betrof, welk fonds immers was opgeheven toen de beklaagden lid werden. Beiden werden wegens het deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging, veroordeeld tot een' boete van f 25, subsidiair een maand hechtenis. Toch is de tijd nog ver, waarin men van den gemiddelden veehouder wetenschappelijke ontwikkeling mag verwachten; vermoedelijk zal dat ook wel altijd eene illusie olijven. Niettemin is noodig dat de veefokker eene zekere mate rassenkennis bezitte om voor het geval hjj wil of moet kruisen met een ander ras, dit te kunnen beoordeelen, niet alleen met het oog op z(jn eigenschappen, maar ook in zake de levensoorwaarden waaraan het voortbestaan der gewenschte eigenschappen gebonden is. Hoe groote gevaren aan onoordeelkundige krui sing zijn verbonden is meer dan eens in onze geheele veefokkering gebleken zoowel ten opzichte van paarden, runderen als schapen terwijl de varkens nog steeds in een gevaarlijke experimenteerperiode verkeeren. De groote omkeer die eene weten schappelijke opvatting heeft veroor zaakt in de voeding van het vee is aan ieder voldoende bekend. Als gevolg van het besef dat een rund, of een dier in het algemeen, eene levende productiemachine is, aan welke grondstoffen moeten worden toegevoerd in den vorm van voeder, die omgezet worden in arbeid of in markt producten, ging men er toe over, die producten te meten en te wegen. Toen werd het melkonderzoek geboren en werden de eerste melk- staten aangelegd. Verder gaande be treed men ongemerkt het terrein der physiologie waarop de empericus niet verder kan maar waarop hij moet worden gesteund door de kennis van chemicus en physioloog of zelf min of meer wetenschappelijk zijn gevormd. De hulp, die bij rationeele veevoeding door weinig ontwikkelden onmisbaar iskunnen de veeteeltconsulenten verstrekken. Eeu hoofdgebied voor hunnen arbeid zal echter zijn het vestigen van juiste inzichten in de fokkerswereld, vooral wat betreft organisatie, welke zich uiten kan in de stichting van con trole-, stier en fokvereenigingen. De opleiding van den veeteeltcon sulent zij zóo, dat h(j de kennis der geheele veeteelt beheersche en als wetenschappelijk ontwikkeld man boven de feefokkers stazijn kennis diene zich echter geheel te richten naar de behoefte van de praktijk want alleen daarmede komt h(j in aanraking. Verder in te gaan op de opleiding en het onderwijs voor den a.s. veeteelt consulent is hier niet op zijne plaats. Men mag echter overtuigd zyn, dat van de mate, waarnaar in de instructie van den veeteeltconsulent eene zekere zelfstandigheid en vrijheid worden ge waarborgd, de lust zal afhangen om zich voor eene dergelijke betrekking te bekwamen. Het is alleszins te hopen, dat bin nen niet te langen tijd de eerste veeteeltconsulenten in ons land zullen worden benoemdaan de veeteelt is niet minder verbonden dan aan den akkerbouw en de zuivelbereiding welke beide takken reeds sinds lang hunne adviseurs hebbende landbouw zelfs raadgevers in Staatsdienst. Den vee teeltconsulent komt in verband met de groote belangen die hij geroepen is te behartigen, een even hooge positie toe als den beiden anderen ambtenaren. Hoogstverinoedelijk zal in de regeling der positie van den veeteeltconsulent die zienswijze ook wel tot uitdruk king komen. KORFBAL. Hedenmiddag ontmoetten V. I. O. S. alhier en H. B. C. uit Utrecht, elkaar op het terrein de Zes Morgen. Na de 3 doelen van H B. C. maakte van der Toom het eenige doel voor V. I. O. S., zoodat, toen de scheids rechter W. Maassen, affloot de eind stand 3—1 voor H. B. C. was. Een oude grafkelder ontdekt. Men meldt aan de „Tel." Maandag jl. werd in de St. Nicolaas- kerk, bekend om haar prachtigen Gothischen bouwtrant, gebouwd in de 12de eeuw, van de Ned. Herv. Ge meente te IJsselstein, een grafkelder ontdekt, die hoogstwaarschijnlijk aan het geslacht van de heeren IJsselstein heeft behoord, en waar naar reeds vroeger, maar toen te vergeefs, ge zocht is door 't Prov. Utrechtsch Genootschap. Zooals men weet, be vonden zich hier de beroemde praal graven van Gysbrecht van Amstel,

De Eemlander | 1908 | | pagina 2