DAGBLAD AMERSFOORT EN OMSTREKEN. VOOR No. 108. WOENSDAG 10 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naainl. Venaootsehap „DE EEMLANDER". VeFsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BUITENLAND. BINNENLAND. Hoofdredacteur H. G. HIJHENS. Bureau: BHEEDESTHAA.T 20. Abonnementsprijs Telefoon Interc. 62. iff y Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad 14.— Prijs der Advertentiën: Franco per post id. - 5.G0 I'M 1 {SttSSjT Per 3 maanden id. - 1.— Voor iederen regel meer- 0.08 Franco per post id. - 1.40 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 Afzonderlijke nummers - 0.05 --..V-A 1 -V..- (Bjj abonnement belangrijke korting.) Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. LEIDERS EN LIJDERS. In het Am. Dagblad lezen wij, dat door den R. K. Volksbond alhier de volgende motie is aangenomen „De R. K. Volksbond, vergaderd zjjnde op Maandag den 8en Juni 1908; gehoord hebbende de mede- deeling van zijn bestuur, waarin de vergadering, op een desbetreffende vraag, kennis wordt gegeven, dat op het in de vorige vergadering genomen besluit, het werkloozen- comité te verzoeken een R. K. werk man zitting in zijn bestuur te doen nemen, hierop geen antwoord is ontvangen, ja zelfs dat volgens officieuze mededeeling onze afge vaardigde, de heer W. G. Klomp, in dat bestuur niet is opgenomen, keurt de handelwijze van het wer- keloozen-comité in deze af, omdat het geen waarborg geeft, dat de belangen der werkelooze r. k. werk lieden voldoende zullen worden be hartigd. Dit besluit zal ter kennis van het werkloozen-comité worden gebracht." Naar aanleiding van deze motie een paar opmerkingen. Dat door den R. K. Volksbond nog geen antwoord is ontvangen opzijn ver zoek, heeft tot doodeenvoudige oorzaak, dat het Dageljjksch Bestuur na de vergadering, waarin dit stuk als inge komen werd meêgedeeld, nog niet weer bjjeen is geweest. En nu moet men toch wel tot een eenigszins on redelijk aangelegd menschensoort be- hooren, om te eischen, dat u besluiten zullen worden meêgedeeld van eene vergadering, die nog niet gehouden is. Eene officieuse mededeeling, dat de heer W. G. Klomp niet in het bestuur is opgenomen, zal door niemand van het bestuur zijn gedaan. Er is alleen, bij het uiteengaan dier vergadering overeengekomen, dat men tegemoet zou willen komen aan de wenschen Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 50) Mevrouw von Hohenthal kwam het jonge paar weldra storen. Zjj stond er op dat Hans-Henning zich aan de directrice zou laten voorstellen en dat hij aan de gemeenschappelijke tafel zou eten. Sitta had medelijden met hem dat hij aan zoo'n kruisvuur van vragen en onbescheiden blikken blootgesteld zou zijn. Zy wist hoe vreeselijk dat was. Maar Hans-Henning sloeg er zich goed door. De directrice, de oude gravin Recke, was de verper soonlijkte almanach de Gotha. Zjj begon onmiddellijk een ellenlang ge sprek over allerlei bloedverwanten als hij goed en wel het verhoor had doorgemaakt naar de een of andere achternicht van wier bestaan hij tot nu toe geen flauw vermoeden had gehad dan maakte een der andere dames zich van hem meester en kwelde hem met allerlei vragen. Iljj bleef echter steeds even onverander- van den R. K. "Volksbond. In de eerstvolgende vergadering zal er echter, omdat het verzoek meer inhield en een bepaald persoon werd aangewezen, een besluit moeten worden genomen. Als dat besluit genomen is, krijgt de R. K. Volksbond antwoord. Maar er is bij de geheele zaak geen haasthet Bestuur neemt voor den herfst geen enkele beslissing. De eenige officieuse mededeeling, die gedaan is in deze zaak, had de R. K. Volksbond kunnen vinden in ons ant woord aan de Eembode, nl. in de Eemlander van Dinsdag 2 Juni, waar wij in noot 11 schreven: „Hier zij aan de Eembode mee gedeeld, dat in de vergadering van 4 Mei op een verzoek van den R. K. Volksbond, om in het permanente Bestuur ook op te nemen een R. K. werkman, in toestemmenden zin is beschikt." Maar dat heeft men blijkbaar niet willen lezen. Helaas Wat baten kaers en bril Als d'uijl niet zien en wil! De lieeren leiders, in hun angst dat R. K. arbeiders met andere in aan raking kunnen komen, sturen er op aan, dat de zorg voor R. K. werkloozen en die van andere gezindten voortaan gesplitst worde. Dat eerstgenoemden daarby de lijders zullen worden, schynt hun niet te deren, anders had in den R. K. Volksbond nooit tot het aan nemen van deze motie kunnen worden geadviseerd. Wat ten slotte de uitdrukking in de motie: „omdat het geen waarborg geeft, dat de belangen der r. k. werk lieden voldoende zullen worden be hartigd," betreft, wij zullen in dit opzicht een merkwaardige mededeeling doen, zoodra het beloofde antwoord van de Eembode is verschenen. DE PRUISISCHE VERKIEZINGEN. De verkiezingen voor de Pruisische Kamer van Afgevaardigden is af- geloopen. Het is bekend, dat het bij deze verkiezing ging tegen het Pruisische lyk beleefd en vriendelijk en mevrouw v. Hohenthal oogstte veel lof over haar knappen, eleganten schoonzoon. De dames vermoedden in de verste verte niet hoezeer hij hen alle au fond verwenschte hun babbelzucht verhinderde elk intiemer gesprek met Sitta. Hij kon haar niet meer alleen spreken en slechts in den donkeren gang een heeten kus op hare lippen drukken toen het rijtuig al weer voorkwam om hem naar het station te brengen. Alleen het feit dat Sitta toestemde in een spoedige huwelijks voltrekking verzoende hem ietwat met de scheiding. Sitta knikte zwijgend toen hy zei dat hy van af het station naar Glflckstadt zou telegrafeeren. „Zij kunnen het dan van daaruit aan den prins laten weten want ik weet niet waar hy is," voegde hy er by. Ik ook niet. Hy moet ergens in Noorwegen zijn. Voorloopig zal hjj wel niet te bereiken zjjn voor brieven. Je moet je er dus maar niet over verwonderen als hij geen gelukwen- schen stuurt." Sitta wist beslist dat de prinses de tijding van hun engagement zou verzwijgen en 't hem eerst zou mel den als het huwelijk voltrokken werd. Het was te hopen dat hij het niet door een toeval vroeger te weten zou stelsel, tegen de slechtste van alle behalve in Mecklenburg en in Rus land bestaande kieswetten. De leuze van de linkerzijde, van vrij zinnigen, radicalen en socialisten was: „Weg met het bestaande kiesrecht!" En deze partyen eischten voor Pruisen, wat het Duitsche Rjjk bezit, het al gemeen en direct kiesrecht. Tegen die leuze verklaarden zich natuurlijk de conservatieven, want zy profiteeren het meest bij den bestaanden toestand. Ook van Biilow had zich, zooal niet tegen de geheime en directe stemming, dan toch tegen het algemeen kiesrecht verklaard. De nationaal li beralen, als altijd hinkende op twee gedachten, wisten ook nu niet wat zij eigenlijk wilden. Er werd onder hen gesproken van het pluraliteits- kiesrecht het toekennen van meer dan eene stem aan een persoon in verschillende qualiteiten, als tegen wicht tegen het allemauskierecht. Maar een ding wilden zij volstrekt niet samengaan met de socialisten om met dezen op te trekken tegen den gemeenschappelyken vjjand ter rechterzijde, wat de vrijzinnigen niet overal, maar dan toch op vele plaatsen zonder bezwaar deden. Het resultaat van deze weifelende politiek is noodlottig geweest voor de nationale liberalen, die, om met de regeering op goeden voet te blijven, dikwijls verloochenen wat nog aan liberalisme by hen is overgebleven en het is niet veel. Zij zjjn geslagen. De conservatieven behouden hunne in den Landdag overwegende positie en dat is natuurlijk, want niet alleen is het stelsel hun gunstig, zy kunnen ook rekenen op den steun van de ambtenaren, van de heeren landraden. De eigenlijk vrijzinnigen zullen zich met moeite handhaven. Maar en dit is het groote feit van deze ver kiezingen de socialistische party heeft met name te Berlijn een wezen lijke overwinning behaald. Zy is geslagen bij de laatste verkiezing voor den Duitschen Rijksdag door het algemeen kiesrecht en bij een stelsel, dat hun zeer ongunstig is, breDgen zij zes of zeven der hunnen in de zeer conservatieve Karner, wier pre sident, nog niet lang van de socia listen sprak als van een hoop minder- komen. Zij voelde dat hare handen ijskoud werden bij die gedachte. Ondanks het afkeurende hoofd schudden harer moeder ging zij mee tot aan het rytuig. „Ik wou dat de weken voor ons trouwen al voorbjj waren zei zy zuchtend. Hy keek haar diep in hare oogen en kuste toen hartstochtelijk hare hand. „Dat is het mooiste arscheids- woord dat ge me kondt meegeven, Sitta." Wat zag hij er gelukkig uitSitta rilde in de zachte lentelucht. Met wijd geopende oogen keek zij langen tijd het rijtuig na. Zy merkte niet dat hare haren in haar gezicht woeien en dat hare rokken strak om haar slanke gestalte zaten. Zij hoorde als in een droom het zachte ruischen van den wind in de kale takken der boomen. Als in een visioen zag zij een hooge slanke mannengestalte in een zeilboot staan. De wind blies in de witte zeilen. De zee bruischte. Op de met schuim bedekte golven zaten meeuwen. De eenzame man keek voor zich uit en wikkelde zich dichter in zijn oliejas. De blik zjjner stralende oogen was op de kust gericht. Sitta steunde. Zij wist niet hoe het kwam maar zij lag op eens op de harde steenen trap en haar voorhoofd kwam in onzachte aanraking met de ijzeren leuning. waardigen, niet te dulden in een fatsoenlijk gezelschap. SPANJE. Aangezien minister Maura, zooals we gisteren meldden, in het parlement verklaard heeft, dat het terroristen- ontwerp door de regeering niet inge trokken, doch slechts tot gunstiger tijdstip is verschoven, blijft de propa ganda er tegen door het geheele land voortduren. De protesten van ge meenteraden zjjn talrijk. Bjj een der gelijke protestzitting van den gemeente raad in Madrid ontstond Yrjjdag een groot schandaal, daar de liberalen zich heftig verzetten tegen de te scherpe bewoordingen van een genomen reso lutie; politie-agenten moesten erbij te pas komen om de rust te herstellen. De liberalen verlieten daarop de ver gadering. PERZIË. Bljjkens te Londen uit Teheran ont vangen berichten, houdt de sjah nog steeds met de beschikbare strijdmacht verblijf in de tuinen. De politieke vereenigingen, die zich meester wilden maken van de schatkist en het tuig huis, vonden beide ledig. Het verbod om wapenen te dragen en de inhechte nisneming van Sill es Sultan, den oom van den sjah, veroorzaakte een paniek in de stad. Kozakken patrouilleeren nu in de Europeesche wijk en op het plein voor het parlement. Behalve zjjn oom liet de sjah nog eenige aanzienlijke personen in hech tenis nemen en daarop stelde hij Hadsjib el Dauleh, die tot de reaction- naire partij behoort, tot gouverneur van Teheran aan. Intusschen heeft hjj bekend gemaakt, dat hjj zich blijft houden aan de grondwet, een bekendmaking, die in verband met zjjn reactionnaire maat regelen wel een eenigszins zonderlingen indruk maakt. AMERIKA. Te Clear Springs in Oklahoma had Maandag een hevig gevecht plaats tusschen negers en blanken, waarbij 13 negers en 6 blanken werden gedood. Aanleiding tot den strijd was, dat de sherif Garrison tengevolge van een twist door twee negers werd ge- De hevige fysieke pijn was haar een verademing. Zij stond met veel moeite op, ging met gebogen hoofd naar haar kamer en sloot zich daar op, zonder zich aan het geroep, het gesmeek en geknor harer moeder te storen. Er zijn oogenblikken waarop er een einde komt aan de grootste zelfbeheersching en het leed niet meer te dragen is Het was vroeger gezelliger," zei Hilda. „Die oude dingen pasten hier beter. De harmonie ontbreekt nu. In een pachtershuis hooi en geen vorste lijke meubels." Zij keek met droeven blik om zich heen. Het scheen haar lot te zijn om altjjd weor weggerukt te worden als zij ergens wortel gevat had. Als ik in alle vazon en vaasjes rozen zet zal bet er wel aardig uitzien," zei Karola. Zij stond op een ladder om de zijden gordijnen op te hangen. „Is er aan my niet een behanger ver loren gegaan, Hilda Ik ben heusch trotsch op mijn werk." Je bent een dappere ziel, Karola zei Hilda, terwijl ze haar ernstig toe knikte. Dat was de eenige maal dat Hilda er iets van liet merken dat zij Karola's geheim geraden had. Het jonge meisje antwoordde niet. De hamerslagen dreunden door het dood. De beide moordenaars werden daarop door hunne rasgenooten ge holpen by hunne vlucht. Er werd een troep politie-agenten op hen afgezon den en deze vond een groot aantal negers in een bevestigde stelling op de bergen. De zwarten waren goed gewapend en er ontstond een hevig gevecht, dat eenige uren aanhield. Eerst toen de blanken versterking hadden gekregen, bleven zij meester van het veld. Een groot aantal negers zjjn echter ontkomen en thans wordt onder den verschen indruk van de bloedige [bot sing, onder de negers van den gebeelen staat propaganda gemaakt voor een opstand. De toestand is zeer ernstig, want men verwacht dat de negers hunne stamgenooten niet ongewroken zullen laten. Door den Minister van Oorlog zijn daar hem bij de in de Tweede Kamer op 9 April j.l. gehouden be spreking van de conclusie in zake den gewezen soldaat van het 5e reg. inf. H. H. Alberts gebleken is, dat om trent enkele bijzonderheden dezer aangelegenheid geen voldoende zeker heid bestond, terwyl het den Minister tjjdens deze bespreking, door gemis aan de vereischte offlcieele stukken, niet mogelyk was de voor sommige leden der Kamer nog duistere punten volledig op te helderen aan den voorzitter der Tweede Kamer nadere inlichtingen, met de vereischte bylagen toegezonden, welke ter griffie zijn nedergelegd ter inzage van de leden. Deze nadere inlichtingen zyn, ter wille van de duidelijkheid, thans zoo ingericht, dat zy een geregeld en aaneengeschakeld verslag bevatten van al hetgeen met genoemden militair gedurende zijn diensttijd is voor gevallen. De Minister vertrouwt, dat op deze wijze elke onzekerheid, welke bij de leden van de Tweede Kamer omtrent deze zaak nog mocht bestaan, zal worden weggenomen. Te Apeldoorn is overleden de heer mr. J. G. van Deinse, oud-hd huis en verhinderden elk verder ge sprek. Hans-Henning vond het heel naar dat zjjn oom en Karola niet tegen woordig zouden zjjn by zyn huwelijk. Hij nam het zjjn oom zelfs kwalyk. En aangezien hij zyn deel had aan de koppigheid der Kröcherts nam hy zich voor zijn oom niet na te loopen en hem ook Sitta op te dringen. Voor alles zou hjj hem nu nooit om een verlaging der pachtsom of eenige andere hulp vragen. Hjj betaalde de eerste termijnen nog voor zjjn trouw dag ofschoon hy bijna niet wist waar hij het geld voor de allernoodzake lijkste uitgaven vandaan zou halen. Zyn oom scheen iets te willen zeggen. Hij knikte even en aarzelde voordat hjj het geld aannam. Maar Hans- Henning zei op zoo'n scherpen toon „Oom, op het oogenblik is u alleen de eigenaar van Heinrichshagen en ben ik niets als uw pachter," dat de oude heer verontwaardigd zweeg, de quitantie schreef en ze zjjn neef zwijgend toeschoof. Geen van beiden kon het over zich verkrijgen om de minste te zijn ofschoon zij allebei verdriet hadden over de tusschen hen ontstane ver koeling. En de toestand verbeterde er natuurlijk niet op toen de oude heer weigerde de huwelijksvoltrek king bjj te wonen. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1