DAGBLAD OMSTREKEN. AMERSFOORT EN VOOR No. 112, MAANDAG 15 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Vennootsehap „DE EEMLANflER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAO. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. UIT DE PERS. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Hoofdredacteur K>. G. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad f 4.— Franco per post id. - 5.60 Per 3 maanden id. - 1. Franco per post id. - 1.40 Afzonderlijke nummers- 0.05 Bureau: BREEDESTRAA.T 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regelsf 0.40 Voor iederen regel meer- 0.08 Buiten het Kanton Amersfoort per regel - 0.10 (By abonnement belangrijke korting.) Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. VOOR VROUWENKIESTECHT. Ongeveer tezelfder tyd dat te Amsterdam het internationaal congres voor vrouwenkiesrecht is geopend, is in een en ander land een geweldige betooging ten gunste van dit recht gehouden. Het was te Londen, waar een optocht van 10000 vrouwen van het Thames-Embankment naar Albert Hall trok met muziekkorpsen en ba nieren, om den „Suffrage Saturday" in te wjjden. Het was een buitengewoon levendig schouwspel. Aan het hoofd van den stoet liepen verscheidene dames van hoogen rang en anderen, onder de volgelingen waren doktoressen, musi ciennes, schrijfsters, artiesten, magazijn juffrouwen, dienstmeisjes, enz. De particuliere correspondent van de N. R. Ct. geeft van deze betooging de volgende beschrijving „Druilerig maar droog weer be gunstigde heden den opmarscb van tienduizend stemrechtvrouwen naar de Albert Hall. Er werd een schitterend succes mede behaald, daar deze be tooging de grootste was, welke ooit ten gunste van het vrouwenkiesrecht werd gehouden. Een tweehonderd ceremoniemeesters alsmede een aantal ordebewaarders van Zangwill's man nenbond voor vrouwenkiesrecht hand haafden een voorbeeldige orde, zoodat de bereden en niet-bereden politie, die in grooten getale aanwezig was, na genoeg niets te doen had. Dertien muziekkorpsen vergezelden de vele banieren met zich voerende stem rechtvrouwen, die in acht korpsen opgesteld stonden langs de Theems- kade tusschen Charing Crossen West minster, alsook langs de Northumber land Avenue en Whitehall. Het was al over drieën toen het geheel in Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 54) Maar de directrice verzette er zich tegen want de andere dames zouden haar het leven dan al te zuur maken. Zij bezaten het „verzegelde" recht het middagmaal in de gemeenschappelijke eetzaal te gebruiken. En nu zouden ze vandaag ergens anders moeten eten I En zoo kwam het dat Hans-Henning en de geestelijke de eenige mannelijke gasten waren aan tafel. Niemand zou kunnen beweren dat het diner zich onderscheidde door een buitengewoon opgewekte stemming en het afscheid was ook wel wat koel. Alleen Hans Henning boog met een stralend gezicht voor alle gasten. Hij was met zyne gedachten heelemaal bij Sitta die weggegaan was om zich te verkleeden. Eindelijk kwam zjj terug met een eenvoudig grys reistoilet aan. Zij kuste hare moeder zonder te antwoorden op de theatrale afscheidswoorden waar beweging werd gestelddit kwam doordat vele korpsen uit de provincie laat aankwamen. Behalve de provin ciën wareu de meeste staten van het vaste land, de Engelsche koloniën en Noord-Amerika vertegenwoordigd. Langs den uitgestrekten weg, dien de optocht had te volgen, bleek, dat er veel belangstelling wasook heerschte er een eerbiedige kalmte. Beleedi- gingen hoorde men nieten slechts zeer matig ging men zich aan sacras- men te buiten. De Albert Hall was eivol, zoodat honderden geen toegang kon worden verleend. Binnen heerschte er een geweldige geestdrift, toen na gloedvolle toespraken bij acclamatie een motie werd aangenomen, waarbij stemrecht voor vrouwen wordt ge- ëischt." FRANKRIJK. In de Kamer heeft de afgevaar digde Yidal de St. Urbain gevraagd hoe het eigenlijk staat met het wets ontwerp betreffende de afschaffing van de doodstraf. De in den laatsten tijd weder zoo veelvuldige voorge komen misdrijven, meende de afge vaardigde, zijn een bewijs, dat men er verkeerd aan doet, den onzekeren toestand te laten •voortduren, hoe men dan ook over de straf oordeele. Wij moeten niet vergeten, zeide hij verder, dat de regeering, door haar ontwerp tot afschaffing van de dood straf in te dienen, den President dei- Republiek met betrekking tot het recht van gratie in een moeilijke positie heeft gebracht, waar een einde aan moet gemaakt worden. De Minister van Justitie, Briand, antwoordde, dat de heer Vidal er van verzekerd kon zjjn, dat ook de regeering de quaestie gaarne definitief zag opgelost. Trouwens, de Minis ter had reeds by het begin van de vorige vergadering aangedrongen op spoedige behandeling van het wets voorstel dienaangaande. Zooals we reeds met een enkel woord meldden, is Ullmo Vrydag te Toulon gedegradeerd. Het aantal nieuwsgierigen was zóó groot, dat de kapitein ter zee Dutheil de la Rochère, die de droeve plech tigheid leidde, genoodzaakt was meer mee zij haar „haar zegen" gaf. Het hartelijkste klonk Sitta's stem, toen zij Hilda verzocht om in Hein- richshagen te blyven. Maar Hilda schudde vriendelijk weigerend haar hoofd. „Dat kunt ge niet ernstig meenen, Sitta en Hans- Henning is er zeker niet op gesteld Ik verlang er nu alleen naar om eindeljjke weg te komen," antwoordde de gelukkige jonge echtgenoot half lachend, half ongeduldig. Hij nam Sitta's arm. Op den drem pel der deur liepen zy bijna tegen den telegrambesteller aan. „Nog een feli citatie!" zei Hans-Henning terwyl hy het telegram openscheurde. „Stel trouwdag uit. Ben op de terugreis, wil er gaarne bij zijn, Albrecht," las hy hardop vopr. „Te laat", vervolgde hy toen onverschillig. „En het is trou wens ook wel wat te veel gevergd." Dat zeggende stak hy het telegram in den opslag van zyn mouw. Hoe jammer!" zei mevrouw v. Hohenthal. „We hadden best nog wat kunnen wachten. Wat zou het aardig geweest zijn als de prins het meege maakt hadl Vind je ook niet Sitta?" Ja, heel aardigantwoordde Sitta dof. Zij streek met haar zak doek langs haar gezicht. Er parelden zweetdroppels op haar voorhoofd en hare bleeke lippen trilden. Zonder meer iets te zeggen of iemand aan te troepen te laten aanrukken, daar het publiek steeds meer opdrong. Te kwart over acht hebben de troepen carré gemaakt eu onder he geluid van de trommen, die den ba openen, treedt Ullmo iD zee-officiers uniform, doodsbleek en met wanke lende schreden dit carré binnen, door vier gewapende matrozen geëscor teerd. De menigte begint te fluiten en van verschillende zijden klinkt het geroep „A mort!" Midden in de open ruimte blijft de landverrader staan en onder een indrukwekkende stilte leest de griffier het vonnis van den krijgsraad voor. Dan treedt de kapitein ter zee Dutheil de la Rochère naar voren en zegt met luide stem„Ullmo, Karei Benjamin, uit naam van het Fransche volk, gij zyt onwaardig de wapenen te dragen, en op gezag der wet degradeeren wij u." De kwartiermeester Morin, komt op den oud-ondercommandant van de Carabine toe, neemt diens pet af, rukt de epauletten, de galons en de knoopen van de uniformjas en neemt hem zijn degen af. Met één slag breekt Morin dat wapen op zyn knie doormidden, waarna Ullmo door de vier matrozen vergezeld, aldus ge havend, langs de troepen moet marcheeren. Het publiek gaat voort met het uiten van allerlei dreigende kreteD. Met versnelde pas loopt Ullmo hevig weenende, langs het front der troepen en verdwijnt dan weder in de deur der gevangenis. PERZIÊ. Uit Teheran wordt van het Reuter- bureau te Londen bericht, dat in de hoofdstad van Perzië Vrydag ongere geldheden hebben plaats gehad. De voor het parlement en de nabijgelegen moskees samengeschoolde menigte was voor een gedeelte gewapend en bij de ontwapening werden eenige personen gewond. Op het oogenblik, dat de be weging een ernstig karakter dreigde aan te nemen werd in het parlement een schrijven van den Sjah voorge lezen, mededeelende dat de menigte door de troepen uiteengedreven zou worden, wanneer ze zich niet voor 5 uur verwyderd had. Dit scheen te kijken liep zy snel de deur uit. Zij heeft nog meer haast dan hy zei een der dames spottend tegen Hilda. Deze antwoordde niet. Zij keek in ge dachten verdiept naai' den grond alsof zij het patroon van 't kleed wilde bestudeeren. Heeft Sitta op jou den indruk gemaakt van een gelukkige bruid?" vroeg zij aan Ilse toen zij in de kamer der directrice bezig waren zich te ver kleeden. Ik weet het niet ik heb er niet over gedacht," zei Ilse verstrooid. Zy deed hare toiletartikelen weer in haar tasch. „Waarom zou zy niet ge lukkig zijn?" Zij leek mij zoo vreemd. Hoezoo? Het was alsof ze met haar lichaam hier was [terwijl hare ziel zich ergens anders bevond. Nee, dat is niet juist uitgedrukt. Ze wil Hans Henning gelukkig maken en denkt daarbij in het geheel niet aan zichzelf. Daarin heeft zij gelijk. Anders heeft zy zooveel teleurstellingen Dat is een bittere wijsheid, Ilse. Zeg liever een bittere waarheid. Ik geloof dat Hans-Henning Sitta onbeschrijfelijk lief heeft en alleen voor haar zal leven." Als zij hem niet lief heeft dan zal zijne liefde niet duurzaam zyn." Als zjj hem niet lief beeft. Hoe helpen, want de menigte ging daarop vrywillig uiteen. RUSLAND. Ongeveer acht dagen geleden hield een officier van de politie op het Newsky-prospect te Petersburg een eigen rijtuig aan, dat, ondanks het verbod, de Auitsjkof-brug, die ver bouwd wordt, wilde overrijden. Toen de officier den koetsier gebood een omweg te volgen, kwam generaal- majoor W. Goerko, een broer van den befaamden Goerko uit het Lidwall- proces, uit het rijtuig, sloeg den officier van politie de pet van het hoofd, ging zelf op den bok zitten en ranselde den officier en de toegesnelde agenten van politie met de zweep af. Daarna legde hij de zweep over de paarden en reed de brug over. Dit onbesuisde Moskovitische op treden heeft voor den generaal een leelyk staartje gehad. Gisteren heeft Goerko, op last van den minister van oorlog, zijn aanvrage om ontslag moeten indienen. En verder zal hy nog voor den krijgsraad vervolgd worden. Aangezien in Petersburg op het oogenblik nog de staat van beleg heerscht, loopt Goerko kans op een zware straf. Intusschen zijn echter goede vrienden van den generaal al druk doende, om hem aan den arm van het gerecht te onttrekken. In afzonderlijke bijvoegsels tot de St. ct. (do. 138) worden mede gedeeld de lysten van de hoogstaan geslagenen in de Rijks- directe be lastingen, bedoeld in artikel 111 dei- Kieswet. Zaterdag is te Utrecht de jaar vergadering van den Bond van Vrye liberalen gehouden. Uit bet jaarverslag bleek, dat de Bond in bloei is toe genomen. Het ledental is meer dan verdubbeld en de organisatie versterkt. Afdeelingen zijn opgericht te Appinge- dam, Groningen, Zwolle, Deventer, Zutfen, Eist, Amsterdam en 's-Graven- hage. Om tactische redenen is te Leeuwarden een afdeeling opgericht, welke voorloopig alle dristricten dei- bedoelt ge dat?" Och, dat kunt ge niet begrijpen, Hilda.Waarom zeg ik eigenlijk zoo iets? Het helpt toch niets. En als Hilmar maar wat goed geluimd is ais ik van avond thuis kom, dan is al myne droevige wijsheid verdwenen. Luister maar niet naar den onzin dien ik uitsla, Hilda." Ik wou dat ge meegingt naar Malchow, Ilse. Je moet het leven weer wat eenvoudiger en kalmer leeren op nemen en jezelf niet kwellen met zulke overspannen ideeën. Overspanuen ideeën? Wel neen, myne gevoelens zijn zeer eenvoudig." Het komt mij voor dat zy zieke lijk overdreven zynl" Lieve Hilda, tegenwoordig is alles overdreven en overspannen. Je hebt gelyk maar ik kan niet meegaan naar Malchow. In de landelijke kalmte en stilte zou ik het nu niet uithouden. Maar als ik je schrijf: „Hilda kom!" dan zult ge komen. niet?" Ik vertrek dan onmiddellijk, schat. Je bent nu het eenige wat ik op aarde heb. Hans Henning heeft me niet noodig. Op Heinrichshagen ben ik absoluut overbodig en op Malchow eigenlijk ook." Ilse antwoordde niet. Zy ging zoo op in hare eigen gedachten dat zy zich niet kon verplaatsen in den ge- dachtengang harer zuster. Use had er provincie Friesland omvat. Op tal /an andere plaatsen is de oprichting van afdeelingen in voorbereiding. Hierna sprak mr. W. H. De Beau fort, lid van de Tweede Kamer over „het conservatisme in de politiek". Omtrent een eventueel aftreden van den nieuwbenoemden wethouder van Onderwijs te Amsterdam als lid der Tweede Kamer reeds vóór 1909 schryft het Friesch Dbl. o.m. „Het bericht, dat mr. S. de Vries Czn. zijn mandaat als lid der Tweede Kamer met 1 Juli zal nederleggen, is, naar ons uit betrouwbare bron wordt medegedeeld, niet juist." En het blad meldde nog nader1 „Wy vreesden, dat mr. De Vries zijn woord zou gegeven hebben om vóór 1909 af te treden. „Dit blykt nu niet het geval te zyn." In afwachting van wettelijke bepalingen op dit stuk, heeft het be stuur der Goudsche coöperatieve oroodbakkerij en verbruiksvereeniging Ons Voordeel, het plan, om bij wyze van proef, gedurende eenige maanden over te gaan tot afschaffing van den nachtarbeid voor het bakkerspersoneel der vereeniging. Indien de proef mag slagen, en de eventueele kosten niet te hoog loopen, is het stellige voor nemen tot geheele afschaffing van nachtarbeid in dat bedrijf over te gaan. Indien nu de 2000 leden der vereeniging, welke voornamelijk uit de werkliedenklasse bestaan, mede werken, kan voor die gezellen de schadelijke nachtarbeid spoedig tot het verleden behooren. VERGUISD, GESMAAD, BE- LEEDIGD. Onder dit opschrift schrijft „De Nederlander: Volgens de Standaard is „de Christ.- Hist. pers in lafbeleedigende voorstel ling van zaken overgegaan", in de voorstelling nl. dat „de consideratiën (van de Standaard) over hetgeen in 1909 de eisch van den toestand zou zyn, eigenlijk hun (haar) oorsprong geen flauw vermoeden van hoe zwaar het haar viel om van Heinrichshagen weg te gaan. Het afscheid was niettegenstaande dat toch zeer teeder en Ilses zakdoek wapperde nog lang uit het raampje van den coupé. Het eiland Rottum ligt eenzaam en verlaten in de zee. De grauwgroene golven der Noordzee lekken begeerig aan het strand en nemen elk jaar een stuk ervan mee. De natuur is er eentonig en grootsch in hare eentonigheid. Witte duinen met dor strandgewas waarin de meeuwen nestelen, een zilvergrijze zeespiegel, die overgaat in een bleeken, wolkenloozen hemel dat is alles wat men er ziet. Men loopt als op fluweel over den zanderigen bodem. De zee heeft tallooze rose mossels, hoorntjes eD slakkenhuisje achtergelaten die door de meeuwen heel handig worden opgepikt. Het strand der vergetelheid," mompelde prins Albrecht die op een eenzame duin stond. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1