DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. No. 114. WOENSDAG 17 JUNI 1908. 5e JAARGANG. Uitgave van de Naaml. Venuootsehap „DE EEMLANDER". Vepsehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. DE EEMLANDER Hoofdredacteur B. Gr. RIJKENS. Abonnementsprijs Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 - 5.60 - 1 - 1.40 - 0.05 Bureau BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertöntièn: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bö abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. Zij, die zich met ingang van 1 Juli op dit blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. EEN TOESPRAAK VAN WILHELM II. De Duitsche Keizer heeft eens weer een toespraak gehouden, die heel wat stof in de pers heeft opgejaagd en waarover het laatste woord wellicht nog niet geschreven zal zijn. Daarom willen wjj er hier meldiDg van maken. Het was te Döberitz, by gelegen heid van eene inspectie over de garde- cavalerie. Daar moet de Keizer op luiden toon hebben gezegd, zoodat vooral de vreemde militaire attachés het hooren moesten„Nu, het heeft er veel van, of men ons in wil sluiten en een hak zetten. Dat zullen we weten te verdragen. Een Germaan heeft nooit beter gevochten, dan wan neer hij zich naar alle kanten weren moet. Laat ze maar opkomen. Wjj zijn gereed." De Dortmunder geeft deze mede- deeling van haar correspondent, die deze van hooge militaire zijde kreeg, onder alle mogelijke voorbehoud weer. Het Berliner Tageblatt zegt, er niets van te geloovenandere bladen weten niet goed hoe ze het hebben, en de pers van de geheele wereld heeft er het hare van gezegd of zal er het hare van zeggen. Het is anders niet zoo heel ongewoon, dat Z. M. zjjn mond voorbij praat. Een antwoord, gegeven aan een cor respondent van de Temps, die in officieele kringen informaties ging halen over het beweerde gezegde van den Keizer, zij hier nog vermeld. „Heeft de Keizer iets dergelijks gezegd, dan gaf hij slechts een mee ning te kennen, die alle Duitschers hebben, zoowel de Rijkskanselier als alle goede patriotten. Wij gelooven niet aan het bestaan van een nieuw Drievoudig Verbond. Wij gelooven Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 56) De prins hielp hem. De visscher die zich in den beginne steeds schuch ter tegen zijn hulp verzet had liet het nu gebeuren als iets dat van zelf sprak. Tegen den avond deed hij nog een rondgang over het heele eiland. Hij ging naar de meeuwenkolonie, naar de smalle weiden en stond lang op de vochtige duinen. Zijne houding vcas beslist, zijn gang licht en zeker. Hij had na een langdurigen strijd zjjn evenwicht teruggevonden, hjj had zich, losgemaakt van zijn leed en van al zijn andere hinderpalen. Hij zou niet meer aan zijne ketenen rukken, maar ze voortaan beschouwen als een lichte druk waarover bij zich niet 30U verontrusten. Hij voelde wel eenigen spijt toen de stoere dienstmaagd hem op den morgen van zijn vertrek voor de laatste maal de ouderwetsche koffie- niet, dat de mogendheden overeen gekomen zyn Duitschland op diplo matisch gebied uit te schakelen en tot de beteekenis van een quantité né- gligeable te deprimeeren. Maar het blijkt duidelijk, dat wij niet wachten zullen de sabel te trekken, tot wjj op den achtergrond geschoven zijn. Ik herhaal echter, dat wjj niet aan het bestaan van dergelijke plannen gelooven. Wij zjjn nöch onrustig, nöch nerveus. Wij wachten af en hopen, dat de Engelsch-Russische voorstellen betrefiende Macedonië, die we nu spoedig zullen kennen, ten doel hebben het Europeesch concert te bandhaven, en niet het onmogelijk te maken. Tot dan hebben wjj niets te zeggen en geen verklaringen af te gevenonze politiek is toezien wat komen gaat. Wy hebben op het oogenblik geen leiding te geven in de Macedonische quaestie. Wij zullen dat ook niet voor Marokko doen. Wij denken er echter niet over, ons in de onmogelijke positie te laten brengen, ons te benadeelen. In zekere punten zullen we het met de andere mogend heden eens zijn. FRANKRIJK. Te Toulon is een gedeelte van de dokwerkers in staking gegaan, nl. zij, die dienst doen bij het lossen van uit Duitschland en Engeland komende schepen met bauxeniet (delfstof; een mengsel van klei, kiezelzuur, yzer- oxyde en water), omdat de aannemers weigerden hun dagloonen van 5 op 6 frs. te brengen. Het werk op de met dit mineraal geladen schepen ligt grootendeels stil. Daar de stakers besloten hebben tot het uiterste vol te houden en met kracht tegen eventueele onderkruipers op te treden, zijn er door de autori teiten maatregelen ter handhaving van de orde getroffen. Het dagblad Petit Parisien, dat zooals bekend is, betrekkingen onder houdt met de Fransche regeering, bericht van bevoegde zijde te hebben vernomen, dat Frankrijk zijn staat kunde ten opzichte van Moulay Hafid afhankelijk zal maken van diens eigen houding. Wanneer hij zorgt voor de invrijheidstelling der te Alkassar ge- kan, het oudbakken brood en de versche eieren bracht. Het afscheid van zijn waard en waardin die in de verste verte niet vermoedden, welk een voornamen gast zij geherbergd hadden, was zeer kort. Het was op Rottum geen ge woonte om beleefdheidsfrazen te wis selen. Prins Albrecht zwaaide met zyn hoed. Het eiland verdween langza merhand voor zijne blikken. Het lichte bootje schoot door het water. Van uit de eerste stad telegrafeerde hij naar Glückstadt en hij bereikte de kleine residentie na een lange, vermoeiende reis. Met zeer gemengde gevoelens zag hij van uit het portierraampje de torens van zijn paleis opduiken en herkende hij de blauwe livrei van den lakei en het welbekende gezicht van mijnheer v. Rabenhalm, zijn kamerheer. Ie alles wel was zijn eerste vraag. De kamerheer boog diep. „Heeft Uwe Hoogheid ons telegram dan niet meer gekregen?" Neen wat is er dan gebeurd Er is gisteren een prinsesje geboren." De kamerheer wierp zijn meester een onderzoekenden blik toe. Hij wist niet of het een aangename tijding vangen gehouden Algerijnen en zijne troepen zich correct gedragen, dan zou Frankrijk zich laten leiden door de volgende gezichtspuntenDeerkenning van Moulay Hafid hangt niet alleen van Frankrijk af, maar van alle mogend heden, die de Acte van Algeciras hebben onderteekend. Ook kan deze erkenning zeer wel worden uitgesteld, zonder dat Frankrijk Moulay Hafid bestrijdt of als vijand beschouwt, wanneer hij nl. zelf geen vijandige daden tegen Frankrijk onderneemt. Wanneer bijv. zijne troepen een der havensteden mochten binnenrukken, dan zou Frankrijk iederen twist en iedere inmenging in Marokkaansche aangelegenheden vermijden en kalm toelaten, dat beide partijen hare zaak onderling uitvechten. Frankrijk zal aan geen der beide troonpretendenten zijn steun verleenen. Wanneer de ver tegenwoordigers van Moulay Hafid in een havenstad, waar aan Frankrijk de politiedienst is toevertrouwd, als over heid erkend mochten worden, dan zou Frankrijk zich beperken tot de aan dit land bij de Acte van Algeciras toegewezen taak om voor de bescher ming der Europeanen te zorgen. In één woord, de politiek van Frankrijk kan gekenschetst worden als een staatkunde van niet-inmenging. DUITSCHLAND. Volgens een mededeeling in de bladen is de datum van behandeling door de rechtbank van gezworenen van het proces tegen vorst Eulenburg, beklaagd van meineed en aansporing tot meineed, bepaald op 29 Juni. De'einduitslag van de verkiezin gen voor de Pruisische Kamer van afgevaardigden is, dat er gekozen zijn 152 conservatieven, 59 vrije conser vatieven, 64 nationaal liberalen, 28 van de vrijzinnige volkspartij, 8 van de vrijzinnige vereeniging, 105 van het centrum, 15 Polen, 6 sociaal-de mocraten, 2 Denen en 3 wilden, te zamen 442 afgevaardigden. In Berlijn XII, Moabit, moet er een herstemming gehouden worden. BELGIË. De Kamer behandelde de interpel latie over de ramp bij Contich. De voor hem was of eene teleurstelling. De prins kromp ineen. „Is de prin ses gezond vroeg hjj snel. Alles is Goddank uitstekend in orde." De kamerheer voelde nu weer vasten bodem onder zijne voeten. „Maar Zijne Hoogheid de hertog is zeer lijdend. Hij ishij heeft Wat dan Het was zeker een lichte attaque. Zijne Hoogheid is nu buiten gevaar, maar de rechterzijde van zijn lichaam is verlamd en hij kan niet spreken." De prins zei niets. Hij zag er zeer ernstig uit. Zwijgend reed hij met den kamerheer door de hem welbe kende, nauwe straatjes der kleine stad. Hij beantwoordde werktuigelijk de vroolijke groeten zijner onderdanen. Uit alle vensters wapperden vlaggen. Een teeken van vreugde over de ge boorte der kleine prinses. Het is goed, dat ik terug ge komen ben. Ik vind hier arbeid genoeg I" Als naar gewoonte sprak hij meer tot zichzelf dan tegen zijn kamerheer. Maar deze voelde zich verplicht hem met een stroom van woorden te verzekeren dat alle getrouwe onder danen er zich op verheugen dat de prins weldra de teugels van het be wind in handen zou nemen. Er speelde een sarcastische glimlach om de lippen van den prins. minister van spoorwegen steldeiin het licht, dat het ongeluk te wijten was aan den arbeider, die verzuimd had het waarschuwingssignaal te openen en den wissel niet had omgezet. De machinist van den express-trein had vergeefsche pogingen gedaan om te remmen. Deze ramp is de grootste, die ooit op dit gebied in België is voor gekomen, want tot dusverre was nog nooit het cijfer van 40 dooden en 24 gewonden bereikt. De minister voegde hieraan toe, dat de administratieve en gerechtelijke instructie nog niet beëindigd is. Aan de slachtoffers zul len schadeloosstellingen worden toe gekend en de schuldigen zullen ge straft worden. Er zijn maatregelen ge troffen om in het vervolg dergelijek rampen te voorkomen. TURKIJE. De Petit Bleu deelt een gerucht mede, volgens hetwelk twintig Turk- sche soldaten op het eiland door de inwoners van de hoofdstad Vathy zouden zijn gedood en hun lyken ver minkt. De zaak zou zich als volgt hebben toegedragen. Het eerste detachement Turksche bezettingstroepen, dat aan land werd gebracht te Vathy, was niet in het bezit van munitie. Door de inwoners aangevallen, vluchtte een twintigtal hunner in eenige huizen, waar zij door de Samioten werden opgespoord en gedood. Het gebeurde zou verzwegen zyn, daar men vreesde voor een uitbarsting vaD woede van de zijde der Hoham- medaansche bevolking van het eiland. Ten slotte wordt medegedeeld, dat binnenkort een deel van het Turksche bezettingskorps het eiland zal ver laten. Te Hengelo is een volksstem ming gehouden in zake den verkoop van sterken drank. De uitslag was als volgtUitgebracht werden 3664 vrouwelijke en 3566 mannelijke stem men, waarvan van onwaarde onder scheidenlijk 60 en 98 en blanco 549 en 589. Verder spraken zich 150 Er voer hem een vreemde rilling door de leden, toen hij zijn paleis betrad. Hy keek zoekend om zich heen of hij niet ergens het zachte geruisch van Sitta's kleeren hoorde hjj werd in die vertrekken weer zeer duidelijk aan haar herinnerd. Hij bleef lang voor zjjn venster naar buiten staan kijken. De zon scheen en het was buiten erg heet. Een vroolijk plassende fontein be sproeide het goed onderhouden bloe menperk met glinsterende waterdrup pels. De weelderig bloeiende geraniums waren vuurrood in het verblindende zonlicht, dat er juist op viel. Hoe vaak had hij met haar over die met zorg onderhouden paden ge- loopen Hij streek met zijne hand langs zijn voorhoofd. Het was voorbij hare lichte schreden zouden nooit meer over dat grasperk zwevenhaar mooie beeld zou nooit meer weer spiegeld worden door den ijver I De lijfdokter van den hertog liet zich aandienen. Hij hield eerst een lange voordracht over den gezond heidstoestand der prinses en het gedijen der kleine prinses en gaf ver volgens eenige onbegrijpelijke termen over den toestand van den hertog ten beste. De prins begreep er echter uit, dat zijn vader waarschijnlijk nooit meer het volle gebruikzijnerledematen, vrouwen en 185 mannen uit voor een onbepaald aantal gelegenheden tot verkoop van sterken drank, 289 vrou wen en 366 mannen wenschten het tegenwoordig aantal onveranderd te laten, 796 vrouwen en 708 mannen achtten vermindering van dit aantal gewenscht, terwijl 1820 vrouweD en 1620 mannen zich verklaarden vóór algeheele afschaffing er van. De uitslag van de gisteren te Utrecht gehouden herstemming voor drie leden van den gemeenteraad is dat de liberalen 2 zetels hebben ver loren, éen aan de a. r. en éen aan de vrijzinnig-democraten. Gekozen zijn de h.h. jhr. K. J. Schorer (a.-r.j, J. C. Fry link (a.-r.) en mr. W. H. M. Werker (vrijz. dem.). Opbrengst der midde- 1 e n. Verschenen is het overzicht van de opbrengst der middelen over de maand Mei 1908. Het Vad. knoopt hier aan de volgende beschouwingen vast Mei gaf weer achteruitgang, bleef 1 348.345 terug bij dezelfde maand van 1907. Over de eerste vijl maan den van dit jaar telde de schatkist reeds f 1.016.882 minder dan over hetzelfde tijdvak van het vorige. De toestand is te minder geruststellend, omdat de eenige post, die over de eerste vijf maanden een behoorlijk bedrag meer opbracht de wisselvallige der successierechten is, die ongeveer 9^- ton boven het vorige jaar liepen. De verliesposten kwamen echter juist 1 op die inkomsten, welker stabiliteit, voor de laudsfinanciën van groot ge wicht zijn. De directe belastingen gaven 3 ton minder, waaronder de ver mogensbelasting met f 134.439; het gedistilleerd bleef met niet minder dan f 332.812 achter; het geslacht met f 100.000de registratie met f 122.190de loodsgelden met f 90.224 en de domeinen met het geweldige bedrag van f315.290. De maand Mei gaf zooals gezegd ongeveer 3-J- ton minder dan in 1907 en dat ondanks een meerdere opbrengst van den suikeraccijns van f '281.824 en eene toename aan successierecht van f 310.000. Dat de belasting op een voornaam voedingsmiddel ons te nóch dat zijner hersenen zou terug krijgen. Mag ik hem even zien vroeg de prins aangedaan. Ik zal er hem op voorbereiden. Misschien wil Zyne Hoogheid dan zoo lang naar Hare Hoogheid gaan, maar ik verzoek u beleefd ook daar niet te lang blijven." Neen een paar minuten." De prins begaf zich naar de slaap kamer zijner vrouw. De verpleegster deed voorzichtig de deur open en ging toen heen. De prins bleef een oogenblik aar zelend achter het kamerschut staan, dat om het bed zijner vrouw stond. Hij hoorde hare zachte, regelmatige ademhaling. Er hing in de kamer een heilige, vredige stemming. Het leek hem zoo heel anders als vroeger toen ze zoo vaak het tooneel van kinderachtig vervelend gezanik of van uitbarstin gen van jalousie geweest was. Hij liep voorzichtig naar het bed. De prinses hief haar hoofd een weinig op. „Ben jij het?" zei zij zachtjes zonder de geringste verbazing over zjjn komst aan den dag te leggen. Hy boog zich over haar heen en kustte haar op haar voorhoofd. Wordt vervolgd.)

De Eemlander | 1908 | | pagina 1