WEERBERICHT. Thermometerstand BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kerk- en Schoolnieuws. Land-, Tuinbonw en Veeteelt. ALLERLEI. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 25 Juni 1908. Hoogste barometerstand 773.7 m.M. te Valentialaagste 761.2 m.M. te Seydisfjord en Nice. Verwachting tot den avond van 26 Juni 1908. WindZwakke tot matige meest N.O.-ljjke wind. Gesteldheid van de lucht: Licht- bewolkt, waarschijnlijk droog weer. TemperatuurDezelfde. Barometerstand te AMERSFOORT. Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 764 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenF. 76 Laagste hedennacht F. 57 Hedenmiddag 12 uur F. 68 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Donderdag 25 Juni des morgens 7 uur 68* F. De plaatsvervangende Minister van Oorlog, Oliver, zeide, dat Roose velt van plan is een staand leger van 250.000 man, verdeeld in acht leger korpsen, op te richten, in het geval, dat het congres de benoodigde gelden zal toestaan en het land de recruten wil stellen. Er zullen miliciens en vrij willigers z(jn. Wijziging lager onder wijswet. Het hoofdbestuur der maatschappij tot nut van 't algemeen heeft een adres gericht tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, waarin het vraagt, dat het initiatief worde genomen tot zoodanige wijziging van de wet op het lager onderwijs, le. dat de jaren vóór het volein digde zevende jaar niet voor de ver vulling van een, op een bepaalden duur vastgestelden, leerplicht worden meegerekend 2e. dat aan Gedeputeerde Staten der provinciën, welke hun goedkeuring moeten verleenen voor den leeftijd, waarop door de gemeentebesturen de leerlingen worden toegelaten op open bare scholen, ook worde opgedragen de goedkeuring daarvan ten aanzien van de bijzondere scholen, met dien verstande, dat bedoelde leeftijd van toelating voor beide soorten van scholen in dezelfde gemeente gelijk gesteld worde. Bij K. B. is met ingang van 1 Juli 1908 benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer de heer G. C. baron Van Asbeck, secretaris van genoemd college. Potgieter. Op een der mooiste punten van de stadswande lingen te Zwolle, in een klein plant soentje aan den Potgietersingel, niet ver van de Sassenpoorterbrug en het Van-Nahuysplein, is men bezig het gedenkteeken op te richten ter her denking van den lOOsten geboortedag van Potgieter. Wanneer straks het houten omhulsel zal zijn weggevallen en het geheel zichtbaar wordt, dan zal zeker dit borstbeeld in die lommerrijke, rustige omgeving, dicht aan den waterkant, een goeden indruk maken. Het borstbeeld van Potgieter, in brons uitgevoerd en 85 centimeter hoog, werk van den beeldhouwer Charles van Wjjk, rust op een 1 meter 87 hooge, rood-granieten zuil, waar omheen een lauwerkrans hangt, die aan de uiteinden wordt saamgehouden door de wapens van Overijsel en Zwolle. Onder deze wapens staat met gouden letters de volgende inscriptie POTGIETER. 1808—1875. Onsterfelijk maakt de oorspronkelijkheid. Het geheel is geplaatst op twee hardsteenen treden, ongeveer twee meter in 't vierkant. Bond van anti-rev. raads led e n. Zooals reeds onlangs gemeld werd, is de vergadering, waar tot stichting zal worden overgegaan van een Bond van anti-rev. gemeenteraads leden in Nederland, thans definitief vastgesteld op Woensdag 1 Juli a.s. De vergadering zal te Utrecht ge houden worden. De oud-minister van binnenlandsche zaken, dr. A. Kuyper, zal de openings rede uitspreken. Burgemeesters, gemeente-secretaris sen, gemeente-ontvangers, oud-raads leden, leden van de Pr. Staten en van de Tweede Kamer, benevens hoogleerarefc en leden van het centraal-comité van anti-rev. kiesvereenigingen, kunnen buitengewone leden van de op te richten vereeniging zijn, en derhalve ook toegang tot deze vergadering hebben. Overigens heeft niemand toegang. Het voorloopig comité verwacht een groote opkomst van anti-rev. gemeen teraadsleden uit alle plaatsen van ons land. Wij hebben reeds melding ge maakt van een protestvergadering tegen de bekende critiek van de Eembode. Thans verzoekt men ons onderstaande motie in haar geheel te willen opnemen De gecombineerde besturen der on- dervolgende vakvereenigingen, op 22 Juni in vergadering bfjeen, besprekende het geschryf v^n het orgaan de Eem bode, protesteeren ten sterkste tegen de lasterlijke verdachtmakingen, welke geen andere dan zeer schadelijke ge volgen voor de eventueele werkloozen kunnen hebbenspreken hun ver trouwen uit in het fungeerende Comité en keuren het aannemen der motie door den R. Kath. Volksbond af, die noodeloos scheuring tusschen de arbei ders tracht te brengen besluit deze motie te publiceeren." De Prot. Christ. Timmerl. vereeni ging- Timmerlieden vereen. S. N. V. afd. Alg. Ned. Tim. Bond. Timmerlieden vereen. St. Jozef afd. Roomsch Kath. Tim. Secretariaat. Schildersgezellen vereen. D. E. S. aid. Alg. Ned. Schilders Bond. Typografen vereen, afd. Alg. Ned. Typ. Bond. Metaalbewerkers vereen, afd. Alg. Ned. Metaal Bond. Kalk- en steen bewerkers vereen, afd. Alg. Bouwvakarbeiders Bond. Gaarne vestigen we in 't bijzon der de aandacht onzer lezers op de in dit nommer voorkomende adver tentie van de Oranje-vereenigir.g. Vorig jaar werd Koninginnedag waardig ingezet met de uitvoering van enkele liederen op het terras van Amicitia. Toen was het echter nog maar een proefneming, die evenwel uitstekend voldeed. Daarom wil de commissie voor de uitvoering van koraalmuziek ook dit jaar het pro gramma met een dusdanige uitvoering openen, die nu beter kan wor den voorbereid wanneer de zangers zich maar aanmelden. Onder de uit muntende leiding van den heer M. W. Petri is het een lust te zingen. Laat men hem zijn taak vergemak kelijken, door zich aanstonds aan te melden en geregeld de repetities by te wonen, dan twijfelen we er niet aan of de feestviering op 31 Augus tus zal dit jaar geopend worden met een alleszins waardige zanguitvoering. Programma vau de muziekuit- uitvoering op het terras van Amicitia op Zondag 28 Juni, te geven door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf., direc teur de heer G. Bikkers. 1. Vater Rhein, marsch Lincke. 2. Ouverture les Dragons do Vil- larsMaillart. 3. Hochzeitsreigen, WalzerJ Bilse. 4. Grande fantaisio 8. d. m. de l'opóra FaustGouuod. 5. Ouverture „Ein Morgen, oin Mit- tag, ein Abend in Wien", Suppé. 6. Sextuor de l'opéra Luciede Lam- mertnoorDonizetti. 7. Traumerei a. d. Russiche SuiteWüeret-Bikkers. 8. Fantaisio ,Un jour d'été en Norvège'*. Het concert zal ditmaal kwart voor acht aanvangen. Het tweede toelatingsexamen voor het Gymnasium is bepaald op Maandag 7 en Dinsdag 8 Semptem- ber a. s. Gisterenmiddag wilde een jongen op den Bisschopsweg met een kei naar een hond gooien. In plaats van het dier raakte hij echter een vijfjarig knaapje, dat daar speelde. Dat de steen nog al met kracht geworpen was, bleek hieruit, dat een vrij diepe hoofdwonde ontstond, waaruit het bloed gutste, zoödat het noodig bleek het jongetje te verbinden. Gisterenmiddag werd op de Kampstraat een wielrijder aangereden door een motorfiets. Gelukkig kwa men de berijders er uitstekend af maar het rijwiel verkeerde in een treurigen staat. Het voorwiel was nl. voor een goed deel vernield. Daar de motorrijder zich bereid verklaarde de schade te vergoeden, was de kwestie aanstonds opgelost. De Utrechtsche Fietsvereeniging „Het Stalen Ros" zal Zondag a. s. een clubtocht houden. Zij vertrekt te 6 uur v. m. vaD het Janskerkhof, vanwaar gereden wordt over de Bilt, Amersfoort en} Achterveld naar Bar- neveld. Des namiddags te 8 uur hoopt het gezelschap weer in Utrecht te zyn, komende over Hoevelaken, Amers foort de Bilt. Door de politie zjjn heden twee minderjarigen doorgevoerd. In Apeldoorn besloot dejkerkvoogdjj van de Nederl. Herv. Gemeente tot het heffen van een hoofdelfjken omslag, die o. a. dienen moet voor de instelling eener derde predikantsplaats. Beide reeds daar staande predikanten zijn orthodox, en nu meende de vrij zinnige minderheid, die daar ter plaatse vrij groot is, (de afdeeling Apeldoorn van den Protestantenbond telt bijv. 326 leden) een poging te moeten wagen, deze derde plaats door een man van haar richting vervuld te krijgen. Doch de kerkeraad wilde daarvan niets weten. De Nieuwe Apeldoornsche Courant bevat nu een oproeping aan de vrij zinnigen om de Ned. Herv. kerk uit te gaan. Dus weer de oude geschiedenis, niet voorzien in de geestelijke behoef ten van een gedeelte der gemeente, terwijl men er de gelegenheid voor heeft, doch wel belasting aanvaarden. Het resultaat zal natuurlijk wel weer z(jn, aansluiting bij de kleinere kerk genootschappen door een gedeelte der uittredenden, het volslagen vervreemd geraken van godsdienst en kerk bij een ander gedeelte. Ende Nederd. Herv. Kerk berooft zich weer zelf van een gedeelte van baar macht en invloed op de godsdienstige ontwikke ling van ons volk. De heer J. J. A. Fernantzen, de R.-Katholieke priester, die onlangs tot de Nederd. Herv. Gemeente is overgegaan, is door de Algemeene Protestantenvereenigi ng aangesteld als Evangelist onder de Roomsch-Katho- lieken. Zijn standplaats zal Rotterdam zyn, terwijl hem tevens Amsterdam en Utrecht als arbeidsveld zijn aan gewezen. MELK. Vaak komt het in de huishouding voor, dat het noodig is, gekookte van ongekookte melk te onderscheiden. Dikwijls is dat gemakkelijk omdat in den regel de in de keuken gekookte melk wel een of ander kenmerk heeft dat ze van rauwe onderscheidt een kenmerk dat echter tevens een bewijs is, dat de melk niet goed is gekookt. Of zelf niet deugde voordat ze gekookt werd. Soms is gekookte melk te onder scheiden van rauwe door de kleur. Is ze bruinachtig dan is dat een bewijs dat ze te lang gekookt heeftis ze vlokkig dan heeft ze meestal op een onvoldoend sterke vlam gestaan. Heeft de melk zelf reeds gebreken gehad vóór het koken, dan kan ze ten gevolge van de behandeling strem men, zuur worden, scheiden enz. Goede melk die volgens den eiscb heeft gekookt is moeielijk van rauwe te onderscheiden, zoowel door aanzien, smaak en reuk. Louis Gaucher, een leeraar aan de pharmaceutische school te Mont-pellier, heeft een kleurstof gevonden waarmee hij de rauwe van gekookte melk onderscheidt. Hy ge bruikt daartoe hacmatein dat volgens z(jne mededeelingen zeer gunstige re sultaten geeft. Men lost een deel van deze stof op in 100 deelen gedistil leerd water en giet dan tien druppels van de oplossing in 20 c.M. rauwe en in 20 c.M. gekookte melk bij 97° C., waarna de melk geschud wordt. Na verloop van enkele se conden is de kleur in de ge kookte melk verdwenen terwijl de rauwe melk de rose kleur houdt. De kleur in de gekookte melk verdwijnt b(j deze proef zelfs 24 uren na het koken en dat is juist voor de praktijk van groot belang. De ongekookte melk houdt de kleur 24 uren en nog lauger totdat de kleurstof door de steeds stijgende hoeveelheid bacteriën vernietigd wordt. De grootere of ge ringere snelheid waarmee de ont kleuring der melk die in open mate riaal verhit wordt, plaats heeft, hangt af van de temperatuur tot welke de de melk was verwarmd. In melk, die gedurende een kwartier op 70° C. verhit is geweestdie dus gepasteuriseerd is, verbleekt de kleur langzamerhand, om na tien minuten geheel te verdwijnen. Van SO0 C. af verdwijnt de kleur bijna onmiddellijk. Wordt melk binnen een half uur tijd in een gesloten vat of glas op 100° C. verwarmd, dan blijft de kleur wel be staan maar ze wordt toch veel bleeker, eveneens blijft de kleur in gesterili seerde melk die op 110° C. veihit is, bestaantoch treedt vaak geel ver kleuring op. Zuiver haematein wordt een weinig verzwakt wanneer het aan de lucht is blootgesteldde beste resultaten krijgt men met een versche oplossingdie geeft de duidelijkste reactie. Onbedacht. Een juffrouw uit Amerongen had bij iemand te Eist een boodschap te doen en had daartoe plaats genomen op het balkon van den achtersten wagen der Ooster Stoom tram Maatschappij. Een 20 minuten buiten de plaats gekomen, zag zij den man van het doel harer reis en zij springt in gedachten van de in volle vaart zijnde tram, met het gevolg dat zij achterover sloeg en bewusteloos bleef liggen. Een geneesheer van Amerongen constateerde hersenschud ding en achtte haar toestand zeer ge vaarlijk. Een slechte gewoonte. Het is al een oude gewoonte bij onze soldaten, dat zij elkander „keeren". Dat keeren bestaat hierin, dat de slapende wapenbroeder met z'n stroo- zak die los op een ijzeren krib ligt onverwacht wordt omgewen teld, waardoor hij wakker schrikt en in zijn „straatje" of op zijn krib terecht komt. Deze malligheden doen zich sieeds voor, vooral na het avond appèl, wanneer de „hoogeren" weg zijn en het toezicht op de chambrées slechts aan de ook slapende korporaals is toevertrouwd. Er zijn er, die zoo handig weten te „keeren", dat de gekeerde ongedeerd onder z'n stroozak komt te liggen. Dat spelletje werd ook Maandagavond in de kazerne van het 7e te Amsterdam vertoond. Een milicien van het le bat., 3e comp., die zich juist ter ruste had begeven, werd gekeerd, doch op dus danige hardhandige wijze, dat de hulp van een medicus moest worden inge roepen, die inwendige kneuzingen constateerde en overbrenging naar het militair hospitaal noodig achtte. Uit het bovenstaande blijkt, dat het „keeren" een gevaarlijke liefhebberij is, die voorgoed verboden behoorde te worden 1 (Tel.) Bedwelmd door benzine dampen. In den kelder eener schoenfabriek te Waalwijk, uitkomende op de buitenplaats achter het gebouw was een vat benzine leeggeloopen. Eenige werklieden togen beurtelings enkele seconden in den kelder om den inhoud op te scheppen, in een ander vat over te gieten en dan haastig, schier half bedwelmd, de be sloten ruimte te verlaten. Plotseling echter werd een der helpers zoo be vangen door de benzinedampen, dat zes personen noodig bleken hem in bedwang te houden. De in allerlei ontboden geneesheer was spoedig ter plaatse. Na een langdurige behandeling, die uiterste krachtsinspanning vorderde, slaagde hij er in den vergiftigde bij te bren gen. Gisterenmorgen was de toestand van den patiënt goed. De vermiste f 2000. Zooals onlangs is meêgedeeld wordt in de kas aan de gemeente Grouw een bankbiljet van f 2000 vermist. Dins dag werd die duistere zaak in den raad behandeld, onder groote belang stelling op de publieke tribune. De vermissing zelve is even duister gebleven, het bankbiljet is weg en blijft weg. Men had nog gehoopt, dat het terugbezorgd zou worden, doch dat is ook niet gebeurd, zei een der raadsleden teleurgesteld. Een ander merkte op, dat iemand gezegd had den derden te kunnen aanwjjzen, drukte er zjjne verwondering over uit, dat niemand in voorloopige hechtenis genomen was, wat anders wel geschiedt. De burgemeester ant woordde dat de justitie van alles proces-verbaal opgemaakt had. De wethouder Bouma gaf nog een om standig verhaal hoe de vermissing ontdekt was en toen kwam de vraag te berdeWie moet de schade ver goeden De f 2000 was door den gemeenteontvanger in bewaring ge geven bjj B. en W. en dezen zjjn dus aansprakelijk zoo beweerde de een. De wethouder Bouma deelde mede ge negen te zjjn, zijn deel te betalen. Een ander raadslid dr. Schepers, stelde voor de vraag van aansprake lijkheid te doen beslissen door Ged. Staten, nadat dit college informaties verschaft zyn. Dit voorstel werd aangenomen. Omtrent de vermissing is dus niets naders gebleken. Dat er nog veel over het geval door 't publiek na gepleit werd en zal worden, 't is begrijpelijk. Het directoirecostuum t e N e w-Y o r k. De jongste Parijsche modeschepping, het directoirecostuum, heeft thans zijn weg ook naar de Vereenigde Staten gevonden. Den deugdzamen van New-York is de directoire natuurlijk een doorn in 't oog. Nauwelijks waren eenige actrices op de straten van New-York met dit nieuwste modesnufje aan het wande len, toen het opperhoofd der New- Yorksche vereeniging Eer en Deugd, de heer Anthony Comstock, als de wind naar de politie snelde en daar voorstelde om aan deze al te stout moedige dames het wandelen op straat te verbieden. Hij verklaarde in gloeiende verontwaardiging dat zoo iets niet toegestaan mocht worden, omdat het te onfatsoenlijk was. Aan het hoofd van de New-Yorksche po litie staat echter generaal Bingham, een man, die reeds om verschillende redenen met den „moreelen opper- censor" van New-York herrie heeft gehad. Ook dezen keer weigerde generaal Bingham tusschen beide te komen. Niemand had, zei hij, het recht zich met de kleedingkwestie der vrouwen te bemoeien. In heilige verontwaardiging zal de president der zedelijkheids vereeniging in appel gaan bij den officier van justitie Jerome, van wie de Amerikanen vertellen, dat hij aan dergelijke inbla zingen dikwyls het oor leent. In elk geval staat vast dat de agenten van 't New-Yorksche Eer en Deugd de opdracht hebben gekregen, iedere dame aan te geven, die op straat volgens de nieuwste mode haar been tot aan de knie laat zien, en bij de rechtbank een aanklacht wegens „grovelijke schennis van het schaam tegevoel" in te dienen, 't Is nu maar de vraag of de moreeldoortrokken Comstock en zijn broederen een rechter zullen vinden, die een draag ster van het „onvoegzaam" directoire costuum veroordeelt. Dameshoeden en Poli tiek. Vroeger kwamen de groote, Neóerlandsche Regeering staat toch niet toe, dat Curasao weerloos blijft overgeleverd aan deze verregaande willekeur? „Het geheele Curajaosche volk ge voelt dat het hier geldt de eer van onze vlag en Nederlandsche onafhan kelijkheid. „Lang talmen kan hier den schijn aannemen van gebrek aan kracht. „De kolonie mag zelfs geen oogen- blik twijfelen, of het Moederland wel bij machte is ons te beschermen en onze rechten te verdedigen. „De eer van onze vlag en Neder lands onafhankelijkheid eischt, dat de Regeering hier optrede met spoed." PRUISSEN. Bij de herstemmingen voor den Pruisischen Landdag is te Berlyn in het twaalfde kiesdistrict de socialis tische candidaat Hoffmann gekozen, zoodat de socialisten nu zeven zetels in den Landdag hebben veroverd. Hoffmann had 313 stemmen en zijn tegen-candidaat, de radicaal dr. Hunze, 307. Alle behoudende pat tijen hadden Hunze gestemd, zoodat het een span nende strijd is geweest. AMERIKA. Uit New-York komt het bericht dat Grover Cleveland, oud-president, is overleden. Hij was de 22e president der Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, werd 18 Maart 1837 te Cladwell in New-Jersey geboren, studeerde in de rechten en werd in 1859 advocaat. In 1870 werd hy benoemd tot sheriff van Erie County, in 1881 tot burgemeester van Buffalo. In 18S2 werd hij met een groote meerderheid van stemmen gekozen tot gouverneur van New-York en in 1885 tot president van de Republiek, welk ambt b(j den 4den Maart 1885 aanvaardde. In 1888 moest hij bjj de presidentsverkiezingen zijn zetel aan de republikeinschen candidaat Har rison afstaan, maar in 1892 werd hy weer herkozen. Den 4den Maart 1897 legde hy z(jn ambt neer. In 1899 werd hij hoogleeraar inde staatswetenschappen aan de univer siteit Princeton in New-Yersey.

De Eemlander | 1908 | | pagina 2