DAGBLAD voor AMERSFOORT en OMSTREKEN. MAAND AO 29 JUNI 1908. 5e JAARGANG. No. 124. Uitgave van de Naaml. Vennootschap „Dfi EEMLANDER". Veesehijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. HALF BLAD. BUITENLAND. FEUILLETON. De Familie Von Kröchert. BINNENLAND. Hoofdredacteur B>. G. RIJKENS. Abonnementsprij s Per jaar met geïllustreerd Zondagsblad Franco per post id. Per 3 maanden id. Franco per post id. Afzonderlijke nummers f 4 5.60 - 1.— - 1.40 - 0.05 Bureau: BREEDESTRAAT 20. Telefoon Interc. 62. Prijs der Advertentiën: Van 1 tot 5 regels Voor iederen regel meer Buiten het Kanton Amersfoort per regel (Bij abonnement belangrijke korting.) f 0.40 - 0.08 - 0.10 Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Kanton Amersfoort in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Nederlandsch Advertentiekantoor PEEREBOOM en ALTA te Haarlem. OORLOGSGERUCHTEN. De politieke atmosfeer is drukkend een onweer schijnt naderend. Al die allianties en „entente's", al die samenkomsten van monarchen en ministers, die telkens door de officieuse pers werden bezongen als zoo bevor derlijk voor den vrede, hebben de vrees voor een bloedigen oorlog in de naaste toekomst niet weinig doen toene men. Duitschland wordt nog altijd zoowel in Engeland als in Frankrijk als het grootste gevaar voor den vrede be schouwd. De oorzaak daarvan ligt eendeels in de sedert zoovele jaren voortgezette krijgstoerustingen van dit land, als in de houding, die het sedert het begin van de Marokko-quaestie heeft aange nomen. Een redacteur van de Frausche Matin heeft een onderhoud gehad met Max Harden. Deze heeft bij die ge legenheid de meening uitgesproken, dat Duitschland slechts in één geval naar de wapenen zou grijpen. Dit geval zou zich voordoen, wanneer de Duit- sche regeering tot de overtuiging mocht komen, dat de krijgsmacht der mogendheden van de nieuwe triple- alliantie in de naaste toekomst zoo sterk zou worden, dat deze gevaarlijk zou worden voor Duitschland. Dan zou de Duitsche regeering haar eigen oogenblik kiezen en den oorlog verklaren, vóórdat de tegenpartij ge reed was. Harden behoort tot diegenen, welke de politiek van den Rijkskanselier Von Bülow steunen tegen die van de onverantwoordelijke raadslieden des Keizers. Indien men daarom misschien te ver gaat door aan te nemen, dat de ver klaring in de Matin een rechtstreeksch dreigement van Von Bülow aan Fran krijk is, toch mag het als waarschijn lijk worden beschouwd, dat hetgeen Harden heeft gezegd, de instemming heeft van den Rijkskanselier. Er is nog een reden, waarin de Naar het Duitsch, VAN HENRIETTE VON MEERHEIMB. 66) Ilse zat meestal opgesloten in een half donkere kamer of liep rusteloos heen en weer. Zij kwelde zichzelf met griezelige voorstellingen van de dingen die Hilmar konden overkomen en was ziek van verdriet over zijn vervlogen liefde. Waaraan had zy dat verdiend Als zij aan die vraag kwam, dan werd zij vaak zoodanig overweldigd door woede en bitterheid, dat zij haar snikken met moeite on derdrukkend, met haar hoofd in hare handen rondliep als een gevangen dier in een kooi. Haar gang was als die van een geketende rusteloos en toch mat. Na verloop van circa vier dagen kwam er uit Assmannshausen een prachtige mand met donkerroode ro zen. Ze waren in vochtig vloeipapier gepakt en kwamen zoo frisch aan alsof ze pas geplukt waren. Duitsche regeering misschien geneigd zou kunnen zijn het uitbreken van een oorlog te verhaasten. De oude Keizer van Oostenrijk is met hart en ziel gehecht aan het ver bond met Duitschland, en hij zal stel lig zijn bondgenoot, indien hetnoodig is, met alle kracht ter zijde staan. Maar van den troonopvolger, die be kend staat als iemand van sterke anti- Duitsche sympathieën, is dit laatste lang niet zoo zeker. Uit dit alles blijkt, dat de politieke toestand thans verre van rooskleurig is. De hoop, dat de vrede in de naaste toekomst zal worden bewaard, berust hoofdzakelijk op het gezond verstand der volkeren en op de vrees der regeeringen, dat een buitenlandsche oorlog in menig land den weg zou banen voor een binnenlandsche revo lutie. FRANKRIJK. Met slechts drie stemmen meerder heid heeft de Regeering eeue door haar geweigerde motie tot verdediging der debatten over da naastiDg van den Westerspoorweg in den Senaat zien verwerpen. Achterna blijkt, dat er bij die stemming is geknoeid. Zaterdag bemerkten 19 senatoren tot bun groote verbazing, dat bet Journal Officiel hun namen onder de niet- stemmers had opgenomen, terwijl zy in de werkelijkheid vóór de Regeering en tegeD de motie hadden gestemd. De meerderheid der Regeering bestond dus niet uit slechts drie, doch uit niet minder dan twee-en-twintig stem men. Men begrijpt, dat een zoo ernstig bedrog de gemoederen der 19, voor het meerendeel radicaal-socialistische Senaatsleden in beweging heeft ge bracht. Zaterdagochtend is het incident in den Senaat besproken. De rechter zijde trachtte de protesten door rumoer te overstemmen. Vooral toen de oud- Minister Combes de tribune betrad om te verklaren, dat zijn en zyner vrien den stembiljetten verdonkermaand waren, verdubbelde het geschreeuw der conservatieven. Een enquête wordt ingesteld. Merkwaardig is ook, dat vele leden, die zich tegen de naasting verzetten, Tusschen de rozen lag een brief. - Ilse scheurde hem open het was de hand van Hilmar I Een gedicht I Haar blik vloog over het papierZjj las het eens, tweemaal, en las het per slot hardop voor „Denk nicht so viel aan mich, leb kann nicht schlafen Weil deine dunkle Sehnsucht bei mir ist. Ach gib von deinem Leide mir nicht kunde I Lieb' ist ein Traum, der unsre Nhchte stort, Millionen Seufzer klingen in der Stunde Und tausend Klagen sterben ungehört Ich sehne mich auch nach einem FriedeDshafen. Doch darf ich rasten, wenn du ru'hlos bist? Denk nicht so viel an mich, Ich kann nicht schlafen Weil deine Sehnsucht immer bei mir ist Ilse liet het blad papier zinken. Zy zat lang op het witte papier te staren, dat voor haar op den grond lag. Ik mag niet meer aan hem denken I Zelfs dat stoort hem I" zei zy eindelijk zachtjes. „Hoe moet ik dat beginnen? Wat zou ik dat gaarne meer dan ëén stembiljet in de urn hebben geworpen. De generaal Mer- cier, die zich in de Dreyfuszaak een zoo treurige vermaardheid heeft ver worven, had niet minder dan drie biljetten in de bus gedaan. Dat ver wondert ons niet; die is tot alles in staat. De rechter van instructie ver volgt Gregory wegens poging tot moord met voorbedachten rade op majoor Dreyfus. Denkelijk zal by voor het assisenhof der Seine terecht staan. Zyn verdediger is Ménard, lid van den Gemeenteraad van Parijs. SERVIË. Vrijwat opzien baart in Servië de ontdekking van knoeieryen op groote schaal by leverantiën aan het mini sterie van oorlog. Toen dezer dagen een groote zending tarwe ten behoeve van de soldaten aankwam, bevond men, dat slechts 35 proc. van de scheepsladingen tarwe bevatten, de rest was niets anders dan zand. Daarop richtten een aantal afgevaardigden tot den minister van oorlog het dringend verzoek om een streng onderzoek in te stellen en de schuldigen te straften. Sedert is echter gebleken, dat de be driegeryen geregeld en reeds sedert geruimen tyd hadden plaats gehad en niet alleen by graanleveranties, maar ook met andere levensmiddelen en verdere benoodigdheden voor bet leger. Het vleesch bijv., dat de soldaten te eten kregen, was geregeld bedorven, dikwijls zelfs kregen zy gedurende twee of drie dagen ook dit nog niet. De leveranties werden voornamelijk gedaan door de „Balskanka Banka", een onlangs, meerendeels door gepen- sionneerde samenzweerders, opgerichte bank. En de arme soldaten durfden, uit vrees voor hunne superieuren, geen klachten in te dienen. Volgens een bericht uit Belgrado zijn er een aan tal inbeebtenisnemingen te verwach ten en ziet men nog andere opzien barende onthullingen tegemoet. PERZIË. De Perzische gezant te Parijs kreeg de proclamatie, die de sjah tot zijn volk richtte. willen doenHet is niets als een kwelling I De zoete rozengeur maakte de at mosfeer in de kamer zwoel en druk kend. Zy schoof de mand wat weg en nam het vers weer op. Dat zal ik eiken avond lezen Denk nicht an mich, Ich kann nicht schlafen Weil deine Sehnsucht immer bei mir ist I" Zij bleef lang zitten peinzen. Dien zelfden middag bracht het dienst meisje een telegram nuar het telegraaf kantoor. Er stond niet anders in als: „Hilda kom Ilse I" Hilda was op Heinrichshagen om Sitta by het inmaken der vruchten te helpen. Als Ilse 't tot nu toe zonder je heeft kunnen klaarspelen, laat haar dan nog maar een beetje wachten, zei Hans Henning. Maar Hilda schudde haar hoofd. „Zjj heeft me noodig en behoeft dus niet te vergeefs op me te wachten. Jullie zult me hier wel kunnen missen." Hans Henning antwoordde de een of andere vriendelijkheid, maar Hilda voelde heel goed de vriendelijke be doeling om haar iets aangenaams te De geheele wereld heeft kunnen zien, dat tallooze politieke vereenigin- gen zich mengden in de administra tieve aangelegenheden van het laDd. Het was der regeering onmogelijk ge worden, den gang van de zaken te verzekeren, waarvan de groepen zich hadden meester' gemaakt en welke zjj naar haar goedvinden meenden te moeten bespreken en regelen. De bladen en sprekers hebben, door den steun dien zjj verleenden aan de poli tieke vereenigingen, den toestand nog ingewikkelder gemaakt. De teugels van het bewind waren in de handen van een zeker aantal intellectueelen en daar ook het Parlement aan die vereeni gingen steun verleende, bleven al onze pogingen om aan die vereenigin gen haar plicht te doen begrijpen, zonder vrucht. Onze plichten tegenover ons geliefd volk ons bewust zijnde, waren wij in het belang van de openbare veiligheid ge noodzaakt de leiders der troebelen gevangen te nemen, maar het Parle ment beschermde hen en een deel der betrokkenen vluchtte in het gebouw van de nationale vertegenwoordiging. Zij wierpen barricaden op en maakten gebruik van geweren en bommen tegen het leger. Daarom hebben wij het noodig ge oordeeld heden het Parlement te ont binden en zonder uitstel nieuwe ver kiezingen uit te schrijven binnen drie maanden. Motor en rijwielwet. Het bestuur van de Nederlandsche Auto mobielclub heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Kamer, naar aanleiding van de aanneming in eerste lezing van art. IV (eerder art. III) van het ontwerp tot wijziging der Motor en Rjjwielwet 1905. Tot den Minister van Waterstaat is gelijktijdig met dit verzoekschrift een request gezonden, om alsnog te willen besluiten tot intrekking van het voorstel tot wijziging der Motor-en Rjjwielwet 1905, althans wat betreft art. IV, waartoe des te gereeder aan leiding is, waar de Minister het voor zeggen en dus liet zjj zich niet om den tuin leiden. Neen, Hans Henning zou haar niet missen. Die had zijn werk en zijne vrouw, die hjj niet moede werd te bewonderen, te kussen en te aanbidden. Er speelde vaak een bittere glimlach om haar mond, als Hans Henning Sitta overdreven prees, over iets, dat hjj van haar steeds als iets van zelf sprekende had opgevat. Als Sitta vroeg opstond, in de keuken met de juffrouw den voorraad afwoog en de domme Mina, de keukenmeid, gaf wat zij noodig had, dan leek Hans Henning dat alles iets zeer buiten gewoons toe. Trouwens, Sitta was nooit gewend geweest om zich met dergelijke huis houdelijke dingen te vermoeien. Hilde had vaak het gevoel dat al die zorgen en lasten te zwaar waren voor die teere vrouw, als zjj haar heeleraaal aan haar lot overliet. Tot nu toe was zij haar altjjd komen helpen als er iets extra's te doen was. Sitta werd zonder eenigen twjjfel door heel veel plichtsgevoel en ijver bezield en bemoeide zich ook met alles, maar zij had er geen talent voor, en had geen practischen blik en geen ondervinding. Hilda en Karola konden in denzelfden tjjd drie maal zooveel doen als zij, en dat zonder zich in te spannen. Sitta spande zich voor haar teer veel te veel in. Zjj zag er gestelde amendement-Van Citters c. s. heeft bestreden. Voor het geval dat de Minister aan vermeld verzoek niet zou wenschen te voldoen, vraagt adr. op het in zeer on voltallige vergadering, immers slechts 60 leden brachten hun stem uit,, in eerste lezing genomen besluit tot wijzi ging van artikel 8, 2e lid, van bedoelde wet terug te komen en mitsdien de voorgestelde wijziging dier wet, waar van de artikelen I II en III in ver houding tot het door artikel IV aan te richten nadeel geen noemenswaar dig of urgent goed kunnen stichten, alsnog te verwerpen. Een tegenvaller. Als waar is, wat de Maasbode meldt, zal de verbouwing der Tuchtschool te Zeist tot Rijksopvoedingsgesticht, aanvanke lijk geschat op f 80.000, de kosten van f 125.000 vorderen. Vrouwenkiesrecht. In verband met een bericht in het Handelsblad (overgenomen doof andere bladen), als zou het plan bestaan in ons land een Mannenbond voor Vrou wenkiesrecht te stichten naar het model .an de Eng. „Men 's League for women- suffrage", is het misschien niet over bodig er de aandacht op te vestigen, dat er naast de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, welke alleen vrou wen als gewone leden toelaat, een tweede Vereeniging van dien aard bestaatde Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht, waarin mannen en vrouwen geheel dezelfde rechten hebben, (art. 12 der Statuten Alle leden hebben stemrecht voor en zjjn verkiesbaar tot alle in de Ver eeniging te vervullen bestuursfuncties). Zoowel in het H. B. als in de afdee- lingsbesturen zjjn de functies ongeveer gelijkelijk ouder mannen en vrouwen verdeeld. Naar de meening der op- richters(sters) van den Bond behooren de leden der beide seksen eendrachtig voor de politieke ontvoogding van de vrouw te strijdeneen zelfde samen werking dus in eigen vereeniging als verlangd wordt in den Staat. Voor zoover ons bekend, bestaat een dergelijke Bond in Engeland niet, zoodat daar een vereeniging van uit sluitend mannen reden van bestaan hebben kan. Wjj echter schrijven aan vaak heel slecht en vermoeid uit. Maar Hans-Henning merkte er niets van. Hij stond 's morgens vroeg al op het veld en dan kon hij 's avonds zijne oogen niet open houden van vermoeidheid. Hjj verzocht Sitta dik wijls niet zoo vroeg met hem op te staan, maar hij was toch altijd weer blij a's zij hem den volgenden morgen vroeg zjj koffie inschonk. Zy was over het geheel de in schikkelijkheid in persoon. Elke vaag aangeduide wensch werd onmiddellijk door haar vervuldzij nam zyne on veranderde teederheid steeds even vriendelijk op en leefde alleen voor hem en haar huishouden. De oude Kröchert moest toegeven, dat zy niet de hofdame-uithing. Maar niettegenstaande dat, schoten Karola en hij niet erg met haar op en bleef hunne verhouding steeds vrij koel. De oude heer ontkende zelfs, dai zij mooi was. „Zij ziet er uit alsof men haar zou kunnen omblazen. En dat moet mooi zijn Nou ja, in de kerk boven een altaar wil ik wel zoo'n gezicht zien, maar niet eiken dag aan tafel. Dan wil ik iets ge zonds voor me hebben, dat lacht en praat en niet een paar groote oogen die altijd naar den hemel schijnen te kijken Wordt vervolgd).

De Eemlander | 1908 | | pagina 1