WEERBERICHT. Thermometerstaiid STADSNIEUWS. ALLERLEI. Laatste Berichten. Beurs van Amsterdam. MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur.) De Bildt, 29 Juni 1908. Hoogste barometerstand 772.4 m.M. te Dunrossness laagste 758.0 m.M. te Riga. Verwachting tot den avond van 30 Juni 1908. WindZwakke tot matige meest noordelijke wind. Gesteldheid van de luchtLicht- bewolkt, droog weer. Temperatuur Iets warmer. g ^Barometerstand hedenmiddag te 12 uur 765 m.M. Vorige stand te 12 uur 766 m.M. te Amersfoort. Hoogste gisterenP. 72 Laagste hedennacht F. 54 Hedenmiddag 12 uur F. 70 AMERSFOORTSCHE BAD- EN ZWEMINRICHTING. Temperatuur van het water op Maandag 29 Juni des morgens 7 uur 69" F. een samenwerking van mannen en vrouwen, zooals in den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht plaats heeft, meerdere beteekenis en grootere op voedende kracht toe. Raadsstuk. Door de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers is aan den Raad dezer gemeente verzonden het onderstaand adres met memorie van toelichting. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen, de afd. Amersfoort e.o. van den Bond van Ned. Onderwijzers, goedgekeurd bjj Kon. Besluit 22 Maart 1S90, no. 28, dat haar na onderzoek is gebleken, dat èn door den Wethouder van Onder wijs, èn door den Burgemeester, aan een der onderwijzeressen van de Meissjesschool alhier, is te kennen gegeven, dat zjj goed zou doen te gaan solliciteeren, om eventueele onaan genaamheden te ontkomen, dat op verzoek van bedoelde onder wijzeres om inzage van rapporten be treffende haar, door den Wethouder is geantwoord, dat geen schriftelijke klachten zijn ingekomen, dat ook geen nadere verklaring is gegeven omtrent de door deze autori teiten gegeven vingerwijzing, dat z(j van raeening is, dat door een dergelijke zachte pressie schade wordt gebracht aan de rechtspositie van den Gemeente-ambtenaar, reden waarom zij zich tot Uw ge acht College wendt met het verzoek een uitspraak te willen uitlokken om trent het al of niet wenschelijke van een dergelijke wijze van optreden, 't Welk doende enz. Namens bovengenoemde afdeeling, A. B. v. D. KLEIN, Voorzitter. N. HAZENDONK, Secretaris. TOELICHTING. Reeds eenige malen kwamen bij het Bestuur der Afdeeling berichten in omtrent een min gewenschten toe stand aan de Meisjesschool. Tot nog toe betrof het evenwel meer onder wijskundige kwesties, waar de afdee ling zic.b buiten meende te moeten houden, in de hoop, dat te eeniger tijd de onderwijs-autoriteiten zouden ingrijpen, hoewel ook, in haar be kende gevallen de positie van de on derwijzeres in het gedrang kwam. Waar het onderhavige geval echter zoo direct in conflict komt met den strijd ter verkrijging van een verbe terde rechtspositie, meent adressante niet langer te mogen zwijgen, en uw college te moeten verzoeken het dui delijk uit te spreken, dat aan de positie van den gemeenteambtenaar onder geen beding getornd worde, dan alleen op gronden, die ingrijpen van de bevoegde autoriteit noodzakelijk maken, als zijnde bevolen door het algemeen belang. Door het ontbreken van rapporten wordt het zeer moeilijk na te gaan, waarom aan bedoelde onderwijzeres de raad is gegeven te gaan sollicitee ren. Dat zjj niettemin aan dien raad gevolg heeft gegeven, komt adressante onbegrijpelijk voor en is alleen te ver klaren uit 't groot verlangen van bedoel de onderwijzeres om de Meisjesschool te verlaten en doordat haar verkeerde raadgevers ter zijde hebben gestaan. Gesteld evenwel dat er werkelijk ge gronde redenen bestonden op bedoelde onderwijzeres een dergelijke toch niet te ontkennen pressie uit te oefenen, dan had toch het meest elementaire begrip van recht en billijkheid mee gebracht, dat men haar ook duidelijk had verklaard, waarom het beter was dat zij ging solliciteeren. Mogelijk had dat meer effect tengevolge gehad dan het gebruiken van ,vage termen. Be doelde onderwijzeres nu heeft aan het Bestuur van de Bondsafdeeling ver klaard, geen enkele reden te hebben vernomen, zoodat we voor een mysterie staan, dat door de houding van de be trokkene zelf niet veel is verduidelijkt. Maar dit staat voor adressante klaar en helder vast, dat én de Wet houder én de Burgemeester, (naar z(j aanneemt, met de beste bedoelingen,) z(jn opgetreden op een wijze, die de rechtspositie van den gemeente-ambte naar op losse schroeven zet. En in het belang van het geheele korps dier ambtenaren acht zij het haren 1 licht, daartegen op te komen enden Gemeenteraad te vragen, duidelijk te verstaan te geven, dat een dergelijke berechting van een zoo gewichtige kwestie niet in overeenstemming is met de in onze Gemeente heerschende begrippen omtrent die rechtspositie. ZANDBERGEN. Het Handelsblad wekt thans in een hoofdartikel de leden van de maat schappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin „Zandbergen" op, om de algemeene vergadering op Dinsdag 30 Juni te gaan bijwonen. Het is jammer, dat het blad dit niet gedaan heeft eenige dagen voor de laatst gehouden vergadering. Had het toen aan een verzoek van ons gevolg gegeven, om een onpartijdig stuk van ons over te nemen, dan had het mis schien veel kunnen helpen voorkomen. Intusschen sporen ook wij de Amers- foortsche leden nogmaals dringend aan, morgen naar de vergadering te gaan. Het gaat daar om de toekomst van „Zandbergen." Herinnerd zij nog even, dat de ver gadering gehouden zal worden om 1 uur, niet in het gebouw „De Eens gezindheid, maar in het Gebouw voor den Werkenden Stand, Kloveniers burgwal 87/98. Hedenmiddag kwam een auto mobiel, die op de Langestraat voor een troep militairen wilde uitwijken in botsing met het zonnescherm voor den winkel van den heer J. Kool. Gelukkig dat het trottoir nog al hoog is, anders was de an to waarschijnlijk daarop gereden, en waren er wellicht nog ongelukken gebeurd, daar een aantal kinderen op het trottoir vlucht ten. Nu werd alleen het zonnescherm deerlfjk gehavend. In de Amersfoortsche Bad- en Zweminrichting werden gediplomeerd de jongeheeren W. J. H. Schophu(js, C. H. K. Mahler, L. de Voogd en W. Meijer. Hedenavond zal een concert worden gehouden in het Plantsoen door de Amersfoortsche Muziek Ver- eeniging, directeur de heer J. A. Jochems. PROGRAMMA. 1. March Brnxelles Moderne J. Preckher. 2. Ouverture Une nuit d'Ete G. Tack. 3. Wals Mijn Koningin P. Bucalossi. 4. Fantaieie La Fille du Ré giment arr. J Keesels. PAUZE. 6. Marech Vers l'Idéal C. Tieberghien. 6. Ouverture Adieu Bour gogne F. Mouryue. 7. Wais Amour ot Printemps Waldteufol. 8. Fantaisie Le Trouvère Verdi. 9. March Finalo. Gisteren kwamen niet minder dan 2000 terugkeerende werklieden uit Amerika aan het station alhier door. In twee extra-treinen gingen ze via Apeldoorn naar Duitschland. Aan het bureau van politie zyn gedeponeerd een sleutel aan een ring en een beurs met eenig geld. Journalistiek nieuws. De schrijver van de rubriek „Uit de Hoofdstad" weet het volgend nieuwtje te verhalen in de Prov. Gron. Ct. „Op journalistiek gebied is er ook wat bijzonders in wording: de groote bladen gaan zich combineeren. Het geschiedt erg geheimzinnig, doch voor zoover ik te weten ben gekomen, willen Handelsblad, Telegraaf en Nieuws van den Dag, met medewer king van enkele andere bladen, zich combineeren tot oprichting van een soort van centraal persbureau, dat aan de bladen het gewone stadsnieuws zal bezorgen en in geval van con gressen, feesten enz. de taak van het bemiddelend optreden, hetwelk tot nogtoe „de Amsterdamsche Pers" op zich nam, op zich zal nemen. Aan leiding er toe hebben gegeven onaan genaamheden, die bij gelegenheid van het congres zich hebben voor gedaan tusschen het Handelsblad en het niet al te handig optredend pers bureau van „de Amsterdamsche Pers", het gevolg er van zal zijn, zegt men, dat de directies der dagbladen aan hunne redacties in overweging zullen geven het lidmaatschap van „de Am sterdamsche Pers" (afdeeling van den Ned. Journalistenkring) op te zeggen als practisch overbodig. En van die vriendschappelijke sa menwerking van de concurrenten ver wacht men nog iets nieuws I de af schaffing der „middagedities" van Handelsblad en Telegraaf, uitgaven, die van weinig waarde zijn voor het publiek, dat niet ter Beurse tijgt, en die aan de betrokken dagbladen een handvol geld kosten. Maar dat het ooit tot een alliantie of bondgenoot schappelijk verdrag tusschen Handels blad en Telegraaf zou kunnen komen, had ik voor vijf jaar ook niet durven voorspellen. En ik ben benieuwd hoe lang het duren zal!" De Gemeente r aadsflu i- ter. De gemeenteraadsfluiter van Roosendaal heeft Zaterdag zijn spel letje herhaald, zoodat de voorzitter weer genoodzaakt was de vergadering te sluiten. Er was thans rijkspolitie in de zaal, die van het gebeurde proces-verbaal heeft opgemaakt. Het raadslid fluiter, den heer van Wely, had ditmaal twee fluiten meegenomen, waarmede h(j een oorverdoovend ge raas maakte. Mooie en 1 e e 1 y k e post zegels. In den laatsten tijd hebben I verscheiden landen nieuwe postzegels gekregen, die zeer modern en in stijl zjjn en door de duidelijkheid der cijfers de uitstekende teekening en kleuren- harmonie, door het weglaten van alle tralaria op iedereen een gunstigen indruk maken. Frankrijk is vooraan- gegaan. Reeds het voorlaatste type der Fransche postzegels is heel mooi. Het veld van den postzegel was in hemel en zee verdeeld, in het midden rechts de opgaande zon. Heuvel, in zee en zon zijn bij de nieuwe zegels verdwenen slechts bleef op den voor grond een zaaister geen omlijsting. Verder een duidelijk waardecijfer, dat er slechts één maal opstaat. Ook zeer modern en in ieder opzicht voortreffe lijk uitgevoerd zijn de nieuwe Itali- aansche postzegels, waarvan het ont werp is geleverd door den meest be roemden schilder van dat land Micchetti. Ook hierbij zijn alle prul lige omlijstingen verdwenen. Ze ver- toonen het uitstekend uitgevoerde portret van den koning, op den achter grond, hemel en zee en bovenaan de stralende geluksster van Italië. Het waardecijfer duidelijk en groot doch slechts eenmaal. Oostenrijk heeft ter eere van het keizerlijk jubilée een serie herinne ringszegels uitgegeven, die ook iets moderns hebben, maar die overladen zijn door krullen en het onnoodig en moeilijk leesbare opschriftKaiserlich u. Königlich Postambt. Een baby van 110 pond. Het oostelijk deel van New-York bergt binnen hare muren iets, wat men b(jna een wereldwonder zou kunnen noemen een 25 maanden oud meisje, dat een respectabel gewicht van niet minder dan 110 pond heeft. De kleine reuzen- dame heet Adelina Guitilla en is het kind van een eenvoudigen kleermaker, die op de vierde verdieping van een zes étages hooge huurkazerne woont. De mammoethbaby kan in verschillend opzicht als een soort recordbreekster worden beschouwd. Adelina slaapt nooit minder dan veertien uren per dag, en hoewel ze pas twee jaren en een maand oud is, schreeuwt ze toch zelden. Adelina woog, toen ze ter wereld kwam, maar een weinig meer dan andere kinderen. Maar ze groeide tot ontzetting van haar ouders met verbazende snelheid, Het wonderkind is reeds door vele dokters onderzocht. De geleerden heb ben echter niets anders dan het enorme gewicht van de baby kunnen constateeren. Daarbij eet Adelina niet zooveel als men met het oog op haar gewicht zou verwachten. Zjj zit met hare ouders aan tafel en eet alles, wat deze ook eten. Dezen winter won Ade line op een tentoonstelling den eersten prijs, daar zij voor het zwaarste, prachtigste en wonderlijkste kind werd verklaard. En daar ze nog maar steeds groeit heeft ze kans in korten tijd de eerste reuzendame worden. ter wereld te Burgerlijke Stand van 29 Juni 1908. GEBORENCatharina Maria, d. v. Dirk Wels en Hendrikje van Straten, Wilhelm, z. v. Johan Herman Bastein en Josephina Sous. Doro thea Antonia, d. v. Antonie Pijpers en Jacoba van Niekerk. Jan Karei, z. v. Johannes van Genderen en Anna Brom. OVERLEDENGeertruida de Wijs, oud 30 jaar, echtg. van Johannes Martinus Boerssen. Te Barcelona is weer een bom ontploftthaDs in een urinoir. Twee personen werden erstig gewond. Een ervan, een agent van politie is reeds overleden. De Czar, die, naar het eergisteren nog heette, nog geruimen tijd op zee zou blijven vertoeven, is gisteren met zijn gezin te Peterhof teruggekeerd. De laatste berichten uit Perzië luiden weer minder gunstig. Te Tebriz begon het geweervuur opnieuw. De reactionnairen wilden zich wreken over de plunderingen der laatste dagen. Ze drongen de Jabauwijk binnen en dood den daar twee tegenstanders. Een der lijken werd door de familieleden de stad rondgedragen en zoo werden de hartstochten opnieuw ontketend. De bevolking viel een arsenaal aan, doch werd na een langen strijd, waarbij veel dooden en gewonden vielen, terug gedreven. De Russische Doema zal, alvorens de zitting gesloten .wordt, in geheime zitting nog behandelen een voorstel inzake bijzondere credieten aan het ministerie van Oorlog tot een bedrag van 294 millioenen roebel voor het tijdstip 19081909. Het proces Eulenberg begon hedenmorgen te 11 uur. De be schuldigde is in een ligstoel in do zaal gedragen. Nadat de getuigen opgeroepen waren werd meegedeeld, dat het proces niet in het openbaar zou worden behandeld. De Oberstaatsanwalt stelde voor de zittingen niet in het openbaar te houden; hij motiveert dit door een beroep op de particuliere belangen van den beschuldigde, in het belang der getuigen, wier verklaringen over hun eigen handelingen, neigingen en fouten niet voor het openbaar bestemd zijn en met het oog op de openbare zede lijkheid. De verdedigers van den beklaagde verklaarden, hoewel het belang van den prins niet was de openbaarheid uit te sluiten, op grond van het openbaar welzijn het voorstel van Isenbiel niet te willen bestrijden. Het hof besloot tot uitsluiting van de onenbaarheid voor den geheelen duur van het proces, ook voor de pers, op grond van de openbare zedelijkheid. NED. BOND VOOR VROUWEN KIESRECHT. De van 14 tot 28 dezer gehouden stemming ter verkiezing van vijf leden van het Hoofdbestuur van den Nederl. Bond voor Vrouwenkiesrecht heeft tot resultaat gehad, dat gekozen zijn de heer E. Deen te 's-Gravenhage mevr. M. van Eeghen—Boissevain te Naar- den, mevrouw N. J. van Ruyven Leopold te Heerenveen, de heer R. G. Rijkens te Amersfoort en mevrouw W. Wynaends FranckenDyserinck te 's Gravenhage. 29 JUNI. Opgave van de Firma Lamaison Bouwer Co. Holl. fondsen iets lager. Buitenl. fondsen prijsh. Peru vast. Voor Honduras was meer belangst. Cult, prijsh. Mijnen prjjsh. voor Ind. soorten. Gr. Cobar eer aangeb. Petr. vast voor Koninklijke. Tabak in vaste stemming, de handel is zeer be perkt. De koersen van Amerik. fondsen onder gingen weinig verandering, de handel is zeer stil. Staatsleeningen. Nederland. Obi. N.W.S. Cert. id. id. id. Hongarije. Obi. 1892/1904 Italië. Obi. 1862—814 Oostenrijk. Obi. Jan.—Juli MeiNov. Portugal. Obi. Ie Serie 3e 3 3 2 V, f 1000. f 1000. f 1000. 4 Kr. 2000. Ls. 100100/m. 4 4 3 3 Kr. 2000. Kr. 2000. 100. Frs. 500. Vorig koers 894 7<Hi 974 634 29 Juni 90* 89* 75 A 634 Rusland. 1884 Goud 5 G.R. 125/500 Gr. Russ. Spoor 98 4 G.R. 500 Nicolaispoor 1867/69 1880 Hope Co. 89/90 6e Emissie 1894 Turkije. Obi. 1902 Argentinië. Obi. 1896/99 Brazilië. Funding Loan Obi. 1903 1901/2 Recs. dou. republiek. m. tick. 1901 4 20 G.R. 626 G.R. 625 G.R. 625 4 frs. 500/2500 4 £100 £100 £100 £100 Industrieele en Finantieele Maatschappijen. Ned. Handel Mij. aand. f 1000 Kon. Petrol. Mij. aand. f 1000 SumatraPalembangaand. f500 Schib. Petrol, c aand. 100 Great Cobar aand. 100 A m.Car en Found, aand. dll. 100C Un. St. Steel corp. r dll. !00( 8S4 804 80* 804 80 804 914 - 104 1 1 - 58 164* 295 299 108X* 108* 93 894 34* 34A 374 37*4 Scheepvaart Maatschappijen. Nederland. Ned. Amer. Stv. My. aand. f 500 Kon. Paketvaart aand. f 1000 Rotterd. Lloyd aand. f 500 St. Mij. Nederl. aand. f 500/1001 Amerika. Int. Merc. Marine aand. dll. 1000 id. pref. 1000 Obl.41/» 1000 Tabak Maatschappijen. Deli Batavia aand. f250/1000 Deli Cultuur f 1000 Deli Maatschappij aand. f 1000 Medan Tabak aand. f 1000 Senembah aand. f 1000 Spoorwegleeningen. Nederland. Holl. IJz. Sp. Aand. f 1000 Staatsspoor - 250 Amerika. Atchison aand. dll. 1000 id. 4 Conv. 1000 Chic. Rocklsl. p. 2002 4 1000 Denver c. aand. 1000 Erie 1000 Kansas City S. aand. 1000 pref. 1000 122 120 115 1144 134 7*4 74 21A 204 674 629 1044 1044 410 4094 •246* 246 89* 964 81A 80| ÖJ-J- 614 614 25* 254 194 19*4 23| 23* 55 54* Kansas City Obi. aand. 3 dll. 1000 Missouri aand. dll. 1000 id. 2e Hyp. Obi. 4 dll. 1000 Rock Island aand. dll. 1000 South rail dll. 1000 South Pac dll. 1000 Union Pac id. Conv. Obi. 4 dll. 1000 Wabash gew. aand. pref. Prolongatie-rente 69* 27*4 82 16* 17* 86* 146* 894 «A 69* 27* 82 164 164 85A 146 894 HA 234 44 Koersen van Sew-ïork. Van Heden. Stemming nauw. prijsh. FONDSEN. Slot van gisteren O penlngik ▼an heden. Atchison Topeka 81 Rock Island Common 154 Erie Railway 19* 19 Miss. Kan. Texas 27 274 New-York-Ontario 39* Norfolk Western 674 864 86| Southern Railway 164 164 1444 1434 U. S. Steel Common. 374 374 23 do. do. Pref. 54 Stoom- Boek- en HaiiaelstiruKkejij, S. W. MELCHIOR Amersfoort

De Eemlander | 1908 | | pagina 2